Connect with us

Arif Öztan

ARİF ÖZTAN : “TARLASIZ PAMUK, KOYUNSUZ YÜN, PETROLSÜZ ELYAF” UŞAK’TA TEKSTİL GERİ DÖNÜŞÜMÜ

2020 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde kuruluna Geri Dönüşüm Sektör Meclisi’ne başkan vekili olarak katılmış ve eş zamanlı olarak Tekstil Geri Kazanım ve Dönüşüm Sanayi Komitesi Başkanı olan ARİF ÖZTAN sanayici bir iş insanı olarak hayatının önemli bir kısmını Geri Dönüşüme adamış biri. Özellikle Tektil Geri Dönüşümde ciddi katkılar sağlayan Arif Öztan “Geri Dönüşüm” konusunda Türkiye’nin kıymetli nadir uzmanlarından biri.

Published

on

GERİ DÖNÜŞÜMÜN EN BÜYÜK PAYDAŞI TEKSTİL

Günümüz dünya konjonktürüne bakıldığında doğal kaynakların hızla tükenmesi ve iklim değişikliğinin,  üreticileri, sürdürülebilir ve dönüştürülebilir farklı alternatifler aramaya zorladığı su götürmez bir gerçekliktir.

Kaçınılmaz olarak, sürdürülebilirlik ve üretim açısından bu farklı alternatif arayışlarından, tekstil sektörünün de kendine bir yol haritası çizerek, revizyona gitmesi kaçınılmazdır. 2021 yılında 12,9 milyar dolar değerinde ihracat hacmiyle Cumhuriyet tarihinin rekorunu kıran ve yüzde 33,2 ihracat artışı ile 200’ü aşkın ülke ve bölgenin de yüzde 85’ine yakınında ihracat artışı sağlayan tekstil sektörü, iklim değişikliğinin sanayideki etkileri ve çözüm önerileri kapsamında üzerine düşen sorumluluğun ciddiyetiyle yatırımlarına yön vermelidir. Hazır giyimde 17,5 milyar dolarlık ihracat ile dünyanın 4. büyük hazır giyim ihracatçısı olan Türkiye’de tekstil sektörü bünyesinde ülkemiz açısından sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm anlamında muazzam bir potansiyel ve sayısız fırsat barındırmaktadır.

TARLASIZ PAMUK, KOYUNSUZ YÜN, PETROLSÜZ ELYAF: UŞAK’TA TEKSTİL GERİ DÖNÜŞÜMÜ

Tekstil sektörü geri dönüşüm elementleri açısından incelenecek olursa, kendi içinde hazır giyim ve tekstil sektörü olarak ikiye ayrılan bu üretim kolunun metal, plastik, kâğıt ve endüstriyel atık potansiyeli açısından geri dönüşüm ekonomisine en çok katma değer sağlayan sektör olduğu anlaşılacaktır. Tekstil sektörünü geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik anlamında lokal açıdan değerlendirecek olursak Uşak’ın bir tekstil geri dönüşüm merkezi olduğu görülecektir. Rakamlarla açıklayacak olursak, tekstil sektörünün 30,4 milyar dolarlık ihracatının 1/3’lük kısmının geri dönüşüm sayesinde olduğu görülecektir.

Geri dönüşümün ise yüzde 70’lik kısmının ise Uşak’tan üretildiği, bunun yanı sıra “ara mamül” olarak tabir ettiğimiz iplik ve elyafın da ülkemize yarattığı katma değerin 1,8 milyar doları bulduğu bilinmektedir. Bu rakamlar, nihai mallar bazında değerlendirildiğinde ise bu değeri 5 katı ile çarpmak hiç de yanlış olmayacaktır. Burada bahsi geçen nihai mallar arasında, çorap, havlu, çarşaf vb. ürünler yer alırken, Çin’den sonra çorap üreticiliğinde 2. Sırada yer alan Türkiye’nin ürettiği çorapların yüzde 50’sinin Uşak ipliğinden üretildiğinin de altı çizilmelidir. Dokuma hali üretiminde de 2 milyar dolarlık bir ihracat payına sahip olan Uşak Tekstil sanayisinin Türkiye ekonomisine bu muazzam katma değerinin başarısının gölgelenmesinin asıl sebebi ise Uşak’ın nihai ürün üretimi safında değil, iplik üretimi sahasında kalmasıdır.

