Connect with us

BANKA HABERLERİ

Merkez bankaları faiz artırım yarışına girdi

Artan enflasyona karşı bu yıl başta Fed olmak üzere dünya genelinde 45 merkez bankası faiz silahını çekti. Fed’in 75 baz puanlık son artırımının hemen ardından İsviçre ve İngiltere merkez bankalarından da faiz artırımları geldi. Özellikle İsviçre Merkez Bankası’nın 15 yılın ardından ilk kez faiz artırımına gitmesi piyasaları şaşırttı. ECB temmuzda faiz artırımlarına başlama niyetinde olduğunu açıklarken Türkiye’de TCMB yılın ilk 5 toplantısını pas geçti

Published

on

Bu hafta piyasaların ana gündemi Fed’in faiz artırımı oldu. Çarşamba akşamı Fed artan enflasyonu dizginlemek amacıyla 1994’ten bu yana ilk kez 75 baz puanlık faiz artırımına gitti. Politika faizi böylece yüzde 1.50-1.75 aralığında çekilirken Fed yetkilileri faizin sene sonu yüzde 3.4’e yükseleceğini öngördü.

Fed, mart ayında 25, mayıs toplantısında ise 50 baz puanlık artırım kararları almıştı. Fed’in son kararında ABD’de 41 yılın zirvesine yükselen enflasyon etkili oldu. Geçen cuma ABD’de mayıs ayında yıllık enflasyonun yüzde 8.6’ya yükseldiği açıklandı. Piyasa beklentisi ise enflasyonun yüzde 8.3 gelmesi yönündeydi. Enflasyondaki yükselişe özellikle gıda, enerji ve barınma fiyatlarındaki artışlar önemli katkıda bulundu.

ABD’de enflasyonun 20 yıllık seyri:

Ancak enflasyon endişesi ABD’ye özgü değil. Koronavirüs salgını sonrası bozulan tedarik zincirlerinde henüz toparlanma yaşanmamışken bu yıl Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimi geldi. Savaşın etkisiyle enerji ve tüm emtia fiyatlarında önemli yükselişler yaşandı.

PETROL VE GIDADA YÜKSELİŞ

Brent petrolün varil fiyatı arza yönelik endişelerle 2022 genelinde yüzde 53 yükselerek 120 doları aştı. Küresel gıda fiyatlarındaki değişimi ölçen FAO Gıda Fiyatları Endeksi ise mayıs ayında yıllık yüzde 22.8 yükseldi. Dünyanın önemli tahıl ve gübre sağlayıcıları arasında olan Rusya ve Ukrayna’nın devam eden savaşı nedeniyle gıda fiyatlarında yakın zamanda düşüş öngörülmüyor.

Ülkelerde alınan son faiz artırım kararları ve politika faizi oranları:

45 ÜLKEDE ARTIRIM KARARI

Tüm bu gelişmeler dünya genelinde tüketici fiyatlarının artmasına yol açarken merkez bankaları da artan enflasyonla mücadele için Fed’in izinden gidiyor. Şu ana kadar 2022 yılında dünya genelinde 45 ülkede merkez bankaları faiz artırım karalarına imza attı.

15 YIL SONRA GELEN SÜRPRİZ

Son olarak dün İngiltere ve İsviçre’den faiz artırım kararları geldi. İsviçre Merkez Bankası (SNB), sürpriz bir şekilde politika faizini 50 baz puan artırdı. Bu, banka tarafından Eylül 2007’den bu yana yapılan ilk faiz artırımı oldu. SNB’den yapılan açıklamaya göre, gösterge faiz oranı yüzde -0.75’ten yüzde -0.25’e çıkarıldı. Piyasaların beklentisi faizlerde bir değişikliğe gidilmeyeceği yönündeydi.

ÜST ÜSTE 5 ARTIRIM

İsviçre’nin ardından İngiltere Merkez Bankası da politika faizini 25 baz puan artışla yüzde 1.25 seviyesine çıkardı. Banka son beş toplantının beşinde de böylece faiz artırım kararı almış oldu. Karar metninde enflasyonist etkilere karşın bankanın tetikte olmaya devam edeceği vurgulandı.

22 YIL SONRA BİR İLK

Daha önce ise Kanada Merkez Bankası 1 Haziran’da 50 baz puanlık faiz artırımına gitmişti. Böylece banka, son 2 toplantısında da faiz artırım kararı almış oldu. Avustralya Merkez Bankası da 7 Haziran’da piyasaların beklentisinin üzerinde bir şekilde 50 baz puanlık faiz artırımına gitti. Bu Avustralya’da 22 yılın ardından yapılan ilk 50 baz puanlık artırım oldu.

