Connect with us

EKONOMİ

Çin ve Rusya ekseninde artan risklere Arjantin de katıldı

Yayınlanma:

|

Mali piyasalar Çin ve Rusya eksenli haberlerin gölgesinde haftaya biraz keyifsiz bir seyir ile başladı. Günlerdir Çin kaynaklı gelişmeleri kaleme alıyoruz. Dünya enflasyon problemi ile boğuşurken Çin’de fiyatların gerilediğini gösteren son veriler ile ‘deflasyon’ gündeme gelirken, azalan ihracat ve ithalat rakamları keyifleri kaçırıyor. Yetmezmiş gibi, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde, gayrimenkul geliştirme şirketi Country Garden’ın borç problemleri, yurtiçi tahvillerinin işlemlerinin durdurulmasıyla derinleşirken, şirketin hisseleri oldukça sert bir gerileme ile tarihi dip seviyelere düştü.

Çin’de yaşanan son gelişmeler, sektörde ve ekonomide yakın zamanda toparlanma olacağına ilişkin tahminleri de epey zayıfladı. Şöyle ki, Çin ekonomisinin temellerinden birini oluşturan gayrimenkul sektöründe yaşanan sorunlar, satışların düşmesi ile baş gösteren likidite darlığı ve 2021’den beri bir dizi gayrimenkul geliştirme şirketinin temerrüde düşmesi endişe yaratıyor. Hûkümetten beklenen mali destek şayet sağlanmadığı durumda, gayrimenkul şirketinin iflasın eşiğine gelebileceğine dair artan inanışlar o coğrafyada havanın daha da bozmasına neden olabilir. Bir son dakika haberi olarak yaşanan büyüme kaygıları ve deflasyon riskine paralel Çin Merkez Bankası bu durum karşısında sürpriz bir şekilde bu sabah faiz indirimine gitti.

Gerek Çin ekseninde cereyan eden sorunlar, gerekse de Japon Yen’in yeniden değer kaybetme sürecine girmesi ile Asya piyasaları üzerindeki baskı da artıyor. Uzun bir süredir, Japonya’nın izlediği ilginç para politikası, tahvil faizlerini düşük tutmak suretiyle (getiri eğrisi kontrolü) ekonomiyi canlandırma gayretleri karşısında değer kaybetme potansiyeli yaşayan YEN’e dikkat çekiyoruz. YEN dün dolar karşısında teknik mânâda önem arz eden 145 seviyesini geride bırakırken, 2022’nin Ekim ayında test ettiği 152 dolar seviyesine gözünü diktiğinden endişe ediyoruz.

Rusya cephesinde ise dün bültenimizde yer verdiğimiz üzere, Palau bandıralı Şükrü Okan adındaki kargo gemisine Karadeniz’de uyarı ateşi açılması risk algısını bozdu. Akabinde, Ruble’nin değer kaybının dolar karşısında psikolojik 100 seviyesini aşması ve savaştan bu yana son 17 ayın en düşük seviyesine gerilmesi ardından Rusya Merkez Bankası Ruble’nin sert değer kaybı karşısında olağanüstü faiz toplantısı kararı aldı! Ruble yılbaşına göre dolar karşısında %27, Çin Yuan’ı karşısında ise %23 değer kaybetti.

Öte yandan, Arjantin’de aşırı sağcı popülist aday Milei’nin açıklamaları dikkat çekti. Arjantin’de düzenlenen ön seçimlere ABD eski Başkanı Trump’a hayranlığını sıklıkla dile getiren Milei damgasını vurdu. Aşırı sağcı ve popülist görüşleriyle bilinen Milei, Arjantin Merkez Bankasının kapatılmasını Peso’nun Dolar ile değiştirilmesini savunan değişik görüşleri ile ön plana çıkan biri. Arjantin’de genel seçimler 22 Ekim’de düzenleneceğini not edelim. Bu arada, Arjantin Merkez Bankası mali piyasalar üzerinde artan baskı nedeniyle, para birimini yaklaşık %18 oranında devalüe ederken, gösterge faiz oranının 21 puan artarak %118’e çıkacağını söyledi. 2020 yılında dolar karşısında 60 olan ARS, dün 350 seviyesini test etti!

