Connect with us

GÜNCEL

Netaş 2024 Yılı İlk Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

2024 yılının ilk çeyreğinde 1,7 milyar TL satış geliri elde eden Netaş, yılın ilk çeyreğinde satış gelirlerini bir önceki yılın aynı dönemine göre TL bazında yüzde 59 artırarak büyümesini sürdürdü.

Yayınlanma:

|

Bilgi ve iletişim teknolojileri alanında köklü deneyimiyle Türkiye’nin en yetkin teknoloji şirketlerinden biri olan Netaş, 2024 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Netaş’ın satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre TL bazında yüzde 59 artarak 1,7 milyar TL’ye ulaştı. Şirket ayrıca sipariş miktarını yüzde 34 artırarak 2 milyar TL’ye yükseltti. Şirketin brüt kârı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 80 büyümeyle 125 milyon TL seviyesine ulaştı.

Finansal sonuçları değerlendiren Netaş CEO’su Sinan Dumlu, “Bölgemizde ve dünya genelinde yaşanan dalgalanmalara rağmen Netaş olarak 2024 yılı ilk çeyreğinde satış ve siparişlerimizde büyümeyi koruduk. Yeni nesil teknolojiler geliştirmenin yanı sıra ürettiğimiz uçtan uca çözümler ve proje teslim performansımız sayesinde satış gelirlerimizi geçen yılın aynı dönemine göre artırmayı başardık. Buna ek olarak ilk çeyrekte kayıtlı siparişlerimizi bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 49 artırarak 4,4 milyar TL düzeyine çıkardık.” dedi.

Segment bazında Netaş

2024 yılının ilk çeyreğinde sistem entegrasyonu segmentine ait satış gelirleri yüzde 26 artışla 814 milyon TL’ye ulaşarak Netaş satışlarının en büyük kısmını oluşturdu. Diğer yandan, ZTE ürünleri ile alınan yeni projeler Telekom segmentinin hacmini büyütmeye devam etti. Telekom segmentinin satış gelirleri aynı dönemde geçen yıla kıyasla yüzde 119 oranında artarak 692 milyon TL, alınan sipariş miktarı ise yüzde 83 oranında artarak 921 milyon TL ile son 5 yılın en yüksek düzeyine ulaştı.

Yılın ilk çeyreğinde BDH’ın satış gelirleri geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 77 oranında artış göstererek 213 milyon TL düzeyinde gerçekleşti.

Yeni projeler devam ediyor

Netaş, yılın ilk üç ayında mevcut müşterilerle devam eden projelerin yanı sıra yeni projeleri de hayata geçirmeye başladı. Microsoft Lisans yenilemeleri, bulut ve hizmet anlaşması yenilemeleri, Netaş Bulut Sunucu çözümü ve her geçen gün sayısı artan ZTE’nin yerlileştirilen ileri teknoloji ürünleri bu büyümeye büyük katkıda bulundu. İlk çeyreğin en önemli projelerden biri Hitachi ile birlikte yürütülen Türkiye’nin önde gelen bankalarından biri için gerçekleştirilen veri saklama ve depolama çözümü oldu. Savunma, kamu, raylı sistemler, finans, sigorta ve telekom dikeylerinde çeşitli projeler tamamlandı. Bu kapsamda Aselsan liderliğinde Netaş tarafından geliştirilen “Otomatik Tren Denetim Sistemi”nin kullanıldığı Gayrettepe-İstanbul Havalimanı-Halkalı Metrosu’nun Arnavutköy ve Taşoluk istasyonları açıldı.

Netaş’ın elde ettiği gelire en çok katkıda bulunan ikinci segment olan telekom segmentinde Türk Telekom’la birlikte gerçekleştirilen Çorum RAN altyapı dönüşümü projesi, Türk Telekom Uç cihaz projesi ve telekom sektörüne yönelik ekipman, lisans, kurulum ve bakım hizmetleri yılın ilk çeyreğinde telekom segmentinin başarısında önemli rol oynadı.

