Connect with us

BANKA HABERLERİ

Tarım sektörü borç batağında

Published

on

Türk bankacılık sektörü, 2022 yılı Mart sonu itibarıyla tarım alanında faaliyet gösteren şirketlere kredi desteğini 2021 yıl sonuna göre 18 milyar 704 milyon lira artırdı. Böylece tarım sektörünün toplam kredi stoku 180 milyar 738 milyon liraya yükseldi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verilerine göre, bankacılık sektörünün tarım alanında faaliyet gösteren firmalara kullandırdığı kredilerin stoku 2022 yılı Mart sonu itibarıyla 180 milyar 738 milyon dolar oldu.

Dünya Gazetesi’nin haberine göre; 2021 yıl sonunda 162 milyar 34 milyon lira düzeyinde olan kredi stoku, 3 aylık süreçte yüzde 11,5 artış gösterdi. Söz konusu dönemde kredi stokunda 18 milyar 704 milyon lira artış meydana geldi.

Son 5 yılda tarım alanında kullandırılan krediler 105 milyar 858 milyon lira artış gösterdi. Özellikle salgın döneminde desteklerini sürdüren bankalar, tarım kredi stoklarını son 2 yılda yaklaşık 73 milyar lira artırdı. Böylece tarım sektöründeki kredi stoku artışı son 5 yılda yüzde 141,4, son 2 yılda yüzde 67,4 yükseldi.

Tarım bankacılığı

Bankaların internet sitelerinden derlenen bilgilere göre, ‘Tarım Bankacılığı’ konsepti ile çiftçilere ve tarım alanında faaliyet gösteren firmalara özel kampanyalar ve kredi imkanları sunan bankacılık sektörü, çiftçinin ve üreticinin ihtiyaçlarını ve mevsimsel nakit akışını göz önünde bulundurarak farklı ürünlerle tarım kesiminin yanında yer alıyor.

Bankalar, çiftçilerin ve üreticilerin traktör, mazot, gübre, zirai ilaç, tohum, yem ve ekipman ihtiyaçlarını karşılayabilmek için ön ödemesiz, hasatta ödeme ya da esnek ödeme gibi kredi imkanlarının yanı sıra anlaşmalı üye iş yerlerinden alımlar için özel kredi kartları da sunuyor.
Tarım ürünlerinin üretimi, güvenliği, sürdürülebilirliği, tedariki ve nihai tüketiciye erişimi konuları salgınla birlikte tekrar gündeme geldi.

Stratejik alanların başında gelen tarım; çiftçileri, tarımsal üretime yönelik girdi üreten ve tedarik edenleri, kooperatifleri, tarım ürünlerini depolayan, satan, işleyen tüccarları, sanayicileri, esnafı, toptan ve perakende satıcıları, enerji üretenleri, veri, yazılım, teknoloji geliştiren şirketleri, üniversiteleri ve sivil toplum örgütlerini bir araya getiren bir ekosistem haline getirdi.

Ziraat Bankası

Türkiye’nin tarım alanındaki lokomotif bankası olan Ziraat Bankası, geçen ay yeni tarım bankacılığı stratejisini açıklamıştı. “Tarım Ekosisteminin Finansmanı” kapsamında yeni tarım bankacılığı stratejileri sürdürülebilir finansman, ulaşılabilir finansman, çözüm odaklılık ve güçlü iletişim temeline dayanıyor.

Banka, Genç Çiftçi Kredileri, Kadın Çiftçi Kredileri, Altın Kovan Kredisi, Güneş Enerjili Tarımsal Sulama Kredisi, Üreten Kooperatif Kredisi, Tarım Transfer Kredisi ürünleri ile tarım alanında farkındalık oluşturmayı sürdürüyor.

Genç Çiftçi Kredisi kapsamında, tarım alanındaki genç girişimci sayısının artırılması, gençlerin tarımsal üretime yönelik yatırımlarının ve faaliyetlerinin desteklenmesi amacıyla 500 bin TL’ye kadar yatırım ve/veya işletme kredisi kullandırılması öngörülüyor. Söz konusu kredi, süt hayvancılığı, besicilik, et tavukçuluğu, arıcılık, serada sebze üretimi, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği konularında yatırım yapacak gençlere veriliyor.

