Connect with us

GÜNCEL

‘Yeşil yakalılar’ için iş imkanları hızla artıyor

Yenibiriş Yönetici Ortağı Uğur Karaboğa, “Rekabeti yüksek ve geleceğin gözde alanları arasında olması beklenen yeşil yakalı işler konusunda atılabilecek çok adımımız olduğuna inanıyoruz.” dedi.

Yayınlanma:

|

Karaboğa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçmişten bugüne değişen iş dünyası içerisinde çalışma biçimleri ve buna paralel yaka kavramlarının da değiştiğini söyledi.

– “Yeşil yakalı çalışanların kapsamları genişledi”

Karaboğa, yeşil işler kavramının, 2008’de yayınlanan ve UNEP/ILO/UTEC tarafından hazırlanan “Green Jobs: Towards Sustainable Work in a Low-Carbon World” raporunda imalat, tarım, hizmet ve AR-GE sektörlerinde insanlığın karşı karşıya olduğu çevresel tehditleri gidermeyi amaçlayan işleri kapsadığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Bugün gelinen noktada artık bu tehditlerin daha bilinir olması, örneğin tüm dünyayı etkileyen pandemi gibi krizlerin yaşanması sürdürülebilirlik kavramını da bambaşka bir noktaya taşıdı. ILO’nun tanımına göre, yapılan iş sürdürülebilir üretime katkı sağlıyorsa, enerji ve doğal kaynaklardan tasarruf ediyorsa, yenilenebilir enerji kullanıyorsa, çevre ve hava kirliliğine yol açmıyorsa, biyo-çeşitliliği koruyorsa ‘yeşil işler’ tanımına giriyor. Bu nedenle yeşil yakalı çalışanların kapsamları genişledi, daha görünür oldular ve onlara duyulan ihtiyaç da arttı. Yeşil yakalılar sadece çevre koruma sektörleriyle ilgili değil amaç ve hedef olarak sürdürülebilir dünya ve aslında sürdürülebilir kaynaklar için çalışıyor.”

– “Yeşil yakalılar için, işler her geçen gün artıyor”

Türkiye’nin üretim odaklı bir anlayışla geleceğini kurgulamaya yönelik çalışmalar yaptığını vurgulayan Karaboğa, “Yeşil yakalılar için işler her geçen gün artıyor ve çeşitleniyor. Özellikle tarım sektörünün bu anlamda çok değerli ve kıymetli olduğunu düşünüyoruz. Tarımsal alanların doğru ve sürdürülebilir kullanımı için gençlerin bu sektörlere yönelmesini sağlayacak bölümleri açmak ve onları teknolojik anlamda geliştirmek son derece değerli. Örneğin, bölgesel tarım okullarının kurulması ile hem nitelikli personel yetiştirilmesinin hem de bu alanda istihdam potansiyelinin artırılmasının mümkün olacağını düşünüyoruz.” diye konuştu.

Uğur Karaboğa, yeşil yakalıların kapsadığı meslekler açısından çok kapsamlı olduğuna dikkati çekerek, “Biyoyakıt işletme teknisyeninden, güneş enerjisi mühendisine, izolasyon işçisinden enerji ticareti ya da enerji brokerlığı yapanlara, iklim değişikliği analistinden endüstriyel ekolojiste, tarım teknisyenlerinden tarımsal müfettişlere ve kamu kurumlarındaki enerji denetçilerine kadar uzayan geniş bir yelpaze var.” sözlerini kullandı.

Yeşil yakalı istihdamı son dönemde özellikle enerji yatırımları arttığı için enerji sektörü ve üretim sektörlerinden talep aldığını bildiren Karaboğa, sürdürülebilir üretimle maliyet avantajları oluşturmak için somut çıktısı olan meslek dalları, istihdamın önemli güçlerinden olduğunu kaydetti.

– “Yeşil yakalıların bilgi birikimleri çok değerli”

Karaboğa, yeşil yakalı çalışanların kendi uzmanlık alanlarıyla ilgili bilgi birikimlerinin çok değerli olduğunu anlattı.

