Connect with us

EKONOMİ

Enflasyonun kontrolden çıktığı endişesi küresel paniğe dönüştü!

Published

on

 • Cuma günü ABD’de açıklanan ve beklentileri aşan enflasyon verisi ardından küresel mali piyasalarda büyük çaplı bir türbülans yaşanıyor. Paniğin arkasında elbette yüksek enflasyon, FED’in de buna paralel para politikasını sertleştirerek daha da agresifleşeceği ve sonuç olarak ekonomilerin resesyon (durgunluk) riski ile karşı karşı kalacağı endişesi, dolar hariç tüm varlık sınıflarında büyük çaplı kayıpların yaşanmasına neden oluyor. 
 • Risk-on döneminde (yani risk iştahının bol para ve düşük faizlerle yüksek olduğu) şaha kalkan kripto paralar, son haftalarda yaşanan panik satışları ile hasar tespit sıralamasından ilk sırada yer aldı. Programlanabilir para Ethereum, son 10 haftadır soluksuz düşüşünü devam ettirerek 3,580 dolardan bu hafta 1,000 doların kıyısına kadar gerileyerek %70 değerini kaybetti. Benzer bir şekilde, direnişin parası Bitcoin, 28bin dolar seviyesindeki destek seviyesini koruyamayarak benzer bir şekilde 21bin dolar seviyesine kadar gerileyerek Aralık 2020’den bu yana en düşük seviyesini test etti. Teknik mânâda daha da aşağıda 19bin dolar seviyesine dikkat edeceğiz. 
 • Kripto paralarda günlük bazda %20’ye varan kayıplar sonrası, coinmarketcap verilerine göre, kripto para piyasasının da toplam değeri 1 trilyon dolar seviyesinin altına sarktı. Hatırlanacağı üzere 2021’in son çeyreğinde, kripto paraların piyasa değeri 3 trilyon dolar seviyesine yaklaşmıştı. Bu bakış açısıyla, 2 trilyon doların buharlaştığını söyleyebiliriz! 
 • Hisse senetler, kripto parlalar derken, kıymetli madenler de dün dolar fırtınasından nasibini aldı. ABD enflasyon verisi ardından haftayı 1,871 dolar seviyesinde kapatan altın, dün havanın bozulmasına paralel teknik mânâda önemli bir seviye olan 1,865 doların altına sarkarak günü 1,818 dolardan tamamladı. Altında Cuma’dan Pazartesiye düşüş %3 seviyesinde gerçekleşti. 22 dolar seviyesindeki teknik bölgenin üzerinde bir türlü tutunamayan gümüş de, dün adeta havlu atarak 21 dolar seviyesine kadar satıldı.  
 • Petrolün varil fiyatı kritik teknik seviye olan 123 doların hemen altında işlem görmeye devam ederken, güvenli liman doların talep görmesi ile DXY süratle 105 dolar seviyesinin de üzerine çıkarak 2003 yılından bu yana en yüksek değere ulaştı. Doların tüm varlıkları âdeta ezmesi ile GBPUSD paritesi yeniden 1,21 ; EURUSD paritesi is ise 1,04 seviyesine gevşedi. Sterlin cephesinde 1,2080 seviyesinin altında haftalık kapanış durumunda, covid döneminde test edilen 1,14 seviyesine kadar grafiklerin boş olduğunun altını çizmemiz gerekiyor. 
 • Şirazesinden çıkan enflasyona paralel, piyasalar, FED’in yılın geriye kalan 5 toplantısının her birinde 50baz puan faiz artırımına gidebileceği beklentisi (hatta 75 baz puan bile konuşulmaya başlandı) ile âdeta büyük bir çöküş ile karşı karşıya kaldılar. En büyük 500 şirketinin işlem gördüğü S&P500 endeksi bir gecede %4 gerileyerek, Ocak zirvesi olan 4,800 puan seviyesinden %22,50 düşüşle ayı piyasasına girmiş oldu. Teknoloji hisselerinde düşüşün de ivme kazanması ile Nasdaq endeksi dün %4,7 geriledi.  
