Connect with us

GÜNDEM

Dünya enflasyonla ‘aktif’ boğuşurken, ‘pasif’ TCMB politikaları TL’yi eritiyor

Published

on

 • Dün Türk mali piyasaları, sonucu belli olan TCMB’nin olağan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını neredeyse göz ucuyla bile takip etmedi. PPK politika faiz oranını %14 seviyesinde sabit tutarken, karar ardından yayımlanan kısa politika metni zamanın ruhuna uygun olarak kaleme alınmadığını  gördük. Açıkça söylemek gerekirse, TCMB’nin kredibilite kaybı her geçen gün biraz daha artmaya başladı.
 • Dünyada ise faiz artışları peşi sıra geliyor. Avrupa Merkez Bankası (ECB), dün 11 yıl aradan sonra ilk kez faiz artırımına giderek gecelik mevduat faiz oranını %0 seviyesine yükseltti. 50 baz puanlık faiz artırımı piyasa beklentisinin de üzerinde olurken, ECB’nin dünkü hamlesi, kontrolden çıkmış enflasyonla ilgili endişelerin büyümeyle ilgili endişeleri geride bıraktığını gösterdi.
 • Faiz artırım sürecinin 19 ülkeli para birimi bloğunun daha borçlu ülkelerine zarar vermemesi adına, İletim Koruma Mekanizmasını (Transmission Protection Instrument – TPI) adında yeni bir politika aracı da devreye konuldu. TPI, özünde, borçlanma maliyetlerindeki artışı ve finansal parçalanmayı (fragmantasyon) sınırlamayı amaçlayan yeni bir tahvil alım planı olarak ön plana çıkıyor.
 • İtalya’da Başbakan Draghi liderliğindeki geniş katılımlı hükümet, üç önemli siyasi partinin güven oylamasında destek vermemesi üzerine istifa etti. Cumhurbaşkanı Mattarella Meclis’i de feshederek seçim kararı (25 Eylül) aldı. İtalya’nın borçluluk durumu ve beliren hükümet krizi, AB ekonomileri üzerinde ilave baskı unsuru kurarken, ortak para birimi EUR’yu da olumsuz etkiliyor.
 • ECB’nin yıllar sonra negatif faiz oranını terk etmesi, İtalya, İspanya ve Portekiz gibi borçlu ülkelerin tahvil faizlerinde baskı kurmaya başladı. İtalya’da baş gösteren hükümet krizinin de yardımı ile, İtalyan ve Alman 10 yıllık tahvilleri arasındaki getiri farkı dün 240 baz puanı aştı. ECB kararı ardından ilk etapta 1,0270 seviyesine kadar yükselen EURUSD paritesi, devreye alınan TPI’ın bir nebzede olsun faiz artırım kararını gölgelemesi ve biraz da beklenti alınır gerçekleşme satılır prensibi ile pariteyi 1,0170 seviyesi geri itti. 1,0350 seviyesi geçilmeden, pariteye şu aşamada ilave bir anlam yüklemek istemiyoruz. Doların güçlü seyri bir müddet daha korunabilir.
 • ECB ardından, Güney Afrika Merkez Bankası, enflasyonu kontrol altında tutmak için üst üste beşinci faiz artışına giderek politika faizini %5,50 seviyesine çıkardı. Dün yapılan 75 baz puan artış beklentileri de aştı. Takdir edersiniz ki, dünya seri ve koordineli bir şekilde faiz artırarak enflasyonu durdurmaya çalışırken, Türkiye’de %80’e dayanan, KKTC’de %110 aşan TÜFE enflasyonuna rağmen TCMB’nin %5 enflasyon hedefinden, cari fazladan (cari açık rekor kırıyor) ve liralaşmadan (herhalde KKM’yi işaret ediyor) söz etmesi, ilave kafa karışıklığı yaratarak TL üzerinde baskı kuruyor.
