Connect with us

Erol Taşdelen

TEKNOSA, MEDİA MARKT ve VATAN BİLGİSAYAR REKABETE AYKIRI FİYAT MI BELİRLİYOR?

Published

on

Türkiye’de faaliyet gösteren Teknoji firmalarının benzer ürünlerde aynı fiyat uygulaması tartışma yarattı. Her firmanın maliyet yapısı, pazarlama stratejisi, ürün maliyetleri faklı olmasına rağmen nasıl oluyor da kuruşu kuruşuna aynı fiyat uyguladıkları merak konusu olurken REKABET KURUMU‘nun bezer ürünlerden benzer fiyatın uygulanması yönünde ne gibi araştırma yaptığı ve konu ile ilgili firmalardan “nasıl oluyor da aynı fiyatı uyguladıklarına” yönelik bilgi isteyip istemediği ise önümüzdeki günlerde netleşecek!

TEKNOSA, MEDİA MARKT ve VATAN BİLGİSAYAR nasıl aynı fiyatı veriyor?

Örneğin, son günlerin favori cep telefonu olan İPHONE 13 128 GB cep telefonu TEKNOSA, MEDİA MARKT ve VATAN BİLGİSAYAR‘da 22.499.-TL‘den  satılırken aynı telefon AMAZON.COM.TR‘de 21.027,95 TL , BEKO.COM.TR‘de 21.599.-TL satılıyor. Alıcılar haklı olarak nasıl oluyor da 3 teknoloji firmasında benzer ürünlerin kuruşu kuruşuna aynı fiyatta olmasına ise bir anlam veremiyor. Zira bu mağazaların birine girip “diğer marka mağazada daha uzun” dediğinizde  müşteri temsilcileri “hayır olmaz!” cevabını veril ismini verdiğiniz mağazadan birilerini arayıp fiyat teyidi almaları ise ister istemez firmalar aralarında fiyat mı belirliyor? sorusunu akla getiriyor.  Piyasada aynı fiyatı uygulayan üç firma dışında kuruşu kuruşuna aynı fiyatı uygulayan firma nerede ise yok gibi.

TEKNOSA, MEDİA MARKT ve VATAN BİLGİSAYAR da benzer birçok üründe fiyatların kuruşu kuruşa  aynı olması, “aralarında anlaşıp ürünlerde fiyat mı belirliyorlar” sorusunu da kendiliğinden ortaya çıkıyor.  Rekabette pazarın önemli bir bölümüne sahip olan bu firmaların kuruşu kuruşuna fiyat belirlemesi halinde REKABET KURUMU kurallarına göre da suç teşkil ediyor. REKABET KURUMU’na bu yönde çok şikayet gittiği biliniyor.

ORTAK FİYAT BELRİLEMEK KANUN YASAK

4054 sayılı kanunun 4. maddesi firmaların anlaşarak ortak fiyat belirlemesini yasaklıyor :

İlgili maddede : “Belirli bir mal veya hizmet piyasasında doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran yahut doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler arası anlaşmalar, uyumlu eylemler ve teşebbüs birliklerinin bu tür karar ve eylemleri hukuka aykırı ve yasaktır”  şeklinde net bilgi mevcut.

Erol TAŞDELEN – Ekonomist     www.bankavitrini.com

Okumaya devam et
Yorum Yazın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BANKA HABERLERİ

BDDK DÜZENLEMESİ ‘BAĞIMSIZ DENETİM RAPOR’ ÜCRETLERİNİ UÇURDU

Published

on

BDDK Temmuz başında TL Kredilerine yönelik kısıtlayıcı tedbirlerinden biri de firmalardan “Bağımsız Denetim Raporu” hazırlanması koşulu getirmesi birden binlerce firmanın Bağımsız Denetim Raporu hazırlanması için bu yönde hizmet veren firmalara koşmasına neden oldu.

Bankalar firmalardan taahhütname alıyor

Bankalar TL kredi kullanacak firmalardan Bağımsız Denetim Raporu alınacağı yönünde taahhütname alınması firmaların Bağımsız Denetim firmalarında yığılma yaratmış durumda. Zira, bazı bankalar taahhütname almakla yetinmiyor, firmalardan  Bağımsız Denetim Raporu firmalar ile işlemlerin başlatıldığının kanıtlanması için yapılan sözleşmeyi talep ediyor. Yani, ortada rapor olmasa da şimdilik sözleşme gerekiyor.

