Connect with us

BORSA

Bankalar dört büyüklerin 8,4 milyar TL’lık kredisini yapılandırdı

FENERBAHÇE, BEŞİKTAŞ, TRABZON ve GALATASARAY’dan oluşan 4 büyükler kredilerini 2 yıl ödemesiz 9 yıl yapılandırarak rahat bir nefes aldı.

Yayınlanma:

|

Pandemi sürecinde gelirleri azalan kulüpler Banka Kredilerini ödemekte zorlanırken; takibe atılamayacak kadar büyük olmanın da avantajı ile kredilerini 2,5+7 ( 2,5 yıl ödemesiz 9 yıl vadede ) yapılandırarak kredi stresini azalmış oldular. Yapılandırma ile birlikte krediler sorunlu kredilerden çıkıp canlı kredilere dönemsi ise banka bilançolarına olumlu yansıyacağı biliniyor.

Hangi Banka Kredileri yapılandırıldı

T.C. Ziraat Bankası ve Denizbank 4 kulüpte de kredisini yapılandırırken; Yapı ve Kredi Bankası FENERBAHÇE ‘deki; T.Halk Bankası ise FENERHAHÇE, TRABZON ve BEŞİKTAŞ’daki kredilerini yapılandırdı. Kulüpler ilk ana para ödemesini 31.08.2023 tarihinde yaparken son ödemeyi 31.05.2030 yılında yapacak.

Kredi büyüklüğü ne kadar?

Ziraat Bankası, Halkbank, DenizBank ve Yapı Kredi ile Türkiye’nin 4 büyük kulübü arasında 8,4 milyar TL‘lık büyüklüğe sahip Finansal Yeniden Yapılandırma sözleşmesi imzalandı. Bildirim ve sunumlarda yapılandırma faiz oranının belirtilmemesi ise kafalarda soru işaretleri oluşturdu. Zira 2021 Eylül ayından sonra faizlerin düşme trendine gireceği beklentileri artarken bu tip anlaşmalarda erken kapama opsiyonu, faiz oranlarda borçlu lehine iyileştirme maddelerinin olması büyük önem taşırken bu tür bilgilerin kamuoyu ile paylaşılmaması ise merak konusu oldu.

Söz konusu anlaşmaya ilişkin Denizbank Genel Müdürlüğü binasında gerçekleşen imza törenine; Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, Yapı Kredi Üst Yöneticisi (CEO) Gökhan Erün, Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz ve Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu katıldı.

Törende konuşan TBB Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, taraflara teşekkür ederek, zor süreci güzel bir şekilde atlattıklarını söyledi.

Aydın, “Umarım ülkemiz için en doğrusunu yaptık, hayırlı uğurlu olsun” ifadesini kullandı.

“Finansman paketi 8,4 milyar liraya ulaşacak”

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş ise Türkiye’de sporun gelişimi ve kitlelere ulaşmasının milli görev olmasından hareketle, kamu bankalarının öncülüğünde başladıkları finansal yeniden yapılandırma sürecinde en üst düzeyde sorumluluk hissederek ellerini taşın altına koyduklarını söyledi.

Bugün bir sözleşmenin ötesinde, Türk sporunun geleceğine imza attıklarını dile getiren Ateş “Konsorsiyumun lider bankası Ziraat Bankası koordinasyonunda, Halk Bankası, DenizBank ve Yapı Kredi’nin katılımlarıyla toplam 8,4 milyar liraya ulaşacak finansman paketini hayata geçiriyoruz. Futbolumuzun çınarları 4 büyüklerin yanında durmayı vazife addediyoruz” açıklamasında bulundu.

Ateş, konsorsiyuma dahil bankalar olarak, Türkiye’de 100 binlerce kişinin geçimini sağladığı, 1 milyar doların üzerinde büyüklüğe sahip, gençlerin sporla buluşmasına ve sporu sevmesine vesile olan kulüpleri desteklemeyi her zaman topluma karşı vazife olarak addettiklerini anlattı.

