Connect with us

GÜNCEL

İSTANBUL PPP WEEK (KÖİ HAFTASI) BAŞLADI

Yayınlanma:

|

Kamu Özel Sektör İş Birliği (KÖİ) Araştırma Merkezi ve DEİK işbirliğiyle düzenlenen İstanbul PPP Week (KÖİ Haftası) Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu katılımıyla başladı.

KÖİ Araştırma Merkezi Başkanı Dr. Eyüp Vural Aydın, “PPP Week, KÖİ alanındaki aktörleri, tek bir platformda açık diyalog içinde buluşturarak, modeli birlikte tartışmak, iyi uygulamaları paylaşmak, mevcut koşulları değerlendirmek, iş birliği ve ortaklıklar başlatmak için küresel bir platform”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “PPP (KÖİ) projeleri, eşitsizlikleri adil bir şekilde gidermek için büyük fırsatlar sunuyor”

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, “KÖİ projeleri, Türkiye’nin başarı hikâyesinde büyük rol oynuyor”

DEİK Başkanı Nail Olpak, “Çevre odaklı büyümenin önemli araçlarından biri de yatırımlarda PPP (KÖİ) modelinin kullanılmasıdır”

Kamu Özel Sektör İş Birliği (KÖİ) Araştırma Merkezi tarafından Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) işbirliğiyle düzenlenen İstanbul PPP Week (KÖİ Haftası), PPP: Global Greener Growthful (KÖİ: Küresel, Çevreci, Büyüyen) mottosuyla başladı. Yaklaşık 60 ülkeden bürokratlar, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, firma yetkilileri, akademisyenler, öğrenciler ve sektör profesyonelleri yanı sıra; altyapı firmaları, uluslararası kurumlar ve mega proje temsilcilerinin katıldığı hafta, dört gün sürecek. Etkinliğin açılışında konuşan KÖİ Araştırma Merkezi Başkanı Dr. Eyüp Vural Aydın, 63 ülkeden yaklaşık 200 delegenin katılımıyla başlayan haftanın önemli bir küresel etkinlik olduğuna dikkat çekti. Aydın, “PPP Week, KÖİ alanındaki aktörleri, tek bir platformda açık diyalog içinde buluşturarak, modeli birlikte tartışmak, iyi uygulamaları paylaşmak, mevcut koşulları değerlendirmek, iş birliği ve ortaklıklar başlatmak için küresel bir fırsat sunuyor” dedi. Altyapı projelerinin hem gelişmekte olan ülkeler hem de görece daha yoksul ülkeler için önemini vurgulayan Aydın, PPP Week süresince, enflasyon, iklim değişiklikleri, bölgesel çatışmalar, ticaret savaşları gibi olumsuzluklara rağmen, gelişmekte olan ülkeler için sürdürülebilir, dayanıklı, yeşil geçiş ve insan odaklı altyapıyı tartışacaklarını sözlerine ekledi.

“PPP Projeleri eşitsizliğe karşı fırsat sunuyor”

KÖİ Haftası açılışında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, özellikle gelişmekte olan ülkelerde, doğru, akıllı, çevreci ve sürdürülebilir altyapı projelerine olan ihtiyaca dikkat çekerek, “PPP (KÖİ) projeleri, eşitsizlikleri adil bir şekilde gidermek için büyük fırsatlar sunuyor. Yeter ki kurgulanırken insana odaklı olsun” diye konuştu. Şimşek, KÖİ projelerinin ciddi bir hizmet ürettiğine dikkat çekerek, bunun ekonomik anlamda olumlu yansımalarının da çok açık şekilde göründüğünü ifade etti. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu da konuşmasında, PPP Haftası’nın global ölçekte önemine dikkat çekerek, “KÖİ projeleri, 2003’ten bu yana Türkiye’nin altyapı odaklı başarı hikayesinde önemli rol oynuyor” dedi.

