Connect with us

GÜNCEL

Kişisel Enerjinizi Yönetin: Duygusal Enerji

Yayınlanma:

|

Bir önceki yazıda kişisel enerji yönetiminin ilk başlığı olan fiziksel enerjiyi detaylandırmıştık. Bu yazıda ikinci başlığa, duygusal enerjiye odaklanacağız. Duygusal enerjiye geçmeden önce duyguların üzerinde durmakta fayda var.

Duyguların Karar Vermede Etkisi

Amerikalı yazar Maya Angelou: “İnsanlar ne söylediğinizi unuturlar. Ne yaptığınızı da unuturlar. Ama onlara kendilerini nasıl hissettirdiğinizi asla unutmazlar.” der. 2002 yılında Nobel Ekonomi Ödülü’nü alan Daniel Kahneman hatırlayan ve deneyimleyen olmak üzere iki benlikten bahseder. Yaptığı araştırmalarda insanların hatırlayan benliklerindeki bilgilere göre karar verdiklerini ve hatırlayan benliğe en çok etki eden şeyin de duygular olduğunu ispatlar. Duke Üniversitesi profesörlerinden davranışsal ekonomi üzerine çalışan bir başka akademisyen olan Dan Ariely de akıl dışı ama öngörülebilir kitabında: “İnsanlar her ne kadar karar verirken rasyonel olduklarını düşünseler de yaptıkları karşılaştırmalar sonucunda karar verme anındaki duygularına göre hareket ederler.” demiştir. Yaptığı birçok deneyle de bunu ispatlamıştır. Peki duygular bu kadar önemliyken biz duygusal enerjimizin nasıl farkına varabilir ve onu yönetebiliriz?

Duygusal Enerjinin Diğer Enerji Boyutlarına Etkisi

Öncelikle bir önceki yazıda da bahsettiğim gibi enerji boyutlarının birbirleriyle ayrılmaz bir etkileşimi vardır. Duygusal enerjimiz de enerjinin diğer boyutlarını etkiler. Örneğin mutluysanız vücut ısınız yükselir ve fiziksel enerjiniz de artar. Tam tersi olarak eğer depresyondaysanız da vücut ısınız azalır ve fiziksel enerjiniz de düşer. Duygusal enerjimiz başka insanlara da geçer. Karşımızdaki kişi gülümsediğinde gülümser, esnediğinde esneriz. Duyguların insan üzerinde bu kadar etkili olduğunu bilen kurumsal şirketler bunun üzerine eğiliyor. Örneğin Pan Amerikan Havayolları tüm kabin memurlarına gülmeleri gerektiğini bir kural olarak iletmiştir. Fakat bu duyguların içten olması duyguların karşıya geçmesi için kritiktir. Gülümsemenin insanlar üzerindeki etkilerini araştıran Duchenne, Pan Amerikan Havayolu’nun yaptığı gibi çalışanlarına bunu zorunlu kılmanın sahte gülümsemeye neden olduğunu görmüş ve yaptığı araştırmalarda Duchenne (samimi gülümsemeye bu adı vermiştir) gülümsemesi ile gülenlerin daha mutlu olduklarını ve yaşam ömürlerinin daha yüksek olduğunu bulmuştur.

