Connect with us

ŞİRKETLER

Doğa Koleji’nin iflası istendi

Türkiye’nin en büyük özel eğitim kurumlarından biri olan Doğa Koleji’nin iflası istendi. 13,5 milyon lira alacaklı olduğunu iddia eden bir şirket, yaygın eğitim kurumuna kayyum atanmasını da talep etti…

Published

on

Türkiye’nin en büyük özel eğitim kurumlarından biri olan Doğa Koleji’nin iflası istendi. 13,5 milyon lira alacaklı olduğunu iddia eden bir şirket, yaygın eğitim kurumuna kayyum atanmasını da talep etti. Doğa Koleji adına yapılan savunmada ise, davacı tarafın herhangi bir alacağının bulunmadığı vurgulanarak “Esas olarak biz 130 milyon lira alacaklıyız” denildi. Türkiye genelinde 100 kampüsü bulunan Doğa Koleji şimdilerde bir dizi davanın da odağında.

halktv.com.tr’den Dinçer Gökçe’nin haberine göre, anılan davaların önemli bir bölümü Doğa Koleji’ni bu yılın başında devralan Can Holding’e bağlı şirketle, yaygın eğitim kurumunun 20 kampüsünü devralan Dr. Halil Gürsoy arasında…

Ulaşılan bilgilere göre, Doğa Koleji’nin geçen 7 Şubat’taki satışından bir ay önce 20 kampüs Halil Gürsoy’un şirketine devredildi. Anılan süreçte Doğa Koleji, İstanbul Teknik Üniversitesine bağlı bir vakıf bünyesindeydi.

Şubat basında el değiştirdi

Doğa Koleji’nin sahibi konumundaki Arı İnovasyon Ve Bilim Eğitim Hizmetleri AŞ’nin hisseleri geçen 7 Şubat’ta Can Öğretim Kurumları İşletmecilik AŞ’ye geçti. Hisse devir işleminden 2 gün sonra, yani 9 Şubat’ta, Halil Gürsoy’a devri yapılan 20 okula ilişkin sözleşme noter kanalı ile feshedildi.

Şirketin iflası talep edildi

Taraflar arasındaki kriz de bu süreçten sonra baş göstermeye başladı. Dr. Halil Gürsoy’un sahibi olduğu Gürsoy Cemre Özel Eğitim ve Öğretim Şti., Doğa Koleji’nin bağlı olduğu Arı İnovasyon AŞ’nin iflasını istedi. İstanbul Anadolu 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde açılan davada, Gürsoy Cemre şirketine olan 13 milyon 322 bin liralık borcun ödenmediği öne sürüldü. Mahkemeye sunulan 6 Haziran tarihli dilekçede, şirket yönetimine kayyum atanması da talep edildi.

‘129 milyon kayıt parası topladı’

İflas davasına Doğa Koleji adına savunma dilekçeleri sunuldu. Yapılan savunmalarda özetle “Davacın herhangi bir alacağı yok. Davacı Gürsoy Cemre, müvekkilden alacaklı olmak bir yana 130 milyon lira da borçlu. Davacı, devri yapılan okullarda erken kayıt bedellerini velilerden aldı. Söz konusu tutar da 129 milyon 477 bin 493 TL” denildi. Davanın reddine karar verilmesi istenen savunma dilekçelerinde, alacaklı olduğu iddia edilen tarafın kötü niyetli olduğu öne sürüldü. Savunma dilekçesinde, Doğa Koleji’nin Vakıfbank ile SGK’ya olan borçlarının ise yapılandırıldığı kaydedildi.

Senetler icraya konuldu

Taraflar arasında anılan iflas istemli davanın yanı sıra milyonlarca liralık 7 senedin işleme konulması nedeni ile de karşılıklı bir dizi dava açılmış durumda. Arı İnovasyon AŞ, Gürsoy Cemre’nin toplam tutarı 14 milyon liralık senedini işleme koydu. Taraflar arasında söz konusu senetlerin işleme konulması nedeniyle, icra müdürlükleri ile icra hukuk ve ticaret mahkemelerinde birçok dava bulunuyor. Gürsoy Cemre şirketi adına senetlerin işleme konulmasına ilişkin yapılan savunmalarda “Söz konusu senetler teminat olarak verilmişti. İşleme konulamaz” denildi.

Duruşma eylül ayı ortasında

İstanbul Anadolu 2. Asliye Ticaret Mahkemesi, Gürsoy Cemre’nin tedbir talebini reddederken duruşma için 14 Eylül’e gün verdi. Mahkemeye talep ve savunmalarını sunan taraflar önümüzdeki eylül ayı ortasında yapılacak yargılamada karşı karşıya gelecek. Konuya ilişkin görüşlerini almak üzere aradığımız Doğa Koleji’nin avukatı, yargılamaya ilişkin görüş beyan edemeyeceğini kaydetti.