Türkiye’nin son 20 yılda PPP modeliyle gerçekleştirdiği projeler ile ciddi bir deneyim ve uzmanlığa sahip olduğuna dikkat çeken DEİK Başkanı Nail Olpak ise“Çevre odaklı büyümenin önemli araçlarından biri de yatırımlarda PPP modelinin kullanılmasıdır. Dolayısıyla yeşil dönüşüm odaklı küresel bir büyümeye ihtiyacımız var. Şimdi altyapımızı geliştirmek ve yeşil ekonomiye geçişi sağlamak için daha fazla yatırıma ihtiyacımız var. Bu nedenle yeni bir anlayış ve belki yeni modellerle doğru PPP modellerinin kullanımını artırmamız gerekiyor. Ben bunu yeni nesil PPP olarak adlandırıyorum.” diye konuştu.

PPP Week Ödülleri ilk kez verildi

İstanbul PPP Week kapsamında, bu yıl ilk kez başarı ödülleri de verildi. Projelerin, stratejik hedefleri, büyüklüğü, coğrafi ya da sektörel çeşitliliği, trendlere olan uyumu, yenilikçilik derecesi gibi özelliklerinin değerlendirildiği ödüller ve kazananlar şöyle:

Yılın ESG (çevresel, sosyal ve kurumsal yönetişim) Projesi Ödülü: Avrasya Tüneli Türkiye

Yılın En İyi Sosyal Altyapı Ödülü: Katar School PPP Program

Küçük Ölçekli Kamu-Özel İş Birliği Projeleri Ödülü: Kırgızistan Cumhuriyeti

Yılın Finansmanı Ödülü: Syrdarya Özbekistan

Yılın En Aktif PPP Merkezi Ödülü: NCP Suudi Arabistan

PPP Haftası Özel Ödülü: Fast Infra Group

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

DENİZBANK eski müdürü Seçil Erzan 5. kez hakim karşısına çıktı

Yayınlanma:

|

Yazan:

Kamuoyunda “yüksek karlı gizli fon” adıyla bilinen, 2’si tutuklu 7 sanığın yargılandığı dolandırıcılık davasında sanıklar arasında yer alan ve 275 yıl hapis istemiyle yargılanan Seçil Erzan, 5. kez hakim karşısına çıktı. İlk kez Denizbank çalışanlarının dinlendiği duruşma öncesi Erzan’ı İstanbul Adalet Sarayı’na götüren cezaevi aracı Büyükçekmece’de kaza yaptı. Erzan, olay yerine çağrılan midibüsle adliyeye sevk edildi. Duruşmada tanık olarak dinlenen Seçil Erzan’ın birinci dereceden sicil amiri Sermin Tekin, “7 Nisan günü İnci Çeviker isimli kişinin Seçil Erzan’a ulaşmak istediğine ama ulaşamadığına ilişkin bir telefon aldım. Seçil Erzan’a paralar verdiğini ancak kendisini oyaladığını söyledi ve ‘yurt dışına kaçacak engel olun'” dedi. Mahkeme heyeti, Ulusal Yargı Projesi’nin (UYAP) bakıma girmesi nedeniyle duruşmayı 29 Mayıs’a erteledi.

Okumaya devam et

BANKA HABERLERİ

QNB FİNANSBANK gönüllüleri yürekleri ısıtmaya devam ediyor!

Yayınlanma:

|

Yazan:

Bankacılar deprem bölgesini unutmadı QNB Finansbank çalışanlarindan Ayna Uluslararası İnsani Yardım Derneği başkanı Remzi ÇIRA ve ekip arkadaşları kurban bayramı öncesi deprem bölgesi Hatay Kırıkhan da bulunan Özel eğitim uygulama okulu 1.ve 2. Kademe öğrencilerinin tamamı olan 104 otizmli ve down sendromlu özel çocuklar için bayramlarık alışverişini tamamladılar.

