Connect with us

BORSA

SASA’nın patronu Erdemoğlu: “80 liradan hisse satışını özel emirle yaptık, Twitter hesabı yok”

Yayınlanma:

|

21 KASIM 2022 Pazartesi günü “Nasıl Bir EKONOMİ” gazetemizin yayın hayatına başlamasıyla birlikte Yazı İşleri Müdürümüz Handan Sema Ceylan, iş dünyasına ziyaretler planlamaya başladı.

Bu çerçevede Sasa Polyester’in bağlı olduğu Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu’ndan da randevu aldı.

Hakan Güldağ ve Handan Sema Ceylan ile birlikte öğlenden sonra İbrahim Erdemoğlu’nu ziyarete gittik. Ziyaretimizin amacı, yeni gazete projemizi anlatmaktı.

Nitekim sohbet de önce yeni gazetemiz üzerine yoğunlaştı. Ardından gazeteci olarak ulaştığı piyasa değeriyle Türkiye gündemine oturan Sasa Polyester’le ilgili sorular sorup, yanıtlarını almaya çalıştık. Bizim Erdemoğlu ile sohbete gittiğimizi bilen Şeref Oğuz da sorular gönderdi.

Erdemoğlu ile sohbetimiz 2 saat dolayında sürdü. Sasa Polyester’le ilgili sorularımıza ülkemizde ve dünyada da pek rastlanmayan açık yüreklilikle yanıt verdi.

Bir şirketin çoğunluk hissedarından ilk kez şu cümleyi duymuş olduk:

–          Şirketimizin ulaştığı piyasa değeri beni rahatsız ediyor.

Erdemoğlu, daha da ileri gitti, şu mesajı verdi:

–          80 lira iken sattığımdan beri “Sasa hissesinin fiyatı çok yüksek, alınmaz” diyorum.

Gazeteye döndüğümüzde saat 17.00 olmuş, 29 Kasım 2022 tarihli gazetemiz baskıya gönderilmek üzere hemen hemen hazır hale gelmişti.

Ziyareti birlikte gerçekleştirdiğimiz Hakan Güldağ ve Handan Sema Ceylan, Erdemoğlu ile görüşmenin içeriğini benim köşemde değerlendirmemi istedi.

Kısacası gazetemizin dünkü sayısında manşet olan yazımın içeriği böyle oluştu. Dün sabahın erken saatlerinde yazıyı ekonomim.comadlı internet sitemizde, “nbekonomi” sosyal medya hesaplarımızda okuyan Sasa Polyester yatırımcıları farklı yorumlar yaptı. Bana ve gazetemize sert eleştiriler yöneltti.

Söz konusu yatırımcılardan bazıları görüşmenin yapıldığı tarihle ilgili spekülatif mesajlar paylaştı:

–          Erdemoğlu ile görüşme 16 Kasım 2022’de yapılmış, neden bekletip 30 Kasım’da yayınladılar?

Görüşmeyi 16 Kasım’da yaptığımızı kim nereden, nasıl, ne amaçla uydurdu bilemiyorum. Kaldı ki, gazetecilikte özel haberleri, yazıları bekletmek söz konusu olabiliyor. Yalnız, Sasa Polyester’le ilgili bilgileri 14 gün bekletmemiz de söz konusu olamazdı.

Bazı mesajlarda şu soru ve şüphe dile getirildi:

–          Sasa Polyester, 1 Aralık 2022’de MSCI’ye girecek. Bu yazı neden bir gün öncesine denk getirildi?

Mesajlardaki “MSCI” ibaresini ilk aşamada anlayamadım. Genel Yayın Koordinatörümüz Talip Aktaş“MSCI”nin ne demek olduğunu anımsattı:

–          Morgan Stanley Country Index (MSCI).

Ardından ekledi:

–          Sasa Polyester, 1 Aralık 2022’de MSCI’de yer almaya başlayacak 3 şirket arasında bulunuyor.

Konuyu iyi bilen bir okurumuzdan da mail yoluyla şu mesaj geldi:

–          Sasa Polyester, 80 liradan hisse satışı yapmadı. “Paya dönüştürülebilir tahvil” ihracından kaynaklı talep eden yabancı yatırımcılara istedikleri lotlar verildi. Yazınızda hisse çok yükseldiği için satış yapıldığı anlamı çıkıyor.

