Connect with us

BANKA HABERLERİ

Kusursuz fırtına

Clooney’in başrolündeki filmde, hayatının en kötü avından dönen balıkçı Billy, bu kez fazla açılır ve aradığını bulur, ancak dönüşte fırtınaya yakalanır. Bu film ile bulunduğumuz koşulların ne kadar benzediğini anlatmaya çalışacağım.

Yayınlanma:

|

1990’ların sonu 2000’li yılların ortalarına kadar ayda en az bir defa sinemaya gider ve o dönemde çekilmiş harika filmleri sinemanın büyüleyici atmosferinde seyrederdik. Gerçekten de macera, tarih, korku, müzikal anlamında çok güzel filimler gösterime girerdi. Beni etkileyen ve nefesimi tutarak izlediğim filmlerden biri de ismini yukarıdaki başlıkta kullandığım Kusursuz Fırtına’dır. Başrolünde çok beğendiğim bir oyuncu olan George Clooney’nin oynadığı 2000 yılı yapımı olan bu film balıkçı teknesi “Andrea Gail”in mürettebatının gerçek öyküsünü anlatıyor. George Clooney filmde, hayatının en kötü avlarının birinden dönen Kuzey Atlantik balıkçısı Kaptan Billy Tyne’ı canlandırıyor.

Kaptan Tyne, daha iyi bir av için karaya döndükten hemen sonra yine denize açılmaya karar veriyor ve balık olduğunu sandığı “Grand Banks” bölgesine gidiyor. “Kusursuz Fırtına” sadece balıkçılarla ilgili bir film değil. Filmde bir balıkçı kasabası ve o topluluğun nasıl işlediği de anlatılıyor.

Balık bulmayı başaramayan “Andrea Gail” balıkçıları bu kez rotayı normal suların dışına çeviriyor. Bu sırada büyük bir fırtınanın uyarıları gelmeye başlıyor. Evlerinden iyice uzağa giden balıkçılar amaçlarına ulaşıyor ve büyük bir balık kaynağı buluyorlar ama geri dönüş yolunda evleriyle aralarına, tam üç fırtınanın birleşerek yarattığı bir doğal felakete giriyorlar. Bu doğal felaketin nasıl geliştiğini ve balıkçıların sonunu burada anlatmaktansa sizlere aşağıdaki linkten bunu görsel olarak seyretmenizi önereceğim.

https://youtu.be/W9Tdw5nG4dQ

Hep ekonomi ve finans piyasaları ile ilgili yazılarımı okumaya alışkın olan okuyucular merakla benim film eleştirmenliğine mi başladığımı sorabilirler. Öncelikle böyle bir yetkinliğimin olmadığını ve bu film ile bulunduğumuz ekonomik ve finansal koşulların birbirlerine ne kadar benzediğini anlatmaya çalışacağımı söylemeliyim.

2018 yılının Haziran ayından itibaren geçiş yaptığımız Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi maalesef ortak akıl, fikir alışverişi ve farklı bakış açılarını bir kenara koyarak tek bir ağızdan çıkan uygulamalarla Türkiye’yi büyük risklere maruz bırakan bir yönetim sistemine döndü. Liyakattan çok sadakat bazlı kurumsal atamalar nedeniyle ideolojiye dayalı bir yönetim sistemi ile de global ve bölgesel riskleri görmekten uzak, vizyonu olmayan ve günü kurtarmaya çalışan bir zihniyeti ortaya çıkarttı.

Bu noktada şu benzetmeyi yaparsak sanırım yanlış olmaz.  “Andrea Gail” teknesinin büyük balık bulma umuduyla bilmediği ve yaklaşan fırtınaya kulak asmadan açıldığı sular gibi Türkiye’de mevcut kaptanı ve mürettebatı ile içinde tüm vatandaşları ile birlikte daha önce uygulanmamış politikalarla büyük balık tutma hevesi ile yol almaya başladı.

