Connect with us

ŞİRKETLER

Faizsiz ev rüya mı kabus mu? Bekle Allah bekle!

30 yıldır yasal dayanağı olmadan faaliyet gösterdikleri ortaya çıkan ve BDDK’nın lisans vermesi faizsiz ev ya da araba finansmanı sağlayan şirketlerdeki sorunlara çözüm olmadı. Yıllarca ödeme yapan kişiler hâlâ ev sahibi olamamaktan şikayetçi: Güler yüz imza atana kadar.

Yayınlanma:

|

Faizsiz ev ya da araba almak isteyen kişilerin başvurduğu, sonu ‘-evim’ ile biten şirketlerin sayısı geçtiğimiz yıllarda 50’li sayılara ulaştı. İşlek caddelerde peş peşe açılan ofisler, büyük binaların cephelerine verilen reklamlar, bu şirketlere olan talebi artırdı. Özellikle de faize sıcak bakmayan muhafazakâr dünya görüşlü kişilerin ev ya da araba sahibi olma hayaliyle başvurduğu bu şirketler bir süre sonra Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) radarına takıldı.

21 ŞİRKET TASFİYE EDİLDİ, 8 ŞİRKET KENDİNİ FESHETTİ

Tasarruf finansman faaliyeti yürüten 21 şirket gerekli koşulları yerine getirmediği gerekçesiyle BDDK tarafından tasfiye edildi. 8 şirket kendini feshetti. Faizsiz konut alanında faaliyet gösteren sadece 6 şirket kaldı. Süreç içerisinde, İktisatevim, Vizyonevim, Doğruevim, Finansevim, Birikimevim, Finalevim, Yaşamevim, İhtiyaçevim, İkizlerevim, Hedefevim, Benimevim, Kumbaraevim gibi 10’larca sonu -evim ile biten şirket piyasadan silinirken, Eminevim, Fuzul Gayrimenkul, Sinpaş Yapı, İmece Yatırım, Katılımevim ve Birevim adlı şirketler faaliyetlerine devam ediyor.

Bu dönemde tasfiye edilen şirketlere para yatıran ve paralarının akıbetini soran binlerce kişi ‘Evim Mağdurları Platformu’nu oluşturdu. Meydanlarda, kapanan şubelerin önünde, BDDK merkez binasında ve Meclis’te açıklama yapan kişilere çeşitli partilerden milletvekilleri de destek verdi. Gelinen son noktada ise Meclis’ten geçen yasayla tasfiye edilen sonu ‘-evim’ ile biten şirketlerin yarattığı mağduriyetlerin giderilmesine yönelik düzenlemeleri de kapsadı. Düzenlemeye göre faaliyet izni almış şirketlere devredilen sözleşmelerle birlikte müşterilere iade edilecek tasarruf tutarlarının Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından nakit olarak ödenmesi kararı alındı.

‘BİZİ SİSTEME SOKANLAR ŞİMDİ GÖRMEZDEN GELİYOR’

Peki tasfiye edilen ev ya da araba finansmanı sağlayan şirketlerden geri kalanlarda durum ne? BDDK’nın lisans vermesi, şirketlerin belirli koşulları yerine getirmesi, altın gününün ev versiyonuna benzetilen bu sistemin sorunsuz işlemesini sağladı mı? Bu sorulara yanıt bulmak için sistem içerisinde kalıp ev sahibi olmak için kira ödemesi yapan kişilerle konuştuk.

