Connect with us

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

1 USD = 1 EUR NASIL OLDU?

Avrupa’da bir gaz krizi ve durgunluk korkusu döviz piyasasına açıkça yansıyor: 2002’den bu yana ilk kez, euro bugün ( 12.07.2022 ) öğlen saatlerinde tam bir dolar değerindeydi. Bu nasıl oldu?

Yayınlanma:

|

Euro 20 yıldır bu kadar ucuz değildi: 2002’den bu yana ilk kez, Avrupa ortak para birimi bir dolar sınırına düştü. Bugün bir avro sadece 1.000 dolar. Sadece milenyumun başında ortak para biriminin ilk yıllarında yatırımcılar bir avro için daha az dolar ödemek zorunda kaldılar.

Euro’nun zayıflığı da doların gücünün bir işaretidir. Sadece avroya karşı değil, diğer önemli para birimlerine karşı da, “dolar” son zamanlarda önemli kazançlar elde edebilmişti. Bunun arka planı, ABD para politikasının belirgin bir şekilde sıkılaştırılması ve bu da dolara yatırım yapmayı nispeten daha cazip hale getirmektedir.

Gaz krizi avroya ağır basıyor

Ancak avronun zayıflığını yalnızca doların gücüne bağlamak çok dar görüşlü olacaktır. Çünkü Euro’nun zayıflığı büyük ölçüde ortamın hazırlanmasından kaynaklanmıştır. Avrupa’da gaz krizinin tetiklediği durgunluk korkusu, yatırımcıları avroya yatırım yapmaktan çekindiriyor. Özellikle Alman ekonomisi üzerinde, Federal Ağ Ajansı tarafından olası bir gaz kıtlığı ilanı Demokles’in kılıcı gibi sallanıyor.

RoboMarkets sermaye piyasası stratejisti Jürgen Molnar, “Ancak 21 Temmuz’da Rusya’nın planladığı Doğalgaz bakım çalışmalarının sona ermesinden sonra, Almanya’daki insanların ve ekonominin sert bir kışa hazırlanmak zorunda olup olmadığı biraz daha netleşebilir” diye vurguluyor.

ECB ne kadar karşı önlem alabilir?

Bununla ilgili belirsizlik euro üzerinde ağır basıyor. Commerzbank‘ın döviz uzmanı Ulrich Leuchtmann, “Gaz fiyatlarının baş döndürücü yüksekliklerdeyken, bir öncekine başka bir enflasyon şokunun eklenmesi riski artıyor” uyarısında bulunuyor. Bir gaz krizi tehdit ettiği sürece, döviz uzmanı önemli bir avro toparlanması için herhangi bir argüman belirleyemez.

“Bir gaz krizinde, ECB sadece enflasyonla mücadelenin çıplak gerekliliklerini yerine getirebilirdi. Euro değer kaybını ve enflasyonun hızlanmasını önlemek için yeterli. Hatta bazıları kendilerinin başarılı olamayacağından bile korkabilir.”

Fed, ECB’yi eski gösteriyor

Bu, Euro’nun zayıflama eğiliminde olmasını sağlar. ECB’nin sıfır faiz politikasını ancak Temmuz ayında sona erdirmesi ve ardından belirtilen nedenlerden dolayı faiz artırımı yolunda çok yavaş ve ihtiyatlı bir şekilde devam etmesi muhtemel olsa da, ABD’deki para otoriteleri aylardır gaz pedalına basıyor.

Haziran toplantısında, Federal Rezerv (Fed) kilit faiz oranlarını 1994’ten bu yana herhangi bir zamanda olduğundan daha keskin bir şekilde yükseltti. 75 baz puan artışla yüzde 1,50-1,75 aralığına yükselme kararı aldı. CME Group’un Fed İzleme Aracı’na göre, yatırımcıların çoğunluğu Temmuz ayında yapılacak bir sonraki Fed toplantısı için yüzde 0,75 puanlık büyük bir faiz artırımı bekliyor. Euro karşısındaki faiz açığının dolar lehine daha da açılması muhtemeldir.

