Connect with us

Gülbeyaz Gergün

Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artırımının ardından banka hisse senetleri önemli ölçüde yükseldi

Yayınlanma:

|

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz artırımının ardından, Commerzbank’ın hisse fiyatı yüzde 5 değer kazandı. Deutsche Bank hisseleri yüzde 3,4 yükseldi.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Perşembe günü borsa işlemlerinde yüzde 0,75 puanlık tarihi faiz artırımının ardından banka yatırımcıları karlı çıktı. Avrupa sektör endeksi kazançlarını yüzde 1,3 artı olarak genişletti. Commerzbank’ın hisse fiyatı yüzde 5,0 artarken, Deutsche Bank’ın hisse fiyatı yüzde 3,4 arttı. Euro biraz zayıfladı ve parite olarak adlandırılan 1.000 dolar işareti etrafında gezindi.

Tahvil piyasasında, on yıllık Alman devlet tahvillerinin getirileri yüzde 1,62’ye yükseliyor. Onlar ve İtalyan meslektaşları arasındaki fark, yüzde 2,21 puana kadar hafifçe daralıyor. Dax endeksi yüzde 1.2 değer kaybederek 12.764 puana geriledi. Endeks, ECB’nin faiz kararından önce zaten daha düşüktü.

Union Investment Baş Ekonomisti Jörg Zeuner‘e göre, ECB’nin faiz artırımı durumun ciddiyetini gösteriyor. Enflasyonu her zamankinden daha yeni zirvelere çıkaran yükselen enerji fiyatlarına işaret etti. Bu, ECB’yi büyük bir baskı altına sokuyor ve faiz oranlarını bu yılın başında hayal edebileceğinden daha hızlı ve daha güçlü bir şekilde yükseltmeye zorluyor, diyor baş ekonomist Zeuner.

Varlık yöneticisi HQ Trust’ın baş ekonomisti Michael Heise, “ECB’nin frenleme manevrasını ve belirsizliği uzun bir süre boyunca germek yerine faiz oranlarını hızlı bir şekilde yükseltmesi ekonomi için daha iyidir” dedi. Beklenen zayıf bir ekonomiyle birlikte, yükselen faiz oranı beklentilerinin borsaların değişken bir gelişimi için konuştuğunu söylüyor. Yeni fiyat fantezisi muhtemelen ancak enflasyon oranlarının önemli ölçüde düşeceği öngörülebilir hale geldiğinde ortaya çıkacaktır, “bu muhtemelen yılın başında bekleniyor” diye tahminde bulundu.

Okumaya devam et

Gülbeyaz Gergün

EŞİNE YÜKSEK MAAŞLI İŞ AYARLAYAN FRANKFURT BELEDİYE BAŞKANI GÖREVDEN ALINDI

“TÜRKLERİN ENİŞTESİ” lakaplı Frankfurt Belediye Başkanı Feldmann, görevden alındı. Suçlama ise belediye Başkanı olarak Nüfuzunu kullanarak eşine yüksek maaşlı iş ayarlaması olarak gösterildi. Görevden alınması için halk oylamasına gidildi gerekli çoğunluk sağlandığı için görevden alınarak yargılanmaya başlandı.

Yayınlanma:

|

Eşinin Türk asıllı olması nedeni ile “TÜRKLERİN ENİŞTESİ” lakaplı Frankfurt Belediye Başkanı Peter Feldmann görevden alınmasında özel bir halk denetimi yöntemi uygulandı.

Özel seçim prosedürü

Yasalar gereği seçilmiş bir Belediye Başkanı görevdeyken Seçmenin %30’u kadar bir çoğunluk oylama yapılması halinde oylama sonucu geçerli sayılıyor. Referandumda tüm uygun seçmenlerin yüzde 30’unun gerekli sayıya ulaşıldı. SPD’li politikacı, sayım bitmeden basının önüne çıktı ve seçilmediğini itiraf etti. “Bu, Cuma günü artık belediye başkanı olmayacağım anlamına geliyor” dedi. Resmi olarak, hafta sonuna kadar hala şehir yönetiminin başında olmaya devam edecek.

Yapılan seçim normal bir belediye seçimi değil, bir referandumdu. Bu nedenle, basit bir çoğunluk Feldmann’ın görevini sonlandırmak için yeterli değildi, ancak aynı zamanda bir kuralın yerine getirilmesi gerekiyordu. Tüm uygun seçmenlerin yüzde 30’unun oy kullanmak zorunda kaldı.

Referandum için 152.455 oya ulaşılması gerekiyordu ve bu sayı aşıldı. İlk sonuçlara göre, seçmenin %41,9’una denk gelen  yaklaşık 202.000 Frankfurtlu Belediye Başkanının görevden alınması için oy kullandı. Böylece, seçmenlerin yaklaşık yüzde 95‘i Feldmann’ın görevde kalmasına karşı çıktı. Sadece yüzde 4,9’u Feldmann’ın belediye başkanı olarak kalmasından yana oy kullandı. Seçmen katılımı, 2018 belediye başkanlığı seçimlerinin her iki turundan da daha yüksek olan yüzde 41,9 oldu.

Suçlama : Nüfuzunu kullanarak eşine yüksek maaşlı iş ayarlaması

Peter Feldmann’ın eşi Zübeyde Feldmann’ı, bir Alman-Türk gündüz bakım merkezine Yönetici olarak, yüksek maaş ve bir şirket arabası aldığı iddia edilmişti. Savcılık soruşturmasında  Feldmann iddiaları reddediyordu.

