Connect with us

BASINDA BİZ

CUMHURİYET : Kur korumalı mevduat ve Merkez Bankası’nın düşük faizi bankaları ihya etti

Merkez Bankası’ndan yüzde 14, halktan yüzde 17 faizle para toplayan bankalar, 2021’in ilk çeyreğinde 16.4 milyar TL olan net kârını yüzde 285 artırdı. Geçen yılın toplam kârının yüzde 68’i, bu yılın ilk üç ayında gerçekleşti.

Published

on

BASINDA BİZ

HALK TV : İade davaları kapıda: Emeklinin promosyonuna haciz

Published

on

Birçok bankanın verdiği promosyon rakamı 7 bin lirayı aşınca, e-haciz kaydı olan emeklilerin maaşlarına otomatik olarak el konulduğuna yönelik şikayetler artmaya başladı. Bazı hukukçular, maaş eklentisi olduğu için promosyona el konulamayacağını savunurken, bazıları ise maaştan ayrı kazanç olduğu için haczedilebileceğini söylüyor. Kesin olan şu ki, iade davaları kapıda.

 

https://halktv.com.tr/ekonomi/iade-davalari-kapida-emeklinin-promosyonuna-haciz-688187h

Okumaya devam et

BASINDA BİZ

MİLLİ GAZETE : KKM resmen çöktü

Published

on

Aralık ayında 18 TL’yi aşan dolar kuru,  Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ‘müjde’ olarak açıklanan Kur Korumalı Mevduat (KKM) sistemiyle 12 TL bandına geri çekilmişti. Dolar kuru aradan geçen 7 ay sonra enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından 18 TL’ye dayandı.

https://www.milligazete.com.tr/haber/11592701/erdoganin-dolar-mujdesi-7-ay-dayanabildi-kkm-resmen-coktu

Okumaya devam et

BASINDA BİZ

CUMHURİYET : Kur korumalı mevduat uygulaması yedi ay dayandı

Published

on

Bankacılık sektörünün Kar / Zarar Tablosuna bakıldığında 2021 ilk yarısındaki 270,4 milyar TL’lik Faiz Geliri % 99,1 artarak 538,4 milyar TL’ye çıktığı görülmekte. Başka bir ifade ile bankaların faiz geliri ikiye katlamış durumda. Buna karşılık Faiz Giderleri 176,7 milyar TL’den % 43,4 artarak 253,5 milyar TL’ye yükseldi. Dolayısı ile Faiz Giderleri gelirlere göre daha az artınca Net Faiz Giderleri de hali ile anormal artış oldu. 2021 ilk yarısında 93,7 milyar TL olan Net Faiz Gelirleri % 204 artarak 284,9 milyar TL seviyesine yükselmiş durumda. Bunda hiç kuşkusuz KKM hesapların en fazla faiz oranı olarak %17 olarak sabitlenmesinin katkısı büyük oldu. Zira faiz giderlerinin ana kalemi olan vadeli Mevduatların üçte birinin KKM olduğu düşünüldüğünde bankalar için ciddi avantaj sağlanmış durumda. Temmuz sonunda KKM’lerin hacmi 1,1 trilyon seviyesine gelmiş durumda. KKM faiz oranları %17’lerde sabitlenmesi bugün mevduat faiz oranları en iyi tahminle %27’lerde hatta daha üstünde olacaktı ki bu da Bankalara bu kısım mevduat için %10 ek faiz yükü getirecek bu da aylık 9 milyar TL faiz gideri anlamına gelmektedir. Başka bir ifade ile bugünkü KKM rakamları ile Bankalara ek 9 milyar TL dolaylı kaynak aktarılmaktadır ki bu para da Hazine ve Merkez Bankasından çıkmaktadır. Ciddi transfer!

 

CUMHURİYET : https://www.cumhuriyet.com.tr/ekonomi/kur-korumali-mevduat-uygulamasi-yedi-ay-dayandi-1965684?utm_medium=Kategori%20Sayfasi&utm_source=Cumhuriyet&utm_campaign=Kategori%20Sayfasi

Okumaya devam et

KATEGORİLER

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.