Connect with us

GÜNDEM

BÜLTEN : Döviz, Faiz, Hisse Senedi, Emtia

Published

on

Yurt içinde ekonomik veri takviminin zayıf olduğu haftada Hazine Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar piyasa fiyatlamalarında etkili oldu. Gelişen ekonomi para birimlerinin Ruble ve Rand dışında haftayı satıcılı bir seyirde geçirdiği görülürken TL negatif ayrıştı. Liralaşma stratejisi çerçevesine alınabilecek yeni ürün ve önlem açıklamaları ile döviz kurunda oynaklık artarken 16.80-17.30 seviyesi arasında sert fiyat hareketleri gözlendi. Risk primi tarafında negatif fiyatlamalar sürdü ve 5 yıllık CDS primi 800 baz puan seviyesinin üzerine yükseldi. Bunun dışında açıklanan verilere bakıldığında Mayıs ayında nakit bütçe dengesi 149.2 milyar TL artış kaydetti. Nisan ayında işsizlik oranı ise %11.3 oldu.Küresel tarafta Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı ön plana çıktı. ECB 1 Temmuz itibariyle parasal genişleme programını sonlandırırken Temmuz ayı itibariyle de faiz artışlarına başlayacak. Metinde ve sonrasında yapılan basın toplantısında verilen mesajlar ilk faiz artırımının 25 baz puan olacağına işaret ediyor. ABD’de Mayıs ayı enflasyonu %8.3 seviyesindeki beklentilere karşın %8.6 seviyesinde gerçekleşti. Böylece bir önceki zirvesini tazeleyerek enflasyondaki ivmenin kırılmadığına işaret etti. FED toplantısı öncesi gelen veri ABD 10 yıllık tahvil faizinin %3.08 seviyesini test etmesine sebep olurken dolar endeksi tarafında da pozitif fiyatlandı.
Aktif Bank
Döviz Kurları:Gelişen ekonomi para birimlerinde satıcılı bir seyir hakim oldu. Küresel tarafta faizlerin yükseldiği ve risk iştahının düştüğü bir ortam, G10 para birimleri dışında negatif yönlü baskı oluşturuyor. TL’nin hafta içinde %4’ten fazla değer kaybetmesi sonrası açıklanan yeni ürünler 50 kuruşluk bir bantta sert fiyat hareketlerinin görülmesine sebep oldu. TL’de bir aylık zımni oynaklık yıl içindeki en yüksek seviyesine geldi.G10 para birimleri haftayı ABD dolarına karşı satıcılı geçirdi. Yen negatif ayrışmaya devam ederken, Japonya tarafından gelen açıklamalar cari politikaların sürdürüleceğine işaret ediyor. Haftaya faiz artırım beklentisi fiyatlanmış olan bir diğer para birimi Sterlin, diğer G10 para birimlerine göre pozitif ayrıştı. ECB tarafında verilen mesajlar ilk etapta Euro’yu pozitif etkilerken sonrasında piyasanın beklediği kadar şahin bir faiz artırım patikasının sinyallerini alamaması paritede gerilemeye sebep oldu.
Aktif Bank