 • Küresel mali piyasalarda dün yaşanan tarihi gün elbette daha da çeşitlendirilebilir. Lâkin, açık bir şekilde görüleceği üzere, büyük bir panik ortamı ile karşı karşıya olan piyasalarda her varlık sınıfında yüksek oranda kayıplar yaşanırken, yatırımcılar panik havasıyla ABD dolarına sığınmaya yani nakde dönmeye çalışıyor. Enflasyonun kontrolden çıktığı inancı ve elbette devam eden savaş, piyasaların karamsar/panik havasının arkasında maalesef itici güç olarak duruyor. 
 • Kripto paralar ve teknoloji hisselerinde yaşanan büyük çaplı kayıplar, kuşkusuz gelişmekte olan ülke para birimlerine de sirayet etti. Dolar, Hindistan Rupisi karşısında tüm zamanların zirvesine yükselirken, gelişmekte olan ülke paraları da büyük çapta kayıplar ile karşı karşıya kaldı. 
 • Dün gelişmiş ülke borsalarında %3-5 arasında yaşanan satışlar içeriye de olumsuz yansıdı. Enflasyona karşı güvenli liman olarak yurtiçi yerleşiklerin sığındığı Borsa 100 ana endeksi, günü %1,3 düşüşle tamamlarken, doların herşeye karşı değer kazancı, USDTRY kurunu da 17,30 seviyesinin kıyısına kadar itti. Aralık 2021’de yaşanan gün içi patlamayı bir kenara bırakırsak, dün akşam USDTRY kurunun kapanış değeri 17,27 ile tüm zamanların zirvesine işaret ediyor. Bu arada, kasko primi olarak görülen yabancı nezdinde Türkiye’nin 5 yıl vadeli CDS risk primi 850 baz puana kadar yükselerek 2008 küresel kriz döneminin de ötesine geçtiğini görüyoruz. Bu seviyeleri normal karşılamak mümkün görünmüyor! Reuters hesaplamasına göre, mevcut CDS oranları döviz cinsi dış borçlar için %42 iflas olasılığına işaret ediyor. Gelinen seviyeleri, ispatlanmış ekonomi biliminin aksine izlenen politikaların maalesef bir sonucu olarak okuyoruz. 
 • ABD’de uzun vadeli faizler (30 yıllık) %3,4 seviyesine yükselerek 2018 senesine geri dönerken, resesyonun öncü bir göstergesi olan kısa vadeli faizlerinin uzun vadeli faizlerinin önüne geçmesi de piyasalarda var olan resesyon endişesini adeta perçinledi. Faiz eğrisine bakıldığında, 10 yıllık gösterge tahvil getirisinin (%3,35) 2 yıllık faizin getirisinin (%3,40) altında kalması, resesyon riskini teyit ediyor. Geriye dönük olarak bakıldığında, faiz eğrisi ne zaman bu yönde terse dönmüş bir görünüm sergilese, akabinde resesyon pek de gecikmemiş.  
 • Küresel bazda enflasyonun kontrolden çıktığına yönelik artan endişeler ve önde gelen merkez bankalarının buna karşı faiz silahını daha da etkin bir şekilde kullanacağı yönünde beklenti, topyekûn piyasaları resesyona sürükleyeceği kaygısı ile karamsar hatta panik havasının bu sabah Asya borsalarına da taşındığını görüyoruz. Asya genelinde koyu kırmızı bir renk hâkim olurken, gösterge endeks Tokyo borsası %2 aşağıda işlem görüyor.  
 • FED’in bugün başlayacak ve yarın sonuçlanacak toplantısı öncesinde piyasalarda patlak veren panik havasını ne boyutta dikkate alacağını da kestirmek  mümkün görünmüyor. Bu bağlamda, yukarıda da belirttiğimiz üzere, FED’in yılın geriye kalan 5 toplantısının her birinde 50 baz puan faiz artırımına giderek faiz oranını %3,25 – 3,50 bandına çekeceği beklentisine paralel, yarın akşam toplantı ardından yapılacak açıklamalar ve yol haritası da önemle takip edilecektir. 

