Connect with us

GÜNDEM

Sedat Peker’in bahsettiği otel: Günlüğü 106 bin TL

Sedat Peker’in Rasim Ozan Kütahyalı ve Veyis Ateş’in kaldığını söylediği Paramount Otel’in adı ‘Resort Be Premium’ olarak değişmiş. En lüks odası 106 bin TL. Ateş’in otelden paylaşımları bulunuyor.

Yayınlanma:

|

Sedat Peker, bugün yayınladığı 9. videosunda kara para aklama suçundan hakkında tutuklama kararı bulunan ve yurt dışına kaçan Sezgin Baran Korkmaz’a ait Bodrum Paramount Otel’e el konulduğunu ve öncesinde bu otelde aralarında hakim, savcı ve bazı basın mensuplarının bulunduğu isimlerin bu otelde ücretsiz kaldığını anlattı.

“Veysi Ateş, tatil ekibinde. Bunlar tatili de birlikte yapıyorlar, kesmeyi de birlikte yapıyorlar. Suit odada kalıyorsunuz, 100 bin lira yapıyor, lan sizin maaşınız kaç para, hani fatura” diyen Peker’in bahsettiği isimler arasında gazeteciler Rasim Ozan Kütahyalı ve Veyis Ateş de yer aldı. Kütahyalı, “Bahsi geçen otele tam 1 sene önce, bir arkadaşımın davetiyle, onun da ailesiyle beraber tatil yapmak için gittik. Organizasyonu o arkadaşım yaptı. SBK’nın misafiri değildim. SBK ile bir hukukum, alakam ve muhabbetim yok. Otelin adı da Paramount değil, başka bir isimdi” dedi. Kütahyalı’nın “Otelin adı Paramount değil, başka bir isimdi” dediği Torba Mah. Zeytinlikahve Mevkii, 48400, Bodrum adresli otelin adı bugün ‘Resort Be Premium’ olarak geçiyor. 

Galeri(Resim seçimlerini 1. Dış Görsel - 2.Salon - 3. Mutfak - 4. Odalar ve banyo)

NICOLE KİDMAN AÇILIŞINA KATILMIŞTI

Otelle ilgili 2 Aralık 2017 tarihinde DHA’dan geçen haberde, “Torba Mahallesi Zeytinlikahve Mevkii’nde işadamı Atilla Uras’ın yaptırdığı, dev film şirketi Paramount Pictures’ın kiralayarak 13 Mayıs’ta Nicole Kidman’ın katılımıyla açılışını gerçekleştirdiği The Bodrum By Paramount Hotel’in, ünlü turizm işletmecisi ve yatırımcısı 40 yaşındaki Turan Avcı satın aldığı belirtildi” bilgisi yer alıyor.

Peker’in Paramount otelde kaldığını söylediği Habertürk’ten Veyis Ateş’in instagram hesabındaki paylaşımları, burada kaldığını doğruluyor. Ateş’in Instagram hesabından, geçen yıl 25 Temmuz ve 1 Ağustos tarihlerinde bu otelden paylaşımlar yaptığı görülüyor.

Resort Be Premium’da bu yılın aynı tarihlerinde, 25 Temmuz-2Ağustos aralığında rezervasyon yapılmak istendiğinde, en düşük oda fiyatı gecelik 3 bin 734 lira görünüyor. Bu odanın 8 gecesinin ücreti 29 bin 872 TL yapıyor. Otelin Grand Villa diye adlandırılan en lüks odasının geceliği ise 106 bin 223 TL görünüyor. Sekiz günlük tatil 849 bin 784 TL’ye mal oluyor.

VEYİS ATEŞ SON TWEET’İNİ SİLDİ

Sedat Peker’in, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Habertürk’te katıldığı program sonrası hedefine aldığı Veyis Ateş, son iddialarla ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Ateş’in Twitter hesabından son retweet yaptığı bir kareyi silmesi dikkat çekti. Bu tweet’te Veyis Ateş’in yanındaki kişilerden birinin Abdurrahman Külünk olduğu görülüyordu. 

SEDAT PEKER: SUİT ODADA KALIYORSUNUZ, 100 BİN LİRA YAPIYOR, LAN SİZİN MAAŞINIZ KAÇ PARA?

Sedat Peker, dokuzuncu videosunda şunları söylemişti:https://200d7eb213db2d3af230500c55bd7c15.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

Paramount Otel var. Sahibi kim, Sezgin Baran Korkmaz. Bu arkadaş Türkiye’de de ABD’de de aranıyor. Bu adamın otelinde kimler var. Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Esad Toplu, o kadar rahatlar ki sıfır X5 ile işe gidiyor. Tayyip abi niye alamıyor bunu. Onu da anlatacağım.

