Connect with us

Gülbeyaz Gergün

JAPONYA : Dört nala giden enflasyon mu yoksa ulusal iflas mı?

Japonya’nın uyguladığı düşük faiz politikası başa bela olmaya başladı. Yabancı yatırımcılar başta olmak üzere kaygıları artmış durumda. Japonya büyüsü bozulmak üzere ve ülke üzerinde kara bulutlar dolaşmaya başladı.

Published

on

Japonya sıfır faiz politikasını sürdürmeye devam ediyor. Bu, her şeyden önce, yüksek borçlu devletler grubunda yer alıyor. Alman Japon Araştırmaları Enstitüsü müdürü, olası bir “korku senaryosu” konusunda uyarıyor.

Kathrin Erdmann, ARD-Studio Tokyo tarafından yapılan açıklamada;

Japonya ve maliyesi hakkında konuşurken, gevşek para politikası ile ilgili: “Merkez bankaları ekonomiye para sağlıyor. Şimdi genellikle sadece matbaaya attıklarını ve daha fazla banknot bastıklarını hayal ediyorsunuz. Ancak para politikası aslında merkez bankasının ticari bankalara sözde merkez bankası parası sağlayacak şekilde çalışıyor “diye açıklıyor Tokyo’daki Japon Araştırmaları Enstitüsü müdürü Franz Waldenberger ” bu parayı ticari bankalar bunu ekonomiye kredi vermek için kullanabilirler” iafdesini kullandı.

Alınan tedbirler beklentilerin aksine ekonomi bu şekilde canlandırılmadı, yatırım yapılmadı. Bunun yerine, ödünç alınan para merkez bankasına geri döndü. Japonya’nın yıllarca süren sıfır faiz oranı politikası, her şeyden önce yüksek borçlu devlet için elverişlidir, çünkü krediler ucuzdur.

Sıfı rfaiz Tasarruf sahipleri ve ekonomi için olumsuzlar. Waldenberger, “Düşük faiz oranları, daha az üretken olan şirketlerin bile düşük faiz oranları nedeniyle var olmaya devam edebileceği anlamına geliyordu” diyor. Bu, daha üretken şirketleri engeller. “İnsanların büyümeye devam etmesini sağlamıyorlar. Demografik gelişimin arka planına karşı, bu aslında Japonya’nın karşılayamayacağı bir şey.”

Ücretler 20 yıldır neredeyse aynı kaldı

Uzun zamandır her şey uyumlu bir şekilde gitti, diyor Alman Japon Araştırmaları Enstitüsü müdürü. Ama bu şimdi değişebilir. Çünkü gıda fiyatları bazı durumlarda burada da büyük ölçüde arttı. Ve tüketiciler buna çok tepkili, çünkü ücretler 20 yıldır neredeyse aynı kaldı. Hükümet politikasına verilen destek, üst meclis seçimlerine bir aydan az bir süre kala düştü.

“Korku senaryosu – enflasyonun kontrolden çıktığı”

Ve yen zayıflıyor – iyi bir işaret değil, merkez bankası başkanı Haruhiko Kuroda hafta sonunda yaptığı açıklamada; “para birimi düşüşü gelecek için plan yapmayı zorlaştırıyor, istenmeyen ve ekonomi için kötü” ifadsini kullandı.

Waldenberger de aynı şekilde görüyor ve endişeli. “Umarım bu kaba karar olmak zorunda değildir: dörtnala giden enflasyon veya ulusal iflas.” Bu, bazı insanların kesinlikle gördüğü korku senaryosudur, “faiz oranları bir noktada yükselecek ya da merkez bankası faiz oranlarını düşük tutmaya çalışmaya devam ederse, enflasyon kontrolden çıkacaktır” ifadeleri kullanıldı.

tagesschau.de

Okumaya devam et

EKONOMİ

Almanya resesyonun eşiğinde

Published

on

Almanya’da yaklaşan bir durgunluğun işaretleri çoğalıyor. Münih merkezli IFO Enstitüsü tarafından yayınlanan iş iklimi endeksi raporuna göre; Alman ekonomisinin yönetim kurulu odalarındaki ruh hali Temmuz ayında önemli ölçüde kötüleşti. Yaklaşık 9.000 şirketin katıldığı aylık ankete dayanan ve Alman ekonomisi için en önemli öncü gösterge olarak kabul edilen barometre, Haziran ayındaki 92,2 puanın ardından 88,6 puana geriledi.

