Connect with us

BANKA HABERLERİ

Gündem Analiz : Çekirdek enflasyon 2 yılın zirvesinde. Faiz indirimi başka bahara!

Yayınlanma:

|

Dün sabah saatlerinde TÜİK tarafından açıklanan Mart ayı enflasyon rakamları, piyasa beklentisine paralel sonuçlandı. Manşet TÜFE enflasyonu aylık %1,08 artış kaydederken, yıllık TÜFE %16,19 ile 20 ayın zirvesine yükseldi.

Üreticiye yansıyan (ÜFE) enflasyon, maliyet kaynaklı baskılar ile aylık %4,13 gibi çok yüksek bir düzeyde gerçekleşirken, yıllık karşılığı, 26 ayın zirvesinde %31,2 ile ürkütücü oldu.

ÜFE ile TÜFE arasındaki makas 15 puana ulaştı. Bu makas en fazla 2018 Papaz Brunson döneminde yaşanan kur şoku zamanında 22 puana kadar açılmıştı! Üretici, talebin canlandığı ilk noktada yaşadığı maliyet şokuna tüketiciye yansıtılacaktır.

Enflasyonun alt kalemlerinde en yüksek fiyat artışı %3,7 ile sağlık sektörü, %2,8 artan eğitim sektörü, izolasyonların gevşetilmesi neden olsa gerek lokanta ve otellerde %2,6, eğlence ve kültürde %2,0 fiyat artışını, gıda ve alkolsüz içecek fiyatları aylık %1,1 artışla takip etmiş.

TCMB’nin favori enflasyon göstergelerinden olan C tanımlı ‘çekirdek enflasyon’ %16,88 artış kaydederek son 2 senenin zirvesine yükseldi. Enflasyona ait tüm göstergeler, yayılma hızının arttığını ve bırakın TCMB’nin faiz indirimini, ilave artışının bile bir noktada gerekebileceğini düşünüyoruz (bakınız grafik).

Gelelim piyasa yansımasına. Olumsuz enflasyon rakamlarına tepki oldukça cılız oldu. Enflasyon ardından asıl testin 15 Nisan olağan TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında olacağını düşünüyoruz.

USDTRY kuru enflasyon rakamları öncesine sabah güne başladığı 8,20 seviyelerinden günü 8,10 seviyesinin diplerine kadar gevşeyerek tamamladı. Dün bültenimizde dile getirdiğimiz üzere, 15 Nisan PPK toplantısına kadar temkinli iyimseriz, sonrası için ise endişeliyiz.

Elbette, dün TL’nin olumsuz enflasyon rakamlarına rağmen değer kazanmasında küresel etkilerin de payı var. ABD’de peş peşe açıklanan güçlü makreokonomik verilerin risk iştahını canlandırması, Biden’ın 2 trilyon dolar altyapı paketi, haliyle paranın hisse senedi piyasalarına akmasına neden oluyor.

Dün bu bağlamda piyasaların kılavuz kargası olan S&P500 endeksi günü %1,4 yükselişle tüm zamanların zirvesinde tamamladı. Risk iştahının artması ile dolar (DXY) küresel olarak değer kaybederken, geçen hafta test ettiği 93,4 seviyesinden 92,6 seviyesine kadar gevşedi.

Dolar endeksinde gerileme, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin de ateşini nispeten aldı. Hatırlayınız, yılın ilk çeyreğinde, gündemimiz dolu dizgin kuzeye giden ABD tahvil faizleri olmuş, 10 yıllıklar %1,75 ile 13 ayın zirvesine yükselmişti.

İkinci çeyreğin daha ılımlı bir havada başlaması, piyasaların da güvenli limandan çıkmaya başlamasına neden oluyor. Dışarıda havanın ılımlı olması, içeride ise olumsuz enflasyona rağmen USDTRY kuru toparlanınca, BİST100 endeksi de günü %1’e yakın artıda tamamladı.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Michel ile Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen, Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daveti üzerine bugün Türkiye’ye çalışma ziyareti gerçekleştirecek. Ziyaret sırasında, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri tüm yönleriyle gözden geçirilecek, atılabilecek adımlar ele alınacak.

Reuters haberine göre, ABD Hazine Bakanı Yellen, küresel bir kurumsal asgari vergi oranı üzerinde anlaşmak için G20 ülkeleriyle birlikte çalıştığını söyledi ve ABD’nin çok taraflı liderliğini geri kazanmanın küresel ekonomiyi güçlendireceğini ve ABD çıkarlarını geliştireceğini taahhüt etti. Bu bağlamda, Yellen’in küresel destek paketi çağrısını da yinelemesi, gözlerin bugün açıklanacak IMF bahar raporuna çevirlemesine neden oldu.

