Connect with us

BANKA HABERLERİ

Dijital bankacılıkta siber tehditlerden kurtulmanın formülleri

Yayınlanma:

|

Bankacılık sektöründe dijitalleşme konusu son yıllarda dünya çapında geniş bir şekilde tartışılıyor. Dijital bankacılık terimi genel olarak bankacılık hizmetlerinin dijital platformlar aracılığıyla sunulmasını ifade ederken, dijitalleşen bankacılık terimi ise geleneksel bankaların dijital teknolojileri benimseyerek süreçlerini ve hizmetlerini dijitalleştirmesini ifade eder.

Dijitalleşen bankacılık, geleneksel bankaların dijital teknolojileri benimseyerek dönüşüm geçirdiği bir süreci ifade ederken; dijital banka tamamen dijital bir yapıya sahip olarak baştan itibaren dijital olarak faaliyet gösterir.

Ancak her iki tür banka da farklı avantajlar ve dezavantajlar sunar, bu nedenle tercihlerinize ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak hangi tip bankayı seçeceğinizi değerlendirmeniz önemlidir. Dijital bankalar, geleneksel bankalardan farklı olan birkaç önemli unsur barındırır. İşte dijital bankayı geleneksel bankadan ayıran unsurlardan bazıları:

-Fiziksel şube olmaması

-Daha hızlı ve kolay hizmet

-Daha düşük işletme maliyetleri

-Daha iyi kullanıcı deneyimi Bununla birlikte, dijitalleşmeye geçiş, siber tehditler ile ilgili koruma ihtiyacını da beraberinde getirmiştir. C-Prot siber güvenlik uzmanları olası siber tehditler ve çözüm önerilerini paylaştı. Olası siber tehditler ve çözüm önerileri

1. Bankacılık truva atları ve kötü amaçlı yazılımlar

Mobil cihazınıza bir uygulama aracılığıyla kötü amaçlı yazılım bulaşma olasılığı vardır. Bu durum özellikle finans ve bankacılık mobil uygulamaları için son derece tehlikelidir. Bu tür Truva atları, oyunlar veya araçlar gibi popüler olan uygulama çeşitlerine gizlenir. Bunlar banka müşterileri tarafından da indirilir. Daha sonra Truva atları, bankanın giriş sayfasını taklit eden bir pop-up overlay oluşturur.

Müşteriler kullanıcı adı ve şifrelerini girdiklerinde, düzgün bir şekilde gerçek bankacılık uygulamasının giriş sayfasına yönlendirilirler ve dolandırıldıklarının farkında olmazlar. Bu risklerden korunmak için uygulamaları yalnızca Google Play ve App Store gibi resmi mağazalardan indirin. İndirme işleminden sonra iki faktörlü veya çok faktörlü kimlik doğrulama yapmak önemlidir. Bu, hackerların veya kimlik hırsızlarının mobil bankacılık şifrenize sahip olsalar bile hesabınızı kilidini açmalarını zorlaştırır.

2. Kimlik bilgisi çalma ve phishing

Saldırganlar, phishing tekniklerini kullanarak sahte e-postalar, SMS’ler veya meşru mobil bankacılık uygulamalarını taklit eden sahte web siteleri aracılığıyla kullanıcı kimlik bilgilerini çalmaya çalışabilir. Phishing saldırıları, kullanıcıların güvenini kazanarak onları yanıltmayı ve kişisel bilgilerini ele geçirmeyi hedefler. Bu nedenle, gerçek banka kurumunu taklit eden sahte e-postalara veya web sitelerine dikkat etmek önemlidir. Mobil bankacılık uygulamalarına erişim sağlayan şifrelerinizi güçlü tutun ve kolay tahmin edilemeyecek karmaşık kombinasyonlar oluşturun.

