Connect with us

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Garanti BBVA ile “İhracatta Sürdürülebilir Gelecek” buluşmaları başladı

Yayınlanma:

|

Garanti BBVA, Türkiye’yi Avrupa Yeşil Mutabakatı uyum sürecinde desteklemek, sürdürülebilir yatırımların önünü açmak amacıyla ‘İhracatta Sürdürülebilir Gelecek‘ ismiyle etkinlikler serisine başladı.

Bankada yapılan açıklamaya göre, serinin ilkini 23 Kasım’da Fişekhane İstanbul’da gerçekleştiren Garanti BBVA, Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması ile beraber KOBİ’ler başta olmak üzere AB’ye ihracatta bu süreçlerden etkilenecek sektör ve kurumlara somut önerilerle süreci anlatmak, akıllardaki sorulara cevap verebilmek ve ‘Yeşil Mutabakat’ konusunda danışmanlık yaparak kurumların hareketlenmesine önayak olmayı amaçlıyor.

Açılış konuşmalarını Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu ve Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ’un yaptığı ‘İhracatta Sürdürülebilir Gelecek’ buluşmasında, gazeteci-yazar Ilgaz Gürsoy’un moderatörlüğünde gerçekleşen ‘Avrupa Yeşil Mutabakatı’na Hazırlanırken Türkiye Neler Yapmalı?’ konulu panele, TİM Başkanı Mustafa Gültepe, Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Levent Kurnaz ile Ankara Üniversitesi Teknokent Genel Müdürü Güray Değerli katılarak, kurum ve şirketlerin yakın geleceklerini planlarken, göz önünde bulundurmaları gerekenler hakkında bilgiler paylaştı.

‘Yeni İş Normali: Sürdürülebilirlik’ ve ‘Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması Odağında Teknik Bilgi ve Deneyim Paylaşımı’ konulu diğer panellerde ise alanlarında uzman isimler, ihracatçı firmaları teknik konularda bilgilendirdi.

Sera gazı emisyonlarını azaltmak isteyen kurumlar için sürdürülebilirlik temalı destek paketi

Etkinlikte, Garanti BBVA’nın sera gazı emisyonlarını azaltmak isteyen müşterilerinin çalışmalarını kolaylaştırmak, bu yolda desteklemek üzere geliştirdiği sürdürülebilirlik temalı yeni destek paketi hakkında da bilgi verildi.

Destek ürün çalışması kapsamında karbon emisyonunu azaltmak isteyen Garanti BBVA müşterileri, tecrübe ve iletişim ağından yararlanmanın yanı sıra faiz avantajlı kredi paketinden de faydalanabilecek.

Kredi paketi kapsamında, Türk Standardları Enstitüsü’yle de iş birliği yapan Banka, müşterilerine kapasite gelişimi konusunda destek sağlayacak. Garanti BBVA müşterileri, karbon emisyonlarını azaltırken sera gazı yönetimi konusunda da bilgilenecek.

– ‘İklim kriziyle mücadeledeki dönüşümün en büyük aktörü bizler, yani finans sektörü ve üreticiler olacak’

Açıklamada görüşlerine yer verilen Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, bugünkü gibi devam edilirse 2050’ye kadar dünyadaki global ısınmanın 1.5 derece ile sınırlandırma hedefinin üzerinde gerçekleşeceğini belirterek, ‘Halihazırda bunun 1.1’i zaten aşılmış durumda. Mevcut düzenle ilerlersek 2025, 2026’da da kalan kısmı aşılacak ve dünya dönüşü olmayan bir sürece girecek. Bu nedenle mevcut iş yapış şekillerimizi acilen değiştirmemiz gerekiyor. İklim kriziyle mücadeledeki dönüşümün en büyük aktörü bizler, yani finans sektörü ve üreticiler olacak. Garanti BBVA olarak, gelecekte oluşabilecek maddi, manevi hasarlardan korunmak ve ülkemizin, ülkemiz üreticilerinin bu süreçten başarıyla çıkmasına katkı sağlamak amacıyla ‘İhracatta Sürdürülebilir Gelecek’ bilinçlendirme toplantılarını yapmaya karar verdik.’ ifadelerini kullandı.