Veysi Ateş, tatil ekibinde. Bunlar tatili de birlikte yapıyorlar, kesmeyi de birlikte yapıyorlar. Resul olaya sonradan dahil olacak, bunlar tatil ekibi. Bir de Muğla Emniyet Müdürü, Marina vardı ya, el konulan, şimdi de otele el koyuyorlar. Sezgin Baran Korkmaz, en son Mübariz de demişti, sendeki belgeler benim şirketim ama bende yok demişti, bende var kardeşim. Sakın onlarla anlaşayım deme, patlatırım rezil olursun. Müşteri portföyünün tamamı bende, hangi hakimler savcılar. Siz aranan adamın otelinde ne işiniz var? Hani lan faturalarınız? Suit odada kalıyorsunuz, 100 bin lira yapıyor, lan sizin maaşınız kaç para, hani fatura.

‘SAHTE FATURA YAYINLAYAMAZLAR’

Sedat Peker, daha sonra Twitter hesabından da “Gönlünüz rahat olsun, sahte fatura yayınlayamazlar. Çünkü o tarihteki Baran’ın şirketi kapalı, yeni şirket devam ediyor. Tüm bilgiler elimde. Orada kalan tüm bürokratları, gazetecileri, hepsini yayınlayacağım. Baran yanlış yapma!” diye yazdı.

duvar

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Almanya’nın en büyük finansal skandalı olan Wirecard davası başladı

Almanya tarihinin en büyük finansal skandalı olarak bilinen Wirecard şirketinin iflasına ilişkin, eski yöneticilerinin yargılanması Münih Eyalet Mahkemesi’nde başladı.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Stadelheim Cezaevi’nin yakınında bulunan salonda yüksek güvenlik önlemleri altında başlayan duruşmada, Wirecard AG‘nin eski üst yöneticisi (CEO) Markus Braun ile şirketin eski iki yöneticisi yargılanıyor.

Savcılık, davanın ilk duruşmasında okunan iddianamede sanıkları, bir suç çetesi kurmak, şirket bilançosunda sahtekarlık yapmak ve şirkete kredi verenleri 3 milyar eurodan fazla dolandırmakla suçladı.

Tutuklu yargılanan Braun, hakkındaki iddiaları reddetti. Yine tutuklu sanıklardan Wirecard’ın Dubai’de kurduğu şirketin eski yöneticisi Oliver Bellenhaus‘un ise suçlamalarla ilgili savcılıkla işbirliği yapacağı belirtildi.

Davada 100 duruşmanın planlandığı aktarılırken, kararın 2024’ten önce verilmesi beklenmiyor.

ALMANYA’DA 1945’TEN BU YANA EN BÜYÜK FİNANSAL SKANDAL

Alman savcılar, ülkenin siyasi ve finansal kurumlarında şok dalgaları oluşturan Wirecard şirketinin iflasının ardından özel bir polis ekibi ile 450’den fazla kişiyi sorguladı, 40’tan fazla mülkte arama yaptı ve 42 terabayt veriyi taradı.

2020’de, birkaç yıl öncesine kadar “Alman finansal teknolojisinin geleceği” olarak addedilen Wirecard, şirketin bilançosunda 1,9 milyar eurodan fazla paranın kaybolduğunun ortaya çıkmasının ardından ülkenin 1945’ten bu yana en büyük finansal skandalının adresi olmuştu.

Şirket, 3,2 milyar euro borcunun ortaya çıkmasından sonra iflas başvurusunda bulunmuştu.

Skandal sonrasında Alman Federal Bankacılık Düzenleme Kurumu (BaFin), finansal teknoloji şirketini denetleme konusunda başarısız olduğu iddialarıyla karşı karşıya kalmış, kurum başkanı istifa etmişti.

2020’de dönemin başbakanı Angela Merkel ve o zamanki Maliye Bakanı, şimdiki Başbakan Olaf Scholz, şirketin gözetiminde yetersiz kalındığı için eleştirilmişti.

1999’da kurulan Wirecard’in hissedarları arasında The Goldman Sachs Group, Morgan Stanley, Societe Generale S.A, Bank of America Corporation ve Citigroup da bulunuyordu.

Skandal, Wirecard’in denetimini yapan EY’nin, şirketin 2019 hesaplarında 1,9 milyar eurodan fazla paranın kayıp olduğu gerekçesiyle bir önceki yılın finansal sonuçlarını onaylamamasından sonra ortaya çıkmıştı.

Wirecard AG’nin hisseleri, iflastan önce Almanya’nın en büyük şirketlerinin bulunduğu Dax 30 Endeksi’nde işlem görüyordu.

