Connect with us

BANKA HABERLERİ

Alternatif Bank’tan 349 milyon TL ilk yarı net karı

Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür, “Bilançomuzu büyütürken aynı zamanda aktif kalitemizi korumaya devam ediyoruz” dedi

Published

on

Alternatif Bank’ın konsolide net dönem kârı ise 349 milyon TL olarak gerçekleşti.

Alternatif Bank açıklamasına göre, bankanın yılın ikinci çeyreğinde konsolide rakamlarına göre toplam aktif büyüklüğü, 2021 yıl sonuna göre yüzde 24’lük artışla 63 milyar TL seviyesine ulaştı.

Bankanın bu dönem nakdi ve gayri nakdi kredilerle ülke ekonomisine sağladığı destek ise yine geçtiğimiz yılın sonuna göre yüzde 24 artarak 52 milyar TL oldu. Mevduat hacmini yüzde 23 artışla 33,4 milyar TL düzeyine çıkaran Alternatif Bank bilançosundaki büyümenin yanında aktif kalitesini korumaya devam etti.

Bankanın özkaynakları da yüzde 24’lük artışla 3,2 milyar TL seviyesine yükselirken, bu dönem sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 19,47 oldu. 2022’in ilk yarısında gösterdiği başarılı performansla birlikte, Alternatif Bank’ın konsolide net dönem kârı ise 349 milyon TL olarak gerçekleşti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür, banka olarak, küresel belirsizliklerin sürdüğü 2022’nin ilk yarısını hedefleri doğrultusunda başarılı sonuçlarla geride bıraktıklarını ifade etti.

Gür, ‘Türk bankacılık sektöründe 30. yılımızı kutladığımız 2022’de, yılın ilk 2 çeyreğinde elde ettiğimiz bu sonuçlar, uzun vadeli büyüme hedeflerine güçlü adımlarla yol aldığımızı ortaya koyuyor. Bilançomuzu büyütürken aynı zamanda aktif kalitemizi korumaya devam ediyoruz.

Diğer taraftan Türk Lirası cinsi mevduat hacminde güçlü bir gelişim göstererek geçtiğimiz yılın sonuna oranla yüzde 64’lik bir büyüme elde ettik. Sağlam adımlarla büyürken, müşterilerimize, paydaşlarımıza ve ekonomiye sürdürülebilir katkı sunmaya da devam ediyoruz.’ değerlendirmesinde bulundu.

Teknolojiye ve dijital kanallara yaptıkları yatırımların Alternatif Bank’ın özellikle yeni müşteri kazanımında ve mevduatın tabana yayılmasında önemli rolü olduğunu belirten Gür, ‘Bireysel ve bunun ayrılmaz bir bileşeni olarak gördüğümüz Dijital Bankacılık, Alternatif Bank olarak büyüme stratejimizde odaklandığımız alanların başında geliyor. Bu alanda yaptığımız yatırımlara ve attığımız adımlara hız kesmeden devam ediyoruz.’ açıklamasını yaptı.

– ‘İnsan odaklı teknoloji yatırımlarımızla kullanıcılarımızın deneyimini üst seviyeye taşımayı hedefliyoruz’

Gür, insana dokunan bir dijital bankacılık anlayışıyla Alternatif Bank farkını yaşatmayı hedeflerken, yaptıkları düzenli yatırımların sonucunu da gerek müşteri sayısında gerekse mevduat hacmindeki artış olarak gördüklerini aktardı.

Yılın ilk 6 ayında Alternatif Bank ailesine katılan müşterilerin yüzde 54’ünün dijital kanallarından geldiğini ifade eden Gür, şunları kaydetti:

‘Diğer taraftan dijital kanallarımızdan açılan hesap sayısı geçen yılın sonuna göre yüzde 130 artarken, bu kanallardan açılan hesaplardaki mevduat hacmi de yüzde 168 büyüdü. Hedeflerimiz doğrultusunda aldığımız aksiyonlar sonucu dijitali aktif olarak kullanan müşterilerimizde de geçen yıla göre yüzde 77 büyüme sağladık.

Müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda bankacılık kanallarımızdaki servislerin çeşitliliğini arttırırken, insan odaklı teknoloji yatırımlarımızla kullanıcılarımızın deneyimini üst seviyeye taşımayı hedefliyoruz. Müşterilerimizi her daim odakta tutarak, fark yaratan bir deneyimle, kusursuz bir dijital bankacılık hizmeti sunmayı en temel hedefimiz kabul ediyoruz.’