MAYISTA DALGA DALGA YAYILMIŞTI

Birçok önemli ekonomide henüz haziran ayı faiz kararı açıklanmadı. Fed’in geçen ayki faiz artırımının ardından ise artırımlar üst üste gelmişti. Fed’in hemen ardından Brezilya Merkez Bankası 100 baz puanlık artırıma gitmişti. Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri merkez bankaları da mayısta 50’şer baz puanlık artırım karaları aldı.

Çekya Merkez Bankası da mayıs başında 75 baz puanlık faiz artırım kararı aldı. Yeni Zelanda Merkez Bankası da Fed’e paralel bir şekilde mayıs toplantısında 50 baz puanlık artırım kararı almıştı.

RUSYA SAVAŞ ÖNCESİNE DÖNDÜ

Yukarıdaki grafikte de görüldüğü gibi yılın en büyük faiz artırım kararları savaş halindeki Rusya ve Ukrayna’dan geldi. Rusya Merkez Bankası şubat ayında Ukrayna’yı işgal girişiminin hemen ardından rublenin değerini korumak için 1050 baz puanlık faiz artırımına gitti. Ancak banka son olarak 10 Haziran’da 150 baz puanlık indirime gitti. Üst üste yapılan indirimlerle politika faizi yüzde 9.5 ile savaş öncesine döndü.

UKRAYNA’DA ENFLASYONLA MÜCADELE

Ukrayna Merkez Bankası ise para birimindeki değer kaybını durdurmak ve artan fiyatları dizginlemek için 2 hafta önce politika faizini yüzde 10’dan yüzde 25’e yükseltti. Böylece politika faizi Eylül 2015’ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Ukrayna Merkez Bankası mayısta yıllık enflasyonun yüzde 17’ye yükseldiğine dikkat çekti ve savaş nedeniyle bu yıl ikiye katlanabileceğini belirtti. Bu sebeple faiz artırımının zorunlu hale geldiğini bildirdi.

ECB TEMMUZDA BAŞLAYACAK

Dünya genelinde faiz artırım fırtınası sürerken gözler şu ana kadar henüz faiz silahını çekmeyen Avrupa Merkez Bankası’na (ECB) çevrildi. Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyon mayısta yüzde 8.1 ile tarihi zirvesine ulaştı. Son olarak 9 Haziran’daki toplantısında ECB politika faizini yüzde 0’da sabit bıraktı. Ancak temmuz ayında 25 baz puanlık faiz artırımına gitme ‘niyetinde’ olduğunu açıkladı.

TCMB HAMLE YAPMADI

Dünyada bunlar yaşanırken Türkiye’de Merkez Bankası bu yıl şu ana kadar ‘bekle-gör’ politikası uyguladı. 2021 yılı eylül ayından aralık ayına kadar 500 baz puanlık indirimle politika faizini yüzde 14’e indiren Merkez Bankası bu yıl ilk 5 toplantıda faize dokunmadı.

Son olarak 26 Mayıs’ta faiz sabit bırakılırken karar metninde “Fiyat istikrarının sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaşması amacıyla TCMB’nin tüm politika araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci devam etmektedir” ifadeleri yer aldı.

Türkiye’de yıllık enflasyon mayıs ayında yüzde 73.5’e yükseldi.

HABERTÜRK

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Vakıf Katılım Kütahya şubesi hizmete girdi

Vakıf Katılım Genel Müdürü Osman Çelik, “Kütahya’da 141. şubemizin açılışını yapıyoruz. Vakıf Katılım olarak şu anda Türkiye’deki ödenmiş sermayesi en güçlü katılım bankası konumundayız.” dedi.

Published

on

akıf Katılım Kütahya şubesi düzenlenen törenle hizmete girdi.

Adnan Menderes Caddesi’ndeki şube açılış törenine Kütahya Vali Vekili Hasan Erkan, Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, Vakıf Katılım Genel Müdürü Osman Çelik, oda başkanları ve kurum müdürleri katıldı.

İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın duasının ardından şubenin açılışı yapıldı.

Vakıf Katılım Genel Müdürü Osman Çelik, AA muhabirine, Vakıf Katılım’ın hızlı şekilde Türkiye genelinde şubeleştiğini söyledi.

Vakıf Katılım’ın 141. şubesinin Kütahya’da açıldığını belirten Çelik, ‘Vakıf katılım 2016 yılında kurulmuş ve kamu sermayeyle kurulan bir banka. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün ve munzam vakıfların ecdat yadigarı vakıfların ana sermayeler olduğu bir kurumumuz. Şu anda 141 şubemiz var. Bugün Kütahya’da 141. şubemizin açılışını yapıyoruz. Vakıf Katılım olarak şu anda Türkiye’deki ödenmiş sermayesi en güçlü katılım bankası konumundayız.’ ifadelerini kullandı.

Çelik, açılışı yapılan şubenin Kütahya ekonomisine, sanayisine büyük katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.


Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

KKM bütçeye maliyeti 60 milyar TL’yi geçti

Published

on

Merkezi yönetim bütçesi Temmuz ayı sonuçlarına göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Dövizden dönen hesaplara ödenen tutar hariç kur korumalı mevduatta kur farkı olarak bütçeden tasarruf sahiplerine ödenen tutar 23,4 milyar TL oldu.

Böylelikle 5 ayda toplam maliyet 60,6 milyar TL olarak kaydedildi.

5 Ağustos haftası itibariyle kur korumalı mevduat 1,17 trilyon TL’ye yükseldi.

Aynı dönemde bankalardaki TL cinsi mevduat yüzde 1,58 artışla 3 trilyon 268 milyar 855 milyon 200 bin lira, yabancı para cinsinden mevduat ise yüzde 1,98 yükselişle 4 trilyon 241 milyar 920 milyon 450 bin lira oldu.

Bankalarda bulunan toplam yabancı para mevduatı, geçen hafta 249 milyar 395 milyon dolar düzeyinde gerçekleşirken, bu tutarın 216 milyar 859 milyon doları yurt içinde yerleşik kişilerin hesaplarında toplandı. Yurt içi yerleşiklerin toplam yabancı para mevduatındaki değişime bakıldığında, parite etkisinden arındırılmış verilerle 5 Ağustos itibarıyla 3 milyar 767 milyon dolarlık artış görüldü.

Bloomberg

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Müşterilere Mercedes ve Porsche ile giden rüşvetçi Katılım Banka müdürü kim?

Published

on

Bu günlerde İstanbul sokaklarında Mercedes ve Porsche ile dolaşan Katılım Bankalarından birinde çalışan E… isimli Şube Müdürü ile Zeytinburnu’nda karşılaşırsanız sakın şaşırmayın. Bankanın verdiği arabayı beğenmeyip elemanına verip altında tabi kendi adına olmayıp da akrabalarının üzerinden aldığı arabalar ile gezen bir Banka Müdürümüz de var artık. Tabi bu müdür Katılım Bankasında olunca insan daha da çok şaşırıyor.

İddialar Vahim

Bir banka müdürü Mercedes ve Porsche’ye binemez mi, tabi ki de binebilir. Miras kalmıştır, aileden zengindir saygı duyarım ama bu müdürümüz ile ilgili iddialar öyle geçiştirilecek şekilde değil. Zira lüks araçları kullanıyor, kendinin olduğunu söylüyor ama araçlar kendi adına değil. İşin içinde bir milletvekilinin Damadı olduğunu da ekleyince hikaye başka yerlere gidiyor. “Damattır kayınpeder varlıklıdır damadına lüks araç alamaz mı” diyeceksiniz ama iddialar burada da bitmiyor ki.

Banka müdürü yasak olmasına rağmen Ticaretin içinde

Bırakın banka müdürlerini Banka Personelinin ikinci iş olarak Ticaret yapması müşteriler ile Ticari İlişki içine girmesi Bankacılık Kanunu ile de yasaklanmıştır. Bu temel kuralı yeni başlayan bankacılar dahil bilirler. Bu nedenle işlerinden atılmış onlarca bankacı vardır. Hal böyle iken lüks araçlar ile gezen müdürümüz Ticaret yapmaktan çekinmiyor. Üstelik çevresine bunu da söylemekten geri çekinmiyor. Kendine dokunulmaz bir zırh izlenimi veriyor çevresine.

Kredilerden komisyon alıyor iddiası

Müdürümüz ile ilgili iddialar bitmek bilmiyor. İddialara göre özellikle finans sıkıntı içinde olan firmaların bulunması için Pazarlama kadrosunu yönlendiriyor. Kredilendirme sürecinde de bu müşteriler ile komisyon pazarlığı yapılıyor ve bu tür kredilerden komisyon alınıyor.  İddialara göre alüminyum gibi metal sektöründe faaliyet gösteren firmalar hedef belirlenmiş. Personel de tehdit edilerek “bana kimse dokunamaz öyle teftiş vs şikayet düşünmeyin tehditleri” de var tabi işin içinde. Tehditler o boyuta gitmiş ki personele “seni FETÖ’cü olarak şikayet eder hayatını karartırım” tehditlerine kadar gitmiş iş. Personele siz de nemalanın bu düzenimde yönlendirmesi de eksik olmuyor tabi. İş, “Yükümü tutuyorum isteyen payını alsın. Almayanda emirlerimi sorgulamasın ve teftişe gitmesin, yakarım!” tehditlerine kadar varmış.