Gülbeyaz Gergün – Almanya

Okumaya devam et

EKONOMİ

ECB gerekirse rotayı sıkılaştırmak istiyor

Lagarde, yüksek enflasyonun tutunmasına izin vermek istemiyor. Artık ek önlemleri hariç tutmuyor.

Yayınlanma:

|

 Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde‘a göre, gerekirse enflasyonla mücadeleyi hızlandıracak. “Yüksek enflasyonun tutunmasına izin vermemeliyiz ve vermeyeceğiz,” diye vurguladı. Para politikası duruşu gerekirse sıkılaştırılabilir. Bu, enflasyonun daha ısrarcı hale geldiği ve enflasyon beklentilerinin kontrolden çıkma riski olduğu ortaya çıkarsa geçerlidir.

Lagarde, Estonya’nın başkentinde yaptığı konuşmada, “Enflasyonun zaman içinde hedefe döneceğinden daha emin olana kadar ek önlemler almak zorunda kalacağız” dedi. Orta vadede, ECB yüzde 2,0’lik enflasyonu hedefliyor. Son zamanlarda, euro bölgesindeki tüketici fiyatları bunun çok ötesine geçerek yüzde 10,7’lik rekor bir seviyeye ulaştı.

Lagarde’ın yardımcısı Luis de Guindos da Madrid’deki bir konferansta net sözler buldu: para politikası, talebe verilen desteği azaltmaya odaklanmaya devam etmeli, dedi. Enflasyon beklentilerinde sürekli yukarı yönlü hareket riskinden kendini korumak önemlidir.

ECB geçtiğimiz günlerde kilit faiz oranlarını yüzde 0,75 puan artırmak için alışılmadık derecede büyük bir adım daha attı. Finansal piyasalarla ilgili olan mevduat oranı şu anda yüzde 1,50. Lagarde daha da artışa işaret etti.

Kaynak: Reuters

Okumaya devam et

BORSA

Teknoloji şirketleri bir haftada yaklaşık 1 trilyon dolar değer kaybetti

Yıllarca Amazon, Alphabet, Apple, Microsoft ve diğer teknoloji şirketleri borsa fiyatlarını artırdı. Şimdi işler yokuş aşağı gidiyor.

Yayınlanma:

|

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki büyük teknoloji şirketleri için iyi bir hafta olmadı. Amazon, Alphabet, Apple, Microsoft ve Meta’nın açıklanan bilançoları bile yatırımcılar heyecanlanmadı. Borsadaki hisselerin fiyatları muazzam bir şekilde düştü: 950 milyar dolardan fazla piyasa değeri yok edildi. Şirketler için altın çağ, bitmese bile en azından bir mola vermiş gibi görünüyor.

Özellikle pandemi sırasında kârlar köpürüyordu: daha fazla insan çevrimiçi satın aldı, daha fazla reklam verdi, daha fazla etkinlik buluta taşıdı ve İnternet üzerinden daha fazla iletişim kurdu. Kısacası: Şirketlerin satışlarını köpürten ve karlarını artıran tüm kullanıcı faaliyetleri.

Şimdi tam tersi yönde gelişiyor: küresel ekonomik iklim gözle görülür şekilde soğuyor. Faiz oranları gibi maliyet baskısı da artıyor. Şirketler, yabancı gelirleri azaltan güçlü dolardan muzdarip. Mevcut rakamlar iyi olsa da, yatırımcılar daha fazlasını bekliyor – ve her şeyden önce önümüzdeki aylar için görünüm hayal kırıklığı yaratıyor. Teknoloji şirketlerinin enflasyona ve zayıf büyümeye daha iyi direnebileceği umutları suya düştü. Her ikisi de sağlam olarak kabul edilen bulut işi ve dijital reklamcılık işi bile önemli ölçüde etkilendi. Bu, bilançolara verilen tepkilerden kaynaklanmaktadır.

Microsoft’ta rakamlar beklenenden daha iyiydi: Gelirler yüzde on bir artışla 50,1 milyar dolar oldu ve bu nedenle analistlerin beklediğinden daha iyiydi. Bununla birlikte, mevcut çeyrek için daha zayıf bir büyüme bekleniyor ve birçok iş alanı durgun geçti. Hisse fiyatı daha sonra 250 dolardan yaklaşık 225’lere düştü.

Google’ın ana şirketi Alphabet de benzer miktarda kaybetti. Fiyat yaklaşık 105 dolardan 92 dolara düştü. Hem 17,14 milyar dolarlık faaliyet karı hem de 69,09 milyar dolarlık gelir piyasa beklentilerinin altında kaldı. Özellikle, reklam geliri son zamanlarda olduğu kadar cömertçe akmadı. Analistler, Alphabet’in para biriktirmek için büyük bir çaba sarf etmediğini, tam tersini eleştiriyor. Son üç ayda, Alphabet CEO’su Sundar Pichai’nin şirketin harcamalarında daha “odaklanması” gerektiğine dair yakın tarihli bir iç çağrısına rağmen, şimdiye kadarki en büyük işe alım saldırılarından biri olan 13.000 çalışan işe alındı.

Okumaya devam et

KATEGORİLER

SON YAZILAR

ALTIN – DÖVİZ

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.