İlk olarak ev almak için sisteme 230 bin lira ile giren Mehmet Bey ile konuştuk. Sisteme 2019 yılında girdiğinden beri ödeme yapmayı sürdürdüğünü söyleyen Mehmet Bey, teslimat günü gelmesine rağmen ev sahibi olamadıklarını söyledi. Sisteme girdikleri günden bu yana çalışanlar tarafından ne denirse yaptıklarını, paralarının enflasyon karşısında değer kaybettiğini belirten Mehmet Bey sistem içerisinde yaşadığı soruna dair şunları kaydetti:

“Biz ödeme yapmaya başlayalı neredeyse üç yıl oldu. Anlaştığımızda ev fiyatları gayet uygundu. İstediğimiz evi zorluk yaşamadan alabiliyorduk Şimdi bütün evler 1 milyon liranın üzerine çıktı. Teslimat zamanımız geldi ancak hâlâ bir adım yok. Yardımcı olacaklarını söyleyenler şimdi ortada yok. Güler yüzleri, imza atana kadar. Bizi sisteme sokanlar şimdi görmezden geliyor.”

‘ŞİMDİ ORTADA NE EV VAR NE DE ARABA’

Üç yılı aşan süredir sistem içerisinde kalıp her ay ödemelerine devam eden bir başka kişi Muzaffer Bey de sistemin işleyişinden şikayetçi. “Böyle olacağını bilseydim hiç bulaşmazdım” diyerek sitem eden Muzaffer Bey de ev hayali kurarken enflasyona takılanlar arasında kendine yer bulduğunu söyledi. Sisteme girmek isteyenlere imzalanacak kağıtların iyice okunması gerektiği tavsiyesinde bulunan Muzaffer Bey yaşadıklarına dair şöyle konuştu:

“250 bin liralık ev için taksit ödemeye başladım. Tabi bu süreçte enflasyon artınca almak istediğimiz evin fiyatı da arttı. Çalışanlar organizasyon ücreti ödemeden başka bir ev anlaşmasına geçebileceğimi söyledi. Sonradan baktım ki organizasyon ücretini yükseltmişler. Ödeme yapmaya devam ettim ama param pul oldu. Baktık ev çıkmıyor, araba almayı denedik ama sonuç alamadık. Sistemden çıkmak istedim. Organizasyon ücretini geri istedim ama vermediler. Bizim ne çektiğimizi Allah biliyor. Şimdi ortada ne ev var ne de araba.”

‘BENİM GÖZÜMDE HEPSİ DOLANDIRICI’

Bir başka ‘-evim’ müşterisi Furkan Bey ise faizsiz ev alma girişimlerini en sonunda “Sakın, sakın kimse bulaşmasın. Kimseye güvenmeyin” sözleriyle anlattı. Artan ev fiyatları yüzünden kurada çıksalar da ev alamadıklarını söyleyen Furkan Bey, mağdur olduklarını belirterek “Hakkım varsa haram olsun. ‘Biz artık aile olduk’ diyenler yardım için aradığımızda telefonlarımızı açmıyor. Çıkmak istediğimizde ana paramızı vermiyorlar: Hakkımızı yediler. Çevremde kim varsa bunlara bulaşmaması için uyarıyorum. Keşke faize bulaşsaydık da bu kadar sürünmeseydik. Bizim paramızı çalıştırdılar, olan bize oldu. Artık benim gözümde hepsi dolandırıcı” dedi.

‘BEKLE ALLAH BEKLE’

Bir diğer ‘-evim’ şirketinden önce ev daha sonra araba almak için sözleşme imzalayan Hamza Bey ise sözleşmelerin imzalandığı yıllardaki ev fiyatları ile şu anki ev fiyatlarının aynı olmadığına dikkat çekti. “Sözleşme imzaladığımız fiyatlarda artık ev alınamayacağını herkes biliyor” diyen Hamza Bey de çareyi ev alamayacağını anlayınca birikimini araba sözleşmesine aktarmakta buldu ama sorunu çözülmedi. Araba teslimatı için aylarca beklediğini anlatan Hamza Bey yaşadıklarına dair şunları kaydetti:

“İnsanlar artık ev almaktan vazgeçip parasını arabaya aktarmak istiyor. Ekim ayında kuradan çıktım, ‘Aralık ayına kadar bekle’ dediler. Bekleme barajı varmış. Evraklarımı teslim ettim. Aralık oldu, ocak oldu hala bekliyorum. Arabam teslim edilir mi bilmiyorum. Bekle Allah bekle.”