Karaboğa, “Örneğin bir mühendislik dalında eğitim alırken tek konuya odaklanan ve o alanda uzmanlaşmayı sağlayacak yan eğitimler ve sertifikalar bu konuda oldukça katkı sağlayacaktır. Yine tarım alanında faaliyet gösteren çalışanlarımızın sürdürülebilir tarım konusunda edineceği bilgiler ve eğitimler yeşil yakalı çalışanlar olma konusunda süreçlerini oldukça hızlandıracaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Her alanda seçtikleri ve sevdikleri işlerin kendileri için en kıymetli işler olduğunu dile getiren Karaboğa, “Özellikle yapılan işe aidiyet ve bireysel olarak haz alma elbette yeşil yakalılar için çok daha yüksek. Çünkü günün sonunda ortaya çıkan iş, birçok açıdan kitleleri ilgilendiren, onların sürdürülebilir bir hayat geçirmesi için katkı sağlayan işler. Bu katma değerle bakıldığında da çevre ve sosyal sorumluluk anlayışı yüksek kişilerin bu alana yönlendiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.” diye konuştu.

– “Teknolojik altyapımızın da oldukça yeterli olduğunu düşünüyoruz”

Karaboğa, yeşil yakalıların sadece Avrupa Birliği değil tüm dünya için gözde olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Araştırmalar 2030 yılına kadar yeşil işlerde liderliği biyolojik yakıt sektörünün almasının ve 12 milyon yeni işin ortaya çıkması beklendiğini gösteriyor. Bunu 6,3 milyon işle güneş enerjisinden elektrik üretimi izliyor ve rüzgar enerjisinden elektrik üretiminin de 2,1 milyon iş meydana getirmesi tahmin ediliyor. Özellikle Çin, ABD, Brezilya ve Almanya en çok yeşil yakalı çalışanın bulunduğu ülkeler arasında yer alıyor. Avrupa Birliği’nin ise 2050’ye kadar iklim nötrlüğüne geçmek gibi bir hedefi var. Tutarlı bir iklim politikası yürüteceklerini vadediyorlar. Bu anlamda değerlendirdiğimizde biz de bölgenin önemli güçleri arasında yer alabiliriz. Hem insan kaynağı potansiyelimiz bu konuda oldukça yüksek hem de coğrafi çeşitliliğimizin sağladığı avantajlarımız bulunuyor. Teknolojik alt yapımızın da oldukça yeterli olduğunu düşünüyoruz. Kısacası rekabeti yüksek ve geleceğin gözde alanları arasında olması beklenen yeşil yakalı işler konusunda atılabilecek çok adımımız olduğuna inanıyoruz.” AA

Okumaya devam et

GÜNCEL

Dolandırıcılar, şifrelerin yaklaşık yarısını bir dakikadan kısa sürede kırabiliyor

Kaspersky Dijital Ayak İzi İstihbarat Başkanı Yuliya Novikova, “Kaspersky Password Manager gibi uygulamalar, büyük hacimli verileri güvenli bir şekilde depolayarak kullanıcı bilgileri için kapsamlı ve sağlam bir koruma sağlayabilir” dedi.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Kaspersky Dijital Ayak İzi İstihbarat Başkanı Yuliya Novikova, Kaspersky Password Manager gibi uygulamaların büyük hacimli verileri güvenli bir şekilde depolayarak kullanıcı bilgileri için kapsamlı ve sağlam bir koruma sağlayabildiğini bildirdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Kaspersky uzmanları bilgi hırsızları tarafından ele geçirilen ve darknette paylaşılan 193 milyon İngilizce parolayı inceledi.

Buna göre, incelenen parolaların çoğunun yeterince güçlü olmadığı ve akıllı tahmin algoritmaları kullanılarak kolayca ele geçirilebileceği tespit edildi.

Bu parolalardan yaklaşık 87 milyonu (yüzde 45) dolandırıcılar tarafından bir dakikadan kısa sürede, 27 milyonu (yüzde 14) bir dakika ile bir saat arasında, 15 milyonu (yüzde 8) bir saat ile bir gün arasında, 12 milyonu (yüzde 6) bir gün ile bir ay arasında ve 8 milyonu (yüzde 4) bir ay ile bir yıl arasında çözülebiliyor.

Yüksek direnç seviyesine sahip olduğu belirlenen 44 milyon şifrenin ele geçirilmesi ise 1 yıldan fazla sürüyor.

– Şifrelerin yalnızca yüzde 19’u güçlü kombinasyonlar içeriyor

İncelenen şifrelerin yüzde 57’si sözlükten bir kelime içeriyor. En popüler kelime dizileri arasında ise ahmed, nguyen, kumar, kevin, daniel gibi isimler, forever, love, google, hacker, gamer gibi popüler kelimeler veya password, qwerty12345, admin, 12345, team gibi kolay tahmin edilebilen kombinasyonlar yer alıyor.

İncelenen şifrelerin yalnızca yüzde 19’u güçlü kombinasyonlar içeriyor, ancak bu şifrelerin yüzde 39’u akıllı algoritmalar kullanılarak bir saatten kısa bir sürede tahmin edilebiliyor.

