Connect with us

EKONOMİ

Enflasyon kontrolden çıkıyor; piyasalarda çözülme (meltdown) eğilimi hâkim

Published

on

  • Küresel mali piyasalar oldukça zorlu bir dönemden geçiyor. FED’in enflasyon “geçicidir” diyerek yapmış olduğu para politikası hatasının bugünlerde tüm dünya bedelini ödüyor. Enflasyonun kontrolden çıktığı algısının iyice ivme kazanması ile dün küresel mali piyasalarda âdeta çözülme (meltdown) eğilimi hâkim oldu.
  • FED’in enflasyonla mücadelesinde geç kaldığı ve bir türlü enflasyonun önüne geçemeyerek arkadan koşmaya devam etmesi, yüksek faiz, yüksek enflasyon ve hâliyle durgunluk yani stagflasyon riskini de beraberinde getiriyor. Dün gün içerisinde Brent cinsi petrolün varil fiyatı %5 düşüş kaydetti. Kıymetli madenler cephesinde gümüş %5,5 düştü. Altının ons fiyatı 1,700 dolar seviyesinin altını test etti. Endüstriyel metallerde de durum aynı ve liste daha da uzatılabilir. Doların piyasa kuru 109,2 seviyesine yürüyerek 20 yılın yeni zirvesini test etti. Bunlar elbette siz değerli okuyucularımız için hiç de sürpriz olmadı!
  • Amacımız felaket tellallığı yapmak elbette değil. Lâkin, bültenlerimizde belirttiğimiz üzere, “küresel piyasaların acı eşiği test ediliyor ve ‘kaliteye kaçış’ isteği ivmelendi!” Daha önce dile getirdiğimiz bu beklenti ile “piyasalar yeni denge noktasına acı çekerek ilerlemeye” başladı. FED’in enflasyonun gerisinde kalması, 25, 50, 75 derken şimdi de 100 baz puan faiz artırım ihtimalinin belirmesine rağmen enflasyonun hâlen daha arkasından koşmaya devam etmesi, piyasalarda ne var ne yok sat güvenli limana (dolara) sığın eğilimini kuvvetlendiriyor. Enflasyonun önüne geçerek, bozulan beklentileri yok ederek ve en önemlisi yeniden kredibilite kazanmak varken, FED’in uyguladığı ‘acemi’ para politikası, yarardan çok zarar vermeye başladığını düşünüyoruz.
  • FED’in olağanüstü toplanarak aspirin tedavisini bir an önce bitirmek suretiyle direkt damardan sert bir antibiyotik ile (tek doz faiz artırımı) bu çileyi bitirmesi gerekiyor (müdahale şart oldu.) Pratikte bu tip şok müdahalelerinin pek çok örneği de var. En taze olanı, Ukrayna sonrası 28 Şubat tarihinde Rusya Merkez Bankası’nın politika faizini %8,5’dan %20 seviyesine bir defada çıkardığı para politikası toplantısı feyz alınabilir. Elbette tek doz antibiyotiğin vücudun başka organlarına yan etki yapabileceği göz ardı etmesek de, aspirinin de şu anda hastaya fayda sağlamadığını da itiraf etmek gerekiyor.
  • Dün günün ilk yarısında Avrupa borsaları İtalya’da hükümetin düşeceği endişesiyle sert bir gerileme kaydetti. Kanada Merkez Bankası’nın 24 yılın en agresif faiz adımına soyunması sonrası FED’in de elinin sıcak olması, Avrupa Merkez Bankası üzerinde baskıyı daha da artırdı. İtalya’nın MIB endeksi, Başbakan Mario Draghi’nin koalisyon hükümetini çökme riskiyle karşı karşıya kalması tehlikesine karşın dün %3,5 gerilerken, İtalyan 10 yıllık tahvil getirileri de sert artış kaydetti.
