Connect with us

BANKA HABERLERİ

BANKSİS‘den AKBANK çalışanına “sendikanıza sahip çıkın” çağrısı

Yayınlanma:

|

BANKSİS - Banka ve Sigortacılar Sendikası

KIYMETLİ AKBANKLILAR,

18. Dönem T.İ.S’miz 31.12.2020 tarihinde sona ermiştir.

1983’ten beri Akbank’ta yetkili sendika BANKSİS, üye sayısındaki küçük bir fark nedeniyle bugün yetki alamamıştır.

Ancak sizlerin katılımı ile bu sorun aşılacak ve TİS yetkisi alınacaktır.

Yetki alınamazsa; Bugüne kadar İŞ KANUNU’nun üstünde TİS.leri ile kazanılmış olan aşağıdaki haklarımız tümüyle işverenin inisiyatifine kalacaktır.

TİS Md.12 – Fazla çalışma ücretleri,

TİS Md.13 – Yıllık ücretli izinler,

TİS Md.14 – İdari ve mazeret izinleri, diğer izinler,

TİS Md. 24 -25 -26 –

TİS. Ücret zamları,

TİS Md. 29 -30 -31 – İkramiye, Kasa Tazminatı, İz Bırakan Akbanklı Primi,

TİS Md. 32 -34 – 35 – Sosyal Yardımlar (Ölüm, Tabii Afet) TİS Md. 36 – Öğle Yemeği

TİS Md. 40 – 41 – Grup nakli yevmiyesi – Göç tazminatı

TİS Md. 45 – 46 – İhbar süresi – Kıdem Tazminatı

TİS Md. 55 – 56 – Çalışma Güvenliği; İşçi İşveren ilişkileri kurulu, üst kurul,

TÜM BU KAZANILMIŞ HAKLARIMIZ BUGÜN İŞVERENİN EMİR VE GÖRÜŞLERİNE KALMIŞTIR.

İNSANSIZ BANKACILIK ASIL İKİNCİ SORUNUMUZ; Çok yakın bir gelecekte karşılaşacağımız İNSANSIZ BANKACILIK sistemidir. Virüsle gelen bu kaosyapı iş gücü piyasalarını ve tüm hayatımızı yeniden düzenlemektedir. Yarın İŞÇİLİK HAKLARIMIZI VE İŞİMİZİ KAYBETMEMEK İÇİN tek çıkar yol işverenin karşısında toplu olarak temsil edebilmemizdir. Bu da ancak SENDİKAMIZLA mümkün olabilecektir. Bu sorunun bireysel çözümü ve işsizliğin cevabı yoktur.

Bugün Sendikanızın YETKİ ALABİLMESİ ve YARIN İÇİN ÇALIŞMA VE YAŞAMA HAKLARIMIZI TOPLU SÖZLEŞME KURALLARI YAPABİLMESİ İÇİN sizlerin üyeliğine ihtiyacı vardır. Sizlerin sendikaya sadece BİR GÜNLÜĞÜNE ÜYE OLMAK İÇİN VERECEĞİNİZ BİR DAKİKA bugünü ve yarını yeniden kuracaktır. 29.Ocak.2021

                                                                                  Saygılarımızla

                                                                  BANKSİS YÖNETİM KURULU

BANKSİS - Banka ve Sigortacılar Sendikası

BankaVitrini olarak tavrımız emekçilerin yanıdır :

Esas olan emekçilerin öncelikle kendi haklarına sahip çıkıp örgütlü olmanın gücünü kullanmaktır. Bankanın her fırsatta suç olmasına rağmen çalışanları “sendikasızlaştırmak” için neler yaptığını biliyoruz, sendikadan ayrılın baskısını birlikte yaşadık. Sendikal çalışmaları yüzünden işten atılan arkadaşlarımız oldu. Çalışanların önemli bir kısmını kapsam dışına çıkardıklarını biliyoruz; hizmetli kadroyu ve güvenlik görevli kardeşlerimizi bu banka nasıl taşeronun insafsızlığına terk ettiğini de tarih önünde not aldık. Taşeron battığında dahi yasal olarak sorumlu olmasına rağmen, çalışanlarına sahip çıkmayan bir banka ile karşı karşıyayız. Taşeron SGK primlerini yatırmadı sigortasız işçi çalıştırdı yasal olarak sorumlu olmasına rağmen bu bankanın umurlarında olmadı.

