Connect with us

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Ayşe Teyze devrede: Geçen hafta DTH 8,1 milyar $ azaldı!

Yayınlanma:

|

 • Günlerdir, şiddetli fırtınaya yakalanmış gemi misali, Türk mali piyasaları, moral bozukluğunun da eşliğinde karamsar bir seyir izledi.
 • Lakin, dün geminin daha sakin sulara ilerlediğini ve adeta biraz da olsun nefes aldığını gördük. Başkan Kavcıoğlu’nun, reel faiz ve enflasyon odaklı sıkı para politikası söylemleri ve bu paralelde Sn. Ağbal’ı anımsatan şahin mesajları, elbette piyasalar nezdinde yankı buldu.
 • İnsan ister istemez, madem Sn. Kavcıoğlu’da, Sn.Ağbal’ın çizgisinden gidecekti, bu kadar büyük bir fırtına ve tahribata ne gerek vardı sorusunu kendisine sormadan da edemiyor!
 • Okuduğumuz raporlarda, Sn. Ağbal’ın görevden alınmasının arkasında, faiz artırımlarından ziyade eriyen TCMB rezervleri ile ilgili soru işaretlerinin yattığını görüyoruz. Bu arada not etmeliyim ki, Başkan Ağbal döneminde, TCMB’nin swap hariç net rezervleri Şubat sonunda (eksi) 37 milyar dolar seviyesine toparladı; öncesi (eksi) 41 milyar dolar idi.
 • Hafta ortası, 8,45 seviyesine kadar yükselen USDTRY kuru, dün gün boyu gerileyerek 8,1 seviyesini test etti. İçeride, yatırımcı nezdinde paniğin bir nebze de olsun dinmesi, dışarıda ise doların değerlenme eğiliminin de bir nebze olsun azalması bu tabloda etkili oldu.
 • TL’de azalan tansiyon BİST100 endeksini de %2,5 artıya taşırken, dün de bültenimizde belirttiğimiz üzere, BIST Bankacılık endeksinin aşırı satım bölgesine yaklaşması ile tepki alımları gecikmedi. Son iki haftadır açık ara negatif ayrışan bankacılık hisseleri (XBANK) dün günü %4,25 yükselişle tamamlarken, CDS risk primi ise 450 baz puanda, 10 yıllık gösterge TL tahvil faizi ise %17,5’e geriledi.
 • Dün açıklanan TCMB’nin 26 Mart haftasına ilişkin Para ve Banka raporu, adeta tahminlerimizi perçinlemiş oldu. Buna göre, parite/fiyat etkisinden arındırarak bakılırsa, gerçek kişilerin DTH’ı önceki haftaya göre 6,74 milyar dolar, tüzel kişilerin ise 1,39 milyar dolar azaldı. TCMB’nin bağımsızlığının sorgulandığı ve TL’de yaşanan ani ve beklenmedik sert değer kaybını, yurtiçi yerleşikler, zararda olan pozisyonlarını hafifletmek için fırsat olarak görmüş olmalılar.  Bu büyüklükte bir döviz satışı (toplamda 8,1 milyar dolar) en son darbe zamanı yani Temmuz 2016’da yaşanmıştı.
 • Öte yandan, TCMB faiz kararının hemen ardından yabancı yatırımcıların Türk Lirası’na ve Sn. Ağbal’a inanarak almış olduğu pozisyonların üzerinden daha 24 saat geçmeden büyük zarara uğramalarını, rakamların dili ile çok açık bir şekilde okuyoruz.
 • Yurtdışı yerleşikler, 26 Mart haftasında net 0,8 milyar dolar hisse senedi, 1,1 milyar dolar ise tahvil satmış. Hatırlamak gerekirse, ekonomi takımında Kasım ayında yaşanan kan değişimi sonrası hisse senedi ve tahvil piyasasına 5,1 milyar dolar yatıran yabancı, maalesef bu paranın 1,9 milyar dolarını geçen hafta çıkmış!
 • TCMB’nin brüt döviz rezervleri ise yaklaşık 3 milyar dolar azalışla 50,9 milyar dolar; altın rezervleri ise fiyat azalış nedeniyle 0,5 milyar dolar azalarak 39,7 milyar dolar seviyesine geriledi. Toplam rezervler ise (brüt döviz + altın) 90,6 milyar dolar ile yılın en düşük ikinci değerini aldı.