  • Bu minvalde, ortak para birimi EUR dün 0,9950 seviyesini test ettiğini gördük. Elbette, EUR’nun zayıflığını arkasında Amerika ile Avrupa arasında açılan faiz makasını büyük bir rol oynadığını söyleyebiliriz. Bu noktada faiz avantajının ABD lehine olması, güçlü dolar temasını da körükleyerek doların güvenli liman edası ile her şeye karşı değer kazanmasına neden oluyor. Bültenlerimizde EUR ve GBP ön planda olsa da, CHF ve JPY gibi diğer güvenli liman paralar da oldukça zayıf bir seyir izliyor. Aşağıdaki grafikte görülebileceği üzere, kıymetli madenlerden gümüş sene başına göre bakılırsa %23, bakır %29, alüminyum ise %17 değer kaybetti. Enerji ve gıda dışında doların hükümdarlığı, hemen hemen tüm varlık sınıflarında hissediliyor. Bunun arkasında yatan bir diğer neden ise piyasalarda sürü psikolojisinin galip gelmesi ve rasyonel bakış açısının da kaybolmasıdır. Ne var ne yok sat dolar al!
  • Türkiye cephesinde var olan içsel sorunlara bir de dışsal faktörler eklenince, dün yabancı indinde Türkiye’nin 5 yıl vadeli risklerini gösteren CDS risk primi 900 seviyesini aştı. Dün uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin yeni ekonomi politikası bileşimi kredi notuna yönelik riskleri artırdığını açıkladı. Ayrıca, kamunun döviz riskine ilişkin kırılganlığının da arttığını ekledi. Uzatmalı bayram tatili nedeniyle düşük işlem hacmi döviz piyasasında hissedilirken, DXY’nin 109 seviyesini aşması ile USDTRY kuru 17,50 seviyesini dün test etti. Kamunu süregelen desteğine rağmen, izlenen zamanın ruhuna uygun olmayan mevcut para politikası ve dışarıda artan sıkıntıların gölgesinde USDTRY kuru için riski yukarı yönlü görmeye devam ediyoruz. Borsa cephesinde dün ana endeks günü %1 düşüşle tamamlarken, bankacılık endeksi yatay seyretti. Teknik bir bakış açısı ile bankacılık endeksinin 1,970 endeks seviyesi altında yaptığı haftalık kapanışı sevemedik. Aşağı yönlü risklerin arttığını düşünüyoruz.
  • ABD’de ikinci çeyrek bilançoları JP Morgan ve Morgan Stanley finansalları ile start aldı. Her iki bankanın bilançosu da beklentileri karşılayamazken, ABD borsaları geceyi hafif düşüşle tamamladı. Yeni gün başlangıcında, Asya piyasalarında parçalı bulutlu bir seyir görülüyor. Gösterge endeks Tokyo borsası hafif de olsa artıda işlem görürken, Çin ve Hong Kong borsasında eksiler göze çarpıyor. Sabah saatlerinde açıklanan veriye göre, Çin ekonomisi ikinci çeyrekte covid kısıtlamasının da etkisi ile keskin bir şekilde daraldı.
  • Haftanın son iş gününde, mali piyasaların gündeminde ABD’de açıklanacak New York FED imalat endeksi, ABD perakende satışlar, sanayi ve kapasite kullanım oranı ile Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi takip edilebilir.

