Connect with us

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Kapitalist sistem sorgulanıyor: Neden gümüş, altın ve kripto paralar?

Yayınlanma:

|

 • Haftanın ilk iş gününü Türk mali piyasaları sakin bir seyirle tamamladı. İngiltere ve ABD piyasalarının kapalı konumda olması da bu eğilimi destekledi. BİST100 ana endeksi günü önemli bir değişim kaydetmeden tamamlarken, son dönemlerde halka arz olan hisselerde sert satışlar dikkatimizden kaçmadı. Benzer bir şekilde, satın alma haberleri ile sert yükselen sonra doğrulanmayan haberlerle sert gerileyen Yapı Kredi hissesinde kâr realizasyonu dördüncü günde de devam etse de, yabancı ilgisinin yoğunlaştığı bankacılık sektörü (BIST Banka endeksi) günü %0,7 oranında yükselişle tamamladı. Not etmek gerekiyor ki, bankacılık sektörü endeksi sürüklerken, sınai, teknoloji gibi endekslerde ise ‘tatsız’ hava korunmaya devam ediyor.
 • TCMB’nin net yabancı para pozisyonu 24 Mayıs tarihine yönelik analitik bilançoya göre 2 milyar dolar daha iyileşerek manşet rakamı (swap ve kamu dövizleri hâriç net rezervleri) eksi 12,4 milyar dolar düzeyine iyileştirdi. TCMB’nin yerel seçimler ardından geçen 35 iş gününde biriktirdiği 61,7 milyar dolar rezerv ile artık günler içerisinde eksi rezerv argümanını da terk etmiş olacağız. Türk Lirasına yönelik ilginin devam etmesi ile USDTRY kuru 32,20’li seviyelerden hafif de olsa gevşeyerek 32,15’li seviyelere geriledi. Fiziki döviz piyasasında da (Kapalıçarşı) kotasyonların 32 seviyesinin altına gerilediğini görüyoruz ki bu da döviz satış eğiliminin ivme kazanarak tabana yaygın müşteriye de ulaştığını gösteriyor.
 • Türkiye’nin yabancı indinde risklerini gösteren 5 yıl vadeli CDS risk primi ise 265 baz puanda ve 4 yılın dibinde işlem görmeye devam ederken, tahvil faizlerinde ise bebek adımlarla da olsa gerileme devam ediyor. TCMB’nin olağan PPK toplantısı ardından beklentimize paralel açıkladığı önlemler sonrasında Türk Lirası Referans faiz oranı yeniden faiz koridorunun tepesi olan %53 seviyesine yaklaştı (dün %52,96). TCMB’nin TL likiditesinin artması ve piyasa faizlerinin gerilemesinden rahatsızlık duyduğunu ve önlem alacağını paylaşmıştık. Mevduat faizlerinin de yeniden yukarıya geleceğini, son dönemlerin revaçta enstrümanı para piyasası fonlarında da yaşanan gerilemenin geride kaldığını not edelim.
 • ABD ve İngiltere piyasalarının kapalı olduğu dünlü günde, Almanya’da açıklanan iş dünyasının ekonomiye güvenini yansıtan IFO endeksi Mayıs ayında Reuters anketine katılan ekonomistlerin 90,4 olan beklentisinin altında kalarak 89,3 değerini alsa da, endeksin Ocak ayında 85,2 seviyesinden başlayan yükselişini devam ettirdiğini ve geçen sene Avrupa’nın hasta adamı olarak lanse edilen Almanya’da ekonomide toparlanma sinyallerinin kuvvetlendiğine işaret etti. Ekonomiye güvenin iyileştiğine işaret eden veriye rağmen, Avrupa Merkez Bankası’nda (ECB) önümüzdeki ay 25 baz puan faiz indirimine gideceğine piyasalar bu sabah itibariyle %91,6 ihtimal tanıyor. EURUSD paritesi ise bu beklentiyi fiyatlayarak 1,0880 seviyelerinde işlem görüyor. Teknik mânâda 1,10 seviyesinin üzerinde haftalık kapanış görmeden hamle yapmayacağız.
 • Uzun pozisyona sahip olduğumuz kıymetli madenler geride bıraktığımız hafta şahin FED toplantı tutanaklarını ile kâr satışlarına sahne olarak haftayı sert geri çekilme ile tamamlamıştı. Özellikle gümüş, Çin Seddi olarak gördüğümüz 30 dolar seviyesini hacimli bir şekilde yukarı yönlü kırarak 32,50 dolar seviyesine kadar (son 12 yılın zirvesi) soluksuz yükselmesi ardından, haftayı düşüşle ama 30 dolar desteğinin üzerinde tamamlamasını önemli bir sinyal olarak okumuştuk. Gümüş dün günü %4 yükselile yeniden 32 dolar seviyesine dayanarak tamamladı. Gümüşte ilk hedef seviyemizin 35 dolar, bir diğer uzun pozisyona sahip olduğumuz altında ise 2,550 dolar seviyesini hedeflemeye devam ettiğimizi bir kez daha hatırlatalım.
 • Neden kıymetli madenlerde uzun pozisyon taşırken, devamlı bir şekilde kripto paralara da bültenimizde de yer veriyoruz? Farkındaysanız dün de  dünyada demografik koşulların hızla bozulmasını gündemimize taşımıştık. Kapitalist sistemin barındırdığı dengesizlikler, ABD’de bitmek bilmeyen borçlanma ihtiyacı, borçlanma tavanına takılan hükûmetin mütemadiyen kapanma riski, faiz yükünün yarattığı devasa kambur nedeniyle düşük faiz arzusu derken sistemin sürdürülemez olduğuna inanıyoruz. ABD’nin neredeyse borcu her 100 günde 1 trilyon dolar arttığını tekrar hatırlatalım. Bu sistemin sürdürülebilir olmayacağına yönelik inancın piyasalar cephesinde de vücut bulması ile, doların tahtının ilerleyen yıllarda daha da sarsılmaya devam edeceğini, yakın gelecekte mevcut parasal sistemin alternatif bir arayış içine gireceğini, başta kripto paraların daha fazla, altının tartışmasız yer alacağını, gelişmekte olan ülke para birimlerinin ise daha kuvvetli bir temsiliyeti olacağını düşünüyoruz. Bizler de, özellikle geleceğimize yönelik emeklilik planları yaparken, kripto paralara, altının yanı sıra gümüşe de, hatta blokzincir teknolojilerine daha fazla yer vermemiz gerektiğinin altını çizmek isterim.
 • ABD piyasalarının kapalı olduğu dünkü günün ardından bu sabah Asya piyasalarında ılımlı bir başlangıç görüyoruz. Küresel mali piyasaların gündeminde bugün ABD’de tüketici güven endeksi takip edilebilir. Haftanın geriye kalan kısmında ise ABD’de FED’in favori enflasyon göstergesi olan PCE enflasyonu, bizde ise büyüme verileri takip edilecektir.