Türk sporunun lokomotifi ve çınarları 4 büyük kulübün elde ettiği başarılarda finansal çözüm ortağı olarak daima yanlarında durduklarını ifade eden Ateş, şu açıklamalarda bulundu:

“Sağladığımız finansmanlar, sponsorluk anlaşmalarımız ve iş birliklerimizle, Türkiye’ye mal olmuş kulüplerimize ve sporun genel anlamda gelişimine katkı sunduk. Biliyoruz ki kulüplerimize sağladığımız destek, sosyal sorumluluk yaklaşımıyla Türk sporuna verilen destek demek. Bu kaynak sayesinde, A takımların yanı sıra sportif geleceğimiz olan amatör ve olimpik branşlar da finanse ediliyor. Böylece ülkemize uluslararası platformlarda sayısız başarı kazandıran sporcularımız yetişmeye devam ediyor.”

Hakan Ateş, global olarak içinden geçtikleri zorlu dönem ve koşulların, kulüplerin azalan gelirleri ve değişen ihtiyaçlarıyla şekillenen taleplerini karşılamak üzere bankalar olarak omuzlarına yeni bir sorumluluk yüklediğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mevcut borçların yapılandırılmasının yanında, kulüplerimizin futbol ailesi ve 3. taraflara kısa vadede ödemekle yükümlü oldukları bedellerin finansmanını ve böylece ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlar nezdindeki taahhütlerini de yerine getirmesini sağlamak üzere güçlerimizi birleştirdik. İmza attığımız, Finansal Yeniden Yapılandırma Sözleşmesi ile bir kez daha futbol ekonomisini desteklemekten, sporun ve sporcunun yanındaki tereddütsüz duruşumuzu sürdürmekten gurur duyuyoruz.”

“2,5 yılı ödemesiz toplam 9,5 yıllık finansman modeli”

DenizBank Genel Müdürü Ateş, sözleşmenin imzalanmasıyla işleyecek yeni sürece ilişkin, “Geçtiğimiz sene salgın koşullarından dolayı yumuşak geçişe imkan tanımak amacıyla geçirilen 1 yıllık ödemesiz döneme ilave ilk 1,5 yıl, kulüplerimiz konsorsiyum bankalarına herhangi bir ödeme gerçekleştirmeyecek. Böylece toplamda 2,5 yıllık bir ödemesiz dönem oluşacak. Sonraki dönemlerde ise gelir performansına dayalı, toplam 9,5 yıllık bir finansman modeli oluşturulacak” dedi.

Spor kulüplerinin sahadaki başarısının mali güçleriyle birebir bağlantılı olduğunu ve mali gücün mali disiplin gerektirdiğini dile getiren Ateş, şöyle devam etti:

“Ödemesiz dönem ile başlayacak geçiş sürecinde de denk bütçenin oluşturulması, kulüplerimiz için hayati öneme sahip olacak. Dolayısıyla kulüp başkanları, yöneticileri ve profesyonellerine, mali disiplinin sağlanması ve sürdürülebilirliği konusunda her zamankinden fazla sorumluluk düşecek. Diğer yandan Türkiye Futbol Federasyonumuz da buradaki süreçlerin gözetilmesinde aktif rol alarak, kulüplerimizi yakından denetleyecek.”

Ateş, DenizBank olarak ilk günden bu yana futbolu, futbolcuları ve kulüpleri, gençlerin ve ülkenin geleceğini sahiplenmek misyonuyla desteklediklerinin altını çizdi.

Şimdi de konsorsiyum üyeleri olarak aynı ülkü etrafında kenetlendiklerini vurgulayan Ateş, “Kulüplerimizin mali sorunlarını çözmek ve onları mali disipline kavuşturmak sorumluluğuyla, Türkiye futbol tarihine iz bırakır nitelikte bir adım atıyoruz.” şeklinde konuştu.

“Spor kulüplerini güçlü bir mali yapıya kavuşturmuş olmaktan mutluyuz”

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan da yoğun bir çalışma göstererek süreci yürüttüklerini belirterek, spor endüstrisinin öneminden bahsetti. 

