Connect with us

BANKA HABERLERİ

Vitrin gündem : Zoraki mutluluk, kalıcı mutsuzluk yaratır!

Yayınlanma:

|

 • Türk mali piyasaları, dün gün içinde sakin bir seyir izlerken, Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden faiz indirimini dile getirmesi, temkinli iyimser havanın kısa bir süreliğine de olsa dağılmasına neden oldu.
 • Nihayetinde, Sn. Ağbal’ın ani bir kararla görevden alınması sonrası, yatırımcıların asıl merak ettiği konu, bundan sonra ne olacağı… Haftaya Perşembe günü sonuçlanacak olağan PPK toplantısı belki de en önemli sınav tarihi olarak bekleniyor.
 • Hatırlayınız, yeni Başkan Sn. Kavcıoğlu’nun yapmış olduğu ilk açıklamalar, tıpkı selefi Sn. Ağbal gibi, orthodox bir para politikası izleyeceğini söylemiş, piyasalarda var olan ateşi nispeten söndürmüştü.
 • Bu bağlamda, Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz ‘alerjisi’ ve dönem dönem parlayan bu tarz söylemlerine de artık alıştık. TBMM’de partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin şoklara karşı dayanıklılık kazandığını, son dönemde biraz artan enflasyonu yeniden tek haneye indirmede kararlı olduklarını söyledi.
 • Bütçedeki faiz yükünü azaltma adına faizi de tek haneli rakamlara indireceklerin söyleyen Sn. Cumhurbaşkanına rağmen, son 2 yılın zirvesine çıkan çekirdek enflasyon ortamında (enflasyonun yayılma hızı artıyor) faiz indirimine gidilebilecek bir zeminin de şu anda var olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.
 • Lakin, bu tip açıklamaların da, bitmek bilmeyen faiz-enflasyon tartışmasından bıkan yatırımcıların pek de hoşuna gitmeyen tecrübeler olduğunu biliyoruz.
 • Faiz indirimi konusunda bilindik söylemlerine ilaveten, Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanal İstanbul ihalesine yaz ayında çıkacaklarını söyleyerek, “isteseniz de istemeseniz de yapacağız” diyerek konuşmasını tamamladı.
 • Bir dipnot vermis olayım, TÜİK verilerine göre, 2020 yılında mutlu olduğunu beyan eden kişilerin oranı %48,2 geriledi. Bu rakam 2011’de %62 seviyelerinde idi. Zoraki mutluluk, kalıcı mutsuzluk yaratır!
 • Büyük Okyanus ile Atlas okyanusu bağlayan Panama Kanalı, geçen senelerin verilerine göre gemi başına 180bin dolar geçiş ücreti alırken, Kızıldeniz ile Akdeniz’i bağlayan Süveyş kanalı, 2018’de 5,5 milyar dolar gelir, gemi başına 300bin dolar gibi bir geçiş ücreti almış.
 • Kaba bir matematikle, İstanbul Boğazından senede 40bin civarında gemi geçiyor. Bu istatistik veriye paralel, yılda 8 milyar dolar Kanal İstanbul’un gelir elde etmesi, gemi başına 200 bin dolar demek. Boğaz’dan geçiş ücretsizken, bu nasıl sağlancak bilemiyoruz. Montrö anlaşmasına göre, geçen gemilerden alınan fener ve römork hizmeti Türkiye’ye yılda 143milyon dolar gelir, gemi başına 3,400 dolar bırakıyormuş. Aslında tartışmanın temeli de bu! Boğazlardan yeteri kadar gelir elde edilemiyor.
 • Bu yüzeysel bilgileri de bir kenara park ederek, biz konumuza geri dönelim. Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları ardından, USDTRY kuru dün 8,21 seviyesine varan ani bir yükseliş kaydetse de, günü son zamanlarda dinlendiği 8,15 seviyelerinden tamamladı. Teknik bir bakış açısıyla, USDTRY kurunda 8,18 seviyesine dikkat etmekte büyük fayda görüyoruz. Üzerinde gecelik bir kapanış, kontrolün alıcıların eline geçmesine ve yeniden 8,40-8,50 seviyelerine doğru yolculuğun önünü açabilir.
 • Dünyada ise hava dün de iyimser, ama son zamanlarda olduğu üzere temkinli kalmaya devam etti. ABD dolarında son 1 haftadır devam eden değer kaybı dün duruldu. Hafta başı 1,39 seviyesini test eden GBPUSD paritesi 1,37 seviyelerinin diplerine çekilirken, EUR ise 1,1920 denemesi ardından 1,1860’lara gevşedi.  