Banka çalışanlarınında destek verdiği projelerine bir yenisini daha ekleyen Remzi ÇIRA ve ekip arkadaşları bir projeyi daha tamamlamanın mutluluğunu yaşadıklarını ekleyerek en büyük destekçilerinin QNB Finansbank İK Genel Müdür Yardımcısı Cenk Akıncılar‘ın olduğunu, Ayna Uluslararası İnsani Yardım Derneği’ne Laptop ve ofis mobilyaları bağışı yapan Qnb Finansbank yöneticilerine teşekkürlerini ileterek sözlerini tamamladı.

bankavitrini.com ailesi olarak bizlerde bütün bankacıların sesi olmaya çalışan Ayna Uluslararası İnsani Yardım Derneğine başarılar diliyoruz.

****************

Bankacılardan bir iyilik Projesi: AYNA

GÖNÜLLÜ BANKACILARIN DERNEĞİ YÜREKLERİ ISITTI

QNB Finansbank gönüllüleri Deprem Bölgesinde “Eğitime Katkı” yaptı

QNB Finansbank gönüllülerinden Deprem Bölgesinde örnek çalışmalar

Okumaya devam et

GÜNCEL

SASA, Adana tesislerini İstanbul’daki fuarda sanal gerçeklik teknolojisiyle tanıttı

SASA, İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen Hometex 2024 fuarında ziyaretçilere sanal gerçeklik (VR) teknolojisiyle Adana tesislerindeki polyester üretim süreçlerini tanıttı.

Yayınlanma:

|

Yazan:

SASA, İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen Hometex 2024 fuarında ziyaretçilere sanal gerçeklik (VR) teknolojisiyle Adana tesislerindeki polyester üretim süreçlerini tanıttı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, fuarda kurulan VR köşesinde ziyaretçiler, VR gözlükleri ile Adana tesislerini gezdi ve polyester üretim süreçleri hakkında bilgi aldı.

Ziyaretçiler, tur kapsamında, elyaf üretim tesislerini ve bu yıl içinde faaliyete geçmesi planlanan PTA tesislerini de görme imkanı buldu.

SASA VR gezisinde, Adana tesislerindeki üretim alanlarının görsel turlarının yanı sıra, ürünler ve süreçler hakkında teknik bilgiler de sundu.

SASA yetkilileri, ilk kez yakın zamanda Almanya’nın Frankfurt şehrinde düzenlenen Techtextil fuarında ziyaretçilerin beğenisine sunulan VR sisteminin güncellemelerle geliştirilmeye devam edileceğini ve gelecekteki fuarlarda da kullanılacağını belirtti.

Tüm üretim süreçlerinde ileri akıllı otomasyon sistemleri kullanan SASA, yapay zeka uygulamalarını hem üretim hem de yönetim alanlarında kullanmayı planlıyor.

Şirket, sosyal sorumluluk kapsamında, polyesterin üretim ve kullanım hikayesini çeşitli teknolojiler ve iletişim araçlarıyla anlatmayı hedefliyor.

Okumaya devam et

KATEGORİ

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

FARK YARATANLAR

ALTIN – DÖVİZ

Altın Fiyatları

KRIPTO PARA PİYASASI

BORSA

TANITIM

FACEBOOK

Popüler

www bankavitrini com © "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan, BANKA VİTRİNİ'nde yer alan yazar ve çevirmenlerine ait herhangi bir yazı, çeviri, makale ve haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz, yayınlanamaz. İzinsiz kullananlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır. "BANKA VİTRİNİ Portal"da yayımlanan tüm özgün yazıların içeriğinden yazarları sorumludur. www.bankavitrini.com'da yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yer alan yazılarda herhangi bir yatırım aracı; Hisse Senedi, kripto para biriminin veya dijital varlığın alım veya satımını önermiyor. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Lütfen transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve uğrayabileceğiniz herhangi bir kaybın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. © www.paravitrini.com Copyright © 2020 -UŞAK- Tüm hakları saklıdır. Özgün haber ve makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu korumasındadır.