Connect with us

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

İçimdeki TL âşkı bambaşka…

Yayınlanma:

|

 • Bu sene Fenerbahçe yine şampiyon olamadı, bir türlü deşarj olamadık. Genellikle bu tip tezahüratların karşı takımı övmek için değil yermek için kullanıldığını biliyoruz. Lâkin bizim gündemimiz gerçekten ‘bambaşka’.
 • (i) TCMB’nin swap ve kamu dövizleri hâriç net yabancı para pozisyonu 29 Mayıs tarihi itibariyle 1,9 milyar dolar daha iyileşerek eksi 8 milyar dolar seviyesine geldi. Hazine’nin TCMB’de tuttuğu 8,8 milyar döviz mevduatını da hesaplamlarımıza dâhil ettiğimide (eklediğimizde), manşet rakamın yaklaşık artı 0,9 milyar dolar seviyesine gelerek 4,5 yıl ardından artıya geçtiğine şahit oluyoruz. Biz, Hazine’nin TCMB’de tuttuğu dövizi eurobond (vadesi geldiğinde) ödemesinde kullanacağından hesaplamalarımıza dâhil etmiyorduk. Çok da önemli değil keza TCMB bu süratle giderse haftaya neresinden tutarsan tut rezervlerin artıya geçtiğine de şahit olacağız.
 • (ii) Her hafta açıklanan TCMB ve BDDK bültenlerini büyük bir titizlikle irdelediğimizi sadık okuyucularımız pekâlâ biliyordur. Dün açıklanan DBBK verilerine göre, 24 Mayıs ile biten haftada, bir nevi yabancı para enstrümanı olan Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesapları da dâhil, yabancı para mevduatın toplam mevduat içinde payı %52 seviyesine gerileyerek neredeyse son 4 senenin en düşük seviyesini test etti. Yani? Dolarizasyon eğilimi azalıyor!
 • (iii) TCMB’nin açıkladığı menkul kıymet istatistiklerine göre, 24 Mayıs ile biten haftada yurtdışı yerleşiklerin devlet tahvili portföyü yaklaşık 1,6 milyar dolar artarken, hisse senetlerinden ise sadece 27 milyon dolar ile sınırlı bir çıkış yaşandığını not edelim. Böylelikle, yabancı yatırımcının yerel seçimler ardından geçen son 9 haftada yaklaşık 7,5 milyar dolar devlet tahvili alımı gerçekleştirdiği görüyoruz. Hatırlanacağı üzere, JP Morgan’ın tahvil endeksinde Türkiye ağırlığını arttırması sonrası bu tip bir ivmelenmenin yaşanacağını paylaşmıştık. Yani? Yabancı TL ve TL cinsi varlıklara ilgi göstermeye devam ediyor.
 • (iv) Yurtiçi yerleşiklerin Döviz Tevdiat Hesapları (DTH) yine yerel seçimleri de içine alacak şekilde baktığımızda, Mart ayının son haftasına göre (son 9 haftada) 15,2 milyar dolar azalarak 170,6 milyar dolar seviyesine gerileyerek Ağustos 2003 yılına geri döndü. Yani? Yurtiçi yerleşiklerin de döviz sevdası azalma eğiliminde.
 • (v) Yabancı indinde Türkiye’nin risklerini gösteren 5 yıl vadeli CDS risk primi 260 baz puan seviyesinin altına gelerek son 4 yılın en düşük seviyesinde işlem görüyor. Hatırlanacağı üzere geçen sene bu zamanlar -Cumhurbaşkanlığı seçimleri dönemimde- CDS risk primi mevcut seviyenin nerdeyse 3 katı idi. Yani? Yabancının Türkiye algısı hızla iyileşiyor!
 • Şimdi (i+ii+iii+iv+v) bilgileri bir araya getirdiğimizde, manşetimizin kulağa daha da hoş geldiğini düşünüyoruz. Rezervler artıya geçerken, yabancı yatırımcı Türkiye’ye geri dönerken, azalan DTH ile bakıldığında, yerel para biriminden uzaklaşma eğilimi olarak gördüğümüz ters para ikâmesi yani dolarizasyon eğiliminin de azalmaya başladığını büyük bir mutluluk ile görüyoruz. Hazinenin başında olan bir kişi olarak, yaşanan olumlu gelişmeleri bir fiili (sahada) tecrübe ettiğimi de rahatlıkla söyleyebilirim.