 • Dün USDTRY 17,73 seviyelerine kadar yükselerek tüm zamanların en yüksek gecelik kapanışını gerçekleştirdi. Para politikasının zamanın ruhundan ayrı bir patikada ilerlemesi ile kur üzerinde baskının her geçen gün daha da artmaya başladığını görüyoruz. Özellikle, FED’in agresif faiz artırımlarına devam edeceği beklentisi ile içerde dolar mevduat faiz oranları hızla yükselirken, şirketlerin KKM dönüşlerini yenilememesi ve dolar talebinin yeniden artması durumunda, kur üzerinde baskının daha da ivmeleneceğinden endişe ediyoruz. Risk yukarı yönlü görünmeye devam ediyor.
 • Dönelim biraz da küresel gelişmelere. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Ukrayna ve Rusya taraflarının katılımıyla, Sn. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in hazır bulunacağı tahıl sevkiyatı anlaşması imza töreni İstanbul’da gerçekleştirilecek. Tahıl sevkiyatı anlaşmasının da yardımı ile buğday aktif kontrat fiyatları %3 civarında gerileyerek 790 cent/bushel seviyesinden işlem görüyor. Hatırlamak gerekirse, savaşın patlak vermesi ile buğday 1,400 usd cent fiyatını aşmıştı. Teknik mânâda daha da aşağıda 745 usd/bushel fiyatı takip edilebilir.
 • Küresel çapta artışa geçen faiz hadleri ister istemez talebi kısacağı için emtia fiyatları üzerinde de aşağı yönlü bir baskı yaratıyor. Brent cinsi ham petrolün varil fiyatı dün sert bir şekilde gerilemesi ardından bugün bir miktar toparlanarak 105 dolar seviyesine yaklaştı. Kıymetli metaller cephesinde uzunca bir süredir devamlı gündemde tuttuğumuz 1,685 dolar hedefimiz dün temiz bir şekilde gerçekleşmesi ardından altının ons fiyatı bu sabah 1,715 dolar seviyesine yükseldi. Haftalık kapanışı bugün görmek istiyoruz. Akabinde, büyük bir beklentimiz olmasa da, aşağıda 1,685 seviyesinin altına zarar kes emri bırakarak uzun pozisyon deneyeceğiz. Gümüş tarafında da, benzer bir şekilde 22 dolar geçilmeden alınmaz diyerek aşağıda 18,60 seviyesi işaret etmiştik. Benzer bir şekilde, haftalık kapanışı görerek, 18 dolar seviyesinin diplerine zarar kes emri yazarak gümüşte de uzun pozisyon deneyeceğiz.
 • Seri faiz artırımları, şirket finansalları üzerinde maliyet kanadından hırpalayıcı bir unsur olması nedeniyle hisse senetleri üzerinde de baskı kuruyor. Dün küresel mali piyasalarda toparlanma sinyalleri görülse de (ABD borsaları geceyi (Nasdaq %1,4) yükselişle tamamladı) seans sonrası gelen Snap’in olumsuz bilançosu bugün havanın olumsuza dönmesine zemin hazırladı. Sosyal medya platformu Snap, zayıflayan bir ekonominin sosyal medya üzerindeki tkilerinin ‘korkunç’ bir resmini çizerek “inanılmaz derecede zorlu” koşullarda bir tahminde bulunmayı reddetmesi sonrasında, hisseleri %25 oranında düştü.
 • Teknoloji hisselerinde bulaşıcılık etkisi ile ABD vadeli endekslerinde bu sabah düşüş eğilimi hâkim (Nasdaq %0,7 aşağıda). Pasifiğin diğer ucunda da, hava parçalı bulutlu ve kararsız bir seyir görülüyor. Bugün dünya genelinde açıklanacak imalat sanayi ve hizmet sektörü PMI rakamları veri takvimini âdeta süslüyor. Gözler ise, ECB ardında haftaya FED’in olağan FOMC toplantısında olacaktır (genel beklenti haftaya 75 bsp artırım yönünde).

