Connect with us

GÜNDEM

AKP Milletvekili Zafer IŞIK’ın yumruk attığı İYİ Partili Örs, elektroşok ile hayata döndürüldü

Yayınlanma:

|

TBMM Genel Kurulu’nda bütçe görüşmelerinin ikinci gününde yaşanan kavgada, AKP Bursa Milletvekili Zafer Işık’ın yumruk attığı İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, kalp spazmı geçirerek hastaneye kaldırıldı. 

Kalp pili olan ve aldığı darbenin ardından kalp spazmı geçiren Örs’e hastanede elektroşokla müdahale edilerek hayata döndürüldüğü belirtildi.

Hayati tehlikesi süren Örs’ün geceyi yoğun bakımda geçireceği bildirildi.

TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmeleri sırasında, önce CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ile AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan arasında tartışma yaşandı.

Ardından İYİ Parti Milletvekili Ümit Beyaz kürsüde konuşma yaparken AKP milletvekilleriyle tartışma yaşadı.

Daha sonra AKP’li İdare Amiri Alpay Özalan kürsüye yürüdü.

İYİ Parti Milletvekili Hüseyin Örs, Özalan’ı engellemeye çalışırken AKP Bursa Milletvekili Zafer Işık, Örs’ün alnına vurdu.

Kavga üzerine birleşime ara verilirken, Örs’ün alnında kızarıklık ve şişlik oluştuğu belirtildi.

Başına aldığı darbe sonrasında kalp spazmı geçirdiği belirtilen Örs, hemen hastaneye kaldırıldı ve yoğun bakıma alındı.

Ritim bozukluğu nedeniyle Örs’e elektroşok cihazıyla müdahale edilerek, hayata döndürüldüğü açıklandı.

‘Hayati tehlikesi devam ediyor’

İYİ Parti milletvekilleri Örs’ü hastanede ziyaret edip, açıklama yaparak, durumuna ilişkin bilgi verdi.

Doktor olan İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, aldığı yumruk darbesi sonrasında Örs’ün durumun iyi olmadığını gözlemlediklerini ve önce revire götürdüklerini belirterek, olayı şöyle anlattı:

“Ben revire kadar eşlik ettim. Kendisine geçen sene pil takıldığını bildiğim için EKG çekilmesini istedim. EKG’de kalbin durma aşamasından bir önceki aşama olan kalp ritminin maalesef bozulduğunu gördük. Ventriküler taşikardi dediğimiz hadise halindeydi.”

‘Kardiyo şok tedavisi yapıldı’

Cesur, bunun üzerine Örs’ü Güven Hastanesi’ne kaldırıldığını söyledi. Gitmeden önce ise hastaneyi arayarak kardiyoloji ve acil doktorlarının hazır olmasını rica ettiklerini belirten Cesur şöyle devam etti:

“Yapılan müdahale, kalbin geri döndürülmesi, kalp ritminin yeniden geri döndürülmesi olarak bilinen kardiyo şok tedavisidir. Çok önemli bir hadisedir. Çok kısa bir zamanda yapmazsanız hastayı kaybedersiniz. Buna olumlu cevap verdi ancak hayati tehlikesi devam ettiği için yoğun bakımda. Tedavisi devam ediyor. İnşallah böyle olaylar tekrarlanmaz.”

Meclis

KAYNAK,DHA

Zorlu: Düpedüz milletin cellatlığına soyunmak

Örs’ün hastaneye kaldırılmasının ardından açıklama yapan İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Örs’e yönelik saldırıya tepki gösterdi.

Genel Kurul’daki tartışmada, Örs’ün çıkan tartışmayı yatıştırmak için devreye girdiğini belirten Zorlu, “AK Partili milletvekili saldırıyor. Hayati tehlikesi olan bir durumdayız. Bu milletvekilliği filan değil. Düpedüz milletin cellatlığına soyunmaktır” dedi.

İYİ Partili milletvekilleri konuşurken müdahale girişimi olduğunu belirten  Zorlu, “Ardından Hüseyin Bey Milletvekilimiz olayı yatıştırmak adına davranırken, o sırada AK Partili bir milletvekili parmağında bir yüzükle milletvekilimize saldırıyor” dedi.

TBMM’de yumruklaşmalar sık sık yaşanıyor.

Ancak 2001 yılında yaşanan kavga, bir milletvekilinin ölümüne neden olmuştu.

TBMM Genel Kurulu’nda içtüzük değişikliği görüşmelerinde, kavga çıkmıştı.