AB’nin sürdürülebilirlikle ilgili yol planını Yeşil Mutabakat olarak adlandıklarını aktaran Baştuğ, şunları kaydetti:

‘Yeşil Mutabakat kapsamında hedeflenen dönüşüm 8 alt başlık altında kurgulanmış durumda. Bu alt başlıkların tamamının hayatımızı etkileyeceği çok net. Ama acil aksiyon alınması gereken konulardan bir tanesi ve bize göre en önemlisi Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması’dır. Raporlama 2023’te başlayacak ve 2026’da taraf ülkelere yapılacak ihracatta vergilendirme gündeme gelecek. Bu arada, mutabakatın daha erkene çekilmesi de gündemde. Yani belirlenen kriterlere uygun üretim yapmayan ihracatçı şirketler oldukça yüksek karbon vergisi ödemek zorunda kalacak. İhracatımızın yaklaşık yüzde 67’sini gelişmiş ülkelere yaptığımız düşünüldüğünde, 2026 itibarıyla sınırda karbon düzenlemesi kapsamında karbon yoğun sektörlere yansıyacak ek vergi maliyeti yıllık 1 milyar avroya kadar ulaşabilir. Bu yüzden bizim üretim tekniklerimizi acilen sürdürülebilirliğe uygun hale dönüştürmemiz gerekiyor. Garanti BBVA olarak yeşil dönüşüm sürecinde her türlü imkanımızla paydaşlarımıza destek olacağız.’

Garanti BBVA ile "İhracatta Sürdürülebilir Gelecek" buluşmaları başladı

 

 

Okumaya devam et
Yorum Yazın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

QNB Finansbank, sürdürülebilirlik bağlantılı sendikasyon kredisini yüzde 104 oranında yeniledi

QNB Finansbank Genel Müdürü Ömür Tan, “Dış ticaretin finansmanında kullanılmak üzere sağladığımız sendikasyon kredisi ile Türkiye ekonomisine istikrarlı katkımızı bu sene de devam ettirdik” dedi

Yayınlanma:

|

Yazan:

QNB Finansbank, 2021 Kasım ve 2019 Aralık’ta kullandığı ve 2022 Aralık’ta vadesi dolacak toplam 529 milyon dolar tutarındaki kredilerini yenilemek üzere anlaşma imzaladı.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, 22 ülkeden 33 bankanın kreditör olarak yer aldığı ve farklı bölgelerden 5 yeni bankanın katılım sağladığı anlaşmada koordinatörlüğü Standard Chartered Bank üstlenirken, sürdürülebilirlik koordinatorlüğünü Standard Chartered Bank ve Mashreqbank PSC paylaştı.

Sendikasyon kredisinin aracı bankası ise Mizuho Bank Ltd. oldu. Sendikasyon kredisi ile eş zamanlı olarak islami finansman anlaşması da gerçekleştiren Banka, vadesi gelen kredilerini yüzde 104 oranında yenileyerek, bankacılık sektörünün ikinci yarı sendikasyon kredilerindeki en yüksek yenileme oranına imzasını attı.

184,5 milyon dolar ve 253 milyon avro olmak üzere iki dilimden oluşan toplam 448 milyon dolar tutarındaki 367 gün vadeli sendikasyon kredisinin toplam maliyeti, diğer Türk banka sendikasyonlarına paralel dolar dilim için Sofr+yüzde 4,25 ve avro dilim için ise Euribor+yüzde 4,00 oldu. Banka, sendikasyon kredisi ile eş zamanlı olarak 18 ay vadeli 100 milyon dolar değerinde islami finansman kaynağı temin etmek üzere anlaştı.

Okumaya devam et

GÜNCEL

İklim Zirvesi’nde uzlaşma: Yoksul ülkeler için fon

Mısır’da düzenlenen BM İklim Zirvesi’nde 200’den fazla ülke kömür kullanımının tedricen terk edilmesi üzerinde uzlaşmaya vardı. Ayrıca, iklim değişikliğinden zarar gören yoksul ülkeler için de bir fon oluşturulacak.

Yayınlanma:

|

Yazan:

Mısır’ın Şarm el Şeyh kentinde düzenlenen BM İklim Zirvesi’nde (COP27) kapanış bildirgesi üzerinde uzlaşmaya varıldı. Bildirgeye göre, zirveye katılan 200’den fazla ülke iklime zararlı kömür kullanımının tedricen terk edilmesi konusunda mutabık kalırken yoksul ülkelerin iklim değişikliğinden kaynaklı zararlarının telafi edilmesi için bir fon oluşturulması üzerinde de anlaştı.

Bildirgede, doğal gaz ve petrol kullanımının  azaltılması ile ilgili bir hedefe ise yer verilmedi. İklim değişikliğinden zarar gören birçok ülke, iklim aktivisti ve uzmanlar “kirli enerji kaynaklarına olan bağımlılığının” azaltılması için zirvede somut hedefler belirlenmesini talep ediyordu.

