Connect with us

BANKA HABERLERİ

5 yılda 500 bin yeni milyoner

Published

on

Lira dolar karşısında eridikçe dövizi olan milyonerliğe terfi etti. Hesabında en az 1 milyon TL bulunanların sayısı son beş yılda 500 bin kişi arttı. Milyonerlerin cüzdanı başkanlıkla birlikte daha hızlı kabardı. Toplam varlığın yüzde 64’ü yarım milyon kişide toplanırken kalan 84.5 milyonun bunun yarısıyla yetinmesi ‘Milyonları geçim derdine sokan sistem zengine kazandırıyor’ dedirtti.

KARAR Gazetesi‘nin haberine göre; Milli paranın değerindeki düşüş milyonları fakirleştirirken dikkat çeken tablo… Kurdaki önlenemeyen tırmanış TL’yi hızla eritirken bankada döviz varlığı bulunanları lira bazında ‘milyonerler ligi’ne soktu. Başkanlık sistemine geçiş ise süreci hızlandırdı. Banka hesabında 1 milyon lira ve üstü varlığı bulunanların sayısı 2012’nin mayıs ayında 48 bin kişiyken 2017’nin aynı döneminde 118 bin kişiye çıktı.

BANKADA PARASI ÇOK OLAN KAZANÇTA PARASI AZ OLANI ÜÇE KATLADI

Milyonerlerin sayısı son beş yılda ise yaklaşık dört kat artışla 118 binden 590 bine çıktı. Milyonerler bu süreçte varlıklarını yüzde 90’dan fazla artırırken alt gelir grubunda bu oran yüzde 30’da kaldı. Ekonomiyi çıkmaza sokan sistem, yüksek gelir diliminde bulunanların kazancını artırırken alt gruptaki kesimi daha da fakirleştirdi. Milyonları ezen çarpık yapı bu gidişatın sürdürülemez olduğunu gösterdi.

5 YILDA MİLYONER SAYISI 500 BİN ARTTI

TL’deki değer kaybıyla dövizi olan servetine servet kattı. Başkanlık sistemin geldiği 2017’den beri milyoner sayısı 5 kat arttı. BDDK verilerine göre 2017’de 117 bin 889 olan yerli milyoner sayısı 2022’de 589 bin 479 kişiye çıktı. Bu mudilerin toplam mevduat büyüklüğü 4 trilyon 24 milyar liraya ulaştı. Toplam varlığın yüzde 64’ünün yarım milyon kişide toplanması sistemin ekonomiyi çıkmaza soktuğunu, yüksek gelir grubunun gelirini katlarken alt gelir grubunu ezdiğini gözler önüne serdi.

Türkiye’de son beş yılda TL’de yaşanan değer kaybı ve yüksek enflasyonla dar gelirli daha da fakirleşirken zenginlerin serveti katlandı. Türkiye, son beş yıldır Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle yönetiliyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişle birlikte Türkiye’deki servet sahiplerinin sayısı ve mevduatlarının büyüklüğü arttı. Buna karşılık açlık veya yoksulluk sınırı altında yaşayan vatandaşların sayısı da yükseldi. TL eridikçe dövizi olan milyonerler ligine girdi. Hesabında 1 milyon TL bulunanların sayısı son beş yılda 500 bin kişi arttı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verilerine göre 2017 yılında 117 bin 889 olan yerli milyoner sayısı 2022 yılında 589 bin 479 kişiye çıktı. Bu mudilerin toplam mevduat büyüklüğü de son bir yılda yüzde 97, Aralık 2021 sonuna göre yüzde 28 artarak 4 trilyon 24 milyar liraya ulaştı. Böylece bu kesimin toplam mevduattan aldığı pay da son bir yılda yüzde 57.4’ten yüzde 65.2’ye yükseldi. Mayıs 2022 sonu itibarıyla yurtiçi yerleşiklere ait toplam mevduatın 6.2 trilyon lira, mudi sayısının 137 milyon 301 bin 337 olduğu dikkate alındığında, yerli milyonerlerin geldiği nokta daha da önemli hale geliyor. Bu rakamlar geçen yılın aynı döneminde ise sırasıyla 3.6 trilyon lira ve 125 milyon 625 bin 817 mudi idi. Ayrıca son bir yılda hesabında 10 bin liraya kadar mevduatı olan yerli mudilerin toplamdaki payı yüzde 2.3’ten yüzde 1.5, 10-50 bin lira arası mevduatı olanların payı yüzde 6’dan yüzde 4.1, 50-250 bin lira arası mevduatı olanların payı yüzde 16.4’ten yüzde 12.4 ve 250 bin-1 milyon lira arası mevduatı olanların payı yüzde 17.8’den yüzde 16.8’e düştü. Bu mudilerin toplam sayısı ise aynı sırayla 130 milyon 306 bin 3, 9 milyon 419 bin 375, 6 milyon 307 bin 769 ve 2 milyon 98 bin 538 oldu.

