Connect with us

BORSA

VAHAP MUNYAR: SASA POLYESTER PATRONU İBRAHİM ERDEMOĞLU İLE GÖRÜŞTÜ

Dünya Gazetesi’nden ayrılıp Ekonoim.com ile yayın hayatına devam eden eski Dünya Gazetesi yazarlarından Vahap MUNYAR bugünkü yazasında son ayların herkesin dilinde olan BİST Hisselerinden SASA POLYESTER’in bağlı olduğu Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu ile yaptığı görüşmeyi anlatan bir yazı ele aldı. İşte o yazı…

Yayınlanma:

|

HAKAN Güldağ ve Handan Sema Ceylan ile birlikte Sasa Polyester’in bağlı olduğu Erdemoğlu Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu ile sohbete giderken yolda şirketin Twitter hesabına girdim. Geçen eylül ayından beri “Sasa Polyester” adına atılan tweetlere baktım. Paylaşılan şu mesajlar dikkatimi çekti:

  • Finansal güvenliğinizi sağlamak için kendinizden başka hiç kimseye güvenmeyin.
  • Zaman zaman Borsa düşecek ve zarar edeceksiniz. Eğer bunun olacağını anlamıyorsanız Borsa’ya girmeye hazır değilsinizdir.
  • Herkes açgözlülük yaparken siz korkun, herkes korkarken de siz açgözlü olun.
  • Menkul kıymetler Borsası her şeyin fiyatını bilen ama hiçbir şeyin değerini bilmeyen insanlarla doludur.

28 Eylül 2022 tarihli paylaşımda “Borsa İstanbul’un En Büyükleri” tablosu vardı. İlk sıradaki Sasa Polyester’in piyasa değeri 154.56 milyar liraydı.

6 Ekim 2022 tarihli paylaşım şöyleydi:

–          Olağan dışı fiyat ve miktar hareketleriyle ilgili şirketimizin kamuya açıklanmamış özel bir durumu bulunmamaktadır.

Aynı açıklamanın 31 Ekim 2022 ve 1 Kasım 2022 tarihli paylaşımlarda da yer aldığını gördüm. 2 Kasım 2022 günü de şirketin 3’üncü çeyrek bilançosu açıklandı:

–          Şirketimizin yılın ilk 9 ayındaki net dönem kârı 8 milyar 8 milyon 417 liradır.

14 Kasım 2022 günkü paylaşımda yer alan grafiğin başlığı dikkatimi çekti:

  • Hisse neden yükselir?

Nedenler de sıralandı:

  • Şirket yeni anlaşmalar yapar.
  • Geleceği olan alanlara yatırım yapar.
  • Satışlarını, kârını artırır.
  • Şirket geri alım yapar.

İbrahim Erdemoğlu ile sohbetimiz doğal olarak Sasa Polyester’in Borsa İstanbul’daki performansı, hisse fiyatlarının ulaştığı nokta konuları üzerine başladı. Biz soruları art arda sıralarken Şeref Oğuz da soru gönderdi. Aklımızdaki ilk soruyu yönelttik:

–          Sasa’nın son dönemdeki fiyat hareketleri için ne düşünüyorsunuz? Şirket hisseleri her gün yüzde 10 yükselirken ortak satışı yaparak yatırımcıları uyarmayı düşündünüz mü?

Erdemoğlu, Borsa İstanbul’a yatırım yapanların sayısının hızla artışına, kırılan rekorlara, bazı şirketlerin hisse fiyatlarındaki artışa anlam veremediğini belirtti:

–          Başka şirketler hakkında yorum yapamam. Ancak, Borsa İstanbul’da yaşanan bu havadan küçük yatırımcıların zarar görmesine üzülürüm.

Hemen ekledi:

–          Sasa Polyester’in hisse fiyatı 60 liradan 180 liraya neden yükseldi, bilmiyorum. Daha önceki yatırım açıklamalarımıza yenisini eklemedik, hisse fiyatlarımızı yukarı çıkaracak bir açıklama yapmadık.

Yatırımcıları uyarma konusundaki adımına işaret etti:

–          Sasa Polyester hissesinin fiyatı 80 liraya çıktığında Borsa İstanbul’da satış yaptık. Bunu da küçük yatırımcılar zarar görmesin diye yaptık. O satıştan beri herkese, “Sasa hissesi çok yüksek, alınmaz” diyorum.