>DXY

Dünya genelinde yeni bir dizi faiz artırımının küresel ekonomik büyüme görünümüne ilişkin endişeleri derinleştirmesi ile, doların da güçlü seyri korunuyor. DXY haftayı 20 yılın zirvesinden tamamlamaya hazırlanırken, teknik mânâda 109,2 hedefimize de ulaşmış olduk. Şimdilik, biraz soluk almanın iyi geleceğini düşünüyoruz!

16578605843e0b56094eeb3d3b69e6c0e4209faea8_1_1200.jpg

>Emtia – Yılbaşına göre performans

Güçlü dolar teması ve ne var ne yok sat paniği ile endüstriyel ve kıymetli madenler sert bir şekilde değer kaybederken, gıda ve enerji zamanın ruhuna uygun bir şekilde grafiğin üst tarafında yer almaya devam ediyor. Sene başına göre Gümüş %23, Bakır %29, Alüminyum %17, Nikel ise %6 değer kaybetti.

1657860584f722652932449d1f9fdd65d56fcd3b37_2_1200.jpg

>EURUSD

1 parite seviyesi dün aşağı yönlü temiz bir şekilde geçildi. Güçlü dolar teması ile EUR’da daha da aşağısının mümkün olacağını düşünüyoruz. Teknik mânâda daha da aşağıda 0,87 seviyesi (grafik uzun dönem) hedeflenebilir.

1657860584a1d39c1d6c1e62aeb623aa20caa1059f_3_1200.jpg

>Gümüş

Gümüşün ons fiyatında sırası ile 22 dolar geçilmeden alınmaz uyarımız ardından 20,80 ve 18,60 hedeflerimize ulaştık. Düşüşün devamı durumunda, daha da aşağıda 16 dolar seviyesinin diplerinin hedeflenebileceği göz ardı edilmemelidir.

16578605856e52ed93675cbfd1d92fb67263ae6f98_4_1200.jpg

>Altın

Yavaş yavaş aşağıda ön plana çıkardığımız 1,685 dolar seviyesine doğru ilerliyoruz.

1657860585fff5e4e636e02a336ec3d6a78ad08425_5_1200.jpg

>XBANK

Borsa İstanbul Bankacılık endeksinde haftalık kapanışı beğenmedik. Teknik bir bakış açısıyla, kademeli olarak aşağıda 1,600 seviyesine varan bir düşüş ihtimali göz ardı edilmemelidir.

1657860585e963cb72d3a2a6cb23528a7960e9423d_6_1200.jpg İKTİSATBANK

Okumaya devam et

EKONOMİ

Rusya’dan ne alıyoruz? Rusya’ya ne satıyoruz?

Published

on

Ülkemizde ve dünyada ekonomi gündemi inanılmaz bir hızda değişiyor. Geçen hafta Rusya’yla ticaretimiz hakkında bir yazı yazıp önümüzdeki hafta devam edelim demiştim. Aradan 1 hafta geçmesine ragmen Rusya’yla ticaret meselesini 6 ay önce tartışmışız gibi geliyor. Bu arada KKM tartışması, IMF’den borç mu aldık konusu, araçlardaki ÖTV’nin indirilmesi, rezervlerimizin artması, CDS’in düşmesi gibi birçok major konu tartışıldı. Dolayısyla bizim Rusya meselesinin modası da geçti. Bundan sonra bir hafta önceden sonraki hafta şunu yazacağım diye bir taahhütte bulunmayacağım. Ama madem devam edeceğiz dedik, Rusya’yla nelerin ticcaretini yapıyoruz bir bakalım.

Hangi ülkeye hangi malı satıyoruz, hangi malı alıyoruz, detay hacimler ne kadar gibi sorulara ha deyince cevap bulamıyorsunuz. Bunun için TÜİK’in sitesinden belli aşamaları geçerek ülkeye göre arama yapıp belli verileri çekip sonra onları konsolide etmeniz gerekiyor. Benim bu yazıda kullandıklarım https://biruni.tuik.gov.tr/ adresinden aldığım verilerdir. Farklı kaynaklardan alınan verilerde küçük sapmalar olabiliyor. Bunun da belli nedenleri var ama yazımızın konusu bu değil.

Rusya’yla 2021 yılı dış ticaret hacmimiz 32.5 milyar dolar. Bunun 27.5 milyar doları ithalat, 5 milyar doları ihracat. 2022 ilk 6 ayda ise dış ticaret hacmimiz 29.2 milyar dolar, 26.7 milyar doları ithalat, 2.5 milyar dolarıysa ihracat. Gördüğünüz gibi Rusya’ya karşı ciddi bir dış tişcaret açığımız var. Bu açık 2022’de 2021’e göre daha büyük olacak. Bunun da temel nedeni enerji fiyatlarının yüksekliği ve bizim Rusya’dan ithal ettiğimiz ürünlerde enerjinin ilk sırada gelmesi.

2021 ve 2022’nin ilk 6 ayındaki toplam 7.5 milyar dolarlık ihracatımız içinde sebze ve meyvenin ilk sıralarda olduğunu görüyoruz. Aşağıdaki tabloda ihrac ettiğimiz ilk 10 ürünü ve 18 aylık ihracat hacimlerini bulabilirsiniz. Aşağıdaki ilk 10 ürün toplam ihracatımızın %42’sini oluşturuyor.

