Connect with us

BANKA HABERLERİ

AKBANK’a güvenlik açığı davaları açıldı

Sabah Gazetesi’ndan Barış ERGİN haberine göre; yüzlerce vatandaş, Akbank’ın mobil uygulaması üzerinden rıza ve onayları olmadan adlarına kredi çekilip, paraların başkalarına aktarıldığını iddia etti. Mağdurlar savcılıklara şikâyet dilekçesi verdi

Yayınlanma:

|

Sabah Gazetesi’ndan Barış ERGİN’in haberine göre mağdur olan vatandaşalr savcılığu AKBANK aleyhine suç duyurusunda bulunarak mağduriyetlerinin giderilmesini talep ettiler. Haber içeriğinde aşağıdaki bilgiler yer aldı:

Bankalara yapılan siber saldırılar son yıllarda en çok görülen siber güvenlik sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Bunun dışında müşterilere oltalama (Phishing) saldırıları üzerinden de hack’lemeler yapılıyor. Bazı kötü niyetli uygulamalar telefona yüklendiğinde telefonlar hack’lenebiliyor. Bankalar, düzenleyici kurumlar ve bilişim şirketleri vatandaşları uyarmasına rağmen hemen her gün bir olay yaşanıyor.

120 MAĞDUR ÖRGÜTLENDİ
Son olay da geçtiğimiz günlerde oldu. Sosyal medya platformlarında ‘Akbank mağdurları’ adıyla örgütlenen grup, Akbank’ın mobil uygulamasında güvenlik açığı olduğunu, telefonlarındaki mobil uygulamalar üzerinden kendilerinin hesaplarından para çekildiğini ve kendi adlarına krediler kullanıldığını öne sürerek savcılıklara koştu. Türkiye genelinde 120’ye yakın kişinin savcılıklara şikâyet dilekçesi verdiği belirtiliyor.

EFT’LER YAPILMIŞ

Mağduriyet yaşayanlar, farklı bir IP ile girilen mobil bankacılık uygulamasından kendi adlarına kredi talebinde bulunulduğunu, Akbank’taki hesapları üzerinden bilgi ve rızaları dışında çekilen kredilerin tanımadıkları hesaplara aktarıldığını, işlemler yapılırken telefonlarına onay gelmediğini, yüksek miktarlarda (100 bin TL civarı) işlemlerin gerçekleşmesi aşamasında hesabın dondurulmadığını, artı para limitlerinin mobil ve sesli onayları olmadan yükseltildiğini, EFT limitlerinin de artırıldığını iddia ederek, bankayı suçluyor. Mağdur vatandaşlar, telefonları hack’lendiğinde başka bankalarda olan hesaplarının anında dondurulduğunu ve herhangi bir işleme izin verilmediğini de belirtiyor.

OĞUZHAN KUMSAL: GRUBU YEDİ KİŞİYLE KURDUM BİR AYDA 114 OLDUK

 27 yaşındayım, hayatımda hiç kredi çekmedim. Her ay maaşımdan arttırdığım parayı vadeli hesaba koyuyorum. Adıma 333 bin TL kredi çekilmiş. Ek hesaptan da 50 bin TL. Bu parayı 3 kişiye aktarmışlar. Toplam 690 bin liralık para gönderilmiş. 310 bin TL’si benim birikimim geri kalanı kredi. Telefonda bir anormallik oldu ama hiçbir uygulama indirmedim. Başka bankalarda da hesaplarım var. Gittim onlara dilekçe verdim. ‘Hesabınıza bir erişim olmuş. Biz tedbir olarak hesabınızı dondurduk. Para girişi ve çıkışı olmadı’ dedi. Akbank’ta mağdur olunca grup açtık. 7 kişiyle grup kurduk, şimdi 114 kişiyiz. Aramızda Hatay’da konteynerda yaşayan depremzede de var, köyde yaşayan da…

ERKAN ÇAVDAR: 300 BİN TL KREDİ ÇEKMİŞLER

Şanlıurfa’da öğretmenim. Telefonum hacklenmiş. Sabah çalışmayınca haberim oldu. Benim adıma 300 bin TL kredi çekmişler. Ek hesabımdan da 20 bin TL. Türkiye’nin her yerinden mağdurlarla bir araya geldik. Akbank dışında başka bankalarda da hesabım vardı. Telefon hacklenince diğer bankalar anında başka bir adres olduğu için hesaba bloke koymuş. Olay olunca hemen şikâyet dilekçesi verdim. Bankaya gidince ‘sizin borcunuz ödemeniz gerekiyor’ denildi. Sadece bir itiraz dilekçesi yazdırdılar. Bu yaklaşık bir aydır yaşanan bir sıkıntı. Tüm mağdurlar son bir ayda hacklenmiş. Benim bu krediyi ödemem imkânsız. 33 bin TL maaş alıyorum. Alınan kredinin taksidi aylık 38 bin TL. Hayallerimle oynadılar. Hayallerimin hiçbirini yerine getiremedim.