Saldırganlar şifreleri kırmak için derin bilgiye veya pahalı ekipmanlara ihtiyaç duymuyor. Sekiz küçük harf veya rakamdan oluşan bir parola, güçlü bir dizüstü bilgisayar işlemcisi yardımıyla 7 dakika içinde bulunabiliyor. Modern ekran kartları ise aynı görevi 17 saniyede yerine getirebiliyor. Akıllı algoritmalar, karakter değişimlerini (e ile 3, 1 ile ! veya a ile @) ve popüler dizileri (qwerty, 12345, asdfg) de dikkate alıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kaspersky Dijital Ayak İzi İstihbarat Başkanı Yuliya Novikova, güçlü güvenlik seviyesinde parola oluşturmanın önemine dikkati çekerek, ‘İnsanlar bilinçsizce ‘insana özgü’ şifreler yaratırlar – bunlar kendi dillerinden kelimeler, isimler ve rakamlar içerir. Görünüşte güçlü kombinasyonlar bile nadiren tamamen rastgeledir, bu nedenle algoritmalar tarafından tahmin edilebilirler. Bu nedenle en güvenilir çözüm, modern ve güvenilir parola yöneticilerini kullanarak tamamen rastgele bir parola oluşturmaktır. Kaspersky Password Manager gibi uygulamalar, büyük hacimli verileri güvenli bir şekilde depolayarak kullanıcı bilgileri için kapsamlı ve sağlam bir koruma sağlayabilir.’ değerlendirmesinde bulundu.

Kaspersky, daha güçlü şifre oluşturma konusunda kullanıcılar için bazı önerilerde de bulundu.

Tüm hesaplarda aynı şifreyi kullanmaktan kaçınmanın daha güvenli olacağına işaret edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

‘Beklenmedik kelimelerin kullanıldığı parolalar daha güvenli olabilir. Yaygın kelimelere başvursanız bile bunları alışılmadık bir sırayla düzenleyebilir, ilgisiz bir hale getirebilirsiniz. Doğum günleri, aile üyelerinin isimleri, evcil hayvanlar veya kendi adınız gibi kişisel bilgilerinizden kolayca tahmin edilebilecek şifreler kullanmamayı tercih edin.

İki aşamalı kimlik doğrulamayı (2FA) etkinleştirin. Doğrudan parola gücüyle ilgili olmasa da, 2FA’yı etkinleştirmek hesaplarınıza ekstra bir güvenlik katmanı ekler. Kaspersky Premium gibi güvenilir bir güvenlik çözümü kullanmak savunmanızı artıracaktır. Bu çözüm interneti ve Dark Web’i izler ve parolalarınızı değiştirmeniz gerektiğinde sizi uyarır.’

Okumaya devam et

GÜNCEL

İnşaat geçen yıla göre yavaşladı

Yayınlanma:

|

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenen inşaat ile bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri gösteren “Hazır Beton Endeksi” 2024 Mayıs Ayı Raporu’nu açıkladı. Rapor, mayıs ayında eşik değerin üstünde konumlanan Faaliyet Endeksi’nin geçen yıla kıyasla gerilemiş olmasının kritik olduğunu gösterirken Beklenti ve Güven Endeksi’nin düşük kalması, Faaliyet Endeksi’nin önümüzdeki dönemde artış trendine giremeyeceğine işaret etti.

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) her ay açıkladığı Hazır Beton Endeksi ile Türkiye’de inşaat sektörü ve bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durumu ve beklenen gelişmeleri ortaya koymaktadır. İnşaat sektörünün en temel girdilerinden biri olan ve aynı zamanda üretiminden sonra kısa bir süre içerisinde stoklanmadan inşaatlarda kullanılan hazır betonla ilgili bu Endeks, inşaat sektörünün büyüme hızını ortaya koyan öncü bir göstergedir.

Hazır Beton Endeksi 2024 Mayıs Ayı Raporu’na göre, nisan ayında eşik değerin altına düşen Faaliyet Endeksi yeniden pozitif tarafa geçmiştir. Yılın ilk dört ayında negatif tarafta seyreden Beklenti ve Güven Endeksleri mayıs ayında bir önceki aya göre yükselmiş görünse de hâlâ eşik değerin altında görünmektedir. Endekslerdeki bir önceki aya göre oluşan bu artış Hazır Beton Endeksi’ni eşik değerin üzerine çıkarmayı başaramamıştır.