– ‘2022 sonunda 2 milyar doların üzerinde ihracat işlemine aracılık etmiş olmayı hedefliyoruz’

Gür, uzman kadrolarla ‘Danışman Banka’ yaklaşımını pekiştirdikleri dış ticaret alanındaki etkilerini 2022 yılında da artırarak sürdürdüklerini belirtti.

Dış ticarette ihracata verdikleri önceliğin bir yansıması olarak, aracılık ettikleri ihracat hacminin geçen yılın ilk 6 ayına göre bu yıl yüzde 43 büyüdüğünü ve 1 milyar dolar seviyesine ulaştığını kaydeden Gür, ‘2022 sonunda 2 milyar doların üzerinde ihracat işlemine aracılık etmiş olmayı hedefliyoruz. Diğer taraftan ihracat taahhütlü kredilerle ilgili olarak bankamız kaynağından kullandırdığımız krediler geçen yılın haziran sonuna göre yüzde 134 artarak 374 milyon dolar seviyesine ulaştı. Tüm bu efor sonucunda toplam dış ticaret hacmimiz ise yılın ilk yarısında 2,2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.’ ifadelerini kullandı.

Gür, dış ticaret ve ihracatın finansmanında ortaya koydukları başarılı performansın beraberinde önemli ödülleri de bankaya kazandırdığının altını çizerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

‘EBRD’nin Dış Ticaret Programı kapsamında, ‘Türkiye’nin En Aktif Kullanıcısı’ ödülüne üst üste 5. kez layık görüldük. Fonlama çeşitliliği ve dış ticaret hacmimizi arttırmamızda büyük katkısı olan bu program çerçevesinde Türkiye’de en yüksek limit bankamıza tahsis edildi. Diğer taraftan dış ticaret ekibimizin çalışmalarının IFC tarafından en iyi örnek vaka olarak gösterildiği etkinliklerde yer aldık. Bu gibi milletler üstü kurumlarla oluşturduğumuz güçlü ilişkiler, bankamıza duyulan güveni ve dış ticaretteki başarımızı teyit etmesi açısından büyük değer taşıyor.’

Okumaya devam et
Yorum Yazın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BANKA HABERLERİ

KKM bütçeye maliyeti 60 milyar TL’yi geçti

Published

on

Merkezi yönetim bütçesi Temmuz ayı sonuçlarına göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Dövizden dönen hesaplara ödenen tutar hariç kur korumalı mevduatta kur farkı olarak bütçeden tasarruf sahiplerine ödenen tutar 23,4 milyar TL oldu.

Böylelikle 5 ayda toplam maliyet 60,6 milyar TL olarak kaydedildi.

5 Ağustos haftası itibariyle kur korumalı mevduat 1,17 trilyon TL’ye yükseldi.

Aynı dönemde bankalardaki TL cinsi mevduat yüzde 1,58 artışla 3 trilyon 268 milyar 855 milyon 200 bin lira, yabancı para cinsinden mevduat ise yüzde 1,98 yükselişle 4 trilyon 241 milyar 920 milyon 450 bin lira oldu.

Bankalarda bulunan toplam yabancı para mevduatı, geçen hafta 249 milyar 395 milyon dolar düzeyinde gerçekleşirken, bu tutarın 216 milyar 859 milyon doları yurt içinde yerleşik kişilerin hesaplarında toplandı. Yurt içi yerleşiklerin toplam yabancı para mevduatındaki değişime bakıldığında, parite etkisinden arındırılmış verilerle 5 Ağustos itibarıyla 3 milyar 767 milyon dolarlık artış görüldü.

Bloomberg

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Müşterilere Mercedes ve Porsche ile giden rüşvetçi Katılım Banka müdürü kim?

Published

on

Bu günlerde İstanbul sokaklarında Mercedes ve Porsche ile dolaşan E… isimli Katılım Bankası Müdürü ile karşılaşırsanız sakın şaşırmayın. Bankanın verdiği arabayı beğenmeyip elemanına verip altında tabi kendi adına olmayıp da akrabalarının üzerinden aldığı arabalar ile gezen bir Banka Müdürümüz de var artık. Tabi bu müdür Katılım Bankasında olunca insan daha da çok şaşırıyor.