Kadın Çiftçi Kredisi kapsamında, tarım alanındaki kadın girişimci sayısının artırılması, kadınların tarımsal üretime yönelik yatırımlarının ve faaliyetlerinin desteklenmesi amacıyla 500 bin TL’ye kadar kredi kullandırılıyor. Söz konusu kredi, süt hayvancılığı, besicilik, et tavukçuluğu, arıcılık, serada sebze üretimi, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği konularında yatırım yapacak kadınlara veriliyor.

Altın Kovan Kredisi’nde çiftçilere 150 bin TL’ye kadar kredi kullandırılıyor. Kredi kullanacaklarda ise arıcılık yapması veya daha önce bu faaliyette bulunması, kredi kapsamında alacağı arılı kovanlarla birlikte arı kovanı varlığının asgari 50 adet ve üzerine çıkarmak ve tarımsal faaliyetin bulunduğu yerde ikamet etmek özellikleri aranıyor.

Güneş Enerjili Tarımsal Sulama Kredisi, tarım alanındaki modern basınçlı sulama sistemleri ile güneş enerjisi sistemleri kullanımının yaygınlaştırılması, tarımsal üretimde enerji maliyetlerinin düşürülüp verimlilik ve karlılığın artırılması amacıyla çiftçilere sunuluyor.

Üreten Kooperatif Kredisi’nde ise tarım ürünlerinden katma değerli ürünlere geçişe destek verilmesi, tarladaki ürününü veya işlenmiş tarımsal ürününü doğrudan tüketiciye sunmak isteyen üreticilerin desteklenmesi amacıyla kurulmuş tarımsal amaçlı kooperatiflere 15 milyon TL’ye kadar yatırım ve/veya işletme kredisi kullandırılıyor.

Tarım Transfer Kredisi kapsamında ise gerçek/tüzel kişilere ait tarımsal işletmelerin faaliyetlerini sürdürebilmeleri ve geri ödeme güçlerini artırmalarına imkan verilmesini teminen, diğer bankalar nezdinde kullandıkları tarım kredilerinin Ziraat Bankası’na transfer edilmesine yönelik 500 bin TL’ye kadar 60 ay azami vadeli yatırım ve/veya işletme kredisi kullandırılması öngörülüyor.

DenizBank

Özel bankalar arasında tarım bankacılığı alanında lider konumdaki DenizBank, Tarım Girişim Kredisi, Tarım Teknolojileri Kredisi, Gübretaks Kredisi, Üretici Kart, Tarımsal Krediler gibi ürünlerle üreticilere destek vermeyi sürdürüyor.

Tarım Girişim Kredisi kapsamında, banka, tarım alanında geliştirmesi düşünülen teknolojiler ve girişimler için 50 bin TL’ye kadar 5 yıla varan vadelerde kredi sunuyor.

DenizBank, sensör, telefon, hayvan takip aletleri, drone ve üretimde verimi artıracak daha birçok cihaz için 5 yıla varan vadelerde kredi veriyor.

Hayvansal üretim ve bitkisel üretim alanlarındaki yatırımlar ile bu konularında mevcut tarımsal işletmelerin satın alınmasına yönelik de finansman desteği sunan DenizBank, Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Fonları (IPARD) ve Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) kapsamında hibe almaya hak kazanan projeleri de finanse ediyor.

Akbank

Akbank, geri ödemesiz dönem seçeneği de olmak üzere, çeşitli vadelerde uygun faiz oranlarıyla tarım bankacılığı kredileri veriyor. Banka, Ürün Ön Finansman Kredisi ile ürünün ekiminden hasadına kadar geçen dönemdeki tohum, gübre, ilaç, sulama ve işçilik maliyetlerinizin tamamını karşılayabiliyor.

Sera kurulumu veya mevcut seranızın bakımı ya da genişletilmesi için Sera Kredisi ürününü sunan Akbank, Arsa/Tarla/Bahçe Alımı Kredisi, Traktör Kredisi, Damla-Sulama Kredisi, Tarımsal Ekipman Kredisi ve Uzun Vadeli Yatırım Kredisi ile de tarımsal üretime destek veriyor.

Albaraka Türk

Albaraka Türk, zirai kazanç sağlayan çiftçi kayıt sistemine (ÇKS) kayıtlı çiftçiler ve faaliyet konusu tarım/çiftçilik olan işletmelere özel hasat dönemine uygun ödeme planları ile finansal çözümler sunuyor.

