Connect with us

BORSA

Yabancının hissede 23,4 milyar doları kaldı

Published

on

Yabancı yatırımcının hisse senedi piyasasından aralıksız çıkışı sürüyor. Nisanda da 247 milyon dolarlık çıkış yaşandı. Sermaye Piyasaları Danışmanı Yunus Kaya’nın hesaplarına göre Nisan 2021 sonunda 26 milyar dolar olan QNB Finansbank hariç hisse senedi piyasasında yabancı payı 2022 Nisan sonunda 23.4 milyar dolara geriledi.

Dünya Gazetesi’nden Şebnem Turhan’ın haberine göre; Borsa İstanbul verilerine göre yabancı yatırımcılar nisan ayında 247 milyon dolarlık net satış gerçekleştirdi. Böylece nisan sonu itibariyle 2022 yılında kümülatif olarak 1 milyar 238 milyon dolarlık net satış yapmış oldu yabancı yatırımcı. Merkez Bankası haftalık verilerine göre ise de 6 Mayıs haftasında ki sadece iki iş gününde yabancı yatırımcı hisse senedi piyasasında net 243.9 milyon dolar çıkış yaptı.

4 aylık çıkış 1.24 milyar dolar

Danışman Yunus Kaya, BİST verilerine göre 2021 Mayıs-Aralık arasında 212.5 milyon dolarlık net alım gerçekleştiren yabancıların, 2022 Ocak-Nisan döneminde 1.24 milyar dolarlık daha hisse sattığını vurguladı. Bu hesaba göre son 1 yılda 1.02 milyar dolar net satım yapıldığına dikkat çeken Kaya, bu rakama talep toplama usulü halka arzlara girişler ve bedelli sermaye artırımlarına katılımların hariç olduğunu da ekledi.

Kaya, MKK verilerine göre Nisan 2021 sonunda 292 milyar TL ile toplam piyasa değerinin yüzde 42,0’ını oluşturan yabancıların payının 2022 Nisan sonunda toplam değerleri 404.8 milyar TL’ye çıkmasına karşın yüzde 36,3’e gerilediğini belirterek tersinden bakıldığında ise yerlinin payının yüzde 58,0’dan yüzde 63,7’ye yükseldiğini dile getirdi. Kaya, yabancının yoğun çıkış yaptığı bu son bir yılda BİST 100 endeksinin yüzde 73,8 artışla 1397 puandan 2430 puana yükseldiği dikkate alınınca yabancı satışına karşın yerli aldıkça endeksi yükseltti de denebileceğini vurguladı.

Borsanın en değerli şirketi konumunda olan QNB Finansbank’ın, fiili dolaşımının yüzde 1’in bile altına olmasına karşın MKK’ya kayıtlı hisseleri nedeniyle yabancıların sahip olduğu rakamı da yukarı çektiğine işaret eden Kaya, şöyle devam etti: “2021 Nisan’da fiili dolaşımda olmayan 76.7 milyar TL’yi 2022 Nisan’da yine fiili dolaşımda olmayan 57.1 milyar TL’yi hesap dışında bırakınca; yabancıların borsadaki payı yüzde 34,8’den yüzde 32,9’a inmiş gözüküyor. Dolar bazında bakınca da Nisan 2021 sonunda 26 milyar dolar olan QNB Finansbank hariç yabancı payı 2022 Nisan sonunda 23.4 milyar dolara gerilemiştir.”

Toplam çıkışı 2.5 milyar dolar oldu

Merkez Bankası haftalık verilerine göre yılbaşından beri 6 Mayıs haftası itibariyle yabancı yatırımcılar toplam 1 milyar 428,7 milyon dolarlık hisse senedi satışı, 1 milyar 31,8 milyon dolarlık DİBS satışı ve 8.4 milyon dolar ÖST satışı yaptı. Yabancı yatırımcılar böylelikle 2022 yılında toplam 2 milyar 468,9 milyon dolarlık menkul kıymet satışı gerçekleştirmiş oldu. Son 1 yıllık süre zarfında ise yabancı yatırımcılar 1 milyar 35,2 milyon dolarlık hisse senedi satışı, 700.4 milyon dolarlık DİBS satışı ve 30.1 milyon dolar ÖST satışı gerçekleştirirken menkul kıymet piyasasından 1 milyar 765,7 milyon dolar yabancı çıkışı oldu. Hisse senedinde yabancıların payı 6 Mayıs itibariyle yüzde 36,6 olurken önceki haftada bu oran yüzde 36,9 idi.

Okumaya devam et

BORSA

BORSA : Sanayi mi yoksa banka hissesi mi?

Borsa İstanbul yılbaşından bu yana yüzde 55 yükselirken bankacılık endeksi yüzde 60 arttı. Ancak son 3 yıla bakıldığında sanayi hisselerinin performansı açık ara daha iyi. Yüzde 50’ye çıkan özsermaye kârlılığı ve görece ucuz kalmaları banka hisselerine ilgiyi son dönemde artırmış durumda.