Bağımsız Denetim firmaları talebe yetişemiyor

Piyasadan ani ve yoğun gelen talep karşısında Bağımsız Denetim Raporları yetersiz kaldı ve rapor hazırlama ve teslim süresi uzamaya başladı. Bazı firmalarda 2022 yılı tamamen dolu olup yıl sonuna kadar yeni firma almayacağını belirtirken; iş yoğunluğundan rapor kalitesi de düşmüş durumda. Zira, Bağımsız Denetim Raporu hazırlayan firmalarda teknik personel gelen yoğun talebe yetişemez hale gelmiş durumda. Bağımsız Denetim firmalarında iş yükü artarken analist ücretleri de 2-3 katına çıkmış durumda. Firmaların personel alımına yönelik iş ilanları artarken karşılıklı personel transferleri de hızlanmış durumda.

Rapor ücretleri anormal arttı

BDDK’nın TL kredilerine yönelik fren gören düzenlemeleri Bağımsız Denetim Raporu hazırlayan firmaların işlerini yoğunlaştırırken düzenleme öncesi 30-50 bin lira arasında hazırlanan Raporlar için Ağustos ayında 250-300 bin lira istenmeye başlandı. BDDK veya Çalışma Bakanlığı bu yönde tarife ücreti belirlemeyince her firma keyfi olarak Rapor hazırlama ücret tarifesi uygulamaya başladı.

Firmalar mağdur oldu

BDDK’nın ani düzenlemesi firmaları Rapor hazırlamaya zorlarken 250-300 bin lira gibi anormal bir maliyet ile de karşı karşıya kaldılar. Üstelik bu ücreti her sene ödeyecekleri için firma maliyetlerine ek bir külfet gelmiş durumda.

Hangi firmalar zorunlu Bağımsız Denetim Raporu hazırlayacak?

BDDK açıklamasında, “660 sayılı KHK ile ilgili düzenlemeler uyarınca bağımsız denetine tabi bir şirket ( Şirket )” olması halinde düzenlemeye tabi dendi. İyi de bu ne demek; hangi firmalar Bağımsız Denetime tabi. Bunun için 3 şartta en az ikisini, iki yıl arka arkaya sağlamanız gerekiyor. Nedir bu şartlar;

  1. Aktif büyüklüğü 35 milyon TL’den fazla olan firmalar;
  2. Net Satışları ( cirosu ) 70 milyon TL’den fazla olan firmalar;
  3. Çalışan sayısı 175’den fazla olan firmalar;

Bu üç koşuldan en az ikisini 2 yıl arka arkaya sağlıyor ise firmanız, Bağımsız Denetim Raporu hazırlatması gerekiyor.

KOBİ tarzı firmalar “maliyetleri nasıl düşürelim” diye çırpınırken üzerinde 250-300 bin liralık hesapta olmayan bir maliyetin gelmesi piyasalarda tepkilere neden oluyor, biline!

Erol TAŞDELEN – Ekonomist   www.bankavitrini.com

Okumaya devam et

BANKA ANALİZLERİ

VATANDAŞ ENFLASYONDA EZİLİRKEN, BANKALAR KARLILIĞI BEŞE KATLADI

Temmuz ayı için TÜİK’nin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık  %79,6; Yurt içi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yıllık %144,6 olarak; ENAG’ın yıllık %176 olarak enflasyonu açıkladığı gün; BDDK’da banka rasyolarını açıkladı. Vatandaş Enflasyon karşısında ezilirken Bankacılık sektörünün karlılıkta Altın yılını yaşadığı ortaya çıktı.

Published

on

Bankacılık tarihinde görülmemiş kar artışı yakalayan Bankacılık sektörü 2021 ilk yarısındaki 33,8 milyar TL’lik Net karlılığını beş kat artırarak 169,1 milyar TL’ye taşıdığı görüldü. Sektörün, Karlılık yüzde artışı ise % 400,3 oldu. 2021 yıllık 92,9 milyar TL olan karlılığını da aşan sektör kar üzerine kar rekoru sağladı. Üstelik bunu kriz ortamında gerçekleştirdi. O zaman soru şu : Bu değirmenin suyu nereden geldi?

BANKALAR NEREDEN KAR YAPTI?