Garanti BBVA

Garanti BBVA, Türkiye’de tarımda sanayileşmeyi ve modern tarımı teşvik etmek amacıyla geliştirdikleri yeni finansal ürünlerle, üretim ve üretim sonrası dönemlerde tarımsal işletmelerin yanında olmaya devam ediyor.

Tarım sektörünün kalıcı finansmanını sağlamak ve bankacılık sektörüyle olan ilişkisini sağlam temeller üzerine kurabilmek için, ürün bazında faaliyet döngülerine uygun vadelerde finansman imkanı sağlayan Garanti BBVA, Bitkisel Üretim Kredileri, Hayvansal Üretim Kredileri, Tarımsal Makine Ekipman Kredisi ve Hibe Programlara Yönelik Kredi Destekleri gibi finansal ürünlerle tarıma destek veriyor.

İş Bankası

Sektörün en büyük özel bankası olan İş Bankası da çiftçilere ve tarım alanında faaliyet gösteren şirketlere tarım ve hayvancılık kredileri, yeni traktör kredisi, sulama sistemleri kredisi, zirai drone kredisi, kadın çiftçi kredisi desteği sağlıyor.

İş Bankası, tarımsal faaliyetlerde ihtiyaç duyulan tohum, fide, gübre, zirai ilaç, akaryakıt, yem, tarımsal ekipman vb. harcamaların finansmanı amacıyla, üreticilere tahsis edilen tarımsal kredinin kullanımını sağlayan ve Bankamatik kartı olarak da kullanılabilen İmece Kart’ı sunuyor.

Kuveyt Türk

Kuveyt Türk, tarım ve hayvancılıkta uğraşan çiftçi ve işletmelere çeşitli finansman desteği sağlıyor.
Tarımsal faaliyetlerde ihtiyaç duyulan mazot, gübre, zirai ilaç, tarımsal ekipman, tohum ve fide alımlarını fonlayan ve ödemeleri hasat dönemine kadar erteleyebilme imkanı sunan Tohum Kart’ı da veren Kuveyt Türk, tarım bankacılığı ile çiftçinin yanında olmayı sürdürüyor.

QNB Finansbank

QNB Finansbank, farklı üretim alanlarına özgü işletme ve yatırım kredileri imkanları sunuyor. Traktör, tarımsal ekipman, tarla alımı kredilerinin yanı sıra, besicilik, süt hayvancılığı, kümes hayvancılığı, arıcılık, meyve/bağ, su ürünleri ve seracılık alanlarında yatırım kredileri de sağlayan QNB Finansbank, CardFinans TarımNakit ve CardFinans TarımKart ile destek veriyor.

Şekerbank

Tarım bankacılığı alanında önemli projelere imza atan Şekerbank, çiftçiler topraklarını bırakıp gitmesinler diye “Aile Çiftliği Bankacılığı” kapsamında Tarla Büyüme Kredisi, Tarımsal EKOkredi, Tarım Ekipmanları Kredisi ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kredisi veriyor.

Şekerbank, Hasat Kart ile üreticilerin ilaç, mazot, gübre, tohum ve fide gibi tarımsal ihtiyaçlarını uygun koşullarda alabilmelerine imkan sağlıyor.

TEB

Türk Ekonomi Bankası (TEB), çiftçilere ve üreticilere işletme kredisi kapsamında; Hasat Kredisi, Organik Tarım Kredisi, İyi Tarım Uygulamaları Kredisi, Sözleşmeli Üretim Kredisi, Tarımsal Gelir Kredisi, Süt Hayvancılığı Kredisi, Besicilik Kredisi, Tavukçuluk Kredisi, Elektronik Ürün Senedi Karşılığı Kredi gibi ürünler sunuyor.

Yatırım kredisi kapsamında ise; modern basınçlı sulama sistemleri ve makine/ekipman alımı için de kredi imkanı sağlayan banka, Harman Kart ile akaryakıt, gübre, tohum, yem ve zirai ilaç gibi tüm tarımsal ihtiyaçları karşılayabilecek bir finansal ürün de veriyor.

VakıfBank

VakıfBank, bitkisel üretimden seracılığa, küçük ve büyükbaş hayvancılıktan kümes hayvancılığına kadar çiftçinin işletme ve yatırım kredisi ihtiyacına yönelik tarım bankacılığı hizmeti veriyor.