Ogün AKKAYA- DUVAR

Okumaya devam et
Yorum Yazın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNCEL

Kasiyer, bir yıl boyunca günde 30-40 bin TL çaldı

Yayınlanma:

|

Yazan:

Uluslararası para transfer merkezindeki ana kasada yaklaşık bir yıl boyunca sürekli açığın çıkması üzerine iş yeri sahipleri araştırma yapınca şok edici durumla karşılaştı. İşte, kamera tarafından da kaydedilen hırsızlık anı…

İstanbul‘un Küçükçekmece ilçesine bağlı Halkalı Merkez Mahallesi’ndeki bir para transfer ve fatura ödeme şubesinde, daha önce çalışıp ayrıldığı işyerine tekrar başvuru yapan Büşra D. adlı kadının işe başlamasından sonra kasada açık çıkmaya başladı.

Yaklaşık bir yıl boyunca kasadan tırnakçılık yöntemiyle para çalan personel, iddiaya göre rezidans daire, eşi ve yakınlarının üzerine araba aldı.

İşyeri sahiplerinin olayın üstüne detaylı olarak gitmesinin ardından Büşra D., babasının kalp krizi geçirdiğini ifade ederek işten ayrıldı. Büşra D.’nin işten ayrılması şüpheleri üzerine çekti.

Güvenlik kamera görüntüleri yeniden inceleyen işyeri sahipleri hırsızlık olayını ortaya çıkardı. Şikayet üzerine yakalanan kadın çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

“ÇOCUĞUMA MAMA ALAMIYORUM” DİYEREK KENDİNİ ACINDIRMIŞ

Konuyla ilgili konuşan işyeri sahiplerinden Kahraman Hanbaba, birçok sektörde iş yaptıklarını ve tüm paranın olayın gerçekleştiği şubede toplandığını söyledi.

Büşra D.’yi ihtiyacı olduğu için yeniden işe aldıklarını belirten Hanbaba, şöyle konuştu:

“Daha önceden bizim ofisimizde çalışıyordu, işten ayrıldı. Kısa bir süre sonra ihtiyacı olduğu, çocuğuna mama bile alamadığını söyleyerek iş talebinde bulundu. Kendisini tanıdığımız için işe aldık.

Bizim sağlık, turizm, inşaat sektörlerinde işlerimiz var. Bütün paranın toplandığı merkez burası. Sirkülasyon aşırı çok olduğu için bu açığı ortaya çıkarmak kolay değil. Ancak yıl sonunda ortaya çıkabiliyordu.

tirnakcilik-2.jpg

“HER GÜN ORTALAMA 30-40 BİN TL ÇALMIŞ”

Biz bu açıkları çalışanlarımıza yakıştıramadığımız için kendimizden şüphelendik. Tırnakçılık yöntemi kullanmış. Parayı kasaya koyar gibi yaparak kolunun altına almış. Genelde dolar ve Euro çalmış.

Biz günlerce sabahlara kadar uyumadan kamera kayıtlarını 10 defa tekrar ederek inceledik yine anlamadık. Her gün ortalama 30-40 bin TL arası parayı kasadan çaldı. Olay ortaya çıktığı zaman babam kalp krizi geçirdi diyerek işten ayrıldı.

“LÜKS ARABALARLA GELİP GİDİYORDU”

Çaldığı paralarla rezidans daire, kendi eşi ve yakın akrabaları üzerine arabalar aldığını iddia eden Kahraman Hanbaba, şunları söyledi:

“Eşinin yasal olarak bir yerde çalıştığına dair resmi kayıt yok. İşsiz olmasına rağmen buraya lüks arabalarla gelip eşini alırdı. Açığı kapatmak için kendi araçlarımızı, dairelerimizi satıp bankadan kredi dahi kullandık. Biz bir haftadır kasa olarak kar etmeye başladık.”