 • ABD’de ekonomik aktivitenin küresel rakiplerinden daha hızlı toparlanması ile ticaret açığının Şubat ayında rekor seviyeye yükseldiğini görüyoruz. Bunun yanısıra, devasa büyüklükte mali teşvik paketlerinin de yardımı ile son 40 yılın en büyük büyümesinin yaşanması beklenirken, doların da zayıf seyrini bir müddet daha korunmasını bekliyoruz.
 • Rakamların dili ile konuşursak, doların kısa vadede değer kazanması için DXY grafiğini takip etmek gerekiyor. Düşüşün durduğuna ve yeniden yükselişin başladığına ikna olmak adına 93 seviyelerinin üzerinde kapanış görmemiz gerektiğini not edelim.
 • Kripto paraların genelinde dün satış baskısının etkili olduğunu bir günü geride bıraktık. Hatırlarsanız, haftalar önce Ethereum’da $2,150 hedef belirlemiş ve hafta başı damalı bayrağı görmüştük. Lakin, benzer bir şekilde, Bitcoin’de Elliott çizimimiz $67-70bin hedefine gitmeden $62bin seviyesinde tamamlandığını düşünüyorum (5. dalgası kısa kalmış olabilir). Yeni bir trend oluşmadan, düzeltmenin bitmesini bekleyerek kenara çekildik.
 • Kıymetli madenler cephesinde ise, son günlerde üzerine basa basa belirttiğimiz üzere, bu kadar bol para dönemi, yok denecek kadar az getiriler, gerekse de aşılanma faaliyetlerine yönelik soru işaretlerinin hakim olduğu, vaka sayılarında henüz kesin bir başarının elde edilemediği bir ekosistemde, özellikle altının pandemi öncesi seviyelerde salınması ve hak ettiği yeri bulamamasını temel olarak açıklamakta zorlanıyoruz.
 • Kabul ediyoruz ki, faiz getirisi olmayan altının, %1,7 seviyelerine yükselen ABD tahvil faizleri veya %1,4 temettü getirisi olan S&P500 hisse senetlerine göre ikinci plana itilse de, aranan ‘bahane’ yakın bir zamanda bulunacaktır. Altında 1,745, gümüşte ise 25,30 sonrası tablonun rengi değişebilir. Mim koymuş olayım!
 • Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın dün açıkladığı Mart ayı nakit gerçekleşmelerine ve vaka sayılarına da yer vererek dünü tamamlayalım. Nakit denge 41 milyar TL, faiz dışı denge ise 53,7 milyar TL fazla verdi. Bu etkileyici performansın ardında, TCMB’nin Hazine’ye kar aktarımı yaptığı aşikar. Gerçek tabloyu görmek adına, merkezi bütçe rakamlarını bekleyeceğiz.
 • Pandemide rakamlar artık parabolik bir yükselişi anımsatıyor. Sağlık Bakanlığı verilerine göre yeni vaka sayısı 55bin seviyesine dayanırken (Hindistan sonrası dünyada en çok ikinci vaka) can kaybı sayısı da 276 kişi ile rekor kırdı. Vaka/test oranı %18!
 • Dün akşam açıklanan FED’in bir önceki toplatısına ait tutanaklarda, ekonominin hızlı bir toparlanma kaydetmesine rağmen, ultra gevşek para politikası duruşunun (taahhüdünün) altının yeniden çizilmesi, bu sabah ABD borsalarının vadeli işlemlerinde iyimser bir başlangıca neden oldu.
 • Piyasaların huzuruna ışık tutan VIX endeksi (namı diğer korku endeksi) bu sabah 17 seviyesine kadar gerileyerek pandemi sonrası dönemi en düşük seviyeye geriledi. Yani risk alma iştahı yüksek ve piyasalar şu anda koruma satın alma peşinde görünmüyor.
 • Benzer bir şekilde, Asya piyasalarında da ılımlı bir başlangıç görüyoruz. Çin, Kore ve Hong Kong borsalarında hafif artıları, Japonya borsasındaki hafif eksiler dengeliyor.
 • Hollanda merkezli teknoloji yatırımcısı Prosus, Çin oyun ve sosyal medya devi Tencent Holdings Ltd’nin %2’sini 14,7 milyar dolara sattığını söyledi. Dünyanın en büyük blok ticareti!
 • Mali piyasaların gündeminde bugün Almanya sanayi siparişleri ve her hafta Perşembe günü olduğu üzere, ABD’de işsizlik maaşı başvuruları takip edilebilir.