Faiz Enstrümanları:Yurt içinde OIS piyasasında faizler yükselmeye devam etti. 2 yıllık tenorda faiz %32.9 seviyesine yükseldi. 5 yıllık CDS primindeki yükseliş ile beraber 5 yıllık Eurobond faizi de çift haneyi gördü. 2 yıllık gösterge tahvil faizi %27.5 seviyesini gördükten sonra zorunlu karşılık tarafında yapılan düzenleme ile yurt içi bankaların DİBS ihtiyacındaki artış kaynaklı sert bir gerileme ile %24 seviyesini test etti. CDS priminin de 800 baz puanı geçtiği görülüyor. TL için tüm faiz enstrümanlarında oynaklığın bir miktar yükseldiğini görüyoruz.Küresel tarafta faizler haftalık bazda yükselmeye devam etti. Yüksek gelen enflasyon verisine karşın ABD 10 yıllık tahvil faizi %3 seviyesinin üzerinde kalıcı olmakta zorlanıyor. Avrupa tarafındaysa düşük getirili tahvil faizlerinde 10 ile 20 baz puan arasında değişen yükselişler kaydedildi.
Aktif Bank
Hisse Senetleri:BİST100 endeksi haftaya pozitif başlasa da haftanın ikinci yarısında satıcılı seyretti. Endeks 50 günlük hareketli ortalamasının üzerinde fiyatlanmaya devam ediyor. Endeks USD cinsinden ise tam tersi bir görüntü sunarken cari fiyatlamaların enflasyon üzeri getiri elde etme isteğiyle endeks için risk iştahının yüksek seyretmeye devam ettiğine işaret ediyor. Bu noktada küresel hisse senedi endeksleri ile BİST100 arasındaki korelasyonun geçmiş yıllarda olanın aksine güncel fiyatlamalarda çok düşük olduğu görülüyor.Küresel tarafta hisse senetleri için satışların derin olduğu bir hafta yaşandı. S&P 500 endeksi %4’e yakın değer kaybederken Avrupa’daki endekslerde de benzer bir seyir görüldü. Euro Stoxx 50 endeksi de %4 değer kaybetti. Asya’da fiyatlamalar bir miktar daha olumlu seyrederken Hang Seng endeksi %3’ün üstünde kazanç ile pozitif ayrıştı. Yüksek enflasyon beklentileri merkez bankalarından sıkılaşma yönündeki beklentileri ateşlerken hisse senetleri için sıkı para politikası negatif fiyatlanıyor. Küresel enflasyonda tepe noktası oluşana kadar bu baskı devam edebilir.
Aktif Bank
Emtia:Emtia fiyatları da sıkı para politikası beklentileri ile negatif fiyatlanırken değerli metallerin tümü haftayı kayıpla getirdi. Altın en az kaybı yaşan olarak bir miktar pozitif ayrışırken platin %5’in üzerinde değer kaybetti. Enerji fiyatları ise yüksek seyrine devam ediyor. Hem Brent hem de WTI tipi ham petrol varili 120 dolar seviyesinin üzerinde fiyatlanıyor. ECB de hafta içindeki toplantıda enerji fiyatlarının bir süre daha yüksek kalmasını beklediklerine vurgu yaptı.
Aktif Bank
Takip Edilecek VerilerÖnümüzdeki hafta yurt içinde sanayi üretimi, ödemeler dengesi ve bütçe dengesi verileri takip edilecek. Küresel tarafta merkez bankası kararlarının ön plana çıktığı bir hafta olacak. Hem FED hem de BOE tarafında faiz artırımı bekleniyor. Bununla beraber Almanya’da ZEW tarafından açıklanacak olan endeks verileri de takip edilecektir.
Aktif Bank
Aktif Bank Araştırma

