Uşak’ı AKP’den alan ve yüzde 41 oyla seçimi kazanan Belediye Başkanı Özkan Yalım “Hizmet isteyen ve sabit fikirli olmayan AKP’li seçmenden de oy aldık” dedi. CHP’li yeni Başkan Yalım seçimi, önceki dönemi ve yapacaklarını şöyle anlattı:

■ Uşak’ta seçmenin yüzde 35-38’i geçişken seçmenlerden oluşuyor. Sabit fikirli olmayan, bilinçli ve doğruyu gördüğünde yönelen bir yapı. Bugün sağ partiye veriyorsa yarın başka bir partiye oy verebiliyor. Hizmet odaklı hareket ediyorlar. Alınan oy oranında normalde son dört seçimi incelediğimizde yüzde 28 ile 30 arası bir oyumuz vardı. Aldığımız oy oranı yüzde 41. Yaklaşık 13-14 puan fark var. Adayın kendisine verilen bir oy söz konusu. Fazladan aldığımız yüzde 6-7’lik oyu AKP’li seçmenden aldık. Bir önceki seçimde ittifak vardı ve İYİ Parti adayı yüzde 40 civarında oy almıştı. Aynı kişi bu seçimde rakibim oldu ve bu kez yüzde 16’ya düştü. Şahsi oyu olmadığını gördük.

 VAKIFLARA AKTARMA YAPILMIŞ

■ Belediyenin borcu çok yüksek. Henüz daha net rakamı çıkaramadık. 1.4 milyar liralık borç olduğunu tahmin ediyorum. Belediyenin çok fazla bir şey yapmadığı için proje yok denebilir. Bir kaç binası var. Bazı vakıflara hizmet için binalar açılmış. Özellikle gençlere yönelik. Otogar yok, raylı tramvayı yok. Komşumuz Afyonkarahisar’da termal su ile ısınırken Uşak’ta yok. Hiç proje yapılmamış. Hiç bir şey yapmamışlar. Sadece harcamışlar. Bol bol harcama var. Vakıflara aktarma yapılmış. Aktarma yapılırken de abartılı harcamalar yapılmış. Bütçeleri afaki yüksek. 29 milyon lira konser maliyeti var. 100 yıl anısına 500 tane para basılmış. Bedeli 750 bin TL.  Belediyenin 280 adet hizmet aracı var. 140 adet aracı hacizli durumda. Hareket ettiremiyoruz. İsrafa son vereceğiz kesinlikle.