Connect with us

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Doğal gaz ve nükleer artık AB Taksonomisi’nde: Avrupa’dan ‘yeşilmiş’ gibi yapma ihaneti

AB’nin içinde bulunduğu durum, enerji güvenliği bahanesiyle, ‘Sorarlarsa yeşil dersiniz’ kisvesi altında aslında tüm küresel iklim mücadelesi açısında büyük bir ihanet.

Published

on

Geçen hafta alınan bir kararla gezegenin geleceği için kara bir gün daha tarihe geçti.

Avrupa Parlamentosu, aylarca süren yoğun tartışmaların ardından geçen hafta itibariyle doğal gaz ve nükleer enerjinin AB Taksonomisi adı verilen sınıflandırma sistemine sürdürülebilir faaliyetler olarak dahil edilmesinden yana karar verdi.

Avrupa Komisyonu’nun önerisine 328 onay, 278 ret ve 33 çekimser oy kullanıldı.

Bu mevzuat değişikliği ile birlikte Avrupa Birliği’nin “uzun vadeli iklim kriziyle mücadele hedeflerini yakalamasına katkı sağlayacağı” iddia edilen ve “çeşitli koşulları yerine getirdiği” iddiasında olan nükleer ve doğal gaz projeleri sürdürülebilir yatırım listesinde yer alacak.

AB üyesi ülkelerden 20’si reddetmediği takdirde doğal gaz ve nükleer enerjiye ilişkin kurallar 2023 yılından itibaren uygulamaya girecek.

Geçtiğimiz haftalarda Avrupa Parlamentosu’ndaki bazı komiteler tarafından reddedilen fakat kesin veto için geçen hafta içinde tekrar oylanan karar çoğunluk oyuyla kabul edildi.

Avrupa Parlamentosu’nun Ekonomi ve Mali İşler (ECON) ile Çevre (ENVI) komitelerindeki milletvekilleri doğal gaz ve nükleerin taksonomi içinde yer almasını veto etmişti.

Son yapılan oylama ile milletvekilleri, doğal gaz ve nükleerin “yeşil yatırım” olarak etiketlenmesine izin vererek, bu alana milyarlarca euroluk yatırım yapmayı bekleyen potansiyel yatırımcıların önündeki büyük engellerden birini kaldırmış oldu.

Yapılan açıklamada, “Komisyon, yeşil geçişte gaz ve nükleer faaliyetlerde özel yatırımın rolü olduğuna inandığından, belirli fosil gaz ve nükleer enerji faaliyetlerinin iklim değişikliğinin hafifletilmesine katkıda bulunan geçiş faaliyetleri olarak sınıflandırılmasını önermiştir. Bu belirli gaz ve nükleer faaliyetlerin dahil edilmesi, zamanla sınırlıdır ve belirli koşullara ve şeffaflık gereksinimlerine bağlıdır” denildi.

Ne kadar bir zamanla sınırlı olduğunun ya da sınırlı denilen zamanın uzatılmayacağının bir garantisi var mı?

Şimdilik yok gibi görünüyor…

AB Taksonomisi temelinde, yatırım yapılabilecek çevresel açıdan sürdürülebilir ekonomik faaliyetlerin bir listesini oluşturan; özel ve kamu yatırımcılarının iklim bilincine sahip yatırımlar hakkında bilinçli seçimler yapmasına yardımcı olmayı hedefleyen bir katalog.

Taksonomide halihazırda yeşil olarak etiketlenenler arasında güneş enerjisi, jeotermal, hidrojen, rüzgar enerjisi, hidroelektrik ve biyoenerji var.

Kısaca, taksonomi, neyin yeşil olarak kabul edilebileceğini ve neyin olamayacağını açıklayan bir mekanizma. Ancak, şimdi bu mekanizmanın içeriği ve niteliği netlikten uzak, epey ve tartışmalı bir yapıya dönüşmüş durumda.

Bu karar, Avrupa Birliği’nin iklim değişikliği ve enerji bağımsızlığına yönelik eylemleriyle çelişiyor.

Bu konudan daha önce iki farklı yazıda bahsetmiştik:

Nükleer ve doğalgazı ‘yeşile boyayan’ AB, ‘greenwashing’in yeni merkezi mi oluyor? (https://artigercek.com/yazarlar/pelincengiz/nukleer-ve-dogalgazi-yesile-boyayan-ab-greenwashing-in-yeni-merkezi-mi-oluyor)

Avrupa’nın enerji ikilemi: Rus gazından kaçarken, nükleere tutulmak (https://artigercek.com/yazarlar/pelincengiz/avrupa-nin-enerji-ikilemi-rus-gazindan-kacarken-nukleere-tutulmak)

Bir grup milletvekili, kararın “birincil mevzuata aykırı olduğu” gerekçesiyle doğal gazın AB Taksonomisi’ne dahil edilmesine karşı mücadeleyi mahkemede sürdürecek.