Bu konuda Sasa Polyester Sanayi A.Ş.’nin “Yatırımcı İlişkileri Bölümü”dün yazım yayınlandıktan sonra şu açıklamayı gönderdi:

–          Yazınızda İbrahim Erdemoğlu’na atfen, Borsa İstanbul’da satış yaptık” ifadesi var. Söz konusu satış teknik olarak kurumsal yatırımcılara özel emirle gerçekleşen bir işlemdir. Normal seansta gerçekleşmemiştir.

İbrahim Erdemoğlu, sohbet sırasında bu teknik ayrıntıyı atlamış olmalı ki, sözkonusu detayı bize aktarmadı. Sadece, “80 lirayken hisse sattıktan sonra, ‘Sasa fiyatı çok yüksek, alınmaz’ diyorum” mesajı vermişti.

Dün başta Borsa İstanbul olmak üzere Türkiye’de ekonomi gündemine oturan Erdemoğlu görüşmesi ve Sasa Polyester yazısının öyküsü böyle…

Ziyareti fırsat bilip Erdemoğlu’na sorular sorduk, merak edilen yanıtları almaya çalıştık. Yanıtları gazetemizde yansıttık.

Böyle bir sohbete gazetede yer vermek, dünyanın her tarafında haber içeriği açısından önemlidir.

Hakan Güldağ, Handan Sema Ceylan ve ben sadece gazetecilik yaptık…

Bu böyle biline…

Sasa Polyester resmi hesap değilmiş

DÜNKÜ yazımda Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu ile sohbete giderken “Sasa Polyester” adına atılan Tweet’lerden söz etmiştim.

Dün sabah Twitter’da “Sasa Polyester” adlı hesaptan şu özel mesajı aldım:

–          Benim yatırımcı sözlerimi şirketin resmi hesabı gibi yazmışsınız. Şirketin resmi hesabı yoktur. Düzeltme yapmazsanız hakkınızda gerekli işlemleri başlatacağım.

Şu yanıtı verdim:

–          Neden “Sasa Polyester” diye hesap açtınız? İsminizi bahşeder misiniz? Ayrıca, o hesaptan yaptığım alıntılarda olumsuz kelime, cümle yoktur.

“Sasa Polyester” adlı hesap sahibi sürdürdü:

–          Bu hesapta yalan, yanlış yönlendirme asla olmaz. Fakat resmi şirket hesabı göstermeniz etik olmadı.

Bunun üzerine sordum:

–          Sizin şirketin hesabı gibi bir hava vermeniz etik mi?

Mesaili çalışan bir personel olduğunu bildirdi:

–          İsmimin bilinmesini istemiyorum.

Hesapta kullanılan dile dikkat çektim:

–          Hesapta kullanılan dil, Sasa’nın resmi hesabı havası veriyor.

Dünkü yazımda yer alan ve şirketin hesabı havası veren bazı cümleler şöyleydi:

  • Olağan dışı fiyat ve miktar hareketleriyle ilgili şirketimizin özel bir durumu bulunmamaktadır.
  • Şirketimizin yılın ilk 9 ayındaki net dönem kârı 8 milyar 8 milyon 417 liradır.

“Sasa Polyester” adlı hesabın sahibi olduğunu bildiren ancak ismini açıklamayan kişiyle yazışırken hesaba bir kez daha baktım, dün sabah konulan şu ibareyi gördüm:

  • Bu kullanıcı hesabı, şirket bilgi ve veri akışı sağlamak amacıyla kurulmuştur. Resmi hesap değildir.

Sasa Polyester Sanayi A.Ş.’nin yatırımcı ilişkileri bölümü de söz konusu hesapla ilgili şu mesajı gönderdi:

–          Sasa Polyester Sanayi A.Ş.’ye ait resmi bir Twitter hesabı bulunmamaktadır.

Vahap MUNYAR – ekonomim.com

Okumaya devam et

BORSA

SPK’da daire başkanı görevden alındı

Yayınlanma:

|

Yazan:

Sermaye Piyasası Kurulu’nda (SPK) Ortaklıklar Finansmanı Dairesi Başkanı Nizamettin Uçak, görevden alındı. Yeni daire Başkanı Kürşad Sait Babuçcu oldu.

Borsada yaşanan büyük düşüşlerin yanı sıra halka arzlarda yaşanan mağduriyetler sebebiyle eleştirilen SPK’da görev değişikliğine gidildi. Görevden alma ve atamalar, SPK Başkanı İbrahim Ömer Öngül tarafından bir genelge ile duyuruldu.

Buna göre; Ortaklıklar Finansmanı Dairesi Başkanı Nizamettin Uçak yayınlanan genelgeyle görevinden alındı.

