Connect with us

BORSA

Kocaer Çelik, halka arz için gün sayıyor

KCAER paylarının, Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlamasından itibaren en fazla 30 gün süre ile QNB Finansinvest tarafından fiyat istikrarı sağlayıcı işlemler planlanıyor. Fiyat istikrarı fonu, satan ortaka ait payların halka arzından karşılanmak üzere toplam halka arzın %20’si ile sınırlı olacak.

Published

on

Çelik profil üretiminde Türkiye’nin önde gelen şirketleri arasında yer alan Kocaer Çelik, borsaya açılmak için gün sayarken, yatırımlarla katma değerli ürünlerin payını da artırmayı hedefl iyor. Çelik sektöründe katma değerli ürün üretimiyle öne çıktıklarını ve bunu daha da büyütmeyi hedefl ediklerini belirten Kocaer Çelik Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kocaer, gelişmiş ülkelere yüksek kaliteli çelik ürünleri ihraç ettiklerini söyledi. Son dönemde güneş enerjisi şirketlerinden yoğun talep gördüklerini ifade eden Kocaer, “ABD, Çin ve İspanya’nın en büyük solar enerji şirketlerinden yoğun sipariş alıyoruz. Katma değerli ürün üretimimiz sayesinde globalde tercih edilen marka olduk. Yatırımlarımız devam ediyor ve katma değerli ürün çeşidimizi artırmayı hedefl iyoruz. Üretim tesislerinde modernleşiyoruz. Üretimde robotik sistemlerin yanı sıra otomasyona ağırlık verdik” dedi.

Çalışanlara ara zam yolda!

Halka arz başvurusunu yaptıklarını ve Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) onay beklediklerini kaydeden Kocaer, şirketi büyütmek için halka arzın yanı sıra ortaklığı da düşündüklerini söyledi. Dünyanın önde gelen 2 büyük şirketle ortaklık için görüşmeler yaptıklarını kaydeden Kocaer, “Bir şirket hisselerimizin yüzde 51’ini diğeri de yüzde 80’ini istedi. Yönetim elimizden gidecekti. Bu talepleri reddettik. Çünkü bu şirkette çalışanların alın teri var. Bu şirketi vermek çalışanlara ihanet olurdu” dedi. Şirkette en düşük maaşın 6 bin lira olduğunu kaydeden Kocaer, enfl asyon karşısında alım gücü düşen çalışanlara temmuz ayında iyi bir zam yapmayı planladıklarını vurguladı. Toplam üretim içindeki katma değerli ürün oranının yüzde 40’larda olduğunu, bu oranı bu yıl yüzde 50’ye, 2024’te de yüzde 75’e çıkacaklarını söyleyen Kocaer, “Bunun için yeni tesis yatırımları planlıyoruz. Öncelikle bir fabrikamızın ekipman ve makinelerini yenileyeceğiz. Bunun için 20 milyon dolar harcayacağız. Ayrıca katma değeri yüksek tarım makinelerinde kullanılacak yeni bir ürün geliştirdik. Şu anda testleri tamamladık. 15 gün içinde ticarileştireceğiz. Bizim üreteceğimiz parça daha düşük maliyetli ve daha dayanıklı olacak” dedi.

Enerji maliyetlerini düşürmek için yenilenebilir enerji alanında da yatırımların sürdüğünü belirten Kocaer, “Şu anda kullandığımız enerjinin yüzde 30’unu üretim tesisimizin çatısına kurduğumuz GES’den sağlıyoruz. 2023 haziran ayına kadar GES ve RES yatırımlarıyla enerjinin yüzde 100’nü tamamen yenilenebilir enerjiden sağlayacağız. Bunun içinde 10 milyon dolar yatırım planlıyoruz” diye konuştu.

Yurtdışında şirket satın almayı planlıyor

Dünya Gazetesi’nden Erkan Çakan haberine göre; Yıllık 800 bin ton kapasiteli 3 çelik profil ile 1 galvaniz fabrikası ve çelik servis merkezi bulunan Kocaer Çelik, yurt dışında da şirket kurma ve satın almayı planlıyor. Özellikle AB ve Amerika kıtasında 2025’e kadar birçok şirket satın almayı hedefl iyor. Hakan Kocaer, şunları söyledi: “İngiltere’de MyMetal LTD adında şirket kurduk. Bu şirketle ülkeye önemli miktarda ihracat yaptık. Bu örnekten yola çıkarak Avrupa ve Amerika kıtasında 5 yeni şirket daha kurmak için harekete geçtik. Bu şirketler satın alma şeklinde de olabilir. Dünyada bazı ülkelerde ‘ürünler ayağıma gelsin 100 dolar pahalı da olsun’ düşüncesi hakim.” Kocaer, mart sonu itibarıyla yıllık 533 milyon dolar ciroya ulaştıklarını söyleyerek, “Aynı dönemde 393 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. 6 kıtada 140 ülkeye ihracat yaptık. 12 binin üzerinde 60 farklı kalitede ürün çeşitliliğine sahibiz. 85 bin metrekaresi kapalı alan olmak üzere toplam 280 bin metrekarelik alanda üretim yapıyoruz. 900 kişiye istihdam sağlıyoruz” dedi.