 • Dün ABD dolarında değerlenme eğiliminin de hız kesmesi, içerde yaşanan iyimserliğe elbette yardımcı oldu. Günlerdir adım adım kuzeye ilerleyen doların sepet değeri DXY ve 10 yıllık tahviller son günlerde azcık da olsun frene basınca, başta kıymetli madenler ve hisse senetleri değer kazandı.
 • Dün bültenimizde, bu kadar çok para, bu denli düşük faiz ortamı, yaklaşan küresel enflasyonun ayak sesleri duyulurken ve aşı faaliyetlerine rağmen pek çok ülkede izolasyon önlemleri ve vaka sayılarında patlama yaşanırken, altının ons fiyatının 1,700 seviyesinin altına (pandemi öncesine) sarkmasını yadırgamıştık ve sorgılamıştık!
 • Temel olarak mevcut gelişmelerin ya da mevcut ekosistemin altın dostu olduğunu söylememize paralel  altının ons fiyatı dün 1,730 seviyesine toparlanırken, gümüşün de tehlikeli sulardan uzaklaşarak 25 dolar seviyesine yükseldiğini görüyoruz. Her iki emtiada da yükselişin devam etmesini bekliyoruz.
 • Bu güzel tablo, ya da en azından güzelleşen tablo, umarım 1 Nisan şakası gibi kısa soluklu olmaz.
 • Biraz da madalyonun diğer tarafına bakalım. Dün İstanbul Ticaret Odası (İTO) Mart ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre, TÜFE’nin İTO’da arkadaşı olan geçinme endeksi Mart ayında %1,13 artış kaydetti. İTO ile TÜİK arasında Mart ayına ilişkin güçlü bir korelasyon görülüyor. Bu bağlamda, Pazartesi günü açıklanacak resmi enflasyonun da %1 artacağı düşünülürse, yıllık TÜFE enflasyonu %16,2 seviyesini aşarak son 1,5 yılın zirvesine çıkmış olacak!
 • Dün akşam piyasaların kılavuz kargası olan S&P500 endeksi 4bin seviyesinin üzerinde bir kapanış yaparak rekor kırarken, ABD Doları da küresel bazda değer kaybetti. Özellikle, Biden’in artık saymakta zorlandığımız trilyonlarca dolar büyüklüğündeki yatırım teşvik paketleri, büyümeyi teşvik edeceği için hisse senetlerini adeta kamçılıyor.
 • Bugün Kutsal Cuma (Good Friday) nedeniyle küresel piyasaların büyük bir bölümü tatil havasında olacak. Her sabah 4:30’de kalan ve bülten yazan biri için bu cümleyi yazmak ne kadar da zor! Neyse dönelim konumuza. Tatil olmasına rağmen gün oldukça önemli. Her ayın ilk Cuması olduğu üzere ABD’de 15:30’da açıklanacak istihdam raporu önemle takip edilecektir. Manşet tarım dışı istihdamın 650bin artması, işsizlik oranın %6 seviyesine gerilemesi, yıllık kazançların ise %4,5 artması bekleniyor. Verinin beklenti setinin dışına çıkması, piyasa yansıması getirebilir; özellikle de enflasyon göstergesi olan yıllık kazançların!
 • Haftanın son işlem gününde genel hava iyimser. Asya borsalarında hakim renk yeşil. Benzer bir şekilde ABD borsalarının da vadeli işlemlerinde hafif de olsa yükselişler görüyoruz.
 • OPEC+ üretim kesintilerini Mayıs’tan itibaren kademeli olarak geri alma kararı sonrası Brent cinsi ham petrol 65 dolardan işlem görüyor.
 • Bu sabah dolar zayıflığı ile Bitcoin 60bin, Ethereum ise 2bin doları aştı. Bitcoin’in 62bin doların üzerine yükselmesi (rekor tazelemesi), hedef seviyemiz olan 70bine doğru yolculuğu artık başlayacağını düşünüyoruz (Ethereum için ise 2,200).
 • USDTRY kurunun dün bültenimizde belirttiğimiz 8,18 seviyesinin altında gecelik kapanış yapması ardından, daha da aşağıda bir sonraki seviye 7,99 olarak görülüyor. Borsa cephesinde de, dünkü kadar sert olmasa da yükselişin devam edeceğini düşünüyoruz.