İddialar Vahim

Bir banka müdürü Mercedes ve Porsche’ye binemez mi, tabi ki de binebilir. Miras kalmıştır, aileden zengindir saygı duyarım ama bu müdürümüz ile ilgili iddialar öyle geçiştirilecek şekilde değil. Zira lüks araçları kullanıyor, kendinin olduğunu söylüyor ama araçlar kendi adına değil. İşin içinde bir milletvekilinin Damadı olduğunu da ekleyince hikaye başka yerlere gidiyor. “Damattır kayınpeder varlıklıdır damadına lüks araç alamaz mı” diyeceksiniz ama iddialar burada da bitmiyor ki.

Banka müdürü yasak olmasına rağmen Ticaretin içinde

Bırakın banka müdürlerini Banka Personelinin ikinci iş olarak Ticaret yapması müşteriler ile Ticari İlişki içine girmesi Bankacılık Kanunu ile de yasaklanmıştır. Bu temel kuralı yeni başlayan bankacılar dahil bilirler. Bu nedenle işlerinden atılmış onlarca bankacı vardır. Hal böyle iken lüks araçlar ile gezen müdürümüz Ticaret yapmaktan çekinmiyor. Üstelik çevresine bunu da söylemekten geri çekinmiyor. Kendine dokunulmaz bir zırh izlenimi veriyor çevresine.

Kredilerden komisyon alıyor iddiası

Müdürümüz ile ilgili iddialar bitmek bilmiyor. İddialara göre özellikle finans sıkıntı içinde olan firmaların bulunması için Pazarlama kadrosunu yönlendiriyor. Kredilendirme sürecinde de bu müşteriler ile komisyon pazarlığı yapılıyor ve bu tür kredilerden komisyon alınıyor.  İddialara göre alüminyum gibi metal sektöründe faaliyet gösteren firmalar hedef belirlenmiş. Personel de tehdit edilerek “bana kimse dokunamaz öyle teftiş vs şikayet düşünmeyin tehditleri” de var tabi işin içinde. Tehditler o boyuta gitmiş ki personele “seni FETÖ’cü olarak şikayet eder hayatını karartırım” tehditlerine kadar gitmiş iş. Personele siz de nemalanın bu düzenimde yönlendirmesi de eksik olmuyor tabi. İş, “Yükümü tutuyorum isteyen payını alsın. Almayanda emirlerimi sorgulamasın ve teftişe gitmesin, yakarım!” tehditlerine kadar varmış.

Banka teftişi şikayet dosyasını kapattı

Tehditlere rağmen; Rüşvet olayını fark eden bir personel banka müdürünü Teftiş Kuruluna şikayette bulunuyor ama sonuç alınamıyor. Teftiş şubeye dahi gitmeden dosyayı kapatıyor. Oysa bu tür şikayetler titizlikle incelenmeli BDDK’ya bilgi verilmeli ve Yargıya suç duyurusunda bulunulmalıydı. Hiçbiri yapılmıyor! Şikayetler hasır altı ediliyor. İddialara göre; işin içinde Pazarlama ve İK desteği de var. Üstelik tüm bunlar Katılım Bankasında oluyor. Liyakat bakımdan en çok dikkat etmesi gereken Katılım bankasına yakışmayan bir fotoğraf çıkıyor ortaya. Banka gibi bir kuruma bu tür müdürler yakışmıyor!

Mobbing ve rüşvet olayı yargıya yansıyacak gibi

Banka Teftişinden sonuç alamayan personel Avukatlık bürosu ile görüşüp süreç içinde yaşadığı Mobbing için yargı yoluna başvurmayı planlıyor. Etik Kurulu ve BDDK’ya da şikayet yansıyacak gibi. Süreci takip edip gelişmeleri hep birlikte öğrenmiş olacağız. Katılım bankası sorunlu kredileri yakından inceleyip elden geçirse iyi olur. Yok öyle şube değiştiririm batık kredileri de başka müdüre yıkarım diye kenara çekilmek! Bankacılıkta hiçbir şeyin sonsuza kadar gizli kalmaması gibi bir huyu vardır, bazı şeyler yaşanarak öğrenilir. Gerçeklerin er ya da geç ortaya çıkması gibi bir huyu vardır!

 

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Opsiyonlu Döviz Dönüşümlü Kur Korumalı Mevduat Hesabı nedir

Aslında tam adı “Opsiyonlu Döviz Dönüşümlü Kur Korumalı Mevduat Hesabı” olan, bir süredir 100 bin$ üzerindeki döviz mevduatı olan müşterilere sunulan ancak son günlerde alt limitin 50 bin $’a kadar indiği, paranızın bir kısmını (örneğin yarısını) KKM yarısını da Yabancı Para Mevduat da (opsiyonlu) tuttuğunuz ve yabancı para kısmına da 6-10% arası faiz aldığınız bir ürün.