İşletme kredileri kapsamında; Bitkisel Üretim İşletme Kredisi, Süt Hayvancılığı İşletme Kredisi, Besi Hayvancılığı İşletme Kredisi, Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği İşletme Kredisi, Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği İşletme Kredisi, Sera İşletme Kredisi, Elektronik Ürün Senedi-ELÜS Kredisi, TMO Makbuz Senedi Kredisi, Tarımsal İşletme Kredisi ve Sözleşmeli Üretim Kredisi ürünlerini sunan VakıfBank, yatırım kredileri kapsamında ise Traktör Kredisi, Araç Kredisi, Makine- Ekipman Kredisi ve Tarım Arazisi Alım Kredisi desteği sunuyor.

Hibe destekli yatırım kredileri de veren banka, TarımKart ile çiftçilere avantajlı alışveriş imkanı, hasat dönemine uygun vade olanağı sağlıyor.

Yapı Kredi

Yapı Kredi, çiftçinin ekim-dikim, gübreleme, sulama, hasat toplama dönemindeki tüm finansal ihtiyaçlarını karşılaması amacıyla Tarımsal Üretim Kredisi ürününü sunuyor.

Süt hayvancılığı işletmelerinin yem, bakım, ilaç, aşılama, su, elektrik vb. ihtiyaçlarına yönelik Besicilik Kredisi sunan banka, tarım sektöründe faaliyet gösteren üreticilerin kapasitelerini artırma, işletmelerini yenileme, modernize etme amacıyla yapacakları yatırımların (bağ-bahçe tesisi, tarımsal yapıların inşası ve tadilatı, projeli diğer yatırımlar, sulama yatırımları, arazi alımları vb.) finansmanı amacıyla Tarımsal Yatırım Kredisi imkanı sağlıyor.

Banka, yeni traktör ve ekipman alımı, büyükbaş ve küçükbaş süt hayvanı alımı kredileri de veriyor. Banka, seracılıkla uğraşan üreticilere de finansman desteği sağlıyor.

Sektördeki diğer bankalar da çiftçilere işletme ve yatırım kredileri kapsamında bir çok finansal ürün sunuyor.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Vakıf Katılım Kütahya şubesi hizmete girdi

Vakıf Katılım Genel Müdürü Osman Çelik, “Kütahya’da 141. şubemizin açılışını yapıyoruz. Vakıf Katılım olarak şu anda Türkiye’deki ödenmiş sermayesi en güçlü katılım bankası konumundayız.” dedi.

Published

on

akıf Katılım Kütahya şubesi düzenlenen törenle hizmete girdi.

Adnan Menderes Caddesi’ndeki şube açılış törenine Kütahya Vali Vekili Hasan Erkan, Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, Vakıf Katılım Genel Müdürü Osman Çelik, oda başkanları ve kurum müdürleri katıldı.

İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın duasının ardından şubenin açılışı yapıldı.

Vakıf Katılım Genel Müdürü Osman Çelik, AA muhabirine, Vakıf Katılım’ın hızlı şekilde Türkiye genelinde şubeleştiğini söyledi.

Vakıf Katılım’ın 141. şubesinin Kütahya’da açıldığını belirten Çelik, ‘Vakıf katılım 2016 yılında kurulmuş ve kamu sermayeyle kurulan bir banka. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün ve munzam vakıfların ecdat yadigarı vakıfların ana sermayeler olduğu bir kurumumuz. Şu anda 141 şubemiz var. Bugün Kütahya’da 141. şubemizin açılışını yapıyoruz. Vakıf Katılım olarak şu anda Türkiye’deki ödenmiş sermayesi en güçlü katılım bankası konumundayız.’ ifadelerini kullandı.

Çelik, açılışı yapılan şubenin Kütahya ekonomisine, sanayisine büyük katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.


Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

KKM bütçeye maliyeti 60 milyar TL’yi geçti

Published

on

Merkezi yönetim bütçesi Temmuz ayı sonuçlarına göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Dövizden dönen hesaplara ödenen tutar hariç kur korumalı mevduatta kur farkı olarak bütçeden tasarruf sahiplerine ödenen tutar 23,4 milyar TL oldu.

Böylelikle 5 ayda toplam maliyet 60,6 milyar TL olarak kaydedildi.

5 Ağustos haftası itibariyle kur korumalı mevduat 1,17 trilyon TL’ye yükseldi.

Aynı dönemde bankalardaki TL cinsi mevduat yüzde 1,58 artışla 3 trilyon 268 milyar 855 milyon 200 bin lira, yabancı para cinsinden mevduat ise yüzde 1,98 yükselişle 4 trilyon 241 milyar 920 milyon 450 bin lira oldu.