Sakin havada fırtınayı kestirmek zordur (N. Machiavelli)

Likiditenin bol faizlerin düşük olduğu global bir dünyada yapılan hatalar önceleri Türkiye’ye büyük bedeller ödetmiyordu belki. Bu konudaki ilk provayı 2013 senesi Mayıs ayında ABD Merkez Bankası Federal Reserve başkanı Ben Bernanke’nin bilanço küçültülmesi ile ilgili verdiği ilk sinyalde görmeye başladık. Türkiye 2002 sonrasında ekonomi alanında attığı birçok doğru adım ve o dönemde hala iş başında bulunan liyakatli kadrolar vasıtasıyla global piyasalarda başlayan fırtınalardan çok etkilenmiyor, ortaya çıkan fırtınalara karşı korunma amaçlı önlemleri alma konusunda da gecikmiyordu.

Tüm bu önlemler TL’yi dışarıdan gelen risklere karşı koruyabiliyor ve buna bağlı olarak ekonomik büyüklüklerde ve özellikle enflasyonda büyük oynaklıklar ortaya çıkmıyordu.

EMRAH KOŞ…

Risklerin nasıl yönetileceği ile ilgili diğer bir sınav da COVID-19 pandemisinin tüm dünyayı kasıp kavurması sırasında belirginlik kazandı. 2019 yılında yerel seçimlerde büyük balığı tutma hayali ile olmadık sulara açılarak bir yandan faizi bir yandan da kuru baskılamak amacıyla, şeffaf olmayan yöntemlerle Merkez Bankası rezervlerinin 128 milyar dolarının heba edilmesi bir sonraki dönemde ortaya çıkabilecek fırtınayı hiç hesaba katmamaktı. Pandemi döneminde gelişmiş ülke merkez bankalarının yeniden ultra düşük faiz ve bol likiditeye geçmesine ve bu yolla diğer gelişen ülkelere sermaye girişinin olmasına rağmen, Türkiye’nin harcadığı kredibilite nedeniyle güvenli limanlardan uzak kalması, bir sonraki fırtınada yeniden savrulmasına neden olacaktı.

2019 yerel seçimlerinde büyük balığı tutma hayaliyle olmadık sulara açılarak 128 milyar doların heba edilmesi fırtınayı hesaba katmamaktı. Hiç beklenmeyen Ukrayna-Rusya savaşı ise kusursuz fırtınayı, yani global enflasyonu beraberinde getirdi.

Pandeminin yavaşlamasını takip eden dönemde ortaya çıkan talep artışı, tedarik zincirlerindeki aksama ve hiç beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan Ukrayna-Rusya savaşı kusursuz fırtınanın, yani global enflasyonun ortaya çıkışını beraberinde getirdi. Bu kusursuz fırtınaya, dünyanın neredeyse tüm merkez bankaları politika faizlerini artırarak cevap verirken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Eylül 2021’de düşürmeye başladığı ve Aralık ayına kadar %14’lere kadar indirdiği politika faizi altında girdi.

ABD Merkez Bankası’nın ve diğer gelişmiş ülke Merkez Bankalarının enflasyonla mücadeleden taviz vermeyeceklerini açıklayarak faizleri artırmaya başlamaları ve önümüzdeki dönem daha da artıracakları iletişimini yaparak fırtınanın daha da şiddetleneceği uyarısını yapmalarına rağmen, fırtınanın ortaya çıkarttığı dalganın üzerinden son bir hamle yaparak kurtulmayı uman Merkez Bankasının 2022 yılı başından beri gemiyi daha da hızlandırmak amacıyla yaptığı rezerv satışlarına devam etmesi ve bir yandan faizi bir yandan da kuru baskılaması durumun ne kadar nefes kesici bir şekilde geliştiğini gösteriyor.

Kusursuz Fırtına filminin sonu oldukça trajik maalesef. Global ekonomide ve finansal piyasalardaki gelişmeler önümüzdeki dönemin hiç de sakin olmayacağının açık işaretlerini gösteriyor. Böyle kusursuz bir fırtına uyarısı söz konusuyken yapılması gerekenler de belli. Dalgalar daha da büyümeden bilinmeyen sularda gezinmek yerine güvenli bir limana demirlemek ve gelecek fırtınalara şimdiden hazırlık yapmak en akıllıca yol.