Ø  USDTRY

USDTRY kurunda 7,1925 sonrası yaşanan 8,4850 patlamasının Fibo seviyeleri grafikten görülebilir. 8,18 seviyesinin altında, bir sonraki düzeltme seviyesi psikolojik 8 seviyesinin hemen altı.

1617338975633c446fd67197447cc9a17e8fd71749_1_1200.jpg

Ø  XAGUSD

Teknik bir bakış açısıyla, yukarı yönlü hareketin 25,40-25,50 seviyelerinin dışına çıkması ile ivme kazanacağını düşünüyoruz.

16173389754f3bbd5501d052da9daced92d7470c20_2_1200.jpg

Ø  BTCUSD

Bitcoin’de 62bin dolar seviyesinde olan tüm zamanların zirve seviyesinin geçilmesi ile, yukarda 70bin dolar hedef seviyemize ulaşacağımızı düşünüyoruz.

1617338975c322f40f06bfb05ce11ab281f493444f_3_1200.jpg

Ø  ETHUSD

Benzer bir şekilde, Ethereum’da da hedefimiz 2,200 dolar.

16173389751d9b41c1adfc8c9f83189731dff35695_4_1200.jpg

İKTİSATBANK – Emre Değirmencioğlu

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Kriz korkuları hafifledi derken, ABD’de First Republic Bank hisseleri %50 düştü

Yayınlanma:

|

Yazan:

 • Küresel mali piyasalar dün büyük çaplı bir türbülansa tanıklık etti. Haftasonu, gerel ABD’de gerekse de Avrupa’da yaşanan uzun mesailer sonrası otoriteler piyasalarda var olan yangını söndürmek ve daha da bulaşmasını engellemek isterken, UBS’in rakibi Credit Suisse satın alması sonrası ilk intiba temkinli olsa da, daha sonra hava hızla olumsuz döndü.
 • Özellikle, Credit Suisse’in sermayesinin en riskli kısmı ~$17mia AT1 (sermaye benzeri borçlanma) tamamıyla değersiz hâle gelmesi güvenli liman ihtiyacını artırdı! Bu minvalde, banka hisseleri daha da baskı altında kaldı. Asya’da işlem gören HSBC hisseleri %6’nın üzerinde değer kaybı ile dün güne başlarken, Avrupa banka endeksi günü %6 düşüşle 2023 kazanımlarını silerek haftayı kucakladı. Credit Suisse’i satın aldıktan sonra UBS’in de sorunlu hâle geleceği korkusu ise CDS risk primini 150 baz puan ile son 10 yılın zirvesine yükselirken, Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu S&P, UBS’in görünümünü negatife indirdi.
 • Dün sabah saatlerinde yaşanan panik ile yatırımcılar güvenli limanlara akın etiler. Bankacılık krizinde altın ve bitcoin ilk akıllara gelen varlık sınıfları olurken, sarı metal 2,000 dolar seviyesini aşarak Mart 2022’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Hatırlatmak gerekirse, Mart 2022’de altın 2,070 dolar ile rekor kırmış, aynı tarihte FED’in faiz artırımlarına başlaması ile altın 2022 yılının sonlarında 1,600 dolar seviyesinin kıyısına kadar gerilemişti. Benzer bir şekilde, Bitcoin dün 28,500 seviyesini test ederek nerdeyse son 2 haftada %40 yükseliş kaydetmek suretiyle Haziran 2022 seviyesini test etti.
 • Altın ve Bitcoin’in kaydettiği hareket, çok açık bir şekilde merkez bankalarının faiz artırımlarına devam etmeyeceği şeklinde yorumluyoruz. Bankacılık cephesinde yaşanan krizinin reel ekonomi üzerinde baskı kuracağı, hâliyle bankaların sermayelerini desteklemek ve sermaye rasyolarını yukarı çekmek adına kredi musluğunu kısarak riskli azaltmak istemeleri kıymetli madenler dışında emtia fiyatları üzerinde baskı kurdu. Brent cinsi ham petrolün varil fiyatı aylar önce dikkat çektiğimiz yön aşağı teknik yorumumuz ile dün 70 dolar seviyesini test ederek 15 ayın dibine geriledi.
 • Dün sabah saatlerinde 2,000 dolar aşan altın günün ikinci yarısında 1,980 dolar seviyesine geriledi. Altın cephesinde yorumumuz değişmedi. Stresin artmaya başladığı geçen hafta başında açtığımız uzun pozisyonumuzu 1,950 dolar zarar kes seviyesi ile taşımaya devam etme niyetindeyiz. Teknik mânâda yukarıda ciddi bir yükseliş potansiyelinin var olduğunu düşünüyoruz. Bitcoin cephesinde ise haftanın 28bin dolar seviyesinin üzerinde kapanması durumunda daha da yukarıda 35-36bin dolar seviyesini konuşmaya başlayacağız.
 • Petrolün gerilemesi hâliyle enflasyonist ortamda merkez bankaları için iyi bir haber. Maliyet baskısının azalacak olması faiz üzerinde var olan baskıyı da hafifletecektir. Bu minvalde, vadeli piyasalar, Çarşamba günü FED’den 25 baz puan faiz artırımı ile pas geçme arasında kararsız kalmış olmalılar ki her iki ihtimal %50 olarak fiyatlanıyor. Bizim görüşümüz, FED’in Çarşamba günü faiz toplantısını pas geçme ihtimalinin son zamanlarda kaybettiği kredibilitesi nedeniyle az olduğunu yönünde. Paranın fiyatı faiz ise, FED’in artık son virajda olması ile dün doların piyasa kuru olan DXY %0,4 düşüş kaydederek 103,3 seviyesine gerilerken, sepetin içinde yer alan EUR 1,0720 ; GBP ise 1,23 seviyesine dayandı. GBPUSD paritesinde teknik mânâda daha da yukarıda 1,2370 seviyesinin test edilebileceğini ön görüyoruz.
 • Batan Silikon Vadisi Bankası, kurtarılan Credit Suisse derken, benzer kulvarda koşan ABD’nin 14. sıradaki bankası First Republic (FRP) hisseleri dün 11 kez işleme durdurulurken, son 10 iş gününde Bankanın hisseleri %90; dün ise sadece bir günde %50 geriledi. SVB’nin çöküşünden bu yana FRB’den 70 milyar dolar para çekildiğini okuyoruz. Büyük bankalardan alınan 30 milyar dolarlık mevduat bile hisse senedindeki düşüşü destekleyemezken, Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu S&P, Pazar günü likidite risklerini öne sürerek FRB’nin notunu “junk” seviyesine indirdi. Wall Street Journal’ın konuya aşina kaynaklara dayandırdığı haberine göre, JP Morgan CEO’su Dimon, FRB’yi istikrara kavuşturmak için büyük bir çaba harcarken, büyük bankalarca kurtarılma çalışmalarının devam ettiğini anlıyoruz.
 • ABD ve Avrupa cephesinde cereyan eden bankacılık krizi ve bunun neden olduğu sert finansal türbülans bir süre daha bültenimizi meşgul etmeye devam edecek gibi görünüyor. Taşlar yerine oturana kadar da muhakkak bir süre artçı sarsıntılar yaşanacaktır! Hâliyle, piyasaların da kafasının net olmaması ile yaşanan korkunç volatilite can yakmaya devam edeceğini düşünüyoruz. ABD’de ve İsviçre’de otoriteler bulaşıcılık etkisini yok etmek adına yoğun çaba sarf etseler de, hâlâ sorun tam anlamıyla çözülmediğini de not edelim.
 • Kendi iç dinamikleri ile hareket eden Türk mali piyasaları da olup bitenden bir nebze de olsa etkileniyor. USDTRY kuru bebek adımlarla kamunun kontrolünde 19 seviyesinin üzerine yerleşirken, otoritenin kuru savunmak için çabaları da devam ediyor. Hisse senetleri ise dünyada olup bitene kayıtsız kalamayarak dün günü (hem ana hem de bankacılık endeksi) %3 civarında sert bir düşüşle tamamladı. Ziraat Yatırım’ın yine düşüşü sınırlamak için destek alımları yaptığı görüldü. Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan Maliye eski Bakanı Mehmet Şimşek ile görüştü. Şimşek sosyal medya hesabından aktif siyaseti şu anda düşünmediğini söyledi.
 • ABD borsaları geceyi yükselişle tamamlarken, yeni gün başlangıcında, Credit Suisse’in kurtarılmasının banka hisselerindeki satışları durdurmasıyla Asya piyasalarında da hava ılımlı. Bu arada, Çin Devlet Başkanı Xi’nin Moskova’daki temasları başladı. Mali piyasaların gündemi bugün de sığ görünüyor. Almanya ZEW eğilim endeksi sabah saatlerinde takip edilebilir. Takdir edeceğiniz üzere, FED’in hızlı faiz oranlarındaki artışlarla enflasyonu durdurmak için tarihi bir hamleye başlamasının yıl dönümünde, âdeta çılgınca bir gündem ve bir o kadar da kafa karıştırıcı bir ekonominin gölgesinde yarın açıklanacak faiz kararı piyasaların ana gündemini oluşturuyor.

