Connect with us

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Bitcoin: Demir al, yelkenler fora!

İktisat Bankası’nın Hazine Bültenleri ilgi görmeye devam ediyor. 15.03.2021 tarihli Hazine bülteni aşağıdaki şekilde olduç

Yayınlanma:

|


 • Cuma günü Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan “İstikbalden İstikbale” Ekonomi Reformları Paketi, Türk Mali piyasalarında arzulanan ölçüde bir etki doğuramadı.
 • Paketin geneli iyi düşünülmüş, detaylandırılmış olmakla birlikte, ‘yol haritasının’ – sorumluluk, denetim ve en önemlisi kaynak – eksik olduğunu düşünüyoruz.
 • Türk mali piyasaları, reform paketinden ziyade, geride bıraktığımız hafta, ABD’de esen enflasyon rüzgarları ve nihayet hayat bulan teşvik paketi ile daha da artan tahvil getirilerine, içeride ise TCMB’nin bu hafta Perşembe günü düzenlenecek olağan PPK toplantısına konsantre olmayı tercih etti.
 • TCMB Başkanı Sn. Ağbal’ın koltuğa oturduğu son 4 aylık zaman diliminde piyasaları hiç şaşırtmadığı ve hatta her istediklerini yaptığı düşünülürse, Perşembe günü de 100 baz puan faiz artırımına giderek politika faizini %17’den %18 seviyesine getirmesi bekleniyor.
 • Hem içeride hem de dışarıda esen enflasyon rüzgarlarına paralel, TCMB’nin hamle yapmasına yüksek ihtimal verildiğini kabul etmekle birlikte, içimizde küçük de olsa bir “pas geçer mi” endişesi de var.   TL’nin koruma kalkanın güçlendirilmesi durumunda, USDTRY kurunun 7,43 ve aşağısı doğru hareket edeceğini, aksi durumunda ise 7,78 ve devamının potaya girebileceğini düşünüyoruz (bakınız grafik).
 • TCMB toplantısından bir gün önce, FED’in de olağan Mart toplantısı küresel piyasalar tarafından önemle takip ediliyor. Takdir edersiniz ki, piyasanın FED’e adım artırması için, son dönemde yükseliş eğiliminde olan 10 yıllık tahvil faizlerinin kuzeye doğru ilerlemeye devam edeceğini düşünüyoruz.
 • ABD 10 yıllık tahvil getirisinin yeni haftayı %1,64 seviyesi ile son 13 ayı zirvesinden karşıladığını görüyoruz. Çıplak bir bakış açısı ile, yukarıda %1,97 seviyesine kadar grafikler boş görünüyor (bakınız grafik).
 • Tahvil getirilerinin yukarı yönelmesine rağmen, bu sabah Asya piyasalarında biraz karışık bir seyir hakim: Çin %1 aşağıda; diğer bölge borsaları ise yatay. ABD borsalarının vadeli endekslerinde de cansız ve yatay bir başlangıç görüyoruz.
 • Altının ons fiyatı, yeni haftayı 1,730 seviyelerine yakın bir yerden karşılıyor. 1,690’lı seviyelerden aldığımız altın uzun pozisyonlarımızın zarar kes seviyesi aşağıda 1,670. Gümüş yatırımcıları biraz mutsuz olsa da, güneş dağın arkasından yüzünü elbet gösterecektir. Endüstriyel bir maden olarak, ekonomik aktiviteninin özellikle Çin’de kıpırdaması ile, gümüşe yönelik talebin de artacağını düşünüyoruz.
 • Gümüş ve altının daha yavaş hareket etmesinin acaba sebebi ABD faizleri kadar kripto paralar da olabilir mi? 2017’de bireylerin, 2021’de kurumların, belki de seneye merkez bankalarının kripto paralara yönelik muhasebe standartlarını belirlemesi ile yatırımcı ilgisinin kulvar değiştirmeye başladığını görüyoruz.
 • Ne dersek diyelim, son dönemde yatırımcı ilgisinin altın ve gümüşten ziyade kripto paralara kayması ile dijital altın Bitcoin ve dijital gümüş Ethereum haftasonu rekor seviyelere yükseldi. Okurlarımız herhalde Elliott çalışmamızı hatırlayacaktır (bakınız grafik).
 • Mali piyasaların gündeminde bugün içeride bütçe dengesi ve konut satışları; dışarıda ise ABD New York imalat endeksi takip edilebilir.