OPEC+’in üretim kısıtını yavaşça gevşeteceği ve bunun yanı sıra İngiltere’nin seyahat yasağını uzatma ihtimali Brent petrolün varil fiyatının 62,50 dolara kadar gerilemesine neden oldu.

Altın ve gümüş yatırımcı ilgisinden bir miktar uzak ama yavaş yavaş taban yapmış bir görüntü ile yükseliş için ‘doğru zamanı’ beklerken, kripto para cepheside ise, Ethereum’da $2,150 hedefimizin dün gerçekleşmesi sonrası Bitcoin’in hedef seviyesi olan $70bine doğru ilerleyip ilerlemeyeceğini takip ediyoruz.

ABD’de açıklanan güçlü ekonomik verilere rağmen, hem doların (DXY) hem de ABD Hazine getirilerindeki hızlı yükselişin nefes almak için duraklaması, hisse senedi piyasalarının dün yüzü güldürmüştü. Bu sabah, azıcık da olsa, kırmızların hem Asya’da hem de ABD borsalarının vadeli işlemlerinde hakim olduğunu görüyoruz.

Dün Türkiye’de açıklanan yeni vaka sayısı 42,551; vaka/test oranı ise %17 oldu. Yani her 100 kişiden 17’si hasta. Öte yandan, dün KKTC’de açıklanan vaka sayısı da 70 ile en yüksek ikinci gerçekleşme olurken, vaka/test oranı %0,83 oldu. 3. dalga…

Mali piyasaların gündeminde bugün içeride açıklanacak reel sektör güven endeksi, dışarıda ise Euro Bölgesi işsizlik oranı takip edilebilir.

İKTİSATBANK

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

Bankaların temettü dağıtımına onay

Yayınlanma:

|

Yazan:

BDDK, bankaların çekirdek sermaye yeterliliğine göre yüzde 10 ila 15 oranında temettü dağıtmasına izin verecek.

Kurumdan Türkiye Bankalar Birliğine gönderilen ve Bloomberg HT tarafından görülen yazıda bankaların olası kâr dağıtım taleplerinin, ihtiyatlılık ilkesi ve başta sermaye yeterlilik oranı olmak üzere bankaların özel durumları dikkate alınarak değerlendirilebileceği ifadesi yer aldı.

Buna göre bankalar, 2022de elde ettikleri kârlar ile daha önceki yıllarda dağıtım konusu yapılmayan kâr ve yedeklerin dağıtımını yapabilecek.

Kurumdan yapılan açıklamada dağıtım tutarının sınırlı tutulmasına gerekçe olarak ise “Dünya genelinde sürmekte olan ekonomik istikrarsızlık ve durgunluk beklentileri dikkate alındığında, bankaların özkaynak yapılarının güçlü tutulmasına yönelik ihtiyatlı politikanın sürdürülmesinin gerekmesi gösterildi.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

İş Bankası: 4. çeyrek net kârı beklentilerin üzerinde

Yayınlanma:

|

Yazan:

İş Bankası 2022 yılının 4. çeyreğinde 19,3 milyar TLlik piyasa beklentisinin üzerinde, 23 milyar 528 milyon TL net dönem kârı elde etti. Çeyreksel bazda kârını yüzde 56,5 oranında artıran bankanın net karı 2022 yılının tamamında ise 61,5 milyar TL oldu. Bankanın 2021 yılının tamamında net karı 13,5 milyar TL seviyesindeydi.

Genişleyen marj oranları, artan ücret ve komisyon gelirleri ve güçlü iştirak gelirleri kârlılığı destekledi. Son çeyrekte yüzde 71,8e yükselen maddi özkaynak kârlılığı 2022 yılının tamamında ise yüzde 58,2 oldu. Aktif kârlılığı ise yüzde 5,4e çıktı. Bankanın serbest karşılık tabanı ise 2022 yılında 8,5 milyar TL oldu.

Banka yılın son çeyreğinde çeyreksel bazda yüzde 14 artışla swap maliyeti dahil net faiz gelirini 20,1 milyar TLye yükseltti. Böylece bankanın 2022 yılında net faiz geliri yüzde 256 artışla 63 milyar 749 milyon TL oldu. Swap maliyetine göre düzeltilmiş net faiz marjı ise son çeyrekte, bir önceki çeyrekteki yüzde 7,1den yüzde 7,5e yükselirken 2022 yılının tamamında ise yüzde 6,8 seviyesinde gerçekleşti. Kümüle net faiz marjında TFEX etkisi yüzde 2 olarak hesaplandı.

2021 yılında 7 milyar 620 milyon TL olan net ücret ve komisyon geliri 2022 yılında 16 milyar 147 milyon TLye yükseldi. Net Ücret ve Komisyon Gelirlerinin Faaliyet Giderlerine oranı, 2022 sonu itibarıyla yüzde 47,5 oldu.

