Connect with us

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Almanya’da Isar 2 nükleer santralinde sızıntı meydana geldi

Yayınlanma:

|

Almanya merkezli elektrik tedarikçisi E.ON, Almanya hükümetini Isar 2 nükleer enerji santralinde yaşanan bir sızıntıdan haberdar ettiğini açıkladı. Almanya Çevre Bakanlığı, sızıntının güvenliği tehlikeye atmadığını, ancak hükümetin kış ayları için enerji planlarını zorlaştırabileceğini ifade etti.

Ülkenin güneyindeki Bavyera eyaletinde yer alan Isar 2 nükleer enerji santralinin hükümetin nükleer santralleri kapatma planı dahilinde bu yılın sonunda kapatılması planlanıyordu.

Ancak Ukrayna’daki savaş ve takiben Rusya’dan yapılan enerji tedarikinin azalması Berlin yönetimini nükleer enerji seçeneğini bir süre daha açık tutmaya itmişti. Essenbach yakınlarındaki Isar 2 santrali önümüzdeki nisan ayına kadar hazır halde tutulması planlanan iki nükleer santralden biri.

“Bir haftalık tamirat gerekli”

Çevre Bakanlığı sızıntının giderilmesi için ekim ayında bir haftalık bir tamirat yapılması gerektiğini ve bu sürede elektrik üretiminin tamamen durdurulacağını belirtti. Bakanlık ayrıca ekonomi bakanlığıyla birlikte ülkede faaliyette olan son üç nükleer santralden biri olan Isar 2’nin rezerv santral olarak hizmet vermesinin etkilerine dair durum değerlendirmesi yaptıklarını belirtti.

E.ON sözcüsü de Isar 2 santralinin hükümetle varılan anlaşma doğrultusunda 31 Aralık’ın ötesinde hizmet vermeyi sürdüreceğinden emin olduklarını bildirdi. Hükümeti yasalar doğrultusunda zamanında bilgilendirdiklerini kaydeden sözcü, “Gerekliliklerin yönettiği bir dönemde, şimdi siyasi tartışmaların net bir sonuca varmak ve en kısa zamanda dahil olan bütün taraflar için güvenlik planlaması yaratmak durumundayız” dedi.

en

Okumaya devam et

Gülbeyaz Gergün

Uluslararası Enerji Ajansı yenilenebilir enerjide bir patlama bekliyor

IEA, rüzgar enerjisi ve güneş enerjisinin güçlü bir şekilde genişlemesini öngörüyor. Ukrayna savaşı bir dönüm noktası olacak ve Almanya Avrupa’da lider olacak.

Yayınlanma:

|

Paris’teki Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Ukrayna savaşının bir sonucu olarak yenilenebilir enerjilerde benzeri görülmemiş bir küresel patlama bekliyor. IEA Genel Müdürü Fatih Birol, FAZ.NET’e verdiği demeçte, “Önümüzdeki yıllarda, son 20 yılda olduğu kadar yeni kapasiteler yaratılacak” dedi. Enerji Ajansı daha önce hiç bu kadar yenilenebilir enerji tahminlerini artırmamıştı.

Enerji uzmanları, büyüme hamlesinin bir sonucu olarak, rüzgar enerjisi, güneş enerjisi ve diğer yenilenebilir enerji biçimlerinin, 2025 yılında dünyanın en büyük elektrik üreticisi olarak kömürle çalışan enerji santrallerini geçeceğini tahmin ediyor. Öte yandan, mevcut enerji krizi nedeniyle kömürle çalışan elektrik üretimindeki artış, sadece geçici bir olgudur. Birol, “Avrupa’da, Almanya açık ara en büyük yeşil enerji genişlemesine sahip olacak” dedi.

Almanya Avrupa’da lider

Enerji Ajansı, Salı günü yayınlanan yeni raporunda, dünyanın yeşil enerji üretim kapasitesinin önümüzdeki beş yıl içinde neredeyse iki katına çıkacağını tahmin ediyor. Genel olarak, matematiksel olarak Çin’deki tüm enerji santrali parkına karşılık gelen yaklaşık 2400 gigawatt’lık bir genişleme bekleniyor. Finansman darboğazları ve düzenleyici gecikmelerin üstesinden gelinebilirse, 3.000 gigawatt’a kadar ulaşılabilir.