İthal enflasyon riski artmaya devam ediyor

Euro bölgesindeki insanlar için, düşük euro döviz kuru kötü bir haber, çünkü “ithal enflasyonu” daha da artırması muhtemel. Sonuçta, Euro Bölgesi’ndeki enflasyon oranlarındaki son keskin artış, büyük ölçüde hızlı enerji enflasyonundan kaynaklanıyordu. Petrol gibi emtialar dolar cinsinden işlem görmektedir. Yani euro dolar karşısında düşerse, dünya piyasalarında bir avroya daha az petrol satın alabilirsiniz.

Ancak, bu sadece benzin istasyonlarında artan yakıt fiyatları nedeniyle araç sahipleri için fark edilmiyor. Şirketler ayrıca petrolü daha pahalı satın almak zorundalar. Daha sonra artan üretim maliyetlerini, fiyat arttıkça tüketicilere ve diğer şirketlere aktarırlar. Bu da, genel enflasyon oranını yönlendirir.

Euro ülkeleri arasında Almanya özellikle enerji ithalatına bağımlıdır. Alman ekonomisinin petrol ve gaza olan bu hammadde bağımlılığı, 20 yılın en düşük seviyesindeki avro göz önüne alındığında daha da ölümcül.

tages

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

‘Bizler inandık siz de inanın’ Türk Lirasına geçiş zamanı geldi mi?

Yayınlanma:

|

Yazan:

Yılın son ayının ilk işlem gününe başlamadan önce, hafta genelinde yaşadığımız önemli gelişmelerin üzerinde geçmekte büyük fayda görüyoruz. Öncelikle, Reuters haberinde, ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkilinin, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın NATO’daki mevkidaşlarına İsveç’in şu an mecliste tartışılan başvurusuna ilişkin sıkı çalıştığını ve İsveç’in ittifaka yıl bitmeden önce katılabileceğini söylediğini belirtti. Hatırlanacağı üzere, İsveç ve Finlandiya, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından geçen sene Mayıs ayında NATO’ya üye olmak için başvuruda bulunurken, Ankara bu yıl Nisan ayında Finlandiya’nın NATO üyeliği başvurusunu onaylayıp, İsveç’in başvurusunu bekletmişti.

İsveç’in NATO’ya katılım protokolünün onaylanmasına ilişkin teklif TBMM Dışişleri Komisyonu’na geçen ay gönderildi. Tasarı komisyonda kabul edilirse Genel Kurulda oylanacak. Genel Kuruldan geçmesi hâlinde Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanarak yürürlüğe girecek. Başvurunun onaylanmasında yaşanan gecikme Ankara’nın müttefikleri ile ilişkilerini ve Batılı devletler ile bağlantılarının da bir testi olarak görülüyor. Daha da basit bir yaklaşımla, TBMM İsveç’in üyeliğini onaylarsa, ABD Başkanı Biden’ın da Kongre’de Türkiye’ye F-16 satışına karşı var olan tereddütleri ortadan kaldıracağını düşünüyoruz. Böyle bir gerçekleşmenin de sıkıntılı bir patikada ilerleyen Türkiye – ABD ilişkileri daha da iyi bir noktaya taşıyacağını not edelim. Unutmamak gerekiyor ki, Batı alemi ile olan ilişkiler, arzulanan yabancı fon girişleri için de iyi bir gösterge olarak kabul görüyor.

Dışişleri cephesinde yaşanan olumlu gelişmelerden sonra, TCMB Başkanı Gaye Erkan’ın da hafta ortası İstanbul Sanayi Odası’nda yaptığı konuşmada güven telkin etmesi veya ‘kükremesi’ sonrasında faiz artırım patikası ile ilgili görüşümüzü de bir miktar revize etmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Erkan’ın konuşmasından, TCMB’nin enflasyonun 2024 yılsonu hedefine ulaşması için gerekli olması hâlinde faiz artırımlarına devam edeceği yönünde bir sonuca ulaştık. TCMB’nin geçen hafta sonuçlanan olağan PPK toplantısı ardından politika faizinin Aralık ve Ocak aylarında yapılacak artırımlarla %45,00 seviyesine getirerek durduracağını düşünmüştük. Hâlen daha aynı noktada olsak da, 2024 yılı boyunca enflasyonu baskılamak için faizin yüksek seyredeceği ve beraberinde %50 seviyesine kadar da artırılabileceğini düşünüyoruz.