İKTİSATBANK – Emre Değirmencioğlu

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Bankaların temettü dağıtımına onay

Yayınlanma:

|

Yazan:

BDDK, bankaların çekirdek sermaye yeterliliğine göre yüzde 10 ila 15 oranında temettü dağıtmasına izin verecek.

Kurumdan Türkiye Bankalar Birliğine gönderilen ve Bloomberg HT tarafından görülen yazıda bankaların olası kâr dağıtım taleplerinin, ihtiyatlılık ilkesi ve başta sermaye yeterlilik oranı olmak üzere bankaların özel durumları dikkate alınarak değerlendirilebileceği ifadesi yer aldı.

Buna göre bankalar, 2022de elde ettikleri kârlar ile daha önceki yıllarda dağıtım konusu yapılmayan kâr ve yedeklerin dağıtımını yapabilecek.

Kurumdan yapılan açıklamada dağıtım tutarının sınırlı tutulmasına gerekçe olarak ise “Dünya genelinde sürmekte olan ekonomik istikrarsızlık ve durgunluk beklentileri dikkate alındığında, bankaların özkaynak yapılarının güçlü tutulmasına yönelik ihtiyatlı politikanın sürdürülmesinin gerekmesi gösterildi.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

İş Bankası: 4. çeyrek net kârı beklentilerin üzerinde

Yayınlanma:

|

Yazan:

İş Bankası 2022 yılının 4. çeyreğinde 19,3 milyar TLlik piyasa beklentisinin üzerinde, 23 milyar 528 milyon TL net dönem kârı elde etti. Çeyreksel bazda kârını yüzde 56,5 oranında artıran bankanın net karı 2022 yılının tamamında ise 61,5 milyar TL oldu. Bankanın 2021 yılının tamamında net karı 13,5 milyar TL seviyesindeydi.

Genişleyen marj oranları, artan ücret ve komisyon gelirleri ve güçlü iştirak gelirleri kârlılığı destekledi. Son çeyrekte yüzde 71,8e yükselen maddi özkaynak kârlılığı 2022 yılının tamamında ise yüzde 58,2 oldu. Aktif kârlılığı ise yüzde 5,4e çıktı. Bankanın serbest karşılık tabanı ise 2022 yılında 8,5 milyar TL oldu.

Banka yılın son çeyreğinde çeyreksel bazda yüzde 14 artışla swap maliyeti dahil net faiz gelirini 20,1 milyar TLye yükseltti. Böylece bankanın 2022 yılında net faiz geliri yüzde 256 artışla 63 milyar 749 milyon TL oldu. Swap maliyetine göre düzeltilmiş net faiz marjı ise son çeyrekte, bir önceki çeyrekteki yüzde 7,1den yüzde 7,5e yükselirken 2022 yılının tamamında ise yüzde 6,8 seviyesinde gerçekleşti. Kümüle net faiz marjında TFEX etkisi yüzde 2 olarak hesaplandı.

2021 yılında 7 milyar 620 milyon TL olan net ücret ve komisyon geliri 2022 yılında 16 milyar 147 milyon TLye yükseldi. Net Ücret ve Komisyon Gelirlerinin Faaliyet Giderlerine oranı, 2022 sonu itibarıyla yüzde 47,5 oldu.

Bankanın solo rakamlara göre çekirdek sermaye oranı ve ana sermaye oranı yüzde 20,5 olurken, sermaye yeterlilik oranı yüzde 22,4 seviyesinde gerçekleşti. Böylece tüm oranlar 2022 yılı minimum yasal limitlerinin üzerinde kaldı.