 • Elbette her ilacın bir şifa bir de yan etkisi vardır misali TL’nin değerlenmesinin TÜİK’in açıkladığı dış ticaret istatistiklerine de yansıdığını görüyoruz. Nisan ayı verilerine göre, ithalat 29,1 milyar dolar ihracat ise 19,3 milyar dolar olurken, Nisan ayı dış ticaret açığı da 9,86 milyar dolar olarak gerçekleşti. Nisan ayının kısa bir ay olmasına rağmen neredeyse aylık 10 milyar dolar açık rakamını (son 9 ayın en yükseği) oldukça yüksek bulduk! Bu olumsuz tabloda yurt içinde hâlen daha güçlü görünen tüketim talebi ve beraberinde TL’de yaşanan değerlenmenin payı olduğunu düşünüyoruz.
 • Bu bağlamda, hafta başı 32,15’li seviyelere kadar gevşeyen USDTRY kuru, haftanın ikinci yarısında 32,30 seviyelerinde kadar yükselerek hafif de olsa kıpırdanmaya başladı. Yukarıdaki paragraf ile birlikte değerlendirirsek, kur cephesinde bir miktar yükselişi sağlıklı olarak görüyoruz. Bu kıpırdamanın da bir trend değişikliğine işaret etmeyeceği, enflasyonu dizginlemek için otoritenin döviz piyasasında var olan hakimiyetini devam ettireceğini, yaz aylarında artan turizm gelirleri ve diğer mevsimsel faktörlerin de yardımı ile döviz arzında yaşanacak artışın da yardımı ile hareketin sınırlı olacağını düşünüyoruz. Kuvvetle muhtemel sonbahar ile birlikte döviz kurunun daha süratli koşmaya başlayacağını da not etmiş olalım. Sene başı için bilançoya yazdığımız çalışma kuru olan psikolojik 40 USDTRY seviyesinin biraz altında bir gerçekleşme ile karşılaşacağımızı da düşünmeye başladık.
 • Yurtdışı cephede ise ABD’nin ilk çeyrek büyümesinin aşağı yönlü revize edilmesi, yatırımcıları faiz indirimleri beklemeye yönlendirirken dolar diğer para birimlerine karşı zayıfladı. ABD ekonomisi yıllık %1,3 büyürken, bu oran önceki tahmin olan %1,6’nın altında kaldı. Zayıf büyüme verisi ardından 10 yıllık ABD Hazine getirileri %4,55 seviyesine geri çekilirken, dolar endeksi ise dün günü sert bir düşüşle tamamladı. Faiz vadeli piyasalarına göre, birden fazla faiz indiriminden, Kasım veya Aralık ayına kadar sadece bir indirim beklentisi fiyatlanırken, enflasyonu %2 hedefine indirmenin zorlu bir mücadele olacağı görüşünün hâlen daha ağır bastığını görüyoruz.
 • Para birimleri liginde ABD tahvil getirisini hafif de olsa gerilemesinin yardımı ile EURUSD paritesi 1,0820 seviyesine toparlarken, kıymetli madenlerin ise son günlerde olduğu üzere bir miktar da olsa gerileme eğiliminde olduğunu not edelim. Gümüş hafta ortası 32,30 dolar seviyesine kadar yükselmesi ardından bu sabah 31 dolar seviyesine kadar geriledi. Teknik bir bakış açısıyla haftayı tercihen 31,40 olmadı destek seviyesi olarak gördüğümüz 30 doların üzerine tamamlayıp tamamlayamacağına dikkat edeceğiz. Altın ve bitcoin ise daha sakin bir görünüm çizerek sırası ile 2,350 ve 69bin dolar civarında salınmaya devam ettiğini not edelim.
 • Bugün piyasaların gündeminde FED’in favori enflasyon göstergesi olan Nisan ayı Kişisel Tüketim Harcamaları verisi (PCE) buluyor. Veri öncesinde ABD borsalarının dün geceyi satıcılı bir seyir ile tamamladıklarını görüyoruz. Nasdaq %1, Dow Jones ise %0,9 gerilerken, bu sabah pasifiğin diğer ucunda temkinli iyimser bir havanın egemen olduğunu görüyoruz. Tokyo’da çekirdek tüketici enflasyonunun Mayıs ayında hızlandığını ancak yakıt etkisi hariç fiyat artışlarının yavaşladığını gördük. Bu durum, merkez bankasının bir sonraki faiz artırımının zamanlamasına dair belirsizliği artırdı. Gösterge endeks Tokyo borsası %0,7 Hong Kong borsası ise %1 yükseliş kaydetti. Her ne kadar gözler ABD’de açıklanacak PCE verisinde olsa da, Türkiye’de büyüme, Euro bölgesinde enflasyon ve ABD Chicago PMI verisine de bakacağız. Yeni seçim döneminin favorisi olarak gösterilen Trump, hakkında uzun süredir devam eden davada suçlu bulundu. Bunun da bir ilk olduğunu not edelim. Herkese iyi bir hafta sonu dilerim.