ABD cephesinde ise dünyanın tersine önde gelen endeksler geceyi yükselişle tamamladı. Nasdaq endeksi teknoloji şirketi (çip üreticisi) Nvidia’da önderliğinde %1 ile başı çekerken, yeni gün başlangıcında Asya piyasalarında kararsız bir seyir görüyoruz. Risk iştahını yansıtan Hong Kong borsası %1 gerilerken, Tokyo borsası %0,8 artıda işlem görüyor. ABD’de enflasyonun yapışkanlık arz edeceği ve faizlerin yüksek kalacağı beklentisi ile doların piyasa faizi olan 10 yıllık tahvil getirisi bu sabah %4,20 seviyesi aşarak Kasım 2022’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşması sonrasında faiz getirisi olmayan altının ons fiyatı baskı altında kalarak 1,900 dolar seviyesinin diplerine kadar geriledi.

Güçlü dolar EUR’yu 1,09 seviyesine daha basit bir anlatımla son 5 haftanın dibine iterken, 1,30 seviyesinin üzerinden kısa pozisyona sahip olduğumuz GBPUSD paritesinde ise dün aşağıda 1,2630 seviyesi bir kez daha test edildi. Haftalık kapanışın 1,2630 seviyesinin altında olması durumunda düşme ivmesinin hız kazanacağını düşünüyoruz. Ayrıca, bu hafta altının da tamam mı devam mı sorusuna cevap vermesini bekliyoruz.

Türk mali piyasalarında ise yeni bir gelişme göremediğimiz için çok da derinlemesine yazacak birşey bulamadık. USDTRY kuru kamunun da desteğiyle 27,05 seviyesinde dinlenmeye devam ederken, dün dikkat çektiğimiz üzere kalabalıkların coşkusuna sahne olan Borsa İstanbul gün içinde elde ettiği kazanımlarının büyük bir kısmını geri vererek günü yatay tamamlarken, bankacılık endeksi XBANK %0,7 geriledi. Faiz enflasyonun altında kaldığı müddetçe (paranın değer kaybını koruma güdüsü) hisse senetlerine ilginin devam etmesini büyük resimde beklesek de, teknik mânâda ‘tehlikeli sulara’ girdiğimizi dün de not etmiştik, bugün de altını yine çizmiş olalım.

Bugünün menüsünde ABD’de 15:30’da açıklanacak perakende satışlar verisi kritik olacak. Almanya’da ZEW güven endeksi, Türkiye’de ise merkezi bütçe verileri izlenecek. Şirket finansalları da mercek altında.

Arjantin Pezosu

1692075549cebf5fdead9a11cfa6fb9cfabfe4df3a_1_1200.jpg

iktisatbank

Okumaya devam et

EKONOMİ

DİSKAR: Hissedilen (algılanan) enflasyon açıklanan (resmi) enflasyonun iki katı!

2023’te Açıklanan (Resmi) Tüketici Enflasyonu Ortalama Yüzde 53,4 iken Hissedilen (Algılanan) Enflasyon Yüzde 106,9 Oldu!
Hissedilen (algılanan) enflasyon ile açıklanan (resmi) enflasyon arasında uçurum var!
2023 yılında açıklanan (resmi) enflasyon ile hissedilen (algılanan) enflasyon farkı ortalama 53 puan!
Halkın hissettiği (algıladığı) enflasyon resmi enflasyonun 2 katı!
TÜİK, hissedilen (algılanan) tüketici enflasyon verilerini düzenli olarak açıklamalıdır.

Yayınlanma:

|

Yazan:

DİSK Araştırma Merkezi (DİSK-AR), bu haber bülteniyle son zamanlarda kamuoyunda tartışılan hissedilen (algılanan) enflasyona ilişkin detaylı verileri kamuoyu ile paylaşıyor. Ocak 2024 ayı sonunda kamuoyuna yansıyan tartışmaların ardından yaptığımız başvurular ve çalışmalar sonucunda hissedilen (algılanan) enflasyona ilişkin TÜİK ham verilerine ulaştık. TÜİK verileri üzerinde yaptığımız çalışmanın sonuçlarını kamuoyu ile paylaşıyoruz. Araştırmamız kapsamında 2021, 2022 ve 2023 yıllarına ilişkin aylık hissedilen enflasyon verileri yer almaktadır.

2023 yılında hissedilen enflasyon, açıklanan (resmi) enflasyonun yaklaşık iki katı oldu. Ortalama hissedilen (algılanan) enflasyon 2023’teki ortalama açıklanan (resmi) enflasyonun 53 puan üzerinde hesaplandı. 2022 yılında hissedilen (algılanan) enflasyon ortalama 98,44 iken ortalama açıklanan (resmi) enflasyon yıllık ortalama yüzde 71,98 olarak gerçekleşti. Böylece resmi (açıklanan) enflasyon ile hissedilen (algılanan) enflasyon arasındaki fark 36,8 puan oldu. 2021 yılında ise ortalama hissedilen (algılanan) enflasyon yüzde 56,39, ortalama açıklanan (resmi) enflasyon yüzde 19,42 ve aradaki fark 34,91 puan oldu.