Bankacılık sektörünün Kar / Zarar Tablosuna bakıldığında 2021 ilk yarısındaki 270,4 milyar TL’lik Faiz Geliri % 99,1 artarak 538,4 milyar TL’ye çıktığı görülmekte. Başka bir ifade ile bankaların faiz geliri ikiye katlamış durumda. Buna karşılık Faiz Giderleri 176,7 milyar TL’den % 43,4 artarak 253,5 milyar TL’ye yükseldi. Dolayısı ile Faiz Giderleri gelirlere göre daha az artınca Net Faiz Giderleri de hali ile anormal artış oldu. 2021 ilk yarısında 93,7 milyar TL olan Net Faiz Gelirleri % 204 artarak 284,9 milyar TL seviyesine yükselmiş durumda. Bunda hiç kuşkusuz KKM hesapların en fazla faiz oranı olarak %17 olarak sabitlenmesinin katkısı büyük oldu. Zira faiz giderlerinin ana kalemi olan vadeli Mevduatların üçte birinin KKM olduğu düşünüldüğünde bankalar için ciddi avantaj sağlanmış durumda. Temmuz sonunda KKM’lerin hacmi 1,1 trilyon seviyesine gelmiş durumda. KKM faiz oranları %17’lerde sabitlenmesi bugün mevduat faiz oranları en iyi tahminle %27’lerde hatta daha üstünde olacaktı ki bu da Bankalara bu kısım mevduat için %10 ek faiz yükü getirecek bu da aylık 9 milyar TL faiz gideri anlamına gelmektedir. Başka bir ifade ile bugünkü KKM rakamları ile Bankalara ek 9 milyar TL dolaylı kaynak aktarılmaktadır ki bu para da Hazine ve Merkez Bankasından çıkmaktadır. Ciddi transfer! Zira, Ekonomi kurmaylar KKM – Mevduat faizlerini sabitlerken Kredi faiz oranlarında herhangi bir fren sistemi kurmadı. Ağustos başında örneğin Ticari Krediler Kamu dışı bankalarda %50’lere dayanmış durumda. Bir taraftan mevduat faizlerini bastırırken diğer taraftan kredileri serbest bırakılması ister istemez banka Net Faiz Gelirlerini de üç kat ve %204 artırmış durumda. Ayrıca; Sektörde 2021 ilk yarısında 93,7 milyar TL olan Faiz Dışı Gelir ise %204 artarak 2022 ilk yarısında 294,9 milyar TL seviyesine yükseldi. Bunda geçen yıl aynı dönemde 21 milyar TL olan Kambiyo zararının 53 milyar TL karlılığa dönmesinin etkisi büyük olduğu görülüyor.

BİLANÇO BÜYÜDÜ

Diğer Taraftan bankaların 2021 sonundaki 9,2 trilyon TL olan Toplam Aktifleri yılın ilk yarısında %27 büyüyerek 11,7 trilyon TL’ye çıkmış durumda. 4,9 trilyon TL olan Nakdi Kredileri de % 28 artarak 6,2 trilyon TL seviyesine yükselirken; 160 milyar TL’lik Takipteki krediler 161 milyar TL seviyesine çıktığı görüldü. Söz konusu kredi takip tutarları hukuki sürecin başladığı krediler olup içinde öz izleme, yakın izleme, yapılandırılan ve yüzdürülen krediler dahil değil. Sektörde sorunlu kredi grubuna giren kredilerin oranı TBB’nin yayınladığı raporlardan %15’ler gibi yüksek seviyesinde olduğu biliniyor.

2021 sonunda 5,3 trilyon TL olan Mevduat hacmi ise %28,2 artarak 6,8 trilyon TL seviyesine yükselmiş durumda. Toplam Kredilerin %37’lik kısmını oluşturan 2,5 trilyon TL vadesiz mevduatlarda bulunuyor, ki bu  oran enflasyonist ortamda tasarruf sahiplerinin aleyhine bir durum oluşturuyor. Bazı bankalar otomatik günlük fon alım alt limitlerini yükselterek kendi lehlerine avantaj sağlamış durumda ki bu alana henüz BDDK müdahale etmiş değil. Bankaların insafına kalmış. Bazı bankalar 50 bin USD altına vadeli hesap bile açmıyor.

Sektörün özkaynakları ise 2021 sonunda 714 milyar TL iken %43 artarak 2022 ilk yarısında 1 trilyon lirayı geçmiş durumda.

YERLİ SERMAYELİ BANKALAR NE YAPTI?

