Connect with us

BANKA HABERLERİ

Türk Lirası: 15 Nisan’a kadar temkinli iyimser, sonrası için endişeliyiz

Yayınlanma:

|

 • Küresel mali piyasaların büyük bir kısmının kapalı olduğu Cuma günü, ABD’de açıklanan güçlü istihdam raporu hak ettiği ilgiyi pek de göremedi.
 • Manşet veri olan tarım dışı istihdam 916bin kişi artarak Ağustos’tan bu yana en yüksek seviyesine gelirken, önceki aylara ilişkin rakamlar da yukarı yönde güncellendi. İşsizlik oranı piyasa tahminleri ile aynı düzeyde %6 olarak açıklandı.
 • Raporun belki de en önemli kısmı, enflasyon göstergesi olan ortalama saatlik kazançlardı ki bu da yıllık %4,5 olan beklentiyi karşılayamayarak %4,2 düzeyinde kaldı.
 • Her ne kadar manşet veri ‘kükrese’ de, enflasyonun henüz ‘kükremediğinin’ görülmesi, tatil konumunda olan piyasalarda istenilen ‘piyasa etkisini’ doğurmadı.
 • Cuma günkü raporumuzda, yabancı yatırımcının Ağbal sonrası Türk Mali piyasalarından swap kanalı ile 6,6 milyar, hisse ve tahvil satışı ile 1,9 milyar dolar çıktığını, bunun da tamamının Ayşe Teyze ve kurumların döviz satışı ile karşılandığını belirtmiştik.
 • Kısa vadede, TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun en önemli sınavı olarak görülen 15 Nisan PPK toplantısında faizlerin sabit tutulacağını, bunun da TL’yi biraz destekleyebileceğini, akabinde ise, yabancı yatırımcı eksikliğinde, artan cari açık (turizm gelirleri eksikliğinde) ve azalan TCMB rezervlerinin de gölgesinde, kur üzerinde yeni baskıların oluşabileceğini, senenin ise yeni bir rekor seviye ile tamamlanacağını düşünüyoruz.
 • Cuma günü, teknik çizimimizde belirttiğimiz seviyelerin her ikisine de temas (7,99 – 8,18) eden USDTRY kuru, günü 8,18 seviyesinde tamamladı. Türk Lirasında kırılganlık ve buna bağlı yüksek volatilitenin devam etmesi olası görülüyor. Bu sabah ilk işlemlerde 8,20 civarında bir başlangıç görüyoruz.
 • Cuma günü tatil modundan olan piyasaların yeni hafta ve gün başlangıcında, iyimser bir seyir izlediğini not edelim. Asya’da, Çin piyasaları bugün kapalı konumda olsa da, Samsung’un açıklayacağı finansallar öncesinde, Kore borsası hariç yüzler gülüyor. ABD borsalarının vadeli işlemlerinde de yükselişler görüyoruz.
 • Tarım dışı istihdam verisi, her ne kadar toplam istihdamın Şubat 2020 zirvesinin 8,4 milyon iş altında kaldığını gösterse de, ABD’de ekonomik faaliyetinin geri geldiğini doğrulamaya yetti. İstihdam raporu, aşılanma faaliyetlerinin hız kazandığı bugünlerde, önümüzdeki yıl tam istihdam umudunun korunmasına neden oluyor.
 • Bu arada, ABD Enerji Bakanı Granholm, Pazar günü yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’in, iki partili bir anlaşmaya varamazsa Cumhuriyetçi milletvekillerinin desteği olmadan 2 trilyon dolarlık altyapı planını uygulamaya istekli olacağını söyledi.
 • Bir tarafta istihdamın hareketlendiği, öte tarafta Biden’in altyapı projeleri için 2 trilyon dolarda ısrarcı olması, FED’in 2023’e kadar faiz oranlarını koruyacağına dair taahhüdüne sadık kalıp kalamayacağı kuşkusunu artırıyor!
 • İstihdam raporu ardından, ABD 2 yıllık tahvil getirileri hızlı bir artış kaydederken, USDJPY paritesi de yeni zirvelere yelken açmış gibi görünüyor (bakınız grafik).
 • Kripto paralarda ise, Ethereum için aylardır takip ettiğimiz 5. dalga hedefimizi (2,100-2,200) arası 2,150 ile gerçekleşti. Bitcoin’in ise, 60 bin seviyelerinde bir kez daha kırmızı kart görerek 57bin seviyesine gerilemesi, bir nebze de olsun düşündürücü!
 • Bugün TÜİK Mart ayı enflasyon rakamlarını 10:00’da açıklayacak. Anketlere bakılırsa, aylık TÜFE artışının %1 civarında yoğunlaştığını görüyoruz. Enflasyonun beklentiler düzeyinde gelmesi, yıllık TÜFE’yi %16,3 ile 20 ayın zirvesine taşıyacak.
 • Hafta sonu, 104 emekli amiralin yayımladığı bildiri ve bunun haliyle yansımaları Türkiye’de gündemin ilk sırasına oturdu. Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün değerlendirme toplantısı takip edilecek.

Ø  USDJPY

Doların değer kazanmaya başlaması ile, uzun vadeli grafiklerde (aylık) önemli bir formasyonun (yükseliş yönünde) oluştuğunu görüyoruz. Takip etmek fayda görüyoruz.