Şimdiye kadar, rüzgar ve güneş enerjisinin genişlemesi her şeyden önce iklim koruması tarafından motive edildi, diyor IEA şefi Birol: “Şimdi arz güvenliği en önemli itici güç haline geldi.” Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin neden olduğu enerji krizi, birçok hükümeti enerji ithalatına daha az bağımlı hale gelmek için kendi ülkelerinde yenilenebilir enerjileri zorlamaya itiyor. İlk petrol fiyatı krizine yanıt olarak elli yıl önce kurulan Enerji Ajansı, OECD çatısı altında çok uluslu bir araştırma kurumudur. IEA’nın enerji sektörüne yönelik tahminleri yaygın olarak takip edilmektedir.

 

Okumaya devam et

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

QNB Finansbank, sürdürülebilirlik bağlantılı sendikasyon kredisini yüzde 104 oranında yeniledi

QNB Finansbank Genel Müdürü Ömür Tan, “Dış ticaretin finansmanında kullanılmak üzere sağladığımız sendikasyon kredisi ile Türkiye ekonomisine istikrarlı katkımızı bu sene de devam ettirdik” dedi

Yayınlanma:

|

Yazan:

QNB Finansbank, 2021 Kasım ve 2019 Aralık’ta kullandığı ve 2022 Aralık’ta vadesi dolacak toplam 529 milyon dolar tutarındaki kredilerini yenilemek üzere anlaşma imzaladı.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, 22 ülkeden 33 bankanın kreditör olarak yer aldığı ve farklı bölgelerden 5 yeni bankanın katılım sağladığı anlaşmada koordinatörlüğü Standard Chartered Bank üstlenirken, sürdürülebilirlik koordinatorlüğünü Standard Chartered Bank ve Mashreqbank PSC paylaştı.

Sendikasyon kredisinin aracı bankası ise Mizuho Bank Ltd. oldu. Sendikasyon kredisi ile eş zamanlı olarak islami finansman anlaşması da gerçekleştiren Banka, vadesi gelen kredilerini yüzde 104 oranında yenileyerek, bankacılık sektörünün ikinci yarı sendikasyon kredilerindeki en yüksek yenileme oranına imzasını attı.

184,5 milyon dolar ve 253 milyon avro olmak üzere iki dilimden oluşan toplam 448 milyon dolar tutarındaki 367 gün vadeli sendikasyon kredisinin toplam maliyeti, diğer Türk banka sendikasyonlarına paralel dolar dilim için Sofr+yüzde 4,25 ve avro dilim için ise Euribor+yüzde 4,00 oldu. Banka, sendikasyon kredisi ile eş zamanlı olarak 18 ay vadeli 100 milyon dolar değerinde islami finansman kaynağı temin etmek üzere anlaştı.

Okumaya devam et

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Garanti BBVA ile “İhracatta Sürdürülebilir Gelecek” buluşmaları başladı

Yayınlanma:

|

Yazan:

Garanti BBVA, Türkiye’yi Avrupa Yeşil Mutabakatı uyum sürecinde desteklemek, sürdürülebilir yatırımların önünü açmak amacıyla ‘İhracatta Sürdürülebilir Gelecek‘ ismiyle etkinlikler serisine başladı.

Bankada yapılan açıklamaya göre, serinin ilkini 23 Kasım’da Fişekhane İstanbul’da gerçekleştiren Garanti BBVA, Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması ile beraber KOBİ’ler başta olmak üzere AB’ye ihracatta bu süreçlerden etkilenecek sektör ve kurumlara somut önerilerle süreci anlatmak, akıllardaki sorulara cevap verebilmek ve ‘Yeşil Mutabakat’ konusunda danışmanlık yaparak kurumların hareketlenmesine önayak olmayı amaçlıyor.

Açılış konuşmalarını Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu ve Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ’un yaptığı ‘İhracatta Sürdürülebilir Gelecek’ buluşmasında, gazeteci-yazar Ilgaz Gürsoy’un moderatörlüğünde gerçekleşen ‘Avrupa Yeşil Mutabakatı’na Hazırlanırken Türkiye Neler Yapmalı?’ konulu panele, TİM Başkanı Mustafa Gültepe, Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Levent Kurnaz ile Ankara Üniversitesi Teknokent Genel Müdürü Güray Değerli katılarak, kurum ve şirketlerin yakın geleceklerini planlarken, göz önünde bulundurmaları gerekenler hakkında bilgiler paylaştı.