Duyguları Yönetmek

İş hayatında başarılı olabilmek için olmazsa olmaz özelliklerden biri de duygusal iniş çıkışları yönetebilme becerisidir. Resillence kavramı ile literatürde gördüğümüz bu yetkinlik birçok çalışanın gündeminde olmaya devam ediyor. Ben resilience’ı şu şekilde açıklıyorum. Hayatta her zaman güneşli yolda yürümeyeceğiz. Kimi zaman yağmur yağacak, kimi zaman da kar. Duygusal iniş çıkışları yönetme becerisi öncelikle bunun farkında olup dışarı çıkarken yanımıza şemsiye almaktır. Bu beceriyi kullanmak ise yağmur yağdığında şemsiyeyi açıp bundan korunmak ve dindiğinde tekrar şemsiyeyi kapatarak yola devam etmektir. Herkesin duygularını yönetirken kullandığı taktikler de farklılaşabilir. Örneğin ben kulaklığımı takıp yürüyüş yaparak veya deniz kenarında koşarak negatif duyguları bertaraf edip enerjimi yükseltmeye çalışıyorum. Siz kedinizle vakit geçirebilir, seyahate çıkabilir, size kendinizi iyi hissettirecek bir müzik dinleyebilirsiniz. Duyguları yönetme başlığında bir kavramdan daha bahsetmek istiyorum. Young Guru Academy (YGA)’de duyduğum bir kavram olan MTTR (Mean Time To Repair) aslında üretim sektöründe kullanılan bir operasyonel metrik. MTTR’yi Üretim bandında meydana gelen bir hatadan dolayı bant durduğunda bantın tekrar çalışmaya başladığı ana kadar geçen süre olarak açıklayabiliriz. Bu durumu kendimiz için düşünecek olursak biz duygusal olarak en dibe vurduğumuzda ne kadar süre sonra ayağa kalkıyoruz? Bu süreyi kısaltmak için neler yapabiliriz? Bu soruların yanıtları da yine duygusal enerjimizi artırmak için kilit içgörüler içerecektir.

Mutluluk Duygusu

Duygusal enerjiden bahsederken yüzyıllardır üzerine düşünülen mutluluk duygusundan bahsetmezsek olmaz. Mutluluk duygusu insanların peşinden koştuğu ve hissetmek istedikleri duyguların başında geliyor. Her ne kadar bu duygunun finansal durum ile çok ilişkili olduğu düşünülse de yapılan araştırmalar çok da öyle olmadığını gösteriyor. Belli bir seviyeye kadar finansal durum ile mutluluk paralel şekilde artsa da bir süre sonra maddi seviye artsa da mutluluk seviyesi değişmiyor. Michael Norton’un araştırmaları paramızı başkaları için harcadığımızda daha mutlu olduğumuzu söylerken, Elizabeth Dunn’un araştırmaları da başkalarına yardım ettiğimizde mutluluk seviyemizin yükseldiğini belirtiyor. Matt Killinsworth ise Track Your Happiness uygulaması verilerine dayanarak insanların en çok anda kaldıklarında mutluluklarının en üst seviyede olduğunu açıklıyor. Bu araştırmalardan da yola çıkarak, duygusal enerjimizi pozitife çevirmek için sevdiğimiz insanlarla birlikte olmayı, anda kalmayı ve başkalarına yardım etmeyi daha çok yapabiliriz.

Kişisel enerji yönetiminin fiziksel ve duygusal enerji başlıklarından sonra bir sonraki yazıda zihinsel enerjimizi nasıl yönetebileceğimiz üzerinde duracağız.

HBR-Gökhan Kara

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

DENİZBANK eski müdürü Seçil Erzan 5. kez hakim karşısına çıktı

Yayınlanma:

|

Yazan:

Kamuoyunda “yüksek karlı gizli fon” adıyla bilinen, 2’si tutuklu 7 sanığın yargılandığı dolandırıcılık davasında sanıklar arasında yer alan ve 275 yıl hapis istemiyle yargılanan Seçil Erzan, 5. kez hakim karşısına çıktı. İlk kez Denizbank çalışanlarının dinlendiği duruşma öncesi Erzan’ı İstanbul Adalet Sarayı’na götüren cezaevi aracı Büyükçekmece’de kaza yaptı. Erzan, olay yerine çağrılan midibüsle adliyeye sevk edildi. Duruşmada tanık olarak dinlenen Seçil Erzan’ın birinci dereceden sicil amiri Sermin Tekin, “7 Nisan günü İnci Çeviker isimli kişinin Seçil Erzan’a ulaşmak istediğine ama ulaşamadığına ilişkin bir telefon aldım. Seçil Erzan’a paralar verdiğini ancak kendisini oyaladığını söyledi ve ‘yurt dışına kaçacak engel olun'” dedi. Mahkeme heyeti, Ulusal Yargı Projesi’nin (UYAP) bakıma girmesi nedeniyle duruşmayı 29 Mayıs’a erteledi.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

QNB FİNANSBANK gönüllüleri yürekleri ısıtmaya devam ediyor!