MHP milletvekilleri ile yumruklaşan DYP Milletvekili Fevzi Şıhanlıoğlu kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti.

Kavgaya karışan dönemin MHP Milletvekili Cahit Tekelioğlu ise 2 yıl 9 ay 10 ağır hapis cezası almıştı.

AKP Grup Başkanvekili Elitaş ziyaret etti

Olayın ardından akşam saatlerinde AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Hüseyin Örs’ü, gözlem altında tutulduğu hastanede ziyaret etti.

Elitaş, milletvekilleri arasında karşılıklı atışmalar olabileceği ancak fiziki bir saldırıya dönüşmemesi gerektiğini söyledi.

Örs’e geçmiş olsun dileklerini ilettiğini belirten Elitaş, yoğun bakımda olduğu için görüşme imkanı olmadığını, ancak durumunun iyi olduğu bilgisi aldıklarını söyledi.

CHP’li TBMM İdare Amiri Mehmet Göker de, başhekimden Örs’ün sağlık durumuna ilişkin bilgi aldıklarını belirterek, “Genel durumu iyi, bilinci açık, kendisi konuşulanlara, sorulara cevap veriyor. Kontrol altında 1 gün tutulacak, yarın tekrar aramıza dönecek” dedi.

Işık’a çıkarma cezası verildi

TBMM Genel Kurulu’nda, Örs’e yumruk atan AKP’li Işık’a ceza verildi.

Genel Kurul’da yapılan oylamada, Işık’a içtüzük gereği geçici olarak iki birleşim çıkarma cezası verildi.

Kavga sırasındaki sözleri nedeniyle İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş’a da kınama cezası verildi.

Meclis

bbc

Okumaya devam et

GÜNDEM

AKTİF BÜLTEN

Yayınlanma:

|

Yazan:

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile OHAL kapsamında konutu veya iş yeri yıkılan, ağır ve orta hasarlı hale gelen elektrik ve doğalgaz abonelerinin 6 Şubat’a kadar tahakkuk edilen ancak tahsil edilemeyen elektrik ve doğalgaz borçlarının silineceği bildirildi.

İngiltere ekonomisinde bu yıl büyüme beklemediğini açıklayan Goldman Sachs, BoE’nin Mayıs toplantısında faiz artırımına gitmeyeceğini öngörerek nihai faiz seviyesi için %4,25’e işaret etti.

Almanya Mart Zew Beklenti Anketi 13; Zew Mevcut Durum Anketi ise –46,5 olarak açıklandı. (Beklenti: 17,5, -50; önceki: 28,1, -45,1). Bankacılık sektöründeki krizlerin ardından baskı altında kalan küresel finans piyasaları nedeniyle yatırımcı güveni beklentilerin altına gerileyerek 6 ayın en düşük seviyesinde açıklandı.

ECB Başkanı Lagarde, finansal gelişmeleri takip ettiklerinin ve fiyat istikrarını korumak için gerekeni yapmaya hazır olduklarının altını çizerken; Cresit Suisse’teki risklerin yönetilebilir büyüklükte olduğunu ancak Avrupa bankalarının, fonlama maliyetlerinin yüksek; kredi hacimlerinin ve ekonomik büyümenin ise düşük olduğu ortama karşı dayanıklı olmaları gerektiği konusunda uyarıda bulundu. ECB üyesi ve Avusturya MB Başkanı Holzman ise iki hafta önce enflasyonu %2 hedefine düşürmek için Temmuz’a kadar her toplantıda 50’şer baz puan faiz arıtımına gidilmesi gerektiği yönündeki açıklamasının ardından söylemlerini yumuşatarak, fiyat baskılarının azalması durumunda ECB’nin faiz oranlarını kademeli şekilde yükseltmeye ihtiyaç duymayabileceğini öngördü. Goldman Sachs ise Euro Bölgesi’nde bankacılık sektöründe yaşanan şoklara ve artan ekonomik belirsizliklere dikkat çekerek 2023 ekonomik büyüme tahminini %0,7’ye düşürdü. Ifo ise Avrupa Birliği’ni, ABD’de uygulanan Enflasyonu Düşürme Yasası’na (IRA) cevap olarak “yeşil sübvansiyon” yarışına girmemesi ve aşırı borçlanmadan kaçınması konusunda uyardı.