Büşra D.’nin mesai arkadaşı olan Merve Nur Çalış da yaşadıkları sıkıntılı süreç hakkında, “Biz kendi içimizde sürekli problem yaşıyorduk. Çünkü diyorsunuz ki acaba ben mi hata yaptım, bir arkadaşım çalmış olabilir mi? Herkesten şüpheleniyorsunuz” dedi.

Büşra D.’nin kasaya koyar gibi yaparak paraları kıyafetinin içine soktuğu anlar işyerini güvenlik kameraları tarafından kaydedildi.

Okumaya devam et

ŞİRKETLER

Visa’dan 2023’te KOBİ’lerin başarısını belirleyecek 5 trend

Şirket, söz konusu 5 yeni trendi, “dijital uçurumun kapanması”, “güven ve güvenliğin gündemin en başında yer alması”, “dijitalleşmeye 360 derece yaklaşım”, “çeviklik” ve “çalışanlara daha iyi iş-yaşam dengesi sunan küçük işletmeler” olarak belirledi

Yayınlanma:

|

Yazan:

Visa, dünyada işletmelerin yüzde 90’ını ve istihdamın yüzde 50’sinden fazlasını oluşturan KOBİ’ler için başarının kodlarını oluşturan 5 trendi açıkladı.

Visa açıklamasına göre, şirket, KOBİ’lerin 2023’te başarısını belirleyecek 5 yeni trendi duyurdu.

Buna göre, söz konusun trendlerin başında ‘KOBİ’lerin rekabet gücü dijital uçurumun kapanmasına bağlı’ geliyor. Dünya Ekonomik Forumu, gelecek 10 yılda yaratılacak yeni ekonomik değerin yüzde 70’inin dijital teknolojilere dayanacağını belirtiyor. Dijital ekonomiye katılımın, refah ve geçim kaynaklarını belirlediği bir geçiş süreci yaşanıyor.

Tüketicilerin hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde ödeme yapabilmesi, iş yerlerinin ise yeni müşterilere ulaşabilmesi, daha verimli çalışabilmesi ve büyüyebilmesi için küçük işletmelerin de dijitalleşme sürecine dahil olması gerekiyor. Bu amaçla Visa, daha salgının ilk günlerinde, 2023’ün sonuna kadar tüm dünyada 50 milyon küçük ve mikro işletmenin dijital dönüşümünü destekleme hedefini açıklamıştı. Bu hedefte şimdiden 40 milyon KOBİ’ye ulaşılmış durumda.

İkinci trend, ‘güven ve güvenlik KOBİ’ler gündemlerinin en başında yer almalı’ şeklinde. KOBİ’lere güven halkta büyük şirketlerin çok daha üzerinde. Ancak küçük işletmeler korunmasız olarak algılandıkları için, normalden çok daha yüksek oranda siber saldırı riski altında olabiliyor. Bu yüzden kendilerini ve müşterilerini korumak için KOBİ’lerin, uygun güvenlik teknolojisini kullanmaya öncelik vermesi gerekiyor.

Visa, üçüncü trend olarak ‘dijitalleşmeye 360 derece yaklaşımı’ belirtiyor. Dijital çözümler, küçük işletmelerin iş ortaklarına yaptığı ödemeleri hem otomatikleştirmeyi hem de takip etmeyi kolaylaştırıyor.

Bu yıl KOBİ’lerin şirketten şirkete (B2B) ödemeleri yaygın olarak benimseyecekleri öngörülüyor. KOBİ’ler e-ticaret ve online ödemeleri benimsemeye devam ederken aynı zamanda planlama, nakit akışı, bütçeleme, gider takibi gibi konularda hayatı kolaylaştıran finansal araçlar ve uygulamalara da odaklanacak. Bu uygulamalar birbiriyle giderek daha fazla entegre hale geldikçe, küçük işletme sahipleri işlerini büyük ölçüde cep telefonlarından ve akıllı cihazlarından yürütebilecek.

