Connect with us

GÜNDEM

BÜLTEN : Pelosi’nin ‘çantasında’ ne var?

Published

on

 • Yarın acaba ne yazacağım diye kara kara düşünürken, mali piyasalar yeni bir gündem maddesi ile kendilerini meşgul etmeyi  her gün başarıyor. Dünün de hikâyesini ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi yazmış oldu.
 • Pelosi’nin çıkmış olduğu Asya turunda, Tayvan’ı da ziyaret etme konusunda ısrar edince, çok da gerekli olmayan bir diplomatik krizi kucağımızda bulurken, küresel piyasalar âdeta dün tüm gün diken üzerinde oturdu. Farkındaysanız, son dönemlerde jeopolitik risk algısı ciddi bir şekilde artış gösteriyor: Ukrayna, Tayvan, Kosova… Bu ‘yeni’ başlığa da önümüzdeki dönemde yatırım yaparken sıraladığımız kriterlerin arasında üst sıralarda yer vermeye özen göstereceğiz.
 • Çin daha önce birçok kez, kendi toprağı olarak kabul ettiği Tayvan’ı ziyaret etmemesi konusunda Pelosi’yi uyarmasına rağmen, dün Pelosi’nin uçağı milyonlarca kişinin yakından takip etmesi ile Tayvan’a, Tayvan Hava Kuvvetleri eşliğinde ve 4 adet Amerikan savaş gemisinin de bölgeye uzaktan destek sağlaması ile indi. Flightradar24 aplikasyonu aşırı talep ile dün devre dışı kalırken, Çin, Tayvan etrafındaki hava sahasını sivil uçuşlara kapattığını açıkladı.
 • ABD, Çin’in “askeri güç gösterilerinden” korkmayacağını söyleyerek aslında (Demokratlar) iç siyasette de bir adım atarken, Çin’e de gözdağı verilmiş oldu. Çin, 25 yıl içinde Tayvan’a yapılan en üst düzey ABD ziyaretini Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrara tehdit olarak kınayarak, bir dizi askeri tatbikatla karşılık verdi. Çin, ABD’nin Pekin büyükelçisini çağırırken, Tayvan’dan yapılan birçok tarımsal ithalatın askıya alındığını duyurdu. Kısa sürede somut bir adım yerine gövde gösterisi şeklinde bir tepkinin geliştiğini de not etmek gerekiyor. Lâkin, net olan tek şey var o da Tayvan Boğazı’nda tansiyon artık daha yüksek seyredecek.
 • Kasım seçimleri öncesi çok zayıf bir profil çizen ABD Başkanı Biden, dün El-Kaide’nin lideri al-Zawahiri’yi düzenlenen bir drone saldırısı ile öldürdüğünü bizzat canlı yayında kamuoyu ile paylaşılması ardından Pelosi’nin de 25 yıl sonra bölgeye yaptığı ilk ziyareti, ABD’den gelen art arda açılımlar olarak ele almak istiyoruz.
 • Pelosi, Çarşamba günü Tayvan parlamentosuna hitap ederken, Tayvan’ı dünyanın en özgür toplumlarından biri olduğu için takdir ediyoruz” dedi. Pekin’i çileden çıkaran ziyaret sırasında cumhurbaşkanı ve insan hakları aktivistleri ile de görüşeceği açıklanırken, özerk adaya ABD’nin sarsılmaz bağlılığını gösterdiğini söyledi. Pelosi, parlamentolar arası işbirliğinin artırılması çağrısında da bulundu. Amerikan çip endüstrisini Çin ile rekabet edebilmek için güçlendirmeyi amaçlayan yeni ABD mevzuatının “ABD-Tayvan ekonomik işbirliği için daha fazla fırsat sunduğunu” söyledi. Not etmek gerekirse, Güney Kore ardından Tayvan mikroçip üretiminde ikinci sırada yer alıyor!
 • Tayvan’a giden son ABD Meclis Başkanı 1997 yılında Newt Gingrich’ti. 1997’den sonra, ilk kez üst düzey bir Amerikalı siyasetçinin Tayvan’a gitmesine Çin büyük tepki gösterirken ve jeopolitik risk algısı bozulurken, dün piyasaların kaydettiği satıcılı seyir arkasında sadece Tayvan konusunun da bulunmadığını not edelim.