Ø  USDTRY

Dünyanın da Türkiye’nin de ortak sorunu şu anda artan ve artma eğiliminde olan enflasyon. Başta enerji fiyatları (Brent petrol son 13 ayın zirvesinde), küresel gıda fiyatları sekiz aydır üst üste tırmanıyor. İster istemez, net enerji ithalatçısı olan Türkiye, hem cari açık hem de enflasyon kanadından gol yeme noktasında. Bu bağlamda, içerde henüz enflasyonun da zirve yapmadığı inanışına paralel, TCMB’nin Perşembe günü politika faizini 100 baz puan artırması bekleniyor. Faiz artırımın montanından ziyade, TCMB’nin hamle yapıp yapmayacağı daha büyük bir heyecan ile bekleniyor.  

TL’nin koruma kalkanın güçlendirilmesi durumunda, USDTRY kurunun 7,43/7,44 seviyesinin aşağı yönlü geçerek kırmızı yol haritasını takip edeceğini, aksi durumda ise, yeşil yol haritası ile geçen haftalarda test ettiği 7,78 seviyesini ilk etapta test ederek yönünü yukarı çevirmesini bekliyouz.

2 kademe uzun pozisyonumuz devam ediyor. Toplantıya kadar gelişmeleri takip edip karar vereceğiz.

1615786827f293d946280ba060337bcf3d338ff6f6_1_1200.jpg

Ø  Bitcoin

Elliott sayımımıza göre, 5. dalganın içindeyiz. Teknik olarak, 5. dalganın 1. dalga boyu ile aynı olmasını beklediğimizden, potansiyel olarak 70 bin seviyelerine doğru bir hareket bekliyoruz.

161578682836118f41505eed33be836d6705687a7d_2_1200.jpg

Ø  Ethereum

Ethereum’da da, Elliott sayımımıza göre, 5. dalganın potansiyel olarak 2,100 – 2,200 seviyelerini hedefleyeceğini düşünüyoruz.

16157868283dd915d6d6c43455d7160120665c2d3c_3_1200.jpg

Ø  ABD 10 Yıllık Tahvil Getirisi

Piyasaların risksiz faiz olarak gördüğü gösterge 10 yıllık ABD tahvil faizi bu sabah %1,64 ile son 13 ayın zirvesine yükseldi. Haliyle, faizin yükselmesi, ABD’nin büyüme ve istihdam hedefleri için olumsuz olduğu gibi, dünyada borçlanma faizi oranlarının da yukarı gelmesi neden oluyor. FED’in hangi noktada rahatsızlığını dile getireceğini bilmemekle birlikte, bol para ve yok denecek kadar düşük faiz oranlarının yarattığı pek çok varlıkta (başta hisse senetleri) balon tarzı görünüme karşı, piyasa faizin kendi kendine yükselmesine izin vererek, balonu patlatmadan gazını almaya çalıştığını düşünüyoruz. Yukarıda %1,97 seviyesine kadar yükseliş devam edebilir.  

1615786828437d8c7a36aaedae651cec29648292a9_4_1200.jpg

Emre Değirmencioğlu (@emredegirmenci5)
Grup Müdürü • Group Manager
Hazine Bölümü • Treasury Department

Yasal Uyarı: Bu e-postada yer alan yorumlar, kişisel bilgi ve tecrübelere dayanarak ve/veya güvenilir olduğuna inanılan kamuya açık kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır. Bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan, her ne surette olursa olsun kullanımı olumsuz etkileyecek her türlü sonuçtan dolayı Kıbrıs İktisat Bankası Ltd. ve ayrıca her ne nam altında olursa olsun her ne akitle bağlı olursa olsun her türlü çalışanı ve bu yazının yazarı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz ve/veya bu bilgiler, hiçbir surette gönderenleri ilzam etmez ve/veya sorumlu kılmaz. Kullanan ancak kendi bilgi, inisiyatif ve değerlendirmesi ile hareket etmelidir.