AKBANK: SİSTEMİMİZ BDDK VE BTK DÜZENLEMELERİNE UYUMLU ÇALIŞIYOR

İddiaların sorulması üzerine SABAH‘a açıklama yapan Akbank, bankada bilgi güvenliğinin, yüksek standartlarda bir teknoloji sistemiyle sağlandığını belirterek, “Değişen tehditlere uyumlu olarak en yeni teknolojiler konumlandırılmakta, süreçler yeni tehditlere göre düzenlenmektedir. Bu konuda, nitelikli insan kaynağı ile tüm bu çalışmalar yürütülmektedir. Bankamız, bu çalışmalarla sektörde güvenlik alanında en çok yatırım yapan bankalardan biri konumundadır. Tüm sistemlerimiz güvenlik değerlendirmelerinden ve testlerinden geçirilmekte; 7 gün 24 saat korunmakta ve izlenmektedir.

Ayrıca, teknoloji ve süreç yetkinlikleri alanında uzman bağımsız firmalara test ettirilmekte ve iç ve bağımsız denetçiler tarafından denetlenmektedir” açıklaması yaptı. Tüm bu süreçlerde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) gibi kurumların bilgi güvenliğine ilişkin yönlendirmelerine ve KVKK düzenlemelerine uyumlu çalışıldığı ifade edilerek, şöyle denildi: “Bankamızın güvence ve denetiminde olmayan sistemler ve iletişim ağları üzerinden müşterilerimizin cihazlarına erişilmesi ihtimaline karşı, müşterilerimizin kullandığı cihazların güvenliğini sağladıklarından emin olması, bilgi güvenliği açısından kritik önem taşımaktadır. Bu doğrultuda tüm müşterilerimizi kişisel verilerinin güvenliğini sağlama konusunda sosyal medya ve gönderdiğimiz SMS’ler aracılığıyla düzenli olarak bilgilendirmekteyiz. Bu bilgiler ışığında, ilgili haberinizde yer verilen münferit vakaların tüm bankacılık sektörünü etkileyen ve bu nedenle de başta BDDK olmak üzere ulusal otoriteler liderliğinde mücadele edilen dolandırıcılık ve siber suçların bir yansıması olduğunu ve kamuoyunu doğru yönlendirmek adına bu doğrultuda ele alınması gerektiğini değerli bilgilerinize sunarız.”

Kaynak: SABAH– Barış ERGİN

*****************

EK OKUMA: Banka Vitrini yazarlarından ve Adalet Bakanlığı İzmir Bölge Bankacı Bilirkişilerinden Erol TAŞDELEN yakın zamanda bankanın iştiraklerinden AKÖDE’nin TOSLA hesaplarındaki güvenlik açığını yazmıştı:

HEPİMİZ DİJİTAL DOLANDICI OLARAK SUÇLANIP YARGILANABİLİRİZ

BANKA HABERLERİ

BİNLERCE BANKACI İŞSİZ KALACAK

Almanya’nın dünyaca ünlü bankası Deutsche Bank’ın yan kuruluşu Postbank, yüzlerce şubesini apar topar kapatmaya başladı. Kapanan ve kapatılacak şubelerde çalışan yaklaşık 1000 kişi işsizler ordusuna katılacak.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Ekonomik kriz bankaları da vurmaya başladı. Almanya’nın ünlü bankası Deutsche Bank’ın yan kuruluşu Postbank‘taki şubelerini teker teker kapatmaya başladı. Postbank şubelerinin sayısını 2026 ortasına kadar 550’den 320’ye düşürmeyi planlıyor. Deutsche Bank Şubat ayı başında toplamda yaklaşık 3,500 kişiyi işten çıkaracağını duyurmuştu.

Bankanın bir sözcüsü, “Bankacılık işlemleri artık şubelerden değil internet üzerinden yapılmaya başlandı. Bu etken, şubelerin kapatılma kararında önemli rol oynadı” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Kapatılan şubelerde görev yapan yaklaşık 1000 kişi işsiz kalacak. Bu konuda yönetim ve işçi konseyi çıkar mutabakatında anlaşmaya vardı.