Avusturya ve Lüksemburg da daha önce kararı mahkemeye götürme niyetlerini açıklamıştı.

Greenpeace’in hukuka başvuracağını ilan etmesiyle sivil toplum da bu yönde bir adım atmış oldu.

Avrupa Birliği, Rus petrol ve gazına bağımlılığını sona erdirmek için enerji alanında 300 milyar euroluk yatırım yapmayı planlıyor.

AB, tahsis edilen bu kaynağın 290 milyar eurosunu yenilenebilir enerjiye ve enerji verimliliğine, geri kalan 10 milyar euroyu ise bir geçiş yakıtı olarak doğal gaza yatıracak olan REPowerEU (2030’a kadar Rusya’dan tüm enerji ithalatını son erdirecek plan) planı da dahil olmak üzere, uzun vadeli enerji bağımsızlığı planları hazırlığında.

Sadece bir hafta önce AB, Fit for 55’i (AB’nin 2030 yılına kadar yüzde 55 sera gazı emisyonu azaltım hedefine ulaşmasını sağlamak için tasarlanan yasama paketi) uygulamaya koymak için, 2035’e kadar fosil yakıtlı otomobillerin yasaklanmasını ve 2030 yılına kadar küresel ısınmaya neden olan emisyonları azaltmak için diğer önlemleri de içeren bir yeşil politika paketini onayladı.

AB Taksonomisi, finansal sistemde “yeşil badanayı önlemek” amacının çok çok gerisinde kalıyor.

Uzmanlara göre, yatırımcılar, şirketler ve tüketiciler artık ihtiyaç duydukları bilime dayalı netliği ve güvenilirliği artık başka yerlerde arayacak. Diğer yandan, AB’de enerji arzı güvenliğini sağlamak için fosil yakıtların kullanımında artış yaşanacak.

AB’nin içinde bulunduğu durum, enerji güvenliği bahanesiyle, “Sorarlarsa yeşil dersiniz” kisvesi altında aslında tüm küresel iklim mücadelesi açısında büyük bir ihanet….

Kararın siyasi olmasının ötesinde bilime yönelik de ciddi bir ihanet içerdiğini zaten söylemeye gerek yok…

E3G Sürdürülebilir Finans Politika Danışmanı Johannes Schroeten, “Bu karar, Avrupa Birliği’nin Fit for 55 ve RePowerEU paketlerinin gittiği yönle açıkça çelişiyor. Avrupa, mevcut jeopolitik zorluklarla mücadele etmeyi desteklemek veya iklim değişikliğine karşı dönüşümü hızlandırmak için, AB içerisinde veya uluslararası hiçbir şey yapmıyor” diyor.

AB Komisyonu Kıdemli Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, Guardian gazetesine ( https://www.theguardian.com/environment/2022/jul/08/risk-of-conflict-and-strife-in-europe-over-energy-crisis-eu-deputy-warns ) yaptığı açıklama, Avrupa’da enerji kaynaklı yaşanacak çatışma ve çekişme tehdidini ortadan kaldırmak için fosil yakıtlara kısa vadeli dönüşün gerekli olduğunu söylüyor.

Timmermans’a göre, Putin’in Ukrayna’yı işgalinin kasıtlı bir sonucu olarak bu kış yaşanabilecek bir huzursuzluk tehdidi iklim krizinden önce gelmeli.

Avrupa’da iklim hedefleri artık tamamen kontrolden çıkmış görünüyor, Rusya’nın enerji tehdidi herseye silbaştan yaptıracak ama işin kötüsü silip baştan yapmaya bir gün bile vaktimiz yok, çünkü ortak evimiz dünya yanıyor…

Pelin CEBGİZ – Gerçek Gazete

Okumaya devam et

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Alman Enerji Devi RWE, Rus Gaz Arzı Azaldıkça Fazladan Kömür Yakacak

Published

on

Alman enerji firması RWE’nin baş finans yetkilisi kısa vadede daha fazla kömür yakacağını söyledi – ancak gelecekte karbon nötr olma planlarının yürürlükte kaldığında ısrar ediyor. Michael Muller, Avrupa ülkeleri Ukrayna’daki savaş devam ederken ve enerji kaynaklarını desteklemek için mücadele ederken yorum yaptı.

