Connect with us

BANKA HABERLERİ

Türk Lirası: 15 Nisan’a kadar temkinli iyimser, sonrası için endişeliyiz

Yayınlanma:

|

 • Küresel mali piyasaların büyük bir kısmının kapalı olduğu Cuma günü, ABD’de açıklanan güçlü istihdam raporu hak ettiği ilgiyi pek de göremedi.
 • Manşet veri olan tarım dışı istihdam 916bin kişi artarak Ağustos’tan bu yana en yüksek seviyesine gelirken, önceki aylara ilişkin rakamlar da yukarı yönde güncellendi. İşsizlik oranı piyasa tahminleri ile aynı düzeyde %6 olarak açıklandı.
 • Raporun belki de en önemli kısmı, enflasyon göstergesi olan ortalama saatlik kazançlardı ki bu da yıllık %4,5 olan beklentiyi karşılayamayarak %4,2 düzeyinde kaldı.
 • Her ne kadar manşet veri ‘kükrese’ de, enflasyonun henüz ‘kükremediğinin’ görülmesi, tatil konumunda olan piyasalarda istenilen ‘piyasa etkisini’ doğurmadı.
 • Cuma günkü raporumuzda, yabancı yatırımcının Ağbal sonrası Türk Mali piyasalarından swap kanalı ile 6,6 milyar, hisse ve tahvil satışı ile 1,9 milyar dolar çıktığını, bunun da tamamının Ayşe Teyze ve kurumların döviz satışı ile karşılandığını belirtmiştik.
 • Kısa vadede, TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun en önemli sınavı olarak görülen 15 Nisan PPK toplantısında faizlerin sabit tutulacağını, bunun da TL’yi biraz destekleyebileceğini, akabinde ise, yabancı yatırımcı eksikliğinde, artan cari açık (turizm gelirleri eksikliğinde) ve azalan TCMB rezervlerinin de gölgesinde, kur üzerinde yeni baskıların oluşabileceğini, senenin ise yeni bir rekor seviye ile tamamlanacağını düşünüyoruz.
 • Cuma günü, teknik çizimimizde belirttiğimiz seviyelerin her ikisine de temas (7,99 – 8,18) eden USDTRY kuru, günü 8,18 seviyesinde tamamladı. Türk Lirasında kırılganlık ve buna bağlı yüksek volatilitenin devam etmesi olası görülüyor. Bu sabah ilk işlemlerde 8,20 civarında bir başlangıç görüyoruz.
 • Cuma günü tatil modundan olan piyasaların yeni hafta ve gün başlangıcında, iyimser bir seyir izlediğini not edelim. Asya’da, Çin piyasaları bugün kapalı konumda olsa da, Samsung’un açıklayacağı finansallar öncesinde, Kore borsası hariç yüzler gülüyor. ABD borsalarının vadeli işlemlerinde de yükselişler görüyoruz.
 • Tarım dışı istihdam verisi, her ne kadar toplam istihdamın Şubat 2020 zirvesinin 8,4 milyon iş altında kaldığını gösterse de, ABD’de ekonomik faaliyetinin geri geldiğini doğrulamaya yetti. İstihdam raporu, aşılanma faaliyetlerinin hız kazandığı bugünlerde, önümüzdeki yıl tam istihdam umudunun korunmasına neden oluyor.
 • Bu arada, ABD Enerji Bakanı Granholm, Pazar günü yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’in, iki partili bir anlaşmaya varamazsa Cumhuriyetçi milletvekillerinin desteği olmadan 2 trilyon dolarlık altyapı planını uygulamaya istekli olacağını söyledi.
 • Bir tarafta istihdamın hareketlendiği, öte tarafta Biden’in altyapı projeleri için 2 trilyon dolarda ısrarcı olması, FED’in 2023’e kadar faiz oranlarını koruyacağına dair taahhüdüne sadık kalıp kalamayacağı kuşkusunu artırıyor!
 • İstihdam raporu ardından, ABD 2 yıllık tahvil getirileri hızlı bir artış kaydederken, USDJPY paritesi de yeni zirvelere yelken açmış gibi görünüyor (bakınız grafik).
 • Kripto paralarda ise, Ethereum için aylardır takip ettiğimiz 5. dalga hedefimizi (2,100-2,200) arası 2,150 ile gerçekleşti. Bitcoin’in ise, 60 bin seviyelerinde bir kez daha kırmızı kart görerek 57bin seviyesine gerilemesi, bir nebze de olsun düşündürücü!
 • Bugün TÜİK Mart ayı enflasyon rakamlarını 10:00’da açıklayacak. Anketlere bakılırsa, aylık TÜFE artışının %1 civarında yoğunlaştığını görüyoruz. Enflasyonun beklentiler düzeyinde gelmesi, yıllık TÜFE’yi %16,3 ile 20 ayın zirvesine taşıyacak.
 • Hafta sonu, 104 emekli amiralin yayımladığı bildiri ve bunun haliyle yansımaları Türkiye’de gündemin ilk sırasına oturdu. Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün değerlendirme toplantısı takip edilecek.

