Connect with us

ŞİRKETLER

Modada yapay zeka devrimi: Perakendecilere ve tüketicilere heyecan veren gelişmeler

Yayınlanma:

|

Vincenzo Riili ve Linda Bezze Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da pazarlama uzmanı olarak görev yapıyor. Bu iki pazarlama uzmanı, Google ve Vogue Business’ın birlikte yürüttüğü yeni araştırmada, yapay zekanın moda dünyası ve lüks markalar için yarattığı en son fırsatları ve yeni teknolojilerin satın alma davranışlarını nasıl değiştirdiğini paylaşıyor.

Moda dünyasında bir yapay zeka devrimi yaşanıyor. Yapay zekadan güç alan yeni araçlar, perakendecilerin tüketicilerin hayatını kolaylaştırmak amacıyla alışveriş yolculuğunu kişiselleştirme biçiminde dönüşüm yaratıyor. Yapay zeka, moda markalarının yeni ürünler tasarlamasına ve atık miktarını azaltmasına da yardımcı oluyor.

Vogue Business’ın yürüttüğü yeni araştırma, yapay zekanın Avrupa’da tüketicilerin satın alma davranışlarını nasıl değiştirdiğini ortaya koyuyor. Tüketicilerin üçte ikisi, yapay zekayla desteklenen bir alışveriş deneyimi yaşamak istediğini belirtiyor. Tüketiciler ürünleri kişiselleştirmek, online alışveriş deneyimini iyileştirmek ve sürdürülebilir uygulamalar geliştirmek için yapay zeka araçlarından yararlanan perakendecilerde daha fazla zaman geçirmek istediklerini de vurguluyor. 10 tüketiciden yaklaşık üçü (%29), yapay zeka uygulamaları kullanan bir markayla ekstra %20 veya daha fazla zaman geçirme konusunda istekli.

Perakendecilerin günümüzde tüketici ihtiyaçlarını karşılamak için bu araçları nasıl başarıyla kullanıma alabileceğini ve aynı zamanda nasıl daha yüksek getiri sağlayabileceğini sizlerle paylaşıyoruz.

Müşteri deneyimi yapay zekayla güç kazanıyor

Online alışverişin hayatımıza girmesinden bu yana moda sektörü, tüketicilerin mağaza rafları arasında gezinerek en uygun seçeneği bulmak üzere ürünleri fiziksel olarak deneyebildiği mağaza deneyimiyle online deneyim arasındaki boşluğu kapatmanın yollarını arıyor. Tüketicilerin yüzde kırk üçü, kişiselleştirilmiş bir online alışveriş deneyimi için en az %10 daha uzun zaman harcamaya hazır olduğunu belirtiyor.

Yapay zeka, müşteri yolculuğunun çeşitli temas noktalarında şimdiden yerini aldı. Pazarlamacılar yapay zeka araçlarından yararlanarak online tüketicilere mağazadakine benzer bir alışveriş deneyimi yaşatabiliyor. Google Lens gibi görsel arama araçları sayesinde tüketiciler artık belirli bir ürünü açıklayan terimlere bağlı kalmadan istedikleri ürünün görselini kullanarak arama yapabiliyor.

Tüketici bir moda tasarımcısının imzasını taşıyan mükemmel elbiseyi bulduğunda, perakendecilerin sunduğu artırılmış gerçeklik (AR) özellikli ürün deneme araçlarından yararlanarak mükemmel uyumu ve tarzı yakaladığından emin olabiliyor. Bu araçlar tüketici tarafında da karşılık buluyor: Lüks tüketicilerin %49’u, yapay zekadan yararlanan markaların daha iyi bir deneyim sunduğu kanısında. Ancak yapay zeka araçlarının daha da ileri düzeyde kullanılmasını sağlayacak olağanüstü bir potansiyel bulunuyor.

Tommaso Vaccarella, yapay zekayla desteklenen reklam öğesi kişiselleştirme platformu Connected-Stories’in kurucu ortağı ve genel müdürü. Connected-Stories, çok sayıda hedeflenen sektör genelinde çeşitli moda markalarının da aralarında bulunduğu markalar için reklam öğesi üretim sürecini optimize etmek amacıyla üretken yapay zeka modellerinden yararlanıyor.