Eurostat’a göre, Rusya geçen yıl AB’nin hem petrol yağları hem de doğal gazın en büyük tedarikçisiydi. Batılı ülkelerin sebepsiz yere Ukrayna’yı işgal etmesinin bir sonucu olarak Kremlin’e yaptırımlar uyguladıktan sonra Avrupa’ya doğal gaz akışını önemli ölçüde azalttı.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya, Rusya kaynaklı doğalgaz eksikliğini telafi etmek için kömürle çalışan elektrik santrallerinden bazılarını yeniden işletmeye almaya karar verdi. Muller, “RWE, enerji krizini yönetmede Alman hükümetini veya Avrupa hükümetlerini aktif olarak destekliyor. Yani, bu durumu yönetmek için ek kömür kapasitesini de geri getiriyoruz.” dedi.

Bu plan, RWE’nin linyitle çalışan üç elektrik santralinin Ekim ayının başından itibaren şebekeye geri getirilmesini içerecek. RWE, aynı zamanda kahverengi kömür olarak da bilinen ve özellikle çevre için zararlı olduğu düşünülen linyitin “bugün için güvenilir bir ortak olmaya devam ettiğini” söylüyor. Linyit ve nükleer enerji üretimine odaklanan RWE Power’ın her yıl milyonlarca metrik ton kömür çıkardığını da ekliyor.

Yukarıdakilerin tümü, 2040 yılına kadar karbon nötr olmak istediğini söyleyen Essen merkezli işletme için bir engel teşkil ediyor.

Çevreye etki

Bir fosil yakıt olan kömürün çevre üzerinde önemli bir etkisi var ve Greenpeace bunu “enerji üretmenin en kirli, en kirletici yolu” olarak tanımlamıştı. Kömürün yanması, karbondioksit, kükürt dioksit, partiküller ve nitrojen oksitler de dahil olmak üzere bir dizi potansiyel olarak tehlikeli emisyon üretiyor.

RWE’den Muller, “Şu anda olan şey… umarım arz güvenliğini bulmamız gereken kısa vadeli bir sorundur.” dedi.

“İşte bu yüzden, sadece kurumsal bir vatandaşın bakış açısından, Alman hükümetini kısa vadede kapasiteyi geri getirme konusunda desteklemenin görevimiz olduğunu düşünüyoruz – ancak çok açık olmak gerekirse, stratejimizi değiştirmiyor. Bu nedenle, kısa vadede ek kömür yakmamız gerekse de, orta ve uzun vadede hedeflere ulaşmamız için yenilenebilir enerji üretiminin hızlandırılması gerektiği açık olmalı.” diye ekledi.

Perşembe günü, RWE, 2021’in ilk yarısındaki 870 milyon euroya kıyasla, düzeltilmiş net gelirin 1,6 milyar euro olduğu 2022’nin ilk yarısı için kazanç bildirdi. Şirket, 2022’nin ilk yarısında, yükselen değerini daha da büyütmek için yaklaşık 2 milyar euro yatırım yaptığını söyledi. “Toplam yatırımlar 2022’nin sonunda 5 milyar euroyu aşacak” dedi.

“Yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimi, bu dönemde 2021’in ilk yarısına göre yaklaşık %20 daha yüksek” diyerek gelişmiş rüzgar koşullarına ve artan kapasiteye atıfta bulundu.

Okumaya devam et

ŞİRKETLER

Sanayici lisanssız GES üretim tesisi kurabilecek

Sanayi kuruluşlarının kendi tüketimlerinin gerektirdiği kurulu güçten daha fazla kurulu güce sahip olduğu için lisanssız olarak güneş enerjisi santrali (GES) kurma ve fazla elektriği sisteme satmaya imkan tanıyan düzenleme değişiyor. EPDK, bir miktar fazla elektriğin satılması ve onu aşan kısmın da bedelsiz olarak sisteme verilmesini düzenleyen bir taslağı kamuoyuna açıkladı.

Published

on

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, yapılaşmanın yoğun olduğu yerlerde, organize sanayi bölgelerinde lisanssız üretim tesisi için yer bulamayan tüketicilerin başka dağıtım bölgelerinde, sanayi bölgeleri dışında tesis kurabilmeleri için aynı dağıtım bölgesi olması şartının kaldırıldığını açıkladı.