2021 ve 2022 ilk 6 ayındaki toplam 54.2 milyar dolarlık ithalatımızın içinde yukarıda da belirttiğim gibi aslan payı enerjinin. Toplam ithalat içindeki payı %44. Enerji kalemleri detaylı olarak açıklanmıyor. Gizli veri şeklinde sınıflandırılıyor. Aşağıdaki tabloda Rusya’dan ithal ettiğimiz ilk 10 ürünü bulabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi enerji konusunu dışarıda bıraksak bile Rusya’dan sadece ithal ettiğimiz tahıl ve yağların toplam tutarı neredeyse bizim toplam ihracatımız kadar. Arada çok büyük bir dengesizlik mevcut. Bu şartlar altında ticaretin yerel para birimleri cinsinden gerçekleştirilmesi hangi yollarla yapılacak insan gerçekten merak ediyor.

Geçen haftaki yazımda bahsettiğim ve uluslararası medyada yer bulan Avrupa’dan Rusya’ya ihracatın Türkiye üzerinden gerçekleştirildiği ve böylece yaptırımların delindiği iddiasını doğrulayacak bir gelişme en azından resmi verilede şimdilik görünmüyor. Önümüzdeki aylar için veriler açıklandıkça izlemeye devam edeceğiz.

Emrah LAFÇI – Dünya

Okumaya devam et

BORSA

BORSA : Sanayi mi yoksa banka hissesi mi?

Borsa İstanbul yılbaşından bu yana yüzde 55 yükselirken bankacılık endeksi yüzde 60 arttı. Ancak son 3 yıla bakıldığında sanayi hisselerinin performansı açık ara daha iyi. Yüzde 50’ye çıkan özsermaye kârlılığı ve görece ucuz kalmaları banka hisselerine ilgiyi son dönemde artırmış durumda.

Published

on

Başlığa bakıp bu yazıyı okumaya başladıysanız hisse senetleriyle ilgileniyorsunuz demektir. Belki daha önce hiç hisse almadınız, almayı düşünüyorsunuz belki de geçmişte defalarca farklı farklı hisseler aldınız. Türkiye’de özellikle son dönemde atılan adımların ardından gelinen durum, hisse senetlerine olan ilgiyi ‘mecburen’ artırdı. Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre, hisse senedine yatırım yapanlara son 1 yılda 130 bin, son 3 yılda 1.3 milyon kişi eklendi. Bu artışlarda pandemi sürecinde evden çalışmanın artması ve son dönemde hızla yükselen enflasyon karşısında tasarrufları koruma eğiliminin öne çıkması etkili oldu.

İyi şirket kazandırıyor

Türk Lirası’ndan dövize geçişlerin önüne geçebilmek adına atılan ‘Kur Korumalı Mevduat’ adımı döviz yatırımcısı için iyi bir alternatif oldu. Ancak bu ürün tasarruflarını enflasyon oranına karşı korumak isteyenlerin talebine tam olarak cevap vermediği için hisse senedine yerli yatırımcı ilgisi arttı. Borsayla yeni tanışanlar için şunu hatırlatmakta fayda var. Borsada yapacağınız yatırımları uzun vadeli olarak düşünün. Öyleki geçmiş veriler; borsada büyüme hikayesi olan, iyi yönetilen, düzenli temettü ödeyen şirket hisselerinin yatırımcısını üzmediğini ortaya koyuyor.

Banka hisseleri gaza bastı

Gelelim başlıktaki sorunun yanıtına… Bankacılık hisseleri son haftalardaki yukarı yönlü sert fiyat hareketleriyle dikkat çekti. BİST 100 Endeksi yılbaşından bu yana yüzde 55’e yakın yükselirken Bankacılık Endeksi yüzde 60 ile endeksin üzerinde getiri sağladı. Sınai Endeksi ise yüzde 40 ile endeksin gerisinde kaldı. Ancak son 3 yıla baktığımızda sınai sektör hisselerinin performans anlamında bankalara büyük fark attıkları görülüyor. Bu süreçte geride kalan bankacılık hisseleri iyi gelen bilançolarının da etkisiyle aradaki farkı bir miktar kapatmaya çalıştı.