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Morgan Stanley: Türk lirası, dolar karşısında yüzde 29 gerileme riski ile karşı karşıya

Yayınlanma:

|

Yazan:

Morgan Stanley, seçimleri kazanan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cari düşük faiz politikasına bağlı kalmaya devam etmesi halinde Türk lirasının dolar karşısında yüzde 29 değer kaybetmesi riski olduğunu bildirdi.

Analistler Hande Küçük ve Aline Slyusarchuk tarafından dün yayınlanan yatırımcı notuna göre, politikanın yönü değişmez ise Türk lirası ABD doları karşısında 26 seviyesine beklenenden çok daha kısa sürede gerileyebilir ve yıl sonuna kadar 28 seviyesi görülebilir.

USD/TRY bu sabah 19,9852’den işlem görüyor.

Morgan Stanley‘in yatırımcı notunda, “Türkiye’nin yüksek dış finansman ihtiyaçları, makro risklerin devam etmesine neden olacak ve mevcut makro politika çerçevesi değişmedikçe, küresel şoklara (emtia fiyatları, Fed) ve bölgesel ortaklardan gelen döviz girişlerinin kullanılabilirliğine karşı artan bir hassasiyetle karşı karşıya kalınacak” denildi.

foreks

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Seçim sonrasında “kur” tehlikesi kapıda

Merkez Bankası’nın net rezervlerinin eksiye düşmesi ve piyasadaki döviz sıkıntısı, seçim sonrası Türkiye’de “kur” krizi endişesine neden oluyor. Dolar kurunun yıl sonuna kadar 25 TL’yi aşacağı beklentisi hakim.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Türkiye’yi aylardır meşgul eden seçim maratonu, 28 Mayıs Pazar günü cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turu tamamlanınca sona erecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu arasında geçecek seçim yarışından zaferle çıkan isim, Türkiye’de finans piyasalarındaki dalgalanma ve ekonomi politikaları açısından da belirleyici olacak.

Seçime günler kala Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) swap dahil net rezervlerinin 21 yıl sonra eksiye düşmesi, piyasadaki döviz sıkıntısı ve bankalardan dövizini çekmek isteyen vatandaşlara yaşatılan gecikmeler 29 Mayıs Pazartesi sabahından itibaren Türkiye’de bir “kur” tehlikesi yaşanabileceği endişelerine neden oluyor.

21 yıl sonra net rezervler ekside

26 Mayıs Cuma günü itibarıyla bankalar arası piyasada dolar kuru seviyesi 20 TL’nin üzerini görürken, Kapalıçarşı’da doların satış fiyatı 21,5 TL düzeyine kadar çıkmış durumda. Bu arada Merkez Bankası rezervlerindeki düşüş ivmesi de devam ediyor. TCMB verilerine göre son iki haftada rezervlerde 12,5 milyar dolarlık düşüş gerçekleşirken, 19 Mayıs haftasında brüt rezervler 3,5 milyar dolar düşüşle 101,6 milyar dolara indi.

Rezervlerdeki gerileme son 2 ayda 25 milyar dolara ulaşırken, 19 Mayıs haftasında 21 yıl sonra ilk kez net rezerv eksi 0,2 milyar dolar seviyesine geriledi. Swap hariç net rezervler ise 19 Mayıs haftasında eksi 60,3 milyar dolar oldu. Aynı dönemde altın rezervi de 1,6 milyar dolarlık düşüşle 42 milyar 765 milyon dolara geriledi.

Eski MB Başekonomisti: İflas riski artıyor

Rezervlerdeki bu erime ile birlikte, Erdoğan’ın kazanması halinde düşük faiz politikasının devam edeceğine dair açıklamaları, uluslararası piyasalarda Türkiye ekonomisine ilişkin risk algısını artırıyor.

14 Mayıs’ın hemen öncesinde 500 baz puanın altına gerileyen Türkiye’nin kredi risk primi (CDS) seçimin ikinci tura kalması ve Erdoğan’ın ikinci tur için daha avantajlı olduğuna dair yorumlar sonrasında 720 baz puana kadar çıkarak Ekim 2022’den beri en yüksek seviyesini gördü.