>Türkiye CDS

Türkiye’nin 5 yıl vadeli CDS risk primi 850 baz puana kadar yükselerek 2008 küresel kriz döneminin de ötesine geçti. Bu seviyeleri normal karşılamamak gerekiyor. Reuters hesaplamasına göre, mevcut CDS oranları döviz cinsi dış borçlar için %42 iflas olasılığına işaret ediyor. Gelinen seviyeleri, ispatlanmış ekonomi biliminin aksine izlenen politikaların maalesef bir sonucu olarak okuyoruz.  

16551809398fd734cda3ea571e8b2d0dddd5174160_1_1200.jpg

>Cari Denge

 Türk mali piyasalarında dün açıklanan ödemeler dengesi istatistikleri göre, cari denge Nisan ayında 2,7 milyar dolar açık verirken, yılın ilk dört ayında açık 21,1 milyar dolar; son 12 ayda ise açık 25,7 milyar dolar oldu. Geçen yılın aynı döneminde, 4 aylık açık 9,1 milyar dolar, 12 aylık açık ise 31,4 milyar dolar idi. Verinin alt kalemlerinde, bir uyarlama hesabı olan net hata ve noksan kalemini, açıkcası savaş nedeniyle (Rusya ve Ukrayna’dan nakit giriş) merak ediyorduk. Nisan’da 4,5 milyar dolar giriş, yılın ilk dört ayında 11,75 milyar dolar girişe tekabûl ediyor. Sisteme dışarıdan ciddi mânâda giriş olduğunu böylelikle teyit etmiş olduk.

16551809405bd3b2d91c0aae21d062332d57e566f4_2_1200.jpg

İKTİSATBANK

Okumaya devam et

EKONOMİ

Rusya’dan ne alıyoruz? Rusya’ya ne satıyoruz?

Published

on

Ülkemizde ve dünyada ekonomi gündemi inanılmaz bir hızda değişiyor. Geçen hafta Rusya’yla ticaretimiz hakkında bir yazı yazıp önümüzdeki hafta devam edelim demiştim. Aradan 1 hafta geçmesine ragmen Rusya’yla ticaret meselesini 6 ay önce tartışmışız gibi geliyor. Bu arada KKM tartışması, IMF’den borç mu aldık konusu, araçlardaki ÖTV’nin indirilmesi, rezervlerimizin artması, CDS’in düşmesi gibi birçok major konu tartışıldı. Dolayısyla bizim Rusya meselesinin modası da geçti. Bundan sonra bir hafta önceden sonraki hafta şunu yazacağım diye bir taahhütte bulunmayacağım. Ama madem devam edeceğiz dedik, Rusya’yla nelerin ticcaretini yapıyoruz bir bakalım.

Hangi ülkeye hangi malı satıyoruz, hangi malı alıyoruz, detay hacimler ne kadar gibi sorulara ha deyince cevap bulamıyorsunuz. Bunun için TÜİK’in sitesinden belli aşamaları geçerek ülkeye göre arama yapıp belli verileri çekip sonra onları konsolide etmeniz gerekiyor. Benim bu yazıda kullandıklarım https://biruni.tuik.gov.tr/ adresinden aldığım verilerdir. Farklı kaynaklardan alınan verilerde küçük sapmalar olabiliyor. Bunun da belli nedenleri var ama yazımızın konusu bu değil.

Rusya’yla 2021 yılı dış ticaret hacmimiz 32.5 milyar dolar. Bunun 27.5 milyar doları ithalat, 5 milyar doları ihracat. 2022 ilk 6 ayda ise dış ticaret hacmimiz 29.2 milyar dolar, 26.7 milyar doları ithalat, 2.5 milyar dolarıysa ihracat. Gördüğünüz gibi Rusya’ya karşı ciddi bir dış tişcaret açığımız var. Bu açık 2022’de 2021’e göre daha büyük olacak. Bunun da temel nedeni enerji fiyatlarının yüksekliği ve bizim Rusya’dan ithal ettiğimiz ürünlerde enerjinin ilk sırada gelmesi.

2021 ve 2022’nin ilk 6 ayındaki toplam 7.5 milyar dolarlık ihracatımız içinde sebze ve meyvenin ilk sıralarda olduğunu görüyoruz. Aşağıdaki tabloda ihrac ettiğimiz ilk 10 ürünü ve 18 aylık ihracat hacimlerini bulabilirsiniz. Aşağıdaki ilk 10 ürün toplam ihracatımızın %42’sini oluşturuyor.