YARIM MİLYON TOPLAM VARLIĞIN YÜZDE 64’ÜNE SAHİP

Türkiye, 33 Avrupa ülkesi içinde gelir dağılımı eşitsizliğinde 2. sırada. BBDK verilerine göre Türkiye’de son beş yılda yoksullar daha da yoksullaştı, zenginler daha da zenginleşti. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ekonomiyi çıkmaza sokarken gelir eşitsizliğini zirveye çıkardı. 5 yıllık süreçte bankalar kârını bir yılda beşe katlarken milyonerler de hesaplardaki varlığın büyük kısmına sahip oldu. Milyonerler bankalardaki toplam mevduatın yüzde 64’üne sahip olurken geriye kalan 84.5 milyon vatandaş yüzde 36’yı paylaştı. Milyonerlerin kişi başı ortalama hesap büyüklüğü ise 6 milyon TL oldu.

BAŞKANLIK SİSTEMİNDE HALK YOKSULLAŞTI MİLYONER SAYISI ARTTI

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde, yurt içinde ve yurt dışında yaşayan milyonerlerin sayısı artarken, halk yoksullaştı. 2017 yılında 117 bin 899 olan yerli milyonerlerin hesap büyüklüğü 761 milyar 885 milyon olurken 2022 yılında milyoner 589 bin 479’a hesap büyüklüğü ise 4 trilyon 24 milyar liraya ulaştı. Son 5 yıllık süreçte yurtdışı mudilerin de hem sayısında hem de hesap büyüklüğünde kayda değer artış gözlendi. 2017 yılında sayısı 9 bin 642 kişi olan yurtdışı mudilerin hesap büyüklüğü 64 milyar 756 milyon iken bu rakamlar 5 yılda katlandı. 2022 yılında yurt dışı mudilerin sayısı 62 bin 031 kişiye ulaşırken hesap büyüklüğü 281 milyar 980 milyona çıktı. Milyonerlerin hesabı son 5 yılda 4,2 kat artarken (yüzde 420) milyonerler dışındaki hesaplardaki paralar ise sadece 2.1 kat arttı.

AÇLIK VEYA YOKSULLUK SINIRINDA OLANLARIN SAYISI 76.5 MİLYON

16 Nisan 2017’de yapılan anayasa referandumunun üzerinden beş yıl geçti. Türkiye, son beş yıldır Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle yönetiliyor. Siyaset bilimci Dr. Onur Alp Yılmaz’ın yaptığı araştırma, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişle birlikte Türkiye’deki servet sahiplerinin sayısının ve mevduatlarının büyük oranda arttığını, buna karşılık açlık veya yoksulluk sınırı altında yaşayan vatandaşların sayısının da yükseldiğini ortaya koydu. Yılmaz’ın araştırmasına göre; bu süreçte açlık veya yoksulluk sınırı altında yaşayan vatandaşların sayısında da büyük oranda artış yaşandı. Buna göre; 2017 yılında 64 milyon vatandaş açlık veya yoksulluk sınırının altında yaşarken bu rakam 2022 yılında 76,5 milyona yükselerek yüzde 19 oranında artış gösterdi.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Vakıf Katılım Kütahya şubesi hizmete girdi