Yayınlanma:

|

Yazan:

Bankacılar deprem bölgesini unutmadı QNB Finansbank çalışanlarindan Ayna Uluslararası İnsani Yardım Derneği başkanı Remzi ÇIRA ve ekip arkadaşları kurban bayramı öncesi deprem bölgesi Hatay Kırıkhan da bulunan Özel eğitim uygulama okulu 1.ve 2. Kademe öğrencilerinin tamamı olan 104 otizmli ve down sendromlu özel çocuklar için bayramlarık alışverişini tamamladılar.

Banka çalışanlarınında destek verdiği projelerine bir yenisini daha ekleyen Remzi ÇIRA ve ekip arkadaşları bir projeyi daha tamamlamanın mutluluğunu yaşadıklarını ekleyerek en büyük destekçilerinin QNB Finansbank İK Genel Müdür Yardımcısı Cenk Akıncılar‘ın olduğunu, Ayna Uluslararası İnsani Yardım Derneği’ne Laptop ve ofis mobilyaları bağışı yapan Qnb Finansbank yöneticilerine teşekkürlerini ileterek sözlerini tamamladı.

bankavitrini.com ailesi olarak bizlerde bütün bankacıların sesi olmaya çalışan Ayna Uluslararası İnsani Yardım Derneğine başarılar diliyoruz.

****************

Bankacılardan bir iyilik Projesi: AYNA

GÖNÜLLÜ BANKACILARIN DERNEĞİ YÜREKLERİ ISITTI

QNB Finansbank gönüllüleri Deprem Bölgesinde “Eğitime Katkı” yaptı

QNB Finansbank gönüllülerinden Deprem Bölgesinde örnek çalışmalar

Okumaya devam et

GÜNCEL

SASA, Adana tesislerini İstanbul’daki fuarda sanal gerçeklik teknolojisiyle tanıttı

SASA, İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen Hometex 2024 fuarında ziyaretçilere sanal gerçeklik (VR) teknolojisiyle Adana tesislerindeki polyester üretim süreçlerini tanıttı.

Yayınlanma:

|

Yazan:

SASA, İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen Hometex 2024 fuarında ziyaretçilere sanal gerçeklik (VR) teknolojisiyle Adana tesislerindeki polyester üretim süreçlerini tanıttı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, fuarda kurulan VR köşesinde ziyaretçiler, VR gözlükleri ile Adana tesislerini gezdi ve polyester üretim süreçleri hakkında bilgi aldı.

Ziyaretçiler, tur kapsamında, elyaf üretim tesislerini ve bu yıl içinde faaliyete geçmesi planlanan PTA tesislerini de görme imkanı buldu.

SASA VR gezisinde, Adana tesislerindeki üretim alanlarının görsel turlarının yanı sıra, ürünler ve süreçler hakkında teknik bilgiler de sundu.

SASA yetkilileri, ilk kez yakın zamanda Almanya’nın Frankfurt şehrinde düzenlenen Techtextil fuarında ziyaretçilerin beğenisine sunulan VR sisteminin güncellemelerle geliştirilmeye devam edileceğini ve gelecekteki fuarlarda da kullanılacağını belirtti.

Tüm üretim süreçlerinde ileri akıllı otomasyon sistemleri kullanan SASA, yapay zeka uygulamalarını hem üretim hem de yönetim alanlarında kullanmayı planlıyor.

Şirket, sosyal sorumluluk kapsamında, polyesterin üretim ve kullanım hikayesini çeşitli teknolojiler ve iletişim araçlarıyla anlatmayı hedefliyor.

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKA VİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.