Netaş’ın profesyonel bilişim destek hizmetleri şirketi BDH, portföy geliştirme çalışmaları sonucunda yeni projeler kazanmaya devam etti. Bu kapsamda 2024 yılının ilk çeyreğinde dünyanın önde gelen para sayma makinesi üreticisiyle gerçekleştirilen anlaşma kapsamında şirketin müşterilerine yerinde servis hizmeti verilmeye başlandı. Tineco, Ecovacs ve Yeedi olmak üzere üç elektrikli süpürge üreticisi ile onarım hizmeti anlaşması imzalandı. Türkiye’nin en büyük şehirlerinden birisinin toplu ulaşım faaliyetlerini yürüten kamu kuruluşuyla anlaşma imzaladı. Bu anlaşma kapsamında kuruluşun veri merkezi ve tüm uç noktalarına yönelik izleme ve destek hizmeti verilmeye başlandı. Diğer taraftan Bölgesel Donanım Destek Merkezi olma yolunda yapılan çalışmalar sonucunda desteklenen ürün sayısı artırıldı ve ZTE Bölgesel Donanım Destek Merkezinde 2024 yılının ilk çeyreğinden itibaren yurt dışından gelen ürünlerin tamirine başlandı. Destek verilen ülkelere bu dönemde Belçika ve Uganda da eklendi.

ArGe faaliyetleri hız kesmedi

Yalnızca ülkemiz değil, içinde bulunduğu bölge açısından da büyük önem taşıyan Netaş’ın ArGe birimi 2023 yılında elde ettiği başarılı projeleri 2024 yılının ilk çeyreğine taşıdı. Gerçekleştirdiği ArGe çalışmalarıyla Türkiye ekonomisine büyük katkıda bulunan Netaş, aynı zamanda yetiştirdiği bilişim profesyonelleriyle Türkiye bilişim ekosisteminin büyümesinde büyük rol oynadı.

Netaş, ArGe bünyesinde yapay zekâ dil modellerini daha etkili kullanmak ve bu modellerin potansiyelinden daha iyi faydalanabilmek için özel olarak tasarlanan “Prompt Engineering” eğitimlerini vermeye ve bu eğitimleri müşterilerine tanıtmaya devam etti.

Netaş, ArGe merkezinde geliştirilen yenilikçi ürünler ve çözümlerle Türkiye’de bilişim sektörünün en önemli oyuncularından biri olmaya devam ediyor.

Okumaya devam et
Yorum Yazın

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNCEL

Dolandırıcılar, şifrelerin yaklaşık yarısını bir dakikadan kısa sürede kırabiliyor

Kaspersky Dijital Ayak İzi İstihbarat Başkanı Yuliya Novikova, “Kaspersky Password Manager gibi uygulamalar, büyük hacimli verileri güvenli bir şekilde depolayarak kullanıcı bilgileri için kapsamlı ve sağlam bir koruma sağlayabilir” dedi.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Kaspersky Dijital Ayak İzi İstihbarat Başkanı Yuliya Novikova, Kaspersky Password Manager gibi uygulamaların büyük hacimli verileri güvenli bir şekilde depolayarak kullanıcı bilgileri için kapsamlı ve sağlam bir koruma sağlayabildiğini bildirdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Kaspersky uzmanları bilgi hırsızları tarafından ele geçirilen ve darknette paylaşılan 193 milyon İngilizce parolayı inceledi.

Buna göre, incelenen parolaların çoğunun yeterince güçlü olmadığı ve akıllı tahmin algoritmaları kullanılarak kolayca ele geçirilebileceği tespit edildi.

Bu parolalardan yaklaşık 87 milyonu (yüzde 45) dolandırıcılar tarafından bir dakikadan kısa sürede, 27 milyonu (yüzde 14) bir dakika ile bir saat arasında, 15 milyonu (yüzde 8) bir saat ile bir gün arasında, 12 milyonu (yüzde 6) bir gün ile bir ay arasında ve 8 milyonu (yüzde 4) bir ay ile bir yıl arasında çözülebiliyor.

Yüksek direnç seviyesine sahip olduğu belirlenen 44 milyon şifrenin ele geçirilmesi ise 1 yıldan fazla sürüyor.

– Şifrelerin yalnızca yüzde 19’u güçlü kombinasyonlar içeriyor

İncelenen şifrelerin yüzde 57’si sözlükten bir kelime içeriyor. En popüler kelime dizileri arasında ise ahmed, nguyen, kumar, kevin, daniel gibi isimler, forever, love, google, hacker, gamer gibi popüler kelimeler veya password, qwerty12345, admin, 12345, team gibi kolay tahmin edilebilen kombinasyonlar yer alıyor.

İncelenen şifrelerin yalnızca yüzde 19’u güçlü kombinasyonlar içeriyor, ancak bu şifrelerin yüzde 39’u akıllı algoritmalar kullanılarak bir saatten kısa bir sürede tahmin edilebiliyor.