Portföy yapmanın önemi

Peki, bundan sonra ne olacak? Borsada para kazanmak istiyorsunuz genel trendlerin hangi sektörleri öne çıkardığını analiz etmek sizi avantajlı duruma getirebilir. Ancak tek başına yeterli değildir. Sadece tek bir sektör hisselerine yatırım yapmaktansa farklı sektörlerde (trendlere de bağlı kalarak) büyümesini sürdüren, kârlılığı artan, gelecek vadeden şirket hisselerinden oluşan bir portföy sizi hedeflerinize taşımakta daha yardımcı olacaktır. Kısa vadede yüksek kâr beklentisine girmeden uzun vade düşünen bir yatırımcının borsada zarar etmesi pek mümkün gözükmüyor. Bunun için de her fiyat hareketlerinde panik yapmayacak çelik gibi bir sinir sistemine hakim olmanız gerekiyor.

Seçim öncesi yabancılar gelebilir

Kısa vadede içeride enflasyon, dışarıda ABD Merkez Bankası’nın (fed) kararları izlenmeye devam ediyor. Ancak 2023 yılında yapılacak seçimler başka bir hikaye yaratabilir. Son yıllarda piyasaları terk eden yabancı yatırımcıların bir kısmı, seçimlerin ardından ekonomi politikalarında bir değişiklik olabileceği beklentisini satın almak isteyebilir. Dolayısıyla geçmiş yıllardaki gibi bir büyüklükte olmasa bile Türkiye’ye gelebilecek yabancı yatırımcı ilk olarak son yıllarda performans anlamında geride kalmış ve işlem yapabileceği derinliğe sahip hisseleri ilk aşamada tercih edecektir. Bu noktada da büyük bankacılık hisseleri öne çıkabilir.

Dövizi olana ilgi sürebilir

Yine enflasyonist ortamın bir süre daha devam edeceğine yönelik genel bir beklenti var. Bu süreçte özellikle gıda perakendeciliği hisselerine ilgi sürebilir. Yine küresel resesyon tartışmalarının olduğu bir ortamda gelirlerinde azalma riski olsa da kurlarda olası yukarı hareketler nedeniyle ihracat yapan ve döviz fazlası olan şirket hisselerinin portföylerde bulundurulması gerektiği öneriliyor.

BİST 100 Endeksi’nde kritik seviyeler nerede?

BİST 100 Endeksi haftalık bazdaki grafikte 18 Temmuz 2022 haftasında başlayan sert yükseliş trendi üzerindeki seyir sürüyor. Bunun yanında geçtiğimiz haftanın en önemli direnç noktası olan 2 bin 797 puan seviyesinin üzerindeki haftalık kapanış oldukça olumlu. Endeks şimdi daha önce direnç olarak çalışan bu trend çizgisini destek seviyesi haline getirmeye çalışacak. Bunda başarılı olabilirse yukarı hareketlerin inişli çıkışlı bir fiyat seyri de olsa devamı beklenebilir. Endeksin üzerinde bulunduğu agresif yükseliş trendinin destek noktası ise bu hafta için 2 bin 784 puan seviyesine denk geliyor. Yani endeks bu hafta bu destek noktasının altına gelmedikçe kısa vadeli ana trendin yukarı olduğu söylenebilir. Olumsuz senaryoda bu destek noktasının altına girilmesi durumunda 2 bin 350-2 bin 400 puan seviyelerine kadar bir geri çekilme riski oluşabilir.

Dolarda düşüş için 17.07’nin altı şart

Haftalık bazdaki grafikte paritenin 17,07 TL’nin üzerinde kalması yükselişi teknik anlamda açıklayan en büyük etken. Bu sebeple paritede olası bir geri dönüş sinyali için öncelikle 17,07 TL’nin altına inilmesi şart. Böyle bir senaryo daha ilk aşamada 16,25 TL seviyesine denk gelen yükseliş trendinin destek noktasına kadar bir geri çekilme hareketi beklenebilir. Bu noktanın da altına gelinmesi paritede 14,47-14,85 TL bandına kadar bir geri çekilmeyi tetikleyecek öneme sahip. Bu sebeple olası aşağı hareketlerde en kritik nokta şu an için 17,07 TL seviyesi. Bu noktanın üzerinde kalınması durumunda yukarı yönlü riskler artacağından ilk aşamada 18,25 TL seviyesinin test edilme riski artacak.