2021, 2022 ve 2023 yılları kapsamında hissedilen (algılanan) enflasyon ile açıklanan (resmi) enflasyon arasındaki puan farkının en yüksek olduğu yıl 2023 oldu.

Hissedilen (algılanan) enflasyon ile resmi (açıklanan) enflasyon arasındaki farkın çeşitli sebepleri var. Öznel bir veri olmasına rağmen hissedilen (algılanan) enflasyon verisi enflasyonun düzeyi ve etkisi konusunda önemli bir gösterge ve ipucu niteliğindedir. Açıklanan (resmi) enflasyon ile hissedilen (algılanan) enflasyon arasında büyük farklar olması enflasyon ölçümünde ciddi sorunlar olduğunun göstergesidir.

Enflasyonun çok daha düşük olduğu ülkelerin istatistik kurumları hissedilen (algılanan) ve beklenen enflasyona ilişkin verileri kamuoyu ile paylaşırken enflasyonun en yüksek seyrettiği ülkelerden biri olan Türkiye’de TÜİK bu verilere sahip olduğu halde kamuoyuna açıklamıyor. 2023 sonu itibarıyla AB ülkelerinde algılanan enflasyon yüzde 9,5, açıklanan enflasyon yüzde 2,4’tür. Aradaki fark 7,1 puandır. TÜİK’e göre ise Türkiye’de 2023 Aralık’ta hissedilen enflasyon yüzde 100,5 iken açıklanan enflasyon yüzde 64,8’dir.

Hissedilen (algılanan) enflasyon ile resmi (açıklanan) enflasyon farkı TÜİK’in TÜFE verileri ile ilgili güvenilirlik tartışmalarını daha da artıracaktır. TÜİK enflasyon ölçümü konusundaki verileri şeffaf biçimde kamuoyu ile paylaşmalıdır.

Araştırma bültenine erişmek için tıklayınız.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

ABD Hazine Bakan Yardımcısı Adeyemo: Türkiye bankalarına yaptırım uyarımız işe yaradı

ABD Hazine Bakanı Yardımcısı Wally Adeyemo, ABD’nin özellikle Türkiye bankalarına yönelik yaptırım uyarılarının ardından Rusya’ya finansal akışın yavaşladığını açıkladı.

Yayınlanma:

|

Yazan:

ABD Hazine Bakanı Yardımcısı Wally Adeyemo, ABD’nin yabancı finans kuruluşlarına yaptırım uygulama tehdidinin Rusya ile Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Kazakistan gibi ülkeler arasındaki finansal akışı önemli ölçüde değiştirdiğini belirtti.

Fon hareketleri azaldı

Reuters’e konuşan Adeyemo, finansal kuruluşların raporları da dahil olmak üzere ABD Hazine Bakanlığı’nın erişimi olan verilere göre, ABD’nin aralıkta yayımladığı başkanlık kararnamesinin ardından Rusya’ya yönelik uluslararası fon hareketlerinin azaldığına dikkat çekti.

Yaptırım tehdidinde bulunulmuştu

ABD, aralık ayında yayımladığı başkanlık kararnamesi ile Rusya’nın, Ukrayna’yı işgali nedeniyle Batılı devletler tarafından uygulanan yaptırımları delmesine yardımcı olan üçüncü ülkelerdeki finans kuruluşlarına yaptırım uygulama tehdidinde bulunmuştu.

Adeyemo, “Benim görebildiğim verilerde, finansal akışta belirgin bir fark tespit ettim… Bunlar muhtemelen kurumlar tarafından engelleniyor” dedi.

Bu bizim tam da istediğimiz şey

Adeyemo, “Kurumlarda bulunan ve (işlemleri) takip eden bazı kişilerden de Rusya ile yapılan tüm işlemlerde daha temkinli bir tutum sergilediklerini duydum. Bu da bizim tam istediğimiz şey” dedi.

Reuters’da geçen hafta yer alan ve konu ile ilgili bilgi sahibi olan yedi kaynağa dayandırılan bir haberde, ABD’nin Rusya ile çalışan finansal kuruluşlara yaptırım uygulama tehdidiyle Türkiye ve Rusya arasındaki ticaretin finansmanının aksadığı, hem Rusya’dan alınan petrol ödemelerinin hem de Rusya’ya giden pek çok ürünün ödemelerinin tahsilatında zorluklar yaşandığı ifade edilmişti.