1717129817844490a8490b1762a45cbe4b8a2ceff8_1_1200.jpg

*DTH azalıyor

1717129818835ad5f353d9d800ec54ac130e540018_2_1200.jpg

*KKM azalıyor, dolarizasyon eğilimi ivme kaybediyor

1717129818be6103e3d889ee4dfde29917e534e3db_3_1200.jpg

*Yabancının Türkiye âşkı arttı

 1717129819d03ff11bbe860c968f704864c5c9eb64_4_1200.jpg

*TCMB swap ve kamu dövizleri hâriç net döviz rezervleri iyileşmeye devam ediyor

 1717129820b237ac244089f2b9e8a4ec9181d84a03_5_1200.jpg

*Fiili Faiz Oranları

Faiz oranlarında hafif de olsa gerileme eğiliminin 24 Mayıs haftasında da devam ettiğin gördük.

171712982109e583035e908be9596e43071ef7facf_6_1200.jpg

Emre Değirmencioğlu

Okumaya devam et
Yorum Yazın

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Fransa’da ilk tur seçimler yaklaşırken, Frexit endişesi büyüyor!

Yayınlanma:

|

Yazan:

 • Uzun Bayram tatili dönüşünde herkese güzel bir günaydın diyerek kısa bir bülten ile haftaya hep birlikte karşılayalım.
 • Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un başarısız Avrupa Parlamentosu seçimleri sonrası riskli bir şekilde Meclisi feshedip erken seçim kararı almasının ardından ilk tur seçimleri bu hafta sonu, ikinci tur ise 7 Temmuz tarihinde yapılacak. Hatırlanacağı üzere, Fransa’nın aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) partisi Avrupa Birliği seçimlerinde oyların yaklaşık %32’sini alarak Macron’un merkezci ittifakını (%15) ezici bir şekilde yenmişti. RN, kadın oylarının %30’unu alarak 2019 AB seçimlerine göre 10 puanlık bir artış sağladı. RN partisi ve müttefikleri, İpsos anketine göre parlamento seçimlerinin ilk turunda oyların %35,5’ini alarak önde görünürken, Yeni Halk Cephesi (NPF) ittifakının %29,5 oy oranı ile ikinci sırada yer alırken, Macron’un merkezci ittifakı ise oyların %19,5’ini alarak üçüncü sırada yer aldı. Aşırı sağın galibiyeti tıpkı Brexit gibi Frexit’i de gündeme getirebileceğinden endişe ediliyor.
 • EURUSD paritesi Frexit endişesine paralel 1,0680 seviyesine kadar gerileyerek düşüş serüvenini altıncı haftaya taşıdı. EUR’da bu haftanın 1,0650 seviyesinin üzerinde tamamlanması gerekiyor. Teknik bir bakış açısı ile 1,0650 altında olsa bir kapanış, sert bir düşüşü de beraberinde getirebilir. Endişelerin odağında Fransa’nın 5 yıl vadeli CDS risk primi ise geçen haftaya nazaran %50 artış kaydederek 36 baz puana kadar yükselmek suretiyle son 4 yılın zirvesine geldiğini de not ederek endişenin boyutunun daha açık bir şekilde ortaya koymaya çalışmış olayım.
 • Yurtdışı piyasalarda gözler Fransa’ya çevrilirken, seçimler için geri sayımda olan İngiltere’de Başbakan Sunak’ın da işinin kolay olmadığını not etmek gerekiyor. Kamuoyu yoklamaları Muhafazakar Parti’nin 14 yıllık iktidarın ardından seçimlerde önemli oy kaybı yaşayacağını ve İşçi Partisi’nin seçimden ilk sırada çıkacağını işaret ediyor. GBPUSD partisi 1,2640 seviyesine gerileyerek benzer bir şekilde dolar karşısında düşüşünü beşinci haftaya taşıdı.