Şirketin 3’üncü çeyrek bilançosunu hazır olur olmaz, hiç bekletmeden açıklamaya özen gösterdiklerini bildirdi:

–          Bakın, Borsa İstanbul’da olan, olmayan birçok şirketin kârlılığı düşüyor. Bizim kârlılıkta da düşüş yaşandı. Önümüzdeki dönemde şirketlerin kârları daha da düşecek.

Sanayinin elektrik tüketimine dikkat çekti:

–          Sanayinin elektrik tüketiminde gerileme var. Bu, üretimin düşmeye başladığının önemli göstergesi. Bu durum şirket kârlarına da yansıyacak.

Soruları sürdürdük:

–          Şirketin piyasa değerindeki artışın Sasa’ya bir katkısı var mı? Yaşanan artış sizi memnun ediyor mu?

Yanıtı çok net oldu:

–          Sasa’nın şu andaki piyasa değeri beni rahatsız ediyor.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) bu dönemdeki tutumunu merak ettim:

–          SPK, “Sasa’da neler oluyor?” diye Erdemoğlu Holding’e, şirketinize yönelik bir inceleme, durumu sorgulama gibi bir girişimde bulundu mu?

Şu yanıtı verdi:

–          Hisselerimizin bu kadar yükselişinde bizim özel bir dahlimiz yok. Özel bir sorgu söz konusu değil.

44 yıllık meslek hayatımın 40 yılı ekonomi gazeteciliğiyle geçti. Borsa İstanbul (o zamanki adıyla İMKB), 1985 yılında açıldı.

O günlerden beri şirketinin piyasa değerinin artışından rahatsız olduğunu dile getiren, bu durumu açık yüreklilikle ortaya koyan iş insanına hiç rastlamadım.

İnşallah Borsa İstanbul’da son dönemlerde yaşanan “bayram havası” küçük yatırımcıyı üzmez…

O tahvilimizi alanlar hisse senedini seçti

ERDEMOĞLU Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, geçen yıl uluslararası piyasaya sundukları 200 milyon Euro’luk hisse senedine dönüşebilir tahvile değindi:

–          O tahvilimizi alan yatırımcılar Sasa’nın hisse senetlerinde yaşanan artışı görünce faizle yetinmeyip ellerindeki tahvili paya dönüştürdü.

Şu ana kadar 110 milyon Euro’luk hisse senedine dönüş olduğunu belirtti:

–          Kalan 90 milyon Euro’luk tahvilimizi alanlar da aynı şekilde hisse senedi isteyecek gibi görünüyor.

Araziyle ilgili prosedür tamamlanınca 4 milyar dolarlık yatırım başlar

ERDEMOĞLU Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu’na Yumurtalık’ta planladıkları büyük yatırımla ilgili son durumu sorduk, ihaleden 2.1 milyar liraya aldığı araziyi anımsattı:

–          Devletten aldığımız araziyle ilgili prosedür yürüyor. Ayrıca yatırım planladığımız alanda 140 şahıs arazisi var. Yani, arazimizi yatırıma hazır hale getirdiğimizde yatırım için düğmeye basacağız.

Hakan Güldağ araya girdi:

–          İlk dönemde 10-11 milyar dolarlık yatırımdan söz ediyordunuz. Son dönemde 20 milyar doları aşan yatırımdan söz eder oldunuz.

Erdemoğlu sürdürdü:

–          Arazimiz hazır olduğunda yatırımın 4 milyar dolarlık dilimi için düğmeye basacağız. Biz yatırımları aşama aşama yaparız. İlk fazı yapar, kazanmaya başlayınca ikinci fazı için yola çıkarız. Tabi, önümüze piyasalarda yaşanabilecek bir finansman sıkıntısı çıkmazsa.

Ardından ekledi:

–          Bizim hedefimiz aşama aşama yapacağımız yatırımın büyüklüğünü 12 yılda 25 milyar dolara çıkarmak. Ham petrolden nihai ürüne uzanan bir üretim söz konusu olacak.

Su geri dönüşümü için 100 milyon dolarlık harcama yapıyoruz

İBRAHİM Erdemoğlu, 1.2 milyar dolarlık PTA yatırımının 2023’ün Ağustos ayında devreye gireceğini belirtti:

–          Bu tesis kendi elektriğini üretecek. Ayrıca artan 20 megawatlık elektriği mevcut Sasa tesisleri kullanacak.

Söz konusu elektriğin havaya verilecek gazların kullanımıyla elde edileceğini vurguladı:

–          Toplam 80 megawatlık elektrik üretimi söz konusu olacak. 60’ını yeni tesisimizde kullanacağız.

