Connect with us

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Kasvetli hava ardından güneş yeniden açtı. Gözler ECB faiz kararında…

Yayınlanma:

|

 • Haftanın ikinci günü küresel piyasaları etkisi altında alan satıcılı havanın dün yerini normalleşmeye terk etti. Hatırlanacağı üzere, Hindistan, Meksika ve Güney Afrika seçimleri ardından ortaya çıkan siyasi belirsizlik, carry trade olarak adlandırılan yüksek faizli para birimlerine yönelik ilginin aniden kesilmesine neden olarak güvenli limanlara olan talebi artırmıştı. Gelişmekte olan ülke para birimlerinin genelinde görülen satıcılı eğilim, uzun bir süredir kendi iç dinamikleri ile hareket eden Türk Lirasını da etkisi altına aldı. Artık TL hakkında yorum yaparken, yurt dışı faktörleri de dikkate alacağız!
 • Yerel seçimler ardından devam eden bahar havasının Salı günü aniden sekteye uğraması ile artan telefon trafiği veya “ne oluyor” tarzında soru işaretlerine pek de bir anlam yüklemeyerek durumun TL’ye özgü olmadığını anlatarak sakin tarafta kalmayı tercih etmiştik. Daha doğru bir yaklaşımla
 • TL’nin bir zamanlar birlikte koştuğu para birimlerine yeniden ayak uydurmaya başladığı şeklinde gelişmeleri özetlemeyi tercih etmiştik. Küresel satış baskısı bir gün sürerken, kurun hafif de olsa yukarı giderek 32,60 seviyesini test etmesi TL’ye dönmek isteyen döviz satıcılarını cezbetmiş olmalı ki USDTRY kuru süratle 32,20’li seviyelerine geri geriledi.
 • TCMB’nin analitik bilançosuna göre 4 Haziran Salı günü swap ve kamu dövizleri hâriç net yabancı para pozisyonu 2,1 milyar dolar iyileşmeyle kaydederek eksi 3 milyar dolar seviyesinin hemen altına geriledi. Bu veriler bize TCMB’nin kurun yükselişine karşı herhangi bir müdahalede bulunmadığını gösterdi (önemli). Kuvvetle muhtemel birkaç güne kadar eksi rezerv konusunu da artık geride bırakacağız. Kur cephesinde hava normale dönse de hisse senedi cephesinde devam eden huzursuz havanın hâlen daha egemen olduğunu görüyoruz. Dün Reuters haberlerinde hisse senetlerine ve kripto paralara yönelik vergi konusunun gündemde olduğuna dair bir haber gördük. Sosyal medyada da bu yönde çok fazla haber kirliliği vardı. Lâkin Bloomberg haberinde (Bakan Şimşek kaynaklı) kazanç üzerinden herhangi bir vergi çalışmasının söz konusu olmadığını, çok sınırlı bir işlem vergisi üzerinde çalışıldığını öğrendik.
 • Yurtdışı piyasalarda ise havanın iyimser olduğunu not edelim. Dün ABD’de açıklanan ADP özel sektör istihdamı piyasa beklentilerinin altında kaldı. Amerikan 10 yıllık tahvil getirisi %4,30 seviyesinin altına gerileyerek 2 ayın dibini test etti. Yarın açıklanacak resmî istihdam verileri faiz indirim beklentileri açısından kritik olacak. Kanada Merkez Bankası (BoC) politika faizini 25 baz puan düşüşle %4,75 seviyesine indirerek dört yıl sonra ilk kez faiz indirimine gitti. BoC, yaklaşık bir yıl boyunca politika faizini yirmi yılı aşkın bir sürenin en yüksek seviyesi olan %5’te tutmuştu.