Yılmaz, sanayicilerin artık ister OSB içinde ister dışında olsun başka bir dağıtım bölgesinde lisanssız üretim tesisi kurabileceğini ve Lisanslı veya lisanssız kojenerasyon tesisleri bulunan tüketicilerin de belirli şartlar altında kojen santrali ile karşılayamadığı tüketimleri için lisanssız üretim tesisi kurabileceğini ifade etti.

8 bin MW kurulu güçte lisanssız güneş enerjisi santrali (GES) bulunduğunu hatırlatan, “Sadece belediyeler ve sanayi bölgeleri değil, tarımsal üreticiler ve turizm işletmecileri dahil her abone grubundan vatandaşlarımız tükettiği enerjinin üreticisi konumuna geldi” dedi.

Sanayici taslağın gözden geçirilmesini istemişti

Bloomberght haberine göre; Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından tartışmaya açılan “Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı”ndaki bazı düzenlemelerin yeniden gözden geçirilmesini talep etmişti.

2019 yılından beri yürürlükte olan Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği ile tüketim abonelerine “sözleşme gücü”nün iki katı kadar lisanssız güneş enerjisi santrali (GES) yapma imkanı sağlandığını anımsatan Özdebir, yeni düzenlemeyle tüketim fazlası enerjinin bedelsiz sisteme verilmesinin öngörüldüğünü, bunun da haksızlığa yol açacağını savunmuştu.

EPDK Başkanı Yılmaz sosyal medyaya da yansıyan söz konusu eleştirilere ilişkin şunları belirtti:

Bu eleştirilerin iki sebebi olabilir ya bilgi eksikliği ya da kötü niyet. Bu düzenleme birilerini rahatsız edebilir elbette. Ama kim bu birileri? Sektöre zarar veren, tarım üreticilerimizi, sanayicilerimizi, hayvancılıkla uğraşan tüketicilerimizi kullanarak, gerçekle bağı olmayan tüketim tesisi gücü oluşturarak hat ve trafo kaybına neden olanlar, tüketim yapmadan üretim yaparak tarım, hayvancılık ve sanayi üretimlerini akamete uğratanlar… Evet bunlara dur diyoruz. Düzenlememizin amacı belli: Kendi tüketimi için üretim yapanların desteklenmesi. Gerçek tüketimi olan ve kapasite kısıtı nedeni ile üretim tesisi kuramayan tüketicilerin önünün açılması.”

Okumaya devam et

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Rahat ulaşımın yeni trendi; Elektrikli bisiklet!

Published

on

İster engebeli arazilerden geçin, ister şehrin caddelerinde dolaşın elektrikli bisikletlerle son derece konforlu ve performansı yüksek bir sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz. Şehir trafiğinden kaçanların gözdesi haline gelen e-bike’lar, uzun mesafeleri fazla enerji sarfetmeden katetmek adına son dönemlerin en çok tercih edilen ulaşım araçlarından biri haline geldi.

Bisiklet kullanmak son yılların yükselen trendi. Elektrikli bisikletler ise en çok tercih edilen modellerden biri. Çünkü hem suya ve darbelere dayanıklı hem de enerjinizi fazla harcamadan yolları kolayca aşmanızı sağlıyor. Üstelik sadece şehir şartlarına değil şehirler arası yollarda kullanıma uygun olarak tasarlandığından uzun süreli sürüş imkanı da sunuyor.

Neden e-bike?

Adından da anlaşıldığı üzere elektrikli bisiklet, manuel bisikletin elektrik ile şarj olarak çalışan versiyonuna deniliyor. Tekerleklere güç sağlayan mini bir motor ve bu motora güç veren batarya düzeneği, elektrikli bisikleti normal bisikletlerden ayıran en önemli fark. Elektrikli bisikletlerin en güzel yanı şarj olmadan da, pedal çevirerek normal bisiklet düzeneğinde kullanılabiliyor olması. Ayrıca klasik bisikletlere nazaran en büyük avantajı; profesyonel ya da yarışçı olmayan, normal bir bisiklet sürücüsünün kolaylıkla çıkamayacağı menzile ulaşarak yüksek sürüş mesafesini konforla sunuyor olması. Bunun yanı sıra bir sürüş ehliyeti gerektirmeyen türdeki elektrikli bisikletlerin hızı 24-25 km/saat olmasıyla da beğeni topluyor. Tüm bu özellikler bilhassa ayaklarında problem olan, bisiket kullanmayı seven ancak uzun sürüşlerden olumsuz etkilenen kişiler için oldukça uygun.