Türkiye’nin halen yılda 1.6 milyon ton PTA ithal ettiğine dikkat çekti:

–          Bu tesis ithalatın tamamını karşılayacak. 1.1 milyon tonunu kendi tesislerimizde kullanacağız. 500 bin tonunu da piyasaya sunacağız.

Yeni tesisle ilgili şu noktanın altını çizdi:

–          Tüm atık sularımızın yüzde 60’ının tekrar işletmede kullanılabilmesi için sistem kuruyoruz. Sadece bu sistem için yaptığımız yatırım 80-100 milyon doları bulacak.

Olası bir likidite sıkıntısına karşı tedbirimiz var

İBRAHİM Erdemoğlu’na sorduk:

–          Sasa’nın borçlanması konusunda neler söylersiniz? Olası bir likidite krizine karşı şirketin tedbiri var mı?

Yanıtladı:

–          Elbette tedbirimiz var.

Ardından ekledi:

–          Biz yatırım yaparken mutlaka mevcut kârlılığın borç ödeme kapasitesine bakar öyle adımlarımızı atarız.

Bence asgari ücret net 10 bin lira olmalı

İBRAHİM Erdemoğlu, pandemide yükselen navlun fiyatlarının çok gerilediğine işaret etti:

–          Hindistan, Çin yeniden kendilerine uzak olan pazarlarda rahatlayan navlun bedelleriyle Türkiye’den daha iyi fiyat tutturabilecek noktaya geldi.

Çin ve Hindistan’daki üreticilerin elektrik maliyetine dikkat çekti:

–          Hindistan’da elektriğin kilovatsaati 7.8 dolar/cent, Çin’de ise 9 cent. Bizde 22 cent. Elektrik fiyatı Çin ve Hindistan’daki üreticiler için önemli avantaj.

Türkiye’nin son dönemlerde işçilikte çok düşük noktada olduğunu vurguladı:

–          İşçilik maliyetindeki ucuzluk Ocak 2023’te sona erecek. Asgari ücret yükselecek çünkü. Bence asgari ücret net 10 bin lira olmalı.

Küçük işletmelerin asgari ücretin net 10 bin lira olması halinde zorlanabileceklerini dile getirdiğini anımsattık, yanıtladı:

–          10 bin lira net asgari ücret 500 dolar dolayına denk geliyor. Biz iş insanları olarak yapmamız gerekeni yapalım. İşimizi iyi yönetmeye çalışalım. Yaşanan, yaşanacak sıkıntıları işçinin sırtına yüklemeyelim.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

BofA, Türk bankalarında hedef yükseltti

Yayınlanma:

|

Yazan:

BofA analisti David Taranto, “geçiş yılı” olarak adlandırdığı 2024’ün ikinci yarısında sektörde bir toparlanma beklentisine atıfta bulunarak, özel bankaların “yeniden değerlenmeye hazır” olduğunu yazdı.

Taranto, Türk bankaları için hisse başına kazanç tahminlerini 2024-2026 yılları için ortalama yüzde 14 oranında yükseltti.

İlk çeyrekteki “sessiz” kârlılığın Haziran ayından sonra hızlı bir toparlanma ile telafi edileceğini yazan analiste göre gelecek yıl enflasyonun gerilemesi ve defter değeri artışının yıllık kârı geride bırakacak olması nedeniyle “umut verici” görünüyor.

BofA, lira bazında yüzde 57 getiri ve özel bankalar için yüzde 20 dolar getirisi öngördü.

Bu ayın başlarında Goldman Sachs da Türk bankaları için kazanç tahminlerini yükseltmişti.

BofA, Akbank, Garanti, Yapı Kredi ve İş Bankası için alım tavsiyesini korurken, kamu bankaları Halkbank ve Vakıfbank için endeks altı tavsiyesine devam etti.

Bank of America’nın analizinde yeni hedef fiyatlar şöyle sıralandı:

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Chicago FED Başkanı piyasalara moral oldu. Gözler perakende satış verisinde

Yayınlanma:

|

Yazan:

Küresel mali piyasalar dün güne Amerikan TÜFE enflasyonunun neden olduğu satış dalgası ile başladı. ABD’de güçle gelmeye devam eden makro veriler sonrasında faiz indirim beklentileri törpülendi. Belki sayıların dili ile konuşursak, sene başında altıdan fazla olan faiz indirim beklentisi şu anda dördün (bu sabah itibariyle 97 baz puan) altına indi. Daha önce de belirttiğimiz üzere, coşkulu beklentilerin törpülenmesi sonrasında piyasalar ile FED’in dört kez indirim yönünde mutabık kalacaklarını düşünüyoruz.