Temmuz 2019’dan bu yana bu görevi yürüten Nizamettin Uçak’ın yerine Ortaklıklar Finansmanı Daire Başkanlığı’na Kürşad Sait Babuçcu atandı. Serpil Yaşar, Mustafa Eken ve Müge Taşcı başkan yardımcısı olarak atandı.

Okumaya devam et

BORSA

Merkezi Kayıt Kuruluşu 2022’nin panoramasını paylaştı

Geçen yıl 40 şirket halka arz edilirken, halka arza katılan yatırımcı sayısı 8 milyon 713 bin 686 kişi oldu

Yayınlanma:

|

Yazan:

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) 2022’ye ilişkin sermaye piyasaları gelişmelerini derlediği bir video yayımladı.

MKK, 2022’ye ilişkin gelişmeleri sosyal medya platformları Twitter ve Youtube üzerinden yayınladığı ‘Verilerle Sermaye Piyasaları 2022 Panoraması’ adlı videoda duyurdu.

Buna göre, toplam menkul kıymet değeri 2022’de 2,93 trilyon liradan 7,44 trilyon liraya çıkarken, yıl içinde açılan hesap sayısı 6 milyon 100 bin 212 oldu. Aralık, 2022’de 1 milyon 471 bin 556 ile en çok hesabın açıldığı ay oldu.

Geçen yıl 40 şirket halka arz edilirken, halka arza katılan yatırımcı sayısı 8 milyon 713 bin 686 kişi oldu.

Bakiyeli yatırımcı sayısı 2022’de 5 milyon 135 bin 727’den 6 milyon 671 bin 617’ye çıkarken, pay piyasalarındaki 3 milyon 794 bin 409 yatırımcının portföy değeri 6,2 trilyon liraya çıktı.

Geçen yıl sicil numarası alan yeni yatırımcı sayısı 1 milyon 297 bin 222 kişi olurken, en çok yeni yatırımcı 534 bin 341’le 21-40 yaş grubu erkeklerden oluştu. Aynı yaş grubunda yeni kadın yatırımcı sayısı ise 276 bin 60 oldu. Geçen sene kurumsal yabancı yatırımcı sayısı da 726 artış gösterdi.

Portföy değeri en çok artan il Çorum oldu

2022, il bazında incelendiğinde en çok yatırımcı 991 bin 140 kişi ile İstanbul’da bulunurken, onu 395 bin 172 kişi ile Ankara takip etti.

İstanbul’daki yatırımcıların portföy değeri 1 trilyon 274 milyar 606 milyon lirayla ilk sırada yer alırken, portföy değeri en çok artan il yüzde 426,7 ile Çorum oldu. Türkiye genelinde portföy değerindeki artış ise yüzde 259,6 seviyesinde gerçekleşti.

Kahramanmaraş’taki yatırımcı sayısı, geçen sene yüzde 88,2 yükselerek en güçlü değişimi gösterdi.

Geçen yıl yatırım fonlarının portföy değeri 765,6 milyar liraya çıkarken, yerli ve yabancı toplam 16 bin 885 yatırımcının Devlet İç Borçlanma Araçları portföy değeri 247,1 milyar lira oldu.

Okumaya devam et

BORSA

Yabancı geçen yıl 4,5 milyar dolarlık çıkış yaptı

Yabancı yatırımcılar Aralık 2022’de pay piyasalarında net 1 milyar 10 milyon dolar satış yaparken, 2022 yılındaki toplam net satış işlemi ise 4 milyar 491 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Borsa İstanbul’dan yayımlanan verilere göre yabancı yatırımcılar Aralık 2022’de pay piyasalarında net 1 milyar 10 milyon dolar satış yaptı.

Verilere göre yabancı yatırımcılar Aralık 2022’de BİST’de 50 milyar 162,70 milyon dolarlık alış ve 51 milyar 173,03 milyon dolarlık satış işlemi gerçekleştirdiler. Böylece yabancıların gecen ayki toplam alım ve satış işlemleri 101 milyar 335,74 milyon dolar seviyesinde oluştu. Yabancı yatırımcılar 2022’nin tamamında ise 295 milyar 530,33 milyon dolarlık alış ve 300 milyar 21,34 milyon dolarlık satış işlemi yaptı. Sonuç olarak 2022 yılındaki toplam net satış işlemi 4 milyar 491 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.

Okumaya devam et

KATEGORİLER

ALTIN – DÖVİZ

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.