Arslan “Biz de bankalar olarak bu tür büyük yapıları ve önemli endüstrileri desteklemekten ve güçlü bir mali yapıya kavuşturmuş olmaktan mutluyuz. Hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Yapı Kredi Üst Yöneticisi (CEO) Gökhan Erün de konsorsiyumda olmaktan çok mutlu olduklarını belirterek, anlaşmanın hayırlı olması temennisinde bulundu.

Açıklamalar sonrası banka genel müdürleri ile spor kulüplerinin başkanları anlaşmaya imza attı ve toplu fotoğraf çektirdi.

FENERBAHÇE :

Şirketimiz, Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşması tahtında T.C. Ziraat Bankası A.Ş., Türkiye Halk Bankası A.Ş., Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. ve DenizBank A.Ş.‘den oluşan konsorsiyum ile Finansal Yeniden Yapılandırma Sözleşmesi imzalamıştır. Yapılan sözleşme uyarınca ilk anapara ödemesi 31 Ağustos 2023, son anapara ödemesi ise 31 Mayıs 2030 tarihinde yapılacaktır. Bu sözleşme uyarınca, Şirketimizin tüm finansal borçları Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

TRABZONSPOR :

Şirketimiz, Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşması tahtında T.C. Ziraat Bankası A.Ş., Türkiye Halk Bankası A.Ş. ve DenizBank A.Ş.’den oluşan konsorsiyum ile Finansal Yeniden Yapılandırma Sözleşmesi imzalamıştır. Yapılan sözleşme uyarınca ilk anapara ödemesi 31 Ağustos 2023, son anapara ödemesi ise 31 Mayıs 2030 tarihinde yapılacaktır. Bu sözleşme uyarınca, Şirketimizin finansal borçları Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

GALATASARAY :

“Şirketimiz, Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşması tahtında T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve DenizBank A.Ş.’den oluşan konsorsiyum ile Finansal Yeniden Yapılandırma Sözleşmesi imzalamıştır. Yapılan sözleşme uyarınca ilk anapara ödemesi 31 Ağustos 2023, son anapara ödemesi ise 31 Mayıs 2030 tarihinde yapılacaktır. Bu sözleşme uyarınca, şirketimizin tüm finansal borçları Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Kamuoyunun bilgisine sunulur.”

BEŞİKTAŞ :

Şirketimizin 23.12.2020 tarihinde gerçekleşen Genel Kurul Toplantı’sında Finansal Yeniden Yapılandırma Sözleşmesinin Yönetim Kurulu tarafından müzakere edilmesi ve Şirketimiz tarafından imzalanması Genel Kurul tarafından onaylanmıştı.

Şirketimiz, Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşması tahtında T.C. Ziraat Bankası A.Ş., Türkiye Halk Bankası A.Ş. ve DenizBank A.Ş.’den oluşan konsorsiyum ile Finansal Yeniden Yapılandırma Sözleşmesi imzalamıştır. Yapılan sözleşme uyarınca ilk anapara ödemesi 31 Ağustos 2023, son anapara ödemesi ise 31 Mayıs 2030 tarihinde yapılacaktır. Bu sözleşme uyarınca, şirketimizin tüm finansal borçları Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

BNP Paribas Cardif BES fonları, son 5 yıllık yatırım araçları karşılaştırmasında dikkat çekiyor

BNP Paribas Cardif Emeklilik, yatırım araçlarının ve kurucusu olduğu BES fonlarının 5 yıllık getiri karşılaştırma tablosunu açıkladı. Son 5 yılda %1262 getiriye sahip BPH Hisse Fonu ile altın, döviz ve borsa endekslerini açık ara geride bırakan firma, BZY Teknoloji Fonu, BPE Dengeli Değişken Fonu ve BPU Kamu Fonu ile de en çok kazandıran BES fonları arasında yer aldı.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Türkiye’nin önde gelen bireysel emeklilik kuruluşları arasında yer alan BNP Paribas Cardif Emeklilik, yatırım araçlarının 5 yıllık getiri karşılaştırma tablosunu açıkladı. Son 5 yılda %1262 getiriye sahip Hisse Senedi Emeklilik Yatırım Fonu (BPH) ile altın, döviz, mevduat ve borsa endekslerini açık ara geride bırakan BNP Paribas Cardif Emeklilik, Teknoloji Sektörü Değişken Emeklilik Yatırım Fonu (BZY), Dengeli Değişken Emeklilik Yatırım Fonu (BPE) ve Birinci Kamu Dış Borçlanma Araçları Emeklilik Yatırım Fonu (BPU) ile de en çok kazandıranlar arasında yer aldı.