Bankalarda bulunan toplam yabancı para mevduatı, geçen hafta 249 milyar 395 milyon dolar düzeyinde gerçekleşirken, bu tutarın 216 milyar 859 milyon doları yurt içinde yerleşik kişilerin hesaplarında toplandı. Yurt içi yerleşiklerin toplam yabancı para mevduatındaki değişime bakıldığında, parite etkisinden arındırılmış verilerle 5 Ağustos itibarıyla 3 milyar 767 milyon dolarlık artış görüldü.

Bloomberg

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Müşterilere Mercedes ve Porsche ile giden rüşvetçi Katılım Banka müdürü kim?

Published

on

Bu günlerde İstanbul sokaklarında Mercedes ve Porsche ile dolaşan Katılım Bankalarından birinde çalışan E… isimli Şube Müdürü ile Zeytinburnu’nda karşılaşırsanız sakın şaşırmayın. Bankanın verdiği arabayı beğenmeyip elemanına verip altında tabi kendi adına olmayıp da akrabalarının üzerinden aldığı arabalar ile gezen bir Banka Müdürümüz de var artık. Tabi bu müdür Katılım Bankasında olunca insan daha da çok şaşırıyor.

İddialar Vahim

Bir banka müdürü Mercedes ve Porsche’ye binemez mi, tabi ki de binebilir. Miras kalmıştır, aileden zengindir saygı duyarım ama bu müdürümüz ile ilgili iddialar öyle geçiştirilecek şekilde değil. Zira lüks araçları kullanıyor, kendinin olduğunu söylüyor ama araçlar kendi adına değil. İşin içinde bir milletvekilinin Damadı olduğunu da ekleyince hikaye başka yerlere gidiyor. “Damattır kayınpeder varlıklıdır damadına lüks araç alamaz mı” diyeceksiniz ama iddialar burada da bitmiyor ki.

Banka müdürü yasak olmasına rağmen Ticaretin içinde

Bırakın banka müdürlerini Banka Personelinin ikinci iş olarak Ticaret yapması müşteriler ile Ticari İlişki içine girmesi Bankacılık Kanunu ile de yasaklanmıştır. Bu temel kuralı yeni başlayan bankacılar dahil bilirler. Bu nedenle işlerinden atılmış onlarca bankacı vardır. Hal böyle iken lüks araçlar ile gezen müdürümüz Ticaret yapmaktan çekinmiyor. Üstelik çevresine bunu da söylemekten geri çekinmiyor. Kendine dokunulmaz bir zırh izlenimi veriyor çevresine.

Kredilerden komisyon alıyor iddiası

Müdürümüz ile ilgili iddialar bitmek bilmiyor. İddialara göre özellikle finans sıkıntı içinde olan firmaların bulunması için Pazarlama kadrosunu yönlendiriyor. Kredilendirme sürecinde de bu müşteriler ile komisyon pazarlığı yapılıyor ve bu tür kredilerden komisyon alınıyor.  İddialara göre alüminyum gibi metal sektöründe faaliyet gösteren firmalar hedef belirlenmiş. Personel de tehdit edilerek “bana kimse dokunamaz öyle teftiş vs şikayet düşünmeyin tehditleri” de var tabi işin içinde. Tehditler o boyuta gitmiş ki personele “seni FETÖ’cü olarak şikayet eder hayatını karartırım” tehditlerine kadar gitmiş iş. Personele siz de nemalanın bu düzenimde yönlendirmesi de eksik olmuyor tabi. İş, “Yükümü tutuyorum isteyen payını alsın. Almayanda emirlerimi sorgulamasın ve teftişe gitmesin, yakarım!” tehditlerine kadar varmış.

Banka teftişi şikayet dosyasını kapattı

Tehditlere rağmen; Rüşvet olayını fark eden bir personel banka müdürünü Teftiş Kuruluna şikayette bulunuyor ama sonuç alınamıyor. Teftiş şubeye dahi gitmeden dosyayı kapatıyor. Oysa bu tür şikayetler titizlikle incelenmeli BDDK’ya bilgi verilmeli ve Yargıya suç duyurusunda bulunulmalıydı. Hiçbiri yapılmıyor! Şikayetler hasır altı ediliyor. İddialara göre; işin içinde Pazarlama ve İK desteği de var. Üstelik tüm bunlar Katılım Bankasında oluyor. Liyakat bakımdan en çok dikkat etmesi gereken Katılım bankasına yakışmayan bir fotoğraf çıkıyor ortaya. Banka gibi bir kuruma bu tür müdürler yakışmıyor!