Zirvede üzerinde uzlaşılan fon ile küresel ısınmaya bağlı kuraklık, sel ve kasırga gibi çevre felaketlerinin yanı sıra deniz seviyesinin yükselmesi ve çölleşme gibi sorunlarla kaşı karşıya olan ülkelerin zararlarının belli ölçüde telafi edilmesi amaçlanıyor. Söz konusu fonun oluşturulması, iki hafta süren ve görüş ayrılıkları nedeniyle 36 saat uzatılan zirvenin temel tartışma noktalarından birini oluşturuyordu. Ancak zirvede fona sanayileşmiş ülkelerin mi, yoksa kalkınmakta olan ülkelerin mi ödeme yapacağı konusu netleştirilmedi. Dünyanın en yüksek miktarda karbondioksit emisyonu üreten ülkesi Çin, zirvede hiçbir mali yükümlülüğün altına girmeyecekleri mesajı verdi.

BM İklim Zirvesi görüş ayrılıkları nedeniyle 36 saat uzatıldı
BM İklim Zirvesi görüş ayrılıkları nedeniyle 36 saat uzatıldıFotoğraf: Peter Dejong/AP Photo

1,5 derece hedefine bağlılık

Ayrıca ülkeler, kapanış bildirgesinde 2015 yılında Paris İklim Zirvesi’nde kabul edilen küresel ısınmayı endüstrileşme öncesindeki döneme göre 2 derecenin, mümkünse 1,5 derecenin altında tutma hedefine bağlılıklarını da yineledi. Bidirgede bu hedefe ulaşmak için emisyonların “derhal ve sürdürülebilir şekilde düşürülmesi” gerektiğinin altını çizdi. Bildirgede, 2030 yılına kadar emisyonların 2019 yılındaki seviye ile kıyaslandığında yüzde 43 oranında düşürülmesi ve 2050 yılında da küresel olarak iklin nötre ulaşılması gerektiği belirtildi.

Kapanış bildirgesinde ülkeler, gelecek iklim zirvesine kadar ulusal iklim koruma planlarını iyileştirme konusunda da uzlaştı. Bir sonraki iklim zirvesi 2023 yılının sonunda Birleşik Arap Emirlikleri’nde yapılacak.

Guterres: Yeterli değil ancak gerekli

BM Genel Sekreteri Guterres, iklim değişikliği kaynaklı zararların telafi edilmesi için oluşturulacak fonun “adaletin tesis edilmesi yönünde önemli bir adım” olduğunu söyledi. Guterres, “Ebetteki yeterli değil, ancak kaybolan güvenin yeniden sağlanması için acil olarak gerekli bir sinyal” dedi.

Almanya’nın Yeşiller partili Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ise “Böylelikle iklim politikasında yeni bir dönem başlatıyoruz” diye konuştu.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock
Almanya Dışişleri Bakanı Annalena BaerbockFotoğraf: picture alliance/dpa

Çevre örgütleri tepkili

Çevre örgütleri ise iki haftadan bu yana devam eden iklim zirvesinin hayal kırıklığı ile sonuçlandığı görüşünde. Oxfam örgütünün iklim uzmanı Jan Kowalzig, zirvenin “iç karartıcı sonucunun” geçen yılki zirvenin ötesine geçemediği değerlendirmesinde bulundu. Uzman, Suudi Arabistan’ın itirazı nedeniyle zirvede yenilenebilir enerjilerin genişletilmesinin dahi odağa alınamadığını söyledi.

Çevre örgütü Greenpeace’in Almanya yöneticisi Martin Kaiser de “Şimdi iklim krizine yol açanlar sorumluluk almalı ve yeni yardım fonuna önemli ölçüde katkı yapmalı” diye konuştu. Kaiser, iklim zirvesinin kanayan bir yaraya sadece bir bant yapıştırdığını söyledi.