TCMB Başkanı Erkan’ın hemen hemen her ortamda ‘bizler inandık siz de inanın’ diyerek güven telkin etmesine paralel dün akşam saatlerinde Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu S&P, olağan değerlendirme takviminin dışında yaptığı değerlendirme ile Türkiye’nin kredi notunun görünümünü durağandan olumluya çevirdi. Bu adımın diğer rating kuruluşlarınca da takip edilmesini bekliyoruz. Lâkin, ekonomi yönetiminin bunca çabasına rağmen çok düşük seviyelerde olan kredi notunun kendisinin artmaması (görünümünün artması) piyasa yansıması da sınırlı tutacaktır.

Yapılan doğru ‘işlere’ paralel yabancı yatırımcıların da son haftalarda TL ve TL cinsi varlıklara ilgi göstermeye başladıklarını görüyoruz. Hafta başında, 2 trilyon dolar değerinde varlık yöneten Paris merkezli Avrupa’nın en büyük Varlık Yönetim Grubu Amundi, TL açık pozisyonlarını kapattığını beyan etti. Amundi, henüz TL cinsi varlıklarda yüklü pozisyon almaya hazır olmasalar da, TCMB’nin kararlı duruşundan oldukça iyimser bir görüşe sahip olduklarının altını çizdi. Bu bağlamda, diğer büyük fonların da bulaşıcılık etkisi ile TL varlıklara olan çekinceli tavırlarından vazgeçebileceklerini düşünüyoruz.

Rakamların dili ile konuşursak, dün açıklanan TCMB’nin haftalık raporlarına göre, 24 Kasım ile biten haftada, TCMB’nin brüt döviz ve altın rezervlerinin 2 milyar dolar artış kaydederek 136,5 milyar dolar seviyesine yükseldi (görebildiğim kadar ile tüm zamanların zirvesi). TCMB’nin swap ve kamu mevduatı dışında net rezervleri ise eksi 59 milyar dolar seviyesine toparlayarak son dört ayın en iyi seviyesine ulaştı. Son dönemde brüt rezervlerdeki ciddi artışa karşın net pozisyondaki iyileşmenin daha sınırlı düzeyde kaldığını not edelim. Yabancı yatırımcının hisse senedi ve tahvil portföyü 24 Kasım haftasında 311 milyon dolar artarken, ard arda dört haftadır devam eden artışın kümüle rakamı da yaklaşık 700 milyon dolar oldu. TCMB rezervlerinde toparlanma ve beraberinde yabancı yatırımcının ufak da olsa Türkiye âşkının kıpırdamasını tek kelime ile mutluluk verici olarak okuyoruz.

Dün açıklanan verilerden devam edersek, Türkiye’de yerleşik gerçek kişilerin döviz mevduatı 0,4 milyar dolar, tüzel kişilerin ise 0,6 milyar dolar azalırken, BDDK verisine göre bir nevi yabancı para enstrümanı olan Kur Korumalı Mevduat (KKM) 24 Kasım ile biten haftada 29 milyar TL daha geriledi. Son haftalarda KKM hacminde yaşanan kayda değer azalışın geçen hafta biraz hız kestiğini görsek de, KKM’nin azalmaya devam ettiğini söylemeliyiz. Azalışın da arka planında KKM’den standart mevduata dönüşün büyük bir rol oynadığını söyleyebiliriz keza KKM faizlerin çok düşük olması TL mevduata dönüşü teşvik ediyor. Bu minvalde, TCMB’nin oyun planının da çalışmaya devam ettiğini söylememiz gerekiyor.

