Connect with us

BANKA HABERLERİ

Bankacılar EYT yapılırken, 80 yaşındaki Başkan ne yaptı

Sararmış eski Sendika kimliğimi bulmasaydım bu yazıyı yazmayacaktım. 30 yıl sonra bir de baktım ki sararan sadece sendika kimliği olmamış.

Yayınlanma:

|

Bankalar ve Finans Kurumları 45 yaşından sonra personeli kapı önüne koyup üyeleri EYT konumuna düşerken 80 yaşındaki BASİSEN Sendika Başkanının bugüne kadar ne yaptığını merak ediyorum.

Banka, Sigorta ve Finans sektöründe çalışıp da 45 yaşını aştığı halde halen işine devam edenler kendini şanslı hissediyor. Son 10 yılda sektörde 45 yaş üzeri personel nerede ise bırakılmadı. Hepsi EYT – Emeklilikte Yaşa Takılanlar konumuna düşürüldü. Çoğu bu yaş grubunu maaşından dolayı maliyet olarak gördü, bazıları da limon gibi sıkıp işlerine yaramaz hale getirdi bu insanları. Vaziyet bu halde iken bakıyorum da sendikalardan bu yönde ne bir açıklama var ne bir eylem. Çıkarılan personel için tek yaptıkları iş üyelikten çıkarmak oluyor. Sendikadan çıkarılan üyeler haklarımızı savunamadı, üyelik aidatlarını iade etsin” diye sendikalara dava açsa kesin kazanırlar.

Örnek mi istiyorsunuz buyurun : Metin TİRYAKİOĞLU

1965 yılında Türkiye İş Bankası’nda çalışmaya başlayan Metin TİRYAKIOĞLU,

1940 yılında Sürmene’de doğan Metin Tiryakioğlu Trabzon Lisesi’nden mezun olduktan sonra 1965 yılında Türkiye İş Bankası A.Ş.’ de çalışma yaşamına başladı. 1977 yılında TİBAŞ Sendikası Yönetim Kurulu’nda Muhasip Üyeliğe seçilen Tiryakioğlu, 1979’da profesyonel sendikacı olarak bu sendikanın Genel Sekreterlik görevini üstlendi. 1982 yılında aynı göreve yeniden seçilen Tiryakioğlu, 1983 yılı içinde BASİSEN adını alan sendikada da bu görevini sürdürüyor.

BASİSEN, hangi kurumlarda örgütlendi : T. İş Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Borsa İstanbul, Türkiye Bankalar Birliği, Şekerbank, Arap -Türk Bankası, Bank Mellat, Anadolu Sigortası, Anadolu Hayat, Milli Reasürans.

Bu kurumlardan hiç toplu çıkarma olmadı mı? Olmaz olur mu ! Tabi ki oldu. Özellikle Bankalardan. Sendika mı ne yaptı. Kuru bir Basın açıklaması sadece. Göstermelik yarım gün iş yavaşlatın açıklaması yaptı o kadar da haksızlık yapmayalım.

Üyeleri açlığa terk edilirken, işsiz bırakılıp EYT konumuna düşerken bu ağalar bu yönde eski deyimle kılını bile kıpırdatmadı. Tepkisiz – sessiz eylem yaptılar yani. Tepkisiz kalmak yapılanı onaylamaktır. Sendikalarda Başkanın geminin dümeninde olduğunu bilmeyen yok.

Sahi kaptan Metin TİRYAKİ kaç yaşında. 1940 Sürmene doğumlu Başkan ( Allah uzun ömür versin ) tamı tamına 80 yaşında. Karadenize gitse Taka teslim edip denize göndermezler, Notere işlem için gitse Hastane Raporu ister ama 40 yıldır sessiz sedasız Bankacıları temsil ediyor. Yazılacak çok şey var da yine dedelerimizin yaşına hürmet edelim biz.

Bankacılar başımıza niye böyle şeyler geliyor diye boşuna feryat ediyorlar. Sen daha senin haklarını çatır çatır savunacak senin kul hakkını savunmak için sesini duyuracak temsilcini seçememişsin. Temsilcin hala göreve devam ediyor ise sorun değil yeni yaş gününde bir disco kapatın, İşveren – Sendika aşkınızı tazeleyin derim.