ABD Şubat Mevcut Ev Satışları 4,58 milyon olarak açıklandı. (Beklenti: 4,15 milyon, önceki: 4 milyon). ABD’de konut piyasasının yaklaşık %90’ını oluşturan ikinci el konut satışları, mortgage kredi faizlerindeki gerilemenin etkisiyle beklentilerin üzerinde artarak pandemi sonrası görülen en hızlı yükselişi kaydetti.

ABD Hazine Bakanı Yellen, bankacılık sisteminin yeniden istikrar kazandığını ve alınan önlemlerin katkısıyla başka bankaların iflas riskinin azaltıldığını belirtirken; sadece büyük değil orta ve küçük ölçekli bankları da korumak için müdahaleye hazır olduklarını açıkladı.

Halkbank ve Vakıfbank tarafından KAP’a yapılan açıklamaya göre nakit sermaye artırımı yoluyla Halkbank’ın sermayesi 30 milyar TL, Vakıfbank’ın ise 32 milyar TL artırılacak. Sermaye artırımı tahsisli satış yöntemi ile mevcut tüm ortakların rüçhan hakları tamamen kısıtlanarak gerçekleştirilecek. Halkbank sermaye artırımından elde edilecek gelirin reel sektör krediler ve bankacılık hizmetlerine kaynak temininde kullanılacağını belirtilirken, Vakıfbank ise ticari ve bireysel müşteri finansal ihtiyaçları ve global piyasa koşullarında oluşabilecek dalgalanmalara karşı kullanılacağı belirtildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı dün düzenlediği 5 yıl vadeli sabit kuponlu ve 10 Yıl vadeli TÜFE’ye endeksli iki tahvil ihalesinde ROT dahil 37,1 milyar TL satış gerçekleştirirken; sabit kuponlu tahvil ihalesinde ortalama bileşik faiz %11,53, ortalama basit faiz ise %11,22 seviyesinde kaydedildi. TÜFE’ye Endeksli Tahvil ihalesinde ise ortalama reel bileşik faiz -%4,54 seviyesinde olurken; ortalama reel basit faiz oranı ise -%4,59 seviyesinde belirlendi.

AKTİFBANK

Okumaya devam et

GÜNCEL

Balıkesir merkezli uluslararası dolandırıcılık operasyonu: 103 gözaltı

Yayınlanma:

|

Yazan:

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Almanya, Avusturya, Çekya, Kanada, Peru, Katar ve Irak’ta yaşayan yabancı uyruklu kişileri telefonla arayarak kendilerini avukat, polis ve kamu görevlisi olarak tanıtıp dolandırıcılık yaptığı belirlenen 116 zanlı hakkında yakalama kararı verildi.

Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, yaptıkları teknik takibin ardından Balıkesir’in yanı sıra 21 ilde zanlıların adreslerine eş zamanlı operasyon düzenledi.

Ekipler, operasyonlarda 103 şüpheliyi gözaltına aldı. Yapılan incelemelerde 8 şüphelinin halen başka suçlardan ceza infaz kurumlarında olduğu tespit edilirken diğer 5 şüphelinin yakalanması için çalışmalar sürüyor.

Bu arada, haklarında “suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “örgüt faaliyeti çerçevesinde nitelikli dolandırıcılık” ve “suçtan elde edilen mal varlığı değerlerini aklama” suçlarından soruşturma başlatılan zanlıların söz konusu ülkelerdeki 400 kişiyi 774 bin 549 avro ve 38 bin 160 dolar dolandırdığı belirlendi.

Okumaya devam et

GÜNDEM

GÜNLÜK BÜLTEN

Yayınlanma:

|

Yazan:

Kahramanmaraş merkezli ve 11 ili etkileyen 6 Şubat deprem felaketlerinin ardından hayatını kaybedenlerin sayısının 50 binin üzerinde olduğu açıklanırken; DASK tarafından yapılan hasar ödemeleri de 4,5 milyar TL’yi aştı. AB Komisyonu Başkanı Leyen yaşanan büyük felaketlerin ardından yeniden yapılanmaya katkı sağlamak için Türkiye’ye 1 milyar euro destek vereceğini bildirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova’nın, 19 Mart’ta süresi dolan Tahıl Koridoru Anlaşması’nın 60 gün uzatıldığını resmen duyurmasının ardından Birleşmiş Milletler tarafından Türkiye’ye diplomatik ve operasyonel destekleri için teşekkür edildi.