1 Ocak 2019 ile 31 Aralık 2023 tarihleri arasındaki 5 yıllık süreçte, ülkemizdeki resmi enflasyon oranı %372 olarak açıklandı. Aynı dönemde altın yatırımcıları %804 getiri elde ederken, Bist100 %718, Bist30 %601, NASDAQ ($) %143, DolarTL %457, EuroTL %439, Mevduat ise %131 getiri sağladı. BES müşterilerinin birikimlerine kattığı değer ile dikkat çeken BNP Paribas Cardif Emeklilik ise son 5 yılda BPH Hisse Senedi Fonu ile %1262 getiri başarısına imza atarak, tüm bu yatırım araçlarını açık ara solladı. 5 yılda %635 getiriye sahip BPE Dengeli Değişken Fonu ve %587 getiriye sahip BPU Kamu Dış Borçlanma Araçları Fonu ile de yatırımcısının yüzünü güldüren şirket, ilk pay satışı 05.01.2022 tarihinde gerçekleşen BZY Teknoloji Fonu ile de sadece yaklaşık 2 yıllık süreç içerisinde yatırımcısına %163 değer kazandırdı.

2024’te de yatırımcılarının birikimlerine kattığı değeri artırmayı hedefliyor

Devletin yüksek teşviği ve yönetmeliklerde yapılan düzenlemeler ile hızlı gelişimini sürdüren Bireysel Emeklilik Sektörü’nün gelişimine paralel olarak Gönüllü BES’te ve OKS’deki büyümesine devam eden BNP Paribas Cardif Emeklilik, BES fon yönetimini Portföy Yönetimi sektörünün tecrübeli ve yenilikçi şirketi olan TEB Portföy Yönetimi A.Ş. aracılığıyla müşterilerine sunuyor. BNP Paribas Cardif Emeklilik, BES katılımcılarına sunduğu fonların yönetimini yakından takip ederek, katılımcıların fon getirisi ile ilgili düzenli bilgilendirilmesini sağlayor. 2024 yılında da fonları ile Türkiye’deki benzerleri arasında ilk sıralarda yer alma başarısını göstererek, yatırımcılarının birikimlerine kattığı değeri artırmayı hedefliyor.

kazancı geliri elde etme stratejisiyle yönetiliyor. Ülkemizin ağırlıklı olarak halka açık büyük şirketlerini kapsayan BIST-100 endeks getirisine paralel performansı hedefleyen fon, orta ve uzun vadeli dönemde ülkedeki büyüme potansiyeline paralel hisse senedi piyasasındaki reel getirinin fon reel getirisine dönüşmesi amacıyla hareket ediyor.

Orta ve uzun vadede TL bazında yüksek getiri sağlamayı hedefleyen BPE Dengeli Değişken Fonu ise portföyünün tamamını değişen piyasa koşullarına göre Yönetmelik’in 5. maddesinde belirtilen varlık türlerinin tamamına veya bir kısmına yatırarak hem sermaye kazancı hem de temettü ve faiz geliri elde etme stratejisiyle yönetiliyor. Yüksek getiri hedefi doğrultusunda TL ve dövize endeksli sermaye piyasası araçlarına yatırım yapılan fonun portföyü ağırlıklı olarak değişen piyasa koşullarına göre kamu ve özel sektör iç borçlanma araçları, kamu ve özel sektör dış borçlanma araçları (eurobond), yurtiçi ortaklık payları, yabancı borsa yatırım fonları, ters repo ve mevduattan oluşuyor.