Sendikanın tabi ki eksiklikleri vardı, sorunları çözeriz ama unutmamak gerekir ki en kötü sendika bile “sendikasızlıktan” iyidir. Bu sendikanın 2017’de Grev Kararı alarak patronları nasıl titrettiğini de unutmayınız. Sendikaya üye olmaz zor değil e-devlet üzerinden üye olabilirsiniz, kendi haklarınıza bugün sahip çıkmazsanız en zaman sahip çıkacaksınız. Önce Sendikayı ayağa kaldıralım, sonra yapılacakları tartışırız. Haydi AKBANK çalışan emekçileri sendikana sahip çık; üye ol, ayağa kaldır, kazanılmış haklarını kaybetme!

BankaVitrini

BANKA HABERLERİ

Bankaların temettü dağıtımına onay

Yayınlanma:

|

Yazan:

BDDK, bankaların çekirdek sermaye yeterliliğine göre yüzde 10 ila 15 oranında temettü dağıtmasına izin verecek.

Kurumdan Türkiye Bankalar Birliğine gönderilen ve Bloomberg HT tarafından görülen yazıda bankaların olası kâr dağıtım taleplerinin, ihtiyatlılık ilkesi ve başta sermaye yeterlilik oranı olmak üzere bankaların özel durumları dikkate alınarak değerlendirilebileceği ifadesi yer aldı.

Buna göre bankalar, 2022de elde ettikleri kârlar ile daha önceki yıllarda dağıtım konusu yapılmayan kâr ve yedeklerin dağıtımını yapabilecek.

Kurumdan yapılan açıklamada dağıtım tutarının sınırlı tutulmasına gerekçe olarak ise “Dünya genelinde sürmekte olan ekonomik istikrarsızlık ve durgunluk beklentileri dikkate alındığında, bankaların özkaynak yapılarının güçlü tutulmasına yönelik ihtiyatlı politikanın sürdürülmesinin gerekmesi gösterildi.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

İş Bankası: 4. çeyrek net kârı beklentilerin üzerinde

Yayınlanma:

|

Yazan:

İş Bankası 2022 yılının 4. çeyreğinde 19,3 milyar TLlik piyasa beklentisinin üzerinde, 23 milyar 528 milyon TL net dönem kârı elde etti. Çeyreksel bazda kârını yüzde 56,5 oranında artıran bankanın net karı 2022 yılının tamamında ise 61,5 milyar TL oldu. Bankanın 2021 yılının tamamında net karı 13,5 milyar TL seviyesindeydi.

Genişleyen marj oranları, artan ücret ve komisyon gelirleri ve güçlü iştirak gelirleri kârlılığı destekledi. Son çeyrekte yüzde 71,8e yükselen maddi özkaynak kârlılığı 2022 yılının tamamında ise yüzde 58,2 oldu. Aktif kârlılığı ise yüzde 5,4e çıktı. Bankanın serbest karşılık tabanı ise 2022 yılında 8,5 milyar TL oldu.

Banka yılın son çeyreğinde çeyreksel bazda yüzde 14 artışla swap maliyeti dahil net faiz gelirini 20,1 milyar TLye yükseltti. Böylece bankanın 2022 yılında net faiz geliri yüzde 256 artışla 63 milyar 749 milyon TL oldu. Swap maliyetine göre düzeltilmiş net faiz marjı ise son çeyrekte, bir önceki çeyrekteki yüzde 7,1den yüzde 7,5e yükselirken 2022 yılının tamamında ise yüzde 6,8 seviyesinde gerçekleşti. Kümüle net faiz marjında TFEX etkisi yüzde 2 olarak hesaplandı.

2021 yılında 7 milyar 620 milyon TL olan net ücret ve komisyon geliri 2022 yılında 16 milyar 147 milyon TLye yükseldi. Net Ücret ve Komisyon Gelirlerinin Faaliyet Giderlerine oranı, 2022 sonu itibarıyla yüzde 47,5 oldu.

Bankanın solo rakamlara göre çekirdek sermaye oranı ve ana sermaye oranı yüzde 20,5 olurken, sermaye yeterlilik oranı yüzde 22,4 seviyesinde gerçekleşti. Böylece tüm oranlar 2022 yılı minimum yasal limitlerinin üzerinde kaldı.