ABD enflasyon verisinin yarattığı fiyatlama davranışında değişimi ya da veri sonrasında yaşanan piyasa reaksiyonunu kâr satışları olarak yorumlamak istiyoruz. Netice itibariyle artık faiz indirimlerini konuştuğumuzu ve zaten 6-7 kez faiz indiriminin de abartılı bir beklenti olduğunu piyasaların da anladığını düşünüyoruz. Not etmek gerekiyorsa, piyasalar FED’in Haziran ayında faiz indirimine gideceğine bu sabah %82 ihtimal tanıyorlar. Öte yandan, Chicago FED Başkanı Goolsbee, açıklanan fiyat artışlarının beklenilenin hafif üzerinde olması durumunda FED’in hedeflediği enflasyon oranı olan %2’ye dönüş yolunun devam edeceğini söyledi ve merkez bankasının faiz indirimleri gerçekleştirmek için fazla bekleme konusunda dikkatli olması gerektiğini de ekledi. Goolsbee’nin açıklamaları piyasaların adeta soluklanmasına neden oldu!

Bu bağlamda, enflasyon verisinin neden olduğu tedirginlik dünkü işlemlerde hissedilse de, günün ilerleyen saatlerinde satış baskısı dindiği gibi, hisse senetlerinin kayıplarını telafi ederek artıya dahi döndüğünü gözlemledik. Risk iştahı denince akla gelen teknoloji hisselerinin işlem gördüğü Nasdaq endeksi geceyi %1,3 yükselişle tamamladı. Lyft ve Uber hisseleri ralli yaparken, bültenlerimizde sıklıkla yer verdiğimiz üzere, Nvidia, chip pazarındaki hakimiyetiyle, Alphabet (Google) ve Amazon’u geride bırakarak ABD’nin üçüncü en değerli şirketi hâline geldi. 2018 yılında piyasa değer 0,1 trilyon dolardan dün itibariyle 1,83 trilyon dolar seviyesine yükseldi. Şirketin olağanüstü performansı, hisse senetlerinin 2023’te üç katına ve bu yıl %47 artmasına yol açtı! Önümüzdeki mali raporda yüksek beklentilere karşı Nvidia’nın nasıl bir performans sergilemeye devam edeceğini biz de merakla takip ediyoruz!

Enflasyon verisi ardından güçlenen dolar, dün yerini soluklanmaya terk etti. Daha doğru bir yaklaşımla, piyasların FED’den 2024 yılında beklediği faiz indirimlerinin FED ile aynı çizgiye gelmesi sonrasında -beklentilerin normalleşmesi- piyasa fiyatlamalarına da yansıdı. EURUSD paritesi 1,0725 altın ise 1,990 dolar seviyesinde dengelendi. Altın cephesinde dün 1,985 dolar seviyesi test edildi. Kısa vadede riskler aşağı yönlü görünse de (bu beklentimizi bir süredir devamlı işliyoruz) haftalık kapanışın 1,970 doların altında olmaması kaydıyla orta vadede -jeopolitik risklere paralel- yönün hâlen daha yukarıya olacağını düşünüyoruz.

ABD’de 10 yıllık tahvil getirisinin enflasyon verisi ardından son 2,5 ayın zirvesine yükselerek %4,30 seviyesini test etmesi ardından faiz getirisi olmayan altın ilave bir satış baskısına boyun eğmişti. Bu sabah itibariyle 10 yıllık gösterge faizin %4,23 seviyesine toparladığını not edelim. Kripto para cenahında ise amiral gemi bitcoin, ETF haberleri sonrasında yaşadığı düzeltme ya da dengelenme sürecini tamamlayarak ilk etapta 48,500 dolar seviyesini aşarak bir sonraki önemli teknik seviye olan 57,500 dolar seviyesine doğru emin adımlarla ilerlediğini düşünüyoruz. Kurumsal alımların arkadan esen rüzgâr misali destek verdiğini not etmemiz gerekiyor.