*TCMB’nin swap ve kamu dövizleri hâriç net döviz pozisyonu iyileşmeye devam ediyor

171687304680f2710857dec46fce2082bb198f5072_1_1200.jpg

*Gümüş

Kaldığımız yerden devam…

17168730462f95e918b82c613424ae4f8474f2a565_2_1200.jpg

*Altın Gümüş Rasyosu

1 ons altının ne kadar gümüş yaptığını gösteren rasyo, gümüş lehine ilerlemeye devam ediyor.

1716873046f1330f69cadf04f140ba62b285045497_3_1200.jpg

Emre Değirmencioğlu

Okumaya devam et
Yorum Yazın

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Fransa’da ilk tur seçimler yaklaşırken, Frexit endişesi büyüyor!

Yayınlanma:

|

Yazan:

 • Uzun Bayram tatili dönüşünde herkese güzel bir günaydın diyerek kısa bir bülten ile haftaya hep birlikte karşılayalım.
 • Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un başarısız Avrupa Parlamentosu seçimleri sonrası riskli bir şekilde Meclisi feshedip erken seçim kararı almasının ardından ilk tur seçimleri bu hafta sonu, ikinci tur ise 7 Temmuz tarihinde yapılacak. Hatırlanacağı üzere, Fransa’nın aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) partisi Avrupa Birliği seçimlerinde oyların yaklaşık %32’sini alarak Macron’un merkezci ittifakını (%15) ezici bir şekilde yenmişti. RN, kadın oylarının %30’unu alarak 2019 AB seçimlerine göre 10 puanlık bir artış sağladı. RN partisi ve müttefikleri, İpsos anketine göre parlamento seçimlerinin ilk turunda oyların %35,5’ini alarak önde görünürken, Yeni Halk Cephesi (NPF) ittifakının %29,5 oy oranı ile ikinci sırada yer alırken, Macron’un merkezci ittifakı ise oyların %19,5’ini alarak üçüncü sırada yer aldı. Aşırı sağın galibiyeti tıpkı Brexit gibi Frexit’i de gündeme getirebileceğinden endişe ediliyor.
 • EURUSD paritesi Frexit endişesine paralel 1,0680 seviyesine kadar gerileyerek düşüş serüvenini altıncı haftaya taşıdı. EUR’da bu haftanın 1,0650 seviyesinin üzerinde tamamlanması gerekiyor. Teknik bir bakış açısı ile 1,0650 altında olsa bir kapanış, sert bir düşüşü de beraberinde getirebilir. Endişelerin odağında Fransa’nın 5 yıl vadeli CDS risk primi ise geçen haftaya nazaran %50 artış kaydederek 36 baz puana kadar yükselmek suretiyle son 4 yılın zirvesine geldiğini de not ederek endişenin boyutunun daha açık bir şekilde ortaya koymaya çalışmış olayım.
 • Yurtdışı piyasalarda gözler Fransa’ya çevrilirken, seçimler için geri sayımda olan İngiltere’de Başbakan Sunak’ın da işinin kolay olmadığını not etmek gerekiyor. Kamuoyu yoklamaları Muhafazakar Parti’nin 14 yıllık iktidarın ardından seçimlerde önemli oy kaybı yaşayacağını ve İşçi Partisi’nin seçimden ilk sırada çıkacağını işaret ediyor. GBPUSD partisi 1,2640 seviyesine gerileyerek benzer bir şekilde dolar karşısında düşüşünü beşinci haftaya taşıdı.