Saldırganlar şifreleri kırmak için derin bilgiye veya pahalı ekipmanlara ihtiyaç duymuyor. Sekiz küçük harf veya rakamdan oluşan bir parola, güçlü bir dizüstü bilgisayar işlemcisi yardımıyla 7 dakika içinde bulunabiliyor. Modern ekran kartları ise aynı görevi 17 saniyede yerine getirebiliyor. Akıllı algoritmalar, karakter değişimlerini (e ile 3, 1 ile ! veya a ile @) ve popüler dizileri (qwerty, 12345, asdfg) de dikkate alıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kaspersky Dijital Ayak İzi İstihbarat Başkanı Yuliya Novikova, güçlü güvenlik seviyesinde parola oluşturmanın önemine dikkati çekerek, ‘İnsanlar bilinçsizce ‘insana özgü’ şifreler yaratırlar – bunlar kendi dillerinden kelimeler, isimler ve rakamlar içerir. Görünüşte güçlü kombinasyonlar bile nadiren tamamen rastgeledir, bu nedenle algoritmalar tarafından tahmin edilebilirler. Bu nedenle en güvenilir çözüm, modern ve güvenilir parola yöneticilerini kullanarak tamamen rastgele bir parola oluşturmaktır. Kaspersky Password Manager gibi uygulamalar, büyük hacimli verileri güvenli bir şekilde depolayarak kullanıcı bilgileri için kapsamlı ve sağlam bir koruma sağlayabilir.’ değerlendirmesinde bulundu.

Kaspersky, daha güçlü şifre oluşturma konusunda kullanıcılar için bazı önerilerde de bulundu.

Tüm hesaplarda aynı şifreyi kullanmaktan kaçınmanın daha güvenli olacağına işaret edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

‘Beklenmedik kelimelerin kullanıldığı parolalar daha güvenli olabilir. Yaygın kelimelere başvursanız bile bunları alışılmadık bir sırayla düzenleyebilir, ilgisiz bir hale getirebilirsiniz. Doğum günleri, aile üyelerinin isimleri, evcil hayvanlar veya kendi adınız gibi kişisel bilgilerinizden kolayca tahmin edilebilecek şifreler kullanmamayı tercih edin.

İki aşamalı kimlik doğrulamayı (2FA) etkinleştirin. Doğrudan parola gücüyle ilgili olmasa da, 2FA’yı etkinleştirmek hesaplarınıza ekstra bir güvenlik katmanı ekler. Kaspersky Premium gibi güvenilir bir güvenlik çözümü kullanmak savunmanızı artıracaktır. Bu çözüm interneti ve Dark Web’i izler ve parolalarınızı değiştirmeniz gerektiğinde sizi uyarır.’

Okumaya devam et

GÜNCEL

İnşaat geçen yıla göre yavaşladı

Yayınlanma:

|

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenen inşaat ile bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri gösteren “Hazır Beton Endeksi” 2024 Mayıs Ayı Raporu’nu açıkladı. Rapor, mayıs ayında eşik değerin üstünde konumlanan Faaliyet Endeksi’nin geçen yıla kıyasla gerilemiş olmasının kritik olduğunu gösterirken Beklenti ve Güven Endeksi’nin düşük kalması, Faaliyet Endeksi’nin önümüzdeki dönemde artış trendine giremeyeceğine işaret etti.

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) her ay açıkladığı Hazır Beton Endeksi ile Türkiye’de inşaat sektörü ve bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durumu ve beklenen gelişmeleri ortaya koymaktadır. İnşaat sektörünün en temel girdilerinden biri olan ve aynı zamanda üretiminden sonra kısa bir süre içerisinde stoklanmadan inşaatlarda kullanılan hazır betonla ilgili bu Endeks, inşaat sektörünün büyüme hızını ortaya koyan öncü bir göstergedir.

Hazır Beton Endeksi 2024 Mayıs Ayı Raporu’na göre, nisan ayında eşik değerin altına düşen Faaliyet Endeksi yeniden pozitif tarafa geçmiştir. Yılın ilk dört ayında negatif tarafta seyreden Beklenti ve Güven Endeksleri mayıs ayında bir önceki aya göre yükselmiş görünse de hâlâ eşik değerin altında görünmektedir. Endekslerdeki bir önceki aya göre oluşan bu artış Hazır Beton Endeksi’ni eşik değerin üzerine çıkarmayı başaramamıştır.