Arı İnovasyon AŞ adına iflas istemli davaya yapılan savunmalarda dikkat çeken bir ayrıntı da söz konusu. Dilekçelerde, Doğa Koleji’nin bir süre önce İTÜ bünyesindeki İTÜ ETA Vakfı’na ait olduğu kaydedilerek, dönemin İTÜ Rektörü Mehmet Karaca ile İTÜ ETA Vakfı Başkanı Serhat Özeren hakkında, Doğa Koleji’ni zarara uğrattıkları iddiası ile İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğu soruşturmanın ise devam ettiği kaydedildi.

Son yıllarda birçok kez el değiştirdi

Doğa Koleji 2001’de eğitimci Fethi Şimşek tarafından kuruldu. Zaman içinde hızlı bir büyüme sağlayan Doğa, 2011 yılında el değiştirdi. Girişim sermayesi fonu Turkven, Doğa Koleji’ni satın aldı. Fon şirketi, satın aldıktan 5 yıl sonra ise Doğa’yı Metal Yapı AŞ’nin sahibi olan Saçaklıoğlu Ailesine sattı.

Ancak Doğa’nın devri ile birlikte Metal Yapı’da mali denge altüst oldu. Bu kez Doğa Koleji, İTÜ ETA Vakfı’na satıldı. Bu yılın şubat başında ise Doğa’nın yeni sahibi Can Holding oldu. Doğa Koleji’nin şimdilerde Türkiye genelinde 100 kampüsü bulunuyor.

Okumaya devam et
Yorum Yazın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ŞİRKETLER

JPMorgan iki çalışanı manipüle işlemlerden mahkum oldu

Published

on

JPMorgan’ın bir müdürü ile değerli metal uzmanının, altın fiyatlarını yükseltmek ve düşürmek için yıllarca sahte alım ve satış talimatı verdiği ortaya çıktı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Chicago eyaletinde devam eden bir mahkemede jüri, JPMorgan’ın değerli metal biriminde çalışan iki kişiyi “düzmece talimatlar tanzim etmek” ve “piyasa manipüle etmek” gibi iki suçtan mahkûm etti.

Kronos’da yer alan habere göre; Savcılar, değerli metal birimi direktörü Michael Nowak ile birimde çalışan Gregg Smith’in 2008’den 2016 yılına dek değerli metal fiyatlarını aşağı veya yukarı yönlü hareket ettirdiklerine dair ayrıntılı al-sat kayıtları, mesajlaşmaları ve eski çalışanların ifadelerinden müteşekkil bir dosyayı mahkemeye sunmuştu.

ONLARCA YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILABİLERLER

Bankanın değerli metal biriminde satış elemanı olarak çalışan ve davanın üçüncü sanığı Jeffrey Ruffo ise, beraat etti.

Nowak ve Smith sahtecilik, yanıltıcı işlemler yapmak ve piyasa manipülasyonu gibi suçlardan hüküm giydi.

Savcılık JPMorgan değerli metal masasının bir suç örgütü gibi davrandığını iddia etse de mahkeme jürisi üç sanığı  tehdit ve haraç suçlarından akladı.

Savcı Avi Perry sanıklar için, “Piyasayı istedikleri yöne hareket ettirme ve altının küresel fiyatını etkileme güçleri vardı.” ifadelerini kullandı.

ABD Bölge Mahkemesi Hâkimi Edmand Chang, Nowak ile Smith’in cezalarının önümüzdeki yıl belirleneceğini belirtti.

İki ismin onlarca yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalabileceği değerlendirilirken, daha önce benzer suçlardan hüküm giyen iki Deutschebank tacirinin bir yıllık hapis cezasını hatırlatan uzmanlar cezanın daha az olabileceğine dikkati çekiyor.

JPMORGAN 920 MİLYOR DOLAR ÖDEYİP KAPATMAK İSTEDİ

Gerçek Gündem haberine göre; ABD’nin en büyük bankası olan JPMorgan, 2020’de Adalet Bakanlığı’nın kendisine yönelik sahtecilik iddialarını çözmek için 920 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

2008 mali krizinden bu yana piyasa manipülasyonu yapmakla suçlanan herhangi bir finans kurumu tarafından bugüne kadar verilmiş en büyük para cezasıydı.

Başsavcı Yardımcısı Kenneth A. Polite konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Adalet Bakanlığı, aralarında JPMorgan, Merrill Lynch & Co., Deutsche Bank AG, The Bank of Nova Scotia ve Morgan Stanley, dahil olmak üzere Wall Street finans kurumlarındaki 10 eski işlemcinin mahkumiyetini sağladığını kaydetti.” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

EKONOMİ

Borsa şirketleri son 2 yıldır borçla büyüyor

Published

on

Bu denklem sadece faizli bir enstrümanın getirisini etkilemiyor. Örneğin bir hisse senedine de yatırım yapmak isteseniz burada da karşınıza çıkıyor bir şekilde. En azından bilanço kalemlerine yansımasıyla.