 • Kıymetli madenler cephesinde altın 2,330 dolar etrafında sakin seyrini devam ettirirken, haftanın son iş günü hareketli bir seyir izleyen gümüşün 30,80 dolar seviyesine kadar yükseliş kaydetmesine rağmen kazanımlarını koruyamadığını gördük. Gümüş yeni haftaya 29,55 dolar seviyelerinden başlıyor. Bu hafta aşağıda 29,30 dolar seviyesi destek görevi üstlenecektir. Uzun pozisyon deneyecek olan yatırımcıların 29,30 dolar altında haftalık bir kapanışı zarar kes olarak değerlendirmeleri gerektiğini not edelim. Kısa vadenin gürültüsünden kurtulursak, geçen hafta perşembe günü kaleme aldığımız raporda da belirttiğimiz üzere, fiat para dünyasında alternatifi olmayan doların rezerv para statüsü büyük perdede sorgulanırken, başta altın, sonra Bitcoin ve belki de devamında gümüş (kalbiniz sağlam ise) portföylerde ve bireysel emeklilik çeşitlendirmesinde fiziki enstrümanlar olarak yer alması gerektiğini yönünde düşüncemizi korumaya devam ediyoruz.
 • Türkiye cephesinde ise bayram tatili boyunca yeni vergi paketi konuşuldu. Eski bir taslağın sızdığı bazı maddelerin Sn. Cumhurbaşkanı tarafından veto edildiğini de duyduk. Yeni paket bu hafta Meclis’e sunulunca detaylarını hep birlikte göreceğiz. USDTRY kuru ise 32,20’li seviyelerde uzunca bir süre çakılı defans oynaması ve bu süreçte TCMB’nin kabaca 78,5 milyar dolar rezerv biriktirmesi ardından bayram tatili boyunca 32,80 seviyelerine kadar yükseldi. TL’nin reel anlamda değerlenmeye devam edeceğine neredeyse kesin gözüyle bakarken, çakılı defans oynamaktan vaz geçerek bir miktar yukarı yönlü hareketi sağlıklı olarak yorumlayacağız. TCMB’nin net döviz pozisyonunda iyileşme devam ederken, swap ve kamu dövizleri hâriç net rezervleri artı 4,5 milyar dolar seviyesine kadar yükseldiğini de not edelim. Rezervlerde artışın devam etmesini bekliyoruz. Borsa cephesinde ise son altı iş günüdür devam eden iyimserliğin de yardımı ile (bayram tatiline girerken oluşan takas avantajı) endeks 10,771 puan ise son 1 ayın zirvesine yükseldi. Yabancı yatırımcının Türk hisse senetlerine karşı soğukluğu devam etse de, lokal oyuncıuların yardımı ile yükselişin devamını öngörüyoruz.
 • ABD’de S&P 500 ve Nasdaq endeksleri Cuma gününü hafif de olsa düşüşle kapanırken, Dow Jones ise neredeyse yatay seyirle kapandı. Nvidia hissesinde ikinci gün (~ %10) düşüş piyasa üzerinde baskı kurdu. Yeni gün başlangıcında Asya borsalarında da satıcılı bir hava hâkim. Zayıf Yen’den destek bulan Tokyo borsası hâriç, Tayvan ve Hong Kong borsaları %1’in üzerinde geriledi. ABD’de son dönemde açıklanan zayıf makroekonomik veriler ardından piyasalar bu yıl 2 adet faiz indirimi fiyatlamaya başlarken, ilk indirimin ise Eylül ayında olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Bu hafta Cuma günü ABD’de açıklanacak PCE enflasyonunun kritik öneme sahip olacağını peşinen belirtelim.