 • Kıymetli madenler cephesinde altın 2,330 dolar etrafında sakin seyrini devam ettirirken, haftanın son iş günü hareketli bir seyir izleyen gümüşün 30,80 dolar seviyesine kadar yükseliş kaydetmesine rağmen kazanımlarını koruyamadığını gördük. Gümüş yeni haftaya 29,55 dolar seviyelerinden başlıyor. Bu hafta aşağıda 29,30 dolar seviyesi destek görevi üstlenecektir. Uzun pozisyon deneyecek olan yatırımcıların 29,30 dolar altında haftalık bir kapanışı zarar kes olarak değerlendirmeleri gerektiğini not edelim. Kısa vadenin gürültüsünden kurtulursak, geçen hafta perşembe günü kaleme aldığımız raporda da belirttiğimiz üzere, fiat para dünyasında alternatifi olmayan doların rezerv para statüsü büyük perdede sorgulanırken, başta altın, sonra Bitcoin ve belki de devamında gümüş (kalbiniz sağlam ise) portföylerde ve bireysel emeklilik çeşitlendirmesinde fiziki enstrümanlar olarak yer alması gerektiğini yönünde düşüncemizi korumaya devam ediyoruz.
 • Türkiye cephesinde ise bayram tatili boyunca yeni vergi paketi konuşuldu. Eski bir taslağın sızdığı bazı maddelerin Sn. Cumhurbaşkanı tarafından veto edildiğini de duyduk. Yeni paket bu hafta Meclis’e sunulunca detaylarını hep birlikte göreceğiz. USDTRY kuru ise 32,20’li seviyelerde uzunca bir süre çakılı defans oynaması ve bu süreçte TCMB’nin kabaca 78,5 milyar dolar rezerv biriktirmesi ardından bayram tatili boyunca 32,80 seviyelerine kadar yükseldi. TL’nin reel anlamda değerlenmeye devam edeceğine neredeyse kesin gözüyle bakarken, çakılı defans oynamaktan vaz geçerek bir miktar yukarı yönlü hareketi sağlıklı olarak yorumlayacağız. TCMB’nin net döviz pozisyonunda iyileşme devam ederken, swap ve kamu dövizleri hâriç net rezervleri artı 4,5 milyar dolar seviyesine kadar yükseldiğini de not edelim. Rezervlerde artışın devam etmesini bekliyoruz. Borsa cephesinde ise son altı iş günüdür devam eden iyimserliğin de yardımı ile (bayram tatiline girerken oluşan takas avantajı) endeks 10,771 puan ise son 1 ayın zirvesine yükseldi. Yabancı yatırımcının Türk hisse senetlerine karşı soğukluğu devam etse de, lokal oyuncıuların yardımı ile yükselişin devamını öngörüyoruz.
 • ABD’de S&P 500 ve Nasdaq endeksleri Cuma gününü hafif de olsa düşüşle kapanırken, Dow Jones ise neredeyse yatay seyirle kapandı. Nvidia hissesinde ikinci gün (~ %10) düşüş piyasa üzerinde baskı kurdu. Yeni gün başlangıcında Asya borsalarında da satıcılı bir hava hâkim. Zayıf Yen’den destek bulan Tokyo borsası hâriç, Tayvan ve Hong Kong borsaları %1’in üzerinde geriledi. ABD’de son dönemde açıklanan zayıf makroekonomik veriler ardından piyasalar bu yıl 2 adet faiz indirimi fiyatlamaya başlarken, ilk indirimin ise Eylül ayında olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Bu hafta Cuma günü ABD’de açıklanacak PCE enflasyonunun kritik öneme sahip olacağını peşinen belirtelim.