Banka teftişi şikayet dosyasını kapattı

Tehditlere rağmen; Rüşvet olayını fark eden bir personel banka müdürünü Teftiş Kuruluna şikayette bulunuyor ama sonuç alınamıyor. Teftiş şubeye dahi gitmeden dosyayı kapatıyor. Oysa bu tür şikayetler titizlikle incelenmeli BDDK’ya bilgi verilmeli ve Yargıya suç duyurusunda bulunulmalıydı. Hiçbiri yapılmıyor! Şikayetler hasır altı ediliyor. İddialara göre; işin içinde Pazarlama ve İK desteği de var. Üstelik tüm bunlar Katılım Bankasında oluyor. Liyakat bakımdan en çok dikkat etmesi gereken Katılım bankasına yakışmayan bir fotoğraf çıkıyor ortaya. Banka gibi bir kuruma bu tür müdürler yakışmıyor!

Mobbing ve rüşvet olayı yargıya yansıyacak gibi

Banka Teftişinden sonuç alamayan personel Avukatlık bürosu ile görüşüp süreç içinde yaşadığı Mobbing için yargı yoluna başvurmayı planlıyor. Etik Kurulu ve BDDK’ya da şikayet yansıyacak gibi. Süreci takip edip gelişmeleri hep birlikte öğrenmiş olacağız. Katılım bankası sorunlu kredileri yakından inceleyip elden geçirse iyi olur. Yok öyle şube değiştiririm batık kredileri de başka müdüre yıkarım diye kenara çekilmek! Bankacılıkta hiçbir şeyin sonsuza kadar gizli kalmaması gibi bir huyu vardır, bazı şeyler yaşanarak öğrenilir. Gerçeklerin er ya da geç ortaya çıkması gibi bir huyu vardır!

 

Okumaya devam et

KATEGORİLER

 • Merkez Bankası (MB) faiz kararı... MB faizi düşürürse, sabit bırakırsa altın, dolar, kur ne olur? 18 Ağustos 2022 18/08/2022
  ABD Merkez Bankası (FED)’in geçtiğimiz ay faiz kararını açıklaması sonrasında gözler TCMB Ağustos ayı faiz kararına çevrildi. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini yüzde 14’den yüzde 13’e indirdi. Peki, Merkez Bankası (MB) faiz kararı sabit kaldığında altın ve dolar ne olur? MB faiz düşürürse durum ne olur? İşte o detaylar...
 • Canlı altın fiyatları 18 Ağustos 2022... Çeyrek altın fiyatı ne kadar, gram altın kaç TL? 18/08/2022
  Altın fiyatları geçtiğimiz haftadan bu yana yükseliş seyrine geçmişti 1.038 liraya çıkan gram altın düşüşte. Ons altında ve döviz kurlarında yaşanan hareketlilik diğer altın türlerine de yansıyor. Altın fiyatlarının nasıl yön izleyeceği yatırımcıların gündeminde yer alıyor. Peki, bugün çeyrek altın, gram altın ne kadar, kaç TL? İşte 18 Ağustos altın fiyatları…
 • Son dakika... TCMB faiz kararı açıklandı... İşte Merkez Bankası Ağustos 2022 faiz kararı 18/08/2022
  Merkez Bankası faiz kararı Ağustos 2022 PPK toplantısı ile açıklandı. TCMB faiz kararı açıklaması sonrasında Merkez'in aldığı karar ortaya çıktı. Peki, Merkez Bankası faiz kararı ne kadar, yüzde kaç? İşte TCMB Ağustos 2022 faiz kararı...
 • Merkez Bankası faiz kararı ne kadar, yüzde kaç? TCMB Ağustos 2022 faiz kararı açıklandı! 18/08/2022
  Merkez Bankası Ağustos 2022 faiz kararı açıklamasını Para Politikası Kurulu toplantısı sonrasında yaptı. TCMB PPK takvimi içerisinde toplantının hangi tarihte yapılacağı duyurulmuştu. Peki, piyasaların merakla beklediği Merkez Bankası faiz kararı ne kadar, yüzde kaç oldu? İşte TCMB Ağustos 2022 faiz kararı...
 • Euro Bölgesi çekirdek enflasyonu beklentiyi aştı 18/08/2022
  Euro Bölgesi enflasyon oranı Temmuz’da yıllık 8,9 olarak açıklandı. Veri, bir önceki verideki tahminle paralel seyrederken çekirdek enflasyon ise beklentileri aştı.
 • Son dakika! Bakan Kurum: Ofisler konuta dönüştürülecek 18/08/2022
  Son dakika haberi... Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Resmî Gazete’de yayımlanan “Planlı Alanların İmar Yönetmeliği” ile ilgili bir takım değişiklikler yapıldığını duyurdu. Konut ve kira fiyatlarını düşürmek için her adımı attıklarını vurgulayan Bakan Kurum, “İstanbul’da yaklaşık 1.5 milyon, ülke genelinde 4 milyon metrekare arz fazlası nedeniyle kiralanamayan ya da satılamayan ofis, konuta […]

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.