IFO Başkanı Clemens Fuest, “Yüksek enerji fiyatları ve gaz kıtlığı tehdidi ekonomiye ağırlık veriyor” dedi. “Almanya resesyonun eşiğinde” ifadesini kullandı.

Amanya’da karamsarlık tüm endüstrilerde yayıldı. Şirketler sadece mevcut iş durumlarından daha az memnun olmakla kalmadılar, aynı zamanda önümüzdeki aylarda “önemli ölçüde daha kötüleşme” bekliyorlar. Sanayi şirketleri, korona salgınının patlak vermesinden kısa bir süre sonra, Nisan 2020’de olduğu gibi gelecekten endişe duyuyorlar. Son dönemde güven endeksinin yüksek olduğu, hizmet sektöründe, özellikle konaklama ve turizm sektörlerinde bile Temmuz ayında beklentiler çöktü.

KfW Baş Ekonomisti Fritzi Köhler-Geib, “Her şeyden önce, Kuzey Akım-1‘in bakımıyla bağlantılı olarak sürekli bir gaz arzının dondurulması korkusunun, anket sırasında birçok şirketin iş beklentilerini bulanıklaştırması muhtemeldir” dedi. Tam teslimat durdurma başlangıçta gerçekleşmemişti, ancak enerji arzı konusundaki belirsizlik hala “tehdit olarak” kalacaktır.

Ekonomi üzerindeki çeşitli yükler

Dekabank Baş Ekonomisti Ulrich Kater, “yüksek fiyatlar mal ve hizmetlere olan talebin düşmesine neden oldu” dedi. Şirketler arzı kısıtladı çünkü navlun sorunları ve enflasyon üretimi hesaplanamaz hale getirdi. Kater, “Alman ekonomisi, küçülme olmasa da en azından bir durgunluk dönemiyle karşı karşıya” uyarısında bulundu.

Son zamanlarda, Bundesbank, Alman ekonomisinin performansının gelişmesine, yani gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) geliştirilmesine yönelik beklentilerini de düşürmüştü. Merkez Bankası’nın Temmuz Ayı Raporu’nda, “Bugünün perspektifinden bakıldığında, cari çeyrekteki GSYİH büyümesinin, Bundesbank’ın Haziran 2022 projeksiyonunun temel senaryosunda beklenenden biraz daha zayıf olması muhtemel” denildi.

Okumaya devam et

EKONOMİ

Petrol neden tekrar ucuzluyor?

Petrol fiyatı 100 doların altına düştü. Dolayısıyla petrol neredeyse Ukrayna savaşından önceki kadar ucuzdur. Bunun en önemli deneni Rus petrolünün tekrar alıcı bulması.

Published

on

Her şey daha pahalı mı oluyor? Özellikle enerji? Bu tam olarak doğru değil. Petrol fiyatları, en azından, ayın başından bu yana büyük bir baskı altında. Haftanın ortasında, Kuzey Denizi çeşidi Brent’in bir varili bazen 100 dolardan daha ucuza mal oldu. ABD ham petrolü WTI’nin bir varil (159 litre) fiyatı da çift haneli rakamlara geri döndü ve böylece neredeyse savaş öncesi seviyelere geri döndü.

Karşılaştırma için: Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra, en üstteki bir Brent varili 139.13 dolara mal oldu. Mart ayının en yüksek seviyesinden bu yana fiyat düşüşü bu nedenle neredeyse yüzde 30’dur.

Gaz krizi ve resesyon korkuları

Uluslararası emtia piyasalarında “siyah altın” fiyatını düşüren şey, öncelikle düşük talep korkusu. Yatırımcılar, küresel ekonominin resesyona girebileceğini düşünüyor. Böyle bir senaryoda, petrol talebi büyük ölçüde düşecektir. Özellikle Avrupa’da, bir gaz krizinin sonucu olarak ekonomik çöküş konusunda büyük endişe var.

Haftanın başında, Rusya, rutin bakım çalışmaları nedeniyle Kuzey Akım 1 Baltık Denizi boru hattı üzerinden gaz tedarikini durdurmuş ve Avrupa’daki enerji arzının geleceği konusundaki korkuyu daha da artırmıştı.

Çin’de yeni kilitlenme korkusu

Buna ek olarak, Çin’de mevcut korona dalgası var. Orta Krallık’ta, yeni enfeksiyonların sayısı son zamanlarda Mayıs ayının sonundan bu yana hızla en yüksek seviyeye yükselmişti. Daha kolay bulaşabilen Omikron varyantlarının ortaya çıkmasıyla birlikte, ülke sert bandajlarla yönetilen virüse karşı savaşını kaybediyor gibi görünüyor.