2021 ve 2022 ilk 6 ayındaki toplam 54.2 milyar dolarlık ithalatımızın içinde yukarıda da belirttiğim gibi aslan payı enerjinin. Toplam ithalat içindeki payı %44. Enerji kalemleri detaylı olarak açıklanmıyor. Gizli veri şeklinde sınıflandırılıyor. Aşağıdaki tabloda Rusya’dan ithal ettiğimiz ilk 10 ürünü bulabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi enerji konusunu dışarıda bıraksak bile Rusya’dan sadece ithal ettiğimiz tahıl ve yağların toplam tutarı neredeyse bizim toplam ihracatımız kadar. Arada çok büyük bir dengesizlik mevcut. Bu şartlar altında ticaretin yerel para birimleri cinsinden gerçekleştirilmesi hangi yollarla yapılacak insan gerçekten merak ediyor.

Geçen haftaki yazımda bahsettiğim ve uluslararası medyada yer bulan Avrupa’dan Rusya’ya ihracatın Türkiye üzerinden gerçekleştirildiği ve böylece yaptırımların delindiği iddiasını doğrulayacak bir gelişme en azından resmi verilede şimdilik görünmüyor. Önümüzdeki aylar için veriler açıklandıkça izlemeye devam edeceğiz.

Emrah LAFÇI – Dünya

Okumaya devam et

BORSA

BORSA : Sanayi mi yoksa banka hissesi mi?

Borsa İstanbul yılbaşından bu yana yüzde 55 yükselirken bankacılık endeksi yüzde 60 arttı. Ancak son 3 yıla bakıldığında sanayi hisselerinin performansı açık ara daha iyi. Yüzde 50’ye çıkan özsermaye kârlılığı ve görece ucuz kalmaları banka hisselerine ilgiyi son dönemde artırmış durumda.

Published

on

Başlığa bakıp bu yazıyı okumaya başladıysanız hisse senetleriyle ilgileniyorsunuz demektir. Belki daha önce hiç hisse almadınız, almayı düşünüyorsunuz belki de geçmişte defalarca farklı farklı hisseler aldınız. Türkiye’de özellikle son dönemde atılan adımların ardından gelinen durum, hisse senetlerine olan ilgiyi ‘mecburen’ artırdı. Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre, hisse senedine yatırım yapanlara son 1 yılda 130 bin, son 3 yılda 1.3 milyon kişi eklendi. Bu artışlarda pandemi sürecinde evden çalışmanın artması ve son dönemde hızla yükselen enflasyon karşısında tasarrufları koruma eğiliminin öne çıkması etkili oldu.

İyi şirket kazandırıyor

Türk Lirası’ndan dövize geçişlerin önüne geçebilmek adına atılan ‘Kur Korumalı Mevduat’ adımı döviz yatırımcısı için iyi bir alternatif oldu. Ancak bu ürün tasarruflarını enflasyon oranına karşı korumak isteyenlerin talebine tam olarak cevap vermediği için hisse senedine yerli yatırımcı ilgisi arttı. Borsayla yeni tanışanlar için şunu hatırlatmakta fayda var. Borsada yapacağınız yatırımları uzun vadeli olarak düşünün. Öyleki geçmiş veriler; borsada büyüme hikayesi olan, iyi yönetilen, düzenli temettü ödeyen şirket hisselerinin yatırımcısını üzmediğini ortaya koyuyor.

Banka hisseleri gaza bastı

Gelelim başlıktaki sorunun yanıtına… Bankacılık hisseleri son haftalardaki yukarı yönlü sert fiyat hareketleriyle dikkat çekti. BİST 100 Endeksi yılbaşından bu yana yüzde 55’e yakın yükselirken Bankacılık Endeksi yüzde 60 ile endeksin üzerinde getiri sağladı. Sınai Endeksi ise yüzde 40 ile endeksin gerisinde kaldı. Ancak son 3 yıla baktığımızda sınai sektör hisselerinin performans anlamında bankalara büyük fark attıkları görülüyor. Bu süreçte geride kalan bankacılık hisseleri iyi gelen bilançolarının da etkisiyle aradaki farkı bir miktar kapatmaya çalıştı.