Vaccarella şöyle söylüyor: “Sektör, yalnızca ilk temas noktasında değil, müşteri yolculuğunun tamamı boyunca tüketici deneyimini kişiselleştirmek için üretken yapay zeka modellerinden yararlanabilir.”

Lüks markaların tüketicileri çok özel bir deneyim yaşamak istiyor. Bu tüketiciler fiziksel mağazalarda kişisel alışveriş uzmanları ve göz kamaştırıcı satış alanları görmeye alışkın. Günümüzde yapay zeka, pazarlamacıların online müşteriler için de aynı düzeyde kişiselleştirme olanağı sağlamasına yardımcı oluyor.

Yapay zeka e-ticaretin kişiselleştirilmesinde önemli rol oynuyor

Araştırmaya göre, üretken yapay zeka araçlarından yararlanarak kişiselleştirilmiş fırsatlar, teklifler ve ürün önerileri oluşturmak, satın alma motivasyonu üzerinde olumlu bir etkiye sahip. On tüketicinin üçünden fazlası (%31), yapay zeka araçlarından yararlanan bir markayla %20 daha uzun zaman geçirebileceğini belirtiyor.

Üretken yapay zekadan yararlanarak pazarlama iletişimlerinde ilgi çekici bir hikaye anlatımı yaratabilen veya platformlar genelinde kişiselleştirilmiş reklamlar oluşturmak üzere yapay zekayı kullanabilen perakendeciler, artık tüketicilerle bağlantı kurmak ve gelirleri artırmak için daha geniş fırsatlara sahip.

İtalyan moda perakendecisi BenettonRecommendations AI‘dan yararlanarak müşterilere kişiselleştirilmiş ürün önerileri sunmak için göz atma ve satın alma verilerini kullanıyor. Benetton bu aracı kullanan müşterilerin ortalama harcama değerinin, araçla etkileşim kurmayan müşterilere göre %7 daha yüksek olduğunu ve bu müşterilerin sitede geçirdiği zamanın neredeyse üç katına çıktığını belirledi.

Connected-Stories, Google Cloud’u temel alarak geliştirildi. Platform, aralarında çeşitli moda markalarının da bulunduğu müşterileri için makine öğrenimi modellerinden yararlanarak reklam öğelerinin otomatikleştirilmesini, kişiselleştirilmesini ve kullanıcılara gerçek zamanlı olarak sunulmasını sağlıyor.

Vaccarella şöyle açıklıyor: “Tüketicinin alışveriş alışkanları ve ilgi alanları, günün saati, hatta coğrafi konum ve hava durumu gibi verilere dayanarak doğru kitleye doğru reklam öğesi gösteriliyor. Bu reklam öğeleri, markaların renk, üslup, görsel stilleri, grafik kullanımı ve benzeri reklam öğesi kurallarına uygun şekilde yapay zeka tarafından oluşturuluyor.

Örneğin, reklamınızda belirli bir kullanıcı türünde daha iyi karşılık bulan özel bir arka plan kullanıldığını görebilirsiniz. Bu yaklaşım, müşterilerimizin hem marka bilinirliğini artırmasına hem de tüketiciye marka üzerinde düşünmesi için ilham vermesine olanak tanıyor.”

Araştırmamız, yapay zekanın bu şekillerde kullanılmasının markalar için önemli olanaklar sunduğunu gösteriyor. Lüks tüketiciler ürünlerle ilgili kişiselleştirilmiş fırsat ve teklifler için ortalama %17’ye kadar, kişiselleştirilmiş öneriler için ise %16 daha fazla ödeme yapmaya hazır.

Yapay zeka ve sürdürülebilir modanın birbiriyle mükemmel uyumu

Yapay zekanın moda sektöründe yarattığı potansiyel, tüketici yolculuğunun çok ötesine uzanıyor. Yapay zekanın etkisi ürünün yolculuğunda da hissedilebiliyor.