Döviz cinsinden getiri elde etmek ve gerçekleştirdiği Eurobond yatırımlarından düzenli ve sürekli gelir akışı yaratmak amacıyla oluşturulan BPU Kamu Dış Borçlanma Araçları Fonu ise ağırlıklı olarak T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uluslararası piyasalarda ihraç edilen ABD Doları cinsi Eurobond’lar başta olmak üzere yabancı para cinsinden kamu ve özel sektör tahvil-bonolarından oluşan bir portföye yatırım yapılarak yatırımcılarına değer kazandırıyor.

Piyasaya sunulduğu yaklaşık 2 yıllık süreçteki başarısıyla rakipleri arasından sıyrılan BZY Teknoloji Fonu* ise teknoloji sektöründe faaliyet gösteren yerli ve yabancı şirketlerin sermaye piyasası araçlarına yatırım yaparak, yatırımcıların bu şirketlerin kazançlarına, büyüme olanaklarına ve değer artışlarına iştirak etmesini sağlama stratejisiyle yönetiliyor. Asgari %80’i teknoloji temalı varlıklarda değerlendirilen BZY Teknoloji Fonu, değişen piyasa koşullarına göre hem sermaye kazancı hem de temettü ve faiz geliri elde etmeyi hedefliyor. BZY Teknoloji Fonu; bir yandan döviz getirisini büyük oranda yansıtırken, diğer yandan da teknoloji sektöründeki şirketlerin büyüme potansiyellerine yatırım yapma fırsatı sunması sebebiyle, Euro, Dolar, Gram Altın gibi yatırımlardan pozitif anlamda ayrışıyor. Bunun yanında fon, ülke ve varlık riskini dağıtarak yatırımları çeşitlendirme imkânı da sunuyor.

Son 5 yılda getiri başarısıyla dikkat çeken BPH Hisse Senedi Fonu, portföyünün en az %80’ini Borsa İstanbul’da kote ortaklık paylarına uzun vadeli yatırmak suretiyle ağırlıklı olarak sermaye

5 YILLIK GETİRİ (%)
DİĞER YATIRIM ARAÇLARI   YÜZDE (%)
Enflasyon       %372
Altın %804
Bist100 %718
Bist30 %601
NASDAQ ($) %143
DolarTL %457
EuroTL %439
Mevduat %131
CARDIF EMEKLILIK FONLARI YÜZDE (%)
Hisse Senedi EYF (BPH)  %1262
Dengeli Değişken EYF (BPE) %635
Kamu Dış Borçlanma EYF (BPU)  %587

*BZY Teknoloji Fonunun ilk pay satışı 05.01.2022 tarihinde gerçekleştiğinden, fonun getirisi 05.01.2022 tarihinden 31.12.2023 tarihine kadar olan dönemi baz alınabilmektedir. Bu fonun 2 yıllık getirisi %163’tür.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

BofA, Türk bankalarında hedef yükseltti

Yayınlanma:

|

Yazan:

BofA analisti David Taranto, “geçiş yılı” olarak adlandırdığı 2024’ün ikinci yarısında sektörde bir toparlanma beklentisine atıfta bulunarak, özel bankaların “yeniden değerlenmeye hazır” olduğunu yazdı.

Taranto, Türk bankaları için hisse başına kazanç tahminlerini 2024-2026 yılları için ortalama yüzde 14 oranında yükseltti.

İlk çeyrekteki “sessiz” kârlılığın Haziran ayından sonra hızlı bir toparlanma ile telafi edileceğini yazan analiste göre gelecek yıl enflasyonun gerilemesi ve defter değeri artışının yıllık kârı geride bırakacak olması nedeniyle “umut verici” görünüyor.

BofA, lira bazında yüzde 57 getiri ve özel bankalar için yüzde 20 dolar getirisi öngördü.

Bu ayın başlarında Goldman Sachs da Türk bankaları için kazanç tahminlerini yükseltmişti.

BofA, Akbank, Garanti, Yapı Kredi ve İş Bankası için alım tavsiyesini korurken, kamu bankaları Halkbank ve Vakıfbank için endeks altı tavsiyesine devam etti.