Portföy yapmanın önemi

Peki, bundan sonra ne olacak? Borsada para kazanmak istiyorsunuz genel trendlerin hangi sektörleri öne çıkardığını analiz etmek sizi avantajlı duruma getirebilir. Ancak tek başına yeterli değildir. Sadece tek bir sektör hisselerine yatırım yapmaktansa farklı sektörlerde (trendlere de bağlı kalarak) büyümesini sürdüren, kârlılığı artan, gelecek vadeden şirket hisselerinden oluşan bir portföy sizi hedeflerinize taşımakta daha yardımcı olacaktır. Kısa vadede yüksek kâr beklentisine girmeden uzun vade düşünen bir yatırımcının borsada zarar etmesi pek mümkün gözükmüyor. Bunun için de her fiyat hareketlerinde panik yapmayacak çelik gibi bir sinir sistemine hakim olmanız gerekiyor.

Seçim öncesi yabancılar gelebilir

Kısa vadede içeride enflasyon, dışarıda ABD Merkez Bankası’nın (fed) kararları izlenmeye devam ediyor. Ancak 2023 yılında yapılacak seçimler başka bir hikaye yaratabilir. Son yıllarda piyasaları terk eden yabancı yatırımcıların bir kısmı, seçimlerin ardından ekonomi politikalarında bir değişiklik olabileceği beklentisini satın almak isteyebilir. Dolayısıyla geçmiş yıllardaki gibi bir büyüklükte olmasa bile Türkiye’ye gelebilecek yabancı yatırımcı ilk olarak son yıllarda performans anlamında geride kalmış ve işlem yapabileceği derinliğe sahip hisseleri ilk aşamada tercih edecektir. Bu noktada da büyük bankacılık hisseleri öne çıkabilir.

Dövizi olana ilgi sürebilir

Yine enflasyonist ortamın bir süre daha devam edeceğine yönelik genel bir beklenti var. Bu süreçte özellikle gıda perakendeciliği hisselerine ilgi sürebilir. Yine küresel resesyon tartışmalarının olduğu bir ortamda gelirlerinde azalma riski olsa da kurlarda olası yukarı hareketler nedeniyle ihracat yapan ve döviz fazlası olan şirket hisselerinin portföylerde bulundurulması gerektiği öneriliyor.

BİST 100 Endeksi’nde kritik seviyeler nerede?

BİST 100 Endeksi haftalık bazdaki grafikte 18 Temmuz 2022 haftasında başlayan sert yükseliş trendi üzerindeki seyir sürüyor. Bunun yanında geçtiğimiz haftanın en önemli direnç noktası olan 2 bin 797 puan seviyesinin üzerindeki haftalık kapanış oldukça olumlu. Endeks şimdi daha önce direnç olarak çalışan bu trend çizgisini destek seviyesi haline getirmeye çalışacak. Bunda başarılı olabilirse yukarı hareketlerin inişli çıkışlı bir fiyat seyri de olsa devamı beklenebilir. Endeksin üzerinde bulunduğu agresif yükseliş trendinin destek noktası ise bu hafta için 2 bin 784 puan seviyesine denk geliyor. Yani endeks bu hafta bu destek noktasının altına gelmedikçe kısa vadeli ana trendin yukarı olduğu söylenebilir. Olumsuz senaryoda bu destek noktasının altına girilmesi durumunda 2 bin 350-2 bin 400 puan seviyelerine kadar bir geri çekilme riski oluşabilir.

Dolarda düşüş için 17.07’nin altı şart

Haftalık bazdaki grafikte paritenin 17,07 TL’nin üzerinde kalması yükselişi teknik anlamda açıklayan en büyük etken. Bu sebeple paritede olası bir geri dönüş sinyali için öncelikle 17,07 TL’nin altına inilmesi şart. Böyle bir senaryo daha ilk aşamada 16,25 TL seviyesine denk gelen yükseliş trendinin destek noktasına kadar bir geri çekilme hareketi beklenebilir. Bu noktanın da altına gelinmesi paritede 14,47-14,85 TL bandına kadar bir geri çekilmeyi tetikleyecek öneme sahip. Bu sebeple olası aşağı hareketlerde en kritik nokta şu an için 17,07 TL seviyesi. Bu noktanın üzerinde kalınması durumunda yukarı yönlü riskler artacağından ilk aşamada 18,25 TL seviyesinin test edilme riski artacak.