Okumaya devam et

GÜNCEL

EK GELİR VAADİ İLE BANKALARDAN KREDİ KULLANDIRIP DOLANDIRDILAR

Yayınlanma:

|

Yazan:

Geçtiğimiz günlerde Maltepe’de meydana geldi. İddiaya göre, Adem Turan isimli 30 yaşındaki engelli vatandaş, cep telefonuna gelen ‘ek gelir’ vaadli mesajda bulunan linke tıkladı ve sanal ortam üzerinden henüz kimliği belirlenemeyen bir şüpheliyle konuşmaya başladı.

8 GÜNDE 185 BİN TL KREDİ ÇEKTİ

Şüpheli şahıs ya da şahıslar, engelli gence bir sanal alışveriş sitesi üzerinden satış yaparak para kazanacağını ve belirtilen miktardaki ücretleri geri alacağı koşuluyla yönlendirdiği hesaba para yatırmasını istedi.

Maltepe'de 'link dolandırıcılığı': 185 bin Lira kredi çektirdikleri engelli genci dolandırdılar

Adem Turan, şüphelilerin istediği miktarı karşılamak için maaş müşterisi olduğu bankadan 8 günde toplamda 185 bin lira kredi çekti. Sanal ortam üzerinden şüphelilerin hesabına parayı yatırmasının ardından geri dönüş alamayan Turan, durumu ailesiyle paylaştı. Çocuklarının dolandırıldığını anlayan aile karakola giderek şikayetçi oldu.

“AİLEMİN BORCU VARDI, YARDIM ETMEK İSTEDİM”

Yaşanan olaya ilişkin konuşan engelli genç Adem Turan, “Telefonuma gelen mesajdaki ‘ek gelir’ linkine tıkladım. Linke tıklayınca Whatsapp üzerinden bir numaraya yönlendirildim ve bir kadınla konuşmaya başladım. İnternet üzerinden satış yaparak para kazanabileceğimi söyledi. Önce para yatırmam gerektiğini sonra yatırdığım paranın iade edileceğini söylediler. Param olmadığını belirtince çevremden ya da bankadan kredi çekmemi söyledi. Ailemin borcu vardı, engelli kız kardeşim vardı, yardım etmek istedim. Bende gidip aralıklı olarak toplamda 185 bin Lira kredi çekip bana şifresi verilen hesaba yatırdım. Sonra kimseye ulaşamadım. Ben kandım, kimse kanmasın” dedi.

Maltepe'de 'link dolandırıcılığı': 185 bin Lira kredi çektirdikleri engelli genci dolandırdılar

Maltepe’de ‘link dolandırıcılığı’: 185 bin Lira kredi çektirdikleri engelli genci dolandırdılar

“BU BORCU ÖDEMESİ İÇİN YEMEDEN İÇMEDEN 4 SENE ÇALIŞMASI LAZIM”

Şüphelilerin yakalanmasını isteyen anne Fatma Turan, “Oğlum bize dolandırıldığını söyledi. Karakola giderek şikayetçi olduk. Oğlumu dolandıranların yakalanmasını istiyoruz. Bankaya 185 bin Lira borçlu olduk. Bu borcu ödemesi için yemeden içmeden 4 sene çalışması lazım. 8 kez kredi çekmiş. Bize yardım etmek için bu işlere kalkışmış. Nasıl ödeyeceğiz bilmiyorum. Bunu yapanların yakalanmasını istiyorum” diye konuştu.

haberler

Okumaya devam et

GÜNCEL

AMERİKAN (ORTA SINIFI) İNCELİKLERİ

Yayınlanma:

|

Yazan:

Bu hafta derse gittiğim bir ilkokulun çalışanları için ayrılmış ‘öğretmenler odasında’ ders saatimi beklerken gözüm duyuru panosuna gitti. Alınması için demet halinde bırakılmış ‘Kindness Bingo’ (İncelik, tam isabet) başlıklı duyurudan bir tane aldım. Duyurudaki incelik teklifleri Amerikan toplumu hakkında neler söylüyor? Ama önce duyurunun çevirisi:

İNCELİKLER, tam isabet    

 1. Bir arkadaşınıza sürpriz bir hediye bırakın.
 2. Bir kargocuya teşekkür notu yazın.
 3. Beklenmedik bir iltifatta bulunun.
 4. Bırakın kuyrukta biri önünüze geçsin.
 5. Süresi dolmuş bir parkmetreye para atın.
 6. Trafikte birinin önünüze geçmesine aldırmayın.
 7. Bakkal, pazar alışverişinden dönenin torbalarını taşımaya yardım edin.
 8. Kaybolmuş görünen birine yardım teklif edin.
 9. Tanımadığınızın birinin market arabasını yerine bırakmayı teklif edin.
 10. Huzurevine çiçek gönderin.
 11. Kafeden çıkarken birine vermek için bir hediye kartı satın alın.
 12. Beğendiğiniz bir işletme hakkında internetten harika bir yorum yazın
 13. Cesaretlendirici bir not ekleyerek yüklü bahşiş verin.
 14. İhtiyaç sahibi birilerine yardım paketi (gıda, elbise vb.) yollayın.
 15. Üzgün görünen birine gülümseyin.
 16. Üç kişiye iltifat edin.
 17. Benzin istasyonunda tanımadığımız biri için benzin indirim kartı bırakın.
 18. İnsanlara günlerinin nasıl geçtiğini sorun.
 19. Sevdiğiniz bir şeyi yarım saat yapın.
 20. Hayvan barınağına hayvan yiyeceği bırakın.
 21. Bulduğunuz iyi bir araba park yerini başkasına bırakın.
 22. Biri geçerken kapıyı açık tutun.
 23. Bütün bir günü şikâyet etmekle geçirmeyin.
 24. Bir yöneticiyi iyi bir hizmetten haberdar edin.
 25. Size yardım etmiş birine e-postayla teşekkür mesajı gönderin.

Listedeki inceliklerin üçte biri para gerektiren incelikler. Huzurevlerine çiçek alıp göndermek (10. madde), arkadaşına hediye almak (1. madde), tanımadığın birine benzin indirim kuponu bırakmak (17. madde), gıda paketi göndermek (14. Madde), yüklü bahşiş vermek gibi (13. madde)… İncelikleri yapacağımız kişilerin çoğu yabancımız olanlar. Gerçekten de listedeki inceliklerin muhataplarının çoğu tanımadığınız, bilmediğiniz, o gün şans eseri gördüğünüz, belki de bir daha görmeyeceğiniz insanlar, uzağımızda, ilişkilerimizim ya çok zayıf ya da hiç ilişkimiz olmayan insanlar. Mesela, bir komşunuzun kapısını çalıp ‘ya gel bir kahve içelim,’ demek yok bu incelikler arasında.

Haktanır olmak için şunu da söylemeliyiz: Birine gününün nasıl geçtiğini sormak (18.madde), gülümsemek (15. madde)  listedeki en güzel iki incelik önerisi.

On dördüncü maddedeki inceliği ‘İhtiyaç sahibi birilerine yardım paketi (gıda, elbise vb.) yollayın.’ diye Türkçeleştirdim. Ancak, özgün dilinde ‘Send a care package to a service member.’ ‘Service member’ ise ordu mensubu, emekli ya da hala görevli asker demek. Neden sadece askerler? Sokakta yaşamak zorunda kalan evsiz nüfus içinde eski askerlerin varlığı bilinen bir şey. Ama neden daha kapsayıcı olan evsiz sözcüğü yeğlenmemiş?

Listedeki inceliklerin dördü arabayla ilgili. Bu da ulaşım aracı olarak arabanın bu toplumda işgal ettiği büyük yeri gösteriyor. Bu kerte arabaya bağımlı olmayı eleştirenler de yok değil. Ama sesleri çok güçlü çıkmıyor şimdilik. Ulaşımla ilgili bir ince bir davranış örneği verin desek, Türkiye’de insanların aklına hemen otobüslerde yaşlılara yer vermek gelir.

Madde 23: şikâyet etmek kötü bir şey değil. Toplumdan, toplumsal çelişkilerden, adaletsizliklerden, sömürüden şikâyet edelim hep ama aynı zamanda, bir şey de eyleyelim şikâyet ettiklerimizi değiştirmek için. Madde 30, sevdiğiniz bir şeyi yarım saat yapın, diyor. Neden sadece yarım saat? Daha fazla neden yapmayalım, neden sevdiğimiz şeylere daha çok zaman ayırabileceğimiz bir düzen olmasın? Bakın, madde 23’ü nasıl da anında boşa çıkardık? J

Toparlarsak, bu listedeki inceliklerin azımsanamayacak kısmı, uzağımızdaki insanlara para yoluyla ‘ulaşma incelikleri.’ Belli ki pek zamanı yok bu listeyi yapanın! Bence galiba en hakiki incelik insanlara zaman verebilmek, gaz kuponu, hediye çeki falan değil.

Gülten Akın’ın (1933-2015) çok bilenen, o güzel iki dizesiyle bitirelim bu haftaki yazımızi:

Ah, kimselerin vakti yok/ Durup ince şeyleri anlamaya

Abbas Karakaya – 7 Aralık 2022, Bloomington

 

Okumaya devam et

KATEGORİLER

SON YAZILAR

ALTIN – DÖVİZ

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.