İlk çalıştığım Banka Yapı ve Kredi Bankası idi. 1990’larda BASİSEN’e daha son Bankada da BANKSİS’e üye olarak sendika üyeliğim sonlandı. Arada fark var mı derseniz, hiç fark yok BASİSEN’deki kimliğim gibi hepsi SARARMIŞ, yöneticiler miladını doldurmuş durumda.

BANKA HABERLERİ

Nisan’da Bankaların net kârı yüzde 10,5 arttı

Yayınlanma:

|

Yazan:

Sektörün yılın ilk 4 ayındaki kârı 144,6 milyar lira

Bankacılık sektörünün net kârı nisan ayında yüzde 10,5 artarak 38 milyar 634 milyon liraya ulaştı. Sektörün dört aylık kârı ise yüzde 47,4 artarak 144 milyar 699 milyon liraya ulaştı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verilerine göre sektörün kredileri nisanda, 2022 sonuna göre yüzde 17,6 artışla 8,91 trilyon liraya ulaştı. Toplam aktifler ise yüzde 14,2 artarak 16,4 trilyon lira seviyesinde..

Sektörün net faiz gelirleri Ocak-Nisan döneminde yüzde 17 artışla 189,7 milyar liraya çıktı.

Geçen yılın Nisan ayında yüzde 16 olan çekirdek sermaye yeterliliği rasyosu Nisan’da yüzde 14 oldu. Sermaye yeterliliği rasyosu ise Nisan’da yüzde 17 oldu.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

DenizBank ile AXA Sigorta acentelik sözleşmesini uzattı

AXA Sigorta’nın hayat dışı sigorta ürünlerinin dağıtım, pazarlama ve satışı, DenizBank’ın satış ve dağıtım ağları aracılığıyla yapılmaya devam edilecek

Yayınlanma:

|

Yazan:

DenizBank ile AXA Sigorta arasında 12 yıldır devam eden münhasır acentelik sözleşmesi 2031 yılına kadar uzatıldı.

DenizBank’tan yapılan açıklamaya göre, 2011’de başlayan ve AXA Sigorta’nın hayat dışı sigorta ürünlerinin 15 yıl boyunca DenizBank satış ve dağıtım ağları üstünden pazarlanması ve satışı için yapılan iş birliği, DenizBank Finansal Hizmetler Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Hakan Ateş ve AXA Sigorta Üst Yöneticisi (CEO) Yavuz Ölken‘in, Madrid’de düzenlenen törende imzaladıkları anlaşmayla uzatıldı.

Bu kapsamda, DenizBank ve AXA Sigorta arasında 2026’da tamamlanması öngörülen iş birliği, 2031’e kadar 5 yıl daha devam edecek.

Açıklamada imza törenindeki konuşmasına yer verilen DenizBank Finansal Hizmetler Grubu CEO’su Ateş, DenizBank olarak her zaman ekosistem yaklaşımıyla hareket ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

‘Güçlerimizi farklı paydaşlarımızla birleştirerek ülkemize sunduğumuz faydayı artırmayı önemsiyoruz. AXA gibi sigortacılıktaki köklü bilgi birikimine güvendiğimiz bir kurumla güven ilişkisi içinde tesis ettiğimiz iş birliğini sürdürülebilir hale getirmekten de mutluluk duyuyoruz. 2011 yılından bu yana uyum içinde ilerleyen, verimini hiç kaybetmeyen ortaklığımızın ve ekiplerimizin çalışmalarının karşılığını alıyoruz. İş birliğimizin yarattığı faydayı daha üst seviyelere taşımak adına, AXA Sigorta’nın hayat dışı sigorta ürünlerini, sayıları 650’yi aşan şubelerimiz ve dijital kanallarımız başta olmak üzere tüm kanallarımızla ülkemizin her köşesinde insanlarımıza ulaştırmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki dönemin kurumlarımız için hayırlı olmasını diliyorum.’

AXA Sigorta CEO’su Ölken de AXA Sigorta olarak, geniş yelpazedeki ürün ve hizmetlerini Türkiye’nin dört bir yanındaki müşterilerine ulaştırmayı önemsediklerini bildirdi.