 • Gözler bu bağlamda bugün sonuçlanacak Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) olağan faiz toplantısına çevrildi. Avrupa Merkez Bankası politika yapıcıları, euroyu paylaşan 20 ülkedeki enflasyonun 2022 sonlarında %10’un üzerinden son aylarda %2 hedefinin biraz üzerine gerilediğini görmesine paralel, faiz indiriminde Kanada, İsveç ve İsviçre merkez bankalarına katılacağına kesin gözüyle bakılıyor. Reuters anketine katılan ekonomistlerin tamamı, 2019 sonrası, ECB’nin ilk kez mevduat faizini %4 seviyesinden %3,75’e düşürmesini bekliyor. Faiz indirimini enflasyona karşı tam anlamıyla ‘zafer ilanı’ olarak görmenin de pek doğru olmayacağını düşünüyoruz. Bundan sonrası için ECB’nin veri bağımlı duruşunu korumasını bekliyoruz. Kuvvetle muhteme yıl bitmeden bir faiz indirimine daha gidilmesine de ihtimal veriyoruz. EURUSD paritesinde ise 1,10 seviyesi üzerinde haftalık kapanış görmeden heyecanlı olmayacağız.
 • Salı günü yaşanan küresel satış baskısından nasibini alan gümüş 29,35 dolar seviyesine kadar gerilemesi ardından yeniden 30,50 dolar seviyesine  toparlandı. Teknik olarak 30 dolar seviyesinin ne kadar önemli olduğunu bültenlerimizi takip eden okurlarımız pekâlâ biliyorlar. Bu bağlamda, haftalık kapanış seviyesinin gümüş için yön belirleyici olacağını düşünüyoruz. Bitcoin’in ise bir kez daha 71 bin dolar seviyelerini zorladığını görüyoruz. Son 10 haftalık zaman diliminde en yüksek 70,800 dolar seviyesinden haftalık kapanış yapan Bitcoin’in, bu haftayı 70,800 dolar seviyesi üzerinde tamamlamasını teknik mânâda yukarı yönlü isteğin devamı noktasında önemli bir istek olarak yorumlayacağız.
 • ABD borsaları geceyi yükselişle tamamlarken, teknoloji hisselerinin işlem gördüğü Nasdaq endeksi %2 yükselişle pozitif olarak ayrıştı. Yapay zekânın ilgisinin her geçen gün ivme kazanması ile AI poster çocuğu Nvidia geceyi %5’in üzerinde yükselişle tamamlarken, ilk defa 3 trilyon dolar piyasa değerini  de aşmış oldu. Bu yıl neredeyse %150 oranında artış gösteren Nvidia hissesi piyasa değeri açısından Apple’ı geride bırakarak, en değerli ikinci halka açık şirket ünvanını aldı. Yeni gün başlangıcında pasifiğin diğer ucunda da havanın ılımlı olduğunu görüyoruz. Gösterge endeks Tokyo borsası teknoloji şirketlerinin önderliğinde %1 yükselirken, Tayvan borsası %2 yükselişle başı çekiyor.
 • Bültenimizi kapatmadan önce Fenerbahçe, futbol antrenörü Jose Mario dos Santos Mourinho Felix ile 2024-2025 ve 2025-2026 sezonları için anlaşmaya vardığını duyurdu. Anlaşmaya göre her sezon için Mourinho’ya 10,5 milyon Euro ücret ödenecek. Öte yandan İş Bankası 5 yıl vadeli dolar cinsi sürdürülebilir tahvil ihracında 500 milyon dolar borçlanırken, getiri %7,75 oldu. İhraca 1,2 milyar doların üzerinde talep geldiğini görüyoruz. Mayıs ayı enflasyon verilerini açıklayan KKTC İstatistik Kurumuna göre enflasyon aylık bazda %3,50 artış kaydederken, yıllık enflasyon ise peş peşe 3 aydır %95 seviyesinde kalarak tepe seviyenin görüldüğüne işaret etti. Haziran ayı ile birlikte baz etkisinin de yardımı ile yıllık enflasyonun sert bir şekilde gerileyeceğini not edelim (2023 Haziran %3,92 ; 2023 Temmuz %9,49 ; 2023 Ağustos %9,09 ; 2020 Eylül %4,75).