Bununla birlikte, Çin lideri Xi Jinping geçtiğimiz günlerde katı sıfır Covid stratejisine bağlı kalacağını açıkladı. Bu, Çin’de yeni kilitlenme korkularını körüklüyor. Commerzbank emtia uzmanı Carsten Fritsch, “Bu, Çin’deki petrol talebi için aşağı yönlü riskler oluşturuyor, çünkü enfeksiyon durumuna bağlı olarak, yeni hareketlilik kısıtlamaları tekrar tekrar beklenmelidir” diye vurguluyor. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin, en büyük petrol tüketicilerinden biridir.

Çin, rekor miktarda Rus petrolü ithal ediyor

Ancak Avrupa’daki durgunluk korkusu ve Çin’deki kilitlenme korkusu şu anda petrol fiyatı için tek olumsuz faktör değil. Batı tarafından teşvik edilen Rus petrolünün yeniden alıcı bulmasını sağlamak için emtia piyasalarında piyasa ayarlama mekanizmaları da devam ediyor. Bu da, bu ülkelerin daha az Brent veya WTI petrolü talep etmelerine neden oluyor ve bu da fiyatları tekrar düşürüyor.

Çin, Haziran ayında Rusya’dan günde iki milyon varil ham petrol ile rekor düzeyde yüksek bir hacim ithal etti. Emtia uzmanı Fritsch, “Üst üste ikinci ay boyunca Rusya, Suudi Arabistan’ın önünde Çin’in en önemli petrol tedarikçisiydi” diye vurguluyor.

Rus petrolü yeniden daha pahalı hale geliyor

Bu gelişme, Kuzey Denizi çeşidi Brent ve Rus Uralları yağı arasındaki fiyat farkından da görülebilir. Ukrayna savaşının başlamasından sonra, Batı’dan gelen talep aniden çöktüğü için Urallar büyük ölçüde ucuzlamıştı. Wellenreiter-Invest’ten piyasa uzmanı Robert Rethfeld, “Brent’e göre fiyat farkı 19 Nisan’da 37,50 dolar ile en büyük boyutuna ulaştı” diye vurguluyor. O zamandan beri, 25 dolara düştü.

Rethfeld, “Hindistan ve Çin, Rusya’dan önemli ölçüde daha fazla, Avrupa’dan daha az petrol alıyor” diyor. “Dünya pazarlarında, yeni tanker rotaları ve nakliye rotaları farkı telafi ediyor.”

Petrol ambargosu: Hindistan Batı’yı kandırıyor mu?

Aslında, Finlandiya Enerji ve Temiz Hava Araştırma Merkezi’nin yakın tarihli bir raporuna göre, Hindistan son zamanlarda Rusya’dan her zamankinden daha fazla petrol satın aldı. Finlandiyalı analistler, “Ham petrolün önemli bir kısmı, ABD ve Avrupa da dahil olmak üzere rafine edilmiş petrol ürünleri olarak yeniden ihraç ediliyor ve bu da kapatılması gereken önemli bir boşluk” uyarısında bulundu.

Piyasa uzmanı Rethfeld, yeni yaptırımların kabul edilmemesi durumunda, Rus petrolü ile Brent ve WTI petrolü arasındaki uyum sürecinin devam edeceğini tahmin ediyor. “Durgunluk etkileriyle birlikte, yeni bir petrol fiyatı artışı, yani petrol fiyatında yeni bir yüksek seviye, olası değil.”

Yük faktörü olarak güçlü dolar

Güçlü dolar aynı zamanda petrol piyasasında ek bir baskı görevi görüyor. Bunun nedeni, petrol gibi emtiaların dolar cinsinden işlem görmesidir. Altı para biriminden oluşan bir sepete karşı “dolar” ın değerini ölçen dolar endeksi, son 20 yılın en yüksek seviyesi olan 108 işaretinin üzerine çıkmıştı.

ING uzmanları, dolar endeksinin 110’a doğru yüksek uçuşunu sürdürebileceğini varsayıyor. Güçlü bir dolar, ham petrolü dolar bölgesi dışındaki yatırımcılar için daha pahalı hale getirir ve taleplerini azaltır.

Yukarı yönlü potansiyeli olmayan petrol fiyatı

Sonuç olarak, petrol piyasası şu anda bir sürü olumsuz faktörle karşı karşıya. Bu arka plana karşı, yükselen petrol fiyatlarını hayal etmek zor. Petrol fiyatının bu yıl en yüksek seviyesini uzun zamandan beri gördüğünü öne sürecek çok şey var.