TEKSTİLDE GERİ DÖNÜŞÜMÜN TANINIRLIĞI ARTIRILMALI

Hem sürdürülebilirlik hem de geri dönüşüm anlamında bahsi geçen bu potansiyelin sektöre katkısının artırılması adına bilindiği üzere,  ilimizde 2021 yılında Uşak Ticaret ve Sanayi Başkanı Odası Başkanımız Selim Kandemir’in katkılarıyla 62. sektör olan Geri Dönüşüm Sektörü Meclisi’miz kurmuş bulunmaktayız. Çünkü ihracat rakamların artırılması, kaynakların bu denli kısıtlı olduğu ve de olacağı günümüzde mevcut emtiayı dönüştürerek daha verimli ve sürdürülebilir hale getirmek çevresel bakımdan da ulvi bir sorumluluk olduğu açıktır. “ Tarlasız pamuk, koyunsuz yün, petrolsüz elyaf” mottosuyla çıktığımız bu yolda, Uşaklı sanayiciler ve iş insanları olarak hem doğa dostu hem de maliyeti düşük katma değerli işler yapmak, tekstil sektöründe geri dönüşümün tanınırlığı konusunda üreticiyi bilinçlendirmek önceliklerimiz arasında yer almaktadır.

Bunların yanı sıra iklim değişikliğinin sanayiye olan etkileri ve önemi konusunu ele alırken, Uşaklı sanayiciler olarak bunu sadece geri dönüşümle sınırlı tutmamamız gerektiğinin de farkındayız. Bu sebeple Uşak Organize Sanayi Bölgesindeki 33 firmamızda birlikte kurduğumuz 31,842 mW hacminde güneş enerji santralleriyle nihai hedefimiz, güneş tarlaları ile temiz enerji kaynağı kullanımını arttırarak, iklim değişikliğine neden olan karbon salınımının azaltılmasına da katkıda bulunmaktır.

Bugün olduğu gibi yarın da dünyamızı daha yaşanabilir kılmak ve yeni nesillere daha iyi bir gelecek sunmak adına doğa dostu çözümler aramaya ve bunları hayata geçirmeye devam edeceğiz.

Arif Öztan

Arif Öztan : ‘UŞAK’ta işsizlik yok’

Published

on

Uşak OSB’de Öztan İplik’in sahibi, aynı zamanda Uşak ve Havalisi Tekstil İşverenleri Sendikası Yönetim Kurulu Sendika Başkanı Arif Öztan, bugün Türkiye’nin parlayan yıldızı olan Uşak’ın 1998’de şehir olarak battığını, bugün ise yeni bir başarı hikâyesi yazdığını söylüyor. “98’de dünyayı vuran kriz Laleli’yi vurdu, Laleli’deki kriz de bizi vurdu” diyen Öztan, “1986’da kurulan Uşak Organize Sanayii’nin müteşebbis heyetinde yer aldım. Burası yatırım ikliminin çok uygun olduğu bir yerdir. Ama ekonomik krizler nedeniyle çok şeyler yaşadık ama Avrupa İskan Fonu’ndan 4,5 milyon dolar faizsiz kredi alarak altyapı çalışmalarını bitirdik” ifadesini kullandı.

Türkiye’de tekstil geri dönüşümünün yüzde 75’i burada yapılıyor.

Şimdi Uşak yeniden toparlandı ve Türkiye’nin nazar boncuğu şehirlerinden bir tanesi oldu. Emine Erdoğan Hanımefendi, Sıfır Atık kavramını topluma benimsetti ve bu çok iyi oldu, farkındalığımız arttı. Biz de Sıfır Atık’ı ekonomik değere dönüştürmek için buradayız. Uşak, Türkiye’nin öncü geri dönüşümcülerinden bir tanesi. Türkiye’de tekstil geri dönüşümünün yüzde 75’i burada yapılıyor.

İşsizlik oranı düşük kalifiye işçi sıkıntısı var

Uşak, Türkiye’nin işsizlik oranının yüzde 4 olduğu ildir. Hatta işçi sıkıntısı var burada. Komşu illerden, ilçelerden Uşak’a çalışmaya gelirler ve burada her iş yerinin önünde personel aranıyor tabelası görürsünüz.