Ölken, AXA ile aynı değerlere önem veren kurumlar ile iş birlikleri yapmanın kendileri için çok anlamlı olduğuna vurgu yaparak, ‘DenizBank ile 2011 yılında başladığımız yolculukta hayat dışı sigorta ürünlerimizi çok daha geniş kitlelere sunma ve müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutma hedeflerimiz açısından değer yarattık. Bu iş birliğini geleceğe taşıyarak kurumlara, müşterilerimize ve ekonomimize sürdürülebilir katkı sağlayacağımız için mutluyuz. Ortaklığımızın hem ülkemize hem iki kuruma hem de tüm paydaşlarımıza hayırlı olmasını dilerim.’ ifadelerini kullandı.

Verilen bilgiye göre imza törenine, DenizBank Perakende Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı ve İcra Kurulu Üyesi Ayşenur Hıçkıran, DenizBank Bireysel ve Özel Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Özark, AXA Avrupa ve Latin Amerika Üst Yöneticisi (CEO) Antimo Perretta, AXA Madrid International Hub Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Nuria Fernandez Paris, AXA Sigorta Satış ve Pazarlama Başkanı ve İcra Kurulu Üyesi Firuzan İşcan, AXA Sigorta Hukuk, Uyum ve Kurumsal Sorumluluk Başkanı ve İcra Kurulu Üyesi Onur Koçkar ve AXA Sigorta Banka ve Finansal Kurumlar Direktörü ve Genişletilmiş İcra Kurulu Üyesi Feyza Hasırcılar da katıldı.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Bankalar KKM’de prim ödemeye son veriyor

Yayınlanma:

|

Yazan:

Bazı bankalar dövizden TL’ye dönmek için açılan yeni kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarına önden prim ödeme uygulamasına son verdi.

TCMB’nin bankalardan istediği döviz hesaplarının TL’ye dönüşüm hedeflerini yakalamaya çalışan bankalar, mevduat sahiplerini dövizden vazgeçirmek için KKM hesaplarına yüksek faiz vermeye başlamıştı.

Faiz üst sınırının kaldırılması ve politikalardan duyulan endişelerle birlikte faizlerde yaşanan artış KKM’ye ilgiyi de artırdı. KKM 7 haftada 32,6 milyar dolar artışla 121,4 milyar dolara ulaştı.

Bankalar TCMB’nin belirlediği dönüşümü tutturamazlarsa ceza niteliğinde yükümlülüklerle karşı karşıya kaldıklarından tahvil almak yerine KKM hesaplarına prim ödemeyi göze alabiliyorlar.

PRİM ÖDEMEYE SON VERDİLER

Reuters’ın görüştüğü dört kıdemli bankacı, bankaların bazılarının dünden itibaren, bazılarının ise bugün itibarıyla prim ödemelerine son verdiklerini ifade etti.

Bir bankacılık kaynağı, “Rasyoları tutturmak için yapılan bu uygulamalar bilançolar açısından çok sağlıksız etki yaratıyor. Seçim sonrası bu rasyoların uygulanıp uygulanmayacağı bile belli değilken bankaların önden prim ödemeli bu kadar yüksek faiz vermesi doğru değildi. Sona ermesi bilançolar açısından daha sağlıklı oldu” diye konuştu.

Bankacılar KKM hesapları için verilen faizlerin ise hafif gerilemesine karşılık yüksek düzeyde seyretmeye devam ettiğini belirtti.

BDDK verilerine göre, 31 Mart itibarıyla 88,8 milyar dolar olan KKM 19 Mayıs haftası itibarıyla 121.4 milyar dolara yükseldi.

KKM, 524,7 milyar dolar büyüklükteki döviz ve TL mevduatın artık önemli bir bölümünü oluşturuyor. Önümüzdeki dönemde her hafta 10 milyar dolara ulaşması beklenen KKM itfaları piyasalarda yakından takip ediliyor. (REUTERS/SÖZCÜ)

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

ABONELIK

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.


Notice: date_default_timezone_set(): Timezone ID 'UTC+3' is invalid in /home/maviatlas/public_html/wp-content/plugins/notice-bar-old/inc/frontend/front-notice-bar.php on line 27