Araştırmamızda, kullanıcıların tasarım moda ürünlerini değerli bulmasının nedenlerinin yüksek kaliteli materyaller ve üretim (%52), her döneme uygun stil ve şıklık (%50) ve dayanıklılık (%51) olduğu belirlendi.

Bu değerlere önem veren kullanıcılar “daha az satın al, daha iyisini satın al” mottosunu benimseyerek daha az ürün satın alıyor ancak alışverişlerinde daha fazla harcama yapıyor. Tüketicilerin yarısından fazlası, sürdürülebilir ve sosyal sorumluluk sahibi markalar için %20 daha fazla ödeme yapmaya hazır.

Tüketiciler sürdürülebilirlik özelliğine daha çok önem verdikçe markalar da atık miktarını ve emisyonları azaltmaya yönelik fırsatları araştırıyor.

Yavaş moda” zihniyetini benimseyen moda perakendecileri, sürdürülebilirliği artırmak için tedarik zincirlerinde yapay zeka araçlarından yararlanabiliyor. Söz konusu fırsatlar arasında belirli giyim ürünlerinin fazla sayıda üretilmesini önlemek için tahmin analizlerinin kullanılmasını ve yapay zeka çözümlerinden yararlanarak ürünlerdeki kumaşları analiz edip üretilen atık materyal miktarının minimuma indirilmesini sayabiliriz.

10 tüketiciden üçü, daha sürdürülebilir kumaşlar geliştirmek üzere yapay zekadan yararlanan markalar için %20 daha fazla harcama yapabileceğini söylüyor. Bu amaçla yapay zekaya yatırım yapan markalar, %18 daha yüksek gelir elde etme potansiyeline sahip. 

Vincenzo Riili ve Linda Bezze Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da pazarlama uzmanı olarak görev yapıyor. Bu iki pazarlama uzmanı, Google ve Vogue Business’ın birlikte yürüttüğü yeni araştırmada, yapay zekanın moda dünyası ve lüks markalar için yarattığı en son fırsatları ve yeni teknolojilerin satın alma davranışlarını nasıl değiştirdiğini paylaşıyor.

Moda dünyasında bir yapay zeka devrimi yaşanıyor. Yapay zekadan güç alan yeni araçlar, perakendecilerin tüketicilerin hayatını kolaylaştırmak amacıyla alışveriş yolculuğunu kişiselleştirme biçiminde dönüşüm yaratıyor. Yapay zeka, moda markalarının yeni ürünler tasarlamasına ve atık miktarını azaltmasına da yardımcı oluyor.

Vogue Business’ın yürüttüğü yeni araştırma, yapay zekanın Avrupa’da tüketicilerin satın alma davranışlarını nasıl değiştirdiğini ortaya koyuyor. Tüketicilerin üçte ikisi, yapay zekayla desteklenen bir alışveriş deneyimi yaşamak istediğini belirtiyor.1 Tüketiciler ürünleri kişiselleştirmek, online alışveriş deneyimini iyileştirmek ve sürdürülebilir uygulamalar geliştirmek için yapay zeka araçlarından yararlanan perakendecilerde daha fazla zaman geçirmek istediklerini de vurguluyor.  tüketiciden yaklaşık üçü (%29), yapay zeka uygulamaları kullanan bir markayla ekstra %20 veya daha fazla zaman geçirme konusunda istekli.

Perakendecilerin günümüzde tüketici ihtiyaçlarını karşılamak için bu araçları nasıl başarıyla kullanıma alabileceğini ve aynı zamanda nasıl daha yüksek getiri sağlayabileceğini sizlerle paylaşıyoruz.

www.thinkwithgoogle.com

Okumaya devam et

GÜNCEL

34 ülkeye ihracat yapan Türk tekstil devi iflasın eşiğinde

Yayınlanma:

|

Yazan:

Bursa İnegöl’de 4000 metrekarelik tesis içinde faaliyet gösteren ve 34 ülkeye ihracat yapan Armes Home, ekonomik zorluklarla karşılaşarak konkordato ilan etti. 1985 yılında küçük bir dükkanda kurulan şirket, onlarca ülkeye ihracat yaparak büyüdü. Ancak, zorlu bir dönemden geçerek konkordato talebinde bulundu.

