Connect with us

ŞİRKETLER

Şirketler Çalışanlarını Neden Kaybediyor?

Published

on

Günümüzde şirketler, işini en iyi yapan verimli çalışanlara ihtiyaç duyuyor. Fakat istatistiklere göre, şirketler için gün geçtikçe daha önemli hale gelen çalışan bağlılığı, yapılan tüm çabalara rağmen %25’in altında kalıyor. Peki ne istiyor bu çalışanlar neden kaybediyoruz insan değerlerimizi? Çalışanlarımızdan yüksek verim almak ve onların aidiyet duysunu kazanıp bağlılık sağlamak için her şeyden önce dinlemeliyiz, öncelikle beklentilerine kulak vermemiz gerekiyor. Çünkü her çalışanın şirketten beklentisi farklıdır; kimisinin önceliği ücret ve yan haklar iken, kimisi takdir edilmek ister.

Çalışan beklentilerini genel olarak 6 başlık altında toplayabiliriz;

1.      Adil ücret,

2.      Sosyal ve yan haklar,

3.      Eğitim ve gelişim imkanı,

4.      Takdir edilmek,

5.      Net ve dengeli çalışma,

6.      Güvenli ve huzurlu çalışma şartları

Çalışanları motive etmek, oldukça önemli bir konudur. Söz konusu ‘’başarılı’’ çalışanlar ise ekstra motivasyon kaynağına ihtiyaç duyarız, yıldız çalışanlara gelince onları motive etmek ve elde tutmak ayrı bir strateji ve çaba gerektirir. Başarılı çalışanların iyi performans sergileyebilmesi için belirli şartların yerine getirilmesi gerekir. Uygun şartlar sağlanırsa kapasitelerinin çok üstünde performans sergileyerek değer oluşturabilirler. Fakat uygun çalışma imkanı sağlanmazsa başarılı çalışanlar için daha iyi iş seçeneklerinin var olması, motivasyonlarının kaybolmasına çözülemeyen sorunlarının günden güne artması; şirketlerin başarılı çalışanlarını kaybetmesine sebep olabilir. Peki şirketler başarılı çalışanlarını neden kaybeder?

Yapılan araştırmalar, iyi çalışanların şirketten en çok şu nedenlerle ayrılmak istediğini gösteriyor;

·        Değer göremediklerini hissettiklerinde

·        Gelişimleri desteklenmediğinde

·        Fikirleri, önerileri dinlenmediğinde

·        Şikayetleri ve çözüm önerileri değerlendirilmediğinde

·        Çalışma şartları düzenlenmediğinde

·        Yöneticilerin olumsuz davranışlarına maruz kaldıklarında

Eskilerin kullandığı çok önemli bir cümle vardı; ‘’çalışanlar şirketleri değil, yöneticilerini terk ederler’’. Daha fazla para verseniz de, başarılı çalışanlar liyakat sahibi olmayan ve dolayısıyla çalışanlar için uygun çalışma şartlarını oluşturamayan yöneticilerle çalışmak istemezler. Yöneticiler çalışanlarını etkin dilemeli ve mutlaka anladıklarını ve değerli olduklarını göstermek için bir şeyler yapmalıdır.

Başarılı ve sürdürülebilir yönetim için yöneticiler şu tavsiyelere dikkat etmelidir;

·        Çalışanların başarılarını takdir edin,

·        Çalışanların mesleki gelişimlerine katkı sağlayın ve destek olun,

·        Fikirlerini mutlaka dinleyin,

·        Şikayetlerini ve çözüm önerilerini dinledikten sonra sorunlarına ya da şikayetlerine çözüm getirin,

·        Doğru iletişim yöntemlerini yakalayın ve güven ortamı oluşturun,

·        Birlikte çalışma kültürü ve ekip ruhu oluşturun,

·        Motive edin, ihtiyaç duyanları yapabilecekleri konusunda yüreklendirin,

·        Kırıcı söz ve davranışlardan sakının ve empati kurun,

·        Çalışmalarında inisiyatif kullanmalarına ve esnekliklere müsaade edin,

·        Çalışanların ailelerini önemseyin ve her insanın farklı olduğunu bilerek farklılıklara kucak açın

Çalışan bağlığı günümüzde şirketler için en önemli sorunlardan biri haline dönüşmüştür. Değişen dünya ve çalışma şartları şirketler için nitelikli personel bulma ve elde tutmayı her geçen gün zorlaştırmaktadır. Çalışanlar kendisi için güven ortamı olmayan, geleceği göremedikleri, uygun çalışma şartları ve kurum kültürü olmayan şirketleri tercih etmezler. Nitelikli insan değerlerini bulmak ve elde tutmak için şirketlere şu hususlarda önerilerde bulunabiliriz;