İSO 500’e itiraz

Hakan Kocaer, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından her yıl açıklanan Türkiye’nin en büyük 500 Sanayi Kuruluşu listesine itiraz etti. Kocaer Çelik’in İSO 500 2021 listesinde genel sıralamada 102’nci, özel sektör sıralamasında 96’ncı, ihracatta 62’nci, kârlılıkta ise 63’üncü sırada yer aldığını belirten Kocaer şunları söyledi: “İSO 500, üretimden satışlar sıralamasına göre yapılıyor. Bence bu çok yanlış. Dünyada önemli olan yüksek katma değerli ürün üretmek ve yüksek kârlılıktır. Çünkü kârlılık arttıkça yatırımlarınızı büyütürsünüz. Bu yüzden ‘İSO 500 yerine kârlılıkta 500’ listesi hazırlanmalı. Ciro değil kâr yarışı yapılmalı.”

Şirket, 22-23-24 Haziran 2022 tarihlerinde talep toplayacak.

Oransal Dağıtım – Sabit fiyat ile talep toplama ve en iyi gayret aracılığı yöntemi uygulanacak.

1 TL nominal değerli payın fiyatı 27,50 TL olarak belirlendi.

Kocaer Çelik, #KCAER kodu ile talep toplayarak, Borsa İstanbul’da işlem görecek.

Şirket, KCAER koduyla Yıldız Pazar’da işlem görmeye başlayacak.

Rakamlarla Kocaer Çelik

533 milyon ABD Doları ciro (31.03.2022 itibarıyla son 12 aylık dönem)

393 milyon ABD Doları İhracat (31.03.2022 itibarıyla son 12 aylık dönem)

3 Çelik Profil Fabrikası ile 800.000 Ton/yıl Kapasite

1 Galvaniz Fabrikası ile 100.000 Ton/Yıl Kapasite

1 Çelik Servis Merkezi ile 120.000 Ton/yıl Kapasite

13 milyon kWh/Yıl elektrik üretimi (yenilenebilir güneş enerjisi )

Özel sektörde Türkiye’nin en büyük 96. Şirketi (İSO 500 – 2021)

İhracatta Türkiye’nin en büyük 62. İhracatçısı (İSO 500 – 2021)

Ege Bölgesi Demir Çelik İhracat Şampiyonu (2018, 2019, 2020, 2021)

6 kıtada 140 ülkeye ihracat

12000’in üzerinde ürün çeşidi ve 60’a yakın farklı kalitede üretim

Sektöründe ilk Ar-Ge Merkezi

Sektöründe Turquality programına dahil edilen ilk şirket

Tüm Süreçlere Entegre SAP Yönetimi (ERP)

1000’e yakın çalışan

Kocaer Çelik, borsaya açılmak için gün sayarken, yatırımlarla katma değerli ürünlerin payını da artırmayı hedefliyor. Kocaer Çelik Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kocaer, “Globalde tercih edilen marka olduk” dedi.

BORSA

BORSA : Sanayi mi yoksa banka hissesi mi?

Borsa İstanbul yılbaşından bu yana yüzde 55 yükselirken bankacılık endeksi yüzde 60 arttı. Ancak son 3 yıla bakıldığında sanayi hisselerinin performansı açık ara daha iyi. Yüzde 50’ye çıkan özsermaye kârlılığı ve görece ucuz kalmaları banka hisselerine ilgiyi son dönemde artırmış durumda.

Published

on

Başlığa bakıp bu yazıyı okumaya başladıysanız hisse senetleriyle ilgileniyorsunuz demektir. Belki daha önce hiç hisse almadınız, almayı düşünüyorsunuz belki de geçmişte defalarca farklı farklı hisseler aldınız. Türkiye’de özellikle son dönemde atılan adımların ardından gelinen durum, hisse senetlerine olan ilgiyi ‘mecburen’ artırdı. Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre, hisse senedine yatırım yapanlara son 1 yılda 130 bin, son 3 yılda 1.3 milyon kişi eklendi. Bu artışlarda pandemi sürecinde evden çalışmanın artması ve son dönemde hızla yükselen enflasyon karşısında tasarrufları koruma eğiliminin öne çıkması etkili oldu.