Bankanın 2022 yılı beklenti ve karşılaştırmalarına göre; TL kredi büyümesi geçen yıl için yüzde 45 olarak hedeflenirken yüzde 75,5 ve TL mevduat büyümesi yüzde 60 civarında belirlenirken yüzde 130 olarak gerçekleşti. Bankanın faaliyet giderleri artışı enflasyona paralel seviyede beklenirken daha yüksek bir oranda artış sergiledi ancak 2022de yüzde 35-36 seviyesinde hedeflenen faaliyet gideri/faaliyet geliri rasyosu hedeflenen seviyenin altında yüzde 25,8 seviyesinde gerçekleşti. Bankada yüzde 4 seviyesinin altında olarak hedeflenen takipteki kredi rasyosu ise yüzde 2,96 seviyesi ile yılı tamamladı.

Banka 2023 yılına ilişkin beklentilerini de yayımladı. 2023 yılında TL kredi büyümesinin yüzde 40ın üzerinde olması beklenirken ortalama özkaynak karlılığının yüzde 30 seviyesinde olması bekleniyor. İş Bankası 2023 yılında swap maliyetine göre düzeltilmiş net faiz marjının yüzde 5in üzerinde olacağını hesaplarken net ücret komisyon artışında yüzde 80 seviyelerinde artış beklendiğini de açıkladı. Bankanın takipteki krediler oranında beklentisi yüzde 3 seviyesinin altında olarak açıklanırken Sermaye Yeterlilik Rasyosu beklentisi yeni yıl için yüzde 15 seviyesinin üzerinde bulunuyor.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

TBB: DEPREM BÖLGESİNDE BORÇLAR 6 AY ERTELENDİ, ATM’LER ÜCRETSİZ

Yayınlanma:

|

Yazan:

TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ ( TBB ) yaptığı açıklamada Deprem Bölgesinde bankaların ATM’lerden ücret almayacağını ve vadesi gelmiş Banka borçlarının 6 ay ertelendiğini aşağıdaki şekilde duyurdu:

ATM’LERDEN ÜCRET ALINMAYACAK

Depremden etkilenen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa illerinde bulunan ortak
ATM’lerden yapılacak işlemlerden ücret tahsis edilmemesi yönünde prensip kararı alınmıştır.

KREDİLER 6 AY ERTELENDİ

Kahramanmaraş ve Gaziantep merkezli, birçok ilimizde can kaybına ve hasara neden olan deprem felaketi nedeniyle vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Milletimize ve ülkemize geçmiş olsun. Başımız sağ olsun.
Birliğimiz Yönetim Kurulu 6 Şubat 2023 tarihli toplantısında, deprem felaketi nedeniyle, deprem bölgelerinde yaşanan sorunların hafifletilmesine katkıda bulunulması, bankacılık hizmetlerinin kesintisiz olarak sürdürülmesi ve ihtiyaç duyulacak desteğin sağlanması amacıyla yapılabilecekler görüşülmüştür.
Görüşmede, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile eşgüdüm halinde, bankalar tarafından alınan önlemler ve yapılan çalışmalar değerlendirilmiş, tavsiye niteliğinde aşağıdaki prensip kararları alınmıştır:
 Depremin bölge ekonomisinde yol açtığı olumsuz etkilere maruz kalan, ödeme güçleri olumsuz etkilenen banka müşterilerinin, talepleri halinde,
bankalara olan vadesi gelmiş veya 6 ay içinde vadesi gelecek borçlarının vadesinin bugünden itibaren 6 ay sonraya kadar ötelenmesine,
 Ayrıca, borçların ödenmesinde ve/veya kendilerine finansman olanakları sağlanmasında, müşteri özelinde değerlendirilmek üzere gerekli ek
kolaylıkların sağlanması hususlarında Üyelerimize tavsiyede bulunulmasına,
 Mücbir halin yaşandığı mahalde ikametgahı/işyeri adresi veya şubede hesabı bulunan müşterilerin kredi risk, kredi ödeme, senet ve çek
işlemlerine ilişkin bildirimlerinin, Risk Merkezi mücbir hal düzenlemesi çerçevesinde yapılması hususunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi için
Risk Merkezi Üyelerinin bilgilendirilmesine,
 Felaketten etkilendiklerini, düzenlemelere uygun olarak belgeleyen banka müşterilerinin taleplerini bankalara iletmeleri hususunda
kamuoyuna bilgi verilmesine karar verilmiştir.

Okumaya devam et

KATEGORİLER

ALTIN – DÖVİZ

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.