İKTİSATBANK

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

DÖVİZ ALIMINA SINIR, YURTDIŞI TRANSFERE YÜZDE 5 KOMİSYON GELİYOR

Yayınlanma:

|

Yazan:

Dolar/TL’de 19 seviyesinin aşılması ve verilerin kurumsal müşterilerin döviz talebinin artığını göstermesinin ardından bankalara sözlü olarak dövizde yeni günlük alım limiti tanımlandı.

Kurumsal müşteriler günlük 5 milyon dolar değil, artık 2.5 milyon dolar alım yapabilecek.

Son dönemde ise Merkez Bankası yurtdışına para transferi işlemlerini daha sıkı takip ederken, geçtiğimiz haftalarda bankalara 1 milyar liraya yakın yüzde 5 ek ücret tahsis etti.

Bankacılık kaynakları geçen hafta da Merkez Bankası’nın sözlü olarak yurtiçi yerleşiklerin yurtdışı para transferi işlemlerinden yüzde 5 masraf alınması talimatı verdiğini ileri sürdü.

Bilindiği gibi 50 bin dolar üzeri yurtdışı para transferlerinde de belgelendirme ve bildirim zorunluluğu var. Bankacılık sektörü kaynakları 500 dolarlık bir transfer için bile belge, fatura istediklerini ifade ediyor.

Analistler, kontrollü kur döneminin seçime kadar süreceği görüşünde.

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

AKBANK, Kripto Para Platformunu Satın Alacak!

Yayınlanma:

|

Yazan:

Türkiye’de kripto para alanına yönelik ilgi, bireysel yatırımcılarda olduğu kadar kurumsallarda da büyük. Son gelişmelere göre, Akbank’ın Ak Yatırım iştiraki, bir kripto para platformu olan Stablex’in ana hissedarı olma planını, yaptığı başvurularla açığa çıkardı. İşte detaylar…

Akbank, kripto para şirketinin hissesini alacak

Bir kripto para platformu olan Stablex, Akbank’ın iştiraki Ak Yatırım’ın dikkatini çekmiş gibi duruyor. En son bilgilere göre Ak Yatırım, Stablex’in hissedarı olmak adına resmi kurumlara başvuruda bulundu. İki tarafın da geçen yıldan bu yana görüşmelerde bulunduğu belirtiliyor ve resmi onayın çıkmasının ardından Ak Yatırım Menkul Değerler, Stablex Bilişim Teknoloji A.Ş.’nin çoğunluk hisselerini alacak. Böylece, ana kontrolü devralacak.

Stablex, 2020 yılının Mayıs ayında, Jihad Shannak tarafından kuruldu. Mevcut durumda sermayesinin 7.6 milyon TL olduğu bildirilen platform, kripto para alım satım işlemlerinde aracılık hizmeti sunuyor. Stablex ve Akbank’ın ilk kez geçtiğimiz yılın Ağustos ayında görüşmeler yaptığı bildirilmekte. Mevcut durumda Stablex’in CEO’su olan Turgut Güney, 2011 ve 2017 yılları arasında Akbank’ta COO’luk görevindeydi.

Akbank, daha önce Avalanche ile ortaklık kurmuştu

Akbank, kripto para alanında Avalanche (AVAX) ortaklığıyla da gündeme gelmişti. 2022’nin Ağustos aylarında Akbank,  Avalanche’ın teknolojisiyle hackathon düzenledi. Hackathon, yazılım alanında belirli sorunlara hızlı çözüm sağlanmasıı amacıyla oluşturulan bir yarışma türüdür. Bu tür yarışmalar genelde teknoloji alanında yapılır. Akbank Lab, Avalanche ile finans alanının iyileştirilmesini konu alan bir hackathon düzenledi. Yarışma, Avalanche projesinin Blockchain teknolojisinin desteğiyle gerçekleşti.

Bu sırada, Türkiye’de kripto paraların yanı sıra dijital para birimlerine yönelik de ilgi var. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere 2022’nin sonlarında Türkiye Merkez Bankası (TCMB) uzun zamandır planlanan dijital para birimi için ilk test setini tamamladığını duyurdu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2020’de de dijital lira testlerine devam etmeyi planladığını söyledi. Bankanın açıklamasına göre, önümüzdeki aşamalarda “dağıtılmış defter teknolojilerinin ödeme sistemlerinde kullanımı ve bu teknolojilerin anında ödeme sistemleriyle entegrasyonu” araştırılacaktı.

Okumaya devam et

KATEGORİLER

ALTIN – DÖVİZ

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.