İyi şirket kazandırıyor

Türk Lirası’ndan dövize geçişlerin önüne geçebilmek adına atılan ‘Kur Korumalı Mevduat’ adımı döviz yatırımcısı için iyi bir alternatif oldu. Ancak bu ürün tasarruflarını enflasyon oranına karşı korumak isteyenlerin talebine tam olarak cevap vermediği için hisse senedine yerli yatırımcı ilgisi arttı. Borsayla yeni tanışanlar için şunu hatırlatmakta fayda var. Borsada yapacağınız yatırımları uzun vadeli olarak düşünün. Öyleki geçmiş veriler; borsada büyüme hikayesi olan, iyi yönetilen, düzenli temettü ödeyen şirket hisselerinin yatırımcısını üzmediğini ortaya koyuyor.

Banka hisseleri gaza bastı

Gelelim başlıktaki sorunun yanıtına… Bankacılık hisseleri son haftalardaki yukarı yönlü sert fiyat hareketleriyle dikkat çekti. BİST 100 Endeksi yılbaşından bu yana yüzde 55’e yakın yükselirken Bankacılık Endeksi yüzde 60 ile endeksin üzerinde getiri sağladı. Sınai Endeksi ise yüzde 40 ile endeksin gerisinde kaldı. Ancak son 3 yıla baktığımızda sınai sektör hisselerinin performans anlamında bankalara büyük fark attıkları görülüyor. Bu süreçte geride kalan bankacılık hisseleri iyi gelen bilançolarının da etkisiyle aradaki farkı bir miktar kapatmaya çalıştı.

Portföy yapmanın önemi

Peki, bundan sonra ne olacak? Borsada para kazanmak istiyorsunuz genel trendlerin hangi sektörleri öne çıkardığını analiz etmek sizi avantajlı duruma getirebilir. Ancak tek başına yeterli değildir. Sadece tek bir sektör hisselerine yatırım yapmaktansa farklı sektörlerde (trendlere de bağlı kalarak) büyümesini sürdüren, kârlılığı artan, gelecek vadeden şirket hisselerinden oluşan bir portföy sizi hedeflerinize taşımakta daha yardımcı olacaktır. Kısa vadede yüksek kâr beklentisine girmeden uzun vade düşünen bir yatırımcının borsada zarar etmesi pek mümkün gözükmüyor. Bunun için de her fiyat hareketlerinde panik yapmayacak çelik gibi bir sinir sistemine hakim olmanız gerekiyor.

Seçim öncesi yabancılar gelebilir

Kısa vadede içeride enflasyon, dışarıda ABD Merkez Bankası’nın (fed) kararları izlenmeye devam ediyor. Ancak 2023 yılında yapılacak seçimler başka bir hikaye yaratabilir. Son yıllarda piyasaları terk eden yabancı yatırımcıların bir kısmı, seçimlerin ardından ekonomi politikalarında bir değişiklik olabileceği beklentisini satın almak isteyebilir. Dolayısıyla geçmiş yıllardaki gibi bir büyüklükte olmasa bile Türkiye’ye gelebilecek yabancı yatırımcı ilk olarak son yıllarda performans anlamında geride kalmış ve işlem yapabileceği derinliğe sahip hisseleri ilk aşamada tercih edecektir. Bu noktada da büyük bankacılık hisseleri öne çıkabilir.

Dövizi olana ilgi sürebilir

Yine enflasyonist ortamın bir süre daha devam edeceğine yönelik genel bir beklenti var. Bu süreçte özellikle gıda perakendeciliği hisselerine ilgi sürebilir. Yine küresel resesyon tartışmalarının olduğu bir ortamda gelirlerinde azalma riski olsa da kurlarda olası yukarı hareketler nedeniyle ihracat yapan ve döviz fazlası olan şirket hisselerinin portföylerde bulundurulması gerektiği öneriliyor.

BİST 100 Endeksi’nde kritik seviyeler nerede?

BİST 100 Endeksi haftalık bazdaki grafikte 18 Temmuz 2022 haftasında başlayan sert yükseliş trendi üzerindeki seyir sürüyor. Bunun yanında geçtiğimiz haftanın en önemli direnç noktası olan 2 bin 797 puan seviyesinin üzerindeki haftalık kapanış oldukça olumlu. Endeks şimdi daha önce direnç olarak çalışan bu trend çizgisini destek seviyesi haline getirmeye çalışacak. Bunda başarılı olabilirse yukarı hareketlerin inişli çıkışlı bir fiyat seyri de olsa devamı beklenebilir. Endeksin üzerinde bulunduğu agresif yükseliş trendinin destek noktası ise bu hafta için 2 bin 784 puan seviyesine denk geliyor. Yani endeks bu hafta bu destek noktasının altına gelmedikçe kısa vadeli ana trendin yukarı olduğu söylenebilir. Olumsuz senaryoda bu destek noktasının altına girilmesi durumunda 2 bin 350-2 bin 400 puan seviyelerine kadar bir geri çekilme riski oluşabilir.