Çin Merkez Bankası piyasa beklentilerine paralel olarak ana kredi faiz oranlarını (LPR) değiştirmediğini açıklarken; 1 yıl vadeli LPR oranını %3,65 seviyesinde, konut kredileri için referans kabul edilen 5 yıl vadeli LPR oranını ise %4,30 seviyesinde tuttuğunu bildirdi. Çin Merkez Bankası Para Politikası Komitesi üyesi Cai ise pandemi dönemindeki zayıf ücret büyümesi ve yavaşlayan hane halkı harcamaları nedeniyle ekonomik toparlanmanın yetersiz kaldığını belirterek hane halkına 4 trilyon yuan doğrudan teşvik verilmesini önerirken; sosyal güvenlik sisteminin kullanılmasının da tüketimi canlandırmak için diğer bir seçenek olduğuna dikkat çekti.

Almanya Maliye Bakanlığı ve BaFin‘in Avrupa’ya uzanan bankacılık sektörü üzerindeki endişeler karşısında İsviçreli yetkililerin Credit Suisse’i kurtarma operasyonlarını desteklediklerini belirtmesi ve Alman finansal sisteminin istikrarlı ve dirençli olduğunu vurgulamasına rağmen Alman Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Fratzscher, CS ve SIVB krizlerinin Alman ekonomisini etkileyebileceği konusunda uyarıda bulundu. Bundesbank ise enerji fiyatlarındaki gerileme ile manşet enflasyonun aşağı gelmesini beklediklerini ancak çekirdek enflasyonun yüksek seviyelerde kalıcı olabileceğini vurgulayarak yılın ilk çeyreğinde daralarak resesyona gireceğini öngördü.

Eurostat tarafından açıklanan 2023 Ocak ayına ilişkin uluslararası ticaret verilerine göre Euro Bölgesi’nde ihracat bu yıl 2022 Ocak ayına kıyasla %11 artarak 222,9 milyar euroya; ithalat ise %9,7 artarak 253,5 milyar euroya yükselirken; dış ticaret açığı ise 30,6 milyar euro olarak gerçekleşti. AB’nin Ocak dış ticaret açığı 34,6 milyar euro olarak kaydedilirken; AB ülkelerinin en fazla ihracat yaptığı ülke 37 milyar euro ile ABD, en fazla ithalat yaptığı ülke ise 47,3 milyar euro ile Çin oldu. ECB Yönetim Konseyi Üyesi ve Fransa MB Başkanı Villeroy ise geçtiğimiz hafta ECB’nin aldığı 50 baz puanlık faiz artırım kararı sayesinde bankacılık sektöründe yaşanan krizlere rağmen yatırımcı güvenini desteklediğini vurgularken; ECB Yönetim Konseyi üyesi Kazaks, Avusturya MB Başkanı Holzmann ve Belçika MB Başkanı Wunsch da enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar sıkılaşmanın devam etmesi gerektiğini belirtti.

Fed’in Çarşamba günü faiz kararını açıklaması beklenirken; Goldman Sachs, Silicon Valley Bankası’nın iflası nedeniyle Fed’e ilişkin tahminlerini güncellediğini ve bu hafta faiz artırım hamlesi beklemediğini ancak Mayıs ve Haziran ve Temmuz toplantılarında 25’er baz puan faiz artırımı yapılabileceğini öngörerek nihai faiz için %5,25-%5,50 seviyesine işaret etti. Allianz SE’nin baş ekonomi danışmanı El-Erian ise FOMC toplantısında faizi 25 baz puan artırım çağrısı yaptı.

TCMB’den bankalara gelen bildirimde döviz fazlasına sahip firmalara yapılacak döviz satışında Dolar/TL kuru 19,15’ten 19,20’lere güncellenirken; net döviz açığı olan firmaların 19,01 seviyesindeki spot kurdan alım yapabileceği belirtildi. Merkez Bankası ayrıca Ticari müşterilerin günlük döviz alım limitini 5 milyon USD’den 2,5 milyon revize ederek tek seferde bu limitin üzerinde döviz alımı yapacak firmaların bilgi vermesini talep etti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından düzenlenen 2 yıl vadeli sabit kuponlu ve 7 yıl vadeli değişken faizli tahvil ihraçlarında ROT dahil 4,66 milyar TL satış yapılırken; sabit kuponlu ihalede ortalama bileşik faiz %12,44, ortalama basit faiz ise %12,08 olarak gerçekleşti. Değişken faizli ihalede ise ortalama dönemsel bileşik faiz %10,65 olarak kaydedildi.

AKTİFBANK

Okumaya devam et

KATEGORİLER

ALTIN – DÖVİZ

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.