Yılın ilk yarısında Yerli Sermayeli Bankalar 2021 sonunda 2,8 trilyon TL olan Aktif Büyüklüğünü %26,6 büyüterek 3,6 trilyon seviyesine yükseltti. 1,4 trilyon TL olan Nakdi Krediler %28 büyüyerek 1,8 trilyon TL seviyesine yükselirken; 59,3 milyar TL’lik Kredi Takip Alacaklar 57,4 milyar TL seviyesine geriledi. Bunda bazı bankaların alacak dosyalarının Varlık Şirketlerine satmasının etkisi oldu. 1,6 trilyon TL’lik Mevduat hacmi de %27,2 artarak 2 trilyon TL’yi aşmış durumda. Yerli Bankalarda mevduatın %41,1’i vadesiz mevduatta yer alırken bu oran sektör ortalamasının da ( %37 ) üzerinde olduğu görüldü. Yerli özel bankaların 261 milyar TL olan özkaynakları ise % 41,4 artarak 369 milyar TL seviyesine ulaştı.

2021 ilk yarısında 36,7 milyar TL Net Faiz Geliri yaratan yerli Özel bankalar 2022 ilk yarısında % 179,8’lik bir artış ile 102,7 milyar TL Net Faiz geliri sağladı. 2021 ilk yarısında 13,7 milyar TL olan Net Karlılık da %  438 artarak 73,7 milyar TL seviyesine, sektör ortalamasının üzerinde net kar yapmış durumda.

YABANCI SERMAYELİ BANKALAR NE YAPTI?

Yılın ilk yarısında Yabancı Sermayeli Bankalar 2021 sonunda 2,3 trilyon TL olan Aktif Büyüklüğünü %28,2 büyüterek 3 trilyon seviyesine yükseltti. 1,1 trilyon TL olan Nakdi Krediler %30,5 büyüyerek 1,5 trilyon TL seviyesine yükselirken; 52,1 milyar TL’lik Kredi Takip Alacaklar 52,4 milyar TL seviyesine yükseldi. 1,5 trilyon TL’lik Mevduat hacmi de %28,5 artarak 1,9 trilyon TL’yi aşmış durumda. Yabancı Bankalarda mevduatın %43’ü vadesiz mevduatta yer alırken bu oran sektör ortalamasının da (%37 )  oldukça üzerinde olduğu görüldü. Yabancı sermayeli bankaların 194 milyar TL olan özkaynakları ise %39,7 artarak 271 milyar TL seviyesine ulaştı.

2021 ilk yarısında 32,9 milyar TL Net Faiz Geliri yaratan Yabancı Sermayeli bankalar 2022 ilk yarısında % 136’lık bir artış ile 77,7 milyar TL Net Faiz geliri sağladı. 2021 ilk yarısında 12,7 milyar TL olan Net Karlılık da %321 artarak 53,5 milyar TL seviyesine net kar artışı sağladı.

KAMU BANKALARI NE YAPTI?

Yılın ilk yarısında Kamu Bankaları 2021 sonunda 4 trilyon TL olan Aktif Büyüklüğünü %26,8 büyüterek 5 trilyon seviyesine yükseltti. 2,3 trilyon TL olan Nakdi Krediler %27 büyüyerek 2,9 trilyon TL seviyesine yükselirken; 48,7 milyar TL’lik Kredi Takip Alacaklar 51,1 milyar TL seviyesine yükseldi. 2,2 trilyon TL’lik Mevduat hacmi de %28,6 artarak 2,8 trilyon TL’yi aşmış durumda. Kamu Bankaları mevduatın %30’ü vadesiz mevduatta yer alırken bu oran sektör ortalamasının da (%37 )  oldukça altında olduğu görüldü. Kamu bankaların 258 milyar TL olan özkaynakları ise %50 artarak 387 milyar TL seviyesine ulaştı.

2021 ilk yarısında 24 milyar TL Net Faiz Geliri yaratan Kamu Bankalar 2022 ilk yarısında % 335’lık bir artış ile 104,5 milyar TL Net Faiz geliri sağladı. 2021 ilk yarısında 7,4 milyar TL olan Net Karlılık da %466 artarak 41,9 milyar TL seviyesine net kar artışı sağladı.