Bisan, e-bike modelleri güvenli ve sessiz sürüş imkanı sunuyor

Pandeminin de etkisiyle spor yapma alışkanlığının artması, çevresel olumsuzluklar ve yoğunluk sebebiyle toplu taşıma araçlarından uzaklaşılması, zamanın çok daha değerli gelmesi gibi nedenler son dönemde e-bike modellere olan ilgiyi daha da artırdı. Türkiye’nin en büyük yerli bisiklet markası Bisan’ın üst düzey tasarıma sahip Zeus, Phyton, Envious, E-City, E-Folding ve E-Porter modelleri e-bike kategorisinde yer alan onlarca modelden birkaçı. Sessizliği ve gücüyle dikkat çeken bu modeller, her yaştan kullanıcıya uygun, yorulmadan daha hızlı ve daha uzağa gitme imkanı sağlıyor. Karbon salınımın önüne geçilmesine katkıda bulunan bu modeller, ulaşımını spor yaparak sağlamak isteyen ve sosyal mesafeyi koruma garantisi sunan en ekonomik çözüm olarak görülüyor. Bakım gerektirmeyen ve oldukça düşük şarj maliyetine sahip olan Bisan markalı elektrikli bisikletler, güvenlik açısından da tam donanımlı olarak yüksek teknolojiyle tasarlanmış.

Okumaya devam et

KATEGORİLER

 • Merkez Bankası (MB) faiz kararı... MB faizi düşürürse, sabit bırakırsa altın, dolar, kur ne olur? 18 Ağustos 2022 18/08/2022
  ABD Merkez Bankası (FED)’in geçtiğimiz ay faiz kararını açıklaması sonrasında gözler TCMB Ağustos ayı faiz kararına çevrildi. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini yüzde 14’den yüzde 13’e indirdi. Peki, Merkez Bankası (MB) faiz kararı sabit kaldığında altın ve dolar ne olur? MB faiz düşürürse durum ne olur? İşte o detaylar...
 • Canlı altın fiyatları 18 Ağustos 2022... Çeyrek altın fiyatı ne kadar, gram altın kaç TL? 18/08/2022
  Altın fiyatları geçtiğimiz haftadan bu yana yükseliş seyrine geçmişti 1.038 liraya çıkan gram altın düşüşte. Ons altında ve döviz kurlarında yaşanan hareketlilik diğer altın türlerine de yansıyor. Altın fiyatlarının nasıl yön izleyeceği yatırımcıların gündeminde yer alıyor. Peki, bugün çeyrek altın, gram altın ne kadar, kaç TL? İşte 18 Ağustos altın fiyatları…
 • Son dakika... TCMB faiz kararı açıklandı... İşte Merkez Bankası Ağustos 2022 faiz kararı 18/08/2022
  Merkez Bankası faiz kararı Ağustos 2022 PPK toplantısı ile açıklandı. TCMB faiz kararı açıklaması sonrasında Merkez'in aldığı karar ortaya çıktı. Peki, Merkez Bankası faiz kararı ne kadar, yüzde kaç? İşte TCMB Ağustos 2022 faiz kararı...
 • Merkez Bankası faiz kararı ne kadar, yüzde kaç? TCMB Ağustos 2022 faiz kararı açıklandı! 18/08/2022
  Merkez Bankası Ağustos 2022 faiz kararı açıklamasını Para Politikası Kurulu toplantısı sonrasında yaptı. TCMB PPK takvimi içerisinde toplantının hangi tarihte yapılacağı duyurulmuştu. Peki, piyasaların merakla beklediği Merkez Bankası faiz kararı ne kadar, yüzde kaç oldu? İşte TCMB Ağustos 2022 faiz kararı...
 • Euro Bölgesi çekirdek enflasyonu beklentiyi aştı 18/08/2022
  Euro Bölgesi enflasyon oranı Temmuz’da yıllık 8,9 olarak açıklandı. Veri, bir önceki verideki tahminle paralel seyrederken çekirdek enflasyon ise beklentileri aştı.
 • Son dakika! Bakan Kurum: Ofisler konuta dönüştürülecek 18/08/2022
  Son dakika haberi... Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Resmî Gazete’de yayımlanan “Planlı Alanların İmar Yönetmeliği” ile ilgili bir takım değişiklikler yapıldığını duyurdu. Konut ve kira fiyatlarını düşürmek için her adımı attıklarını vurgulayan Bakan Kurum, “İstanbul’da yaklaşık 1.5 milyon, ülke genelinde 4 milyon metrekare arz fazlası nedeniyle kiralanamayan ya da satılamayan ofis, konuta […]

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.