KESİN MÜHLETLE FAALİYETLERİNİ SÜRDÜRECEK

Mahkeme şirkete 13 Nisan 2024 tarihine kadar konkordato kesin mühleti verdi. Armes Home, verilen kesin mühlet ile birlikte faaliyetlerini sürdürmeye devam edecek.

Konkordato Komiserliği yaptığı duyuru ile alacaklıları toplantıya davet etti.

Yayımlanan duyuruda şu ifadeler kullanıldı:

Bursa 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin 2022/1287 Esas Sayılı Dosyası ile görülmekte olan Konkordato (Adi konkordatodan kaynaklanan İİK. 285 ila 308/h) davası nedeniyle Bursa Ticaret Sicil Müdürlüğünün 87231 sicil numarası ile (Mersis No: 0080035883500011) kayıtlı bulunan, Yıldırım Vergi Dairesi Müdürlüğü 0800358835 vergi kimlik numaralı Armes Ev Tekstili San. Ve Tic. Ltd. Şti. ünvanlı şirkete ve Yıldırım Vergi dairesi mükellefi Vergi. NO: 6770025457) nolu İbrahim Özdemir, Özgür Özdemir, Uğur Özdemir’e, 2004 sayılı 287.maddesi uyarınca, 13.04.2023 tarihinden itibaren 1 yıl süre ile konkordato kesin mühleti verilmiş, kesin mühlet kararıyla birlikte, S.M.Mali Müşavir Nesrin Beşe ve Finans Uzmanı Melih Ece Konkordato Komiserleri olarak görevlendirilmiştir.

Konkordato mühleti içerisinde alacaklılar toplantısının yapılmasına kadar Kanunda öngörülen tüm işlemlerin heyetimizce gerçekleştirilmesini müteakip alacaklılar toplantısı hazırlık işlemlerine başlandığını ve bu çerçevede yukarıda anılan davacıların konkordato teklifini müzakere etmek üzere 28.02.2024 tarihinde Çarşamba günü “Kazım Karabekir Mah. Koyuncu Sok. No:1 Yıldırım/BURSA (Şirket Merkezi)” adresinde alacaklılar toplantısı gerçekleştirilmesine; Armes Ev Tekstili San. Ve Tic. Ltd. Şti. ve İbrahim Özdemir için adi alacaklılarla saat 10:30 Armes Ev Tekstili San. Ve Tic. Ltd. Şti. ve İbrahim Özdemir için rehinli alacaklılarla saat 11:00 ve Ortaklar Özgür Özdemir, Uğur Özdemir için 11:15 de toplantı yapılmasına karar verilmiştir.

Okumaya devam et

GÜNCEL

YARGITAY noktayı koydu: WhatsApp yazışmaları artık delil sayılacak

Yargıtay, WhatsApp yazışmalarına ilişkin emsal bir karara imza attı. Buna göre WhatsApp yazışmaları artık delil olarak sayılabilecek. Ancak delil sunan kişinin yazışmanın tarafı olması gerekiyor. Özellikle Mobbing davalarında en çok delil olarak sunulan WhatsApp yazışmaları artık delil niteliğind eolacak.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Mesajlaşma platformu WhatsApp yazışmaları delil kabul edildi.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, “yan delil” olarak kullanılabilen WhatsApp yazışmalarını tek başına delil saydı.

Bursa 3. Ticaret Mahkemesi’nde görülen bir alacak davasında taraflardan biri delil olarak WhatsApp yazışmalarını sundu. Mahkeme senet olmadığı için yazışmaları delil olarak kabul etmedi ve davanın reddine karar verdi. Ancak bu karar Yargıtay’dan döndü.

tek  şartı sağlaması yeterli

NTV’ye konuşan Avukat Serkan Günel, “Burada delili sunan kişi, bu yazışmanın bir tarafı olması gerekiyor ve kendisinin kaydediyor olması lazım ki delil olarak sunabilsin çünkü elektronik ortamdaki deliller her zaman oluşturabilir delillerdir” dedi.