Mobbing ve rüşvet olayı yargıya yansıyacak gibi

Banka Teftişinden sonuç alamayan personel Avukatlık bürosu ile görüşüp süreç içinde yaşadığı Mobbing için yargı yoluna başvurmayı planlıyor. Etik Kurulu ve BDDK’ya da şikayet yansıyacak gibi. Süreci takip edip gelişmeleri hep birlikte öğrenmiş olacağız. Katılım bankası sorunlu kredileri yakından inceleyip elden geçirse iyi olur. Yok öyle şube değiştiririm batık kredileri de başka müdüre yıkarım diye kenara çekilmek! Bankacılıkta hiçbir şeyin sonsuza kadar gizli kalmaması gibi bir huyu vardır, bazı şeyler yaşanarak öğrenilir. Gerçeklerin er ya da geç ortaya çıkması gibi bir huyu vardır!

 

Okumaya devam et

KATEGORİLER

 • Merkez Bankası (MB) faiz kararı... MB faizi düşürürse, sabit bırakırsa altın, dolar, kur ne olur? 18 Ağustos 2022 18/08/2022
  ABD Merkez Bankası (FED)’in geçtiğimiz ay faiz kararını açıklaması sonrasında gözler TCMB Ağustos ayı faiz kararına çevrildi. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini yüzde 14’den yüzde 13’e indirdi. Peki, Merkez Bankası (MB) faiz kararı sabit kaldığında altın ve dolar ne olur? MB faiz düşürürse durum ne olur? İşte o detaylar...
 • Canlı altın fiyatları 18 Ağustos 2022... Çeyrek altın fiyatı ne kadar, gram altın kaç TL? 18/08/2022
  Altın fiyatları geçtiğimiz haftadan bu yana yükseliş seyrine geçmişti 1.038 liraya çıkan gram altın düşüşte. Ons altında ve döviz kurlarında yaşanan hareketlilik diğer altın türlerine de yansıyor. Altın fiyatlarının nasıl yön izleyeceği yatırımcıların gündeminde yer alıyor. Peki, bugün çeyrek altın, gram altın ne kadar, kaç TL? İşte 18 Ağustos altın fiyatları…
 • Son dakika... TCMB faiz kararı açıklandı... İşte Merkez Bankası Ağustos 2022 faiz kararı 18/08/2022
  Merkez Bankası faiz kararı Ağustos 2022 PPK toplantısı ile açıklandı. TCMB faiz kararı açıklaması sonrasında Merkez'in aldığı karar ortaya çıktı. Peki, Merkez Bankası faiz kararı ne kadar, yüzde kaç? İşte TCMB Ağustos 2022 faiz kararı...
 • Merkez Bankası faiz kararı ne kadar, yüzde kaç? TCMB Ağustos 2022 faiz kararı açıklandı! 18/08/2022
  Merkez Bankası Ağustos 2022 faiz kararı açıklamasını Para Politikası Kurulu toplantısı sonrasında yaptı. TCMB PPK takvimi içerisinde toplantının hangi tarihte yapılacağı duyurulmuştu. Peki, piyasaların merakla beklediği Merkez Bankası faiz kararı ne kadar, yüzde kaç oldu? İşte TCMB Ağustos 2022 faiz kararı...
 • Euro Bölgesi çekirdek enflasyonu beklentiyi aştı 18/08/2022
  Euro Bölgesi enflasyon oranı Temmuz’da yıllık 8,9 olarak açıklandı. Veri, bir önceki verideki tahminle paralel seyrederken çekirdek enflasyon ise beklentileri aştı.
 • Son dakika! Bakan Kurum: Ofisler konuta dönüştürülecek 18/08/2022
  Son dakika haberi... Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Resmî Gazete’de yayımlanan “Planlı Alanların İmar Yönetmeliği” ile ilgili bir takım değişiklikler yapıldığını duyurdu. Konut ve kira fiyatlarını düşürmek için her adımı attıklarını vurgulayan Bakan Kurum, “İstanbul’da yaklaşık 1.5 milyon, ülke genelinde 4 milyon metrekare arz fazlası nedeniyle kiralanamayan ya da satılamayan ofis, konuta […]

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.