Vakıf Katılım Genel Müdürü Osman Çelik, “Kütahya’da 141. şubemizin açılışını yapıyoruz. Vakıf Katılım olarak şu anda Türkiye’deki ödenmiş sermayesi en güçlü katılım bankası konumundayız.” dedi.

Published

on

akıf Katılım Kütahya şubesi düzenlenen törenle hizmete girdi.

Adnan Menderes Caddesi’ndeki şube açılış törenine Kütahya Vali Vekili Hasan Erkan, Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, Vakıf Katılım Genel Müdürü Osman Çelik, oda başkanları ve kurum müdürleri katıldı.

İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın duasının ardından şubenin açılışı yapıldı.

Vakıf Katılım Genel Müdürü Osman Çelik, AA muhabirine, Vakıf Katılım’ın hızlı şekilde Türkiye genelinde şubeleştiğini söyledi.

Vakıf Katılım’ın 141. şubesinin Kütahya’da açıldığını belirten Çelik, ‘Vakıf katılım 2016 yılında kurulmuş ve kamu sermayeyle kurulan bir banka. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün ve munzam vakıfların ecdat yadigarı vakıfların ana sermayeler olduğu bir kurumumuz. Şu anda 141 şubemiz var. Bugün Kütahya’da 141. şubemizin açılışını yapıyoruz. Vakıf Katılım olarak şu anda Türkiye’deki ödenmiş sermayesi en güçlü katılım bankası konumundayız.’ ifadelerini kullandı.

Çelik, açılışı yapılan şubenin Kütahya ekonomisine, sanayisine büyük katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.


Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

KKM bütçeye maliyeti 60 milyar TL’yi geçti

Published

on

Merkezi yönetim bütçesi Temmuz ayı sonuçlarına göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Dövizden dönen hesaplara ödenen tutar hariç kur korumalı mevduatta kur farkı olarak bütçeden tasarruf sahiplerine ödenen tutar 23,4 milyar TL oldu.

Böylelikle 5 ayda toplam maliyet 60,6 milyar TL olarak kaydedildi.

5 Ağustos haftası itibariyle kur korumalı mevduat 1,17 trilyon TL’ye yükseldi.

Aynı dönemde bankalardaki TL cinsi mevduat yüzde 1,58 artışla 3 trilyon 268 milyar 855 milyon 200 bin lira, yabancı para cinsinden mevduat ise yüzde 1,98 yükselişle 4 trilyon 241 milyar 920 milyon 450 bin lira oldu.

Bankalarda bulunan toplam yabancı para mevduatı, geçen hafta 249 milyar 395 milyon dolar düzeyinde gerçekleşirken, bu tutarın 216 milyar 859 milyon doları yurt içinde yerleşik kişilerin hesaplarında toplandı. Yurt içi yerleşiklerin toplam yabancı para mevduatındaki değişime bakıldığında, parite etkisinden arındırılmış verilerle 5 Ağustos itibarıyla 3 milyar 767 milyon dolarlık artış görüldü.

Bloomberg

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Müşterilere Mercedes ve Porsche ile giden rüşvetçi Katılım Banka müdürü kim?

Published

on

Bu günlerde İstanbul sokaklarında Mercedes ve Porsche ile dolaşan Katılım Bankalarından birinde çalışan E… isimli Şube Müdürü ile Zeytinburnu’nda karşılaşırsanız sakın şaşırmayın. Bankanın verdiği arabayı beğenmeyip elemanına verip altında tabi kendi adına olmayıp da akrabalarının üzerinden aldığı arabalar ile gezen bir Banka Müdürümüz de var artık. Tabi bu müdür Katılım Bankasında olunca insan daha da çok şaşırıyor.