Published

on

Maliye Bakanlığı tarafından 2021 yılı Aralık ayında yürürlüğe giren Kur Korumalı Mevduat (KKM)’tan sonra yeni bir ürün daha yürürlüğe giriyor.

Gerçek kişilerin ve şirketlerin katılım sağladığı Kur Korumalı Mevduat ürününde, tasarruf sahipleri, dövizini ya da altınını bozdurarak faydalanıyordu. Örneğin KKM’ye dolarınızı bozarak girdiyseniz, vade sonunda faiziniz doların artışına göre belirleniyordu. Bankaların ortalam %17 yıllık birleşik faizinin üzerinde dolar artış geçekleşirse aradaki fark Hazine tarafından karşılanıyordu.

Bankalar yüksek mevduatı olan müşterilerini arayarak yeni ürünün duyurusunu yapmaya başladılar. Yeni ürünün adı biraz uzun, Opsiyonlu döviz dönüşümlü kur korumalı mevduat hesabı.

Opsiyonlu kur korumalı mevduat nedir?

Örnek ile açıklarsak 200 bin doları olan bir müşterinin, yatırımının yarısı opsiyonlu mevduat hesabında değerlenirken yarısı da kur korumalı mevduatta değerleniyor.

1- Yatırımın yarısı olan 100 bin doları ile ortalama %7,5 faizli 3 ay vadeli döviz hesabı açılır. DTH faizinde stopaj %20, opsiyon priminde ise %10’dur.

2- Yatırımcı 100 bin dolarını bozarak Kur Korumalı Mevduat’ın avantajından faydalanıp, dolar düşerse TL faizi alarak dövizini artırabilir, döviz artışı faiz artışından fazla olursa dövizin artışı kadar faiz alır.

Döviz opsiyonlu vadeli mevduatın özellikleri

  • Mevduat getirisini yükseltmek amacı ve dövizin belli bir seviye altına inmeyeceği ya da belli bir seviye üzerine çıkmayacağı beklentisi vardır.
  • İşlem miktarı ile aynı tutarda ve işlem vadesi ile aynı vadeli mevduat işlemi yapılır.
  • Yatırılan mevduat bloke edilir ve vadeden önce çekilemez.
  • İşlem başlangıcında anlaşılan net mevduat faizi ve prim geliri vade sonunda elde edilir.
  • Vade sonunda mevduatın hangi para birimi ile geri ödeneceği, müşterinin vade başında belirlediği kur ve vade sonundaki spot kur değerine bağlı olarak opsiyonun kullanılıp kullanılmadığına göre değişir.
  • Mevduat faiz tutarı üzerinden vadeye göre %10-18 arası değişen oranlarda, , buna ek olarak gerçek kişiler için ise net opsiyon geliri üzerinden %10 oranında stopaj kesintisi yapılacaktır.
  • Opsiyon hakkının kullanılması durumunda piyasa koşullarından dolayı anaparadan dahi kayıp yaşama ihtimali bulunmaktadır.

Vade Sonu Kullanım Fiyatı

  • Banka Tam Teminatlı Opsiyonun kullanıp kullanılmayacağına müşteri ile anlaşma yaptığı Takas    Tarihindeki saatte piyasa şartlarına göre karar verecektir.
  • Bankanın opsiyon hakkını kullanmaması durumunda; işlem vadesinde müşteri ile anlaşma yaptığı Tam Teminatlı opsiyon saatinden sonra Müşteri’nin hesabı üzerindeki blokeyi çözecek ve anapara, işlem vadesine kadar olan faiz getirisini ve opsiyon primini Müşteri’ye ödeyecektir.
  • Bankanın opsiyon hakkını kullanması durumunda; işlem vadesinde müşteri ile anlaşma yaptığı Tam Teminatlı opsiyon saatinden sonra Müşteri hesabındaki blokeyi çözecek, faiz ve opsiyon primi toplamı ödendikten sonra mevduat anaparası üzerinden opsiyon türüne göre işlemi gerçekleştirerek Müşteri’nin vadesiz hesabına işlemin karşılığını geçecektir.

Finans Evreni

Okumaya devam et

KATEGORİLER

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.