Hatta, dün akşam TCMB’den TL mevduatı destekleyecek bir adım daha geldi. Buna göre döviz dönüşümlü kur korumalı hesaplara ödenecek faiz politika faizinin altında kalacak ancak %85’inin de altında olmayacak. Daha önceki düzenlemelere göre faiz, TCMB’nin politika faizinin altında olamıyordu. Yapılan değişiklik söz konusu KKM hesaplarının getirisini azaltarak normal mevduat hesapları karşısında çekiciliğini azaltabilir.

Dönelim yurtdışına. Dün merakla beklenen OPEC+ toplantısından sürpriz bir karar çıktı. Kartel ilave üretim kesintisi kararı alsa da bunun gönüllü bir kesinti olarak kabul edilmesi ve piyasa beklentisinin altında kalması, hatta zorunlu tutulmaması, Brent cinsi ham petrolün varil fiyatını 85 dolar seviyesinden 80 dolara kadar geriletti. Petrol cephesinde ana temanın zayıf küresel büyüme olduğunu unutmamak gerekiyor. Ekonomiler yeteri kadar büyümezse, petrole olan talebin de düşük olacağı bekleniyor. Öte yandan, jeopolitik risklerin bir miktar da olsa dinmesi, petrol üzerinde ilave baskı kuruyor.

Dün Euro Bölgesinde açıklanan enflasyon rakamları Ekim ayında piyasa beklentisi olan %2,7’nin altında %2,4 artış kaydetti. Enflasyonun beklentilerden daha hızlı gerilemesi, ECB’nin faiz indirimi ile ilgili beklentileri de erkene çekmek suretiyle EURUSD paritesi 1,09 seviyesinin altına taşıdı. Vadeli faiz kontratları ECB’den 2024 yılında Mart ayında başlayacak şekilde 114 baz puan faiz indirimi bekliyor. Paritenin hafta ortası 1,10 seviyesine yükselerek neredeyse 3,5 ayın zirvesini gördüğünü hatırlatalım. Dün aynı zamanda ABD cephesinde açıklanan ve FED’in favori enflasyon göstergesi olan PCE, Ekim ayında ılımlı bir artış gösterirken, enflasyondaki yıllık artış 2,5 yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesinde gerçekleşti. Talebin soğumasının bir işareti olarak okunan PCE verisi sonrasında 2024 yılı faiz indirim beklentileri 110 baz puan ile korunuyor.

Türk mali piyasaları ayın son işlem gününü karmaşık bir tablo ile tamamladı. Üçüncü çeyrekte Türkiye ekonomisinin geçen yılın aynı dönemine göre %5,9 büyüdüğünü gösteren veriye rağmen hisse senetleri günü %1 civarında düşüşle tamamladı. Büyüme verisinin geçmiş dönemi yansıtan bayat bir veri olması ve sıkı para politikasının etkilerinin yavaş yavaş görülmeye başlaması ile hisse senetlerinin zorlanmaya başlayacağı yönünde görüşünüzü koruyoruz. Faizin yönünün yukarı olduğu bir dönemde hisse senetleri için çok da olumlu bir tona sahip değiliz. Nitekim 8bin seviyesinde zorlanan endeks üç gündür ard arda düşüyor. USDTRY kurunun dün ezber bozarcasına güne başladığı 29,00 seviyesinin kıyısından 28,85’e kadar gerilediğini not edelim. Ufak çaplı bir düşüş olsa da alışık olmadığımız bu tablo bizleri mutlu etti. Tahvil cephesinde 2 yıl vadeli gösterge tahvilin bileşik faizi %39 seviyesinin altına gerilerken, bizler de TL tahvil piyasasına ‘alıcı’ bir gözle bakmaya başladık!