Geride bıraktığımız mayıs ayında tüm endeksler geçen yılın aynı ayına göre azalmış durumdadır. En fazla daralma Faaliyet Endeksi’nde görünmektedir. Her ne kadar Faaliyet Endeksi mayıs ayında eşik değerin üstünde konumlansa da, endeksin geçen yıla kıyasla gerilemiş olması kritiktir. Beklenti ve Güven Endeksi’nin düşük kalması Faaliyet Endeksi’nin önümüzdeki dönemde artış trendine giremeyeceğine işaret etmektedir. Tüm endekslerdeki gerileme Birleşik Beton Endeksini de aşağı çekmiştir.

Raporun sonuçlarını değerlendiren Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Nisan ayında eşik değerin altına düşen Faaliyet Endeksi mayıs ayında yeniden pozitif tarafa geçmiştir. Eşik değerin üstünde konumlansa da, Faaliyet Endeksi’nin geçen yıla kıyasla gerilemiş olması kritiktir. Beklenti ve Güven Endeksi’nin düşük kalması Faaliyet Endeksi’nin önümüzdeki dönemde artış trendine giremeyeceğine işaret etmektedir.” dedi.

İnşaat sektörüne yönelik değerlendirmelerde bulunan THBB Başkanı Yavuz Işık, “Bir önceki yılın aynı ayına göre, nisan ayındaki ipotekli konut satışlarındaki %67,5’lik azalma, mayıs ayında %64 olarak devam etmiştir. Her ne kadar kredi faizleri mayıs ayında gerilemiş olsa da %60’ın üzerinde devam eden bir kredi faiz haddi ile konut sektöründe hareketlilik beklenmemektedir. Ekonomi yönetimi tarafından enflasyon ile mücadele programının oldukça sıkı bir şekilde uygulanıyor olması, yılın geri kalan kısmında politika faizinde aşağı yönlü ciddi bir hareket beklentisini ortadan kaldırmaktadır. Son çeyrekteki olası faiz indirimleri dahi sektörde beklenen hareketliliği getirmeyecektir.” dedi.

Hazır Beton Endeksi hakkında

Söz konusu endekslerin oluşturulmasına esas teşkil eden anket ile firmalara 8 soru soruluyor. Her bir endeksin değeri 100’ün altında ya da üstünde olmasına bağlı olarak yorumlanıyor. 100’ün üzerinde olması durumunda önceki aya ait faaliyetin ya da gelecek döneme ilişkin beklentinin olumlu yönde geliştiği yorumu yapılıyor. Türkiye genelinde her ay hazır beton üreticileri ile gerçekleştirilen çalışmada 3 farklı endeks oluşturuluyor. Hazır Beton Faaliyet Endeksi ile hazır beton firmalarının geçmiş bir aylık faaliyetlerinin sonuçları, Hazır Beton Güven Endeksi ile hazır beton sektöründe faaliyet gösteren teşebbüslerin, ekonomi ve sektöre yönelik duydukları güven seviyesi, Hazır Beton Beklenti Endeksi ile hazır beton firmalarının önümüzdeki üç aylık dönemde faaliyetlerinin hangi seviyede olacağına ilişkin beklentiler hakkında bilgi ediniliyor. Hazır Beton Endeksi ile endekslerin tümünü içeren bileşik endeks elde ediliyor.

Okumaya devam et

GÜNCEL

Türkiye’nin gıda devlerinden biri daha İflas etti

Kuruyemiş ve baharat sektöründe 200 şubesi bulunan gıda devi Maksul Gıda iflas etti.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Maksul Gıda ekonomik zorluklar nedeniyle 150’ye yakın şubesini geçtiğimiz ay kapatmıştı. İflas eden Maksul Gıda’nın maaş alamayan 200 çalışanı da işsiz kaldı.

Bakırköy 1. Asliye Ticaret Mahkemesi Türkiye’nin gıda devleridnen Maksul Gıda için kararını açıkladı. Maksul Gıda ile sahibi Hakan Şenol için iflas kararını verdi. 150 şubesini geçtiğimiz aylarda kapatan şirket, faaliyette olan 50 şubesini de kapatma kararı aldı.

Yeniçağ’da yer alan habere göre, 3 yıl önce konkordato talebinde bulunan Maksul Gıda 200 şubenin 150’sini kapatmıştı. Mahkeme, şirketin için bilirkişi raporu talep etti. 3 bilirkişi, şirketin toparlanmasının mümkün olmadığını ifade eden raporu sundu.

Bakırköy 1. Asliye Ticaret Mahkemesi, görülen duruşmada Maksul Gıda ile sahibi Hakan Şenol için iflas kararı verdi.

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKA VİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.