İddialar Vahim

Bir banka müdürü Mercedes ve Porsche’ye binemez mi, tabi ki de binebilir. Miras kalmıştır, aileden zengindir saygı duyarım ama bu müdürümüz ile ilgili iddialar öyle geçiştirilecek şekilde değil. Zira lüks araçları kullanıyor, kendinin olduğunu söylüyor ama araçlar kendi adına değil. İşin içinde bir milletvekilinin Damadı olduğunu da ekleyince hikaye başka yerlere gidiyor. “Damattır kayınpeder varlıklıdır damadına lüks araç alamaz mı” diyeceksiniz ama iddialar burada da bitmiyor ki.

Banka müdürü yasak olmasına rağmen Ticaretin içinde

Bırakın banka müdürlerini Banka Personelinin ikinci iş olarak Ticaret yapması müşteriler ile Ticari İlişki içine girmesi Bankacılık Kanunu ile de yasaklanmıştır. Bu temel kuralı yeni başlayan bankacılar dahil bilirler. Bu nedenle işlerinden atılmış onlarca bankacı vardır. Hal böyle iken lüks araçlar ile gezen müdürümüz Ticaret yapmaktan çekinmiyor. Üstelik çevresine bunu da söylemekten geri çekinmiyor. Kendine dokunulmaz bir zırh izlenimi veriyor çevresine.

Kredilerden komisyon alıyor iddiası

Müdürümüz ile ilgili iddialar bitmek bilmiyor. İddialara göre özellikle finans sıkıntı içinde olan firmaların bulunması için Pazarlama kadrosunu yönlendiriyor. Kredilendirme sürecinde de bu müşteriler ile komisyon pazarlığı yapılıyor ve bu tür kredilerden komisyon alınıyor.  İddialara göre alüminyum gibi metal sektöründe faaliyet gösteren firmalar hedef belirlenmiş. Personel de tehdit edilerek “bana kimse dokunamaz öyle teftiş vs şikayet düşünmeyin tehditleri” de var tabi işin içinde. Tehditler o boyuta gitmiş ki personele “seni FETÖ’cü olarak şikayet eder hayatını karartırım” tehditlerine kadar gitmiş iş. Personele siz de nemalanın bu düzenimde yönlendirmesi de eksik olmuyor tabi. İş, “Yükümü tutuyorum isteyen payını alsın. Almayanda emirlerimi sorgulamasın ve teftişe gitmesin, yakarım!” tehditlerine kadar varmış.

Banka teftişi şikayet dosyasını kapattı

Tehditlere rağmen; Rüşvet olayını fark eden bir personel banka müdürünü Teftiş Kuruluna şikayette bulunuyor ama sonuç alınamıyor. Teftiş şubeye dahi gitmeden dosyayı kapatıyor. Oysa bu tür şikayetler titizlikle incelenmeli BDDK’ya bilgi verilmeli ve Yargıya suç duyurusunda bulunulmalıydı. Hiçbiri yapılmıyor! Şikayetler hasır altı ediliyor. İddialara göre; işin içinde Pazarlama ve İK desteği de var. Üstelik tüm bunlar Katılım Bankasında oluyor. Liyakat bakımdan en çok dikkat etmesi gereken Katılım bankasına yakışmayan bir fotoğraf çıkıyor ortaya. Banka gibi bir kuruma bu tür müdürler yakışmıyor!