Bank of America’nın analizinde yeni hedef fiyatlar şöyle sıralandı:

Okumaya devam et

ALTIN - DÖVİZ - KRIPTO PARA

Chicago FED Başkanı piyasalara moral oldu. Gözler perakende satış verisinde

Yayınlanma:

|

Yazan:

Küresel mali piyasalar dün güne Amerikan TÜFE enflasyonunun neden olduğu satış dalgası ile başladı. ABD’de güçle gelmeye devam eden makro veriler sonrasında faiz indirim beklentileri törpülendi. Belki sayıların dili ile konuşursak, sene başında altıdan fazla olan faiz indirim beklentisi şu anda dördün (bu sabah itibariyle 97 baz puan) altına indi. Daha önce de belirttiğimiz üzere, coşkulu beklentilerin törpülenmesi sonrasında piyasalar ile FED’in dört kez indirim yönünde mutabık kalacaklarını düşünüyoruz.

ABD enflasyon verisinin yarattığı fiyatlama davranışında değişimi ya da veri sonrasında yaşanan piyasa reaksiyonunu kâr satışları olarak yorumlamak istiyoruz. Netice itibariyle artık faiz indirimlerini konuştuğumuzu ve zaten 6-7 kez faiz indiriminin de abartılı bir beklenti olduğunu piyasaların da anladığını düşünüyoruz. Not etmek gerekiyorsa, piyasalar FED’in Haziran ayında faiz indirimine gideceğine bu sabah %82 ihtimal tanıyorlar. Öte yandan, Chicago FED Başkanı Goolsbee, açıklanan fiyat artışlarının beklenilenin hafif üzerinde olması durumunda FED’in hedeflediği enflasyon oranı olan %2’ye dönüş yolunun devam edeceğini söyledi ve merkez bankasının faiz indirimleri gerçekleştirmek için fazla bekleme konusunda dikkatli olması gerektiğini de ekledi. Goolsbee’nin açıklamaları piyasaların adeta soluklanmasına neden oldu!

Bu bağlamda, enflasyon verisinin neden olduğu tedirginlik dünkü işlemlerde hissedilse de, günün ilerleyen saatlerinde satış baskısı dindiği gibi, hisse senetlerinin kayıplarını telafi ederek artıya dahi döndüğünü gözlemledik. Risk iştahı denince akla gelen teknoloji hisselerinin işlem gördüğü Nasdaq endeksi geceyi %1,3 yükselişle tamamladı. Lyft ve Uber hisseleri ralli yaparken, bültenlerimizde sıklıkla yer verdiğimiz üzere, Nvidia, chip pazarındaki hakimiyetiyle, Alphabet (Google) ve Amazon’u geride bırakarak ABD’nin üçüncü en değerli şirketi hâline geldi. 2018 yılında piyasa değer 0,1 trilyon dolardan dün itibariyle 1,83 trilyon dolar seviyesine yükseldi. Şirketin olağanüstü performansı, hisse senetlerinin 2023’te üç katına ve bu yıl %47 artmasına yol açtı! Önümüzdeki mali raporda yüksek beklentilere karşı Nvidia’nın nasıl bir performans sergilemeye devam edeceğini biz de merakla takip ediyoruz!

Enflasyon verisi ardından güçlenen dolar, dün yerini soluklanmaya terk etti. Daha doğru bir yaklaşımla, piyasların FED’den 2024 yılında beklediği faiz indirimlerinin FED ile aynı çizgiye gelmesi sonrasında -beklentilerin normalleşmesi- piyasa fiyatlamalarına da yansıdı. EURUSD paritesi 1,0725 altın ise 1,990 dolar seviyesinde dengelendi. Altın cephesinde dün 1,985 dolar seviyesi test edildi. Kısa vadede riskler aşağı yönlü görünse de (bu beklentimizi bir süredir devamlı işliyoruz) haftalık kapanışın 1,970 doların altında olmaması kaydıyla orta vadede -jeopolitik risklere paralel- yönün hâlen daha yukarıya olacağını düşünüyoruz.

