Connect with us

BANKA HABERLERİ

Dijital bankacılıkta siber tehditlerden kurtulmanın formülleri

Yayınlanma:

|

Bankacılık sektöründe dijitalleşme konusu son yıllarda dünya çapında geniş bir şekilde tartışılıyor. Dijital bankacılık terimi genel olarak bankacılık hizmetlerinin dijital platformlar aracılığıyla sunulmasını ifade ederken, dijitalleşen bankacılık terimi ise geleneksel bankaların dijital teknolojileri benimseyerek süreçlerini ve hizmetlerini dijitalleştirmesini ifade eder.

Dijitalleşen bankacılık, geleneksel bankaların dijital teknolojileri benimseyerek dönüşüm geçirdiği bir süreci ifade ederken; dijital banka tamamen dijital bir yapıya sahip olarak baştan itibaren dijital olarak faaliyet gösterir.

Ancak her iki tür banka da farklı avantajlar ve dezavantajlar sunar, bu nedenle tercihlerinize ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak hangi tip bankayı seçeceğinizi değerlendirmeniz önemlidir. Dijital bankalar, geleneksel bankalardan farklı olan birkaç önemli unsur barındırır. İşte dijital bankayı geleneksel bankadan ayıran unsurlardan bazıları:

-Fiziksel şube olmaması

-Daha hızlı ve kolay hizmet

-Daha düşük işletme maliyetleri

-Daha iyi kullanıcı deneyimi Bununla birlikte, dijitalleşmeye geçiş, siber tehditler ile ilgili koruma ihtiyacını da beraberinde getirmiştir. C-Prot siber güvenlik uzmanları olası siber tehditler ve çözüm önerilerini paylaştı. Olası siber tehditler ve çözüm önerileri

1. Bankacılık truva atları ve kötü amaçlı yazılımlar

Mobil cihazınıza bir uygulama aracılığıyla kötü amaçlı yazılım bulaşma olasılığı vardır. Bu durum özellikle finans ve bankacılık mobil uygulamaları için son derece tehlikelidir. Bu tür Truva atları, oyunlar veya araçlar gibi popüler olan uygulama çeşitlerine gizlenir. Bunlar banka müşterileri tarafından da indirilir. Daha sonra Truva atları, bankanın giriş sayfasını taklit eden bir pop-up overlay oluşturur.

Müşteriler kullanıcı adı ve şifrelerini girdiklerinde, düzgün bir şekilde gerçek bankacılık uygulamasının giriş sayfasına yönlendirilirler ve dolandırıldıklarının farkında olmazlar. Bu risklerden korunmak için uygulamaları yalnızca Google Play ve App Store gibi resmi mağazalardan indirin. İndirme işleminden sonra iki faktörlü veya çok faktörlü kimlik doğrulama yapmak önemlidir. Bu, hackerların veya kimlik hırsızlarının mobil bankacılık şifrenize sahip olsalar bile hesabınızı kilidini açmalarını zorlaştırır.

2. Kimlik bilgisi çalma ve phishing

Saldırganlar, phishing tekniklerini kullanarak sahte e-postalar, SMS’ler veya meşru mobil bankacılık uygulamalarını taklit eden sahte web siteleri aracılığıyla kullanıcı kimlik bilgilerini çalmaya çalışabilir. Phishing saldırıları, kullanıcıların güvenini kazanarak onları yanıltmayı ve kişisel bilgilerini ele geçirmeyi hedefler. Bu nedenle, gerçek banka kurumunu taklit eden sahte e-postalara veya web sitelerine dikkat etmek önemlidir. Mobil bankacılık uygulamalarına erişim sağlayan şifrelerinizi güçlü tutun ve kolay tahmin edilemeyecek karmaşık kombinasyonlar oluşturun.

Şifrelerinizi düzenli olarak değiştirin, aynı şifreyi farklı hesaplarda kullanmaktan kaçının. 3. Güvenlik açıkları Bir cihazı rootlamak (Android), jailbreak yapmak (iOS) veya telefonun kilidini açmak için bir PIN kodu ayarlamamak, saldırganların kötü amaçlı eylemler gerçekleştirmeleri için daha fazla avantaj sağlar. Jailbreak yapmayın veya cihazınızı rootlamayın. Bu, cihazın dosya sistemine erişimi açar. Veri koruma mekanizmalarını devre dışı bırakır. Cihazınızın kilidini açmak için bir PIN kodu ayarlayın.