İKTİSATBANK

Okumaya devam et
Yorum Yazın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GÜNDEM

Rusya: “Türkiye ile ikinci S-400 bataryası için imzalar atıldı”

Published

on

Türkiye ve Rusya, ikinci parti S-400 hava savunma sistemleri için sözleşme imzaladı.

Açıklama Rus Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi (FSVTS) Direktörü Dmitriy Şugayev tarafından Army-2022 Forum’unda yapıldı.

“İlgili sözleşme belgesinin zaten imzalandığını belirtmek isterim. Diğer şeylerin yanı sıra, sistemin bireysel bileşenlerinin üretiminin yerelleştirilmesini sağlayacak. S-400 Triumph hava savunma sistemi eşsiz bir sistemdir.

Ve tüm güvenimle söyleyebilirim ki, önümüzdeki yıllarda herhangi bir devletin S-400 Triumph hava savunma sistemine teknik özellikleri açısından yaklaşabilecek bir sistem yaratabileceğine inanmak için hiçbir neden yoktur.”

Okumaya devam et

GÜNDEM

Etkili politika alanı: Sosyal sermaye

Tüm sömürü, yoksulluk, sefalet yaşantılarına rağmen siyasileri “şükretme” tavsiyeleri ancak tarikatların muazzam desteği ile sosyal karşılık bulmaktadır.

Published

on

Politika alanını tanımlarken genellikle ekonomi alanı ile sınırlı kalınmaktadır. Ekonomi alanında ise güç ilişkisi olarak geçmiş emek birikimi anlamında sermaye akla gelir. Her ne kadar ana-akım politika biliminde farklı yönetim ve demokrasi yaklaşımları modelleniyor olsa da, son tahlilde yine mesele ekonomik güç ve sermaye sahipliğine dayandırılmaktadır. Bu durum düşünce sisteminde ekonomizm olarak bilinen ekonomi ve sermaye gücünü odağa koyar.

Ekonomi bilimi ile sosyoloji ve psikolojinin yakın etkileşim içinde olduğu hepimizin malumudur. Bilim emperyalizmi olarak bazen ekonominin diğer alanlara sarktığı, bazen de diğer alanların ekonomide başat olduğu da malumumuzdur. Düşünce zenginliği yaratan bu durum, kimi zaman düşünce zenginliği adına sosyal dokuda etken ana unsurun kasıtlı ya da cehaletle gözden kaçmasına da sebep olabilmektedir. Bu ihtirazı kayıtla, düşünce zenginliği yaratmada farklı alanlarda dolaşmanın zenginleştirici olduğunu düşünürüm.

Sermayenin devinim süreçlerine koşut olarak, ekonomi bilimi de sermaye birikim alanında neoliberalizme kayabildiği gibi, zaman zaman para sermaye hâkimiyeti dışına çıkıp, sosyal sermaye rayında ilerleyerek sosyolojiye önemli katkılar yapar, yapmıştır. Ekonomi biliminin böylesi yan alanlara sarkmasının sosyal bilimler disiplini açışımdan ne denli kabul edilebilir olduğu tartışmalıdır. Bu konuda derinleşmek isteyen genç dostlarımıza Ben Fine’ın 2001 baskısı Social Capital Versus Social Theory adlı eserini salık veririm. Bu alanın bir doktora semineri olmadığı düşüncesiyle benzeri eserlerdeki tartışmaların derinliğine girmeden, konuyu daha pratik tartışma alanında tutma adına Pierre Bourdieu’nun meseleyi ele alış tarzı üzerinde durarak, Türkiye ile ilgili bazı saptamalar yapmak istiyorum.

Tartışmamızın temelini oluşturabilmek amacıyla önce Bourdieu’nun sermaye kavramını kısaca açıklamam gerekiyor. Sosyolojik açıdan meseleye yaklaşım yapan Bourdieu’ya göre de sermaye, Marx anlayışına yakın olarak, geçmiş emek-zaman birikimidir. Bu yaklaşımla Bourdieu da sermayenin bir güç olduğunu savunmaktadır. Geçmiş dönem emek-zaman birikimi ve güç oluşturması yönleri ile Marx’ın sermaye kavramı ile yakınlaşan Bourdieu sermaye kavramının Marx yaklaşımından farkı, sosyal sermaye alanda Marksist anlamda sömürünün bulunmaması ve sosyolojik niteliklerine göre sermayenin dört ayrı sermaye tipi yapılanması oluşturmasıdır. Marx’a en yakın Bourdieu sermaye tipi para sermaye kavramıdır. Buna ilaveten Bourdieu, kültürel sermaye, sosyal sermaye ve sembolik sermaye kavramlarını geliştirmiştir. Sömürü ürünü olan para sermaye kültürel sermayeye ve sosyal sermayeye dönüşebilir, fakat kültürel sermaye ve sosyal sermaye aynı şekilde ve kolaylıkla para sermayeye dönüşemez. Konuyu dağıtmadan alanımıza girecek olursak, sosyal sermaye sosyal yakınlık ve sosyal ağlar kanalı ile kurulan bir tür toplumsal güç ilişkisidir. Özetlemek gerekirse, genel toplumsal işleyişte olduğu kadar, bireyler arasındaki ilişkilerde ve karşılaşılan sorunların çözümünde de para dışında etkili olabilen bir saha bulunmaktadır. İşte, değerli okuyucuların dikkatini çekmek istediğim alan, sosyal sermaye olarak nitelenen ve genelde gözlerden uzak etkili olan bu alan ve bu alanın günümüzde kutsala bürünerek giderek yükselen önemidir. Kanaatime göre, içinden geçtiğimiz derin krize rağmen niçin ciddi sosyal kalkışın yaşanmaması ya da toplumun belirli kesimlerinde aidiyet duygusunun hangi merkezlere yönelik ve ne güçte oluştuğu vb gibi konuların anlaşılabilmesi ve çözümlenebilmeleri sosyal sermayenin etki alanı ve şiddetinin bilinmesiyle ilgilidir.