Published

on

Başlığa bakıp bu yazıyı okumaya başladıysanız hisse senetleriyle ilgileniyorsunuz demektir. Belki daha önce hiç hisse almadınız, almayı düşünüyorsunuz belki de geçmişte defalarca farklı farklı hisseler aldınız. Türkiye’de özellikle son dönemde atılan adımların ardından gelinen durum, hisse senetlerine olan ilgiyi ‘mecburen’ artırdı. Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre, hisse senedine yatırım yapanlara son 1 yılda 130 bin, son 3 yılda 1.3 milyon kişi eklendi. Bu artışlarda pandemi sürecinde evden çalışmanın artması ve son dönemde hızla yükselen enflasyon karşısında tasarrufları koruma eğiliminin öne çıkması etkili oldu.

İyi şirket kazandırıyor

Türk Lirası’ndan dövize geçişlerin önüne geçebilmek adına atılan ‘Kur Korumalı Mevduat’ adımı döviz yatırımcısı için iyi bir alternatif oldu. Ancak bu ürün tasarruflarını enflasyon oranına karşı korumak isteyenlerin talebine tam olarak cevap vermediği için hisse senedine yerli yatırımcı ilgisi arttı. Borsayla yeni tanışanlar için şunu hatırlatmakta fayda var. Borsada yapacağınız yatırımları uzun vadeli olarak düşünün. Öyleki geçmiş veriler; borsada büyüme hikayesi olan, iyi yönetilen, düzenli temettü ödeyen şirket hisselerinin yatırımcısını üzmediğini ortaya koyuyor.

Banka hisseleri gaza bastı

Gelelim başlıktaki sorunun yanıtına… Bankacılık hisseleri son haftalardaki yukarı yönlü sert fiyat hareketleriyle dikkat çekti. BİST 100 Endeksi yılbaşından bu yana yüzde 55’e yakın yükselirken Bankacılık Endeksi yüzde 60 ile endeksin üzerinde getiri sağladı. Sınai Endeksi ise yüzde 40 ile endeksin gerisinde kaldı. Ancak son 3 yıla baktığımızda sınai sektör hisselerinin performans anlamında bankalara büyük fark attıkları görülüyor. Bu süreçte geride kalan bankacılık hisseleri iyi gelen bilançolarının da etkisiyle aradaki farkı bir miktar kapatmaya çalıştı.

Portföy yapmanın önemi

Peki, bundan sonra ne olacak? Borsada para kazanmak istiyorsunuz genel trendlerin hangi sektörleri öne çıkardığını analiz etmek sizi avantajlı duruma getirebilir. Ancak tek başına yeterli değildir. Sadece tek bir sektör hisselerine yatırım yapmaktansa farklı sektörlerde (trendlere de bağlı kalarak) büyümesini sürdüren, kârlılığı artan, gelecek vadeden şirket hisselerinden oluşan bir portföy sizi hedeflerinize taşımakta daha yardımcı olacaktır. Kısa vadede yüksek kâr beklentisine girmeden uzun vade düşünen bir yatırımcının borsada zarar etmesi pek mümkün gözükmüyor. Bunun için de her fiyat hareketlerinde panik yapmayacak çelik gibi bir sinir sistemine hakim olmanız gerekiyor.

Seçim öncesi yabancılar gelebilir

Kısa vadede içeride enflasyon, dışarıda ABD Merkez Bankası’nın (fed) kararları izlenmeye devam ediyor. Ancak 2023 yılında yapılacak seçimler başka bir hikaye yaratabilir. Son yıllarda piyasaları terk eden yabancı yatırımcıların bir kısmı, seçimlerin ardından ekonomi politikalarında bir değişiklik olabileceği beklentisini satın almak isteyebilir. Dolayısıyla geçmiş yıllardaki gibi bir büyüklükte olmasa bile Türkiye’ye gelebilecek yabancı yatırımcı ilk olarak son yıllarda performans anlamında geride kalmış ve işlem yapabileceği derinliğe sahip hisseleri ilk aşamada tercih edecektir. Bu noktada da büyük bankacılık hisseleri öne çıkabilir.

Dövizi olana ilgi sürebilir

Yine enflasyonist ortamın bir süre daha devam edeceğine yönelik genel bir beklenti var. Bu süreçte özellikle gıda perakendeciliği hisselerine ilgi sürebilir. Yine küresel resesyon tartışmalarının olduğu bir ortamda gelirlerinde azalma riski olsa da kurlarda olası yukarı hareketler nedeniyle ihracat yapan ve döviz fazlası olan şirket hisselerinin portföylerde bulundurulması gerektiği öneriliyor.

BİST 100 Endeksi’nde kritik seviyeler nerede?