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Bingöl İl Özel İdaresi banka maaş promosyon sözleşmesini feshetti

Published

on

Enflasyonun yüzde 80’e yaklaşmasıyla bankaların emeklilere verdikleri promosyon rakamı 7 bin liranın üzerine çıktı. Sendikalar ve konfederasyonlardan çalışanlar için de güncel olmayan sözleşmelerin yenilenmesi talebi yükseldi.

Promosyon güncellensin talebi

Memur Sen de yaptığı son açıklamada “Geçmiş dönemlerde yapılan promosyon sözleşmeleri; bazı kurumlarda yapılan yeni promosyon sözleşmeleri ile uyumlu hale getirilerek güncellenmeli, ekonomik koşullar ve enflasyon durumu gözetilmeli, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri kamu görevlilerinin hakkını ve hukukunu koruyacak şekilde harekete geçerek sendika temsilcileri ve bankalar ile tekrar bir araya gelmeli, değişen durum ve şartları dikkate alarak promosyon tutarlarını revize etmelidir” dedi.

Bingöl İl Özel İdaresi bankayla promosyon sözleşmesini feshetti

Gazetememur’un haberine göre; Bingöl İl Özel İdaresi, anlaşma yaptığı bankadan promosyon sözleşmesinin güncellenmesini talep etti. Talep uygun görülmeyince promosyon sözleşmesini feshetti. İl Özel İdaresi fesih sonrasında yeniden ihaleye çıktı ve her bir çalışan için 23 bin 875 TL’lik promosyon anlaşması yaptı.

Okumaya devam et

GÜNDEM

EYT çalışması Aralık’ta tamamlanıyor

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ( EYT ) Federasyonunun dışlandığı görüşmelerin Aralık ayına kadar tamamlanacağı açıklandı. EYT Federasyonu sık sık “laf değil, vaat değil somut sonuç istiyoruz” açıklaması yapıyordu.

Published

on

Ankara’da Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) ilişkin çözüm trafiği hızlandı. EYT Platformu üyelerinden oluşan bir heyet, önceki gün AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Emin Akbaşoğlu ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ile görüştü. EYT düzenlemesindeki beklentilerini anlatan EYT Platformu üyeleri, dün de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile bir araya gelerek EYT’nin bu yılın sonuna kadar çözülmesi için söz aldı.

Türkiye Gazetesi’nin haberine göre, heyette yer alan Bolu, Düzce, Sakarya EYT Dernekleri Başkanı ve EYT Platformu Üyesi Mehmet Ali Çelik, “Önceki gün HAK-İŞ Konfederasyonu ve TÜRK-İŞ Konfederasyonu ile görüştük, desteklerini aldık. Ayrıca, AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Emin Akbaşoğlu ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ile bir araya geldik. Biz de EYT içerisinde bulunan, stajından Aylık Bağlama Oranına (ABO), kadın doğum borçlanmasından Bağ-Kur prim borçlanmasına kadar bütün konuları anlatarak bu işin çözümünü dile getirdik. Görüşmelerimiz çok olumlu geçti” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile yaptıkları görüşmeyi de anlatan Çelik, “EYT Platformu olarak, Bakan Bilgin’e mağduriyetlerimiz anlatıldığı kapsamlı dosyamızı sunduk. Sayın Bilgin, basında çıkan formüllerin hiçbirinin masada olmadığını ve kendilerinin herhangi bir açıklaması bulunmadığı halde yanlış bilgilendirmeler yapıldığını söyledi. Bu konuda 3 milyon kişilik bir mağdur kesimin olduğunu, bunların 2 milyonunun 4A statüsünde, kalan 1 milyon kişinin de diğer statülerde olduğunu belirtti.

Çözüm noktasında ise sürecin bir noktaya geldiğini ve özellikle bütçe görüşmeleri sonrasında EYT’nin masaya yatırılıp konunun taraflarıyla görüşüldükten sonra çözüme kavuşturulacağını ifade etti. Bakan Bey, aralık ayı içerisinde kesinlikle konunun çözüleceğini dile getirdi. Bakan Bilgin’in sözleri, EYT’liler için bir müjdedir. EYT, iktidarın gündeminde ve aralık ayı içinde çözüleceği ortada” diye konuştu. İHA

Okumaya devam et

GÜNDEM

Parasını çekemedi banka personelini rehin aldı

Published

on

Ekonomik krizin bankaları zor durumda bıraktığı Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta mevduat hesabındaki parayı çekemediği gerekçesiyle silahlı bir kişi banka çalışanlarını rehin aldı.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, ismi henüz bilinmeyen bir kişi Beyrut’un Hamra Mahallesi’nde bulunan Federal Bank’a giderek hesabındaki parayı çekmek istedi.

Parasını çekemeyen kişi, tekrar bankaya gelerek havaya 3 el ateş etti. Banka çalışanlarını rehin alan silahlı kişi, hesabındaki tüm parasını talep ediyor.

Banka çalışanlarını rehin alan kişinin hesabında 200 bin dolar olduğu belirtiliyor.

Okumaya devam et

KATEGORİLER

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.