Bir konu: Evinize gelen yardımcı eleman ani ateş yükselmesi ve bazı rahatsızlıklar hissetmesi durumunda ertesi gün hastaneye gideceğini söylediğinde, nasıl olur da randevu almadan hastaneye gidebilir diye, ya da nasıl olur da bu kadar hızlı randevu alabilir diye şaşırabilirsiniz. İşte burada manyetik ağlar gibi çalışan sosyal sermaye devrededir. Bu kişinin bir arkadaşı bir hastanede temizlik elemanı olarak çalışıyor olabilir. Bu elemana yakınlık derecesine göre hastanede en üst hocaya dahi ulaşmanız olasıdır. Ya da sizin elemanınız bir tarikat üyesidir, tarikat ağı ile hemen hemen her kademe doktora ulaşmanız olasıdır. Böylesi bilimle donatılmış olduğunu düşündüğümüz doktor ya da mühendis ya da diğer bilim alanı elemanlarının tarikatlarla ne ilgisi olabilir? Bu sorunun farklı sebepleri yanında, burada bizi ilgilendiren yönü, toplumda yaşanan sorunların ya da bazı çevrelerce aşılamayan güç ilişkisinin sosyal sermaye yoluyla bertaraf edilebilmesidir. Daha da ileri gidelim. Yoksulluk ve çaresizlikle baş başa kalmış insanların bir yaklaşımı ahirette cenneti beklemek ise, dünyasal yaklaşımı da bir tarikata dâhil olarak birlik, beraberlik ve aidiyet duygusunu yaşayarak belirli hazza ulaşması olabilir.

Tarikatlar konusu giderek kangrenleşerek can yakıcı hale gelmiş bir meseledir. Bu meseleye sükûnetle, bilimsel ve çözümleyici yöntemle cepheden yaklaşmak zorundayız. Konuyu basit dincilik ya da gericilik anlayışıyla ele almak, meseleye körükle gidip alevlenmesini sağlamaktan başka bir işe yaramaz. Hal böyle ise, Batı literatüründe bizde olduğundan daha anlaşılır ve topluma gerekli hizmeti sunabilen sosyal ağlar anlamında ele alınan bu konuyu biz toplumsal sorunumuzun yumuşak karnına uygulamak ve bu yolla bilimsel bir çözüm üretmek zorundayız. Kısacası, mesele geçiştirilecek değil, çözülmesi gereken bir konudur ve acildir.