Ömer R. GENCAL – politikyol

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

İsviçre bankası Pictet’e, vergi kaçırma cezası

İsviçre merkezli banka Pictet’in, Amerikalı vergi mükelleflerinin off-shore hesaplardaki varlık ve gelirlerini gizlemelerine yardımcı olduğu gerekçesiyle 123 milyon dolarlık ceza ödeyeceği bildirildi.

Yayınlanma:

|

Yazan:

İsviçre bankası Pictet‘e, Amerikalıların vergi kaçırmasına yardım ettiği için 123 milyon dolar ceza verildi.

ABD Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, İsviçreli banka Pictet’in Amerikalı vergi mükellefleriyle off-shore hesaplardaki varlıkları ve gelirleri gizlemek için işbirliği yaptığını itiraf ettiği kaydedildi.

Açıklamada, bankanın İsviçre ve diğer yerlerdeki 1637 gizli banka hesabında 5,6 milyar doların üzerinde varlığı saklamak ve bu hesaplardan elde edilen geliri ABD Gelir İdaresinden (IRS) gizlemek için Amerikalı vergi mükellefleriyle işbirliği yaptığı aktarıldı.

İsviçre’de ve başka yerlerde söz konusu bankada hesabı olan Amerikalı vergi mükelleflerinin 2008 ile 2014 yılları arasında yaklaşık 50,6 milyon dolarlık vergi kaçırdığı belirtilen açıklamada, bankanın yapılan anlaşma doğrultusunda ABD Hazinesine yaklaşık 123 milyon dolar ödemeyi kabul ettiği belirtildi.

Açıklamada, bankanın anlaşma kapsamında hizmetlerinin gelecekte vergi kaçakçılığı amacıyla kullanılmasına karşı koruma sağlamak amacıyla önlemler uygulayacağı ve soruşturmada yetkililerle işbirliği yapacağı da kaydedildi.

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

TCMB net döviz pozisyonu son 1 ayda 10 milyar dolar iyileşme kaydetti

Yayınlanma:

|

Yazan:

Küresel mali piyasalarda yılı tamamlamaya artık sayılı günler kala düşen hacmin de etkisi ile sert hareketler görülüyor. ABD’de her ayın ilk Cuması açıklanan resmî tarım dışı istihdam verisi öncesinde, dün açıklanan açık istihdam verisi (JOLTS raporu) Nisan 2021’den bu yana (son 2,5 yılın) en düşük düzeyinde sonuçlandı. FED’in öncelikli olarak ana görevi fiyat istikrarını sağlamak olsa da, istihdam ve büyüme cephesinden gelen verilere de pek âlâ dikkat ettiğini biliyoruz.

Bu minvalde, istihdam cephesinden gelen dünkü zayıf veriler ardından piyasaların amiral gemi olarak takip ettikleri risksiz faiz oranı olarak takip edilen Amerikan 10 yıllık devlet tahvil getirisi %4,16 seviyesine kadar gelerek son 3 ayın en düşük seviyesini test etti. Gözlerin bu bağlamda Cuma günü açıklanacak resmî istihdam verisini daha da dikkatli bir şekilde takip edeceğini düşünüyoruz. Eğer istihdam raporu da (tarım dışı sektörde manşet istihdam artışının 180bin kişi olmasını, işsizlik oranın ise %3,9 seviyesinde sabit kalması) beklentileri karşılayamazsa, 2024 yılına yönelik bu sabah itibariyle var olan 125 baz puan faiz indirim beklentisinin (ilk faiz indirimi %64 olasılıkla Mart’ta) iyice artacağını düşünüyoruz.

Faiz indirim beklentilerinin de değeri dolar ile ölçülen tüm enstrümanların değerini artıracağını not düşelim. Haftayı 2,070 dolar seviyesinde ve 3 kez test edilip kırılamayan önemli bir direnç seviyesinde kapatan altının ons fiyatı haftanın ilk iş günü özellikle sabah Asya seansında -sığ işlem saatlerinde- 2,135 dolar seviyesini test etmesi ardından büyük bir volatiliteye sahne olarak dün 2,010 dolar seviyesine kadar geriledi. Altında fiyatın konsolide olmasını bekleyerek tamam mı devam mı sorusunun da yakında cevap vereceğiz.