*Dünyada seçim yılı

Meksika, Güney Afrika ve Hindistan’daki seçim sonuçları para birimlerini ve hisse senetlerini sarsarken, bu yıl, küresel ekonomik %60’ından fazlasını ve dünya nüfusunun yarısından fazlasını oluşturan ülkeler oy kullanacak. Gözler ise Temmuz ayında İngiltere ve Kasım ayında ABD başkanlık seçimlerini takip edecek.

17176478155e18ba8dc0577a71ba08dd907ee870c3_1_1200.jpg

*TCMB swap ve kamu dövizleri hâriç net döviz rezervleri iyileşmeye devam ediyor

1717647816359d7acccf8ee5d8f4c873f804b7536b_2_1200.jpg

Emre Değirmencioğlu

Okumaya devam et
Yorum Yazın

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Fransa’da ilk tur seçimler yaklaşırken, Frexit endişesi büyüyor!

Yayınlanma:

|

Yazan:

 • Uzun Bayram tatili dönüşünde herkese güzel bir günaydın diyerek kısa bir bülten ile haftaya hep birlikte karşılayalım.
 • Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un başarısız Avrupa Parlamentosu seçimleri sonrası riskli bir şekilde Meclisi feshedip erken seçim kararı almasının ardından ilk tur seçimleri bu hafta sonu, ikinci tur ise 7 Temmuz tarihinde yapılacak. Hatırlanacağı üzere, Fransa’nın aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) partisi Avrupa Birliği seçimlerinde oyların yaklaşık %32’sini alarak Macron’un merkezci ittifakını (%15) ezici bir şekilde yenmişti. RN, kadın oylarının %30’unu alarak 2019 AB seçimlerine göre 10 puanlık bir artış sağladı. RN partisi ve müttefikleri, İpsos anketine göre parlamento seçimlerinin ilk turunda oyların %35,5’ini alarak önde görünürken, Yeni Halk Cephesi (NPF) ittifakının %29,5 oy oranı ile ikinci sırada yer alırken, Macron’un merkezci ittifakı ise oyların %19,5’ini alarak üçüncü sırada yer aldı. Aşırı sağın galibiyeti tıpkı Brexit gibi Frexit’i de gündeme getirebileceğinden endişe ediliyor.
 • EURUSD paritesi Frexit endişesine paralel 1,0680 seviyesine kadar gerileyerek düşüş serüvenini altıncı haftaya taşıdı. EUR’da bu haftanın 1,0650 seviyesinin üzerinde tamamlanması gerekiyor. Teknik bir bakış açısı ile 1,0650 altında olsa bir kapanış, sert bir düşüşü de beraberinde getirebilir. Endişelerin odağında Fransa’nın 5 yıl vadeli CDS risk primi ise geçen haftaya nazaran %50 artış kaydederek 36 baz puana kadar yükselmek suretiyle son 4 yılın zirvesine geldiğini de not ederek endişenin boyutunun daha açık bir şekilde ortaya koymaya çalışmış olayım.
 • Yurtdışı piyasalarda gözler Fransa’ya çevrilirken, seçimler için geri sayımda olan İngiltere’de Başbakan Sunak’ın da işinin kolay olmadığını not etmek gerekiyor. Kamuoyu yoklamaları Muhafazakar Parti’nin 14 yıllık iktidarın ardından seçimlerde önemli oy kaybı yaşayacağını ve İşçi Partisi’nin seçimden ilk sırada çıkacağını işaret ediyor. GBPUSD partisi 1,2640 seviyesine gerileyerek benzer bir şekilde dolar karşısında düşüşünü beşinci haftaya taşıdı.
 • Kıymetli madenler cephesinde altın 2,330 dolar etrafında sakin seyrini devam ettirirken, haftanın son iş günü hareketli bir seyir izleyen gümüşün 30,80 dolar seviyesine kadar yükseliş kaydetmesine rağmen kazanımlarını koruyamadığını gördük. Gümüş yeni haftaya 29,55 dolar seviyelerinden başlıyor. Bu hafta aşağıda 29,30 dolar seviyesi destek görevi üstlenecektir. Uzun pozisyon deneyecek olan yatırımcıların 29,30 dolar altında haftalık bir kapanışı zarar kes olarak değerlendirmeleri gerektiğini not edelim. Kısa vadenin gürültüsünden kurtulursak, geçen hafta perşembe günü kaleme aldığımız raporda da belirttiğimiz üzere, fiat para dünyasında alternatifi olmayan doların rezerv para statüsü büyük perdede sorgulanırken, başta altın, sonra Bitcoin ve belki de devamında gümüş (kalbiniz sağlam ise) portföylerde ve bireysel emeklilik çeşitlendirmesinde fiziki enstrümanlar olarak yer alması gerektiğini yönünde düşüncemizi korumaya devam ediyoruz.
 • Türkiye cephesinde ise bayram tatili boyunca yeni vergi paketi konuşuldu. Eski bir taslağın sızdığı bazı maddelerin Sn. Cumhurbaşkanı tarafından veto edildiğini de duyduk. Yeni paket bu hafta Meclis’e sunulunca detaylarını hep birlikte göreceğiz. USDTRY kuru ise 32,20’li seviyelerde uzunca bir süre çakılı defans oynaması ve bu süreçte TCMB’nin kabaca 78,5 milyar dolar rezerv biriktirmesi ardından bayram tatili boyunca 32,80 seviyelerine kadar yükseldi. TL’nin reel anlamda değerlenmeye devam edeceğine neredeyse kesin gözüyle bakarken, çakılı defans oynamaktan vaz geçerek bir miktar yukarı yönlü hareketi sağlıklı olarak yorumlayacağız. TCMB’nin net döviz pozisyonunda iyileşme devam ederken, swap ve kamu dövizleri hâriç net rezervleri artı 4,5 milyar dolar seviyesine kadar yükseldiğini de not edelim. Rezervlerde artışın devam etmesini bekliyoruz. Borsa cephesinde ise son altı iş günüdür devam eden iyimserliğin de yardımı ile (bayram tatiline girerken oluşan takas avantajı) endeks 10,771 puan ise son 1 ayın zirvesine yükseldi. Yabancı yatırımcının Türk hisse senetlerine karşı soğukluğu devam etse de, lokal oyuncıuların yardımı ile yükselişin devamını öngörüyoruz.
 • ABD’de S&P 500 ve Nasdaq endeksleri Cuma gününü hafif de olsa düşüşle kapanırken, Dow Jones ise neredeyse yatay seyirle kapandı. Nvidia hissesinde ikinci gün (~ %10) düşüş piyasa üzerinde baskı kurdu. Yeni gün başlangıcında Asya borsalarında da satıcılı bir hava hâkim. Zayıf Yen’den destek bulan Tokyo borsası hâriç, Tayvan ve Hong Kong borsaları %1’in üzerinde geriledi. ABD’de son dönemde açıklanan zayıf makroekonomik veriler ardından piyasalar bu yıl 2 adet faiz indirimi fiyatlamaya başlarken, ilk indirimin ise Eylül ayında olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Bu hafta Cuma günü ABD’de açıklanacak PCE enflasyonunun kritik öneme sahip olacağını peşinen belirtelim.