Doğrudan meseleyi ameliyat masasına yatıralım. Ameliyat alanımız, tarikatların ne olduğu, tarihsel geçmişleri ya da İslâm ile ilişkileri olmayıp, salt Türkiye’mizde tarikatların genişlemesinin sosyo-ekonomik gerekçesinin tümörel yapısını bulmak ve çıkarmak konusu ile sınırlı tutulacaktır. Sınırımızı böyle çizdikten sonra, tarikatların sosyal faaliyetlerine yoğunlaşacağız. Tarikatlar eğitim ve yurt hizmetleri, iaşe ve kısmen ibate yardımı yanında, detay alanlarda bireysel yardımlaşma ağı ve daha birçok alanda faaliyet içinde olarak görülebilir. Tarikatların sosyal sermaye hizmeti olarak gördüğü hizmetler burada saydıklarımdan çok daha geniştir ve detaylı inceleme konusudur. Tarikatların sosyal sermaye kanalından gerçekleştirdiği üretiminin de, aynı para sermayede olduğu gibi, bir birikim kanalı ve bir de sömürü ağı oluşturma sonucu olduğu düşünülebilir. Bu yönü ile tarikatlar bir tür emme-basma tulumba sistemi gibi çalışırlar. Basitinden başlarsak, tarikatlar, kapitalist sistemin aile yapısı yanında ya da ondan sonra üst-yapı kurumu olarak sisteme eleman yetiştirirler; beyin ve bilinç eğitimi! Sisteme “kurşun asker” yetiştirmesi yönü ile tarikatlar hem sermayeye hem de gerici siyasete destek olur. Bu nedenledir ki, hem sermaye hem de siyaset tarikatları mali ve siyasi yönden destekleyerek, sermaye-tarikat-siyaset üçlüsü oluşturulur.

Konuyu gericilik ya da ilkellik gibi ifadelerle geçiştirme kolaylığına gitmeden işin ekonomik veçhesine indiğimizde, çok ciddi gerekçelerle karşılaşıyoruz. Bir defa, tüm sömürü, yoksulluk, sefalet yaşantılarına rağmen siyasileri “şükretme” tavsiyeleri ancak tarikatların muazzam desteği ile sosyal karşılık bulmaktadır. Hatta buna sosyal sermaye kanalı ile oluşturulan sosyal Keynesçilik adı verebiliriz. Bu konuda ezilenlerin sindirilmesi için sermaye siyasetle elbirliği içinde cepheye tarikatların peçeli yüzünü sürmektedir. Diğer yandan, kapitalizmin doğal sonucu olan yoksulluğun seviyesi ve yaşatılma derecesi de artık değerden ayrılan paya bağlıdır. İşte tarikatlar din konusunu istismar ederek, sermayeden aldıkları kaynağın bir bölümünü siyasetten aldıkları emirle din sarmalında yoksul halka yönlendirerek onları algılayamadıkları baskılama altında tutmaktadır. Böylece, emeğin şiddetli sömürüsü sosyal bilinç yaratılmadan gerçekleştirilebildiği gibi, sefalete itilen çalışanlarda da sükûnet sağlanmış olur. Bu durum tarikat bağlantılı sendikalarda doğrudan devrededir. Bu süreçlerin kullanılmadığı durumlarda ya sosyal kalkış riski belirir ya da artık değerden çok daha yüksek bölümün yoksul halka aktarılması gereği ortaya çıkar. Fazla uzatmadan özetlemek gerekirse, sistem konusu ya da yeniden gelir dağılımı meselesi, aksi halde gerekli olacak kaynaktan çok daha azını tarikatların peçeli yüzü kullanılarak geçici de olsa çözülmüş olur.

Burada çok kısa ve yüzeysel ele aldığım mesele çok mühimdir, gericilik ve dincilik vb gibi ifadelerle meseleye yanaşmak sorunu çözmez, hatta tam tersi yola sokabilir. Bu durum da hem sermayenin, hem de siyasetin fevkalade işine gelir. O nedenle, sorunun derinine inilmeden, salt gerici veya dinci ifadelerle soruna yaklaşım, sermayeye ve gerici siyasete asfalt döşemektir.

Prof. Dr. İzzettin ÖNDER

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Müşterilere Mercedes ve Porsche ile giden rüşvetçi Katılım Banka müdürü kim?

Published

on

Bu günlerde İstanbul sokaklarında Mercedes ve Porsche ile dolaşan E… isimli Katılım Bankası Müdürü ile karşılaşırsanız sakın şaşırmayın. Bankanın verdiği arabayı beğenmeyip elemanına verip altında tabi kendi adına olmayıp da akrabalarının üzerinden aldığı arabalar ile gezen bir Banka Müdürümüz de var artık. Tabi bu müdür Katılım Bankasında olunca insan daha da çok şaşırıyor.