16175975291a223173e06a4d0d80f28de0f7cc1a97_1_1200.jpg

İKTİSATBANK – Emre Değirmencioğlu

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

BİNLERCE BANKACI İŞSİZ KALACAK

Almanya’nın dünyaca ünlü bankası Deutsche Bank’ın yan kuruluşu Postbank, yüzlerce şubesini apar topar kapatmaya başladı. Kapanan ve kapatılacak şubelerde çalışan yaklaşık 1000 kişi işsizler ordusuna katılacak.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Ekonomik kriz bankaları da vurmaya başladı. Almanya’nın ünlü bankası Deutsche Bank’ın yan kuruluşu Postbank‘taki şubelerini teker teker kapatmaya başladı. Postbank şubelerinin sayısını 2026 ortasına kadar 550’den 320’ye düşürmeyi planlıyor. Deutsche Bank Şubat ayı başında toplamda yaklaşık 3,500 kişiyi işten çıkaracağını duyurmuştu.

Bankanın bir sözcüsü, “Bankacılık işlemleri artık şubelerden değil internet üzerinden yapılmaya başlandı. Bu etken, şubelerin kapatılma kararında önemli rol oynadı” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Kapatılan şubelerde görev yapan yaklaşık 1000 kişi işsiz kalacak. Bu konuda yönetim ve işçi konseyi çıkar mutabakatında anlaşmaya vardı.

Deutsche Bank sözcüsü açıklamada söz konusu tedbirin “Bilinen personel azaltma rakamları bağlamında” anlaşılması gerektiğini vurguladı.

İşçi sendikası “Verdi” ile yapılan son toplu iş sözleşmesine göre, operasyonel nedenlerle işten çıkarmalar 2027 yılı sonuna kadar yasaklanmıştı.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Seçil Erzan’dan Denizbank’a tazminat davası

Aralarında ünlü futbolcuların bulunduğu 29 kişiyi “özel fon” adı altında dolandırdığı iddiasıyla yargılanan eski Denizbank şube müdürü Seçil Erzan, kanuna aykırı şekilde iş akdini sonlandırdığı ve tazminatını ödemediği iddiasıyla 23 yıl çalıştığı Denizbank A.Ş.’ye dava açmaya hazırlanıyor.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Futbol dünyasının ünlü isimleri Arda Turan, Fernando Muslera, Emre Belözoğlu ve Selçuk İnan’ın da aralarında olduğu ve son olarak Fatih Terim’in de müşteki olarak eklendiği 29 kişiyi dolandırdığı iddiasıyla yargılanan eski banka müdürü Seçil Erzan ile diğer 6 sanığın yargılanması İstanbul 41’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde sürüyor.

Kıdem ve ihbar tazminatını istiyor

Hürriyet’in haberine göre; Silivri’deki Marmara Cezaevi’nde tutuklu olan Seçil Erzan, 4857 sayılı İş Kanunu’ndaki süre ve usullere riayet etmeden iş akdini sonlandıran ve 23 yıllık tazminat hakkını vermeyen Denizbank’a dava açıyor.

Erzan, avukatı Bülent Aybirdi aracılığıyla Çağlayan’daki Arabuluculuk Merkezi’ne başvurarak Denizbank’ta şube müdürü olarak çalıştığı 25 Ekim 2000 ile 10 Nisan 2023 tarihleri arasındaki kıdem ve ihbar tazminatlarının ödenmesini talep etti.

Müvekkilinin Denizbank’ın kurduğu tertip ile tutuklatıldığını arabuluculuk başvuru dilekçesinde belirten Bülent Aybirdi, dava şartı başvurularında iki tarafın da ortak arabulucuda anlaşmaları halinde bu başvurularının işleme konulmasını talep etti.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Akbank ve Chatham House’dan “Yükselen Güçler ve Çok Kutuplu Dünya” paneli

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı: “Türkiye’nin başarılarının ve küresel değişimlere uyum sağlama yeteneğinin ülkemizi bir güç merkezi haline getireceğine inanıyoruz” dedi

Yayınlanma:

|

Yazan:

Akbank, düşünce kuruluşu Chatham House ile ‘Yükselen Güçler ve Çok Kutuplu Dünya‘ panelini gerçekleştirdi.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, Chatham House’un Londra’daki merkezinde gerçekleştirilen panele, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı ve Chatham House Direktörü ve Genel Müdürü Bronwen Maddox ev sahipliği yaptı.

Türkiye ve Birleşik Krallık başta olmak üzere pek çok ülkeden üst düzey ismi bir araya getiren etkinliğe, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de katıldı.

Chatham House’un geleneksel Londra Konferansı’nın hemen öncesinde gerçekleştirilen panelde, gelişmekte olan ülkelerin küresel siyasette kendilerini nasıl konumlandırdıkları ve çok taraflılığın geleceğini nasıl etkiledikleri incelendi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Sabancı, dünyanın en saygın düşünce kuruluşlarından Chatham House ile paneli düzenlemekten mutluluk duyduklarını belirtti.

Sabancı, Türkiye’nin stratejik öneminin giderek arttığı bir dönemde böyle bir paneli gerçekleştirmenin büyük bir gurur olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

‘Panelde Mehmet Şimşek de bizimleydi. Katılımı için Sayın Bakanımıza bir kez daha teşekkür ederiz. Sayın Bakanımız öncülüğünde Türkiye’nin uyguladığı yeni ekonomik program büyük takdir topluyor. Ekonomimizde her geçen gün öngörülebilirlik ve istikrarın arttığını gözlemliyoruz. Artan güven ve yatırımcı ilgisi de programın başarısını şimdiden kanıtlıyor. Türkiye’nin başarılarının ve küresel değişimlere uyum sağlama yeteneğinin ülkemizi bir güç merkezi haline getireceğine inanıyoruz. Türkiye’nin bankası Akbank olarak biz de ülkemizi uluslararası arenada temsil etmeye devam edeceğiz.’

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKA VİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.