Ufuk KORCAN

Okumaya devam et

EKONOMİ

Borsa şirketleri son 2 yıldır borçla büyüyor

Published

on

Bu denklem sadece faizli bir enstrümanın getirisini etkilemiyor. Örneğin bir hisse senedine de yatırım yapmak isteseniz burada da karşınıza çıkıyor bir şekilde. En azından bilanço kalemlerine yansımasıyla.

Şu ana kadar bilanço ve gelir tablolarını KAP’a gönderen 195 şirketin toplam bilanço ve gelir tablosu verilerini aynı dönemin geçmiş 5 yılıyla dolar bazında kıyasladığımızda bu etkinin ne kadar net olduğunu da fark etmemek mümkün değil. Dolar bazında son 5 yılın en yüksek esas faaliyet kârlılığına ulaşan borsa şirketleri, toplam kârlılıkta da iki yıl öncesinin 4 katına yakın bir karlılık düzeyinde. Esas faaliyet kar marjı yüzde 4.78’lerden yüzde 10’lara, net kar marjı yüzde 6.53’ten yüzde 17.47’lere, özsermaye karlılığı ise yüzde 3.97’lerden yüzde 16.45’lere yükselmiş durumda.

BORÇLULUK ORANI YÜZDE 100

Öte yandan borç/özsermaye oranı (yani özsermaye yerine borçla büyüme oranı da diyebiliriz) yüzde 76.62’lerden yüzde 100’lere ulaşmış durumda. Bu ne demek oluyor? Yani artık şirketler eskiden her 100 TL’lik özsermayesine karşılık 77 TL’lik dış kaynakla faaliyetlerini finanse ederken artık her 100 TL’lik özsermayesine karşılık 100.25 TL dış kaynakla finanse ediyor.

ENFLASYONLA BAĞIN KOPUŞU

Eğer faiz-enflasyon modelinin şirketler tarafında yaptığı etkiyi görmek istiyorsak işte en güzel örnek. Çünkü 2018/06 dönemi Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 17.75’te belirlediği, buna karşılık resmi TÜFE rakamının ise yıllık yüzde 15.39 olarak açıklandığı bir dönemdi. Yıllar içerisinde TÜFE yüzde 12.62’lere düşerken diğer yandan faiz beklentilerin de üzerinde indirimlerle yüzde 8.25’lere çekildi. İşte tam anlamıyla şirketler cephesinde dengelerin değişmeye başladığı dönem de bu dönem oldu. 2020 yılının ikinci yarısı ile 2021 yılının ilk aylarında sert faiz artışlarının gerçekleştiği bir dönem ve yeniden pozitif reel faize geçildiği bir dönem yaşansa da ardından gelen ardı ardında faiz indirimleriyle astronomik şekilde artan enflasyon arasında bağlantı koptu. Bu da şirketler açısından dış kaynak kullanmayı çok daha cazip hale getiren, elindeki malın ise durdukça değerlendiği bir dönem ortaya çıkardı. Bu nedenle şirketlerin giderek büyümelerini çok ucuz maliyetli dış kaynakla yani borçla finanse ettiği bir dönem yarattı.

BORSA NEDEN HALA UCUZ?

Borsa şirketleri açısından karlılığı yüksek, maliyetleri ise düşük dönem halen devam ediyor. Bu nedenle de ilerleyen dönemlerde de çok yüksek karlılıkların devam edeceği beklentisi analistler cephesinde de dile getiriliyor. Bu da Borsa İstanbul’u her yeni bilanço döneminde daha da ucuzlatacak bir sebep. Yani BIST’te sağlam, karlı, ciro ve varlık büyümesini artıran ve spekülatif tahtalarsa sahip olmayan şirketlerde şu sıralar gördüğümüz hiçbir fiyat pahalı olmayabilir.

Barış ERKAYA

Okumaya devam et

KATEGORİLER

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.