İddialar Vahim

Bir banka müdürü Mercedes ve Porsche’ye binemez mi, tabi ki de binebilir. Miras kalmıştır, aileden zengindir saygı duyarım ama bu müdürümüz ile ilgili iddialar öyle geçiştirilecek şekilde değil. Zira lüks araçları kullanıyor, kendinin olduğunu söylüyor ama araçlar kendi adına değil. İşin içinde bir milletvekilinin Damadı olduğunu da ekleyince hikaye başka yerlere gidiyor. “Damattır kayınpeder varlıklıdır damadına lüks araç alamaz mı” diyeceksiniz ama iddialar burada da bitmiyor ki.

Banka müdürü yasak olmasına rağmen Ticaretin içinde

Bırakın banka müdürlerini Banka Personelinin ikinci iş olarak Ticaret yapması müşteriler ile Ticari İlişki içine girmesi Bankacılık Kanunu ile de yasaklanmıştır. Bu temel kuralı yeni başlayan bankacılar dahil bilirler. Bu nedenle işlerinden atılmış onlarca bankacı vardır. Hal böyle iken lüks araçlar ile gezen müdürümüz Ticaret yapmaktan çekinmiyor. Üstelik çevresine bunu da söylemekten geri çekinmiyor. Kendine dokunulmaz bir zırh izlenimi veriyor çevresine.

Kredilerden komisyon alıyor iddiası

Müdürümüz ile ilgili iddialar bitmek bilmiyor. İddialara göre özellikle finans sıkıntı içinde olan firmaların bulunması için Pazarlama kadrosunu yönlendiriyor. Kredilendirme sürecinde de bu müşteriler ile komisyon pazarlığı yapılıyor ve bu tür kredilerden komisyon alınıyor.  İddialara göre alüminyum gibi metal sektöründe faaliyet gösteren firmalar hedef belirlenmiş. Personel de tehdit edilerek “bana kimse dokunamaz öyle teftiş vs şikayet düşünmeyin tehditleri” de var tabi işin içinde. Tehditler o boyuta gitmiş ki personele “seni FETÖ’cü olarak şikayet eder hayatını karartırım” tehditlerine kadar gitmiş iş. Personele siz de nemalanın bu düzenimde yönlendirmesi de eksik olmuyor tabi. İş, “Yükümü tutuyorum isteyen payını alsın. Almayanda emirlerimi sorgulamasın ve teftişe gitmesin, yakarım!” tehditlerine kadar varmış.

Banka teftişi şikayet dosyasını kapattı

Tehditlere rağmen; Rüşvet olayını fark eden bir personel banka müdürünü Teftiş Kuruluna şikayette bulunuyor ama sonuç alınamıyor. Teftiş şubeye dahi gitmeden dosyayı kapatıyor. Oysa bu tür şikayetler titizlikle incelenmeli BDDK’ya bilgi verilmeli ve Yargıya suç duyurusunda bulunulmalıydı. Hiçbiri yapılmıyor! Şikayetler hasır altı ediliyor. İddialara göre; işin içinde Pazarlama ve İK desteği de var. Üstelik tüm bunlar Katılım Bankasında oluyor. Liyakat bakımdan en çok dikkat etmesi gereken Katılım bankasına yakışmayan bir fotoğraf çıkıyor ortaya. Banka gibi bir kuruma bu tür müdürler yakışmıyor!

Mobbing ve rüşvet olayı yargıya yansıyacak gibi

Banka Teftişinden sonuç alamayan personel Avukatlık bürosu ile görüşüp süreç içinde yaşadığı Mobbing için yargı yoluna başvurmayı planlıyor. Etik Kurulu ve BDDK’ya da şikayet yansıyacak gibi. Süreci takip edip gelişmeleri hep birlikte öğrenmiş olacağız. Katılım bankası sorunlu kredileri yakından inceleyip elden geçirse iyi olur. Yok öyle şube değiştiririm batık kredileri de başka müdüre yıkarım diye kenara çekilmek! Bankacılıkta hiçbir şeyin sonsuza kadar gizli kalmaması gibi bir huyu vardır, bazı şeyler yaşanarak öğrenilir. Gerçeklerin er ya da geç ortaya çıkması gibi bir huyu vardır!

 

Okumaya devam et

KATEGORİLER

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.