ABD’de 10 yıllık tahvil getirisinin enflasyon verisi ardından son 2,5 ayın zirvesine yükselerek %4,30 seviyesini test etmesi ardından faiz getirisi olmayan altın ilave bir satış baskısına boyun eğmişti. Bu sabah itibariyle 10 yıllık gösterge faizin %4,23 seviyesine toparladığını not edelim. Kripto para cenahında ise amiral gemi bitcoin, ETF haberleri sonrasında yaşadığı düzeltme ya da dengelenme sürecini tamamlayarak ilk etapta 48,500 dolar seviyesini aşarak bir sonraki önemli teknik seviye olan 57,500 dolar seviyesine doğru emin adımlarla ilerlediğini düşünüyoruz. Kurumsal alımların arkadan esen rüzgâr misali destek verdiğini not etmemiz gerekiyor.

Türkiye cephesinde de dün benzer bir eğilim kaydedildi. BIST100 için hedeflediğimiz 9,200 endeks seviyesinin test edilmesi ardından yurt dışı etkisi ile gelen %2 civarında sert satışlar sonrası dün yara sarma eğilimin hâkim olduğunu gördük. Kapanışa doğru gelen alımlarla günü yaklaşık %1 artıda kaptan endeks yeniden 9bin puan seviyesine tırmandı. Hisse senetlerine ilişkin normalleşen para politikası ve yüzünü yeniden Batıya dönen Türkiye sonrası tonumuz olumluya çevirmiştik. Daha sağlıklı bir yorum yapabilmek adına haftalık kapanış seviyesini görmek istiyoruz. USDTRY kuru kamunun kontrolünde her gün bebek adımları ile 30,76 seviyesine yükselirken, 5 yıl vadeli CDS risk primi ise psikolojik 300 baz puan seviyesinin hemen altında işlem görüyor.

Diplomatik cephede ise, Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan 11 yıl sonra Mısır’a giderek mevkidaşı Sisi ile görüştü. Yapılan ortak açıklamada yeni bir dönemin başladığına işaret edilirken, iki ülkenin ticaret hacminin 15 milyar dolar seviyesine çıkarılması hedeflendi. Siyaset bilimci değiliz lâkin 2024 yılının siyasi bir çerçeveden bakılırsa bekle ve gör yılı olacağını düşünüyoruz. Ukrayna ve Gaza Savaşlarının sonuçları ve ABD başkanlık seçimleri resmi şekillendirecek. İç politikada, 31 Mart yerel seçimleri demokrasinin akıbeti ve ekonomi politikasındaki önemli ayarlamalar açısından kritik olarak görüyoruz. Türk-Rus ilişkileri Trump’ın seçiminden bağımsız değerlendirilemeyeceğini, Trump’ın tekrar seçilmesi durumunda Ankara-Washington hattının daha da sağlıklı bir şekilde ilerleyeceğini düşünüyoruz. Türkiye’nin Orta Doğu’daki stratejik konumu da göz önüne alındığında, Putin’in ertelenen Ankara ziyaretini de büyük bir merakla takip ediyoruz.

Yeni gün başlangıcında, Asya cephesinde de iyimser bir havanın egemen olduğunu görüyoruz. Gösterge endeks Tokyo borsası 34 yılın zirvesine çıkarken, MSCI’nın Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisse senetleri genel endeksi %0,7 yükseldi. Tayvan borsası teknoloj hisselerinin yardımı ile %3 yükselirken, Çin piyasaları, yılbaşı tatili nedeniyle hafta boyunca kapalı konumda olacak.

Bugün makro ekonomik veri takvimi yoğun görünüyor. FED’in yakından takip ettiği perakende satışlar ve sanayi üretimi günün ikinci yarısında piyasa yansımasına neden olabilir. Günün ilk yarısında ise İngiltere’de büyüme verilerini takip edeceğiz. Türkiye cephesinde ise bütçe dengesi ve her Perşembe olduğu üzere TCMB ve BDDK’nın haftalık bültenlerini irdeleyeceğiz.

Emre Değirmencioğlu

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.