Bankanın 2022 yılı beklenti ve karşılaştırmalarına göre; TL kredi büyümesi geçen yıl için yüzde 45 olarak hedeflenirken yüzde 75,5 ve TL mevduat büyümesi yüzde 60 civarında belirlenirken yüzde 130 olarak gerçekleşti. Bankanın faaliyet giderleri artışı enflasyona paralel seviyede beklenirken daha yüksek bir oranda artış sergiledi ancak 2022de yüzde 35-36 seviyesinde hedeflenen faaliyet gideri/faaliyet geliri rasyosu hedeflenen seviyenin altında yüzde 25,8 seviyesinde gerçekleşti. Bankada yüzde 4 seviyesinin altında olarak hedeflenen takipteki kredi rasyosu ise yüzde 2,96 seviyesi ile yılı tamamladı.

Banka 2023 yılına ilişkin beklentilerini de yayımladı. 2023 yılında TL kredi büyümesinin yüzde 40ın üzerinde olması beklenirken ortalama özkaynak karlılığının yüzde 30 seviyesinde olması bekleniyor. İş Bankası 2023 yılında swap maliyetine göre düzeltilmiş net faiz marjının yüzde 5in üzerinde olacağını hesaplarken net ücret komisyon artışında yüzde 80 seviyelerinde artış beklendiğini de açıkladı. Bankanın takipteki krediler oranında beklentisi yüzde 3 seviyesinin altında olarak açıklanırken Sermaye Yeterlilik Rasyosu beklentisi yeni yıl için yüzde 15 seviyesinin üzerinde bulunuyor.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

TBB: DEPREM BÖLGESİNDE BORÇLAR 6 AY ERTELENDİ, ATM’LER ÜCRETSİZ

Yayınlanma:

|

Yazan:

TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ ( TBB ) yaptığı açıklamada Deprem Bölgesinde bankaların ATM’lerden ücret almayacağını ve vadesi gelmiş Banka borçlarının 6 ay ertelendiğini aşağıdaki şekilde duyurdu:

ATM’LERDEN ÜCRET ALINMAYACAK

Depremden etkilenen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa illerinde bulunan ortak
ATM’lerden yapılacak işlemlerden ücret tahsis edilmemesi yönünde prensip kararı alınmıştır.

KREDİLER 6 AY ERTELENDİ

Kahramanmaraş ve Gaziantep merkezli, birçok ilimizde can kaybına ve hasara neden olan deprem felaketi nedeniyle vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Milletimize ve ülkemize geçmiş olsun. Başımız sağ olsun.
Birliğimiz Yönetim Kurulu 6 Şubat 2023 tarihli toplantısında, deprem felaketi nedeniyle, deprem bölgelerinde yaşanan sorunların hafifletilmesine katkıda bulunulması, bankacılık hizmetlerinin kesintisiz olarak sürdürülmesi ve ihtiyaç duyulacak desteğin sağlanması amacıyla yapılabilecekler görüşülmüştür.
Görüşmede, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile eşgüdüm halinde, bankalar tarafından alınan önlemler ve yapılan çalışmalar değerlendirilmiş, tavsiye niteliğinde aşağıdaki prensip kararları alınmıştır:
 Depremin bölge ekonomisinde yol açtığı olumsuz etkilere maruz kalan, ödeme güçleri olumsuz etkilenen banka müşterilerinin, talepleri halinde,
bankalara olan vadesi gelmiş veya 6 ay içinde vadesi gelecek borçlarının vadesinin bugünden itibaren 6 ay sonraya kadar ötelenmesine,
 Ayrıca, borçların ödenmesinde ve/veya kendilerine finansman olanakları sağlanmasında, müşteri özelinde değerlendirilmek üzere gerekli ek
kolaylıkların sağlanması hususlarında Üyelerimize tavsiyede bulunulmasına,
 Mücbir halin yaşandığı mahalde ikametgahı/işyeri adresi veya şubede hesabı bulunan müşterilerin kredi risk, kredi ödeme, senet ve çek
işlemlerine ilişkin bildirimlerinin, Risk Merkezi mücbir hal düzenlemesi çerçevesinde yapılması hususunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi için
Risk Merkezi Üyelerinin bilgilendirilmesine,
 Felaketten etkilendiklerini, düzenlemelere uygun olarak belgeleyen banka müşterilerinin taleplerini bankalara iletmeleri hususunda
kamuoyuna bilgi verilmesine karar verilmiştir.

Okumaya devam et

KATEGORİLER

ALTIN – DÖVİZ

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.