Deutsche Bank sözcüsü açıklamada söz konusu tedbirin “Bilinen personel azaltma rakamları bağlamında” anlaşılması gerektiğini vurguladı.

İşçi sendikası “Verdi” ile yapılan son toplu iş sözleşmesine göre, operasyonel nedenlerle işten çıkarmalar 2027 yılı sonuna kadar yasaklanmıştı.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Seçil Erzan’dan Denizbank’a tazminat davası

Aralarında ünlü futbolcuların bulunduğu 29 kişiyi “özel fon” adı altında dolandırdığı iddiasıyla yargılanan eski Denizbank şube müdürü Seçil Erzan, kanuna aykırı şekilde iş akdini sonlandırdığı ve tazminatını ödemediği iddiasıyla 23 yıl çalıştığı Denizbank A.Ş.’ye dava açmaya hazırlanıyor.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Futbol dünyasının ünlü isimleri Arda Turan, Fernando Muslera, Emre Belözoğlu ve Selçuk İnan’ın da aralarında olduğu ve son olarak Fatih Terim’in de müşteki olarak eklendiği 29 kişiyi dolandırdığı iddiasıyla yargılanan eski banka müdürü Seçil Erzan ile diğer 6 sanığın yargılanması İstanbul 41’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde sürüyor.

Kıdem ve ihbar tazminatını istiyor

Hürriyet’in haberine göre; Silivri’deki Marmara Cezaevi’nde tutuklu olan Seçil Erzan, 4857 sayılı İş Kanunu’ndaki süre ve usullere riayet etmeden iş akdini sonlandıran ve 23 yıllık tazminat hakkını vermeyen Denizbank’a dava açıyor.

Erzan, avukatı Bülent Aybirdi aracılığıyla Çağlayan’daki Arabuluculuk Merkezi’ne başvurarak Denizbank’ta şube müdürü olarak çalıştığı 25 Ekim 2000 ile 10 Nisan 2023 tarihleri arasındaki kıdem ve ihbar tazminatlarının ödenmesini talep etti.

Müvekkilinin Denizbank’ın kurduğu tertip ile tutuklatıldığını arabuluculuk başvuru dilekçesinde belirten Bülent Aybirdi, dava şartı başvurularında iki tarafın da ortak arabulucuda anlaşmaları halinde bu başvurularının işleme konulmasını talep etti.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Akbank ve Chatham House’dan “Yükselen Güçler ve Çok Kutuplu Dünya” paneli

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı: “Türkiye’nin başarılarının ve küresel değişimlere uyum sağlama yeteneğinin ülkemizi bir güç merkezi haline getireceğine inanıyoruz” dedi

Yayınlanma:

|

Yazan:

Akbank, düşünce kuruluşu Chatham House ile ‘Yükselen Güçler ve Çok Kutuplu Dünya‘ panelini gerçekleştirdi.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, Chatham House’un Londra’daki merkezinde gerçekleştirilen panele, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı ve Chatham House Direktörü ve Genel Müdürü Bronwen Maddox ev sahipliği yaptı.

Türkiye ve Birleşik Krallık başta olmak üzere pek çok ülkeden üst düzey ismi bir araya getiren etkinliğe, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de katıldı.

Chatham House’un geleneksel Londra Konferansı’nın hemen öncesinde gerçekleştirilen panelde, gelişmekte olan ülkelerin küresel siyasette kendilerini nasıl konumlandırdıkları ve çok taraflılığın geleceğini nasıl etkiledikleri incelendi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Sabancı, dünyanın en saygın düşünce kuruluşlarından Chatham House ile paneli düzenlemekten mutluluk duyduklarını belirtti.

Sabancı, Türkiye’nin stratejik öneminin giderek arttığı bir dönemde böyle bir paneli gerçekleştirmenin büyük bir gurur olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

‘Panelde Mehmet Şimşek de bizimleydi. Katılımı için Sayın Bakanımıza bir kez daha teşekkür ederiz. Sayın Bakanımız öncülüğünde Türkiye’nin uyguladığı yeni ekonomik program büyük takdir topluyor. Ekonomimizde her geçen gün öngörülebilirlik ve istikrarın arttığını gözlemliyoruz. Artan güven ve yatırımcı ilgisi de programın başarısını şimdiden kanıtlıyor. Türkiye’nin başarılarının ve küresel değişimlere uyum sağlama yeteneğinin ülkemizi bir güç merkezi haline getireceğine inanıyoruz. Türkiye’nin bankası Akbank olarak biz de ülkemizi uluslararası arenada temsil etmeye devam edeceğiz.’

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKA VİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.