4. Sahte bankacılık uygulamaları

Sahte bankacılık uygulamaları, kullanıcıların finansal bilgilerini çalmak veya kimlik hırsızlığı yapmak amacıyla tasarlanmış dolandırıcılık yöntemleridir. Bu uygulamalar, kullanıcıları meşru bankaların adını, logosunu ve arayüzünü taklit ederek kandırır. Sahte bankacılık uygulamaları, kullanıcıların giriş bilgilerini çalarak hesaplarına erişebilir, kişisel bilgilerini toplayabilir ve maddi zararlara yol açabilir. Bu riskleri önlemek için güvenilir kaynaklardan uygulama indirmeli, kullanıcı yorumlarını kontrol etmeli, indirme sayısı ve geliştirici bilgilerini dikkate almalı, izinleri dikkatlice kontrol etmeli ve mobil cihaza antivirüs yazılımı yüklemelisiniz.

5. SMS Intersept saldırıları

SMS intercept saldırıları, saldırganların kullanıcıların SMS iletilerini ele geçirmek ve bu yolla kişisel bilgilere erişmek amacıyla gerçekleştirdikleri bir saldırı türüdür. Bu saldırılar genellikle SMS üzerinden iki faktörlü kimlik doğrulama yöntemlerini hedef alır ve kullanıcıların giriş bilgilerini ele geçirir. Bu saldırıdan korunmak için uygulamalarda SMS yerine başka bir doğrulama yöntemi kullanın. İlgili uygulamaların ve servis sağlayıcıların güncellemelerini düzenli olarak kontrol edin. Bir ağ üzerinden internete erişim sağlayın. Açık WiFi ağlarından kaçının.

6. Man-in-the-middle saldırıları

Man-in-the-middle saldırıları (MITM), mobil bankacılık uygulaması ile sunucu arasındaki iletişimi ele geçiren ve değiştiren bir saldırganın gerçekleştirdiği saldırılardır. Bu saldırılar, saldırganın hassas verileri dinlemesine veya işlemleri kullanıcının bilgisi olmadan değiştirmesine olanak tanır. Mobil cihazınızın güvenlik ayarlarını düzgün bir şekilde yapılandırın. Kilitleme şifresi, parmak izi veya yüz tanıma gibi biyometrik kimlik doğrulama özelliklerini etkinleştirin. Ayrıca, cihazınızı kaybetme veya çalınma durumunda uzaktan silme/kilitleme yeteneklerine sahip bir güvenlik uygulaması kullanın.

7. Güvenlik riskleri

Zararlı yazılımlar ve kimlik avı saldırıları, finansal bilgilerinizi hedef alarak ciddi riskler oluşturabilir. Bu nedenle, antivirüs programlarının kullanılması, cihazlarınızı korumak ve mobil bankacılık işlemlerinizdeki güvenliği artırmak için kritik bir adımdır.

C-Prot CEO’su S. Bilgehan Üstündağ

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Citi: Yapay zekâ bankacılık sektöründe birçok kişiyi işinden edecek

ABD’nin büyük bankalarından Citigroup yayımladığı bir raporda, yapay zekânın finans alanındaki işleri diğer sektörlere göre daha fazla etkileyeceğini belirtti.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Citigroup Inc., yapay zekanın bankacılık sektöründe diğer sektörlere kıyasla daha fazla iş pozisyonunu etkileyeceğini ve birçok kişiyi işinden edeceğini açıkladı. Banka, çarşamba günü yapay zekâ ile ilgili yayımladığı yeni raporda, bankacılıktaki işlerin yaklaşık yüzde 54’ünün otomatikleştirilme potansiyelinin yüksek olduğunu belirtti.

Citigroup’un Baş Teknoloji Sorumlusu David Griffiths, yeni rapora eşlik eden bir açıklamada, üretken yapay zekânın “bankacılık sektöründe devrim yaratma ve karlılığı artırma potansiyeline sahip olduğunu” söyledi. Griffiths açıklamasında, “Citi’nin ve çalışanlarımızın gücünü artırmak için yapay zekâyı güvenli ve sorumlu bir şekilde uygulamaya odaklandık.” ifadelerini kullandı.