Mobbing ve rüşvet olayı yargıya yansıyacak gibi

Banka Teftişinden sonuç alamayan personel Avukatlık bürosu ile görüşüp süreç içinde yaşadığı Mobbing için yargı yoluna başvurmayı planlıyor. Etik Kurulu ve BDDK’ya da şikayet yansıyacak gibi. Süreci takip edip gelişmeleri hep birlikte öğrenmiş olacağız. Katılım bankası sorunlu kredileri yakından inceleyip elden geçirse iyi olur. Yok öyle şube değiştiririm batık kredileri de başka müdüre yıkarım diye kenara çekilmek! Bankacılıkta hiçbir şeyin sonsuza kadar gizli kalmaması gibi bir huyu vardır, bazı şeyler yaşanarak öğrenilir. Gerçeklerin er ya da geç ortaya çıkması gibi bir huyu vardır!

 

Okumaya devam et

KATEGORİLER

 • Merkez Bankası (MB) faiz kararı... MB faizi düşürürse, sabit bırakırsa altın, dolar, kur ne olur? 18 Ağustos 2022 18/08/2022
  ABD Merkez Bankası (FED)’in geçtiğimiz ay faiz kararını açıklaması sonrasında gözler TCMB Ağustos ayı faiz kararına çevrildi. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini yüzde 14’den yüzde 13’e indirdi. Peki, Merkez Bankası (MB) faiz kararı sabit kaldığında altın ve dolar ne olur? MB faiz düşürürse durum ne olur? İşte o detaylar...
 • Canlı altın fiyatları 18 Ağustos 2022... Çeyrek altın fiyatı ne kadar, gram altın kaç TL? 18/08/2022
  Altın fiyatları geçtiğimiz haftadan bu yana yükseliş seyrine geçmişti 1.038 liraya çıkan gram altın düşüşte. Ons altında ve döviz kurlarında yaşanan hareketlilik diğer altın türlerine de yansıyor. Altın fiyatlarının nasıl yön izleyeceği yatırımcıların gündeminde yer alıyor. Peki, bugün çeyrek altın, gram altın ne kadar, kaç TL? İşte 18 Ağustos altın fiyatları…
 • Son dakika... TCMB faiz kararı açıklandı... İşte Merkez Bankası Ağustos 2022 faiz kararı 18/08/2022
  Merkez Bankası faiz kararı Ağustos 2022 PPK toplantısı ile açıklandı. TCMB faiz kararı açıklaması sonrasında Merkez'in aldığı karar ortaya çıktı. Peki, Merkez Bankası faiz kararı ne kadar, yüzde kaç? İşte TCMB Ağustos 2022 faiz kararı...
 • Merkez Bankası faiz kararı ne kadar, yüzde kaç? TCMB Ağustos 2022 faiz kararı açıklandı! 18/08/2022
  Merkez Bankası Ağustos 2022 faiz kararı açıklamasını Para Politikası Kurulu toplantısı sonrasında yaptı. TCMB PPK takvimi içerisinde toplantının hangi tarihte yapılacağı duyurulmuştu. Peki, piyasaların merakla beklediği Merkez Bankası faiz kararı ne kadar, yüzde kaç oldu? İşte TCMB Ağustos 2022 faiz kararı...
 • Euro Bölgesi çekirdek enflasyonu beklentiyi aştı 18/08/2022
  Euro Bölgesi enflasyon oranı Temmuz’da yıllık 8,9 olarak açıklandı. Veri, bir önceki verideki tahminle paralel seyrederken çekirdek enflasyon ise beklentileri aştı.
 • Son dakika! Bakan Kurum: Ofisler konuta dönüştürülecek 18/08/2022
  Son dakika haberi... Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Resmî Gazete’de yayımlanan “Planlı Alanların İmar Yönetmeliği” ile ilgili bir takım değişiklikler yapıldığını duyurdu. Konut ve kira fiyatlarını düşürmek için her adımı attıklarını vurgulayan Bakan Kurum, “İstanbul’da yaklaşık 1.5 milyon, ülke genelinde 4 milyon metrekare arz fazlası nedeniyle kiralanamayan ya da satılamayan ofis, konuta […]

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.