Şifrelerinizi düzenli olarak değiştirin, aynı şifreyi farklı hesaplarda kullanmaktan kaçının. 3. Güvenlik açıkları Bir cihazı rootlamak (Android), jailbreak yapmak (iOS) veya telefonun kilidini açmak için bir PIN kodu ayarlamamak, saldırganların kötü amaçlı eylemler gerçekleştirmeleri için daha fazla avantaj sağlar. Jailbreak yapmayın veya cihazınızı rootlamayın. Bu, cihazın dosya sistemine erişimi açar. Veri koruma mekanizmalarını devre dışı bırakır. Cihazınızın kilidini açmak için bir PIN kodu ayarlayın.

4. Sahte bankacılık uygulamaları

Sahte bankacılık uygulamaları, kullanıcıların finansal bilgilerini çalmak veya kimlik hırsızlığı yapmak amacıyla tasarlanmış dolandırıcılık yöntemleridir. Bu uygulamalar, kullanıcıları meşru bankaların adını, logosunu ve arayüzünü taklit ederek kandırır. Sahte bankacılık uygulamaları, kullanıcıların giriş bilgilerini çalarak hesaplarına erişebilir, kişisel bilgilerini toplayabilir ve maddi zararlara yol açabilir. Bu riskleri önlemek için güvenilir kaynaklardan uygulama indirmeli, kullanıcı yorumlarını kontrol etmeli, indirme sayısı ve geliştirici bilgilerini dikkate almalı, izinleri dikkatlice kontrol etmeli ve mobil cihaza antivirüs yazılımı yüklemelisiniz.

5. SMS Intersept saldırıları

SMS intercept saldırıları, saldırganların kullanıcıların SMS iletilerini ele geçirmek ve bu yolla kişisel bilgilere erişmek amacıyla gerçekleştirdikleri bir saldırı türüdür. Bu saldırılar genellikle SMS üzerinden iki faktörlü kimlik doğrulama yöntemlerini hedef alır ve kullanıcıların giriş bilgilerini ele geçirir. Bu saldırıdan korunmak için uygulamalarda SMS yerine başka bir doğrulama yöntemi kullanın. İlgili uygulamaların ve servis sağlayıcıların güncellemelerini düzenli olarak kontrol edin. Bir ağ üzerinden internete erişim sağlayın. Açık WiFi ağlarından kaçının.

6. Man-in-the-middle saldırıları

Man-in-the-middle saldırıları (MITM), mobil bankacılık uygulaması ile sunucu arasındaki iletişimi ele geçiren ve değiştiren bir saldırganın gerçekleştirdiği saldırılardır. Bu saldırılar, saldırganın hassas verileri dinlemesine veya işlemleri kullanıcının bilgisi olmadan değiştirmesine olanak tanır. Mobil cihazınızın güvenlik ayarlarını düzgün bir şekilde yapılandırın. Kilitleme şifresi, parmak izi veya yüz tanıma gibi biyometrik kimlik doğrulama özelliklerini etkinleştirin. Ayrıca, cihazınızı kaybetme veya çalınma durumunda uzaktan silme/kilitleme yeteneklerine sahip bir güvenlik uygulaması kullanın.

7. Güvenlik riskleri

Zararlı yazılımlar ve kimlik avı saldırıları, finansal bilgilerinizi hedef alarak ciddi riskler oluşturabilir. Bu nedenle, antivirüs programlarının kullanılması, cihazlarınızı korumak ve mobil bankacılık işlemlerinizdeki güvenliği artırmak için kritik bir adımdır.

C-Prot CEO’su S. Bilgehan Üstündağ

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Yapı Kredi’ye Euromoney’den 2 ayrı ödül

Yayınlanma:

|

Yazan:

Yapı Kredi, Euromoney tarafından verilen ‘Sektör lideri ve en iyi servis sağlayan lider banka‘ ve ‘Sektör lideri yerel banka‘ ödüllerini kazandı.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, dünyaca ünlü bankacılık ve finans dergilerinden olan Euromoney tarafından düzenlenen ‘dış ticaret finansmanı’ kategorisinde yapılan müşteri araştırmasında Yapı Kredi, Türkiye’de üst üste onuncu kez “sektör lideri” seçildi.