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından Türkiye’nin CDS puanındaki sert yükselişe işaret eden, eski Merkez Bankası Başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara, ortaya çıkan tablonun Türkiye için “iflas riski”ni artırdığını söyledi. Kara, “14 Mayıs sonrası Türkiye’nin CDS’i 494’ten 704’e yükseldi. Yani dış borcun ödenememe (iflas) olasılığı kabaca yüzde 20’den yüzde 30’a çıktı” değerlendirmesinde bulundu.

Dolar kurunda endişeli bekleyiş

Yerli ve yabancı pek çok uzman, seçimlerin tamamlanmasının ardından dolar kurundaki yükselişte hızlanma öngörüyor. Yapılan değerlendirmelere göre, 26 Mayıs Cuma günü 20 TL’yi aşan dolar kuru, yıl sonuna kadar 25 TL’nin üzerine çıkabilir.

Adını vermek istemeyen bir iş insanı, sandıktan kim çıkarsa çıksın Türkiye’nin önünde ciddi bir döviz krizi olabileceğini belirtiyor. Bu iş insanına göre, kurlarla birlikte yeniden yükselişe geçecek enflasyon yatırım ortamını daha da yavaşlatacak ve işten çıkarmalar artacak.

Borsa İstanbul'dan bir görünüm
Borsa İstanbulFotoğraf: picture-alliance/AP Photo/L. Pitarakis

Yabancılar Borsa İstanbul’dan çıkıyor

Döviz piyasasından bu tehlike sinyalleri gelirken, borsa tarafında da kayıplar artmaya başladı. Borsa İstanbul BIST-100 Endeksi, Aralık 2022’deki 5 bin 500 seviyesinden 4 bin 500 seviyelerine kadar gerilerken, borsadaki yabancı yatırımcı oranı ise tarihi dip seviyeyi gördü.

10 yıl önce yüzde 67’yi bulan borsada yabancı takas oranı 25 Mayıs itibarıyla yüzde 27,85 ile tüm zamanların en düşük seviyesine gerilemiş oldu. TCMB’nin haftalık menkul kıymet istatistiklerine göre yabancı yatırımcılar 5 Mayıs tarihinden bu yana Borsa İstanbul’da 1 milyar doları aşkın net hisse satışı gerçekleştirdi.

Merkez faize yine dokunmadı

Ekonomide tüm bu gelişmeler yaşanırken, TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) 25 Mayıs Perşembe günü gerçekleştirdiği toplantıda politika faizini (bir hafta vadeli repo faiz oranı) Mayıs ayında da yüzde 8,5 seviyesinde sabit tuttu. Böylelikle faizdeki seviyenin değişmezliği dördüncü ayını tamamlamış oldu.

TCMB’den yapılan açıklamada, “Sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi açısından finansal koşulların destekleyici olması deprem sonrasında daha da önemli hale gelmiştir. Bu çerçevede Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir. Kurul, para politikası duruşunun fiyat istikrarı ve finansal istikrarı koruyarak deprem sonrası gerekli toparlanmayı desteklemek için yeterli olduğu görüşündedir” denildi.

TÜİK: Tüketici güveni iyileşiyor

Öte yandan Türkiye ekonomisinde yaşanan yüksek enflasyon, dış ticaret açığı, bütçe bozulması, döviz sıkıntısı gibi sorunlara rağmen, resmi veriler son bir yılda tüketici güveninde istikrarlı bir iyileşme yaşandığını öne sürüyor. Haziran 2022’de 63,4 seviyesine kadar düşen tüketici güveni, son açıklanan Mayıs 2023 sonuçlarına göre 91,1’e kadar yükseldi. Bu seviye, Temmuz 2018’den bu yana görülen en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) iş birliği ile yürütülen “Tüketici Eğilim Anketi”nde yer alan Tüketici Güven Endeksi’nin 100’den büyük olması tüketicinin ekonomiye güveninde iyimser durumu, 100’den küçük olması ise tüketici güveninde kötümser durumu gösteriyor. Dolayısıyla endeks hala “iyimser” seviyenin altında seyretse de, son bir yılda ekonomide yaşanan sorunlara bakıldığında, tüketici güvenindeki yadsınamaz iyileşmenin hangi gerekçeye dayandığı merak konusu.