Bu sektörün daha fazla desteklenmesi lazım. Asıl amacımız geri dönüşüm organize bölgesi olarak 6. Bölge teşviği almak ve sektörümüzün büyümesine, geri dönüşüme katkımızı artırmak” dedi.

Okumaya devam et

Arif Öztan

Türkiye’nin “Tarlasız Pamuk” şehri: UŞAK

Koyunsuz yün, tarlasız pamuk, petrolsüz elyaf… İşte Uşaklı sanayicinin mottosu bu. Peki nasıl oluyor?

Published

on

TARLASIZ PAMUK NASIL OLUR?

Dünyamız her geçen gün ısınıyor. Karbon ayak izimizi en aza indirmek için tüketim ve üretim sektörü değişmek mecburiyetinde. Dünyada birçok tekstil devi artık ürünlerinde geri dönüştürülmüş ürünleri görmek istiyor. Yani üzerimizdeki kıyafetler bizim atıklarımızdan oluşacak. Böylelikle daha az su, daha az tarla kullanacağız ve daha az üreteceğiz. Peki tarla olmadan pamuk elde edilebilir mi?

İşte Uşaklı sanayici Arif  Öztan’ın mottosu bu… Tarlasız pamuk, koyunsuz yün ve petrolsüz elyaf…

BU YÜZYILIN MESLEĞİ ÇÖPÇÜLÜK

Uşak Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikalar, çöpe gidecek olan tekstil artıklarının, diğer adıyla telef veya makas artığının çöpe gitmesini engelleyip onları dönüştürüyor ve yeniden iplik haline getirip tekstil sektörünün hizmetine veriyor.

Türkiye’de her yıl 400 bin ton pamuk üretiliyor. Türk tekstilcisi ise 1 milyon 400 bin ton pamuk kullanıyor. Uşak, geri dönüşüm ile pamuğa ayrılan tarlaların üretimine talip. Ayrıca Türkiye’de her yıl 710.000 ton ürün çöpe gitmekten kurtarılarak 673.000 tonluk elyafa dönüştürülerek 1 milyar dolarlık kazanım elde ediliyor.

Kaldı ki bu rakama günlük giysilerimiz henüz dahil değil. Çünkü Türkiye’de çevre mevzuatı henüz günlük kıyafetlerimizin geri dönüşümüne izin vermiyor. Bu konuda değişim de gerçekleşirse, artık tekstil üretimimiz için tarlalara ve doğal kaynaklara ihtiyacımız olmayacak. Her şey evlerden çöplere gitmeden tekrar kıyafet olarak bize geri gelecek.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-32.png

NE ELDE EDECEĞİZ?

Öztan Tekstil’in sahibi Arif Öztan’a göre bu döngü sağlıklı hale getirilirse öncelikle tarlalarımız kurtulacak. Çünkü 1 kg pamuk üretmek için 10.000 litre su gerekiyor. “Su toprağı çoraklaştırır. Mezopotamya vahşi sulama nedeniyle kuraklaştı. Toprağın azotunu yıkar su, faydalı mineralleri yok eder ve toprak sonunda kuraklaşır. Günah kuraklık geliyor, insanlar çoğalıyor, kaynaklar bitiyor, oysa topraklar sabit.” diyor Öztan.

Dikkat çektiği diğer fayda ise ülke ekonomisine katkı. Çünkü artık küresel üreticiler tekstil ürünlerinde minimum yüzde 35 geri dönüşüm olması şartı koşuyor. Yani yerli üretici tekstil üretiminde geri dönüşüm payını artırmazsa yavaş yavaş dünya pazarlarından silinmeye başlayacak. Bu durumda tekstil geri dönüşümünü geleceğin parlak mesleklerinden bir tanesi haline getiriyor.