 • FED cephesinden 3 yetkili, izlenen ‘politikayı’ daha kısıtlayıcı hale getirme ihtiyacı konusunda kararlı olduklarını söyledi. FED politika yapıcılarının, faiz oranlarını ekonomik aktiviteyi önemli ölçüde frenleyecek ve 1980’lerden bu yana en yüksek enflasyona engel olacak bir düzeye çıkarmak konusunda kararlı ve “tamamen birleşmiş” durumda olduklarını söyledi.
 • San Francisco FED Başkanı Daly, merkez bankasının enflasyonu düşürme çalışmalarının neredeyse bitmediğini ve enflasyonu kırk yılın en yüksek seviyesinden düşürmek için hâlâ “uzun bir yol” olduğunu söyledi. FED’in 2023’ün ilk yarısında rotayı tersine çevireceği ve faiz oranlarını düşürmeye başlayacağı beklentileri, FED fon vadeli (futures) işlem fiyatlarına yansıdığı gibi önemli ölçüde azalırken, önümüzdeki ay 75 baz puanlık bir artış olasılığı önemli ölçüde yükseldi. FED’in izlediği politika duruşuna en hassas ve duyarlı olan 2 yıl vadeli devlet tahvil getirisi, 20 baz puan artarak yaklaşık iki ayın en yüksek seviyesini gördü. Not etmek gerekir ki, 2 yıl vadeli getiri ile (%3,02) ; 10 yıl vadeli getiri (%2,71) arasındaki fark açılmaya devam ediyor.
 • Asya borsaları dün güne %2 civarında düşüşle başlaması ardından, Avrupa ve ABD borsaları da günü düşüşle tamamladı. Risk iştahını zayıf seyrettiği dünkü günde, piyasaların barometresi konumunda VIX (korku endeksi) son günlerde yukarı yönlü bir seyir izlese de, henüz piyasaların aşırı bir şekilde tedirgin olmadığın gösterdi.
 • Dünya borsalarının yönünü eksiye çevirmesi ile BİST100 endeksi de dün günü %0,3 oranında ekside tamamladı. USDTRY kuru ise alışık olduğumuz üzere bir günü daha kamunun kontrolünde psikolojik eşik olan 18’in hemen altından tamamladı.
 • Bugüne dönersek, menüde sabah saatlerinde TÜİK Temmuz ayı enflasyon rakamları ilk sırada yer alıyor. Anketlere göre aylık TÜFE artışının %3 civarında sonuçlanması bekleniyor. Bu yönde bir gerçekleşme ile yıllık manşet TÜFE enflasyonu %80 seviyesini aşacaktır. Enerji başlığı ile boğuşan ve elektrik faturalarının şirazesinden çıktığı KKTC’de ise İstatistik Kurumunun enflasyon rakamları (Haziran’da %110 devirmişti) merakla bekleniyor.
 • Makroekonomik veri takvimi bugün yoğun görünüyor. Her ne kadar içeride enflasyon verileri ilk sırada olsa da; dışarıda ise OPEC+ toplantısı takip edilecek. Brent cinsi ham petrolün varil fiyatı psikolojik seviye 100 dolar civarından güne başlıyor. Almanya, ABD ve Euro Bölgesinde hizmetler PMI verileri, Euro bölgesinde ise perakende satışlar, ABD ISM verileri yakından takip edilecek.
 • Tahıl anlaşması kapsamında Ukrayna’dan yola çıkan ilk gemi İstanbul Boğazına ulaştı. Bu haberle birlikte uluslararası tahıl fiyatlarında bir miktar düşüş kaydedildi. Buğdayın bushel fiyatı bu sabah 778 centten işlem görüyor. Teknik mânâda daha da aşağıda 750 cent seviyesine dikkat edilebilir.
 • Asya borsalarında dünkü sert satışlar ardından bu sabah hafif de olsa hâkim renk yeşil. Pasifiğin diğer ucunda da benzer bir tablo görülüyor. FED’in enflasyonu dizginlemek konusunda kararlı duruşu ile kısa vadeli tahvil faizlerinde görülen yükseliş, kıymetli madenler üzerinde bir nebzde de olsun baskı kurmuş gibi görünüyor. Gümüşte yukarıda 20,80 ; altında ise 1,835 dolar hedefi ile uzun pozisyonlarımızı korumaya devam ediyoruz. USDTRY cephesinde ise 17,88 seviyesinden kâr al çalıştırarak çıktığımız uzun pozisyonlar ardından şimdilik kenarda bekleyerek gelişmeleri takip etmeyi tercih ediyoruz.