Bu arada bankalar için USD/TL döviz seviyesinin ne olacağı; Enflasyon oranlarının artarak devam etmesi; yaklaşan seçim süreci ve uluslararası arena riskli bölge sayısının artması, devam eden Ukrayna – Rusya savaşı; Kredi Risk Primi – CDS oranının Türkiye aleyhine artış ve bankaların çevirmesi gereken sendikasyon kredilerdeki maliye baskısı; Kamu otoritesinin sektörü direkt etkileyen ani yasal düzenlemeler; COVİD-19 belirsizliği önümüzdeki dönemde bilançoları için ciddi tehditler olarak kendini gösteriyor.

Erol TAŞDELEN – Ekonomist     www.bankavitrini.com

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

SGK EMEKLİLERİNKİ CAN DA, SANDIK EMEKLİLERİNKİ PATLICAN MI

Published

on

Son günlerde Emekli maaş ödeme yarışında Bankaların nasıl bir yarış içine girdiği ve bu yarışın altında yatan nedenlerini daha önce yazmıştım. Emekliler içinde bir grup var ki ciddi mağduriyetler yaşıyor.

SANDIK EMEKLİLERİ AĞIRLIKLI KİMLER?

Sandık Emeklileri hikayesi 1936’lara kadar gidiyor. 1950 ve 1976’larda yeni düzenlemelere tabi oldular.  5510 sayılı kanuna göre, kamu sosyal  güvenlik  sisteminin (önceden SSK şimdi ise SGK ) içinde yer almadıklarından,  bu kapsamda sigortalı sayılmamakta ve sosyal güvenlik primlerini de SGK’ya değil “özel sandıklara” ödeme yapıyorlar.

Bu kapsamda ülkemizde önceden sayıları çok daha fazla olmakla birlikte zamanla çoğu SGK kapsamına alınarak tasfiye edilmiş, günümüzde ise 12 adeti banka (Akbank, Garanti Bankası, İş Bankası , Şekerbank, Yapı Kredi Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası, TSKB, Esbank, Fortisbank, İmar bankası), 5 adeti sigorta şirketi (Anadolu sigorta, Genel Sigorta, Ankara Anonim Türk Sigorta, liberty sigorta, Milli Reasürans şirketi ) ve 1 adet de TOBB sandığı olmak üzere 18 sandık kalmıştır.

BANKA SANDIK EMEKLİLERİNİN MAĞDURİYETİ NELER?

Bir defa son yıllarda banka Sandıklarından Emekli olabilmek nerede ise imkansız hale getirildi. “Getirildi” diyorum zira, Bankalar arka planda tecrübeli personeli maliyet olarak görüp sektör dışına iterken ön planda Dijitalleşme gibi söylemler, “Performans yalanları” ile çalınan minareye kılıf uydurularak henüz emekli olamamış fakat 20-25 yıl bankada çalışmış tecrübeli personelleri önemli bir kısmını işten çıkardılar. Sandıklarda önemli bir EYT topluluğu oluştu. Bu toplu işten çıkarmalara, BDDK, Çalışma Bakanlığı gibi kurumlar müdahale etmediği gibi göz yumdular. Zira örnek olarak aldıkları Avrupa’da tecrübeli personeli kafanıza göre  işten çıkarılamaz örneğin başta Almanya olmak üzere çoğu ülkede bu yasaktır. Zaten bir bankanın personeli 20 yıl sonra “Performansı düşük” diye çıkarması kurumsal kimliğe uymadığı gibi ikna edici de olmuyor. Bu tecrübeli kesim EYT konuma düşüp ikinci mağduriyet yaşadı. Zira çalışma zorunda kalanlar 3,5 yıl sonra hangi kurumdan ( örneğin SGK’lı ) ise o kurumdan emekli oluyor. Bizdeki düzenleme maalesef bu şekilde. Zira 25 yıl bankada çalışmışsınız ama son 3,5 yıl dışarda bir firmada çalışmış iseniz Banka Sandığından emekli olamıyorsunuz. Emeklilik SGK’dan oluyor ve Sandık emeklilerin Özel Hastane hizmetleri, Sandık tatil yerleri, Bazı Sandıkların özel hastaneleri gibi ayrıcalıkları da kaybediyor. İlla da Sandıktan Emekli olacağım diyorsanız ayrıldıktan sonra emekli olana kadar dışarda çalışmanız 3,5 yılı geçmeyecek. Bu koşullarda emekli olamamışsınız fakat 5-6 yıl EYT olarak bekleme sürenizde çalışmamak herkesin yapabileceği bir durum olmadığı ortada.