Piyasa uzmanı Rethfeld de artık petrol fiyatının büyük bir yukarı yönlü potansiyele sahip olduğuna inanmıyor ve önümüzdeki haftalarda ABD WTI çeşidi için varil başına 100 ila 120 dolar arasında yatay bir hareket öngörüyor.

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

1 USD = 1 EUR NASIL OLDU?

Avrupa’da bir gaz krizi ve durgunluk korkusu döviz piyasasına açıkça yansıyor: 2002’den bu yana ilk kez, euro bugün ( 12.07.2022 ) öğlen saatlerinde tam bir dolar değerindeydi. Bu nasıl oldu?

Published

on

Euro 20 yıldır bu kadar ucuz değildi: 2002’den bu yana ilk kez, Avrupa ortak para birimi bir dolar sınırına düştü. Bugün bir avro sadece 1.000 dolar. Sadece milenyumun başında ortak para biriminin ilk yıllarında yatırımcılar bir avro için daha az dolar ödemek zorunda kaldılar.

Euro’nun zayıflığı da doların gücünün bir işaretidir. Sadece avroya karşı değil, diğer önemli para birimlerine karşı da, “dolar” son zamanlarda önemli kazançlar elde edebilmişti. Bunun arka planı, ABD para politikasının belirgin bir şekilde sıkılaştırılması ve bu da dolara yatırım yapmayı nispeten daha cazip hale getirmektedir.

Gaz krizi avroya ağır basıyor

Ancak avronun zayıflığını yalnızca doların gücüne bağlamak çok dar görüşlü olacaktır. Çünkü Euro’nun zayıflığı büyük ölçüde ortamın hazırlanmasından kaynaklanmıştır. Avrupa’da gaz krizinin tetiklediği durgunluk korkusu, yatırımcıları avroya yatırım yapmaktan çekindiriyor. Özellikle Alman ekonomisi üzerinde, Federal Ağ Ajansı tarafından olası bir gaz kıtlığı ilanı Demokles’in kılıcı gibi sallanıyor.

RoboMarkets sermaye piyasası stratejisti Jürgen Molnar, “Ancak 21 Temmuz’da Rusya’nın planladığı Doğalgaz bakım çalışmalarının sona ermesinden sonra, Almanya’daki insanların ve ekonominin sert bir kışa hazırlanmak zorunda olup olmadığı biraz daha netleşebilir” diye vurguluyor.

ECB ne kadar karşı önlem alabilir?

Bununla ilgili belirsizlik euro üzerinde ağır basıyor. Commerzbank‘ın döviz uzmanı Ulrich Leuchtmann, “Gaz fiyatlarının baş döndürücü yüksekliklerdeyken, bir öncekine başka bir enflasyon şokunun eklenmesi riski artıyor” uyarısında bulunuyor. Bir gaz krizi tehdit ettiği sürece, döviz uzmanı önemli bir avro toparlanması için herhangi bir argüman belirleyemez.

“Bir gaz krizinde, ECB sadece enflasyonla mücadelenin çıplak gerekliliklerini yerine getirebilirdi. Euro değer kaybını ve enflasyonun hızlanmasını önlemek için yeterli. Hatta bazıları kendilerinin başarılı olamayacağından bile korkabilir.”

Fed, ECB’yi eski gösteriyor

Bu, Euro’nun zayıflama eğiliminde olmasını sağlar. ECB’nin sıfır faiz politikasını ancak Temmuz ayında sona erdirmesi ve ardından belirtilen nedenlerden dolayı faiz artırımı yolunda çok yavaş ve ihtiyatlı bir şekilde devam etmesi muhtemel olsa da, ABD’deki para otoriteleri aylardır gaz pedalına basıyor.

Haziran toplantısında, Federal Rezerv (Fed) kilit faiz oranlarını 1994’ten bu yana herhangi bir zamanda olduğundan daha keskin bir şekilde yükseltti. 75 baz puan artışla yüzde 1,50-1,75 aralığına yükselme kararı aldı. CME Group’un Fed İzleme Aracı’na göre, yatırımcıların çoğunluğu Temmuz ayında yapılacak bir sonraki Fed toplantısı için yüzde 0,75 puanlık büyük bir faiz artırımı bekliyor. Euro karşısındaki faiz açığının dolar lehine daha da açılması muhtemeldir.