Bankanın solo rakamlara göre çekirdek sermaye oranı ve ana sermaye oranı yüzde 20,5 olurken, sermaye yeterlilik oranı yüzde 22,4 seviyesinde gerçekleşti. Böylece tüm oranlar 2022 yılı minimum yasal limitlerinin üzerinde kaldı.

Bankanın 2022 yılı beklenti ve karşılaştırmalarına göre; TL kredi büyümesi geçen yıl için yüzde 45 olarak hedeflenirken yüzde 75,5 ve TL mevduat büyümesi yüzde 60 civarında belirlenirken yüzde 130 olarak gerçekleşti. Bankanın faaliyet giderleri artışı enflasyona paralel seviyede beklenirken daha yüksek bir oranda artış sergiledi ancak 2022de yüzde 35-36 seviyesinde hedeflenen faaliyet gideri/faaliyet geliri rasyosu hedeflenen seviyenin altında yüzde 25,8 seviyesinde gerçekleşti. Bankada yüzde 4 seviyesinin altında olarak hedeflenen takipteki kredi rasyosu ise yüzde 2,96 seviyesi ile yılı tamamladı.

Banka 2023 yılına ilişkin beklentilerini de yayımladı. 2023 yılında TL kredi büyümesinin yüzde 40ın üzerinde olması beklenirken ortalama özkaynak karlılığının yüzde 30 seviyesinde olması bekleniyor. İş Bankası 2023 yılında swap maliyetine göre düzeltilmiş net faiz marjının yüzde 5in üzerinde olacağını hesaplarken net ücret komisyon artışında yüzde 80 seviyelerinde artış beklendiğini de açıkladı. Bankanın takipteki krediler oranında beklentisi yüzde 3 seviyesinin altında olarak açıklanırken Sermaye Yeterlilik Rasyosu beklentisi yeni yıl için yüzde 15 seviyesinin üzerinde bulunuyor.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

TBB: DEPREM BÖLGESİNDE BORÇLAR 6 AY ERTELENDİ, ATM’LER ÜCRETSİZ

Yayınlanma:

|

Yazan:

TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ ( TBB ) yaptığı açıklamada Deprem Bölgesinde bankaların ATM’lerden ücret almayacağını ve vadesi gelmiş Banka borçlarının 6 ay ertelendiğini aşağıdaki şekilde duyurdu:

ATM’LERDEN ÜCRET ALINMAYACAK

Depremden etkilenen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa illerinde bulunan ortak
ATM’lerden yapılacak işlemlerden ücret tahsis edilmemesi yönünde prensip kararı alınmıştır.

KREDİLER 6 AY ERTELENDİ

Kahramanmaraş ve Gaziantep merkezli, birçok ilimizde can kaybına ve hasara neden olan deprem felaketi nedeniyle vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Milletimize ve ülkemize geçmiş olsun. Başımız sağ olsun.
Birliğimiz Yönetim Kurulu 6 Şubat 2023 tarihli toplantısında, deprem felaketi nedeniyle, deprem bölgelerinde yaşanan sorunların hafifletilmesine katkıda bulunulması, bankacılık hizmetlerinin kesintisiz olarak sürdürülmesi ve ihtiyaç duyulacak desteğin sağlanması amacıyla yapılabilecekler görüşülmüştür.
Görüşmede, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile eşgüdüm halinde, bankalar tarafından alınan önlemler ve yapılan çalışmalar değerlendirilmiş, tavsiye niteliğinde aşağıdaki prensip kararları alınmıştır:
 Depremin bölge ekonomisinde yol açtığı olumsuz etkilere maruz kalan, ödeme güçleri olumsuz etkilenen banka müşterilerinin, talepleri halinde,
bankalara olan vadesi gelmiş veya 6 ay içinde vadesi gelecek borçlarının vadesinin bugünden itibaren 6 ay sonraya kadar ötelenmesine,
 Ayrıca, borçların ödenmesinde ve/veya kendilerine finansman olanakları sağlanmasında, müşteri özelinde değerlendirilmek üzere gerekli ek
kolaylıkların sağlanması hususlarında Üyelerimize tavsiyede bulunulmasına,
 Mücbir halin yaşandığı mahalde ikametgahı/işyeri adresi veya şubede hesabı bulunan müşterilerin kredi risk, kredi ödeme, senet ve çek
işlemlerine ilişkin bildirimlerinin, Risk Merkezi mücbir hal düzenlemesi çerçevesinde yapılması hususunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi için
Risk Merkezi Üyelerinin bilgilendirilmesine,
 Felaketten etkilendiklerini, düzenlemelere uygun olarak belgeleyen banka müşterilerinin taleplerini bankalara iletmeleri hususunda
kamuoyuna bilgi verilmesine karar verilmiştir.

Okumaya devam et

KATEGORİLER

ALTIN – DÖVİZ

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www paravitrini com © "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKAVİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKAVİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.