Connect with us

BANKA HABERLERİ

Albaraka Türk’ün 2023 ilk yarı net kârı 1,5 milyar TL oldu

Yayınlanma:

|

Albaraka Türk, 2023’ün ilk yarısında solo bazda 1,493 milyar TL net kâr elde ederek, önceki yılın aynı dönemine göre net kârını yüzde 129 artırdı.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, Albaraka Türk, 2023’ün ilk altı ayına ilişkin finansal sonuçlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirerek paylaştı. Aktif büyüklüğü 189,7 milyar TL’ye ulaşan Albaraka Türk, 99,5 milyar TL’lik nakdi kredi portföyüyle geçen yıl sonuna göre nakdi kredi portföyünü yüzde 32 artırarak ülke ekonomisine sağladığı katkıyı sürdürdü. Yılın ilk altı ayında 3,1 milyar TL net kâr payı geliri elde eden banka, önceki yılın aynı dönemine göre net kâr payı gelirini yüzde 41 artırmış oldu.

Albaraka Türk’ün kaynak yapısında 137,6 milyar TL’ye ulaşan toplanan fonların payı yüzde 73 olarak gerçekleşti. Şubatta temin edilen 100 milyon dolarlık katkı sermayenin pozitif etkisine ek olarak, bankanın kâr üretim kapasitesinin artmasıyla öz kaynak yapısı güçlenmeyi sürdürdü.

Sermaye Yeterlilik Oranı 30 Haziran itibarıyla yüzde 14,6 olarak gerçekleşti.

2022 sonunda yüzde 1,94 olan takipteki alacaklar oranı (NPL) Haziran 2023 itibarıyla yüzde 1,37 olarak gerçekleşti. Banka, 2022’de uyguladığı aktif kalitesinin güçlendirilmesine yönelik politikalarını bu yıl da sürdürmeye devam ediyor. Takipteki alacaklar için ayrılan karşılık oranı 2022 sonunda yüzde 88 iken Haziran 2023 itibarıyla yüzde 95’e yükseldi.

‘Sürdürülebilir gelir artışı ve güçlü finansal yapımızla büyümeye devam ediyoruz’

Açıklamada görüşlerine yer verilen Albaraka Türk Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Malek Temsah, aktif kalitesinin arttırılması ve sürdürülebilir kârlılık ile sermaye yapısının güçlendirilmesine dair atılan adımların meyvelerini almaya başladıklarını; 2023’ün ilk altı ayında önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 129 artışla 1,493 milyar TL net kâr elde ettiklerini bildirdi.

Net kâr artışında sağlanan bu önemli gelişmenin ve tüm gelir kalemlerinde sağlanan başarının yanı sıra operasyonel süreçlerin yürütülmesinde sağlanan verimlilik artışının da önemli katkıları olduğunu aktaran Temsah, Türk lirası katılım fonlarını 2022 sonuna göre yaklaşık yüzde 37 artırdıklarını, liralaşma stratejini başarıyla uyguladıklarını belirtti.

Temsah, bilanço güçlendirme faaliyetleriyle beraber 2022’de ciddi düşüş kaydederek yüzde 1,94 olarak gerçekleşen takipteki alacaklar oranının 2023’ün ikinci çeyreğinde yüzde1,37’ye gerilediğini belirterek, ‘Takipteki alacaklar için ayrılan karşılık oranını yüzde 94,9’a yükselttik. Serbest karşılık tutarını da 2,5 milyar TL’ye çıkardık.

Finansal stratejimizi sağlam temeller üzerine kurarak sürdürülebilir gelir artışı ve güçlü finansal yapımızla büyümeye devam ediyoruz.’ ifadelerini kullandı.

 ‘Dijital ve sürdürülebilir geleceğe öncülük eden bir banka olmak için çalışmaya devam edeceğiz’

Kur Korumalı TL Katılma Hesapları uygulamasını başarılı bir şekilde yürütmeye devam ettiklerini belirten Temsah, ‘2023 yılının ilk yarısında TL kredileri 2022 yıl sonuna göre yüzde 46 büyüttük. Son 3 ayda ise büyümede yüzde 20 artış kaydettik.