Geride bıraktığımız mayıs ayında tüm endeksler geçen yılın aynı ayına göre azalmış durumdadır. En fazla daralma Faaliyet Endeksi’nde görünmektedir. Her ne kadar Faaliyet Endeksi mayıs ayında eşik değerin üstünde konumlansa da, endeksin geçen yıla kıyasla gerilemiş olması kritiktir. Beklenti ve Güven Endeksi’nin düşük kalması Faaliyet Endeksi’nin önümüzdeki dönemde artış trendine giremeyeceğine işaret etmektedir. Tüm endekslerdeki gerileme Birleşik Beton Endeksini de aşağı çekmiştir.

Raporun sonuçlarını değerlendiren Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Nisan ayında eşik değerin altına düşen Faaliyet Endeksi mayıs ayında yeniden pozitif tarafa geçmiştir. Eşik değerin üstünde konumlansa da, Faaliyet Endeksi’nin geçen yıla kıyasla gerilemiş olması kritiktir. Beklenti ve Güven Endeksi’nin düşük kalması Faaliyet Endeksi’nin önümüzdeki dönemde artış trendine giremeyeceğine işaret etmektedir.” dedi.

İnşaat sektörüne yönelik değerlendirmelerde bulunan THBB Başkanı Yavuz Işık, “Bir önceki yılın aynı ayına göre, nisan ayındaki ipotekli konut satışlarındaki %67,5’lik azalma, mayıs ayında %64 olarak devam etmiştir. Her ne kadar kredi faizleri mayıs ayında gerilemiş olsa da %60’ın üzerinde devam eden bir kredi faiz haddi ile konut sektöründe hareketlilik beklenmemektedir. Ekonomi yönetimi tarafından enflasyon ile mücadele programının oldukça sıkı bir şekilde uygulanıyor olması, yılın geri kalan kısmında politika faizinde aşağı yönlü ciddi bir hareket beklentisini ortadan kaldırmaktadır. Son çeyrekteki olası faiz indirimleri dahi sektörde beklenen hareketliliği getirmeyecektir.” dedi.

Hazır Beton Endeksi hakkında

Söz konusu endekslerin oluşturulmasına esas teşkil eden anket ile firmalara 8 soru soruluyor. Her bir endeksin değeri 100’ün altında ya da üstünde olmasına bağlı olarak yorumlanıyor. 100’ün üzerinde olması durumunda önceki aya ait faaliyetin ya da gelecek döneme ilişkin beklentinin olumlu yönde geliştiği yorumu yapılıyor. Türkiye genelinde her ay hazır beton üreticileri ile gerçekleştirilen çalışmada 3 farklı endeks oluşturuluyor. Hazır Beton Faaliyet Endeksi ile hazır beton firmalarının geçmiş bir aylık faaliyetlerinin sonuçları, Hazır Beton Güven Endeksi ile hazır beton sektöründe faaliyet gösteren teşebbüslerin, ekonomi ve sektöre yönelik duydukları güven seviyesi, Hazır Beton Beklenti Endeksi ile hazır beton firmalarının önümüzdeki üç aylık dönemde faaliyetlerinin hangi seviyede olacağına ilişkin beklentiler hakkında bilgi ediniliyor. Hazır Beton Endeksi ile endekslerin tümünü içeren bileşik endeks elde ediliyor.

Okumaya devam et

GÜNCEL

Türkiye’nin gıda devlerinden biri daha İflas etti

Kuruyemiş ve baharat sektöründe 200 şubesi bulunan gıda devi Maksul Gıda iflas etti.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Maksul Gıda ekonomik zorluklar nedeniyle 150’ye yakın şubesini geçtiğimiz ay kapatmıştı. İflas eden Maksul Gıda’nın maaş alamayan 200 çalışanı da işsiz kaldı.

Bakırköy 1. Asliye Ticaret Mahkemesi Türkiye’nin gıda devleridnen Maksul Gıda için kararını açıkladı. Maksul Gıda ile sahibi Hakan Şenol için iflas kararını verdi. 150 şubesini geçtiğimiz aylarda kapatan şirket, faaliyette olan 50 şubesini de kapatma kararı aldı.

Yeniçağ’da yer alan habere göre, 3 yıl önce konkordato talebinde bulunan Maksul Gıda 200 şubenin 150’sini kapatmıştı. Mahkeme, şirketin için bilirkişi raporu talep etti. 3 bilirkişi, şirketin toparlanmasının mümkün olmadığını ifade eden raporu sundu.

Bakırköy 1. Asliye Ticaret Mahkemesi, görülen duruşmada Maksul Gıda ile sahibi Hakan Şenol için iflas kararı verdi.

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKA VİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.