‘Yeni İş Normali: Sürdürülebilirlik’ ve ‘Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması Odağında Teknik Bilgi ve Deneyim Paylaşımı’ konulu diğer panellerde ise alanlarında uzman isimler, ihracatçı firmaları teknik konularda bilgilendirdi.

Sera gazı emisyonlarını azaltmak isteyen kurumlar için sürdürülebilirlik temalı destek paketi

Etkinlikte, Garanti BBVA’nın sera gazı emisyonlarını azaltmak isteyen müşterilerinin çalışmalarını kolaylaştırmak, bu yolda desteklemek üzere geliştirdiği sürdürülebilirlik temalı yeni destek paketi hakkında da bilgi verildi.

Destek ürün çalışması kapsamında karbon emisyonunu azaltmak isteyen Garanti BBVA müşterileri, tecrübe ve iletişim ağından yararlanmanın yanı sıra faiz avantajlı kredi paketinden de faydalanabilecek.

Kredi paketi kapsamında, Türk Standardları Enstitüsü’yle de iş birliği yapan Banka, müşterilerine kapasite gelişimi konusunda destek sağlayacak. Garanti BBVA müşterileri, karbon emisyonlarını azaltırken sera gazı yönetimi konusunda da bilgilenecek.

– ‘İklim kriziyle mücadeledeki dönüşümün en büyük aktörü bizler, yani finans sektörü ve üreticiler olacak’

Açıklamada görüşlerine yer verilen Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, bugünkü gibi devam edilirse 2050’ye kadar dünyadaki global ısınmanın 1.5 derece ile sınırlandırma hedefinin üzerinde gerçekleşeceğini belirterek, ‘Halihazırda bunun 1.1’i zaten aşılmış durumda. Mevcut düzenle ilerlersek 2025, 2026’da da kalan kısmı aşılacak ve dünya dönüşü olmayan bir sürece girecek. Bu nedenle mevcut iş yapış şekillerimizi acilen değiştirmemiz gerekiyor. İklim kriziyle mücadeledeki dönüşümün en büyük aktörü bizler, yani finans sektörü ve üreticiler olacak. Garanti BBVA olarak, gelecekte oluşabilecek maddi, manevi hasarlardan korunmak ve ülkemizin, ülkemiz üreticilerinin bu süreçten başarıyla çıkmasına katkı sağlamak amacıyla ‘İhracatta Sürdürülebilir Gelecek’ bilinçlendirme toplantılarını yapmaya karar verdik.’ ifadelerini kullandı.

AB’nin sürdürülebilirlikle ilgili yol planını Yeşil Mutabakat olarak adlandıklarını aktaran Baştuğ, şunları kaydetti:

‘Yeşil Mutabakat kapsamında hedeflenen dönüşüm 8 alt başlık altında kurgulanmış durumda. Bu alt başlıkların tamamının hayatımızı etkileyeceği çok net. Ama acil aksiyon alınması gereken konulardan bir tanesi ve bize göre en önemlisi Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması’dır. Raporlama 2023’te başlayacak ve 2026’da taraf ülkelere yapılacak ihracatta vergilendirme gündeme gelecek. Bu arada, mutabakatın daha erkene çekilmesi de gündemde. Yani belirlenen kriterlere uygun üretim yapmayan ihracatçı şirketler oldukça yüksek karbon vergisi ödemek zorunda kalacak. İhracatımızın yaklaşık yüzde 67’sini gelişmiş ülkelere yaptığımız düşünüldüğünde, 2026 itibarıyla sınırda karbon düzenlemesi kapsamında karbon yoğun sektörlere yansıyacak ek vergi maliyeti yıllık 1 milyar avroya kadar ulaşabilir. Bu yüzden bizim üretim tekniklerimizi acilen sürdürülebilirliğe uygun hale dönüştürmemiz gerekiyor. Garanti BBVA olarak yeşil dönüşüm sürecinde her türlü imkanımızla paydaşlarımıza destek olacağız.’

Garanti BBVA ile "İhracatta Sürdürülebilir Gelecek" buluşmaları başladı

 

 

Okumaya devam et

KATEGORİLER

SON YAZILAR

ALTIN – DÖVİZ

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.