Dolarda düşüş için 17.07’nin altı şart

Haftalık bazdaki grafikte paritenin 17,07 TL’nin üzerinde kalması yükselişi teknik anlamda açıklayan en büyük etken. Bu sebeple paritede olası bir geri dönüş sinyali için öncelikle 17,07 TL’nin altına inilmesi şart. Böyle bir senaryo daha ilk aşamada 16,25 TL seviyesine denk gelen yükseliş trendinin destek noktasına kadar bir geri çekilme hareketi beklenebilir. Bu noktanın da altına gelinmesi paritede 14,47-14,85 TL bandına kadar bir geri çekilmeyi tetikleyecek öneme sahip. Bu sebeple olası aşağı hareketlerde en kritik nokta şu an için 17,07 TL seviyesi. Bu noktanın üzerinde kalınması durumunda yukarı yönlü riskler artacağından ilk aşamada 18,25 TL seviyesinin test edilme riski artacak.

Ufuk KORCAN

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Yabancı yatırımcı çıkış devam ediyor

Yabancı yatırımın menkul kıymetlerden çıkışı bu hafta da devam etti. Yabancılar, 88.2 milyon dolarlık hisse senedi, DİBS ve şirket iç borçlanma senedi satışı gerçekleştirdi.

Published

on

Yabancı yatırımcıların Türk menkul kıymetlerinden aralıksız çıkışı 22 Temmuz haftasında da devam etti. Yabancılar yedi haftadır sürekli hisse senedinden, üç haftadır da devlet iç borçlanma senetlerinden net satış yapıyor. Yabancı yatırımcılar, geçen hafta ise net 76,5 milyon dolarlık hisse senedi, 4,2 milyon dolarlık DİBS ve 7,5 milyon dolarlık şirket borçlanma senetleri sattı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Haftalık Menkul Kıymet İstatistikleri yayımlandı. Yurtdışında yerleşik kişilerin 14 Temmuz itibarıyla 14 milyar 388,2 milyon dolar olan hisse senedi stoku, 22 Temmuz’da 14 milyar 805,1 milyon dolara yükseldi. Aynı dönemde yurtdışında yerleşik kişilerin DİBS stoku 1 milyar 293,8 milyon dolardan 1 milyar 327,7 milyon dolara çıktı. ŞBS stokları ise 118,6 milyon dolardan 109,6 milyon dolara geriledi.

Okumaya devam et

BORSA

BORSA: Yabancı kaçtı, yerli kredi çekip borsaya girdi

Borsaya yerli ilgisi artarken kredili işlemlerde de patlama yaşandı. 2019’da 2.8 milyar TL olan kredili işlemler 13.7 milyar TL’ye yükseldi.

Published

on

Türk Lirası değerini hızla yitirirken döviz ve altın dışında hisse senetlerinin de enflasyondan korunma aracına dönüşmesi, yabancı yatırımcı ilgisi tarihinin en düşüğünde iken Borsa İstanbul’u yukarıya taşıyor.  Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre, 2021 yılı sonunda 2 milyon 342 bin olan Borsa İstanbul’da yerli yatırımcı sayısı, altı ayda yaklaşık 153 bin artarak, haziran ayında 2 milyon 495 bine çıktı. Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) tarafından açıklanan 2022 Haziran ayı raporuna göre; yerli yatırımcıların pay senedi varlıkları ise yılın ilk yarısında yüzde 44.2 oranında büyüyerek haziran ayı sonunda 756.5 milyar lira oldu. Pandemi döneminde başlayan yerli yatırımcı ilgisi, ekonomi yönetimi politikalarının Türkiye’yi eksi reel faizde dünya şampiyonu yapması ile devam etti. Ancak yerli yatırımcı sayısı arttıkça kredili hisse senedi alım işlemlerinde de yüzde 390’a varan artışla patlama görüldü.

YERLİ İLE PATLADI

Borsa düşerken en fazla canı yananlar

Yabancı kurumsal şirketler yatırımlarını Türk hisse senetlerinden çekerken, yerli yatırımcıların bir bölümü de bu fırsatı kredili işlemlerle değerlendiriyor. Hisse senetleri değerlendikçe kredili işlemler risk yaratmıyor. Borsa yönünü aşağıya çevirdiğinde ise en fazla, kredili işlem yapanların canı yanıyor. Bu kredilerin maliyetleri yüzde 20 yakınsa bugün alınan hisselerin en az yüzde 20’den fazla ralli yapacağına güveniliyor olması gerekiyor.

Okumaya devam et

KATEGORİLER

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.