Türkiye cephesinde de dün benzer bir eğilim kaydedildi. BIST100 için hedeflediğimiz 9,200 endeks seviyesinin test edilmesi ardından yurt dışı etkisi ile gelen %2 civarında sert satışlar sonrası dün yara sarma eğilimin hâkim olduğunu gördük. Kapanışa doğru gelen alımlarla günü yaklaşık %1 artıda kaptan endeks yeniden 9bin puan seviyesine tırmandı. Hisse senetlerine ilişkin normalleşen para politikası ve yüzünü yeniden Batıya dönen Türkiye sonrası tonumuz olumluya çevirmiştik. Daha sağlıklı bir yorum yapabilmek adına haftalık kapanış seviyesini görmek istiyoruz. USDTRY kuru kamunun kontrolünde her gün bebek adımları ile 30,76 seviyesine yükselirken, 5 yıl vadeli CDS risk primi ise psikolojik 300 baz puan seviyesinin hemen altında işlem görüyor.

Diplomatik cephede ise, Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan 11 yıl sonra Mısır’a giderek mevkidaşı Sisi ile görüştü. Yapılan ortak açıklamada yeni bir dönemin başladığına işaret edilirken, iki ülkenin ticaret hacminin 15 milyar dolar seviyesine çıkarılması hedeflendi. Siyaset bilimci değiliz lâkin 2024 yılının siyasi bir çerçeveden bakılırsa bekle ve gör yılı olacağını düşünüyoruz. Ukrayna ve Gaza Savaşlarının sonuçları ve ABD başkanlık seçimleri resmi şekillendirecek. İç politikada, 31 Mart yerel seçimleri demokrasinin akıbeti ve ekonomi politikasındaki önemli ayarlamalar açısından kritik olarak görüyoruz. Türk-Rus ilişkileri Trump’ın seçiminden bağımsız değerlendirilemeyeceğini, Trump’ın tekrar seçilmesi durumunda Ankara-Washington hattının daha da sağlıklı bir şekilde ilerleyeceğini düşünüyoruz. Türkiye’nin Orta Doğu’daki stratejik konumu da göz önüne alındığında, Putin’in ertelenen Ankara ziyaretini de büyük bir merakla takip ediyoruz.

Yeni gün başlangıcında, Asya cephesinde de iyimser bir havanın egemen olduğunu görüyoruz. Gösterge endeks Tokyo borsası 34 yılın zirvesine çıkarken, MSCI’nın Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisse senetleri genel endeksi %0,7 yükseldi. Tayvan borsası teknoloj hisselerinin yardımı ile %3 yükselirken, Çin piyasaları, yılbaşı tatili nedeniyle hafta boyunca kapalı konumda olacak.

Bugün makro ekonomik veri takvimi yoğun görünüyor. FED’in yakından takip ettiği perakende satışlar ve sanayi üretimi günün ikinci yarısında piyasa yansımasına neden olabilir. Günün ilk yarısında ise İngiltere’de büyüme verilerini takip edeceğiz. Türkiye cephesinde ise bütçe dengesi ve her Perşembe olduğu üzere TCMB ve BDDK’nın haftalık bültenlerini irdeleyeceğiz.

Emre Değirmencioğlu

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Gözler ABD enflasyon verisine çevrilirken, Bitcoin $50bin ile 2 yılın zirvesinde

Yayınlanma:

|

Yazan:

Küresel mali piyasalar haftanın ilk iş gününü -gündemi etkileyecek önemli bir gelişmenin olmadığını da düşünülürse- iyimser bir hava ile tamamladı. Türkiye cephesinde hisse senetlerine ilişkin son dönemde olumlu yorumumuz ardından BİST100 endeksi dünkü günü de %1,4 artışla tamamlayarak rekorunu bir adım daha kuzeye taşıdı. Teknik mânâda hedeflediğimiz 9,200 seviyesine de artık gelmiş olduk. USDTRY kuru ise kamunun izin verdiği ölçüde 30,70 seviyesinin hemen üzerine yükselirken, yabancı indinde Türkiye’nin risklerini gösteren 5 yıl vadeli CDS risk primi yeniden 300 baz puanın altına gerilediğini görüyoruz.

Seçim sonrası, fabrika ayarlarına geri dönerek, gerek para politikasında, gerekse de Batı ile ilişkilerde istenilen ve arzulanan düzeyde bir politika izleyen Türkiye’nin yabancı yatırımcı ilgisi de çekmeye devam edeceğini düşünüyoruz. Hazine dün düzenlediği 2 tahvil ihracında 24,8 milyar TL borçlanırken, bugün de TLREF’e endeksli ve değişken faizli tahvilleri ihraç edecek. Hazine’nin Şubat borçlanma programının yoğun olduğunu daha önce paylaşmıştık. Lâkin, TCMB’de yaşanan bayrak değişimi, TCMB yönetiminin piyasalara verdiği güven ve yüzünü Batıya dönen Türkiye’ye yabancı ilgisinin artacağını ve bu bağlamda ihalelere yönelik ilginin kuvvetli olacağını hatta ikincil piyasada tahvillerin getiri sunacağını da düşünüyoruz.