Liderlerin ekonomi vaatleri

Cumhurbaşkanı seçimi ikinci tura kalana kadar meydanların gündemini belirleyen ana konu ekonomi olmuştu. 14 Mayıs’tan sonra ise Sinan Oğan’ın aldığı oy oranı üzerinden milliyetçilik ve mülteci sorunu ön plana çıksa da, seçime bir iki gün kala Erdoğan’ın da Kılıçdaroğlu’nun da gündemi yine ekonomi oldu.

Seçime iki gün kala kredi kartı faizlerini silme ve ana para tahsilatının 36 ay vadeye yayılacağı vaadinde bulunan Kılıçdaroğlu, ayrıca yeni bir emeklilik düzenlemesi yapacağı sözü de verdi. Vatandaşlara gönderdiği SMS ile 2000 sonrası için emeklilik vaat eden Kılıçdaroğlu, “8 Eylül 1999’da sigortalı olan emekliliğe hak kazanıyor. Ama bir gün sonrasında sigortalı olan tam 17 yıl sonra emekli olabiliyor. EYT’deki bu adaletsizliği bitireceğim” ifadesini kullandı.

Son günlerde Erdoğan da yeniden ekonomi odaklı açıklamalar yaptı. Hükümetin seçim sonrasında emekli maaşlarında bir iyileştirme için hazırlıklara başladığı belirtilirken, Erdoğan Merkez Bankası’nın rezervlerine ilişkin Körfez ülkelerinden gelen destekleyici sıcak paranın devam edeceğine işaret etti.

DW

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

CHP’Lİ KARABAT: ‘ERDOĞAN SEÇİLİRSE DOLAR 30 LİRA OLACAK’

Yayınlanma:

|

Yazan:

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Twitter’da “Köprüden önce son çıkış” başlığı ile yaptığı açıklamada Erdoğan’ın seçilmesi durumunda dolarda yükselişin devam edeceğini söyledi.

“ERDOĞAN SEÇİLİRSE DOLAR 30 LİRA OLACAK”

Doların 20 lira seviyesini geçtiğini hatırlatan Karabat, Erdoğan seçilmesi durumunda doların 30 liraya kadar çıkacağını söyledi. Karabat, “Erdoğan ile Türkiye’nin gidecek bir yeri yok” diye konuştu.

Karabat, 28 Mayıs seçimleri için Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na “oy verin” çağrısında bulundu.

“Dolar 20 TL’yi geçti. Erdoğan seçilirse kısa sürede 30 TL olacak. Merkez Bankası’nın şu an nakit dövizi yok. Swaplarla ve emanet alınan paralarla dahi rezervler eksi 200 milyon dolar. Tayyip Erdoğan ve onun yandaşları toplumu ortadan ikiye böldü. Kutuplaştırma nedeniyle vatandaşlar birbirine nefret eder gibi bakıyor. Ülkenin geleceğine güven kalmadı. Uyarıyorum: Erdoğan ile Türkiye’nin gidecek bir yeri yok. Neden mi? Bizim net rezervimiz 4 yıldan bu yana zaten eksideydi. Emanet paralarla artıda gösteriliyordu. Şimdi onlar bile yetmiyor. Swap hariç net rezervi -60,3 milyar dolar!”

“Rezervlerde son 2 aydaki düşüş 25 milyar dolar! Ne kadar harcarsanız harcayın işe yaramıyor. Dolardaki artışı durduramıyor, enflasyonu kontrol altına alamıyorsunuz. Turizm gelirleri sayesinde gemiyi yüzdürmeye çalışıyorsunuz ama o gemi çoktan kayalıklara bindirdi! Bir yıl içinde ödenmesi gereken dış borç 205 milyar dolar! Bunda Rusya’ya ertelenen milyarlarca dolarlık enerji ödemesi yok. Sözleşmeleri gizlenen yap-işlet-devret projelerinin ödemeleri de buna dahil değil. Devletin kasasında ne kadar para varsa tükettiler. On yıllar boyu sürecek ekonomik krizden çıkışın anahtarı sadece Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’ndadır. Lütfen 28 Mayıs pazar günü oyunuzu Kılıçdaroğlu’na verin.”

karabatkeps.jpg

karabatkeps2.jpg

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

ABONELIK

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.


Notice: date_default_timezone_set(): Timezone ID 'UTC+3' is invalid in /home/maviatlas/public_html/wp-content/plugins/notice-bar-old/inc/frontend/front-notice-bar.php on line 27