Ø  USDJPY

Doların değer kazanmaya başlaması ile, uzun vadeli grafiklerde (aylık) önemli bir formasyonun (yükseliş yönünde) oluştuğunu görüyoruz. Takip etmek fayda görüyoruz.

16175975291a223173e06a4d0d80f28de0f7cc1a97_1_1200.jpg

İKTİSATBANK – Emre Değirmencioğlu

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Bankaların temettü dağıtımına onay

Yayınlanma:

|

Yazan:

BDDK, bankaların çekirdek sermaye yeterliliğine göre yüzde 10 ila 15 oranında temettü dağıtmasına izin verecek.

Kurumdan Türkiye Bankalar Birliğine gönderilen ve Bloomberg HT tarafından görülen yazıda bankaların olası kâr dağıtım taleplerinin, ihtiyatlılık ilkesi ve başta sermaye yeterlilik oranı olmak üzere bankaların özel durumları dikkate alınarak değerlendirilebileceği ifadesi yer aldı.

Buna göre bankalar, 2022de elde ettikleri kârlar ile daha önceki yıllarda dağıtım konusu yapılmayan kâr ve yedeklerin dağıtımını yapabilecek.

Kurumdan yapılan açıklamada dağıtım tutarının sınırlı tutulmasına gerekçe olarak ise “Dünya genelinde sürmekte olan ekonomik istikrarsızlık ve durgunluk beklentileri dikkate alındığında, bankaların özkaynak yapılarının güçlü tutulmasına yönelik ihtiyatlı politikanın sürdürülmesinin gerekmesi gösterildi.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

İş Bankası: 4. çeyrek net kârı beklentilerin üzerinde

Yayınlanma:

|

Yazan:

İş Bankası 2022 yılının 4. çeyreğinde 19,3 milyar TLlik piyasa beklentisinin üzerinde, 23 milyar 528 milyon TL net dönem kârı elde etti. Çeyreksel bazda kârını yüzde 56,5 oranında artıran bankanın net karı 2022 yılının tamamında ise 61,5 milyar TL oldu. Bankanın 2021 yılının tamamında net karı 13,5 milyar TL seviyesindeydi.

Genişleyen marj oranları, artan ücret ve komisyon gelirleri ve güçlü iştirak gelirleri kârlılığı destekledi. Son çeyrekte yüzde 71,8e yükselen maddi özkaynak kârlılığı 2022 yılının tamamında ise yüzde 58,2 oldu. Aktif kârlılığı ise yüzde 5,4e çıktı. Bankanın serbest karşılık tabanı ise 2022 yılında 8,5 milyar TL oldu.

Banka yılın son çeyreğinde çeyreksel bazda yüzde 14 artışla swap maliyeti dahil net faiz gelirini 20,1 milyar TLye yükseltti. Böylece bankanın 2022 yılında net faiz geliri yüzde 256 artışla 63 milyar 749 milyon TL oldu. Swap maliyetine göre düzeltilmiş net faiz marjı ise son çeyrekte, bir önceki çeyrekteki yüzde 7,1den yüzde 7,5e yükselirken 2022 yılının tamamında ise yüzde 6,8 seviyesinde gerçekleşti. Kümüle net faiz marjında TFEX etkisi yüzde 2 olarak hesaplandı.

2021 yılında 7 milyar 620 milyon TL olan net ücret ve komisyon geliri 2022 yılında 16 milyar 147 milyon TLye yükseldi. Net Ücret ve Komisyon Gelirlerinin Faaliyet Giderlerine oranı, 2022 sonu itibarıyla yüzde 47,5 oldu.

Bankanın solo rakamlara göre çekirdek sermaye oranı ve ana sermaye oranı yüzde 20,5 olurken, sermaye yeterlilik oranı yüzde 22,4 seviyesinde gerçekleşti. Böylece tüm oranlar 2022 yılı minimum yasal limitlerinin üzerinde kaldı.