Serkan Günel, “Özel hukuk, alacak, boşanma davalarında kişinin aldattığına ilişkin, mal kaçırdığına ilişkin yazışmaları delil olarak kabul ediliyor” açıklamasında bulunarak şöyle konuştu:

“Mesela WhatsApp grupları 100-150 kişinin olduğu burada da konuşma grubunda olan bir kişi buradaki yazışmaları mahkemeye delil olarak sunabiliyor çünkü konuşmanın bir tarafı”

Karar emsal olarak kabul ediliyor. Ancak WhatsApp yazışmalarının tek başına delil kabul edilmesi için bilirkişi incelemesi şart.

Okumaya devam et

GÜNCEL

VATANDAŞIN CEBİNDEN TRT’YE 40 MİLYAR LİRA GİTTİ

Yayınlanma:

|

Yazan:

Anayasa gereği “tarafsız yayıncılık” yapması gerekirken iktidarı destekleyici yayın politikası izlediği gerekçesiyle eleştirilen TRT için vatandaşın cebinden çıkan para dudak uçuklattı.

Devlet adına radyo ve televizyon yayınlarını gerçekleştirmek amacıyla 1964 yılında kurulan Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) iktidarın propaganda aracına dönüştüğü suçlamasıyla son günlerde gündemde. Ana muhalefet partisi CHP Genel Başkanı Özgür Özel başta olmak üzere çok sayıda siyasi isim seçim dönemindeki yayınları nedeniyle TRT’yi hedef alıyor.

Son olarak SÖZCÜ Televizyonu’nun radyo reklamını almayan TRT, yayın politikası, kadrolaşma ve yaptığı yüksek harcamalarla eleştirilerin odağında.

18 televizyon, 17 radyo kanalı, 4 basılı dergi ve dijital mecralar üzerinden yayıncılık yapan TRT’nin gelirlerinin büyük bölümü vatandaşlardan toplanan bandrol ücretleri ve elektrik faturalarından tahsil edilen TRT paylarından oluşuyor.

3093 Sayılı TRT Gelirleri Kanunu’na göre, radyo, televizyon, video ve birleşik cihazlar ile görsel ve/veya işitsel yayınları alabilen her türlü cihazlardan alınan bandrol ücretleri TRT’ye aktarılıyor.

Televizyon ve radyodan yüzde 16, cep telefonundan yüzde 12, bilgisayar ve tabletlerden yüzde 4, müzik seti ve benzeri cihazlardan yüzde 10 oranında bandrol ücreti alınıyor ve TRT’ye aktarılıyor. Ayrıca, elektrik faturalarında aktif enerji bedeli üzerinden yüzde 2 TRT payı alınıyordu. Bu kesinti 2021 yılında kaldırıldı.

TRT’nin bugüne kadar açıklanmış son 15 yıllık mali tabloları incelendiğinde vatandaşın cebinden 31.4 milyar lira bandrol ücreti, 9.3 milyar lira enerji bedeli alındı. 2008-2022 tarihleri arasında TRT’nin kasasına akan toplam para 40.7 milyar lira oldu.

Yıl – Bandrol gelirleri (TL)

2022 – 7.9 milyar

2021 – 3.4 milyar

2020 – 2.6 milyar

2019 – 1.8 milyar

2018 – 1.7 milyar

2017 – 1.4 milyar

2016 – 962 milyon

2015 – 679 milyon

2014- 600 milyon

2013 – 559.8 milyon

2012 – 545.9 milyon

2011- 522 milyon

2010 – 465 milyon

2009 – 273 milyon

2008 – 244 milyon

Yıl – Enerji payı gelirleri (TL)

2021 – 1.3 milyar

2020 – 1.2 milyar

2019 – 1 milyar

2016 – 780 milyon

2015 – 850 milyon

2014 – 777 milyon

2013 – 800 milyon

2012 – 662 milyon

2011 – 514 milyon

2010 – 547 milyon

2009 – 448 milyon

2008 – 454 milyon

-SÖZCÜ-

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.