İki yıldır ‘En iyi servis sağlayan banka’ kategorisinde de lider olan banka, bu yıl ilk defa Central & Eastern Europe bölgesinde de ‘Sektör lideri yerel banka’ unvanına sahip oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan, bankanın kurulduğu günden bu yana Türkiye ekonomisini desteklediğini ve toplumun her alanında değer yaratmak amacıyla sınırları kaldıran çalışmalara imza attıklarını belirterek, ‘Yapı Kredi olarak, müşterilerimize kaliteli hizmet sunmak daima odak noktamızda bulunuyor. Bu nedenle hizmette sınır tanımayan anlayışımızla müşterilerimize en iyi hizmeti sunmak adına durmaksızın çalışıyoruz.’ ifadesini kullandı.

Kurum olarak, firmalara sundukları ürün ve hizmetlerle sektörde güçlü bir konumda olduklarını ve başarılarının, müşteri odaklı çalışmalarının uluslararası alanlarda tescillenmesinden mutluluk duyduklarını aktaran Erdoğan, ‘Son olarak, Euromoney tarafından ‘Sektör lideri ve en iyi servis sağlayan lider banka’ ve ‘Sektör lideri yerel banka’ ödüllerine layık görülmek bu çalışmalarımızın somut birer örneği. Sektördeki liderlik misyonumuz ile ülkemiz ekonomisine ve firmalarımıza en iyi hizmeti sağlamak için özveriyle çalışmaya devam edeceğiz.’ açıklamasında bulundu.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Bakırköy’de bir banka şubesinden sahte kimlikle 14 bin Euro çekmeye çalışan 2 şüpheli yakalandı

Bakırköy’de bir banka şubesine gelen ve sahte kimlik kullanarak başkasının hesabından 14 bin Euro çekmeye çalışan 2 şüpheli, bankadaki görevliler tarafından fark edilince kaçtı. Polis ekiplerinin çalışmaları çerçevesinde şüpheliler yakalanırken olay öncesinde bir kafeteryada oturup olayı planladıkları ana ilişkin güvenlik kamera görüntülerine ulaşıldı.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Bakırköy’de bir banka şubesinde K. P. isimli şahıs adına düzenlenmiş sahte kimlikle para çekilmeye çalışıldığı ihbarı üzerine polis ekipleri soruşturma başlattı. Şüpheliler, bankadan 14 bin Euro çekmeye çalışırken, yetkililerin sahte kimliği fark etmesi üzerine olay yerinden kaçtı. Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri olayla ilgili başlattıkları çalışmada şüphelilerin kimliklerini tespit etti.

Polis şüphelilerin olay öncesi bir kafeteryada oturarak olayı planladıklarını belirledi. Olayı planladıkları anların görüntüsü kafeteryanın güvenlik kamerasına yansıdı. Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, düzenledikleri operasyonla şüpheliler Şahin Ü. (60) ile Serdal O.’yu (42) gözaltına aldı.

Serdal O.’nun daha önceden 14 suç kaydı olduğu belirlendi. Asayiş Şube Müdürlüğünde işlemleri yapılan şüpheliler çıkarıldıkları mahkemede tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

İş Bankası 140 milyon dolarlık finansman sağladı

Yayınlanma:

|

Yazan:

İş Bankası tarafından Kamuya Aydınlatma Platformunu (KAP) yapılan açıklamaya göre banka beş ve altı yıl nihai vadeli 140 milyon dolar finansman sağladı.

Açıklamada, “Bankamız, havale akımlarına dayalı programı çerçevesinde 5 yıl ve 6 yıl nihai vadeli serilerden oluşan, toplamda 140 milyon ABD Doları tutarında finansman sağlamıştır” ifadeleri kullanırken; finansman maliyeti hakkında bilgi verilmedi.

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.