Yapay zeka küresel ekonomiyi nasıl etkileyecek? - Sözcü

Dünyanın en büyük bankaları, çalışanların üretkenliğini artırmalarına ve maliyetleri düşürmelerine yardımcı olacağı vaadiyle, geçen yıl yavaş yavaş yapay zekâyla ilgili daha fazla deneme yapmaya başladı. Örneğin Citigroup, 40 bin kodlayıcısını farklı yapay zekâ teknolojilerini deneme yeteneğiyle donatacağını duyurdu. JPMorgan Chase & Co. CEO’su Jamie Dimon ise, teknolojinin işverenlerin haftalık çalışma süresini sadece 3,5 güne indirmesine olanak sağlayacağına inandığını açıkladı. Öte yandan, Deutsche Bank AG, müşteri portföylerini, ING Groep NV ise borcunu ödemeyen müşterilerini yapay zekâ ile tarıyor.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

KAY SÜT İflas etti! Garanti Bankası icradan satışını istedi…

Tarihi süt devi Kay Süt iflas etti! Balıkesir’deki fabrika 16 Temmuz’da icradan satışa çıkıyor. 34 bin 432 metrekare alan üzerine kurulu tesis için 668 milyon TL bedel belirlendi.

Yayınlanma:

|

Yazan:

1970’lerde Temelleri Atılan Bir Dev

Kurucusu Kemal Ayhan’ın vefatı sonrası Ankara merkezli Yıldızlar SSS Holding’e geçen Kay Süt, son yıllarda mali zorluklar yaşıyordu. Bu durum, şirketi konkordato talep etmeye ve  Balıkesir’deki fabrikasının icradan satışa çıkarılmasına kadar götürdü.

668 Milyon TL Bedelle İhaleye Çıkıyor

Alacaklı konumundaki Garanti Bankası’nın talebi ile Mar Tüketim Maddeleri AŞ’ye ait görünen Kay  Süt fabrikası için  Balıkesir 4. İcra Müdürlüğü tarafından 668 milyon TL bedel belirlendi. 34 bin 432 metrekarelik alan üzerine kurulu tesisin icradan satış ihalesi ise 16 Temmuz günü yapılacak.

Balıkesir'in süt devi İFLAS etti.. 50 yıllık firmanın fabrikası icradan satılacak..! - Ege Gündem Gazetesi

Kay  Süt’ün Geleceği Belirsiz

Kay Süt’ün iflası ve fabrikasının satışa çıkması,  süt ürünleri sektöründe önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor. İhalenin sonucunda tesisin yeni sahibi kim olacak ve Kay Süt markasının geleceği ne yönde şekillenecek merak konusu.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Banka çalışanı ‘Fare oynatarak’ çalışıyor izlenimi verdi, işten çıkarıldı

Banka home ofis çalışan bazı personelin simülasyon program yardımı ile fareyi hareket ettirerek aktif çalışıyor izlenimi veren bazı çalışanları tespit etti.Bu tür çalışan personeller hatalarını kabul ederken bankanın tepkisi sert oldu ve çalışanların iş aktini fest etti…

Yayınlanma:

|

Yazan:

ABD merkezli bankacılık, finans ve sigorta sektöründe faaliyet gösteren bir şirket olan Wells Fargo, Mali Endüstri Düzenleme Kurumu’na (FINRA) yaptığı bildirimde, aktif çalışma izlenimi yaratmak için bazı çalışanların klavye faaliyeti simülasyonu kullandığı iddiaları araştırdı.

Araştırmanın ardından şirket, etik olmayan çalışma şekillerinden dolayı bir düzine çalışanının iş akitlerine son verildiğini duyurdu.

İşten çıkarılan çalışanların net sayısı, pozisyonları ve çalışma şekilleri ile ilgili detaylı bilgi verilmezken, firmanın varlık ve yatırım departmanından personeller olduğu belirtildi.

Wells Fargo, pandeminin ardından kısmi bir ofise dönüşe geçerek 3 gün ofis politikasını uygulamaya koydu.

Forbes tarafından açıklanan bilgilere göre, personellerin aktif çalışıyor izlenimi yaratmak için bilgisayar faresini periyodik aralıklarla hareket ettirdikleri ve hazırladıkları mesajları belirli saatlerde gönderilmek üzere önceden hazırlayarak zamanlayıcı yoluyla kaydettikleri belirlendi.

Personeller suçlamaları kabul etti.

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKA VİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.