Ekonomim

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Doç. Dr. Atilla Çifter: “Enflasyon mücadelesi sadece para politikasına yüklenmiş durumda”

Yayınlanma:

|

Yazan:

Faiz oranın sabit tutulması ile birlikte 31 Mart seçimleri sonrası ekonomik beklentiler merak konusu oldu. Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi, Ekonomist Doç. Dr. Atilla Çifter, yaptığı değerlendirmede mevcut tabloda %50’nin altında bir yıl sonu enflasyonun gözükmediğine değindi. Bunun en önemli nedenini enflasyon mücadelesinin sadece para politikasına yüklenmesine bağladı. Maliye politikası tarafında bir enflasyon mücadelesi olmadığını belirterek, “Mehmet Şimşek atandığı zaman lüks ve gereksiz harcamaların kısılması gerektiğini söyledi. Ama bu gerçekleşmedi. Ocak ayında da bütçe dengesi eksi 150 milyar TL bir açık verdi. Dolayısıyla piyasa %42’ler seviyesinde bir enflasyon beklemesine rağmen Merkez Bankası beklentiyi %36’da tutuyor.” dedi. Enflasyonun öncelikli kaynağının maliyet tarafında olduğuna işaret eden Doç. Dr. Atilla Çifter, “Şu anda baz etkisine güveniliyor. Mayıs’ta zirve yapıp ardından aşağı doğru gelmesinden bahsediyoruz. Yılın ortasından sonra kısa bir süre baz etkisiyle enflasyon düşecek. Ancak eksik makro ekonomi politikasıyla enflasyon hedefinin sağlanması zor görünüyor. %50’nin altında bir oranın, TÜİK’in açıkladığı TÜFE’de pek mümkün gözükmüyor.” değerlendirmesini yaptı.

“Piyasa, makro modelle karar almıyor”

Doç. Dr. Atilla Çifter, enflasyon beklentilerindeki bu ciddi sapmaların piyasanın tam olarak bir makro modelle karar almamasına bağlıyor. Çifter’e göre, piyasa ne beklenmesi istiyorsa onun kararını alıyor. Örneğin tüketiciye hissettiğiniz enflasyon nedir? Beklediğiniz enflasyon nedir? diye sorduğunuzda, tüketicinin beklediği enflasyonun gerçek enflasyona yakın bir oran çıkıyor. Bu piyasanın öngörüyse hiç tutmuyor. Dünyada ise makro modellerle öngörüler yapıldığını ve buna göre olması gerekenin ne olduğunu söylediğini kaydetti.

1 Nisan itibariyle ne olacak?

Seçimlerin ardından 1 Nisan itibariyle ertelenen kemer sıkma politikasının devreye alınacağına ilişkin bir beklenti olduğunu dile getiren Çifter, bunun Mehmet Şimşek’in açıklamaları üzerinde oluştuğunu ifade etti. Altınbaş Üniversitesinden Çifter, “Ekonomi yönetimi bütçe tutturmak yerine vergilendirme, kredi kartı ve diğer harcamalar üzerinden talebi kısmaya yönelik bir adım atabilir. Bu da enflasyonu baskılayan bir etki yaratır.” öngörüsünde bulundu. Ancak bu yöntemin yükü halka yüklediği izlenimi verdiğini söyleyerek, “Haziran ayında Hafize Gaye Erkan’ın atanması ile yaklaşık olarak 7-8 aylık sürede yapılan faiz artışının dışında döviz kurunun tekrar sıkılmaya devam etmesi de bir nevi kontrollü kur görüntü veriyor.” diye konuştu.

“Çözüm, doğru makro politikalara dönmek”

Türkiye’de 2002’ den itibaren döviz kurunun serbest piyasada belirlendiğini hatırlatan Çifter, 2018’den itibaren ise döviz kurunu tutarak enflasyonla mücadele etme anlayışı olduğunu söyledi. Bu dönemde uygulanan makro politikaların hatalı olduğuna dikkat çeken Çifter, “Makro denge ve döviz kurunun daha yüksek olması gerekiyor. Yani Türk lirasının normalde makro denge seviyesi şu anda 31’in çok çok üzerinde.” dedi. Çözümün ise doğru makro politikalara dönmek olduğunun söyleyen Çifter, önerilerini şöyle dile getirdi: “Hukukun üstünlüğü, basın özgürlüğü ve demokrasi anlayışının Avrupa Birliği’ne tam üyelik sürecindeki gibi işletilmesi. Yani dış kaynak çekecek adımların bir an önce atılması. Buna rağmen enflasyon mücadelesine, maliye politikası olmadan sadece döviz kurunu belli bir bantta tutarak devam edilirse, gerilme ve kurda şok artış yaşanabilir.” uyarısında bulundu.

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.