1.      Piyasa ve günün ekonomik şartlarına uygun adil bir ücret politikası oluşturun,

2.      Objektif performans ölçüm ve terfi sistemini kurun ve işlemesini sağlayın,

3.      Başarı için ödül ve motivasyon sistemi kurun ve çalışanlara benimsetin,

4.      Çalışan beklentileriyle birlikte yürütülen kariyer planlama sisteminin uygulanmasını sağlayın,

5.      Eğitim ve gelişim programları ile takım çalışması etkinlikleri düzenleyin,

6.      Yıldız çalışanların gelişim ve kariyer planlamasını ayrıca destekleyin,

7.      Adil ve güven veren katılımcı kurum kültürünü geliştirin

8.      Kurum içi iletişimi şeffaflaştırın

corpitall

Okumaya devam et

ŞİRKETLER

JPMorgan iki çalışanı manipüle işlemlerden mahkum oldu

Published

on

JPMorgan’ın bir müdürü ile değerli metal uzmanının, altın fiyatlarını yükseltmek ve düşürmek için yıllarca sahte alım ve satış talimatı verdiği ortaya çıktı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Chicago eyaletinde devam eden bir mahkemede jüri, JPMorgan’ın değerli metal biriminde çalışan iki kişiyi “düzmece talimatlar tanzim etmek” ve “piyasa manipüle etmek” gibi iki suçtan mahkûm etti.

Kronos’da yer alan habere göre; Savcılar, değerli metal birimi direktörü Michael Nowak ile birimde çalışan Gregg Smith’in 2008’den 2016 yılına dek değerli metal fiyatlarını aşağı veya yukarı yönlü hareket ettirdiklerine dair ayrıntılı al-sat kayıtları, mesajlaşmaları ve eski çalışanların ifadelerinden müteşekkil bir dosyayı mahkemeye sunmuştu.

ONLARCA YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILABİLERLER

Bankanın değerli metal biriminde satış elemanı olarak çalışan ve davanın üçüncü sanığı Jeffrey Ruffo ise, beraat etti.

Nowak ve Smith sahtecilik, yanıltıcı işlemler yapmak ve piyasa manipülasyonu gibi suçlardan hüküm giydi.

Savcılık JPMorgan değerli metal masasının bir suç örgütü gibi davrandığını iddia etse de mahkeme jürisi üç sanığı  tehdit ve haraç suçlarından akladı.

Savcı Avi Perry sanıklar için, “Piyasayı istedikleri yöne hareket ettirme ve altının küresel fiyatını etkileme güçleri vardı.” ifadelerini kullandı.

ABD Bölge Mahkemesi Hâkimi Edmand Chang, Nowak ile Smith’in cezalarının önümüzdeki yıl belirleneceğini belirtti.

İki ismin onlarca yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalabileceği değerlendirilirken, daha önce benzer suçlardan hüküm giyen iki Deutschebank tacirinin bir yıllık hapis cezasını hatırlatan uzmanlar cezanın daha az olabileceğine dikkati çekiyor.

JPMORGAN 920 MİLYOR DOLAR ÖDEYİP KAPATMAK İSTEDİ

Gerçek Gündem haberine göre; ABD’nin en büyük bankası olan JPMorgan, 2020’de Adalet Bakanlığı’nın kendisine yönelik sahtecilik iddialarını çözmek için 920 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

2008 mali krizinden bu yana piyasa manipülasyonu yapmakla suçlanan herhangi bir finans kurumu tarafından bugüne kadar verilmiş en büyük para cezasıydı.

Başsavcı Yardımcısı Kenneth A. Polite konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Adalet Bakanlığı, aralarında JPMorgan, Merrill Lynch & Co., Deutsche Bank AG, The Bank of Nova Scotia ve Morgan Stanley, dahil olmak üzere Wall Street finans kurumlarındaki 10 eski işlemcinin mahkumiyetini sağladığını kaydetti.” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

EKONOMİ

Borsa şirketleri son 2 yıldır borçla büyüyor

Published

on

Bu denklem sadece faizli bir enstrümanın getirisini etkilemiyor. Örneğin bir hisse senedine de yatırım yapmak isteseniz burada da karşınıza çıkıyor bir şekilde. En azından bilanço kalemlerine yansımasıyla.