Ufuk KORCAN

Okumaya devam et

EKONOMİ

Borsa şirketleri son 2 yıldır borçla büyüyor

Published

on

Bu denklem sadece faizli bir enstrümanın getirisini etkilemiyor. Örneğin bir hisse senedine de yatırım yapmak isteseniz burada da karşınıza çıkıyor bir şekilde. En azından bilanço kalemlerine yansımasıyla.

Şu ana kadar bilanço ve gelir tablolarını KAP’a gönderen 195 şirketin toplam bilanço ve gelir tablosu verilerini aynı dönemin geçmiş 5 yılıyla dolar bazında kıyasladığımızda bu etkinin ne kadar net olduğunu da fark etmemek mümkün değil. Dolar bazında son 5 yılın en yüksek esas faaliyet kârlılığına ulaşan borsa şirketleri, toplam kârlılıkta da iki yıl öncesinin 4 katına yakın bir karlılık düzeyinde. Esas faaliyet kar marjı yüzde 4.78’lerden yüzde 10’lara, net kar marjı yüzde 6.53’ten yüzde 17.47’lere, özsermaye karlılığı ise yüzde 3.97’lerden yüzde 16.45’lere yükselmiş durumda.

BORÇLULUK ORANI YÜZDE 100

Öte yandan borç/özsermaye oranı (yani özsermaye yerine borçla büyüme oranı da diyebiliriz) yüzde 76.62’lerden yüzde 100’lere ulaşmış durumda. Bu ne demek oluyor? Yani artık şirketler eskiden her 100 TL’lik özsermayesine karşılık 77 TL’lik dış kaynakla faaliyetlerini finanse ederken artık her 100 TL’lik özsermayesine karşılık 100.25 TL dış kaynakla finanse ediyor.

ENFLASYONLA BAĞIN KOPUŞU

Eğer faiz-enflasyon modelinin şirketler tarafında yaptığı etkiyi görmek istiyorsak işte en güzel örnek. Çünkü 2018/06 dönemi Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 17.75’te belirlediği, buna karşılık resmi TÜFE rakamının ise yıllık yüzde 15.39 olarak açıklandığı bir dönemdi. Yıllar içerisinde TÜFE yüzde 12.62’lere düşerken diğer yandan faiz beklentilerin de üzerinde indirimlerle yüzde 8.25’lere çekildi. İşte tam anlamıyla şirketler cephesinde dengelerin değişmeye başladığı dönem de bu dönem oldu. 2020 yılının ikinci yarısı ile 2021 yılının ilk aylarında sert faiz artışlarının gerçekleştiği bir dönem ve yeniden pozitif reel faize geçildiği bir dönem yaşansa da ardından gelen ardı ardında faiz indirimleriyle astronomik şekilde artan enflasyon arasında bağlantı koptu. Bu da şirketler açısından dış kaynak kullanmayı çok daha cazip hale getiren, elindeki malın ise durdukça değerlendiği bir dönem ortaya çıkardı. Bu nedenle şirketlerin giderek büyümelerini çok ucuz maliyetli dış kaynakla yani borçla finanse ettiği bir dönem yarattı.

BORSA NEDEN HALA UCUZ?

Borsa şirketleri açısından karlılığı yüksek, maliyetleri ise düşük dönem halen devam ediyor. Bu nedenle de ilerleyen dönemlerde de çok yüksek karlılıkların devam edeceği beklentisi analistler cephesinde de dile getiriliyor. Bu da Borsa İstanbul’u her yeni bilanço döneminde daha da ucuzlatacak bir sebep. Yani BIST’te sağlam, karlı, ciro ve varlık büyümesini artıran ve spekülatif tahtalarsa sahip olmayan şirketlerde şu sıralar gördüğümüz hiçbir fiyat pahalı olmayabilir.

Barış ERKAYA

Okumaya devam et

KATEGORİLER

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.