Şu ana kadar bilanço ve gelir tablolarını KAP’a gönderen 195 şirketin toplam bilanço ve gelir tablosu verilerini aynı dönemin geçmiş 5 yılıyla dolar bazında kıyasladığımızda bu etkinin ne kadar net olduğunu da fark etmemek mümkün değil. Dolar bazında son 5 yılın en yüksek esas faaliyet kârlılığına ulaşan borsa şirketleri, toplam kârlılıkta da iki yıl öncesinin 4 katına yakın bir karlılık düzeyinde. Esas faaliyet kar marjı yüzde 4.78’lerden yüzde 10’lara, net kar marjı yüzde 6.53’ten yüzde 17.47’lere, özsermaye karlılığı ise yüzde 3.97’lerden yüzde 16.45’lere yükselmiş durumda.

BORÇLULUK ORANI YÜZDE 100

Öte yandan borç/özsermaye oranı (yani özsermaye yerine borçla büyüme oranı da diyebiliriz) yüzde 76.62’lerden yüzde 100’lere ulaşmış durumda. Bu ne demek oluyor? Yani artık şirketler eskiden her 100 TL’lik özsermayesine karşılık 77 TL’lik dış kaynakla faaliyetlerini finanse ederken artık her 100 TL’lik özsermayesine karşılık 100.25 TL dış kaynakla finanse ediyor.

ENFLASYONLA BAĞIN KOPUŞU

Eğer faiz-enflasyon modelinin şirketler tarafında yaptığı etkiyi görmek istiyorsak işte en güzel örnek. Çünkü 2018/06 dönemi Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 17.75’te belirlediği, buna karşılık resmi TÜFE rakamının ise yıllık yüzde 15.39 olarak açıklandığı bir dönemdi. Yıllar içerisinde TÜFE yüzde 12.62’lere düşerken diğer yandan faiz beklentilerin de üzerinde indirimlerle yüzde 8.25’lere çekildi. İşte tam anlamıyla şirketler cephesinde dengelerin değişmeye başladığı dönem de bu dönem oldu. 2020 yılının ikinci yarısı ile 2021 yılının ilk aylarında sert faiz artışlarının gerçekleştiği bir dönem ve yeniden pozitif reel faize geçildiği bir dönem yaşansa da ardından gelen ardı ardında faiz indirimleriyle astronomik şekilde artan enflasyon arasında bağlantı koptu. Bu da şirketler açısından dış kaynak kullanmayı çok daha cazip hale getiren, elindeki malın ise durdukça değerlendiği bir dönem ortaya çıkardı. Bu nedenle şirketlerin giderek büyümelerini çok ucuz maliyetli dış kaynakla yani borçla finanse ettiği bir dönem yarattı.

BORSA NEDEN HALA UCUZ?

Borsa şirketleri açısından karlılığı yüksek, maliyetleri ise düşük dönem halen devam ediyor. Bu nedenle de ilerleyen dönemlerde de çok yüksek karlılıkların devam edeceği beklentisi analistler cephesinde de dile getiriliyor. Bu da Borsa İstanbul’u her yeni bilanço döneminde daha da ucuzlatacak bir sebep. Yani BIST’te sağlam, karlı, ciro ve varlık büyümesini artıran ve spekülatif tahtalarsa sahip olmayan şirketlerde şu sıralar gördüğümüz hiçbir fiyat pahalı olmayabilir.

Barış ERKAYA

Okumaya devam et

ŞİRKETLER

Deterjan Pazarı: Bir Tosuncuk vakası daha

Süleyman Kocabaş’ın kurduğu ve ünlü oyuncularla reklam çekerek tanıttığı ‘Deterjan Pazarı’ adlı saadet zinciri çöktü. Kocabaş ortadan kayboldu.

Published

on

Ankara’da faaliyet gösteren ‘Deterjan Pazarı’ adlı firma internet sitesi ile yürütülen saadet zincirinin battığı ve 40 binden fazla kişinin paralarını kaybettiği belirtiliyor. Firma, sisteme girenlere deterjan hammaddesi veriyor, bunu top haline getirip kuruttuktan sonra 3 katı fiyatla geri almayı taahhüt ediyordu. Örneğin; sisteme 50 bin lira ödeyerek giren bir kişi, ürünleri teslim ettiğinde 150 bin lira alabiliyordu.

Yeni 'Tosuncuk' vakası: 'Deterjan Pazarı' saadet zinciri çöktü

İddiaları ilk başta reddetti

kalktv.com.tr’nin haberine göre; Şirket başlarda bu parayı 30 günde geri ödüyordu. Ancak bir süre sonra vadeler 60 ve 95 güne çıktı. Kurban Bayramı öncesi ödemeler aksamaya başlayınca da sistemdeki çok sayıda kişi şikayet sitelerine durumu anlatan notlar yazmaya başladı. Ayrıca şirketin telefonlarına ve WhatsApp hattına da ulaşılamıyordu. Şirket önce dolandırıcılık iddialarının asılsız olduğu yolunda açıklama yaptı.

 

Okumaya devam et

KATEGORİLER

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.