Güçlü bilanço yapımız ve çözüm odaklı bankacılık yaklaşımımızla en iyi müşteri deneyimini sağlayarak emin adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz. Güvenilir, yenilikçi ve çözüm odaklı bankacılık vizyonumuzla, dijital ve sürdürülebilir geleceğe öncülük eden bir banka olmak için çalışmaya devam edeceğiz.’ değerlendirmesinde bulundu.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Yapı Kredi’ye Euromoney’den 2 ayrı ödül

Yayınlanma:

|

Yazan:

Yapı Kredi, Euromoney tarafından verilen ‘Sektör lideri ve en iyi servis sağlayan lider banka‘ ve ‘Sektör lideri yerel banka‘ ödüllerini kazandı.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, dünyaca ünlü bankacılık ve finans dergilerinden olan Euromoney tarafından düzenlenen ‘dış ticaret finansmanı’ kategorisinde yapılan müşteri araştırmasında Yapı Kredi, Türkiye’de üst üste onuncu kez “sektör lideri” seçildi.

İki yıldır ‘En iyi servis sağlayan banka’ kategorisinde de lider olan banka, bu yıl ilk defa Central & Eastern Europe bölgesinde de ‘Sektör lideri yerel banka’ unvanına sahip oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan, bankanın kurulduğu günden bu yana Türkiye ekonomisini desteklediğini ve toplumun her alanında değer yaratmak amacıyla sınırları kaldıran çalışmalara imza attıklarını belirterek, ‘Yapı Kredi olarak, müşterilerimize kaliteli hizmet sunmak daima odak noktamızda bulunuyor. Bu nedenle hizmette sınır tanımayan anlayışımızla müşterilerimize en iyi hizmeti sunmak adına durmaksızın çalışıyoruz.’ ifadesini kullandı.

Kurum olarak, firmalara sundukları ürün ve hizmetlerle sektörde güçlü bir konumda olduklarını ve başarılarının, müşteri odaklı çalışmalarının uluslararası alanlarda tescillenmesinden mutluluk duyduklarını aktaran Erdoğan, ‘Son olarak, Euromoney tarafından ‘Sektör lideri ve en iyi servis sağlayan lider banka’ ve ‘Sektör lideri yerel banka’ ödüllerine layık görülmek bu çalışmalarımızın somut birer örneği. Sektördeki liderlik misyonumuz ile ülkemiz ekonomisine ve firmalarımıza en iyi hizmeti sağlamak için özveriyle çalışmaya devam edeceğiz.’ açıklamasında bulundu.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Bakırköy’de bir banka şubesinden sahte kimlikle 14 bin Euro çekmeye çalışan 2 şüpheli yakalandı

Bakırköy’de bir banka şubesine gelen ve sahte kimlik kullanarak başkasının hesabından 14 bin Euro çekmeye çalışan 2 şüpheli, bankadaki görevliler tarafından fark edilince kaçtı. Polis ekiplerinin çalışmaları çerçevesinde şüpheliler yakalanırken olay öncesinde bir kafeteryada oturup olayı planladıkları ana ilişkin güvenlik kamera görüntülerine ulaşıldı.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Bakırköy’de bir banka şubesinde K. P. isimli şahıs adına düzenlenmiş sahte kimlikle para çekilmeye çalışıldığı ihbarı üzerine polis ekipleri soruşturma başlattı. Şüpheliler, bankadan 14 bin Euro çekmeye çalışırken, yetkililerin sahte kimliği fark etmesi üzerine olay yerinden kaçtı. Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri olayla ilgili başlattıkları çalışmada şüphelilerin kimliklerini tespit etti.

Polis şüphelilerin olay öncesi bir kafeteryada oturarak olayı planladıklarını belirledi. Olayı planladıkları anların görüntüsü kafeteryanın güvenlik kamerasına yansıdı. Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, düzenledikleri operasyonla şüpheliler Şahin Ü. (60) ile Serdal O.’yu (42) gözaltına aldı.

Serdal O.’nun daha önceden 14 suç kaydı olduğu belirlendi. Asayiş Şube Müdürlüğünde işlemleri yapılan şüpheliler çıkarıldıkları mahkemede tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

İş Bankası 140 milyon dolarlık finansman sağladı

Yayınlanma:

|

Yazan:

İş Bankası tarafından Kamuya Aydınlatma Platformunu (KAP) yapılan açıklamaya göre banka beş ve altı yıl nihai vadeli 140 milyon dolar finansman sağladı.

Açıklamada, “Bankamız, havale akımlarına dayalı programı çerçevesinde 5 yıl ve 6 yıl nihai vadeli serilerden oluşan, toplamda 140 milyon ABD Doları tutarında finansman sağlamıştır” ifadeleri kullanırken; finansman maliyeti hakkında bilgi verilmedi.

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.