2015 yılında Paris’te düzenlenen zirvede kabul edilen 1,5 derece hedefine karşın küresel ısınma şimdiden 1,1 derece üzerine çıktı. Uzmanlar, 1,5 derece sınırının aşılmasının iklim sisteminde yıkıcı sonuçlara yol açabileceği uyarısında bulunuyor.

dpa,epd/BÖ,JD

Okumaya devam et

GÜNCEL

BBVA, sürdürülebilir faaliyetlere ayırdığı kaynağı 300 milyar avroya çıkardı

BBVA Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Torres Vila, “2018-2025 dönemi hedefimizi 3 katına çıkartarak sürdürülebilir faaliyetlerin finansmanına 300 milyar avro ayırmaya karar verdik”

Yayınlanma:

|

Yazan:

Garanti BBVA’nın ana hissedarı BBVA, iklim krizi ve sürdürülebilir kalkınma stratejisi için belirlediği hedefi bir kez daha artırarak 300 milyar avroya çıkardı.

Garanti BBVA’dan yapılan açıklamaya göre, BBVA, 2018-2025 aralığında sürdürülebilir faaliyetlere sağlayacağı 100 milyar avroyu geçen yıl 200 milyar avroya çıkarmıştı. Son açıklanan artışla hedefini 3 katına çıkaran BBVA, sürdürülebilir iş yatırımları kapsamında Eylül 2022’ye kadar 124 milyar avro finansman sağladı. Bu finansmanın yüzde 78’i iklim krizi yüzde 22’si de kapsayıcı büyüme için kullanıldı.

​​​​​​​Açıklamada görüşlerine yer verilen BBVA Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Torres Vila, sürdürülebilir faaliyetlerin finansmanı için 2025’e kadar dünya genelinde 275 trilyon dolar yatırım ihtiyacı bulunduğunu vurguladı.

Sürdürülebilirliğin bir iş fırsatı haline geldiğini aktaran Vila, ‘Biz de çok hızlı bir şekilde sürdürülebilir finansman sağlamaya başladık. Eylül 2022’de, 2018-2025 yılları için ilk hedefimiz olan 100 milyar avro finansmanın üzerine çıktık. Bu nedenle 2018-2025 dönemi hedefimizi 3 katına çıkartarak sürdürülebilir faaliyetlerin finansmanına 300 milyar avro ayırmaya karar verdik. Böylece Avrupa’da sürdürülebilir işler için en iddialı hedef belirleyen banka olduk. Ancak daha da önemlisi stratejik önceliklerimizden biri haline gelen sürdürülebilirliği ne kadar önemsediğimizi somut şekilde gösteriyoruz. Yaşadığımız dönemde temiz enerjiyi desteklemek, iklim krizi ve eşitsizlikle mücadele etmek için daha fazla çaba sarf etmek gerekiyor. Dünya; dijitalleşme, yeni baş dönüştürücü teknolojilerin varlığı ve karbonsuzlaştırma ekseninde hızla değişiyor. Bizim de bu değişimlere adapte olmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

– Garanti BBVA da sürdürülebilir finansmanına 150 milyar TL kaynak sağlayacak

Açıklamaya göre, BBVA Grubu bünyesinde yer alan Garanti BBVA da söz konusu taahhüde iklim kriziyle mücadele, düşük karbonlu ekonomiye geçiş ve kapsayıcı büyüme konusundaki öncü uygulamalarıyla katkıda bulunuyor. Yenilikçi ürün ve hizmetlerle müşterilerinin daha sürdürülebilir iş modelleri benimsemelerine destek vermeye devam eden Garanti BBVA, iklim kriziyle mücadele ve sürdürülebilir kalkınma için 2018-2025 yıllarında sürdürülebilir faaliyetlerin finansmanına toplam 150 milyar TL kaynak sağlamayı hedefliyor.

Yenilenebilir enerji finansmanının Türkiye’deki öncü bankalarından biri olarak, portföyünü yeni ürün ve projelerle çeşitlendiren Garanti BBVA’nın 2022 yılında finanse ettiği yeşil projelerin büyük kısmını yenilenebilir enerji ve temiz ulaşım oluşturuyor. Bunun yanı sıra atık yönetimi, yeşil borçlanma araçları, leasing tarafında yine yeşil ürünler, temiz üretim, çevreci konut, sürdürülebilir tarım, enerji verimliliği, çevreci taşıt, su verimliliği ve altyapı temalarında finansman sağlayarak etki alanını genişletiyor. Sosyal finansmanda ise en büyük etki alanını kadın girişimcilere sağlanan finansman oluşturuyor. Cinsiyet eşitliği ve kadının güçlenmesi amacıyla iş gücüne katılımı teşvik edecek çalışmalara imza atan banka, Kadın Girişimci Programı kapsamında kadın girişimcilere özel kredi desteği sunuyor.

Okumaya devam et

KATEGORİLER

SON YAZILAR

ALTIN – DÖVİZ

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.