USDTRY kurunda ise yükseliş eğilimin enflasyon dinamiklerine paralel devam etmesini bekliyoruz. TÜİK’in Kasım ayı enflasyonunu pazartesi günü açıklayacağını da yeri gelmişken not edelim. Anketlere göre aylık TÜFE artışının %3,8 olması; yıllık enflasyonu ise %62,8 seviyesine taşıması bekleniyor. Piyasa katılımcıları anketine göre 12 ay sonrası enflasyon beklentisi %43,90 , ABD enflasyonunun ise %3 olacağı varsayımdan hareketle, USDTRY kurunun 2023 sonunu 29,5 seviyesinde tamamlayarak 2024 sonu 41,00 seviyesine yükseleceğini hesaplıyoruz. Bu bağlamda, TL’nin reel anlamda değer kaybetmesini de beklemediğimizi belirtelim. Daha basit bir anlatımla, TL faizin, kurun ve enflasyonun yükselişini kompanse edecek kadar koruma sağlamasını bekliyoruz.

Yeni gün ve ay başlangıcında Asya piyasalarında temkinli bir seyir görüyoruz. Veri takvimi ise oldukça yoğun görünüyor. Küresel bazda açıklanacak imalat sanayi PMI verileri dikkatle takip edilecek. Türkiye’de ise İTO enflasyonu ve BloombergHT tüketici güveni açıklanacak.

TCMB brüt döviz ve altın rezervleri

24 Kasım haftasında döviz rezervleri 1,8 milyar dolar, altın rezervleri 0,3 milyar dolar artış kaydetti. Bu sonuçla toplam brüt döviz ve altın rezervleri 136,5 milyar dolar ile rekor kırdı.

1701408508764801ec3725864da6c61100f7629014_1_1200.jpg

TCMB net rezervleri

24 Kasım haftasında, TCMB’nin swap ve kamu mevduatı dışında net rezervleri ise eksi 59 milyar dolar seviyesine toparlayarak son dört ayın en iyi seviyesine ulaştı.

1701408509c1cac87a2d71c8b0bfc0363625fd640f_2_1200.jpg

KKM

BDDK verisine göre 24 Kasım ile biten haftada KKM hacmi 29 milyar TL daha gerileyerek 2,74 trilyon TL seviyesine geriledi ($95,2 milyar). Son haftalarda KKM hacminde yaşanan kayda değer azalışın geçen hafta biraz hız kestiğini görsek de, KKM’nin azalmaya devam ettiğini söylemeliyiz

170140850903bee34f377a876844de7e404cb529ea_3_1200.jpg

Fiili faiz oranları

17014085106d9544b8c539922771b7f6772caa88a7_4_1200.jpg

İktisatbank

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Kripto dolandırıcılık çetesi çökertildi; 10.8 milyon liralık vurgun yapmışlar

Zonguldak Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri beş kişilik bir kripto dolandırıcılık çetesinin, 35 mağduru toplamda 10 milyon 800 bin TL dolandırdığını tespit etti. Operasyonda 3 şüpheli tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Edinilen bilgiye göre Zonguldak Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yürütülen araştırmalar sonucu 5 kişilik kripto dolandırıcılık çetesinin para kazandırmak vaadiyle 35) kişiyi 10 milyon 800 bin lira tutarında dolandırdığı tespit edildi. Hızla harekete geçen ekipler, “Kırık Zincir Operasyonu”nu başlattı. 23 Kasım günü Bursa’da düzenlenen operasyonla, şüpheli beş kişi gözaltına alındı.

Çetenin, farklı gelir gruplarından vatandaşları hedef aldığı ortaya çıktı. Şüphelilerin suçtan elde ettikleri lüks araçlar, evlerinde bulunan altın ve nakit paralar, banka hesapları ve diğer mal varlıklarına el konuldu. 26 Kasım’da Zonguldak Adliyesi’ne sevk edilen şüphelilerden M.U.Ö. ve H.Ö. serbest bırakılırken, E.C.Ö., O.Ö. ve B.S.Y. isimli üç kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İHA

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Binance CEO’su CZ istifa ile ilgili açıklama geldi

Yayınlanma:

|

Yazan:

Binance CEO’su CZ istifası sonrası oluşan panik nedeni ile açıklama geldi:

Değerli Binance’liler,

Binance ile Amerikan otoritelerin tarihsel kayıt, uyumluluk ve yaptırımlar konularında mutabakata vardığını paylaşmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bizler bu an için gerekli hazırlıklarımızı önceden yaptığımızdan dolayı kullanıcı deneyimi veya işlevselliği üzerinde herhangi bir etki görülmeyeceğinden eminiz. Vurgulamak isteriz ki, bu süreç sayesinde platformumuz daha da güvenli hale geldi.