Emre Değirmencioğlu

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

BTC TURK SİBER SALDIRIYA UĞRADI: Zarar büyük!

Kripto para borsası BtcTurk, siber saldırıya uğradını açıkladı. Saldırının ardından borsadaki işlemler durduruldu. Saldırının maliyetinin 54 milyon dolar olabileceği iddia edildi.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Türkiye’nin en popüler kripto para platformu BtcTurk hacklendi.

Şirket, 22 Haziran 2024 tarihinde kontrol dışı çekimlere sebep olan bir siber saldırı tespit ettiğini açıkladı.

Çok sayıda kripto paranın sıcak cüzdanlarından varlık çalındı. BtcTurk siber saldırının ardından kripto para çekme ve yatırma işlemlerini durdurmuştu.

BtcTurk dün yaptığı açıklamalarda sadece sıcak cüzdanların etkilendiğini ve fonların büyük bir kısmının tutulduğu soğuk cüzdanların güvende olduğunu duyurmuştu. Ayrıca kullanıcı varlıklarının saldırıdan etkilenmeyeceği ifade edilmişti.

BtcTurk’ten 3. açıklama

Siber saldırıya uğrayan BtcTurk’ten yeni açıklama geldi. BtcTurk’ten yapılan üçüncü açıklamada, “Tüm ERC20 kriptoparaların ERC20 ağından yatırma ve çekme işlemleri açılmıştır. Siber saldırıya uğrayan kriptopara yatırma çekme işlemleri siber güvenlik ekiplerimizin detaylı çalışmaları tamamlanınca peyderpey açılacaktır” denildi.

54 milyon dolar iddiası

Kripto dedektifi olarak bilinen ZachXBT, saldırının maliyetinin yaklaşık 55 milyon dolar olduğunu iddia etti.

ZachXBT, X hesabından yaptığı paylaşımında saldırganın 1,96 milyon Avax’ı (54,2 milyon dolar) Coinbase/THORChain’e aktardığını ifade etti.

Saldırganların çaldıkları Avax’ları Coinbase ve Binance borsasında Bitcoin’e çevirdiği daha sonra da iki ayrı cüzdana gönderdiği belirtildi.

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Akbank 500 milyon dolar tutarında sürdürülebilir tahvil ihracı gerçekleştirdi

Yayınlanma:

|

Yazan:

Akbank, 500 milyon doları tutarında yüzde 7.50 faiz oranıyla sürdürülebilir yurt dışı tahvil ihracı gerçekleştirdi.

Akbank’tan yapılan açıklamaya göre, ihraca yaklaşık 1.5 milyar dolar tutarında talep geldi. Bu işlemle beraber Akbank’ın sürdürülebilir fonlama payı yüzde 66 seviyesine yükseldi. İhracın coğrafi dağılımı yüzde 42 İngiltere ve İrlanda, yüzde 21 Amerika, yüzde 20 Avrupa, yüzde 13 Orta Doğu ve yüzde 4 Asya olarak gerçekleşti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akbank Genel Müdürü Kaan Gür, 500 milyon ABD doları tutarındaki sürdürülebilir tahvil ihracını başarıyla tamamladıklarını belirterek, ‘Yatırımcılar tarafından tahvil ihracımıza gösterilen ilgi, ülkemizin ve bankamızın uluslararası piyasalardaki saygınlığını ve yarattığı güveni bir kez daha göstermiştir.’ ifadelerini kullandı.

Akbank Kurumsal ve Yatırım Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Çelebioğlu da başarılı bir sürdürülebilir yurt dışı tahvil ihracına daha imza attıklarını aktararak, bu ihraçla bankanın hem uluslararası piyasalardaki güçlü itibarını hem de sürdürülebilirlik hedeflerine bağlılığını bir kez daha göstermiş olduklarını kaydetti.

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKA VİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.