İHRACAT ŞARTI KALDIRILSIN

Türk ekonomisinin gelişmesinde tekstil sektörünün önemine de değiniyor Öztan, “Cari açığın kapanmasına bizim katkımız yüzde 65” dedikten sonra vurguluyor: “Türkiye’de sadece makas artığı dediğimiz, tekstil fabrikalarının atıklarını geri dönüştürebiliyoruz. Oysa Avrupa’da son tüketicinin kıyafetleri de geri dönüştürülebiliyor. Ama biz yurtdışından hammaddeyi sınırlı bir şekilde getirebiliyoruz. Biz ihraç kaydıyla getirebiliyorduk. Ne demek bu? 200 bin dolarlık ihraç yaparsan 100 bin dolarlık hammadde getirebilirsin. Ama ben ihracatı dolaylı yoldan yapıyorum. Ben geri dönüşümden iplik üretiyorum, benim ipliğim çorap, halı, nevresim, çarşaf gibi tekstil ürünü olarak ihraç oluyor.

Uşak’ın ihracatı 380 milyon dolar, ama sektöre katkısı 12-13 milyar dolardır. Türkiye’deki geri dönüşüme Uşak yüzde 75 oranın da katkı  yapar.  Ama doğrudan ihracatçı olmadığı için kotaya takılıyor. Diğer sektörlerde de kapasitenin yüzde 50’sini ithal edebiliyor ama ihracat şartı yok. Bizde var. İşte biz buna itiraz ettik ve değişmesini bekliyoruz.”

Arif Öztan – Sanayici

Okumaya devam et

Arif Öztan

Arif Öztan : Yılda 1 milyar dolar tekstil atığını ekonomiye kazandırıyoruz

TOBB Atık ve Geri Dönüşüm Sanayi Meclisi Başkan Yardımcısı Arif Öztan, öncelikli hedeflerinin sektörel veri bankası oluşturmak olduğunu açıkladı.

Published

on

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) çatısı altında 62’nci sektör meclisi olarak kurulan Atık ve Geri Dönüşüm Sanayi Meclisi çalışmalarına başladı. Başkan Ali Kantur, başkan yardımcıları Mustafa Saral, Ömer Benli, Vedat Kılıç, Arif Öztan ve Burak Ceylan’ın ilk gündemi sektörün mevut durumunu ortaya koymak. TOBB Atık ve Geri Dönüşüm Sanayi Meclisi Başkan Vekili Arif Öztan, “Geri dönüşümün bir sektör olarak tanımlanması önemli, şimdi öncelikli işimiz bir veri bankası kurmak.” dedi.

Arif Öztan Uşak’ın değerlerinden ve katkısı büyük

Uşaklı Tekstilci Arif  Öztan mesleğini “çöpçülük” olarak tanıtıyor ama Uşak ve Havalisi Tekstil İşverenleri Sendika Başkanı, Öztan İplik Yönetim Kurulu Başkanı, Uşak Doğalgaz Dağıtım Şirketi USDAŞ yöneticisi gibi daha birçok şapkası var. Tekstil Geri Kazanım ve Dönüşüm Sanayi Komite Başkanlığı’nı da olan Öztan’ın artık yeni unvanı TOBB Atık ve Geri Dönüşüm  Sanayi Meclisi başkan yardımcılığı.

Geri Dönüşüm Ekonomisi’ne konuşan Arif Öztan, TOBB’da geri dönüşümün bir sektör olarak tanımlanmasının büyük bir kazanım olduğunu vurguluyor. Arif Öztan, en önemli görevlerinin “ulusal bir veri tabanının” oluşturulması olduğunu söylüyor. Öztan, “61 tane sektör var TOBB bünyesinde , biz de 62. sektör olduk. Artık bir kurumsal kimlik edineceğiz. Geri dönüşüm sektörü olarak bizim ilk yapmamız gereken iş TOBB önderliğinde sağlıklı bir veri tabanı oluşturarak ekonomik büyüklüğümüzü ortaya çıkarmak. Buna göre sektör nasıl desteklenmeli, büyüme için neler yapılmalı kararı verilmeli.” diyor.

Dünya Ticareti Karbona Göre Yeniden Şekilleniyor

Türkiye’de geri dönüşüme dair sağlıklı verilerin olmadığını belirten Öztan şunları söylüyor: “Artık dünya ticareti bile karbon ayak izimize göre şekilleniyor. Tekstilde birçok küresel marka ürünlerinde minimum yüzde 35 geri dönüşüm şartı arıyor. Bizim ülke olarak tekstilde geri dönüşüm oranını artırmamız şart. Ama tekstildeki geri dönüşümün ne olduğuna dair geri dönüşüm sektörünün bile fikri yok.”