Daha geçen hafta 1,10 seviyesinin üzerine yükselen EURUSD paritesi, zayıf gelen enflasyon verileri ile yönünü aşağıya çevirmesi ardından dün 1,08 seviyesinin de altına geriledi. Siz değerli okurlarımız da bizim gibi neden altın ve EUR’nun ABD’den zayıf gelen veriler ve gerileyen dolar faizine rağmen yükselemediğini sorguladığınızı duyar gibiyim. Açıkcası, haber akışından bağımsız gelişen fiyat davranışını biz de tam olarak anlayamadık. Yılsonu ve düşün piyasa katılımının bir etkisi olabileceğini düşünmek istiyoruz. Öte yandan, uzun bir süredir dolar aleyhine gelişen rallide geride kalan direnişin parası bitcoin ise kulvar değiştirerek hafta başı 42,200 dolar seviyesindeki ilk hedefimize ulaşması ardından bu sabah da ikinci hedef seviyemiz olan 48,545 dolar seviyesine doğru hareketlenerek 44,500 dolar seviyesini test ettiğini görüyoruz.

Türkiye cephesinde ise göreceli sakin havanın egemen olduğunu söyleyebiliriz. Tahvil piyasasında son 2 günde Hazine’nin 3 ayrı başarılı geçen ihaleleri ardından 10 yıllık gösterge devlet tahvilinin bileşik faizi %27 seviyesinin altına geriledi. Yabancı alımının olduğu yönünde sinyallerin her geçen gün arttığını not edelim! USDTRY kuru kamu kontrollünde psikolojik 29 seviyesinin hemen altında işlem görürken, 4 Aralık verilerine göre, TCMB’nin kamu dövizleri ve swap yolu ile elde ettiği dövizler hariç bakılırsa net pozisyonunun eksi 55 milyar dolar ile son 9 ayın en iyi seviyesine geldiğini not edelim. Hatta son 1 ayda neredeyse 10 milyar dolar iyileşme görüyoruz. Hatırlatma yapmak gerekirse, net rezervlerin Haziran başı eksi 78 milyar ile en zayıf seviyeyi görülmüştü. Gelinen noktada gidilecek çok yer olsa da, TCMB’nin politikasını doğru yönde ilerlediğini görüyoruz. Bir noktada yabancı girişleri eğer artacaksa, işte o gelen dövizi TCMB’nin alacağını ve net rezervlerini güçlendireceğine kesin gözüyle bakıyoruz. Bu nedenle de USDTRY kurunda düşüş bekleyenlere katılmıyoruz!

Dün ABD’de açıklanan açık iş pozisyonları verisinin beklentilerin altında kalması ancak güçlü hizmetler verisi ile birlikte FED’in para politikasını gevşetmeye başlasa bile ekonomide yumuşak iniş görüleceği beklentilerinin kuvvetlenmesi ile bu sabah Asya piyasalarında iyimser bir görünüm hâkim. Gösterge endeks Tokyo borsası, Japonya 10 yıllık devlet tahvillerinin getirisinin %0,62 ile Ağustos ayından bu yana en düşük seviyeyi görmesine de paralel %2’ye yakın artış kaydetti. Çin cephesinde ise, dün uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Çin’in kredi notu görünümünün durağandan negatife çevrildiğini açıklaması yatırımcı iştahının zayıf kalmasına neden oldu. ABD borsalarının da vadeli işlemlerinde bu sabah yükseliş eğilimli bir seyir var. Günün makro ekonomik veri takviminde, Euro bölgesi perakende satışlar ve  ABD’de açıklanacak ADP özel sektör istihdam verileri dikkatli bir şekilde takip edileceğiz.