– ‘Çeviklik belirsizlik ortamında kilit rol oynayacak’

KOBİ’lerin başarısını belirleyecek trendlerin dördüncüsü; ‘çeviklik belirsizlik ortamında kilit rol oynayacak’ şeklinde.

Geçen yıl olduğu gibi 2023 de dünyada, KOBİ’ler dahil tüm işletmeler için yüksek enflasyon, iş gücü kısıtlamaları ve tedarik zinciri zorluklarından etkilenecek. KOBİ’lerin başarılı olmak için çevik olmaları gerekecek. Visa’nın bir araştırmasına göre, küçük işletme sahiplerinin yüzde 86’sı ekonomik belirsizliği en yaygın endişe faktörlerinden biri olarak niteliyor.

Söz konusu trendlerin sonuncusunda ise Visa, ‘küçük işletmelerin nitelikli istihdam savaşında kalpleri kazanabileceğini’ belirtiyor.

İnsan kaynakları açısından bakıldığında, küçük işletmeler nitelikli çalışanların ilgisini çekme konusunda dezavantajlı görülebiliyor. Büyük şirketler gibi yan haklar, spor salonu, ücretsiz yemek imkanı veya ödeneği ya da servis gibi olanaklar sunamayabiliyor. Ancak özellikle yurt dışında küçük işletmeler farklı bir rekabet gücüne sahip. Çalışanlara daha iyi bir iş-yaşam dengesi veya anlamlı bir amaca yönelik çalışma duygusunu sağlayabiliyor. Bu iki nokta, Gallup’un anketinde neredeyse maaşlar ve yan haklar kadar önemli iki nitelik olarak öne çıkıyor. KOBİ’ler, çalışanlarının temas ettiği her bir noktada (web sitesi, sosyal medya, pazarlama materyalleri gibi) onlara değerlerini yansıtan bir deneyim sunabildiği ölçüde başarıyı yakalayabilir.

– ‘Dijitalleşme 2023’te de KOBİ’lerin gündemindeki ana maddelerden olacak’

Açıklamada konuya ilişkin görüşleri yer alan Visa Güney Avrupa Üye İşyeri ve Kart Kabul Başkanı Celal Cündoğlu, dijitalleşmenin 2023’te de dünyanın her yerinde KOBİ’lerin gündemindeki ana maddelerden olacağını bildirdi.

Ödemeler dünyasında dijitalleşmenin KOBİ’ler için hem daha hızlı hem de güvenli bir ödeme kabul etme ve yapma imkanı sunduğunu aktaran Cündoğlu, şu ifadeleri kullandı:

‘Visa olarak önceliğimiz KOBİ’lere dijitalleşme yolculuklarının her adımında destek olmak. Bu amaçla ülkemizde de KOBİ’lerin ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş çalışmalar yürütüyoruz. Türkiye’de gerek BM Kalkınma Programı (UNDP) ve Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ortaklığında sürdürdüğümüz İşimi Yönetebiliyorum projemiz, gerekse TOBB ortaklığında hayata geçirdiğimiz Akıllı KOBİ platformu, KOBİ’lerin dijitalleşmesine verdiğimiz tam desteğin en güzel örnekleridir.’

Okumaya devam et

ŞİRKETLER

Sasa’ya 500 milyon euroluk tahvil onayı

SPK, Sasa Polyester’in 500 milyon euroya kadar paya dönüştürülebilir tahvil ihracına izin verdi.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Sermaye Piyasası Kurumu (SPK), Sasa Polyester’in yurt dışında 500 milyon euro büyüklüğe kadar paya dönüştürülebilir tahvil ihraç etmesine izin verdi.

Söz konusu izin haftalık SPK bülteninde yer aldı.

 

Okumaya devam et

KATEGORİLER

ALTIN – DÖVİZ

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.