İKTİSATBANK

Okumaya devam et
Yorum Yazın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BANKA HABERLERİ

Bingöl İl Özel İdaresi banka maaş promosyon sözleşmesini feshetti

Published

on

Enflasyonun yüzde 80’e yaklaşmasıyla bankaların emeklilere verdikleri promosyon rakamı 7 bin liranın üzerine çıktı. Sendikalar ve konfederasyonlardan çalışanlar için de güncel olmayan sözleşmelerin yenilenmesi talebi yükseldi.

Promosyon güncellensin talebi

Memur Sen de yaptığı son açıklamada “Geçmiş dönemlerde yapılan promosyon sözleşmeleri; bazı kurumlarda yapılan yeni promosyon sözleşmeleri ile uyumlu hale getirilerek güncellenmeli, ekonomik koşullar ve enflasyon durumu gözetilmeli, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri kamu görevlilerinin hakkını ve hukukunu koruyacak şekilde harekete geçerek sendika temsilcileri ve bankalar ile tekrar bir araya gelmeli, değişen durum ve şartları dikkate alarak promosyon tutarlarını revize etmelidir” dedi.

Bingöl İl Özel İdaresi bankayla promosyon sözleşmesini feshetti

Gazetememur’un haberine göre; Bingöl İl Özel İdaresi, anlaşma yaptığı bankadan promosyon sözleşmesinin güncellenmesini talep etti. Talep uygun görülmeyince promosyon sözleşmesini feshetti. İl Özel İdaresi fesih sonrasında yeniden ihaleye çıktı ve her bir çalışan için 23 bin 875 TL’lik promosyon anlaşması yaptı.

Okumaya devam et

GÜNDEM

EYT çalışması Aralık’ta tamamlanıyor

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ( EYT ) Federasyonunun dışlandığı görüşmelerin Aralık ayına kadar tamamlanacağı açıklandı. EYT Federasyonu sık sık “laf değil, vaat değil somut sonuç istiyoruz” açıklaması yapıyordu.

Published

on

Ankara’da Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) ilişkin çözüm trafiği hızlandı. EYT Platformu üyelerinden oluşan bir heyet, önceki gün AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Emin Akbaşoğlu ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ile görüştü. EYT düzenlemesindeki beklentilerini anlatan EYT Platformu üyeleri, dün de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile bir araya gelerek EYT’nin bu yılın sonuna kadar çözülmesi için söz aldı.

Türkiye Gazetesi’nin haberine göre, heyette yer alan Bolu, Düzce, Sakarya EYT Dernekleri Başkanı ve EYT Platformu Üyesi Mehmet Ali Çelik, “Önceki gün HAK-İŞ Konfederasyonu ve TÜRK-İŞ Konfederasyonu ile görüştük, desteklerini aldık. Ayrıca, AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Emin Akbaşoğlu ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ile bir araya geldik. Biz de EYT içerisinde bulunan, stajından Aylık Bağlama Oranına (ABO), kadın doğum borçlanmasından Bağ-Kur prim borçlanmasına kadar bütün konuları anlatarak bu işin çözümünü dile getirdik. Görüşmelerimiz çok olumlu geçti” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile yaptıkları görüşmeyi de anlatan Çelik, “EYT Platformu olarak, Bakan Bilgin’e mağduriyetlerimiz anlatıldığı kapsamlı dosyamızı sunduk. Sayın Bilgin, basında çıkan formüllerin hiçbirinin masada olmadığını ve kendilerinin herhangi bir açıklaması bulunmadığı halde yanlış bilgilendirmeler yapıldığını söyledi. Bu konuda 3 milyon kişilik bir mağdur kesimin olduğunu, bunların 2 milyonunun 4A statüsünde, kalan 1 milyon kişinin de diğer statülerde olduğunu belirtti.

Çözüm noktasında ise sürecin bir noktaya geldiğini ve özellikle bütçe görüşmeleri sonrasında EYT’nin masaya yatırılıp konunun taraflarıyla görüşüldükten sonra çözüme kavuşturulacağını ifade etti. Bakan Bey, aralık ayı içerisinde kesinlikle konunun çözüleceğini dile getirdi. Bakan Bilgin’in sözleri, EYT’liler için bir müjdedir. EYT, iktidarın gündeminde ve aralık ayı içinde çözüleceği ortada” diye konuştu. İHA

Okumaya devam et

GÜNDEM

Parasını çekemedi banka personelini rehin aldı

Published

on

Ekonomik krizin bankaları zor durumda bıraktığı Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta mevduat hesabındaki parayı çekemediği gerekçesiyle silahlı bir kişi banka çalışanlarını rehin aldı.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, ismi henüz bilinmeyen bir kişi Beyrut’un Hamra Mahallesi’nde bulunan Federal Bank’a giderek hesabındaki parayı çekmek istedi.

Parasını çekemeyen kişi, tekrar bankaya gelerek havaya 3 el ateş etti. Banka çalışanlarını rehin alan silahlı kişi, hesabındaki tüm parasını talep ediyor.

Banka çalışanlarını rehin alan kişinin hesabında 200 bin dolar olduğu belirtiliyor.

Okumaya devam et

KATEGORİLER

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.