Yurtdışı piyasalarda ise altının ons fiyatı 2,020 dolar seviyesinde ve yükselmekte isteksiz bir görünüm sergilemeye devam ediyor. Teknik bir bakış açısı ile 2,010 dolar seviyesinin altında haftalık bir kapanış durumunda daha da aşağıda 1,970 dolar seviyesinin radar menziline gireceğini düşünüyoruz. Öte yandan, felsefesini çok sevdiğimiz kripto para cenahında uzun bir süredir kaleme aldığımız “var bir hayalimiz” heyecanımızın da gerçekleşmeye başladığını görüyoruz. Borsa Yatırım Fonu (ETF) onayının alınması ile yaşanan beklenti alınır gerçekleşme satılır prensibi sonrası yaşanan dengelenme hareketini de geride bırakan Bitcoin, kurumsal kaynaklı (borsa yatırım fonlarına gelen girişler) alımların da desteği ile 50bin dolar seviyesini test ederek iki yılın zirvesi gördü. Teknik bir çerçeveden konuya bakarsak, yukarıda 57,500 seviyesi ve devamında tüm zamanların zirvesine doğru bir yükseliş bizlere şaşırtmayacaktır.

ABD borsaları dün akşamı yatay sayılabilecek bir şekilde kapatırken, yeni gün başlangıcında, pasifiğin diğer ucunda, Asya hisse senetlerinin hafifçe yükseldiğini görüyoruz. Gösterge endeks Tokyo borsası geçen yıldan devam eden yükseliş isteği ile 34 yılın en yüksek seviyesinde işlem görürken, Çin’in Yeni Yılı tatili nedeniyle kapalı konumda (19 Şubat’ta kadar) olduğunu not edelim. Hong Kong piyasalarının ise işlemlere yarın başlaması bekleniyor.

FED’in faiz görünümünü şekillendirebilecek ve faiz oranı indirimlerinin zamanlamasını belirleyebilecek TÜFE enflasyon raporu (KKTC saati 15:30) öncesinde bugün piyasaların yatay bir seyir izleyeceğini düşünüyoruz. Hatırlanacağı üzere, son haftalarda açıklanan bir dizi güçlü veri (özellikle işgücü piyasasında) FED’in erken ve derin faiz indirim beklentilerini azaltmıştı. Reuters anketine katılan ekonomistler ABD’de bir önceki ay %3,4 seviyesinde olan TÜFE’nin Ocak ayında %2,9’a gerileyeceğini tahmin ediyorlar. Yıllık çekirdek TÜFE’nin ise Ocak’ta Aralık’taki %3,9 seviyesinden %3,7’ye inmesi (yaklaşık 3 yılın en düşüğü) bekleniyor. ABD’nin 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisinin ise %4,17 seviyesinde ve yatay seyrettiğini not edelim.

Önemli bir haber ile bültenimizi bugün de tamamlayalı. AB, Ukrayna’nın yeniden inşasını finanse etmek için ilk somut adım olarak, dondurulmuş Rus Merkez Bankası varlıklarından elde edilen beklenmedik kârları bir kenara bırakmaya yönelik bir yasayı kabul etti. AB ve G7, Moskova’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Rus merkez bankasının yaklaşık 300 milyar avroluk (323 milyar dolar) varlığını dondurmuştu. AB ve G7, bir yılı aşkın süredir bu fonların kullanılıp kullanılamayacağını ve nasıl kullanılabileceğini tartışıyordu!

Bitcoin

Teknik mânâda yukarıda ilk etapta $57,500 akabinde ise tüm zamanların zirvesini takip edeceğiz.

1707801899d19bbf87fe57a8b7de9222ac725b08d7_1_1200.jpg

Altın

Haftalık kapanışını 2,010 dolar altında olması durumunda, daha da aşağıda 1,970 dolar seviyesi radar menziline girecektir. Altın cephesinde riskler aşağı yönlü görünüyor.

1707801899e0412dbc289b372e8bad6d4ee414f92c_2_1200.jpg

Emre Değirmencioğlu

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.