İthal enflasyon riski artmaya devam ediyor

Euro bölgesindeki insanlar için, düşük euro döviz kuru kötü bir haber, çünkü “ithal enflasyonu” daha da artırması muhtemel. Sonuçta, Euro Bölgesi’ndeki enflasyon oranlarındaki son keskin artış, büyük ölçüde hızlı enerji enflasyonundan kaynaklanıyordu. Petrol gibi emtialar dolar cinsinden işlem görmektedir. Yani euro dolar karşısında düşerse, dünya piyasalarında bir avroya daha az petrol satın alabilirsiniz.

Ancak, bu sadece benzin istasyonlarında artan yakıt fiyatları nedeniyle araç sahipleri için fark edilmiyor. Şirketler ayrıca petrolü daha pahalı satın almak zorundalar. Daha sonra artan üretim maliyetlerini, fiyat arttıkça tüketicilere ve diğer şirketlere aktarırlar. Bu da, genel enflasyon oranını yönlendirir.

Euro ülkeleri arasında Almanya özellikle enerji ithalatına bağımlıdır. Alman ekonomisinin petrol ve gaza olan bu hammadde bağımlılığı, 20 yılın en düşük seviyesindeki avro göz önüne alındığında daha da ölümcül.

tages

Okumaya devam et

KATEGORİLER

 • Merkez Bankası (MB) faiz kararı... MB faizi düşürürse, sabit bırakırsa altın, dolar, kur ne olur? 18 Ağustos 2022 18/08/2022
  ABD Merkez Bankası (FED)’in geçtiğimiz ay faiz kararını açıklaması sonrasında gözler TCMB Ağustos ayı faiz kararına çevrildi. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini yüzde 14’den yüzde 13’e indirdi. Peki, Merkez Bankası (MB) faiz kararı sabit kaldığında altın ve dolar ne olur? MB faiz düşürürse durum ne olur? İşte o detaylar...
 • Canlı altın fiyatları 18 Ağustos 2022... Çeyrek altın fiyatı ne kadar, gram altın kaç TL? 18/08/2022
  Altın fiyatları geçtiğimiz haftadan bu yana yükseliş seyrine geçmişti 1.038 liraya çıkan gram altın düşüşte. Ons altında ve döviz kurlarında yaşanan hareketlilik diğer altın türlerine de yansıyor. Altın fiyatlarının nasıl yön izleyeceği yatırımcıların gündeminde yer alıyor. Peki, bugün çeyrek altın, gram altın ne kadar, kaç TL? İşte 18 Ağustos altın fiyatları…
 • Son dakika... TCMB faiz kararı açıklandı... İşte Merkez Bankası Ağustos 2022 faiz kararı 18/08/2022
  Merkez Bankası faiz kararı Ağustos 2022 PPK toplantısı ile açıklandı. TCMB faiz kararı açıklaması sonrasında Merkez'in aldığı karar ortaya çıktı. Peki, Merkez Bankası faiz kararı ne kadar, yüzde kaç? İşte TCMB Ağustos 2022 faiz kararı...
 • Merkez Bankası faiz kararı ne kadar, yüzde kaç? TCMB Ağustos 2022 faiz kararı açıklandı! 18/08/2022
  Merkez Bankası Ağustos 2022 faiz kararı açıklamasını Para Politikası Kurulu toplantısı sonrasında yaptı. TCMB PPK takvimi içerisinde toplantının hangi tarihte yapılacağı duyurulmuştu. Peki, piyasaların merakla beklediği Merkez Bankası faiz kararı ne kadar, yüzde kaç oldu? İşte TCMB Ağustos 2022 faiz kararı...
 • Euro Bölgesi çekirdek enflasyonu beklentiyi aştı 18/08/2022
  Euro Bölgesi enflasyon oranı Temmuz’da yıllık 8,9 olarak açıklandı. Veri, bir önceki verideki tahminle paralel seyrederken çekirdek enflasyon ise beklentileri aştı.
 • Son dakika! Bakan Kurum: Ofisler konuta dönüştürülecek 18/08/2022
  Son dakika haberi... Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Resmî Gazete’de yayımlanan “Planlı Alanların İmar Yönetmeliği” ile ilgili bir takım değişiklikler yapıldığını duyurdu. Konut ve kira fiyatlarını düşürmek için her adımı attıklarını vurgulayan Bakan Kurum, “İstanbul’da yaklaşık 1.5 milyon, ülke genelinde 4 milyon metrekare arz fazlası nedeniyle kiralanamayan ya da satılamayan ofis, konuta […]

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.