Bankanın 2022 yılı beklenti ve karşılaştırmalarına göre; TL kredi büyümesi geçen yıl için yüzde 45 olarak hedeflenirken yüzde 75,5 ve TL mevduat büyümesi yüzde 60 civarında belirlenirken yüzde 130 olarak gerçekleşti. Bankanın faaliyet giderleri artışı enflasyona paralel seviyede beklenirken daha yüksek bir oranda artış sergiledi ancak 2022de yüzde 35-36 seviyesinde hedeflenen faaliyet gideri/faaliyet geliri rasyosu hedeflenen seviyenin altında yüzde 25,8 seviyesinde gerçekleşti. Bankada yüzde 4 seviyesinin altında olarak hedeflenen takipteki kredi rasyosu ise yüzde 2,96 seviyesi ile yılı tamamladı.

Banka 2023 yılına ilişkin beklentilerini de yayımladı. 2023 yılında TL kredi büyümesinin yüzde 40ın üzerinde olması beklenirken ortalama özkaynak karlılığının yüzde 30 seviyesinde olması bekleniyor. İş Bankası 2023 yılında swap maliyetine göre düzeltilmiş net faiz marjının yüzde 5in üzerinde olacağını hesaplarken net ücret komisyon artışında yüzde 80 seviyelerinde artış beklendiğini de açıkladı. Bankanın takipteki krediler oranında beklentisi yüzde 3 seviyesinin altında olarak açıklanırken Sermaye Yeterlilik Rasyosu beklentisi yeni yıl için yüzde 15 seviyesinin üzerinde bulunuyor.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

TBB: DEPREM BÖLGESİNDE BORÇLAR 6 AY ERTELENDİ, ATM’LER ÜCRETSİZ

Yayınlanma:

|

Yazan:

TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ ( TBB ) yaptığı açıklamada Deprem Bölgesinde bankaların ATM’lerden ücret almayacağını ve vadesi gelmiş Banka borçlarının 6 ay ertelendiğini aşağıdaki şekilde duyurdu:

ATM’LERDEN ÜCRET ALINMAYACAK

Depremden etkilenen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa illerinde bulunan ortak
ATM’lerden yapılacak işlemlerden ücret tahsis edilmemesi yönünde prensip kararı alınmıştır.

KREDİLER 6 AY ERTELENDİ

Kahramanmaraş ve Gaziantep merkezli, birçok ilimizde can kaybına ve hasara neden olan deprem felaketi nedeniyle vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Milletimize ve ülkemize geçmiş olsun. Başımız sağ olsun.
Birliğimiz Yönetim Kurulu 6 Şubat 2023 tarihli toplantısında, deprem felaketi nedeniyle, deprem bölgelerinde yaşanan sorunların hafifletilmesine katkıda bulunulması, bankacılık hizmetlerinin kesintisiz olarak sürdürülmesi ve ihtiyaç duyulacak desteğin sağlanması amacıyla yapılabilecekler görüşülmüştür.
Görüşmede, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile eşgüdüm halinde, bankalar tarafından alınan önlemler ve yapılan çalışmalar değerlendirilmiş, tavsiye niteliğinde aşağıdaki prensip kararları alınmıştır:
 Depremin bölge ekonomisinde yol açtığı olumsuz etkilere maruz kalan, ödeme güçleri olumsuz etkilenen banka müşterilerinin, talepleri halinde,
bankalara olan vadesi gelmiş veya 6 ay içinde vadesi gelecek borçlarının vadesinin bugünden itibaren 6 ay sonraya kadar ötelenmesine,
 Ayrıca, borçların ödenmesinde ve/veya kendilerine finansman olanakları sağlanmasında, müşteri özelinde değerlendirilmek üzere gerekli ek
kolaylıkların sağlanması hususlarında Üyelerimize tavsiyede bulunulmasına,
 Mücbir halin yaşandığı mahalde ikametgahı/işyeri adresi veya şubede hesabı bulunan müşterilerin kredi risk, kredi ödeme, senet ve çek
işlemlerine ilişkin bildirimlerinin, Risk Merkezi mücbir hal düzenlemesi çerçevesinde yapılması hususunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi için
Risk Merkezi Üyelerinin bilgilendirilmesine,
 Felaketten etkilendiklerini, düzenlemelere uygun olarak belgeleyen banka müşterilerinin taleplerini bankalara iletmeleri hususunda
kamuoyuna bilgi verilmesine karar verilmiştir.

Okumaya devam et

KATEGORİLER

ALTIN – DÖVİZ

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.