TCMB Net Döviz Pozisyonu

4 Aralık verilerine göre, TCMB’nin kamu dövizleri ve swap yolu ile elde ettiği dövizler hariç bakılırsa net pozisyonunun eksi 55 milyar dolar ile son 9 ayın en iyi seviyesine geldiğini not edelim. Hatta son 1 ayda neredeyse 10 milyar dolar iyileşme görüyoruz. Hatırlatma yapmak gerekirse, net rezervlerin Haziran başı eksi 78 milyar ile en zayıf seviyeyi görülmüştü. Gelinen noktada gidilecek çok yer olsa da, TCMB’nin politikasını doğru yönde ilerlediğini görüyoruz.

17018411668d186e4c18457a2bdde37c25ab70e6dc_1_1200.jpg

İktisatbank

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Akbank’tan “Uçtan Uca Dijital Teminat Mektubu” hizmeti

Akbank Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Çetin Düz, “Hedefimiz bu çalışmanın kapsamını daha da genişleterek iş dünyasına sunduğumuz kolaylık ve ayrıcalıkları daha da artırmak” dedi

Yayınlanma:

|

Yazan:

Akbank, mevcut gayrinakdi kredi limitine sahip olan müşterilerine yönelik dijital teminat mektubu hizmeti ile işlemlerinde hız ve kolaylık sağlıyor.

Akbank açıklamasına göre, bu yeni hizmet, Kamu İhale Kanunu (KİK) kapsamındaki elektronik teminat mektuplarını ve Gümrük Müdürlükleri ve Eximbank’a hitaben düzenlenen elektronik teminat mektuplarını Akbank Mobil uygulaması üzerinden uçtan uca dijital olarak oluşturmayı ve ilgili mercilere iletmeyi mümkün kılıyor.

Akbank Mobil uygulaması üzerinden sunulan bu özellik sayesinde müşteriler, şubeye gitmelerine gerek kalmadan işlemlerini her an, her yerden gerçekleştirebiliyor.

Bu yenilik, mevcut gayrinakdi kredi limitine sahip tüm Akbanklıların finansal işlemlerini daha verimli ve etkili bir şekilde yönetmelerine olanak tanıyor. Akbank Mobil uygulamasının kullanıcı dostu arayüzü sayesinde Akbanklılar, işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebiliyorlar.

Akbank Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Çetin Düz, tüm hizmetlerinde müşteri ihtiyaçlarını önceliklendirdiklerini ifade ederek, ‘Müşterilerimizin hayatını kolaylaştırma vizyonumuza uygun olarak uçtan uca dijital teminat mektubumuzu müşterilerimizin hizmetine sunmanın büyük mutluluğunu yaşıyoruz.’ açıklamasını yaptı.

Düz, ‘Yeni hizmetimiz kapsamında müşterilerimiz Exim, gümrük müdürlüğü ve kamu ihale kurumuna hitaben verilecek mektupları dakikalar içinde bulundukları yerden başvuru aşamasından, düzenlenme aşamasında kadar rahatlıkla tamamlayabilecekler. Hedefimiz bu çalışmanın kapsamını daha da genişleterek iş dünyasına sunduğumuz kolaylık ve ayrıcalıkları daha da artırmak. İş dünyasının pratik ve hızlı çözüm ihtiyaçlarına her alanda kolaylaştırıcı çözümler sunmaya devam edeceğiz.’ değerlendirmesinde bulundu.

Elektronik teminat mektuplarında uçtan uca dijitalleşmenin müşterilerine hız, esneklik ve kolaylık avantajı sağladığını belirten Akbank KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, şunları kaydetti:

‘KOBİ’lerimizi desteklemek ve onlara hız kazandırmak için ürün ve hizmetlerimizi genişletmeye devam ediyoruz. Bu amaçla Akbank Mobil’den alınabilecek ürünlere bir yenisini ekledik. Mevcut gayrinakdi kredi limiti bulunan müşterilerimiz Akbank Mobil’i kullanarak Kamu İhale Kurumu, Gümrük Müdürlüğü ve Eximbank’a hitaben elektronik teminat mektubu alabiliyorlar. Üstelik bu işlemi şubeye hiç gitmelerine gerek kalmadan dakikalar içerisinde uçtan uca dijital olarak tamamlayabiliyorlar. Yeniliklerimizle işine hız, gücüne güç katmak isteyen tüm KOBİ’lerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.’

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.