SANDIK EMEKLİLERİ’ BAYRAM İKRAMİYELERİ’ ALAMIYOR

SGK emeklileri 2018 yılından başlayarak her yıl 2 defa verilen Bayram İkramiyesini vermeye başladı. 2021’e kadar iki bayramda 1.000 liradan yıllık 2.000 lira; 2021’den sonra 1.100 liradan yıllık 2.200 lira verilmeye başlandı Bayram İkramiyeleri.  Başta Banka Emekli Sandıklar ise bu ödemeyi yapmadı. Ödeme yapmayan Sandıklar dava şoku ile karşı karşıya kaldı. Yüzlerce Sandık Emeklisi kuruma başvurusunu ret eden Sandıklara dava yağmaya başladı.

İŞBANK, yıllardır kendi emeklilerine Maaş Promosyonu veriyordu 2022’de öncülük yaparak Bayram İkramiyesini de vermeye başladı. GARANTİ BBVA, Bayram İkramiyesini geçmişe yönelik verdi; gelen tepkiler üzerine 2022’de Maaş Promosyonu vermeye başlayacağını duyurdu ama henüz emeklilere yatan bir promosyon yok. YAPI KREDİ Maaş Promosyonunu vereceğini duyurdu ama Bayram İkramiyesi vermiyor. ŞEKERBANK, Promosyon veriyor ama Bayram İkramiyesi vermiyor. AKBANK Bayram İkramiyesi de Maaş Promosyonu da vermiyor.

SANDIK EMEKLİLERİ MAAŞ BANKASI SEÇEMİYOR

Sandık Emeklileri banka değiştiremiyor. Hangi bankadan emekli ise maaşı da o bankaya yatıyor. Evinin altında başka bir banka dahi olsa başka bankaya maaş aktarılması engellendi. Öyle ki çoğu emeklinin yaşadığı ilçede maaş aldığı bankanın şubesi ve ATM’si dahi yok. Emekli için mağduriyeti siz düşünün. Resmen maddi manevi işkence.

SANDIK EMEKLİLERİ MAAŞ PROMOSYON ALAMIYOR

Sandık Emeklilerinin en önemli mağduriyetlerinden biri de maaş aldığı bankadan maaş promosyonu alamamaları. Emeklileri en çok içini acıtan  ise yıllarını, 20-30 yılını verdiği bankanın Bağkur / SGK emeklilerine verdiği maaş promosyonunu kendi emeklisinden esirgemesi. Örneğin AKBANK maaş promosyonunu 7.500 liraya kadar çıkardı ama AKSANDIK emeklileri maaşları AKBANK’a yatmasına rağmen bu parayı alamıyor. Diğer emeklilerine 7.750 liraya varan promosyon veren YAPI KREDİ kendi emeklilerine bunu esirgiyor. ŞEKERBANK Emeklileri aynı mağduriyette. Bu nasıl mantıksızlık. Tam bir mağduriyet. Empati yapılırsa iş resmen maddi manevi işkence hali.

SANDIK YÖNETİMLERİ ÜYELERİNE İHANET EDİYOR

Hal böyle iken çoğu sandık yönetimi üyeleri için sağır, dilsiz, kör. Sandık adına mahkemeye gidip tüm üyeleri adına hareket etmesi gereken Sandık / Vakıf  Yönetimleri far görmüş tavşan gibi hareketsiz. Üyelerinin mağduriyetini görmeyip hukuki harekete geçmiyor. Resmen üye aidatları ile keyif sürer haldeler. Mesai arkadaşlarına sırt çeviren bu kadar ihanet içinde olan başka sektör temsilcileri yoktur. Aynı zamanda Sandık / Vakıf  EYT’lerin de 2015’den bugüne haklarını savunan ve STK’sını Türkiye’nin en büyük grubuna dönüştürüp EYT federasyona kadar büyüten Emeklilikte  Yaşa  Takılanlar  Federasyonu Başkanı Gönül Boran ÖZÜPAK sizden daha delikanlı çıktı, alnından öperim. Bir tarafta mesai arkadaşları için yerinden kalkmayanlar, diğer tarafta hiç tanımadığı insanlar için de yıllardır EYT mücadelesi verenler. Emekçilerin Tarihi sizi de yazacak!

Erol TAŞDELEN – Ekonomist     www.bankavitrini.com

Okumaya devam et

KATEGORİLER

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.