Geri dönüşüm sektöründe çok sayıda insanın istihdam edildiğini anlatan Arif Öztan, “Büyük bir istihdam var ama bilinmiyor. Biz, 4 milyon kişi çalışıyor diyoruz, kayıtlara bakıyorsun 800-900 bin kişi. Peki bu geri kalanlar nerede? Büyük bir çoğunluğu kayıtsız çalışan. Sadece çalışanlar değil, sektöre dair her alanda kayıtlar net bir şekilde ortaya konmalı. Şimdi düşün, bu pet şişeleri gömmek bir dert, yakmak bir dert, oysa ekonomik değer bu… Şimdi yol kenarlarından bile pet toplayanlar var. Biz yıllardır bunu anlatıyoruz ve bunu anlatmaktan bıktık. Sen bir teşvik ver, neye göre vereceksin teşviki istihdama göre vereceksin. Ama herkes kaçak köçek, elde doğru düzgün veri yok, bu nasıl olacak? O nedenle bizim önce sağlıklı bir şekilde veri tabanı oluşturmamız gerek.

Her şey kayıtsız olduğu için, nakliye faturaları ile çalışılıyor, o nedenle hem devlet vergi kaybediyor, hem de sistem düzenlenemiyor.” diyor.

Çözümü Olan Herkesi Bekleriz

Atık ve Geri Dönüşüm Sanayi Meclisi olarak fikri ve bilgi birikimi olan herkesin desteğini beklediklerini belirten Öztan, “Meclis kurduk, peki sonra ne olacak neler değişecek? Toplandık ve alt komite oluşturduk ve 16 tane isim belirledik. Ama biz fikri, bilgisi, bilgi birikimi olan ve emek vermek isteyen herkesi davet ediyoruz. Sadece şikayet değil çözüm önerileri de geliştirecek kişileri bekliyoruz. Sorunlar anlatılınca çözülmüyor, öneri de getirmek gerekir.” çağrısında bulundu.

Giysi Geri Dönüşümü Neden Yapılmıyor?

Türkiye’de tekstil geri dönüşümü genelde fabrika artıklarından, sektör diliyle telef ve makas artığından yapılıyor. Kullandığımız kıyafetlerin ise genelde geri dönüşümü yapılamıyor. Peki neden? Arif Öztan mevzuatın kullanılmış tekstil ürününden geri dönüşümü engellediğini söylüyor. Ama Avrupa’da bu hak Kızıl Haç’a verilmiş. Kızıl Haç Bulgaristan ve diğer bazı ülkelerde bunu kırpıntı haline getirerek dünyaya satıyor. TOBB çatısı altında bu gelişmeleri de anlatacaklarını ve bürokrasiyi bu konuda bilgilendireceklerini ifade eden Arif Öztan, “1 kilo pamuk elde etmek için 10 ton suya ihtiyaç var. Su toprağın azotunu yıkar, faydalı mineralleri yok eder ve kuraklaştırır. Biz geri dönüştürerek tarlasız pamuk üretiyoruz. Bizim sloganımız “tarlasız pamuk”, koyunsuz yün, petrolsüz elyaf…” diyor.

1 Milyar Dolar Çöpe Gitmiyor

Türkiye’de 1 yılda çöpe atılacak 710.000 ton ürün 673.000 ton elyafa dönüştürülerek 1 milyar dolar ekonomiye kazandırılıyor.

Arif ÖZTAN Kimdir?

1982 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Arif Öztan, 1983 yılında Öztan Mühendislik şirketini kurdu. 1987 yılında Uşak Sanayi ve Ticaret Odası’nda mimarlar, mühendisler ve müteahhitleri temsilen yönetim kurulu üyeliğine seçilen Öztan, 1996 yılında tekstil alanında ilk yatırımını yaparak Billur Tekstil’i kurdu. 2010 yılında Öztan İplik’i faaliyete geçiren Arif Öztan, 21 yıldır sürdürdüğü halen de devam eden Uşak ve Havalisi Tekstil İşverenleri Sendikası Yönetim Kurulu Sendika Başkanlığının yanı sıra birçok sivil toplum örgütünün yöneticiliğini yürütmekte

Okumaya devam et

KATEGORİLER

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.