Şu ana kadar bilanço ve gelir tablolarını KAP’a gönderen 195 şirketin toplam bilanço ve gelir tablosu verilerini aynı dönemin geçmiş 5 yılıyla dolar bazında kıyasladığımızda bu etkinin ne kadar net olduğunu da fark etmemek mümkün değil. Dolar bazında son 5 yılın en yüksek esas faaliyet kârlılığına ulaşan borsa şirketleri, toplam kârlılıkta da iki yıl öncesinin 4 katına yakın bir karlılık düzeyinde. Esas faaliyet kar marjı yüzde 4.78’lerden yüzde 10’lara, net kar marjı yüzde 6.53’ten yüzde 17.47’lere, özsermaye karlılığı ise yüzde 3.97’lerden yüzde 16.45’lere yükselmiş durumda.

BORÇLULUK ORANI YÜZDE 100

Öte yandan borç/özsermaye oranı (yani özsermaye yerine borçla büyüme oranı da diyebiliriz) yüzde 76.62’lerden yüzde 100’lere ulaşmış durumda. Bu ne demek oluyor? Yani artık şirketler eskiden her 100 TL’lik özsermayesine karşılık 77 TL’lik dış kaynakla faaliyetlerini finanse ederken artık her 100 TL’lik özsermayesine karşılık 100.25 TL dış kaynakla finanse ediyor.

ENFLASYONLA BAĞIN KOPUŞU

Eğer faiz-enflasyon modelinin şirketler tarafında yaptığı etkiyi görmek istiyorsak işte en güzel örnek. Çünkü 2018/06 dönemi Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 17.75’te belirlediği, buna karşılık resmi TÜFE rakamının ise yıllık yüzde 15.39 olarak açıklandığı bir dönemdi. Yıllar içerisinde TÜFE yüzde 12.62’lere düşerken diğer yandan faiz beklentilerin de üzerinde indirimlerle yüzde 8.25’lere çekildi. İşte tam anlamıyla şirketler cephesinde dengelerin değişmeye başladığı dönem de bu dönem oldu. 2020 yılının ikinci yarısı ile 2021 yılının ilk aylarında sert faiz artışlarının gerçekleştiği bir dönem ve yeniden pozitif reel faize geçildiği bir dönem yaşansa da ardından gelen ardı ardında faiz indirimleriyle astronomik şekilde artan enflasyon arasında bağlantı koptu. Bu da şirketler açısından dış kaynak kullanmayı çok daha cazip hale getiren, elindeki malın ise durdukça değerlendiği bir dönem ortaya çıkardı. Bu nedenle şirketlerin giderek büyümelerini çok ucuz maliyetli dış kaynakla yani borçla finanse ettiği bir dönem yarattı.

BORSA NEDEN HALA UCUZ?

Borsa şirketleri açısından karlılığı yüksek, maliyetleri ise düşük dönem halen devam ediyor. Bu nedenle de ilerleyen dönemlerde de çok yüksek karlılıkların devam edeceği beklentisi analistler cephesinde de dile getiriliyor. Bu da Borsa İstanbul’u her yeni bilanço döneminde daha da ucuzlatacak bir sebep. Yani BIST’te sağlam, karlı, ciro ve varlık büyümesini artıran ve spekülatif tahtalarsa sahip olmayan şirketlerde şu sıralar gördüğümüz hiçbir fiyat pahalı olmayabilir.

Barış ERKAYA

Okumaya devam et

ŞİRKETLER

Deterjan Pazarı: Bir Tosuncuk vakası daha

Süleyman Kocabaş’ın kurduğu ve ünlü oyuncularla reklam çekerek tanıttığı ‘Deterjan Pazarı’ adlı saadet zinciri çöktü. Kocabaş ortadan kayboldu.

Published

on

Ankara’da faaliyet gösteren ‘Deterjan Pazarı’ adlı firma internet sitesi ile yürütülen saadet zincirinin battığı ve 40 binden fazla kişinin paralarını kaybettiği belirtiliyor. Firma, sisteme girenlere deterjan hammaddesi veriyor, bunu top haline getirip kuruttuktan sonra 3 katı fiyatla geri almayı taahhüt ediyordu. Örneğin; sisteme 50 bin lira ödeyerek giren bir kişi, ürünleri teslim ettiğinde 150 bin lira alabiliyordu.

Yeni 'Tosuncuk' vakası: 'Deterjan Pazarı' saadet zinciri çöktü

İddiaları ilk başta reddetti

kalktv.com.tr’nin haberine göre; Şirket başlarda bu parayı 30 günde geri ödüyordu. Ancak bir süre sonra vadeler 60 ve 95 güne çıktı. Kurban Bayramı öncesi ödemeler aksamaya başlayınca da sistemdeki çok sayıda kişi şikayet sitelerine durumu anlatan notlar yazmaya başladı. Ayrıca şirketin telefonlarına ve WhatsApp hattına da ulaşılamıyordu. Şirket önce dolandırıcılık iddialarının asılsız olduğu yolunda açıklama yaptı.

 

Okumaya devam et

KATEGORİLER

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.