BİST 100 Endeksi haftalık bazdaki grafikte 18 Temmuz 2022 haftasında başlayan sert yükseliş trendi üzerindeki seyir sürüyor. Bunun yanında geçtiğimiz haftanın en önemli direnç noktası olan 2 bin 797 puan seviyesinin üzerindeki haftalık kapanış oldukça olumlu. Endeks şimdi daha önce direnç olarak çalışan bu trend çizgisini destek seviyesi haline getirmeye çalışacak. Bunda başarılı olabilirse yukarı hareketlerin inişli çıkışlı bir fiyat seyri de olsa devamı beklenebilir. Endeksin üzerinde bulunduğu agresif yükseliş trendinin destek noktası ise bu hafta için 2 bin 784 puan seviyesine denk geliyor. Yani endeks bu hafta bu destek noktasının altına gelmedikçe kısa vadeli ana trendin yukarı olduğu söylenebilir. Olumsuz senaryoda bu destek noktasının altına girilmesi durumunda 2 bin 350-2 bin 400 puan seviyelerine kadar bir geri çekilme riski oluşabilir.

Dolarda düşüş için 17.07’nin altı şart

Haftalık bazdaki grafikte paritenin 17,07 TL’nin üzerinde kalması yükselişi teknik anlamda açıklayan en büyük etken. Bu sebeple paritede olası bir geri dönüş sinyali için öncelikle 17,07 TL’nin altına inilmesi şart. Böyle bir senaryo daha ilk aşamada 16,25 TL seviyesine denk gelen yükseliş trendinin destek noktasına kadar bir geri çekilme hareketi beklenebilir. Bu noktanın da altına gelinmesi paritede 14,47-14,85 TL bandına kadar bir geri çekilmeyi tetikleyecek öneme sahip. Bu sebeple olası aşağı hareketlerde en kritik nokta şu an için 17,07 TL seviyesi. Bu noktanın üzerinde kalınması durumunda yukarı yönlü riskler artacağından ilk aşamada 18,25 TL seviyesinin test edilme riski artacak.

Ufuk KORCAN

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Yabancı yatırımcı çıkış devam ediyor

Yabancı yatırımın menkul kıymetlerden çıkışı bu hafta da devam etti. Yabancılar, 88.2 milyon dolarlık hisse senedi, DİBS ve şirket iç borçlanma senedi satışı gerçekleştirdi.

Published

on

Yabancı yatırımcıların Türk menkul kıymetlerinden aralıksız çıkışı 22 Temmuz haftasında da devam etti. Yabancılar yedi haftadır sürekli hisse senedinden, üç haftadır da devlet iç borçlanma senetlerinden net satış yapıyor. Yabancı yatırımcılar, geçen hafta ise net 76,5 milyon dolarlık hisse senedi, 4,2 milyon dolarlık DİBS ve 7,5 milyon dolarlık şirket borçlanma senetleri sattı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Haftalık Menkul Kıymet İstatistikleri yayımlandı. Yurtdışında yerleşik kişilerin 14 Temmuz itibarıyla 14 milyar 388,2 milyon dolar olan hisse senedi stoku, 22 Temmuz’da 14 milyar 805,1 milyon dolara yükseldi. Aynı dönemde yurtdışında yerleşik kişilerin DİBS stoku 1 milyar 293,8 milyon dolardan 1 milyar 327,7 milyon dolara çıktı. ŞBS stokları ise 118,6 milyon dolardan 109,6 milyon dolara geriledi.

Okumaya devam et

BORSA

BORSA: Yabancı kaçtı, yerli kredi çekip borsaya girdi

Borsaya yerli ilgisi artarken kredili işlemlerde de patlama yaşandı. 2019’da 2.8 milyar TL olan kredili işlemler 13.7 milyar TL’ye yükseldi.

Published

on

Türk Lirası değerini hızla yitirirken döviz ve altın dışında hisse senetlerinin de enflasyondan korunma aracına dönüşmesi, yabancı yatırımcı ilgisi tarihinin en düşüğünde iken Borsa İstanbul’u yukarıya taşıyor.  Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre, 2021 yılı sonunda 2 milyon 342 bin olan Borsa İstanbul’da yerli yatırımcı sayısı, altı ayda yaklaşık 153 bin artarak, haziran ayında 2 milyon 495 bine çıktı. Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) tarafından açıklanan 2022 Haziran ayı raporuna göre; yerli yatırımcıların pay senedi varlıkları ise yılın ilk yarısında yüzde 44.2 oranında büyüyerek haziran ayı sonunda 756.5 milyar lira oldu. Pandemi döneminde başlayan yerli yatırımcı ilgisi, ekonomi yönetimi politikalarının Türkiye’yi eksi reel faizde dünya şampiyonu yapması ile devam etti. Ancak yerli yatırımcı sayısı arttıkça kredili hisse senedi alım işlemlerinde de yüzde 390’a varan artışla patlama görüldü.

YERLİ İLE PATLADI

Borsa düşerken en fazla canı yananlar

Yabancı kurumsal şirketler yatırımlarını Türk hisse senetlerinden çekerken, yerli yatırımcıların bir bölümü de bu fırsatı kredili işlemlerle değerlendiriyor. Hisse senetleri değerlendikçe kredili işlemler risk yaratmıyor. Borsa yönünü aşağıya çevirdiğinde ise en fazla, kredili işlem yapanların canı yanıyor. Bu kredilerin maliyetleri yüzde 20 yakınsa bugün alınan hisselerin en az yüzde 20’den fazla ralli yapacağına güveniliyor olması gerekiyor.

Okumaya devam et

KATEGORİLER

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.