Emre Değirmencioğlu

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

BTC TURK SİBER SALDIRIYA UĞRADI: Zarar büyük!

Kripto para borsası BtcTurk, siber saldırıya uğradını açıkladı. Saldırının ardından borsadaki işlemler durduruldu. Saldırının maliyetinin 54 milyon dolar olabileceği iddia edildi.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Türkiye’nin en popüler kripto para platformu BtcTurk hacklendi.

Şirket, 22 Haziran 2024 tarihinde kontrol dışı çekimlere sebep olan bir siber saldırı tespit ettiğini açıkladı.

Çok sayıda kripto paranın sıcak cüzdanlarından varlık çalındı. BtcTurk siber saldırının ardından kripto para çekme ve yatırma işlemlerini durdurmuştu.

BtcTurk dün yaptığı açıklamalarda sadece sıcak cüzdanların etkilendiğini ve fonların büyük bir kısmının tutulduğu soğuk cüzdanların güvende olduğunu duyurmuştu. Ayrıca kullanıcı varlıklarının saldırıdan etkilenmeyeceği ifade edilmişti.

BtcTurk’ten 3. açıklama

Siber saldırıya uğrayan BtcTurk’ten yeni açıklama geldi. BtcTurk’ten yapılan üçüncü açıklamada, “Tüm ERC20 kriptoparaların ERC20 ağından yatırma ve çekme işlemleri açılmıştır. Siber saldırıya uğrayan kriptopara yatırma çekme işlemleri siber güvenlik ekiplerimizin detaylı çalışmaları tamamlanınca peyderpey açılacaktır” denildi.

54 milyon dolar iddiası

Kripto dedektifi olarak bilinen ZachXBT, saldırının maliyetinin yaklaşık 55 milyon dolar olduğunu iddia etti.

ZachXBT, X hesabından yaptığı paylaşımında saldırganın 1,96 milyon Avax’ı (54,2 milyon dolar) Coinbase/THORChain’e aktardığını ifade etti.

Saldırganların çaldıkları Avax’ları Coinbase ve Binance borsasında Bitcoin’e çevirdiği daha sonra da iki ayrı cüzdana gönderdiği belirtildi.

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Akbank 500 milyon dolar tutarında sürdürülebilir tahvil ihracı gerçekleştirdi

Yayınlanma:

|

Yazan:

Akbank, 500 milyon doları tutarında yüzde 7.50 faiz oranıyla sürdürülebilir yurt dışı tahvil ihracı gerçekleştirdi.

Akbank’tan yapılan açıklamaya göre, ihraca yaklaşık 1.5 milyar dolar tutarında talep geldi. Bu işlemle beraber Akbank’ın sürdürülebilir fonlama payı yüzde 66 seviyesine yükseldi. İhracın coğrafi dağılımı yüzde 42 İngiltere ve İrlanda, yüzde 21 Amerika, yüzde 20 Avrupa, yüzde 13 Orta Doğu ve yüzde 4 Asya olarak gerçekleşti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akbank Genel Müdürü Kaan Gür, 500 milyon ABD doları tutarındaki sürdürülebilir tahvil ihracını başarıyla tamamladıklarını belirterek, ‘Yatırımcılar tarafından tahvil ihracımıza gösterilen ilgi, ülkemizin ve bankamızın uluslararası piyasalardaki saygınlığını ve yarattığı güveni bir kez daha göstermiştir.’ ifadelerini kullandı.

Akbank Kurumsal ve Yatırım Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Çelebioğlu da başarılı bir sürdürülebilir yurt dışı tahvil ihracına daha imza attıklarını aktararak, bu ihraçla bankanın hem uluslararası piyasalardaki güçlü itibarını hem de sürdürülebilirlik hedeflerine bağlılığını bir kez daha göstermiş olduklarını kaydetti.

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKA VİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.