Connect with us

GÜNDEM

Beş maddede Sri Lanka dersleri

Published

on

Yoksul halkların isyanı dalga dalga Güney’den kıyıları vurmaya başladı. “Baldırı çıplaklar”ın isyanı umut saçıyor. Nasıl saçmasın ki? Önce nesnel bir tespit, yani somut şartların somut tahlili; Yeni bir küresel isyanlar çağındayız. Salgınla katmerleşen neo liberal ekonomik krizin yol açtığı tahribata karşı halklar ayakta. Artan açlığa, yoksulluğa, sefalet ve adaletsizliği karşı beklenen isyan dalgası ilk olarak Sri Lanka’da patlak verdi. Sri Lanka’da olan bitenleri beş madde halinde özetleyelim.

1) HALK NE İSTİYOR?

Bir ada ülkesi olan 22 milyonluk Sri Lanka, on yıllardır Rajapaksa hanedanlığı tarafından yönetiliyor. Tamil halkının bağımsızlık taleplerini kanlı bir şekilde bastıran ve Tamillere karşı katliam yapan Rajapaksa’lar ülkenin mutlak hakimi. Nisan ayında istifa etmek zorunda kalan 2005-2015 yılları arasında iki dönem boyunca devlet başkanlığı koltuğunda oturan Mahinda Rajipaksa yönetiminde 2009 baharında Tamil Kaplanları’nın yenilgiye uğratılarak 30 yıllık iç savaşın sona erdirilmesi sonrası ülkenin çoğunluğunu oluşturan (%74,9) Sinhalar arasındaki kredibilitelerini yükselttiler. Ancak ülkeyi bir aile çiftliğine dönüştüren Gotabaya Rajapaksa, başbakanlık ve bakanlıklar dahil devletin her kademesine “Rajapaksalar”ı doldurdu. Rajapaksa ailesi Sri Lanka siyasetini tekelleştirdi. İki ay önce istifa eden başbakan da kardeş Mahinda Rajapaksa’ydı. Sri Lankalılar yolsuzluk, adam kayırma ve kötü yönetime karşı yıllardır mücadele veriyordu.

2) PROTESTOLAR NASIL BAŞLADI?

Sri Lanka uzun bir süredir ekonomik krizin girdabındaydı. Salgınla birlikte açlık, pahalılık ve yoksulluk daha da arttı. Ülkenin büyük bölümü açlık sınırının altında. Sefalet diz boyu. Ukrayna savaşının da etkisiyle daha da derinleşti. Bir ada ülkesi olması vesilesiyle tedarik-lojistik ağında yaşanan aksaklıklar da üstüne gelince ülkede sorunlar kronikleşti. Dünya Eşitsizlik Veri Tabanı’na göre en zengin ülkedeki en zengin yüzde 10’luk kesim toplam servetin yüzde 63,8’ine sahip. Gelir adaletsizliği ve sınıfsal uçurum had safhada. Gıda ve enerji krizlerinin akut hale gelmesiyle Rajapaksa hanedanlığı çözülmeye başladı. Kriz derinleştikçe Rajapaksa yönetimi IMF ve Dünya Bankası’nın kemer sıkma taleplerini hayata geçirmek içim adımlar attı. Öyle ki IMF heyeti isyanlar sürerken ülkedeydi.

3) İSYANA KİM ÖNCÜLÜK EDİYOR?

Bu bir halk isyanı. Aylardır devam eden protestolarda herkes var, belirgin bir öncü grup yok. Her kesimden Sri Lankalı kendi öfke ve talebiyle meydanlarda yer alıyor. İşçiler, emekçiler, kenti yoksullar, çiftçiler, öğrenciler, sendikalar, doktorlar, öğretmenler, kadınlar her toplumsal ve siyasal katmandan kesim alanlarda. Rejimin kendi tabanından da önemli bir kesim sokaklarda. Gotabaya Rajapaksa’ya oy veren seçmenlerin birçoğu, “Gota evine git” yazan pankartlarla Gotabaya Rajapaksa’nın istifasını istemeye başladı.

4) SOL-SOSYALİST GÜÇLER İŞİN NERESİNDE?

Solcular ayaklanmanın tam merkezinde, ancak isyana rengini verecek güçte değiller. Ülkeyi demir yumrukla yöneten Rajapaksalar’ın solu ezmesi nedeniyle ülkede sol hiçbir zaman istenilen güce ulaşamadı. Bunda Tamil Kaplanları’yla (Tamil Eelam Kurtuluş Kaplanları-LTTE) süren 30 yıllık iç savaşın da etkisi var. Tamil azınlığının bağımsızlık mücadelesini gerekçe gösteren rejim, güvenlikçi politikalarla ülke siyasal ve toplumsal yaşamını zapturapt altına aldı. Savaş politikaları sadece solu değil tüm ülkeyi esir aldı. Son yıllarda sol yeniden ayağa kalmaya başladı. Örneğin Sosyalist Eşitlik Partisi (SEP), 10 Mayıs’ta Sinhala ve Tamil dillerinde bir açıklama kaleme alarak kitlelerin acil ihtiyaçlarını çözmek üzere talep, program ve önerilerini sıraladı. Bağımsız eylem komiteleri kurulması çağrısı yapmıştı.

5) BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Başkanlık Sarayı’nı basarak devlet başkanı ve başbakanın istifasını sağlayan Sri Lankalıları zorlu günler bekliyor. Düzenin bekçileri hemen devreye girdi. Rajapaksa’ların yerine yeni isimler atanarak yoksul kitlelerin isyanı sönümlendirilmeye çalışılacak. Egemenler geçici bir yönetim oluşturarak ülkeyi seçime sürükleyeceklerdir. Gelenin gideni aratma durumu ortaya çıkacaktır. Yakın dönemde pek çok ülkede görüldüğü üzere öfkenin bastırılması için her yolu deneyeceklerdir. Solun öncülük etmediği, edemediği bu tarz halk hareketlerinin uzlaşıyla, kısmi kazanımlarla sonuçlandığını yakın siyasi tarih acı gerçeklerle göstermiştir. Devrimci bir önderlik şart. Aksi halde halk isyanının çalınma ihtimali yüksek.

İbrahim VARLI – BİRGÜN

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Bingöl İl Özel İdaresi banka maaş promosyon sözleşmesini feshetti

Published

on

Enflasyonun yüzde 80’e yaklaşmasıyla bankaların emeklilere verdikleri promosyon rakamı 7 bin liranın üzerine çıktı. Sendikalar ve konfederasyonlardan çalışanlar için de güncel olmayan sözleşmelerin yenilenmesi talebi yükseldi.

Promosyon güncellensin talebi

Memur Sen de yaptığı son açıklamada “Geçmiş dönemlerde yapılan promosyon sözleşmeleri; bazı kurumlarda yapılan yeni promosyon sözleşmeleri ile uyumlu hale getirilerek güncellenmeli, ekonomik koşullar ve enflasyon durumu gözetilmeli, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri kamu görevlilerinin hakkını ve hukukunu koruyacak şekilde harekete geçerek sendika temsilcileri ve bankalar ile tekrar bir araya gelmeli, değişen durum ve şartları dikkate alarak promosyon tutarlarını revize etmelidir” dedi.

Bingöl İl Özel İdaresi bankayla promosyon sözleşmesini feshetti

Gazetememur’un haberine göre; Bingöl İl Özel İdaresi, anlaşma yaptığı bankadan promosyon sözleşmesinin güncellenmesini talep etti. Talep uygun görülmeyince promosyon sözleşmesini feshetti. İl Özel İdaresi fesih sonrasında yeniden ihaleye çıktı ve her bir çalışan için 23 bin 875 TL’lik promosyon anlaşması yaptı.

Okumaya devam et

GÜNDEM

EYT çalışması Aralık’ta tamamlanıyor

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ( EYT ) Federasyonunun dışlandığı görüşmelerin Aralık ayına kadar tamamlanacağı açıklandı. EYT Federasyonu sık sık “laf değil, vaat değil somut sonuç istiyoruz” açıklaması yapıyordu.

Published

on

Ankara’da Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) ilişkin çözüm trafiği hızlandı. EYT Platformu üyelerinden oluşan bir heyet, önceki gün AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Emin Akbaşoğlu ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ile görüştü. EYT düzenlemesindeki beklentilerini anlatan EYT Platformu üyeleri, dün de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile bir araya gelerek EYT’nin bu yılın sonuna kadar çözülmesi için söz aldı.

Türkiye Gazetesi’nin haberine göre, heyette yer alan Bolu, Düzce, Sakarya EYT Dernekleri Başkanı ve EYT Platformu Üyesi Mehmet Ali Çelik, “Önceki gün HAK-İŞ Konfederasyonu ve TÜRK-İŞ Konfederasyonu ile görüştük, desteklerini aldık. Ayrıca, AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Emin Akbaşoğlu ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ile bir araya geldik. Biz de EYT içerisinde bulunan, stajından Aylık Bağlama Oranına (ABO), kadın doğum borçlanmasından Bağ-Kur prim borçlanmasına kadar bütün konuları anlatarak bu işin çözümünü dile getirdik. Görüşmelerimiz çok olumlu geçti” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile yaptıkları görüşmeyi de anlatan Çelik, “EYT Platformu olarak, Bakan Bilgin’e mağduriyetlerimiz anlatıldığı kapsamlı dosyamızı sunduk. Sayın Bilgin, basında çıkan formüllerin hiçbirinin masada olmadığını ve kendilerinin herhangi bir açıklaması bulunmadığı halde yanlış bilgilendirmeler yapıldığını söyledi. Bu konuda 3 milyon kişilik bir mağdur kesimin olduğunu, bunların 2 milyonunun 4A statüsünde, kalan 1 milyon kişinin de diğer statülerde olduğunu belirtti.

Çözüm noktasında ise sürecin bir noktaya geldiğini ve özellikle bütçe görüşmeleri sonrasında EYT’nin masaya yatırılıp konunun taraflarıyla görüşüldükten sonra çözüme kavuşturulacağını ifade etti. Bakan Bey, aralık ayı içerisinde kesinlikle konunun çözüleceğini dile getirdi. Bakan Bilgin’in sözleri, EYT’liler için bir müjdedir. EYT, iktidarın gündeminde ve aralık ayı içinde çözüleceği ortada” diye konuştu. İHA

Okumaya devam et

GÜNDEM

Parasını çekemedi banka personelini rehin aldı

Published

on

Ekonomik krizin bankaları zor durumda bıraktığı Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta mevduat hesabındaki parayı çekemediği gerekçesiyle silahlı bir kişi banka çalışanlarını rehin aldı.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, ismi henüz bilinmeyen bir kişi Beyrut’un Hamra Mahallesi’nde bulunan Federal Bank’a giderek hesabındaki parayı çekmek istedi.

Parasını çekemeyen kişi, tekrar bankaya gelerek havaya 3 el ateş etti. Banka çalışanlarını rehin alan silahlı kişi, hesabındaki tüm parasını talep ediyor.

Banka çalışanlarını rehin alan kişinin hesabında 200 bin dolar olduğu belirtiliyor.

Okumaya devam et

KATEGORİLER

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.