Mutabakat ile ilgili daha detaylı bilgilere linkteki blog postumuz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bu duyuru, şirketimizin zorlu ama dönüştürücü bir öğrenme ve büyüme dönemini geride bırakıp Binance’nin ve kripto endüstrisinin heyecan verici geleceği için vizyonumuzu paylaşmaya başlamasına olanak sağlıyor.

İşimizin temelleri sağlam kalmaya devam ediyor. Binance olarak, dünyanın en büyük kripto para borsasını işletmeyi sürdürüyoruz. Kullanıcılarımız ve paydaşlarımız nezdinde sorumluluğumuzu çok ciddiye alıyor ve her kullanıcı varlığı için 1:1 destek sağlıyoruz. Bu, kullanıcıların platformdan varlıklarının yüzde 100’ünü herhangi bir zamanda çekebilecekleri anlamına geliyor. Bizim için önemli olan, çekirdek değerlerimizi korumada hiçbir zaman tereddüt etmedik. Amerikan otoriteleriyle birlikte varılan resmi mutabakata göre:

· Binance’in herhangi bir kullanıcı fonunu kullandığı

· Binance’nin herhangi bir piyasa manipülasyonunda bulunduğu

konularında bir iddia söz konusu değildir.

Binance’nin kurucusu ve CEO’su olan Changpeng Zhao’nun (CZ) CEO pozisyonundan ayrıldığını da sizlerle paylaşmak istiyoruz. Kendisi, Binance’in çoğunluk hissedarı olarak, işimizin tarihi alanlarında danışılabilecek bir kaynak olmaya devam edecektir. Binance’in eski Bölgesel Piyasalar Küresel Başkanı olan Richard Teng ise, CZ’nin yerine CEO olarak görev yapmaya başlamıştır.

Son derece nitelikli bir lider olan Richard, otuz yılı aşkın finansal hizmetler ve düzenleme deneyimi ile şirketin bir sonraki büyüme döneminde yeni rolüyle yol gösterici olmaya devam edecek. Richard, Binance’e katılmadan önce Abu Dhabi Global Market’te Finansal Hizmetler Düzenleme Kurumu CEO’su; Singapur Borsası’nda (SGX) Baş Düzenleme Yöneticisi ve Singapur Para Otoritesi’nde Kurumsal Finans Direktörü olarak görev yapmıştır.

Kripto endüstrisinin yükselişte olduğuna fazlasıyla inanıyoruz. Dünyanın dört bir yanındaki aileler, topluluklar ve ekonomiler için fırsatların önünü açmak üzere bireyleri blok zinciri teknolojisinin gücünden yararlanmaya teşvik eden bir topluluk ve ekosistem inşa ettik. Aslında, işimiz 2022’deki ayı piyasası sırasında bile milyonlarca yeni kullanıcıyı sisteme kazandırmaya devam etti ve 2023’te 150 milyon kayıtlı kullanıcı kilometre taşını aştık.

Bu topluluğun değerli bir parçası olarak, Binance’i seçtiğiniz ve seçmeye devam ettiğiniz için size teşekkürlerimizi iletmek istiyoruz. Sorularınız, geri bildirimleriniz veya destek ihtiyacınız varsa, lütfen müşteri hizmetleri portalımız aracılığıyla bize ulaşın, sizlere olabildiğince hızlı yanıt vereceğiz.

Binance’e yön veren siz değerli Binance’lilersiniz.

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.