Emre Değirmencioğlu

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

BTC TURK SİBER SALDIRIYA UĞRADI: Zarar büyük!

Kripto para borsası BtcTurk, siber saldırıya uğradını açıkladı. Saldırının ardından borsadaki işlemler durduruldu. Saldırının maliyetinin 54 milyon dolar olabileceği iddia edildi.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Türkiye’nin en popüler kripto para platformu BtcTurk hacklendi.

Şirket, 22 Haziran 2024 tarihinde kontrol dışı çekimlere sebep olan bir siber saldırı tespit ettiğini açıkladı.

Çok sayıda kripto paranın sıcak cüzdanlarından varlık çalındı. BtcTurk siber saldırının ardından kripto para çekme ve yatırma işlemlerini durdurmuştu.

BtcTurk dün yaptığı açıklamalarda sadece sıcak cüzdanların etkilendiğini ve fonların büyük bir kısmının tutulduğu soğuk cüzdanların güvende olduğunu duyurmuştu. Ayrıca kullanıcı varlıklarının saldırıdan etkilenmeyeceği ifade edilmişti.

BtcTurk’ten 3. açıklama

Siber saldırıya uğrayan BtcTurk’ten yeni açıklama geldi. BtcTurk’ten yapılan üçüncü açıklamada, “Tüm ERC20 kriptoparaların ERC20 ağından yatırma ve çekme işlemleri açılmıştır. Siber saldırıya uğrayan kriptopara yatırma çekme işlemleri siber güvenlik ekiplerimizin detaylı çalışmaları tamamlanınca peyderpey açılacaktır” denildi.

54 milyon dolar iddiası

Kripto dedektifi olarak bilinen ZachXBT, saldırının maliyetinin yaklaşık 55 milyon dolar olduğunu iddia etti.

ZachXBT, X hesabından yaptığı paylaşımında saldırganın 1,96 milyon Avax’ı (54,2 milyon dolar) Coinbase/THORChain’e aktardığını ifade etti.

Saldırganların çaldıkları Avax’ları Coinbase ve Binance borsasında Bitcoin’e çevirdiği daha sonra da iki ayrı cüzdana gönderdiği belirtildi.

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Akbank 500 milyon dolar tutarında sürdürülebilir tahvil ihracı gerçekleştirdi

Yayınlanma:

|

Yazan:

Akbank, 500 milyon doları tutarında yüzde 7.50 faiz oranıyla sürdürülebilir yurt dışı tahvil ihracı gerçekleştirdi.

Akbank’tan yapılan açıklamaya göre, ihraca yaklaşık 1.5 milyar dolar tutarında talep geldi. Bu işlemle beraber Akbank’ın sürdürülebilir fonlama payı yüzde 66 seviyesine yükseldi. İhracın coğrafi dağılımı yüzde 42 İngiltere ve İrlanda, yüzde 21 Amerika, yüzde 20 Avrupa, yüzde 13 Orta Doğu ve yüzde 4 Asya olarak gerçekleşti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akbank Genel Müdürü Kaan Gür, 500 milyon ABD doları tutarındaki sürdürülebilir tahvil ihracını başarıyla tamamladıklarını belirterek, ‘Yatırımcılar tarafından tahvil ihracımıza gösterilen ilgi, ülkemizin ve bankamızın uluslararası piyasalardaki saygınlığını ve yarattığı güveni bir kez daha göstermiştir.’ ifadelerini kullandı.

Akbank Kurumsal ve Yatırım Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Çelebioğlu da başarılı bir sürdürülebilir yurt dışı tahvil ihracına daha imza attıklarını aktararak, bu ihraçla bankanın hem uluslararası piyasalardaki güçlü itibarını hem de sürdürülebilirlik hedeflerine bağlılığını bir kez daha göstermiş olduklarını kaydetti.

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKA VİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.